Laatste Berichten Indonesië in het jaar 1959 DINSDAG 29 DECEMBER 1959 Van de ene crisis in de andere Het jaar 1959 is het jaar van het overlijden der parlementaire democratie in Indonesië, zo schrijft de UP-correspondent Charles Smith uit Tokio. Het is het jaar van de „geleide democratie", een mengsel van zuidoost-Aziatische demo cratie, socialisme a la Indonesia en idealisme dat door president Soekarno bedacht is voor het rijk der 3000 eilanden. Het is ten uitvoer gelegd door Abdoel Haris Nasoetion, de stafchef van het Indonesische leger. Indonesië zegt als staat 14 jaar oud te zijn. Elk jaar is er een van crises ge weest en 1959 was geen uitzondering op die regel. De aan het begin van dat jaar politiek populaire Soekarno heeft de publieke belangstelling moeten delen met de generaal met het „jongensgezicht", die zes jaar geleden een mislukte staats greep uitvoerde. Vroeg in 1959 sloeg het ruilhandel-schandaal in. Het leger scheen er de hoofd schuldige van te zijn, maar de enige die er schroeivlekken van opliep is Soekarno self geweest. Men zegt dat hij het vuurtje zelf gestookt heeft. Het leger heeft teruggespeeld. Het was Nasoetion die na de wereldreis van Soekarno het verbod op politieke activiteiten afkondigde. Het verbod heet inge trokken te zijn, maar feitelijk wordt het nog gehandhaafd. Het leger hielp bij de onthoofding van de parlementaire vorm van geleide democratie en hielp Soekarno bij het vormen van de 18de regering in 14 jaar. king werd gestuurd om „uitleg te geven". De communisten in Indonesië, enkele andere partijen en een groep van rege ringsfunctionarissen hebben aangedron gen op afschaffing van de maatregelen, maar het leger houdt voet bij stuk en Soekarno kon niet meer terug. Gelijk al zijn voorgangers was deze regering van het begin af gehandicapt door de tegenstrijdige belangen van le ger, vloot en luchtmacht, communisten, moslims, nationalisten en anderen, Soe karno persoonlijk niet uitgesloten. Maar voor het eerst trachtte „Boeng Karno" er iets tegen te doen. Onder druk van regering en leger gaf hij de procureur- generaal uitgebreide volmachten om „streng en snel" op te treden tegen „sa botage van het regeringsprogram". De militairen die bij het ruilhandel-schan daal betrokken waren geweest moesten het eerst vervolgd worden. Van die vervolging kwam weinig, want het leger arresteerde de procureur-gene raal, waardoor een geladen situatie ont stond die het leger maar snel overdroeg aan de politie. Soekarno heeft de zaak gered en zijn procureur-generaal weer los gekregen. HU verklaarde dat de bij het schandaal betrokken officieren zouden worden overgeplaatst, maar daar is tot op heden niets van gekomen. In de ogen van zijn volk verloor Soekarno in deze crisis zeer veel van zijn glans. Hij was niet langer de meester-politicus. Tegen het eind van de zomer trachtte Soekarno de steeds wankeler wordende economie van Indonesië te versterken door een aantal maatregelen die niet voldoende zyn gebleken. De drastische geldhervorming - een devaluatie met 90 van de roepia - heeft het vertrou wen ondermUnd in deze geldsoort. Ook bevroor Soekarno de banksaldi voor 90 procent. Dat heeft ertoe geleid dat hon derden firma's hun deuren hebben moe ten sluiten. EindelUk verhief Mohammed Hatta toen zyn stem: hy noemde de maatregelen klakkeloos, en economische onzin. Er zat geen lijn in. De buiten landse waarnemers gaven hem gelyk, maar Soekarno zei dat de maatregelen noodzakelyk waren als basis voor de .geleide economie", die parallel zou lo pen aan de „geleide democratie". In de stryd tegen de opstand heeft de Indonesische regering weinig doorslaand succes geboekt. Op Noord-Sumatra en Zuid-Celebes heeft het leger geprofiteerd van een scheuring in de topleiding van de fanatieke Daroel Islam en in de grote steden op Java is het leger ook de baas, maar slechts zelden waagt het zich bui ten om de stryd aan te binden met de rebellen die in het oerwoud blyven heer sen. Het leger werkt met een driejaren plan van Nasoetion. In de laatste maanden van het jaar begon zich de gevaarlykste situatie te ontwikkelen. Alle buitenlandse hande laren moesten zich uit de afgelegen stre ken terugtrekken en de greep die de Chinezen al eeuwenlang op de Indonesi sche economie hebben moest gebroken worden. De economie dreigt eronder te bezwijken en de politieke gevolgen zyn al uit de hand gelopen. Een half miljoen Chinezen werd ge troffen door de reeks van bepalingen en verboden die Soekarno op instigatie van het leger, per decreet heeft afge kondigd. Communistisch China reageer de fel, zo fel dat de minister van Bui tenlandse Zaken (Soebandrio). naar Pe- LE1DERDORP De burgemeester is wegens ziekte ver hinderd spreekuur te houden. OEGSTGEEST Geslaagd voor examens Duits acte m.o. B. is mevrouw N. A. J. Strack-Ha- geman uit Oegstgeest. VOORSCHOTEN KERSTBOOMVERBRANDING Ook dit jaar weer zal de jeugd gele genheid krygen onder toezicht van de dienst van openbare werken de kerst bomen te verbranden. Dit zal geschieden op het braakliggende terrein ten oosten van de Prof. Einsteinlaan. Zaterdag 2 januari kunnen de kerst bomen daar tussen 6 en 7 uur 's avonds worden opgestapeld, waarna om 7 uur de bomen in de brand gestoken zullen worden. NIEUWJAARSRECEPTIE De loco-burgemeester, wethouder G. Schrama en wethouder J. J. Dekker, zullen vrydag 1 januari 's middags van 4 tot halfzes met hun dames receptie houden in de raadzaal van het gemeen tehuis. De collecte voor de actie ,,Redt een Kind" heeft in Voorschoten f. 977.01 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Lidia L. L. M., dr. v. V. A. M. Zeeuw van der Laan en J. M. M. Duijnstee; Anja C., dr. v. B. Mechelse en L. Bakelaar; Walter W. P. N., zn. v. W. P. van den Berg en P. H. Bout hoorn; Martinus A., zn. v. A. Wink en H. C. Minderman; Ludovicus F. R., zn. v. J. M. Koopman en M. Hughes. Overleden: P. W. Eken, r.-k. pries ter, 80 j.; I. van Akker, 24 j., echtg. v. L. A. Diemei. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Michaël J. M. z. van. J. H. C. Hootsmans en M. M. B. Janssen; Judith Th d. van W. van Tol en E. M. Mimpen; Acriana M., dr. van E. M. Pütz en A. van Ast; Theodorus Th., z. van P. van Bohee- men en Th. E. van den Berg; Patricia J- P.. d. van D. Vlieland en J. B. van der Me ij. Ondertrouwd: C. L. Meyer en A. C. L. Bakker. Getrouwd: A. Strijd, 26 J. en A. G. de Wekker. 21 J.; P. Th. Warmerdam. 32 A. Wurr en J. M. urmerdam; A. P. Koel, 19 J. en M. J. Boon. 19 1.; Th. A. J. M. Went- holt. 31 J. en M. G. Krol, 27 J. Overleden: P. van der Burg. 85 1., e. v. C. M - an der Lubbe; M. Zonneveld, 70 J„ e v. M. Ravensbergen. WARMOND BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna G. M., d. van Th. M. van Moorsel en G. M. A. van Gerven. Het jaar 1960 zal uitwijzen wat de po litieke en economische consequenties van de meest recente gok zullen zijn. Hoe zal Indonesië die consequenties onder ogen zien? Voor zover het zich laat aanzien met niets anders dan de vastbeslotenheid om ook deze bittere pil, als zovele voorgaan de dapper te slikken en verder maar af te wachten STADSNIEUWS Leidenaar in Oegstgeest onder de tram en gedood Vanmorgen omstreeks elf uur _is de 72-jarige koopman in galanterieën, de heer W. F. Gorree uit Leiden, op de Rhijnzichtweg ter hoogte van de Bor- neostraat in Oegstgeest onder een tram gekomen en op slag gedood. De koopman stak voor de tram langs de rybaan over. Het tramverkeer onder vond niet veel vertraging van het ongeluk. ONDERWIJSOPDRACHT DR. J. G. DEFARES BU beschikking van de minister van O., K. en W. is opdracht verleend aan dr. J. G. Defares, wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de fysiologie aan de Leidse Universiteit, om, gerekend van 21 september 1959 tot wederopzeg- gens in de faculteit der geneeskunde aan deze Universiteit onderwijs te geven in de fysiologie. Op het nippertje Op eerste kerstdag kreeg de bestuur der van de sneltrein LeidenAmster dam, welke omstreeks 4 uur Voorhout passeerde, de schrik van zijn leven, toen hij plotseling 4 jongens langs de spoorbaan zag. De bestuurder zette onmiddellijk alle remmen in werking, maar dacht deson danks, dat hij een kind had doodgere den. Het een en ander was echter goed afgelopen. De jongen, die vlak naast de rails was gevallen, bleek een 10-jarige jongen uit Boekhorstlaan in Voor hout. De trein had een kwartier vertraging. Twee miljoen voor actie „Redt een Kind" Vandaag passeerde de opbrengst van de actie „Redt een kind", georganiseerd onder auspiciën van de VPRO, het be drag van twee miljoen gulden. Volgens recente berichten uit Marok ko kunnen nu alle door de winter be dreigde vluchtelingenkinderen van vol doende kleding, dekens en schoeisel wor den voorzien. Ook kunnen extra rantsoe nen gecondenseerde melk en suiker wor den uitgereikt. De uitdelingen zijn in middels begonnen in de hoogst gelegen en dus koudste gebieden (Tendrara 1500 meter). Ze komen nog juist op tijd. Als gevolg van de zeer efficiënte be steding der gelden door de Hoge Com missie voor de Vluchtelingen van de VN is 't bovendien mogelijk gebleken uit de opbrengst van de actie een bedrag be schikbaar te stellen voor aankoop van kleding, bestemd voor Algerijnse vluch telingenkinderen, die kort geleden in uiterst behoeftige omstandigheden in Tunesië zyn aangekomen. Geen boulevard Hoek van Holland-N.h. grens (Van onze Haagse redactie) Een verdere ontsluiting van het strand zal, naar Ged. Staten van Zuid-Holland in hun Memorie van Antwoord op de provinciale begroting voor 1960 te kennen geven, inderdaad veel kunnen bydragen ter voorziening in de recreatiebehoefte van buitenlan- lander en landgenoot. Naar hun me ning is de aanleg van een boulevard van Hoek van Holland tot aan de Noordhollandse grens hiervoor echter niet de aangewezen methode. Zulk een boulevard heeft als nadelen, dat de wenselyke differentiatie in het gebruik van het strand komt te ont breken, dat zy de zozeer gewenste rust in delen van het duingebied zal ver storen en dat zij een kostbaar project zal zyn in vergelyking met de door G.S. voorgestane oplossing .namelyk de aan leg van een aantal gedifferentieerde auto- en rijwielslagen loodrecht op de kust. Voor het vasteland van Zuid-Hol land is slechts een beperkt aantal nieu we slagen nodig, om vrywel de gehele strandlengte meer of minder intensief te ontsluiten. Wijziging beschikkingen loon- en inkomstenbelasting De Staatssecretaris van Financiën heeft by zyn beschikkingen, opgeno men in de Staatscourant van vandaag, nieuwe tabellen vastgesteld voor de inhouding van loonbelasting en van premie AOW en AWW. Deze tabellen behelzen in de eerste plaats de ver laging van het loonbelastingtarief voor ongehuwden ingevolge de onlangs tot stand gekomen, daartoe strekkende wet. Voorts is in deze tabellen ver werkt de verhoging van de kinderbij slag waar die van invloed is op de verschuldigde belasting of premie. Tenslotte is in de zgn. coördinatie- tabel reeds rekening gehouden met de verwachte verhoging van de loongrens (de zgn, weistandsgrens) en van het maximum-dagloon voor de sociale ver zekering. Dit is geschied om te voorkomen dat de premies ingevolge de sociale verzeke ringswetten tot een te laag bedrag (als aftrekpost) in de belasting- en premie bedragen zouden zyn verwerkt indien die verhoging van 1 januari 1960 af gaat gelden. Deze nieuwe tabellen zyn van toepassing op de loontydvakken welke na 1959 eindigen. De bovenbedoelde beschikkingen be helzen verder wijzigingen uit hoofde van de per 1 januari 1960 aanvangende pre mieheffing ingevolge de algemene we duwen- en wezenwet. Aangezien de ge zamenlijke premie AOW en AWW, even als tot dusverre de enkele premie AOW, 6 3/4% bedraagt, zal men van deze wij zigingen vrijwel niets merken. Een van deze beschikkingen behelst voorts een regeling voor gevallen, dat iemand naast een pensioen een aan vulling op dat pensioen ontvangt of meer dan een pensioen geniet en deze inkomsten, hoewel afkomstig van verschillende instanties of personen, in feite door één van hen worden uitbe taald. In dergelijke gevallen moet de loon belasting eventueel de premie voortaan in de regel over het gezamen lijke bedrag van die inkomsten worden ingehouden door degene die de uitbe taling verricht. De niet zelf uitbeta lende instantie of werkgever wordt dan ontheven van de plicht tot inhouding. Deze nieuwe regeling zal, doordat leeds over dat gezamenlyke bedrag belasting is ingehouden, kunnen leiden tot het achterwege blyven van een aanvullende aanslag in de inkomstenbelasting. Prinses Beatrix bij gala-concert Prinses Beatrix is voornemens op za terdag 16 januari 1960 het gala-concert by te wonen dat gegeven zal worden door het Nederlands Jeugdorkest onder auspiciën van de Lionsclub Amsterdam in het kader van het vluchtelingenjaar. Het concert wordt gegeven in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Sir pelen voor Prinses Irene Met het m.s. „Siegfried Lehmann" is uit Valencia een kist sinaasappelen „Blue Bird" aangekomen, bestemd voor Prinses Irene en geschonken door de Caballeros de la Princesa Irene. Ver wacht mag worden dat de ambassadeur van Spanje, Duque de Baena, het ge schenk over enige dagen aan de Prinses zal aanbieden. Zoals men weer behoren de Cabaleros de la Princesa Irene tot voorname Spaanse kringen. In de afgelopen zomer hebben enige van deze Spaanse Jonge lieden een ezeltje en enkele gitaren aan de prinses geschonken. Zy hadden de af stand van Spanje naar Nederland te voet afgelegd. Sleen wit zijn burgemeester houden! (Speciale berichtgeving) In Sleen (Dr.) heerst een sterk ge meenschapsgevoel: gisteravond is in café Hoekman een bijeenkomst ge weest van lystlopers en daar kon reeds een garantiefonds van f2.250.byeen worden gebracht, terwijl andere dor pen nog moeten volgen. „Dat betekent", zei men ons, „dat er ongeveer f 3000.byeenkomt, ruim vol doende dus om het Ged. Staten van Drente naar de zin te maken. Dit col lege wil namelyk rente en aflossing van het in het paardesportcentrum geïnves teerde kapitaal, zynde jaarlijks ongeveer f2.600.—, inclusief de vermakelijkheids belasting, en dat is dus net voor elkaar". Men kan rustig aannemen, dat de in gezetenen van de gemeente Sleen dat niet alleen doen voor het centrum, maar ook voor hun burgemeester, de heer S. J. van Royen, die, zoals bekend, voor een maand is geschorst. Een schorsing, die als een klap in het gezicht aankwam, zo werd ons verzekerd. Maar de bevol king neemt er geen genoegen mee. By de dierenarts, de heer Staal, maken aan plakbiljetten dit duidelyk: „Wij willen burgemeester Van Royen houden! Kweekschoolleerlingen niet beperken! De voorzitter van de Vereniging van Leraren aan Prot. Chr. Kweekscholen, de heer J. A. van Bennekom, heeft vanmorgen in Utrecht tijdens de alge mene vergadering van de bond, ernstig gewaarschuwd tegen het treffen van drastische maatregelen tot beperking van het aantal kweekschoolleerlingen. Hy vestigde er de aandacht op, dat de zuigkracht van het ulo, het nijverheids onderwijs en het vhmo zeer groot is en dat deze een sterke aanvulling van het onderwijzerskorps nog vele jaren nood zakelyk maakt. Er is nog steeds een ontstellend tekort aan onderwyzers, aldus de heer Van Bennekom. Als alle gehuwde onderwijzeressen en gepen sioneerde onderwyzers de scholen per 1 januari 1960 zouden verlaten, zou er een geweldige chaos ontstaan. Daarom moet men, volgens hem, niet teveel spelen met de gedachte aan een over compleet. De heer Van Bennekom zei er van overtuigd te zyn, dat een herhaling van de kwekelingenmisère voorkomen dient te worden. Wanneer dit pro bleem gaat dreigen, zou hy er echter de voorkeur aan geven, dat men het aantal onderwyzers probeert te beper ken, door een strengere selectie bij de toelating van leerlingen tot de kweek scholen. Met betrekking tot de bouw van kweekscholen merkte de heer Van Ben nekom op, dat het zorgwekkend is, dat lang niet al het toegewezen bouwvolume wordt gerealiseerd. Spr. betuigde tenslotte zUn teleurstel ling over het zeer slepend karakter van het overleg over de salarisregeling. Leden van het bestuur van de Ned. Bond van Boekbinderspatroons hebben vanmiddag aan de staatssecretaris van Economische Zaken een exemplaar aan geboden van het boekwerk dat betrek king heeft op het vijftigjarig bestaan van de bond. De aanbieding is geschied in het ministerie van Economische Za ken in Den Haag. Wall Street is zeer optimistisch Het Amerikaanse tijdschrift .Business Week" schrijft, dat beleggers het vol gend jaar de aandelenmarkt even uit dagend zullen vinden als ooit te voren. Reeds nu is vrywel elke analist in Wall Street ervan overtuigd, dat in de ko mende paar weken het industriële ge middelde van Dow Jones het peil van 700 zal doorbreken. Er is echter een toenemend gevoelen, dat later in het jaar de markt een be slissende ommekeer zal nemen. Een be langrijke factor bij deze voorzichtigheid is de tegenwoordige verhouding tussen de opbrengsten van obligaties en aan delen. De opbrengst uit beleggingen met een vast inkomen is nu reeds meer dan een jaar lang vry veel hoger geweest dan de opbrengst uit de meer riskante beleggingen. Deze kloof, zo vervolgt .Business Week", heeft de populairiteit van aan delen nog niet aan het wankelen ge bracht .doch er zou zich best een ver andering kunnen voordoen .„Indien zich een noemenswaardige stijging van het rendement op eerste klasse maatschap pij-obligaties mocht voordoen, bestaat er geen twijfel aan dat dit zal betekenen dat men zich van de aandelen afwendt. Op het ogenblik worden eerste klasse maatschappij-obligaties verkocht met een rendement van iets meer dan vyf pro cent. Als dit, laat ons zeggen tot zes procent mocht stijgen, zullen tal van beleggers deze obligaties beslist onweer staanbaar vinden". Op zeer korte termijn zal het rende ment op aandelen zich zeker kunnen handhaven, als gevolg van de hogere dividenduitkeringen. Later in het jaar zal zich echter een verdere stUging van het rendement van obligaties kunnen voordoen, waardoor de kloof nog groter zal worden. Dit zou het signaal kunnen zijn voor een verschuiving van aandelen naar obligaties. Iraakse troepen teruggetrokken Het Teheraanse blad „Ettelaat" meldt dat Iraakse troepen, die eerst te Fakkeh, langs de rivier de Sjat-el-Arab waren gelegerd, naar het binnenland zyn te ruggetrokken waar zij zich ingraven. Volgens het blad hebben twee Iraakse verkenningsvliegtuigen langs de Perzi sche grens gevlogen. De Sjat-el Arab, waarin de Eufraat en de Tigris uitmonden, ligt bij het Per zische oliecentrum Abadan. De huidige spanning tussen Irak en Perzië is ont staan uit de aanspraak van Irak op een strook van vyf kilometer langs de Sjat- el-Arab. De Sjah van Perzië en zyn jonge bruid, keizerin Farah, zyn vandaag uit Teheran per trein naar de Kaspische Zee vertrokken om daar de wittebroods weken door te brengen. Politieke waarnemers zyn van opvat ting, dat het vertrek van de Sjah en zyn gemalin een aanwyzing is voor een ver betering in de Perzisch-Iraakse betrek kingen. Maar de Sjah zal telefonisch met het Perzische kabinet en de mili taire leiders in Teheran in verbinding blijven. Proces tegen Pope verdaagd tot 2 januari Voor de krijgsraad van de Indonesi sche luchtmacht is gisteren te Dja karta het proces begonnen tegen de 29-jarige Amerikaan Allan Lawrence Pope, die aan de zyde-der Sumatraan- se opstandelingen tegen de centrale regering gestreden heeft. De eerste zitting duurde kort: de raadsman van Pope, Soekardo, trok onmiddellijk na voorlezing de dag vaarding wegens valsheid in twyfel. De auditeur-militair kon hem niet direct van repliek dienen. Daarom werd het proces verdaagd tot 2 jan. De auditeur-militair zal dan gelegen heid krygen een eerste verweer op te stellen. Het gebouw van de luchtmachtkrijgs raad, dat tegenover het paleis van Soe karno staat, werd zwaar bewaakt, ken nelijk uit vrees voor demonstraties. De Indonesische communisten hebben de laatste tyd niets nagelaten om uit het proces tegen Pope massale anti-Ameri kaans gevoelens te slaan. Russisch contract voor Amerikaanse maatschappij Een Amerikaans consortium, Intertex International Inc., heeft een contract gesloten voor de bouw van een grote textielfabriek naby Moskou na, volgens een woordvoerder der maatschappij „energieke concurrentie" van een En gelse combinatie. De woordvoerder ver klaarde, dat dit contract waarschijnlijk de grootste financiële transactie is, die sinds het einde van de oorlog tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot stand is gekomen. De Britse combinatie, die onder lei ding stond van Vlatt Brothers Ltd. te Oldham, in Lancashire, had een 20 tot 30 procent lagere prijs aangeboden dan het Amerikaanse consortium, plus nog kredieten van drie tot vijf jaar. De woordvoerder beweerde, dat het consor tium het pleit heeft gewonnen, dank zij zyn „superieure uitrusting", hoewel het geen krediet had aangeboden. Meer dan veertig Amerikaanse maat schappijen zUn bU de transactie betrok ken. De kosten van de te installeren ma chines bedragen 20 miljoen dollar. De fabriek zal in Kalinin worden ge bouwd en over 50.000 spindels voor ka toenen, kamgaren en synthetische vezels beschikken. Mijnstaking in Japan Meer dan 100.000 mijnwerkers in Ja pan houden vandaag proteststakingen tegen de onveiligheid van de kolenmij nen. De laatste tijd zijn door gasont ploffingen 29 mijnwerkers gedood en 36 gewond. KATWIJK AAN ZEE Feestelijke bijeenkomst Bedrijfsgroepencentrale Glsteavond hield de Chr. Bedrijfs groepen Centrale in Nederland, afd. Katwijk, de heer W. Ouwehand een feestelijke bijeenkomst in de Kapel. Voorzitter Ouwehand merkte op. dat het afgelopen jaar voor de haringvisserij niet zo gunstig was. Vervolgens werd afscheid genomen van de heer W. Kulk, die, m.i.v. 1 januari de vakbeweging met pensioen gaat verlaten, ruim veerttig jaar, waarvan acht jaar als voorzitter, de vakbeweging heeft gediend. Hij dank te de scheidende voor het vele, dat hy voor de vakbeweging heeft gedaan. Als blyk van waardering ontving de schei dende van bestuur en leden een kroon- lamp en een pendule. Vervolgens gaf hoofdbestuurder De Vries een overzicht van het afgelopen jaar. Vooral voor de vissers, waarover de voorzitter reeds memoreerde, was het afgelopen jaar teleurstellend. In deze tak van nyver- heid is de werknemer afhankelyk van de vangst. In materialistische zin zyn wy allen geneigd zo veel mogelijk winst te boeken maar dan zyn we in ons persoonlijk en geestelijk leven nog geen stap verder i gekomen. De rechtspositie van de arbei- I ders in de sociale en economische sector j ls na de oorlog aanzienlijk verbeterd. I De lonen moeten op de bedryfstakken worden afgestemd. Cabaret Bestuurdersbond De Katwykse Bestuurdersbond hield gisteren in het Nova Theater een caba retavond. Medewerking verleende het cabaretgezelschap „DSO" uit Overschie. Het geheel stond onder leiding van de heer Van Dorp. De voorzitter van de Katwykse Be stuurdersbond, de heer Jac. van der Plas, heette in het byzonder de voor zitter van de ANB uit Rotterdam en oud-voorzitter van de afd. Katwyk, de heer J. van der Plas, welkom. Deze hield een propagandistisch toespraakje. Daarna werd het vrolyke cabaretpro gramma in vlot tempo afgewerkt. NOORDWIIK Volleybal-competitie Hieronder de stand van de eerste helft van de volleybal-competitie, waaraan wordt deelgenomen door teams van een aantal sportverenigingen uit Lisse, Sas- senheim, Katwijk en Noordwijk. Zowel in de dames- als in de heren afdeling zit de spanning er nog voor honderd procent in. Bij de dames wordt de koploopster N.V.C. op de voet gevolgd door DJ.0.1, terwijl ook P.T.T. en Sportclub Teylin- gen 4 niet kansloos zijn voor de titel. WAT WU PRESTEEROEN AL& PRODUKTIE V. D NIJVERHEIO EN DE PRODUKTIE PER WERKNEMER basis 1953 -100 BOKSEN Johansson-Patterson vrijwel zeker in juni In Stockholm zyn hedenmorgen de laatste besprekingen gevoerd tussen de wereldkampioen zwaargewicht Ingemar Johansson en zUn zakelyk adviseur Ahlqvist emrzUds en de groep in de or ganisatie van een revanche-wedstrijd om de wereldtitel geïnteresseerde Ame rikanen anderzyds. Na afloop van de bijeenkomst heeft Ahlqvist bekend ge maakt, dat de kansen voor een return match JohanssonPatterson in Juni 1960 bUzonder gunstig staan. Johansson zal op 10 januari in New York een definitieve beslissing nemen na overleg met de bokscommissie van de staat New York. Vervolgens gaat hU naar Zwitserland om zijn training voort te zetten. Johansson ls twee kg zwaarder dan tydens de titelstryd in juni jJ. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Aku vast Amsterdam, 29 december. Aku zette vanmiddag de vaste tendens van gisteren voort en noteerde by de opening 465, tegen een vorige slotprys van 457%. De rayon-aandelen behaalden maandag de grootste geregistreerde om zet van nominaal f531.000. Ook vandaac was de belangstelling, vooral by de ope ning, groot De koers steeg tot 467 op aanhoudende vraag voor Westduitse re kening De rayonaandelen verlieten de markt op circa 465. Kon. Olies, die in Wall Street een fractie hoger noteerde kwam een paar dubbeltjes boven de voorgaande slotkoers uit op f 163.20. De aandelen noteerden boven pariteit New York. Philips en Unilever ondergingen een kleine koerscorrectie. Philips schom melde rond de 815 tegen gisteren als slotprijs 819%. De pref. aandelen Phi lips werden vrywel onveranderd bij gis teren geadviseerd. Unilever moest de ge hele winst van gisteren afstaan by een notering op 808. Tegen het einde van de markt werd 806 gedaan. In dit verband werd ook Calvé lager geadviseerd. Na tionale Handelsbank opende op 182 en steeg tot 185. Dat de scherpe koersstijgingen in de scheepvaartwaarden van gisteren ge paard gingen met flinke omzetten be wijzen de onderstaande geregistreerde nominale omzetten: Van Nievelt met f262.200,Scheepvaartunie f201.000, KNSM f 158.000,—, Holland Amerika Lyn f 103.000 en Van Ommeren met f86.000.Vandaag was de handel in deze sector stiller doch ©r werd nog steeds gedurende de gehele middag in de aandelen ruim gehandeld. De markt hield zich in deze sector heel goed, na de forse koerswinsten van maandag. Merendeels schommelden de gedane prij zen rond het vorige slotniveau. Van de leidende cultures ontmoetten Certifica ten Deli enige vraag. Staatsfondsen kalm met onbetekenende koersverschil len. De Westduitse beurzen waren voor enige specialiteiten zeer vast. Hoogovens op een nieuw hoogterecord n.l. 870, tegen gisteren 830. Grootbanken vrijwel onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 december Londen 10.54%—10.55; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.95%—3.96%; Parijs 76.75—76.85; Brussel 7.54—7.54% Frankfort 90.39%—90.44% Stockholm 72.77—72.82; Zürich 87.37—«7.42; Milaan 60.69%—60.74%Kopenhagen 54.60— 54.65; Oslo 52.74—52.79; Wenen 14.51% —14.52%; Lissabon 13.14%—13.15%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 29 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '59 4% 98% 98% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 77GB Ned. '47 3% (3) 92H 92H Ned. '51 3% 95 94%GB Ned. '53 (3%) 92% 92fi Ned. '56 3% 92% 92H Ned. 48 3% 87% 87 Ned. '54 3% 87% 87 Ned. '55 I 3% 88 88 Ned. '56 II 3% 90% Ned. '37 3 98ft 90GB Dollarlng '47 3 89H 90 Investeringscert. 397% 97% Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93ft 93ft Grootboek '46 3 90% Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 43GB Nat. Handelsbank 186% 184% Ned. Handelmij250 249% Amst. Rubber 118%GB 118% H.V.A158% 159% Senembah 624 622 A.K.U457% 463% Berkel's Patent (v.) 299% 303GB Calvé Delft cert. 783% 770 Deli Mij .en (Ver.) 182.90GB 184 Kon. Pap. v. Gelder 261 261%GB Hoogovens cert830GB 870GB Müller en Co. N.B. 398 399 Ned. Kabelfabr445GB 450GBex. Philips 819 812 Philips pref325 323% Unilever 813% 804 Wilton Feyenoord 230GB 230 Biliton 2de r364 %GB 363% Dordtse Olie gew. 764 %GB 766 Kon. Olie (f 20.—164.90 164.90 Idem (50 f20.—) 162.80 163.10 Holl. Amer. lUn 184% 183% Java China Paket 113 170 KL.M113 113 Kon. Ned. Stmv MU- 102% 202% Kon. Paket My158GL 154 Stoomvaart My. Ned. 202 198 Nievelt Goudr. eert. 177% 175% v. Ommeren eert. 273 269% Kon. Rott. Lloyd 180GB 179% Ned. Scheepv. Unie 180 179% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 94% Idem '48 (3%) 92% 94% R'dam '52-1 (4%) 98B 98% ld. ld. "37 I-II (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 98% 98% Bank N. G. '58 (5%) 103% id. N.WH. '52 (4%) 97 97 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '51 12% 80% A'dam'56 II 2% 88% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 80L Den Haag '52 I 2% 87% Idem II 2% 86%L R'dam '52 I 2% 87% Idem n 2% 87L Idem '57 2% 95% Utrecht '52 2% 90 Z.-Holl. 1957 2% 92% 82% 80% 88% 86L 87 97% 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 228 Amst Bank 328 HB.U eert230 Rott. Bank 291% Twentsche Bank 259% Industrie Ondernemingen Albert Heyn40 Borsundj73% K. N Edrnet. A-AA 94% Idem pref. wd95 Electrolasmy 354% Kon Ned Grofsm 165 Holl Constructie 480 Ing our v Bouwntjv 281% Interna tio 164% Int Kunststoff Ind 55B Leidse Wolspinnery 396 Rott. Droogdok My. 600 Sikken's Lakfabr. 702 Ver. Touwfabrieken 293 Walvisvaart 118 Wernink's Betonm. 148 Van Wyk Textiel 119%B Zaalberg 129 229 329% 228 291% 261 410 73% 282 163 395 605 702 291 119 161 120 129%L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25fJ Intern Nickel 109 Anaconda 65ft Bethlehem Steel54% Cities Service 49 General Motors 54% Kennecott 97 Republic Steel 74% Shell OU 80% Union Pacific 30f| Un. States Steel 98% fv 53 49' 54% 97 74% 81 97%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5