Veertig doden in Frans Kameroen aan vooravond van zelfstandigheid Cees Laseur hedennacht na hartaanval overleden Brandweer en politie met stenen bekogeld WEERBERICHT Dag Hammarskjöld prijst de hulp van Frankrijk voor nieuwe staat Fa. D. KRET Zn. „Waterkanon" werd ingezet schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JANUARI 1960 No. 29938 LEIDSCH DAGBLAD Directeurfi. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een veertigtal mensen is in Frans-Kameroen om het leven gekomen bij botsingen aan de vooravond van de viering van het verkrijgen der onafhankelijkheid. Benden voerden op verscheidene punten in Doeala, een haven bij de grens van Algerije, aanvallen uit. Onder de bevolking en de politie was het aantal doden slechts gering, maar van de aan vallers kwamen er vele tientallen om het leven. In het westelijk deel van Kameroen is in het afgelopen half jaar op grote schaal geweld gepleegd. In deze periode zouden meer dan 200 doden zijn gevallen. De verantwoordelijkheid voor de aanvallen berust bij de verboden „Volksunie van Kameroen", die eerst een campagne voor volledige onafhankelijkheid en daarna voor nieuwe algemene verkiezingen hield. Feestprogram werd besnoeid Het program voor de viering van de onafhankelijkheid van Frans-Kameroen werd drastisch besnoeid na de gevech ten in Doeala. Gisteren zou heel Frans- Kameroen in het teken staan van de onafhankelijkheidsviering. Zoals bekend is kortgeleden een overeenkomst tussen Frankrijk en Kameroen getekend waar bij dit land de onafhankelijkheid kreeg. De enige plechtigheid op vrijdag was het neerhalen van de Franse vlag en het hijsen van de nieuwe vlag van Ka meroen. Precies te middernacht (van donder dag op vrijdag) kondigden 101 kanon schoten en klokgelui te Yaoende de ge boorte van de nieuwe onafhankelijke staat aan. Kameroen had toen 30 jaar Duits koloniaal bestuur, gevolgd door Frans beheerschap gedurende 40 jaar achter de rug. De plechtigheden werden bijgewoond door de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld. HU bracht hulde aan Frankrijk voor de hulp die het had geleverd voor de ontwikkeling van het land. De (Manchester) Guardian schreef gisteren dat de toekomst voor het voor malige Frans-Kameroen er minder goed uitziet dan voor de overige nieuwe Eisenhower in juni naar de Sovjet-Unie President Eisenhower is van plan in juni een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter te Washington meegedeeld. De pre sident overweegt reizen naar an dere landen te maken indien zijn program dat mogelijk maakt. Herter zei verder in zijn nieuw jaarsboodschap dat men zich 1960 voor moeilijke problemen ge plaatst zal zien. Het vinden van oplossingen voor internationale vraagstukken kan misschien gene raties duren. Volgens Herter zal Eisenhower zijn vier kleinkinderen mee naar de Sovjet-Unie nemen op uitnodiging van de Russische mi- nister-president, Kroesjtsjef. Herter beloofde in zijn nieuwjaars boodschap dat de V.S. en hun bondge- Kroesjtsjef zal Indonesië bezoeken De premier van de Sovjet-Unie Kroesjtsjef zal in februari een be zoek aan Indonesië brengen, zo heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. WaarschUnlUk zal dit bezoek in de derde week van februari plaats vinden en naar verwachting ongeveer twee weken duren. Tijdens dit verblUf zou Kroesjtsjef voornamelUk bezoeken bren gen aan verschillende delen van Java en Bali. In Djakartaanse kringen heeft men tegengesproken dat de premier op de heen- of de terugreis andere Aziatische landen zal bezoeken. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 noten tezamen met de Sovjet-Unie in 1960 „de mogelykheden om tot politieke regelingen te komen" zullen onder zoeken. Wij zullen onze inspanning om voor uitgang te boeken by de onderhande lingen over de controle op de bewape ning verdubbelen. Maar, zo zei hy, on danks de nieuwe hoopgevende sfeer voor een mogelijke oplossing van de wereldproblemen, zijn de bedoelingen van de communisten nog steeds niet werkelyk gewyzigd. Op de vreedzame woorden zijn nog geen daden gevolgd. Daarom moeten wij op onze hoede blyven. Herter merkte voorts op dat de NS. in 1960, by al hun betrekkingen met het buitenland, zullen trachten hun verant- woordelykheid voor de vrye wereld in daden om te zetten. Afrikaanse staten. „Frans Kameroen wordt vandaag de eerste nieuwe onaf hankelijke staat van 1960, zy het met een ernstige terroristische beweging in zyn boezem en met slechts de vormen van een democratie". De New York Times echter meende dat premier Ahidjo waarschijnlijk de enige man is die het land als een vrye en onafhankelyke staat byeen kan houden, al acht ook dit diens taak zwaar. Reischeques van de A.N.W.B. Met ingang van 4 januari gaat de ANWB ten behoeve van zyn leden ANWB-reischeques verstrekken, die in alle landen van West-Europa by een aantal grote banken en hun bijkantoren in totaal circa 10.000. gevestigd in byna alle plaatsen van toeristische be tekenis. verzilverd kunnen worden. De ANWB is hiertoe overgegaan op verzoek van zyn leden, onder wie er velen zijn die liever niet met veel con tant geld reizen. De ANWB-cheques zyn verzekerd tegen verlies, diefstal en misbruik. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Nieuw vervolgverhaal De Schaduw speelt verstoppertje Uit het Frans vertaalde Margot Bakker voor ons een roman van Alain Page, die wij onder de titel ,De Schaduw speelt verstoppertje' als vervolgverhaal in ons blad zul len publiceren. Het is een raadsel achtige geschiedenis, boeiend en opwindend, bij het lezen waarvan men zich onophoudelijk afvraagt hoe lang „De Schaduw" (de he\i van deze roman) er in zal slagen door de mazen heen te kruipen van het net, dat inspecteur Dray ton steeds nauwer om hem heen trekt. De Schaduw speelt verstop pertje! Hij blijft dat doen tot op de laatste bladzijde van deze avontuurlijke roman. De lezers zullen er hun vreugde aan beleven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl Acteur, regisseur en directeur JAARWISSELING IN DEN HAAG In verschillende steden heeft de jeugd het nieuwe jaar vurig inge luid. Dit brandje in de Van Hall straat in Amsterdam brandde een formidabel gat in het asfalt alvorens de brandweer er een einde aan kon maken. Hier en daar mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enige regen; hier en daar mist, maar ook enkele verspreide op klaringen. Zwakke tot matige veran- derlyke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder 16.40 uur. Maan op: 11.19 uur: onder: 22.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 6,28 en 1849 uur. Laagwater te 2.10 en 14.33 uur. 4 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 11.45 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 7.18 en 19.39 uur. Laagwater te 2.53 en 15-19 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. V.-- - ;•••-v 'a Het Nederlands toneel in het algemeen en de Haagsche Comedie in het bijzonder heeft in de afge lopen nacht een gevoelig verlies geleden. De acteur, regisseur en directeur van de Haagsche Comedie Cees Laseur is plotseling aan een hart aanval overleden. De zestigjarige toneelspeler stond gis teravond nog op de planken van de Koninklyke Schouwburg te Den Haag. Het was tydens het uitspreken van de nieuwjaarswens na de première van Shakespeares „Winteravondsprookje". Daarna werd er door zyn gezelschap een (Van onze Haagse correspondent) Om volkomen onbegrijpelijke redenen is het in Den Haag bij het vieren van de jaarivisseling tot ernstige ongere- 'dheden gekomen, die vooral hebben plaatsgevonden in de omgeving van de Hoefkade. De politie heeft talrijke char ges moeten uitvoeren en zelfs gebruik moeten maken van het waterkanon. Tot halfvijf in de nacht is het in deze buurt onrustig gebleven en pas tegen vijf uur kon voor de, vierhonderd man sterke, politiemacht, die deze nacht door geheel Den Haag op de been ts geweest, het parool inrukkenworden gegeven. Het zyn weer voornamelUk de kerst- boombranden geweest, die aanleiding hebben gegeven tot min of meer ernstige relletjes. Vele botsingen tussen politie en burgerU zun er geweest, waarbU het niet bepaald zachtzinnig is toegegaan. Integendeel, er is met stenen en gebro ken flessen gegooid en voordat het waterkanon werd ingezet, heeft de politie charges met de blanke sabel moe ten uitvoeren. De brandweer heeft veer tig maal moeten uitrukken om hoog opgelaaide vuren te bedwingen en ook zy heeft by de uitoefening van haar taalk ernstige moeilykheden ondervon den. Burgerbrigade Tot ongeveer één uur (vermoedelUk in verband inet de t.v.-uitzending) was het in de stad rustig gebleven, maar toen barstte de bom. Voordien had de politie met een voor deze gelegenheid in burgerkleding gestoken brigade de zaken nog kunnen redden, doordat de onruststokers vaak werden verrast door het kordate optreden van deze mannen, die snel ingrepen waar het tot excessen dreigde te komen. Maar in de omgeving van de Hoefkade laaiden de gestookte kerstboom vuren rond één uur op tot ongekende hoogten en werd het nood- zakelUk de brandweer te alarmeren. Toen deze verscheen en ook de politie haar opwachting maakte, kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Brandweer en politie werden er met stenen bekogeld. Op verschillende plaatsen werd het pla veisel opgebroken en er werd gesmeten met stenen van allerlei aard en afme ting. Maar ook kreeg de politie een bekogeling met gebroken flessen, glas scherven en projectielen van andere aard te verduren. De charges van de agenten, veelal met de blanke sabel uitgevoerd, gaven aan leiding tot nog groter baldadigheid en vernielzucht, zoals bUvoorbeeld op de Hoefkade, waar verkeersborden bU de grond in de richting van de rUweg wer den omgebogen. Gewonden CEES LASEUR in een van zijn talrijke rollen ontvangst gehouden in een van de bo venzalen van restaurant „Saur". Laseur woonde deze bUeenkomst bU en sprak de Engelse regisseur van het stuk Peter Wood nog toe. Daarna voelde hij zich onwel worden. Hij zonderde zich bene den af. Een half uur later overleed hU- Dr. J. Noordhoek constateerde, dat de heer Laseur was overleden aan een hart aanval. In verband met zUn verscheiden zal de tweede voorstelling van het „Winter avondsprookje" vanavond niet doorgaan, zo heeft Paul van Steenbergen mede gedeeld. (Men zie ook elders) Voor kwart miljoen sieraden gestolen Het nieuwe jaar is voor de Amster damse recherche begonnen met het oplossen van een uitzonderlyk grote inbraak by een juwelier aan de Hei lige Weg, waar onbekenden in de nacht van 31 december op 1 januari talloze sieraden hebben gestolen tot een bedrag van naar schatting een kwart miljoen gulden. De juwelier, de heer H. Schipper, be merkte tot zijn grote schrik 's morgens dat er in zijn zaak ongewenst bezoek was geweest, want hy trof 'n vrij grote ravage aan, met name in de etalage. Hy alarmeerde terstond de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Gebleken is, dat de dader of de daders zich toe gang hebben verschaft via een steegje aan de achterzUde van het winkelpand, waar men met een ladder over een hek is geklommen. Door het indrukken van een ruit kreeg men toegang tot het ge bouw en vry gemakkeiyk ook tot de winkel. Uit de etalage worden talryke kostbare kleinoden vermist, versierd met edelstenen. Twee meisjes verbrand Bij een felle brand die gistermiddag omstreeks half vijf heeft gewoed in een huizenblok van vier woningen te Warga in Friesland, zyn twee meisjes van vyf jaar om het leven gekomen. De belde kinderen, Aukje Bergsma en Corrie de Jong, speelden op zolder van de woning van de familie Bergsma, toen in de keu ken brand ontstond door een petro leumkacheltje, waar omheen wasgoed hing te drogen. De benzinetank van een in de keuken staand motorrywiel ont plofte waardoor het vertrek in omme zien in lichte laaie stond. Hoewel daartoe, zowel door de vaders van de beide kinderen, als door omwo nenden pogingen in het werk werden ge steld, kon men de op zolder spelende meisjes niet meer bereiken, de trap. de enige toegang tot de zolder, bevond zich namelUk in de brandende keuken. Men moest machteloos toezien dat de beide meisjes in het fel brandende huis om het leven kwamen. Pas nadat de brand weer het vuur had geblust, konden de stoffelUke resten van de kinderen gebor gen worden. In enkele straten bleef het. nadat de politie de zaak had schoongeveegd, van zolderramen en dakgoten uit stenen regenen, terwUl ook het publiek voort durend trachtte „terug te komen". Dat was in de Hoefkadebuurt voor de politie leiding het sein het waterkanon dat in de omgeving was gestationeerd in te zetten. Voor het eerst werd deze dure en zo veelomstreden aanschaf van de politie dus gebruikt en naar men ons mededeelde is men over dit optreden zeer voldaan. Men meent ,dat het zonder dit kanon nog ernstiger had geworden. Men slaagde er over het algemeen in. de onruststokers achter hun ramen en van de daken te verjagen en aldus de situa tie te klaren. Inmiddels waren er tUdens de relletjes al talrtfke winkelruiten ge sneuveld en vielen er helaas ook gewon den te noteren. Politie-adjudant H. A. van Horssen (571 werd zodanig door glassplinters ge troffen, dat hy met een jukbeen-frac tuur in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgenomen. Adjudant Van Hors sen bevond zich in de koepel van het waterkanon, dat door het publiek van alle zUden werd bekogeld. DaarbU sneu velde een ruitje en de politiefunctionaris werd door het versplinterde gla6 getrof fen. Ook een brigadier en een hoofd agent moesten met kwetsuren naar het Zuidwalziekenhuis worden overgebracht. ZU konden na behandeling naar huis, maar kunnen voorlopig geen dienst doen. Maar liefst dertien politie-auto's werden beschadigd, waarbU er enkele waren waarvan alle ruiten sneuvelden. Hoe vernielzuchtig men te werk ging blijkt wel uit het feit, dat van een wagen van de verkeersongevallendienst op weg naar een verkeersongeluk alle ruiten werden ingegooid. Het publiek wierp hier en daar met allerlei oude rommel barricades op. 0 Slot pag. 2 Advertentie best gesorteerd LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Weer een vrouw in Amerika overweegt Engeland vermoord (Van onze Londense correspondent) Terwijl de Britse politie al tien dagen tevergeefs zoekt naar de maniak, die op de woensdag voor Kerstmis de 29-jarige Stephanie Baird in een tehuis voor vrouwen en meisjes te Birmingham op gru welijke wijze heeft vermoord, waarbij het hoofd van de romp werd gescheiden en die daarna nog een ander meisje aanviel, is gisteravond op drie kilometer af stand van de plaats van de eerste misdaad een ander meisje van achttien of negentien jaar ver moord. Zij werd bijna geheel ont kleed aangetroffen op de vloer van een flat in Edgbaston. Onmiddel lijk werd om de gehele stad een politiekordon gelegd. Het meisje is nog niet geïdentificeerd. Zij woon de pas zeer kort in deze flat. Het vermoeden bestaat dat ook zU ls vermoord, hoewel op een andere manier dan Stephanie Baird. Het nieuwe slacht offer toont verschillende wonden in de nek, welke er op duiden dat zU is ge- reorganisatie van ruimteprogramma Meer invloed Witte Huis De New York Times heeft op nieuw jaarsdag uit Washington vernomen dat de Amerikaanse regering een grote re organisatie in haar ruimteprogramma's overweegt teneinde een centrale controle door het Witte Huis te bewerkstelligen. De drie voornaamste punten hiervan omvatten afschaffing van de Raad voor Nationale Lucht- en Ruimtevaart (NASA» en van de burgerlUk-militaire verbindingscommissie, en aanstelling van een nieuwe gezagsdrager recht streeks onder het Witte Huis die de zorg krUgt voor het opstellen van een lande- lUk ruimteprogramma en voor de coör dinatie tussen militaire en burgerlUke ruimteactiviteit. Het voorstel zou vervat zUn in Eisen howers „State of the Union'-boodschap. wurgd. Het is nog te vroeg om te zeg gen of er verband bestaat tussen de twee moorden. De politie concentreert haar opsporingen thans op een goedge- klede, blonde man van ongeveer 47 jaar. Het is een van de grootste operaties welke ooit door de Engelse politie is uit gevoerd. BU het hoofdkwartier in Bir mingham stromen de inlichtingen bin nen, maar het ls de vraag of het de goede zUn. In verband met de eerste moord zUn reeds 23 verdachte personen ondervraagd maar weer losgelaten, doch de lUst van mannen die vroeger wegens aanvallen op vrouwen veroordeeld zUn is nog lang. In een hotel te Sheffield werden gis teren twee personen doodgeschoten dooi een man met een revolver.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1