Westberïijnse politie arresteerde een dertiental jeugdige neo-nazi's Amerika's staalstaking is gisteren beëindigd WEERBERICHT Vermoedelijk samenwerking van fascistische elementen in verschillende landen Nobelprijswinnaar Albert Camus een auto-ongeluk gedood Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 JANUARI 1960 No. 29940 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Behalve uit West-Duitsland zijn gisteren ook uit Italië, Oostenrijk, Griekenland, Engeland, Zweden, Noorwegen, de V.S., Australië, Zuid- Afrika en zelfs Israël berichten over het aanbrengen van hakenkruisen en anti-joodse leuzen ontvangen. In veel van deze gevallen noemde men van joodse zijde het gebeurde eerder een uiting van baldadigheid dan van een anti-semitisme. De Westberïijnse politie heeft sedert gisteravond dertien personen tussen 19 en 26 jaar bij invallen in huizen en kwartieren van neo- nazistische groepen gearresteerd. Onder hen bevinden zich leden van de „Bond van nationale studenten", die zaterdag een demonstratie organiseerde tijdens welke nazi-liederen werden gezongen en een hakenkruisvlag werd gedragen. Twee jongelui, die resp. te Kassei en in Duisburg zijn aangehouden wegens het kladden van hakenkruisen, hebben verklaard dat zij tot hun daden waren geïnspireerd door televisie-berichten over dergelijke incidenten. Eén van hen, een vijftienjarige, zei dat hij anti-joodse leuzen op de woning van een jood had geklad, omdat hij zich verveelde. Anti-joodse actie in Engeland houdt aan De Israëlische nationalistische oppo sitiepartij Heroeth heeft aangedrongen op een spoeddebat van het parlement teneinde tot alle volkeren een oproep te richten om het anti-semitisme uit te roeien. Men verwacht dat premier Ben Goerion vandaag of morgen een ver klaring zal afleggen. Op het congres van de wereldorgani satie van Zionisten, dat gisteren te Je ruzalem werd besloten, is een reeks re soluties aanvaard, waarin er o.a. bij al le landen waar zich anti-joodse inciden ten hebben voorgedaan, op wordt aange drongen „met spoed energieke maatrege len te nemen om deze sporen van het nationaal-socialisme uit te roeien" De voorzitter, dr. Nahum Goldmann, zag redenen om te vermoeden, dat er samenwerking bestaat tussen fascistische elementen in verschillende landen. Een dergelijke organisatie zou mogelijk over veel geld beschikken, aangezien bekend was dat vóór de val van nazi-Duitsland grote sommen geld uit dit land waren gebracht. Britse nazi-beweging kiest „gijzelaars" uit Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De anti-joodse incidenten in Engeland duren voort. Een man, die zichzelf het hoofd van de persdienst van de „Britse nazi-beweging" noemde, gaf aan de pers de mededeling, dat een aantal vooraan staande joodse personen in Engeland was uitgezocht als „gijzelaars". Drie hun ner waren hiervan persoonlijk op de hoogte gesteld, namelijk de socialistische Lagerhuisleden Sydney Silverman en dr. Barnett Stross, alsmede Ian Mikardo, die tot aan de verkiezingen tot de Labour- fractie in het Lagerhuis behoorde. De man zei dat telkens wanneer een Duitse nationalist onder joodse druk te lijden heeft van de regering Adenauer, een vooraanstaande joodse Engelsman het zelfde lot zal ondergaan. Hij verklaarde verder, dat de opperrabijn van Groot- Brittannië van het plan in kennis was gesteld. De man weigerde zjjn naam en adres van de beweging te noemen, maar hü zei dat deze enkele maanden ge leden was opgericht en een onderdeel vormt van een over de gehele wereld uit gespreid net. De directeur van de beroemde kost school van Eaton, die na de oorlog ad viseur voor onderwijs was van de Brit se controlecommissie in Duitsland, heeft gisteren in een rede de actie tegen de joden scherp veroordeeld. Hij waar schuwde de Britse jeugd zich verre te houden van elke anti-semitische organi satie. In een Brits perscommentaar werd gisteravond nog opgemerkt, dat het blo te feit dat deze afschuwelijke vertoning de epidemie in Duitsland naaapt, een reden is om aan te nemen dat dit het werk is van zwakke, onevenwichtige gees ten. Het zou daarom verkeerd zijn al te veel betekenis toe te kennen aan deze imitatie op Britse bodem. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat de joodse ge meenschap, aan welke Engeland op vele levensgebieden zoveel te danken heeft, maatschappelijk werd georganiseerd. Terecht wordt er aan herinnerd dat voor elke dwaas met een verfpot er tien duizenden zjjn. die in vriendschap de handen uitstrekken naar hun joodse me deburgers. In een ander commentaar wordt gezegd, dat hoewel de Westduitse regering blijkt geeft waakzaam te zijn er zich nog altijd teveel ex-nazi's op hoge posten in de Bondsrepubliek bevinden. Indien de jongste incidenten tot krach tige maatregelen leiden om hen te ver wijderen, hebben zjj nog iets goeds te weeg gebracht. „Cairo is de bron"... Volgens het bekende conservatieve Deense blad „Berlingske Tidende" heb ben de anti-semitische uitingen hun oorsprong niet in Duitsland maar in Cairo. „De propaganda van Nasser be gint uit te werken", aldus B.T., dat schrijft dat deze propaganda van Cairo uit wordt geleid door de oud-nazi Jo hannes van Leers, die zijn toevlucht bij Nasser heeft gezocht en officieel employé op het ministerie van Propaganda aldaar is. In Europa heeft Van Leers een aan tal verenigingen opgericht onder de naam „Neo-socialistische Europese be weging". Het Westberlynse blad „Berliner Zei- tung" schrijft: „Wij zijn allen schuldig. Wij hebben ze niet hard genoeg getrof fen. Zijn niet talloze joodse kerkhoven ontwijd zonder dat de politie de daders heeft gevonden? Waarom hebben de rectoren van onze Berlijnse universitei ten niet de leden van de nazi-bond van nationale studenten heengezonden? Zal een kleine groep misdadigers het aanzien van miljoenen fatsoenlijke bur gers bederven? De bittere ervaring van lange jaren heeft ons geleerd dat men met die mensen niet kan praten. Zij verstaan slechts één taal, die van de gummistok". De Westberïijnse wethouder voor Bin nenlandse Zaken, Lipschitz, heeft giste ren verklaard niet te geloven in de theo rie dat communisten verantwoordelijk zijn voor de anti-semitische daden in West-Berlijn. Hij zag er de kleine „Liga van nationale studenten" en de „Natio nale jeugd", die resp. twintig en 35 le den hebben, voor aan, hoewel hij ook de activiteit van nozems niet uitsloot. De wethouder deelde mee, dat hij de namen van alle bij de politie bekende nieuwe nationaal-socialisten zou publiceren. Hij hoopte dat er aandacht zal worden be steed aan zijn verzoek aan de twee uni versiteiten in het westelijke stadsdeel om disciplinaire maatregelen tegen neo nazi's onder de studenten te nemen. Hij noemde het lidmaatschap van een neo- nazistische organisatie onverenigbaar met het studeren aan een Westberïijnse universiteit. Vrouw met mes in kaak gestoken (Speciale berichtgeving) Gistermorgen vroeg heeft een 51-ja- rige arbeider uit Kollumerzwaag (Fr.) zijn echtgenote, van wie hjj al enige tijd gescheiden leefde, bij een bushalte in het dorp aangevallen en de vrouw met een mes in de kaak gestoken. Het 46- jarige slachtoffer viel hevig bloedend neer en werd bijna een kwartier na het gebeurde door de chauffeur van een postauto op de weg liggend aangetrof fen. De dader, die in de loop van de dag werd overgebracht naar Kollum, waar hij is ingesloten zal een dezer dagen voor de officier van Justitie worden ge leid. Kostganger met bijl op lioofd geslagen De Amsterdamse politie heeft een 56- jarige bewoner van een perceel aan de Marco Polostraat, aangehouden nadat hij zijn 26-jarige kostganger met een bijl op het hoofd had geslagen. De kostgan ger is met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. ECLATANT SUCCES VAN NIXON Dodelijk ongeval in huis van „Magere Josje" (Van onze Amsterdamse correspondent) Op het binnenplaatsje van het per ceel Oude Zijds Achterburgwal 83 te Amsterdam, hetzelfde huis in welks kel dertje destijds „Magere Josje" is ver moord, heeft gisteravond een 30-jarige man de dood gevonden. Deze bewoonde de tweede verdieping van het pand en kwam omstreeks zes uur in zwaar beschonken toestand thuis. Bij het beklimmen van de tweede trap heeft hij waarschijnlijk het evenwicht verloren. Hij viel en sloeg tegen een naar buiten openslaand raam, waarvan de spanjoletsluiting niet functioneerde. Hij kwam op het betonnen binnen plaatsje terecht en was onmiddellijk dood. (Van onze correspondent te Washington) Amerika's acht maanden oude staalstaking is gisteren beëindigd. Beide partijen aanvaardden ten slotte na een vergadering van 22 uren de oplossing, die de regering had voorgesteld. De massale sta king had het grootste deel van Amerika's staalindustrie voor 116 dagen stilgelegd. De arbeiders in de staalindustrie werken al weer geruime tijd krachtens een gerech telijk bevel, dat op 26 januari zou verstrijken, waarna de staking hervat had kunnen worden. Dat het conflict nu echter is bijgelegd, Is goed nieuws voor velen in Amerika. Allereerst voor het half miljoen staal- arbeiders, die een aanzienlijke verho ging van hun toch ai hoge loon kunnen verwachten. Verder ook voor de miljoe nen Amerikanen, die schaarste bij de nieuwe auto's begonnen te vrezen, in dien de staking einde januari zou worden hervat. Bijonder goed Doch voor twee Amerikanen is dit nieuws wel bijzonder goed- Vice-presi dent Nixon en de minister van Arbeid, Mitchell, zijn de leidende figuren ge weest, die het compromis tot stand heb ben gebracht. Mitchell, de staalfabri kanten en zelfs de arbeidersleiders heb ben om strijd NLxon geprezen voor zijn constructieve aandeel in de bij legging van het geschil. Een feit is, dat in Nixons eigen huis vele conferenties van de betrokkenen zijn belegd. Thans wordt dit dik onderstreept en dit succes bij het begin van het nieuwe jaar kan Nixon zeer te stade komen in zijn strijd om het presidentschap. Mitchell, die samen met Nixon een aandeel heeft ge- Kouder De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk in het zui den van het land nog wat motregen. Morgen opklaringen en droog weer. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Vannacht plaatselijk mistbanken. Kou der. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 12.33 uur; onder: 1.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.01 en 21.32 uur. Laagwater te 4.32 en 17.02 uur. had in het éclatante succes, zal zeker trachten met de Republikeinse kandi daat voor het Witte Huis op een tandem te blijven en als vice-president in no vember over de streep te gaan Minder enthousiast De werkgevers in de staalindustrie tonen zich het minst enthousiast over het bereikte resultaat. Hoewel de in houd van het nieuwe contract nog niet is bekendgemaakt, schijnt het wel vast te staan, dat de arbeiders geleidelijk 'n loonsverhoging van bijna veertig Ame rikaanse centen per uur zullen krijgen. De staalindustriëlen zullen het thans vrijwel zeker gerechtvaardigd achten de staalprijzen te verhogen. Op de beurs te New York tekende zich terstond een belangrijke koersstijging af. Wel een bewijs dat men in het algemeen een ze kere inflatie verwachtte als gevolg van de stijging der lonen en prijzen in de staalindustrie. De werkgevers mogen zich thans wei nig enthousiast tonen, doch door de stijging deT prijzen zullen zij een even tuele tegenvaller wel weten goed te maken. Bovendien moet het voor het merendeel der Republikeinse werkgevers een voldoening zijn, Nixons kansen op deze wijze aanzienlijk te hebben ver groot. De staalmagnaten hebben hun bijdrage voor Nixons campagne vroeg gestort. Niet d« uitstekend betaalde staalar- beiders, doch vooral de kleine man in de Verenigde Staten, de ambtenaren en gepensioneerden, zullen gaandeweg de druk van de nieuwe inflatie gaan ge voelen. Doch deze druk wordt slechts geleidelijk merkbaar. Voorlopig over heerst nog de vreugde, vooral ten huize van Nixon en Mitchell. Treinramp bij Monza: tientallen doden By het station van Monza, twaalf kilometer van Milaan, is vanochtend de sneltrein van Sondrio naar Milaan ont spoord. Het ongeluk gebeurde in de mist. Volgens officieuze berichten zouden er ongeveer 20 doden zyn en meer dan 80 gewonden. Reeds zyn er drie stoffelijke overschotten geborgen en 57 mensen naar ziekenhuizen overgebracht. De trein, welke vooral arbeiders vervoerde, ontspoorde op een noodviaduct vermoe delijk door een te hoge snelheid. De lo comotief en eerste wagon reden van de acht meter hoge spoordijk af en sloegen door een fabrieksmuur op veertig meter afstand van de spoorbaan. Verscheidene andere wagens gleden eveneens van de dijk en sloegen om, De machinist is om het leven gekomen. Uit Milaan zijn 12 ziekenauto's en 6 kraanwagens van de politie naar de plaats van de ramp ge zonden. Onder de talrijke mensen, die zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begaven om hulp te bieden, bevond zich kardinaal Montini van Milaan. De red dingsploegen van het Rode Kruis heb ben op de plaats van de ramp een groot veldlazaret ingericht, compleet met in stallaties voor bloedtransfusie. Het on geluk gebeurde vanochtend om enkele minuten voor acht uur. De trein ver voerde een duizend passagiers. Uit officiële berichten van het Italiaanse ministerie van Vervoer blijkt dat de ramp nog erger is dan zij zich aanvankelijk liet aanzien: 25 doden en een honderd tal gewonden Dit Blad bestaat uit 10 pagina's President Max Petitpierre van Zwitserland heeft in Bern het corps diplomatique ontvangen voor. de nieuwjaarsreceptie. De Nederlandse ambassadeur jhr. W. M. Snouck Hurgronje biedt zijn gelukwensen aan. Frankrijk vermindert vergunningen wegvervoer Zoals in do kring van ingewijden reeds verwacht werd, heeft het Franse ministerie van Verkeer, zogenaamd wegens reorganisatie, het aantal ver gunningen voor wegvervoer van goe deren uit Nederland sterk ingekrom pen. Vandaag ontving de Ned. Int. Weg vervoer Organisatie NIWO slechts hon derd autorisaties voor januari, waar door het aantal voor deze maand tot 250 steeg. Het is niet bekend of het Franse ministerie van Verkeer nog maals een aantal autorisaties voor deze maand zal afgeven. In kringen van verladers en vervoer ders wordt deze ontwikkeling met lede ogen aangezien. Koning Boudewijn van België is i zware regen waren honderden Bei- van zijn reis door Kongo weer in gen naar het vliegveld gekomen om Brussel aangekomen. Ondanks de I hun vorst te verwelkomen. Uitzonderlijk grote betekenis voor Franse letterkunde, filosofie en theater (Van onze Parijse correspondent) Gistermiddag om even over tweeën is vlak bij Sens op de grote nationale weg tussen Parijs en de Riviera de beroemde Franse schrijver Albert Camus, die in 1957 de Nobelprijs voor literatuur ontving» bij een anto-ongeluk om het leven gekomen. Camus kwam in de raceauto van zijn uitgever Gallimard terug uit het zuiden» waar hij de feest dagen had doorgebracht. Gallimard, wiens vrouw en achttienjarige dochter achterin zaten» chauffeerde. De andere inzittenden liepen bij dit ongeluk op ongeveer 100 km. ten zuidoosten van Parijs, meer of minder ernstige verwondingen op. Camus, die 47 jaar oud was en een vrouw en twee kinderen achterlaat, moet op slag zijn gedood toen Gallimard's auto, vermoedelijk door een gesprongen band» met zeer hoge snelheid tegen een boom te pletter reed. Schrijver had een zeer harde jeugd Met Camus verliest Frankrijk een van zijn grote zonen. Geboren in Algerije uit een Franse landarbeider, die in de eerste wereldoorlog sneuvelde, en een Spaanse moeder, die maar een paar woorden Frans sprak, heeft Albert Camus een ongemeen zware jeugd gekend. Hij moest zelf met verschillende obscure baantjes het geld voor zijn studie verdienen, een studie in de filosofie, die hy echter op moest geven, toen hij op zijn achttiende jaar aan tuberculose bleek te lijden. Pas kort voor de laatste oorlog kwam hij naar Parys, waar hy ook al gauw zyn entree maakte in de journalistiek als redactiesecretaris van Paris Soir Onder de bezetting redigeerde hij het onder grondse blad Combat, waarvan hij na de bevrijding hoofdredacteur zou blyven. Zyn hoofdartikelen, geschreven in een glasheledere stijl doch onder de drang van een felle militante overtuiging, vormden iedere dag een literaire en po litieke openbaring. De grondslag van zyn enorme invloed op de jonge Franse intellectulen werd in die dagen al ge legd. Nadat h(j de leiding van Combat had overgedragen, werd Camus, die men in die tijd ten onrechte al te vaak in een adem noemde met Jean Paul Sartre, af wisselend door de literatuur, de filosofie en het theater aangetrokken en op alle drie terreinen is zijn betekenis voor de Franse cultuur even uitzonderlijk groot geweest. Z(jn autobiografisch gestemde korte roman of novelle „L'Etranger" in het Nederlands in de vertaling van Morriën als „De vreemdeling" versche nen waarmee hy debuteerde, was een klein en puur meesterwerk, doch met La Peste zou hjj enkele jaren later vooral toch wel de internationale aan dacht op zich vestigen. Aan dit boek had hij, schijnt het. ook wel de eer te danken op zijn 44-ste jaar tot de jongste schrijver, die ooit de No belprijs verwierf, te worden uitgeroepen Als dramaturg herinneren wy ons vooral zijn Caligula, waarin Gerard Philip, die hem slechts een paar weken in de dood voor zou gaan, zich voor het eerst als begenadigd acteur deed kennen. De laat ste jaren nam het toneel hem steeds meer in beslag en zijn indrukwekkende bewerking van Dostojewski's ,3ezetenen" is in zekere zin zijn zwanezang gewor den. Juist dezer dagen werd de naam van Camus, die in zyn jeugd ook zelf als acteur was opgetreden, nog veel ge noemd als mogelijke nieuwe Intendant van de Comédie Frangaise, een post die hij een jaar geleden geweigerd had. Reeds eerder had de minister voor Cultuur. Malraux, Camus de leiding van een nieuw staatstheater in Parys voor modern toneel toebedacht. De filosofie van Camus baseerde zich op zyn overtuiging dat het leven absurd is. Maar uit die absurditeit trok deze grote humanist drie consequenties: de revolte, de noodzaak voor de vryheid te vechten en de hartstocht welke hi) ln dienst wilde stellen van die strijd. Dat zyn ook de drijfveren geweest van zijn activiteit en zyn gedragsiyn. Camus was bovenal de man van een groot en sterk karakter die geen onrecht verdragen kon en die voor de vryheid met evenveel temperament als klaarheid heeft ge streden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1