PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Kritiek achter ijzeren gordijn op tekortkomingen bij landbouw Soekarno berispt beheerders Ned. genationaliseerde bedrijven 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet 1 verenigd, ondersteunen zij bovendien el* kaars werking, waardoor deze nég krach* tiger is dan kon worden verwacht. De i combinatie Chefarine „4" doet werkelijk I wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I Oorzaken verongelukken Martin Mariner op 10 juni bij Goa Met een enkel woord Agenda WOENSDAG SO DECEMBER 1959 Schade aan oogst in Kazakstan, branden in Oost-Duitsland en fouten in Roemenië Er mankeert blijkbaar nogal wat aan de uitvoering van allerlei plannen in de landen achter het ijzeren gordijn. Premier Kroesjtsjef heeft in een kerstrede kritiek geleverd op de leider van de partij in Kazakstan, Beljajef, en op de premier in dit gebied, Oenajef, die hij verantwoordelijk stelde voor het verloren gaan van een deel van de oogst in dit belangrijke graangebied tengevolge van slechte organisa tie. In Oost-Duitsland zijn klachten over een groot aantal gevallen van brandstichting en in Roemenië is de minister van Landbouw, Cozma, in het parlement gekritiseerd wegens „ernstige fouten". Advertentie Bij ieder feest... Kroesjtsjef zet leiders op hun nummer Kroesjtsjef toonde zich allerminst te vreden over de wijze, waarop de partij leider en de premier van Kazakstan in het openbaar hun tekortkomingen had den beleden. „De gang van zaken in Kazakstan was slecht, zeer slecht", al dus Kroestjsjef. „Er is veel zorg be steed aan de produktie van machines, aan het ploegen van de velden, aan het zaaien en dergelijke en toch is een deel van de oogst verloren gegaan, omdat het werk slecht was georganiseerd". Volgens een in „Neues Deutschland", het orgaan van de communistische par tij in Oost-Duitsland, gepubliceerde rede, zijn in 1959 de gevallen van brandstich ting in Oostduitse staats- en coöpera tieve landbouwbedrijven „onrustbarend" gestegen. Erich Mückenberger, de eerste partij functionaris voor landbouwaangelegen- heden, heeft meegedeeld, dat er in het derde kwartaal van dit jaar meer dan 900 branden zijn geweest. Volgens Mückenberger is het aantal gevallen van „sabotage, vergiftiging van dieren, op zettelijke vernieling van eigendommen van staats- en coöperatieve landbouw- B.B. ontvluchtte haar huis voor de opdringerige pers Brigitte Bardot heeft zichzelf al we kenlang kamerarrest moeten opleggen, omdat ze haar neus niet buiten de deur kon steken zonder door de verslaggevers of nog brutalere fotografen te worden lastig gevallen. Gisteravond heeft zij de commissaris van politie van haar wijk weer moeten opbellen, ditmaal met het verzoek een clochard voor de lift te willen komen verwijderen, die daar zijn bivak had op geslagen. Men vermoedt trouwens, dat een persfotograaf van een groot ge ïllustreerd weekblad onder de lompen van die zwerver schuil ging. Oogje in het zeil De politie heeft B.B. nu tevens beloofd een actiever oogje in het zeil te blijven houden, nu de belangstelling van de Franse sensatiepers schandalige vormen heeft aangenomen. Sommige bladen heb ben de overburen in de luxueuze Avenue Doumer, waar B.B. woont, met succes een klein fortuintje geboden om tijdens de laatste dagen voor de bevalling door verrekijkers en met ultra-scherpe lenzen de gangen van de toekomstige moeder te kunnen bespieden en zo mogelijk te vereeuwigen. Ook op de daken aan de overzijde houden zich dag en nacht perslieden ver schanst Gevlucht Eergistemacht wisten Jacques Char- rier en zijn overpopulaire echtgenote het huis niettemin nog vrij onopgemerkt te ontvluchten. Hoe snapt niemand. Het gerucht, gelanceerd door een taxichauf feur deed even later de ronde, dat „de vogels gevlogen zouden zijn in de rich ting Amsterdam". Maar het schijnt, dat Brigitte haar voorlopige intrek alleen bij haar grootmoeder heeft genomen. En tot nu toe is het een zorgvuldig bewaard geheim, waar die grootmoeder woont. Trouwens, er wordt tussen de beide partijen thans aan een „gentleman agreement" gedokterd, waarbij de ge neesheren van B.B. zich verplichten zullen iedere twee uur een medisch bul letin uit te geven op voorwaarde, dat de heren journalisten en fotografen de filmster dan verder voorlopig de rust zouden gunnen, waarop iedere aan staande moeder inderdaad aanspraak kan maken Lawines in Oostenrijk Nabij Salzburg in Oostenrijk zijn gis teren twee jeugdige Oostenrijkse skiërs door een lawine om het leven gekomen, waardoor het dodental in de afgelopen zes dagen ln Stiermarken en Tirol tot zes is gestegen. Door de milde tempera tuur en zware sneeuwval is het lawine gevaar in de westelijke provincies groter geworden. In Zwitserland is een waarschuwing voor lawinegevaar in het gehele Alpen gebied uitgegeven en in Noord-Italië zijn verscheidene kleine lawines voorge komen, welke echter geen slachtoffers eisten. In Zuidwest-Frankrijk, waar grote stukken bouwland langs de Garonne en Lot onder water staan, is het Chateau des Milandes, dat Josephines Bakers „internationale gezin" van tien geadop teerde kinderen herbergt, van het dichtstbijzijnde dorp afgesneden. Het westen en midden-westen van de V.S. hebben te Lijden gehad van sneeuw stormen waardoor ten minste tien men sen om het leven zqn gekomen. Aan de kust van Massachusetts en Connecticut zijn overstromingen voorgekomen, die voor miljoenen dollars schade hebben aangericht. Nieuw bedrijfspensioenfonds Op verzoek van de betrokken organi saties van werkgevers en werknemers heeft de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, deelneming in de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Groente- en Fruitverwerkende In dustrie per 1 januari 1960 verplicht ge steld, voor werknemers van 21 tot en met 64 jaar. Van deze deelneming zijn uitgezonderd het leidinggevend, toe zichthoudend, administratief, hoger technisch en reizigerspersoneel. Het aantal werknemers, dat onder de ver plichtstelling valt, is 4800. Het totale aantal bedrijfspensioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds is verplicht gesteld, is hiermede geste gen tot 39. bedrijven en ook het belasteren en aan randen van boeren der coöperatieve on dernemingen" toegenomen. Mückenber ger hield zjjn rede meer dan twee weken geleden maar zijn toespraak is pas gis teren bekendgemaakt. De Roemeense minister van Landbouw loan Cozma, is gisteren in het parle ment gekritiseerd wegens „ernstige fou ten". De minister gaf toe dat zijn hou ding verkeerd was. Aldus meldt het Joe goslavische persbureau Tanjoeg uit Boe karest. Volgens Tanjoeg heeft vice-pre mier Birladeanu gezegd, dat Cozma de regerings- en partijlijn voor de land bouw niet toegepast had; 413 afgevaar digden stemden voor en een tegen de begroting, waarop de uitgaven voor 1960 zijn geraamd op 55.93 miljoen lei, waar van 3.5 miljoen voor de defensie. De uit gaven zijn 16.6 procent hoger dan die voor 1959 en de inkomsten (56.8 miljoen lei) 12.1 procent hoger. Tanjoeg meldt tenslotte, dat het parlement ook het eco nomische plan voor 1960 heeft goedge keurd, dat voorziet in vergroting van de industriële produktie met 14 procent. Advertentie ...voor Uw meest verwende gasten Wordt „aapjes-voeren" historie? Voederverbod overwogen (Speciale berichtgeving) De directeur van de Rotterdamse Diergaarde Bljj-Dorp, ir. F. Appelman, heeft bekendgemaakt, dat plannen worden uitgewerkt om te komen tot een algeheel verbod voor het voederen van de dieren. Op het recente congres van The Union of Zoo-di ree tors in Kopenhagen is hierover een motie ingediend. Verscheidene Duitse die rentuinen, zoals die te München, Frankfurt en Berlqn, kennen dit ver bod reeds. In elke dierentuin sterven jaarlijks wel enkele dieren die zijn overvoerd. Bovendien worden de verblijven door papier e.d. in ernstige mate verontrei nigd. De heer Appelman deelde nog mee, dat blij-Dorp „samenspeelt" met Artis, de Keulse dierentuin en de Ant werpse Zoo. In Antwerpen voelt men veel voor het verbod. Daar is verleden Jaar nog een grote Indische olifant dood gevoerd. Men beseft zeer wel. dat er allerlei haken en ogen zitten aan zo'n radicale maatregel, maar het voordeel zal waarschijnlijk veel groter zijn dan het nadeel. Het publiek, vooral de kin deren, zullen een héél andere instelling moeten krijgen bij het bekijken van de dieren. Die spelen immers niet meer voor „bedelaar" en „pias", maar zullen zich veel natuurlijker gedragen. Zij dienen onwettig het eigen belang In een gisteren gehouden toespraak tot ongeveer duizend beheerders en em ployés van genationaliseerde Nederland se ondernemingen in Indonesië, heeft president Soekarno hen beschuldigd van Vier werkelijk betrouwbare middelen j helpen elkaar endoen wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordl beschermd door het besianddeel Chelarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.60 j Met gehuurde auto naar Oost-Duitsland verdwenen VROUW EN KINDEREN MEEGENOMEN (Speciale berichtgeving) Een Goudse garagehouder heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een personenauto ter waarde van f. 4500 die een 39-jarige Goudse huisschilder bij hem had gehuurd voor een week einde, niet heeft teruggebracht. In een brief aan zijn zwager heeft de schilder medegedeeld met zijn vrouw en vier kin deren naar Leipzig in Oost-Duitsland te zijn gegaan. Zaterdag 12 december heeft de schil der de wagen gehuurd. Hij beloofde de garagehouder de auto zondagavond te zullen terugbrengen. Hij huurde de auto naar zijn zeggen om met zijn gezin ken nissen in Enschede te bezoeken. De auto is nog steeds niet terug in de Goudse garage. De zwager heeft een brief ont vangen waarin de schilder hem vraagt zijn huisraad te verkopen, wanneer hij na de kerstdagen niet zou zijn terugge keerd. Staatssecretaris De Jong heeft thans een nadere .uiteenzetting gegeven over het ongeluk met een Martin Mariner vliegtuig van de Marine, dat op 10 juni van dit jaar bij Goa ten zuiden van Bombay is gebeurd en dat aan 8 leden van het marinepersoneel het leven heeft gekost. Hij heeft dit gedaan in een vervolg- antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester. Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval nog niet definitief is beëindigd (met name het onderzoek van de motoren en enige delen van de uitrusting wordt nog voortgezet) laat het zich aanzien, dat verder onderzoek geen nieuw licht meer op het ongeval zal werpen, zo zegt de minister. „onwettige praktijken" bij het dienen van hun eigen belang. De president zeide o.a.: „Er zijn be wijzen. dat er onder U ambtenaren zijn, die zich hebben schuldig gemaakt aan onwettige praktijken". Er waren bij hem inlichtingen ingekomen over betreurens waardige en onverantwoordelijke daden in het beheer van ondernemingen, die thans staatsbezit zijn. Hij deed een be roep op de uit alle delen van het land bijeengekomen ambtenaren, het belang van het land en volk indachtig te zijn en geen daden te verrichten, die alleen het eigenbelang moeten dienen. Soekarno wees erop, dat in het verle den de beheerders en employés van de thans genationaliseerde ondernemingen hebben gewerkt voor een zo hoog mo gelijke winst ten behoeve van de aan deelhouders in Nederland. De taak van het huidige personeel is, de nationale revolutie te versterken en de economie van het land een stevige basis te ver schaffen. In zijn toespraak laakte Soekarno ook de praktijken die mensen in het zaken leven toepassen om zich bonussen bij het jaareinde te verzekeren. Als conclusie kan worden gesteld, d-at het ongeval werd veroorzaakt door: 1. het defect raken en het stoppen van de stuurboordmotor. 2. het niet werken van de afwerpin- richting van de benzinetanks in de bom- m en-ruim te waardoor bij het vliegen op een motor geen hoogte kon worden ge houden. 3. een snëlle opeenvolging van gebeur tenissen. waardoor de vlieger onvol doende tijd van handelen werd gelaten. Voorts droegen de volgende factoren tot het ongeval bij: a. de lage vlieghoogte en de geringe afstand uit de kust op het ogenblik dat het vliegtuig uit de regenbui kwam, als gevolg waarvan de mogelijkheden voor een noodlanding beperkt waren b. het over de kop slaan van het vlieg tuig, waardoor het in brand vloog. Aangezien het niet de beschikbare middelen niet mogelijk was de motoren te Goa grondig te onderzoeken, zijn deze voor een nader onderzoek naar Neder land gezonden, alwaar zij eind oktober arriveerden. In verband met de ernstig bescha digde toestand van de stuurboordmotor is het niet waarschijnlijk, dat een defi nitieve conclusie omtrent de technische ooi-zaak van het uitvallen van deze mo tor mogelijk zal zijn. Een aanwijsbare oorzaak voor het feit, dat de afwerpbare benzinetanks in de bommenruimte niet werden afgeworpen ondanks de poging daartoe, is niet ge- I vonden. De mogelijkheid, dat de ben- I z ine tanks verkeerd in het vliegtuig wa- ven aangebracht, wordt echter uitge sloten geacht, aangezien het noodaf- j werpsysteem enige dagen voor vertrek I uit Biak werd beproefd en goed functio- neerde. Een in Nederland gehouden I proefneming met betrekking tot het blijven hangen van de bevestigings- I banden van de tanks heeft eveneens geen verklaring opgeleverd. Scherpe kritiek van Evert Vermeer Op huidige kabinet „Naast verheugenis over de fouten van het huidige kabinet is er in onze rijen ernstige verontrusting over de schade, die dit politieike gedoe toe brengt aan de wezenlijke democra tische verhoudingen. Er wordt een stuk gezag van de overheid gedevalu eerd, waarvoor andere regeringen weer jaren nodig zullen hebben om het te herstellen. En dat is een zaak die niet alleen een oppositiepartij, maar iedereen in ons land, die het wel meent met de democratie, aangaat". Met deze kritiek, alsmede met een op wekking aan zijn partijgenoten de po litieke belangstelling gaande te houden, omdat slechts langs die weg ons volk evvan kan worden overtuigd dat op nieuw een andere koers wordt ingesla gen", eindigde de voorzitter van de P. v. d. A. gisteravond in Gebouw Marcanti te Amsterdam-West een redevoering. Het was de Federatie Amsterdam van de P. v. d. Adie voor haar leden een bijeenkomst had belegd ter viering van de komende jaarwisseling. Ten aan zien van het kabinet De Quay zei de heer Vermeer: „Men moddert maar voort, in velerlei opzicht blijkbaar niet gehinderd door enige kennis van zaken. Wij zullen niet nalaten om dat telkens duidelijk en scherp te zeggen". Tevoren had hij kritiek uitgeoefend op het besluit dat de Nederlandse On derwijzersvereniging op haar congres te Amsterdam genomen heeft om zioh niet aan te sluiten bij het NVV, hoewel dat zelfde congres een resolutie aannam tegen de vrijere loonpolitiek. Volgens de heer Vermeer dreigen de gepensioneer den het slachtoffer te worden van deze vrijere loonpolitiek. Voorts oefende spreker kritiek uit op VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Regeringsuitz.: Serie: plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. VI. Westers Investerings beleid ln Afrika, door ir. M. van Botten- burg, hoofd van het documentatlebureau van de afdeling tropische produkten. (dl II.). 18.10 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, lezing. 18.30 Leger des Hells-kwar- tier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaarens. 20.10 Strijkork. 20.30 Int. geluksketen 1959. 21.00 Retour Vancouver, klankb. 21.30 Ge wijde muz. 22.00 Literair overz. 22 10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 2^8 m. VARA: 18.00 Nws.. comm. en act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varia. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Chaine du bonheur. 21.00 Promenade ork. en solist. 21.45 Voordr. 21 £5 Cello en pla no. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Kinderkoor .23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. JeugdJourn. KRO: 17.10- 17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Terugblik op 1959, lezing. 20.40 Kunstoverz. 21.10 Licht progr. 21.50 Ruimtevaart of luchtkasteel, ge sprek. BINNENLAND Aan de Tweede Kamer ls een ont werp van wet aangeboden tot verhoging met een tijdelijke toeslag van 64% van de pensioenen krachtens de wet buiten gewoon pensioen zeelieden-oorlogsslacht offers. De 42-jarige schilder H. van der Krult uit de Pimpernelstraat te Rotter dam is gistermiddag in het ketelhuls van de ln aanbouw zijnde elektrische centrale aan de Waalhaven van een hoogte van 15 meter gevallen. Hij was op slag dood. Minister mr. E. H. Toxopeus heeft mede namens minister mr. J. van Aartsen het wetsontwerp van zijn voorganger, mi nister mr. A. A. M. Struycken, tot instel ling van een supra-gemeentelijk be stuursorgaan van de IJ-mond ingetrok ken. BUITENLAND Irak heeft dinsdag een beroep op de wereld gedaan om Perzié aan te klagen wegens het in gevaar brengen van de vrede in het Midden-Oosten. Het beroep was vervat in een verklaring, afgelegd door de Iraakse minister van Buitenland se Zaken, Hasjem Jawad. De minister zei dat Perzië troepen blijft samentrekken in het grensgebied rond SJat el Arab. Jawad verklaarde nogmaals dat Irak de Inter nationale overeenkomsten zal eerbiedigen bij de pogingen om geschillen uit de weg te ruimen. De Cubaanse autoriteiten hebben aan boord van een Jacht ln de Cubaanse wateren 25 mannen gearresteerd, die er van verdacht worden dat zij naar Miami wilden gaan om zich bij Cubaanse con tra-revolutionairen aan te sluiten. Er zijn dinsdag nog veertig andere arrestaties ver richt, alle wegens „samenzwering tegen de regering". In de gevangenis La Cabana wachten ruim driehonderd mensen op hun berechting. In de bossen bij Gdansk (Danzig) is een massagraf van 143 vrouwen ont dekt, die ln de winter van 1944 op 1945 door de Duitsers z(jn doodgeschoten. De Franse senaat heeft dinsdagnacht met 173 tegen 99 stemmen het subsl- diëringsvoorstel voor het particuliere on derwijs goedgekeurd. Door deze stem mingsuitslag ls de aanvaarding van de tekst waarin de staatsbemoeiing met de particuliere scholen ln Frankrijk wordt geregeld, definitief geworden. De Zu-idafrlkaanse minister van Jus titie, Erasmus, heeft de waarnemende voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, Alfred Nzo, zonder opgaaf van redenen verboden in de komende vijf jaar ln Zuid-Afrlka of Zuldwest-Afrika 'n ver. gaderlng bij te wonen. Engeland heeft dinsdag het verdrag over de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) getekend. De Noren hebben het verdrag al getekend. Een ambtenaar zal er nu mee naar Lissabon, Bern. Wenen. Kopenhagen en Stockholm vliegen, waar het eveneens getekend zal worden. De Europese Vrijhandelsassociatie of kleine vrijhandelszone" omvat ciroa 90 miljoen mensen Men verwacht dat de eerste ta- Algerijnse opstandelingen hebben maandag te Oled DJellal in de Sahara de rooms-katholieke geestelijke Husson ver moord. Zo is ln Algiers bekend gemaakt. Hij ls de vierde Franse geestelijke die se dert het begin van de opstand, vijf Jaar geleden, door rebellen werd omgebracht. De Parijse effectenbeurs, de goud- markt en alle Franse goedermarkten zul len met ingang van 4 Januari a.s. over schakelen op notering in nieuwe franken. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen alle orders voor transacties op de effecten beurs ln nieuwe franken moeten luiden. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Haessoena, heeft dinsdag de landen van de Liga uitgenodigd voor een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken, op 30 januari te Cairo, „ter bestudering van het Palestijnse vraagstuk onder al zfjn asp- eten", zo meldt Radlo- Calro. De raad der Liga heeft in septem ber in Casablanca tot deze conferentie besloten. Ongeveer 60 Poolse zigeuners, die op kerstavond in verzegelde woonwagens naar West-Duitsland trachtten te vluch ten. zyn aan de grens tussen Polen en Oost-Duitsland gegrepen, zo meldt het Poolse communistenblad „Trlbuna Ludu". De zigeuners zaten opgesloten ln vier woonwagens, die voor het vervoer door de douane van Szczecin vergezeld waren. Zij werden ontdekt door grenswachten die een goederentrein controleerden, waarmee de wagens vervoerd werden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekendge maakt dat het nieuwe Japans-Amerikaan se verdrag voor onderlinge steun en sa menwerking op 19 Januari ln Washington zal worden getekend. De Japanse premier, Klsji en zijn minister van Buitenlandse Zaken, FoedJIJama, zullen voor de onder tekening naar Washington reizen. Op 7 Januari zal ln de Notre-Dame te Parlis het huwelijk gesloten worden van Prinses Framjoise van Bourbon Par ma. met Prins Eduard van Lobkowicz. lid van het Boheemse vorstenhuis, die nu Amerikaans burger is. Verwacht wordt dat vele leden van regerende en niet rege rende Europese vorstenhuizen de huwe lijksplechtigheden zullen bijwonen. Een Russische natuurkundige heeft een „bril" vervaardigd voor blinden, waarbij gebruik gemaakt ls van de eigen schap der menselijke huid om op licht te reageren, aldus meldt Radio-Moskou. Met de ..bril", die op het voorhoofd gedragen wordt, kunnen blinden zich niet alleen oriënteren, maar ook afzonderlijke voor werpen ln het zonlicht „zien". Er worden thans proeven genomen om een middel te vinden ter vergroting van de lichtgevoe ligheid van de huid. Een zuster van wijlen de gangster Al Capone heeft bij een rechtbank in Chicago een els tot schadevergoeding van een miljoen dollar Ingediend tegen de „Columbia Broadcasting Company" in verband met een tv-stuk over het leven van Al Capone. Het stuk heette „De on- aanraakbaren". Volgens de els zijn „feiten en fantasie" ln het 6tuk zo met elkaar verweven, dat zij niet meer van elkaar te onderscheiden zijn. Middernachts-uitzendingen wegeninformatiedienst Radioluisteraars, die op avonden waarop de AVRO in de lucht is hun toestel na de klok van twaalven nog even laten aanstaan, krijgen tegenwoor dig een „toegift". Op dat tijdstip volgt namelijk een overzicht van de toestand van 't Westeuropese wegennet, speoiaal bestemd voor het internationale weg verkeer en opgesteld door de KNAC-we- genin forma tied lens t. In d>it weg en bericht worden omleidin gen en andere verkeersbelemmeringen vermeld, voor zover deze zich voordoen op de voor Nederlandse weggebruikers belangrijke internationale routes. Te vens wordt e-en overzicht gegeven van de voor het wegverkeer belangrijke kli matologische omstandigheden op deze wegen, zoals bijvoorbeeld de berijdbaar heid v?n bergwegen en -passen, voor komende mist en gladheid. De KNAC heeft zich ook tot de andere omroepverenigingen gewend met het verzoek hieraan eveneens hun mede werking te verlenen. Men hoopt dat, dit bulletin van de wegeninformatiedienst weldra dagelijks kan worden uigezon- den en daarmee het karakter verwerft van een vaste rubriek ten behoeve van de weggebruikers. Vlucht uit de middenstand Geen reden voor bezorgdheid De heer M. R. W. Bos, heeft vandaag op de jaarvergadering te Groningen van de Vereniging van Leraren van het In stituut voor Middenstandsontwikkeling te Groningen gesproken over „De vlucht uit de middenstand", welke vlucht naar hq zei, over het algemeen opgevat wordt als een zorgwekkende ontwikke ling, doch die in feite toe te juichen is, omdat zü een sanering betreft en een aanpassing aan nieuwe situaties of ont wikkelingen in een steeds bewegende maatschappij. Het lijkt dat sommige groepen plotse ling in de knel komen en dan ontstaat de zgn. „vlucht". Dit is echter schijn, al dus de heer Bos. De middenstand - even als de landbouw - kenmerkt zich door het kleinbedrijf. Dit kleinbedrijf kan geen gebruik maken van de voordelen van massaproduktie en eigen staven van specialisten. Toch wist men zich steeds aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Er is aan deze zaak nog een andere kant. Op het platteland is een proces van verstedelijking aan de gang, moge lijk gemaakt door betere verbindingen <t>ijv. de fiets) waardoor de bewoners contact kregen met de steden en dien tengevolge een andere denkwijze ont wikkelden over sociale en culturele za ken. Men is zo ook stedelijke service gaan verlangen ln het middenstandsbedrijf. Deze kon alleen geboden worden door grote, modern geleide zaken. Het gevolg hiervan is geweest de ontwikkeling van een nieuw tvpe middenstander. De heer Bos zei, dat deze ontwikke ling niet moet worden gevreesd, maar juist moet worden gestimuleerd. de mededeling van de regering dat men de reclame in de televisie denkt op te dragen aan een onafhankelijke TV- maatschappij. Voor het compromis, dat de regering ten aanzien van de toto be kend heeft gemaakt, had hij evenmin waardering. „Men wii daarmede de zon digheid in de toto tot f- 25.000 per keer beperken", zei hij. „Met socialisten in de regering was er in de jaren na 1945 ondanks allerlei moeilijkheden telkens toch weer pers pectief en uitzicht op de toekomst". Zonder de socialisten zal het moeten leiden tot gestuntel en moeilijkheden", zo concludeerde de heer Vermeer. ZATERDAG Brees-traat 19: Evangelisatlebljeenkomst „Ecolesla". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11-12 uur ds. J. A. de Ruiter van Rotterdam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdtoneel- voorstellingen voor speeltulnjeugd door „Arena". „Twee emmertjes water halen". 10.30 uur voorm. en 2.30 uur nam. ZONDAG St.-Antonlusclubhuis: Ver. voor Pedago. giek: Spr. Godfried J. A. Bomans. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé: Spr. Ph. v. Ban ning over Australië (met film). 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Slerk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd 14 uur (tot 18 Januari). Rllkamuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen pan 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25). Foto-tentoonBtelllng P H Goede Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). VOOR DONDERDAG 31 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boe ren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Zang en gitaar. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 De Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gevar. muz. NCRV: 14.00 Planoduo. 14.25 Oude muz. 14.50 Filharm. ork. en solist. 15.35 Vocaal ens. en sol. Verkenningen in de bijbel, lezing. (16.00). 16.20 Gewijde muz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Gram. 18.20 Pol. lezing. 18.30 Het muziekkorps onder de loep, muzikale lezing. 18.50 Nws. en weerber. 19.00 Oudejaarsavondkerkd. 20.00 Gram. 20.15 Luisterwedstrijd. 21.00 Jaaroverz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Aan de grens, toespraak. 23.00 Kamerork. 23.30 Gram. 23.50 Korte kerkd. KRO: 0.30 Nieuwjaarstoespraak. 0.352.00 Gevar. progr. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 11.45 De Nederlandse atlas in de loop der eeuwen, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte mpz. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 15.15 De vijftiger Jaren, terugblik. 15.45 Vlooi en plano. 16.15 Voordr. 16.35 V. d. Jeugd. 17.20 Jazzmuz. 17.50 Suriname en de Nederlandse Antil len in 1959. lezing. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Dossier 1959, reportages. VPRO: 19.30 Herv. Kerkd. 20.45 Dit Jaar, lezing. 20.55 AVRO: Nws. 21.00 Gevar. muz. 21.45 Ge var. progr. 23.20 Nws. en beursber. van New York. 23.30 Gram. 23.50 Orgelconc. voordr. en klokgelui. 24.01 Gram. VARA: 0.30 Nieuwjaarstoespr. 0.40 Lichte muz. 1.102.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Jaaroverz. v. h. journ. KRO: 21.00 Terugblik op het sportjaar 1959. 21.25 Gevar. progr. NTS: 22.30 Jaaroverz. v. h. journ. 23.00 Eurovisie: Gevar. progr. vanuit Italië. 23.45 Het laatste kwartier, overdenking. 24.00—0.15 Pauze. 0.151.00 Popul. liedjes. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Verz. progr. v. oude liedjes. 12.30 Onbekend. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Onbekend. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.15 Kritieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Klankb. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Reconstructie van een beroemde rechtszaak. 22.00 Nws. 22.15 Te rugblik op 1959. 22.45 Ork. conc. 23.30 Le zingen. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 Gram. 0.45 Nachtdienst. 1.00 Klokgelui en nws. Engeland, BBC Light. Programme. 1500 en 247 m. 12.00 voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Orgel: verz. progr. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en pianospel. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.2-5 Spart. 20.30 Nws. en wedstrijd tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en sportoverz. over 1959. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Oudejaarsavondfeest. (Om 0.30 Nws.). 0.00 Klokgelui. 0.03 Nieuw jaarsfeest. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rafragm. 14.00 Amus. muz. 1645 Dansmuz. 17.00 Operettefragm. 19.00 Nws. 19.10 Koorzang. 20.00 Omr. ork. en gevar. progr. 23.5524-uur-slag. 0.05 Dansmuz. 2.00 Ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz./Hoorsp. (14.25). 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelreci- tal. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nwe gram. 22.25 Gram. 23.10 Nws. 23.35 Gram. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 13.45 Gram. 14.00 Lichte muz. 15.00 Geestelijke cantates. 16.06 Franse les. 16.21 Geestelijke cantates. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 NW6. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. en oudejaars- avond-toespr. 22.15 Amus. muz. 23.00 Show. 1.00 Sluiting. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 16.30 Gevar. muz. 17.20 Zangrecital. 17.40 Gram. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. 23.00 La Bohème, opera v. Puccini. 23.55 Nws. 24.001.15 Dansmuz. BIOSCOPEN. Trianon „Some like It hot". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een zwak voor sex". 14 Jaar. Dagelijks 8 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. Vakantiematinee 2.30 uur. „George wint op alle fronten" Lido „En dat we toffe Jongens zljnl". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. l.nxor „De nacht voor de première". A. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De schaduw van Zorro", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Studio „Een huls vol herrie", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend de Zuider-apo- theek. Lammenschan6weg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor btf üw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londfn Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsl-ruck BelgTado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca licht bew. w 10 onbewolkt w 12 onbewolkt w 10 onbewolkt w 10 onbewolkt w 11 licht bew. wzw 6 motregen w 10 zwaar bew w 9 geh bew zw 8 sneeuw ozo 4 motregen zo 4 poolsneeuw ono 5 regen z 10 onbewolkt w 5 onbewolkt w 4 zwaar bew wzw 8 regen wzw 6 eeh bew wzw 6 motregen w 6 regen w stil onbewolkt nnw 7 regen z 6 regen zw 8 regen zzw 5 regen wzw 4 motregen wzw 4 licht bew. z 1 half bew. z 4 sneeuw nw 4 half bew. zw 1 half bew. n 5 zwaar bew w.stll geh. bew w 1 onbewolkt w.stll onbewolkt w.stü 3 S-3.S cS 8 5 0.2 7 9 3 5 3 7 7 6 9 13 12 14 9 5 11 15 6 0 6 4 0.2 7 4 4 7 14 1 12 10 2 1 7 2 0 3-12 8 0 0 16 14 3 0 16 3 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2