Sunil wast dralend wit 7sunil\ Hillegommer won ruim anderhalve ton in toto .Vergiftiging van boezemwater van Rijnland in mei 1959 Mechels Miniatuur Theater bracht kerstspel Hier en daar wat kruisjes gezet Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 29 december 1959 Tweede blad no. 2993S Bouw van zuiveringsinstallaties In een uitvoerig: schryven staan Ged. Staten van Zuid-Holland stil bij de vergiftiging van het boezemwater van Rynland in mei 1959, waarvan een enorme vissterfte het gevolg was. In de openbare wateren, aldus het Col lege van G.S., kan vissterfte optreden als gevolg van zuurstofgebrek. Zuurstofge brek kan een gevolg zyn van verontrei niging van de boezem door organische (afval) stoffen: het kan ook een gevolg zijn van noodgedwongen inlaten van zuurstofarm rivierwater (slechte kwali teit van het Rijnwater, speciaal bij lage afvoeren) of van hoge temperaturen van het boezemwater (afgelopen warme zomer) Voorzover het zuurstofgebrek wordt veroorzaakt door het lozen van organi sche afvalstoffen (huishoudelijk en in dustrieel afvalwater) op de boezem, wordt het mede tegengegaan door maat regelen, die worden getroffen om de wa terverontreiniging te bestrijden. Eensdeels kunnen deze maatregelen bestaan uit het inrichten van zuiverings installaties, anderdeels uit het afvoeren van het afvalwater naar rivier of zee. Aan de hand van een uitvoerig over zicht tonen G.S. aan, dat, voor wat de verontreiniging van de boezem van Rijnland betreft, in de gemeente Leid- schendam een zuiveringsinstallatie in aanbouw is, de gemeente Leiderdorp een installatie gaat bouwen en de ra den van de gemeenten Leiden en Zwammerdam besloten hebben tot respectievelijk uitbreiding van de be staande installatie en stichting van een zuiveringsinstallatie. Omtrent de goedkeuring van beide laatstgenoemde raadsbesluiten hebben zij nog geen beslissing kunnen nemen, daar het onderzoek ter zake nog niet is beëindigd. De raden van de gemeenten Alphen aan den Rijn en van Noordwijkerhout hebben besloten om ontwerpen voor zui- veringsinstallaties te doen opmaken. Met betrekking tot de boezem van het hoogheemraadschap van Delfland zijn in 1959, in verband met het nog steeds voortdurende overleg binnen het hoog heemraadschap, geen maatregelen ge ëffectueerd. Het aantal maatregelen, dat ter be strijding van de verontreiniging van het polderwater in voorbereiding of in uit voering is, is blijkens het overzicht niet onaanzienlijk. Het tempo, waarin deze maatregelen kunnen worden verwzenlijkt, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de mate waarin financieringsmiddelen be schikbaar zyn. Bij de behandeling van de gemeente lijke uitbreidingsplannen wordt mede aandacht besteed aan de wijze, waarop het afvalwater van de in die plannen geprojecteerde bebouwing zal worden afgevoerd. ER MOET NOG VEEL GEBEUREN Met waardering constateren G.S., dat de laatste jaren de bestrijding van de verontreiniging van de Zuidhollandse BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marjan AlLda, dr. van J. C. Knijnenburg en H. de Joode; Johannes Martlnus Hen rietta. zn. van H. van Amsterdam en T. P. J Kuster; Annemieke Margreet. dr. van K. Bakker en M. A. Duijser; Evelina Eliza beth Emielia, dr. van J. T. van Wely en T M Marsé; Ronald, zn. van W. A. Leln- weber en M. Luik; Chleitle, dr. van D. Verdoes en C. P. Verheul1; Hubert Philip- pus, zn. van H. P. Tiilanus en G. van Maasdam; Yvonne, dr. van H. C. Saveur en A. van Eeden; Gertruida Maria, dr. van J van Heiningen en J. M. H. Smite; Charles Petrus Theodorus, zn. van J. T. C. Dijkzeul en T. T. Turenhout; Cornelia Maria Jacoba, dr. van J. D. Pelgrim en C M J. van der Laan; Herman, zn. van H. K B. Treohsel en N. Hoogendoorn; Eric Martlnus. zn. van N. J. de Ridder en A. Ravenshorst; Antonia, dr. van C. J. Rijsbergen en G. Kluivers ;Anthonie Hen drik, zn. van P. Bergman en J. G. W. van Leeuwen; Sven, zn. van J. A. N. den Ton- kelaar en M. J .Kips; Willemijntie Mag- dalena. dr. van P. Kaak en D. Messema- ker; Monique, dr. van H. L. Doppert en J Portier; Maria PhilLppina Emanuella, dr. van B. L. Schmidt en R. van Beek; Frederik Jan, zn. van G. van Eok en E. M. Terpstra; Gert Jan Cornells, zn. van G. van Eek en E. M. Terpstra; Nellie, dr. van P. Slager en A. J. Dost; Margaretha Louise, dr. van W. de Wolf en A. J. Hek- kebxis- Elsje, dr. van D. L. Penseel en H. Hemerik; Wilhelmus Antonius Marlnus, zn. van W. A. M. Weenink en E. Vinke- s-tijn; Antonius. zn. van H. Ciere en J. C. Horree; Elizabeth Maria, dr. van W. Rijs- dam en E. M. van Halem; Frederik Karel. zn. van C. M. Betcke en W. van Poelgeest; Anja Adriana Petronella, dr. van D. M. van Vllet en A. van Egmond; Yvonne Catha- rina Gerda. dT. van P. A. van Werkhoven en M. T. Montanus; Harmina Maria, dr. van M. Verver en W. F. Dreef; Petrus Johannes Arnoldus. zn. van P. J. A. Blom en W. A. J. Wildenburg. GETROUWD. A. M. Wlsse en C. M. Krupp; J. R. J. H. Mulder en J. H. M. G. Sommers; W. A. F. Temminck en C. P. M. Jongmans; P. P. A. Teunissen en H. J. M. Blom; J. F. J. Be- kooij en H. J. van Steenis; J. Laman en E. M. Schoon. OVERLEDEN. J. van den Hoonaard. 80 Jr., man; N. E. Boender. 68 Jr., weduwe van C. W. H. Knipping- R. L. Lolkes de Beer. 64 jr.. man- M. E. van der Touw, 82 Jr., weduwe van J. van Blltterswijk; C. J. J. Hazel- horst 66 Jr., weduwe van A. van der J. P. norst DO jr., WCU'UWC van n, vc*»a Hoogt; J. P. G. Verstraaten, 80 Jr.. man; F. J. Landzaat, 14 Jr., weduwe van J. H. C. Zandivoort; C. A. M. van der Meer. 2 da- ?:en, doohter; C. A. M. van der Meer, 38 r. echtgenote van P. L. J. Marijnen; J. van der Woerd. 70 Jr., man; T. J. Her- weijer, 79 Jr., man; J. J. Dubbelaar, 40 jr.. man; W. Rademaker Merlon, 62 Jr., man. Officiële publikaties AANGIFTE TER INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1960 De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat: a. de in 1940 geboren mannelijke perso nen. die ln een Nederlands bevolkingsre gister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van in schrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-inschrijvlng hebben ont vangen, verplicht zijn zich vóór 1 Januari 1960 aan te melden ter gemeente-secre tarie afdeling Militaire Zaken; b. 'de aanmelding dient te geschieden door de onder a bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoon lijkheid bezittende vereniging, een stich ting of een instelling van weldadigheid wettelijke vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aanmel ding op de bestuurders. Leiden, 29 december 1959. De Burgemeester, T. JL VAN l wateren intensief plaats vindt, al moet er op dit gebied nog veel gebeuren. Het college blijft evenwel ter zake van de verontreiniging van de wateren in zijn gewest diligent. Met betrekking tot de stand van de reglementering inzake de zuivering van afvalwater delen zij tenslotte mede, dat het Hoogheemraadschap van Rijnland Ged. Staten een voorstel tot aanvulling van zijn reglement met bepalingen om trent de zuivering van het afvalwater heeft doen toekomen. De technische as pecten van dit voorstel van Rijnland zijn momenteel bij de provinciale water staatsdiensten van Zuid-Holland en Noordholland in studie. Voor het hoogheemraadschap van Delf land is een reglementswijziging inzake de afvalwaterzuivering voorwerp van in tern beraad. Wijnhandel Wijnen - gedistilleerd Ummmdat wordt een goede OUDEJAARSAVOND. Ook Uw leverancier van gezelligheid in 1960. BIJ MINERVA Snelheidsbeperking (15 km) nog steeds van kracht! De politie vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat de snelheidsbeperking (15 km) op de Breestraat ter hoogte van de gedeeltelijk uitgebrande Sociëteit Minerva nog steeds van kracht is. Ondanks het feit, dat alle voorzorgs maatregelen zijn getroffen, blijft het gevaar voor instorting nog steeds aan wezig. Bij een tussentijdse controle is zelfs gebleken, dat de aangebrachte kabels vooral bij het passeren van zwaar verkeer trillingen vertonen, hetgeen er volgens de politie op wijst, dat ook de gevel trilt. Vermoedelijk blijft deze snelheids beperking nog lange ttijd van kracht. GARAGEHOUDERS OPGELICHT Leidse kelner tot 5 maanden veroordeeld Een 27-jarige kelner uit Leiden is vandaag door de Haagse Rechtbank wegens oplichting van een groot aantal garagehouders in het westen des lands veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De reeds meermalen ver oordeelde verdachte had met allerlei praatjes van de garagehouders benzine en gas los gekregen zonder er voor te betalen. Hij toerde met gehuurde auto's door het land. Het vonnis van de recht- band was conform de eis van de officier van Justitie. STICHTING AFRIKA-STUDIECENTRUM Bijzondere leerstoel Bij Kon. besluit van 21 december is de Stichting Afrika-Studiecentrum aange wezen als bevoegd om aan de Leidse Universiteit een bijzondere leerstoel te vestigen in de sociologie en cultuur kunde van Afrika. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN Dr. W. Winsemius heeft gisteravond voor de Leidse Amateur-fotografenver eniging in „De Doelen" gesproken over Firenza, dat, zoals hij opmerkte, op on verklaarbare wijze altijd Florence wordt genoemd. Na een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis werden dia's vertoond. Was in het geheel geen jacht gemaakt op kunstzinnige vlakverdelingen en boeiende composities, toch bleek, dat menig plaatje tot het topwerk kan wor den gerekend. Vooral in de details van kerk- en klooster-interieuren, waar zon en schaduw met elkaar „spelen", toonde de inleider zich sterk. Na enkele wandelingen in de stad te hebben gemaakt met zijn aandachtig luisterende mede-amateurfotografen (op het projectiedoek, wel te verstaan), ging men de omgeving van Firenza wat beter bekijken. Ook onder deze dia's waren er verscheidene heel mooi van kleur en op bouw. Dit komt, volgens de inleider, om dat de mensen in deze streken als het ware bij intuïtie voelen hoe in een landschap iets mooi of lelijk staat. De compositie van elke foto, hoe men ook de camera richt, is altijd goed. UITREIKING PROF. VAN DER LEEUWPRIJZEN De staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten zal op 7 januari de twee „Professor Van der Leeuwprijzen 1959" uitreiken aan de componisten Hendrik Andriessen en Rudolf Escher. Prof. Andriessen zal de prijs ontvan gen voor zijn Symphonische etude en Rudolf Escher voor zijn „Le torn beau de Ravel". De prijs werd verleend op advies van een commissie bestaande uit Jan Mul, mr. Guillaum Landré, Willem van Ot- terloo en de heer B. Wagemans. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK: Aangenomen naar Breukelen L. J. Balje te Vijfhulzen naar Nijverdal H. J. van Druten te Driebergen. Bedanktv oor Raamsdonksveer J. van t Ende te Noordeloos. GEREF. KERKEN: Aangenomen naar Landsmeer J. van Wattum te Midwolda (Old.) te Wes- teremden J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg. Bedankt voor Werkendam (2de pred. plS. Hoekstra te Hendrik Ido Ambacht. Beroepen te Kootwijkerbroek P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. CI1R. GEREF. KERK: Aangenomen naar Midwolda (Old.) H. U. Westerterp te Wormerveer. die bedank te voor Doesburg. Beroepen te Rotterdam. KralLngen M. S. Roos te Alphen a.d. Rijn. Zwervers rond de kribbe" van Henri Gliéon Het „Mechels Miniatuur Theater" deed maandagavond een oude wens van het K. en O.-bestuur in vervulling gaan door op zyn eigen wyze en terrein aandacht te vragen voor het feest van deze maand: kerstfeest. Deze groep jonge Vlaamse spelers, af gestudeerden van het conservatorium te Mechelen, traden voor het eerst op in oktober 1956 met „De verdwaalde plant" van Piet Sterckx. Zij brachten thans „Zwervers rond de kribbe", een kerst spel van Henri Ghéon, schuilnaam voor Henri Léon Vangeon, geboren te Bray sur Seine op 15 maart 1875. Hij studeer- Vannacht geen oog dicht gedaan „Man, je mag het gerust weten, ik heb vannacht geen oog dicht gedaan. Maar ik heb geen gekke dingen in het hoofd. Ik weet precies wat we met al dat geld gaan doen. Het gaat in het bedrijf. Maar voorlopig gaan we rus tig door met ons werk". De heer Th. Warmerdam, Brouwers laan 24 te Hillegom ziet er bepaald niet naar uit, dat hij zo opgewonden is. Uiterlijk onbewogen vertelt deze 46-jarige kistenmaker ons, hoe zijn 24-jarige zoon Joop hem gisteravond tegen zes uur kwam tegemoet hollen om hem hijgend te vertellen, dat hij veertien uitslagen van de voetbaltoto had goed geraden. En daarmede is hij totnutoe enig winnaar. De kans is groot, dat de heer Warmerdam mor gen f 154.720.rijker is Hoe is het nu allemaal gegaan? „Eigenlijk bijzonder gek. Ik stond klaar om met een vrachtje naar Aals meer te gaan. Mijn zoon riep me. Pa, moet u nog even de pool invullen? Met myn leren jas aan heb ik toen hier en daar maar wat kruisjes gezet. Ik vul steeds vier rijtjes in. De eerste was de beste, maar dat wist ik toen natuurlijk nog niet". „Ik ben dat ding trouwens helemaal vergeten. Ik speel al twintig jaar in de loterij nog nooit wat gewonnen en zo'n zeven maal heb ik nu meegedaan aan de voetbalpool, maar ik kijk die pa piertjes nooit zelf na. Mijn zoons zijn enthousiaste liefhebbers. Drie spelen in Concordia. Een in het eerste. En die verzorgen dat allemaal", zegt de Ondanks die anderhalve ton gaat het werk gewoon door. De heer Th. Warmerdam aan de werkbank in zijn bedrijf. (Foto Leidsch Dagblad) heer Warmerdam. „Gistermiddag was Joop aan het snuffelen in het kan toortje en daar kwam hij mijn formu lier tegen. Hij kon het nauwelijks gelo ven, toen hij de uitslagen controleerde. Trouwens, niemand kon het eigenlijk geloven. Gisteravond was het een drukte van belang in huis". Langdurig hebben de heer en mevr. Warmerdam en hun oudere kinderen toen overlegd, hoe het geld te besteden. Besloten is huis en bedrijf te vernieu wen. Er komt heel wat kijken om zo'n groot gezin acht dochters, vijf zoons te onderhouden. De zaak van de heer Warmerdam is thans gevestigd in een oude, grauwe, ietwat vervallen boerderij. Een nieuwe bedrijfsruimte is geen over dadige luxe en ook het machinepark kan best wat uitbreiding gebruiken. Lang gekoesterde wensen kunnen nu in ver vulling gaan. Maar voor vijftig andere deelnemers van de KNVB-toto is deze meevaller van de heer Warmerdam een tegenvaller. Zij dachten een tweede prijs van f66.310— te kunnen verdelen, om dat zij twaalf punten hadden behaald. Maar deze prijs valt nu toe aan de 29 deelnemers, die dertien uitslagen goed invulden. En die vijftig „12-punters" kunnen toekijken.... de medicijnen en vestigde zich in 1900 als geneesheer in zijn geboorteplaats, waar hij tot 1909 verbleef. Hij debuteer de in de letterkunde met enkele bundels gedichten en een paar bedenkelijke to neelstukken van amorele strekking. Hij was één der eerste medewerkers van de „Nouvelle Revue Fran?aise" (opgericht februari 1909), interesseerde zich voor het Volkstoneel en steunde zijn vriend Jacques Copeau bij diens pogingen tot toneelhervorming in het „Théatre du Vieux Colombier". In de eerste wereld oorlog diende hij als vrijwilliger aan het IJzer-front. Daar kwam de grote omme keer in het leven van deze Nietzschiaan- se medicus: de ontmoeting met de luite nant-ter-zee Dupouay en diens vrome dood in de loopgraven bij Nieuwpoort, welke hij beschrijft in „l'Homme né k la guerre" (19191. Hij gaf zijn medische praktijk op om via het toneel voor zijn nieuw geloof te getuigen. Hij trok met een door hem gevormd gezelschap „Les compagnons de Nótre-Dame" naar de bedevaarten in Bretagne en naar Vlaan deren. Hij bewerkte ongeveer zestig heiligen levens voor het toneel en schreef meer dere kerst-, paas- en pinksterspelen. Hij overleed te Parijs in juli 1944. „Zwervers rond de kribbe" vraagt onze aandacht voor een troepje zigeuners, eigenlijk één familie, dat zijn tenten heeft opgeslagen in de onmiddellijke na bijheid van een dorp. 't Is nog te vroeg om naar de nachtmis te gaan en de oude Melchior oppert het plan iets te spelen ter ere van het kerstkind. Hij is in het bezit van het Oude Boek waaruit hij begint voor te lezen. Hij spreekt de verbindende tekst en hij en de rest van de troep improviseren de verschillende rollen. De grote moeilijkheid van dit kerst spel schuilt in de combinatie van sim pele eenvoud en diep geloof - en de realiteit waarmede deze ruwe, goedhar tige mensen telkens geconfronteerd wor den. En wij met hen. In de intieme sfeer van een kleine ruimte, waar het publiek gemakkelijk in het spel betrokken kan worden, zal dit beter tot zijn recht ko men dan in de voor dit doel te grote en niet geheel bezette schouwburg. Of schoon door de aanvankelijk nogal gere serveerde houding van het publiek van dit samen beleven in het begin weinig te bespeuren was, kwam, dank zij de toe wijding van de spelers, dit noodzakelijke contact toch langzamerhand tot stand. En, vanaf d&t ogenblik hadden de Vla mingen het pleit gewonnen. Van de oude zigeuner Melchior (Lode van Asch) konden wy de Lezer, Simeon en de Schriftgeleerde het meest waarde ren. De oude Sara, zijn vrouw (Alice Toen» was het best als de buurvrouw en als Anna. Josaphat, hun zoon (Leo van Horenbeek) was een goede Jozef; Mer cedes, hun schoondochter (Gerda Mar- chand) spelende als Maria, deed dit met eenvoud en ingetogenheid, terwijl El- vire de Prez, Maria's zoon met grote so berheid weergaf. De regie was bij Luc Philips in goede handen. Het decor naar ontwerp van Frans Dijck, hoewel fraai van opzet en kleur, was wellicht wat te sterk op de reali teit afgestemd. Er waren bloemen voor de drie dames. Dankbaar voor het langdurig en har telijk applaus gaven de spelers een her haling van het slotkoor. B. H. Lezers schrijven De N.Z.H. en het publiek Toen een aantal weken geleden door de N.Z.H. maatregelen waren getroffen om de gevolgen van de vertragingen op de tramlijn Den HaagLeidenNoord- wijk enigszins op te vangen, leek het als of het ergste leed was geleden. Nadat het inderdaad enige tijd wat beter gegaan is, treden er de laatste weken herhaaldelijk weer grote onregel matigheden op. Zo heb ik het op donder dag 17 dec. j.l. om 18.45 meegemaakt, dat reizigers voor Rijnsburg, die met grote vertraging uit de stad bij het sta tion waren gearriveerd, ter plaatse moes ten uitstappen, omdat de tram defect was. Reizigers voor Noordwijk werden toen verder met een extra-bus vervoerd, doch zij, die Rijnsburg en omgeving als bestemming hadden, moesten op een vol gende tram wachten, omdat de bus niet over Rijnsburg mag rijden en dus via de Haarlemmertrekvaart naar Noordwijk gaat. De tram naar Katwyk was ook juist vertrokken, zodat een aantal reizigers, dat reeds ruim een half uur te laat was en niet alleen Jongeren in arren Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was en spaart uw linnenkast KWWT Neem meteen het voordelige reuzenpak SlAj 56.2 k 300 b Wwz.g Principiële uitspraak Leitls kantongerecht Verkeersbord in strijd met internationale bepalingen De plv. kantonrechter te Leiden, mr. \V. de Koning, heeft schriftelijk uit spraak gedaan in de strafzaak tegen een 51-jarige Belgische inspecteur van politie, wonende te Brussel. Met de behandeling van deze zaak, waarin de officier, mr. J. H. F. Zandhuis, een boete van f. 60 subs. 10 dagen hechte nis had geëist, doch het uiteindelijke vonnis een ontslag van rechtsvervol- j ging inhield, komt het Leidse Kanton gerecht weer eens de aandacht vesti gen op een, reeds veelvuldig in de rechtsliteratuur besproken, belangrijke kwestie. Een en ander zal mogelijk tot gevolg hebben, dat deze zaak niet alleen zal doordringen tot ons hoogste Rechtscollege, doch zelfs tot ver buiten onze grenzen de nodige juridische debatten zal openen. De overtreding, die de Belgische in specteur van politie toeging, was op zich zelf genomen niet zo heel ernstig. Hij bracht zijn vakantie in Nederland door, reed op 2 september j.l. met zijn auto. die een Belgisch kenteken droeg, op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest en bracht zijn auto op de rijbaan langs de berm tot stilstand, hetgeen op genoem de weg, krachtens bord no. 39 van de Bijlage van het Wegenverkeersreglement verboden is. Het alom in Nederland bekende blauwe bord (model no. 39) waarop het witgekleurde silhouet van een auto staat en dat aangeeft, dat de weg niet slechts alléén voor motorrijtui gen toegankelijk is, doch tevens het ver bod tot keren, of stilstand inhoudt, prijkt n.'l. in groten getale ook op Rijksweg no. 4. In een uitvoerig pleidooi bestreed de verdediger van verdachte, mr. J. H. Willems uit Den Haag, de strafbaarheid van zijn cliënt. Deze toch reed destijds als Belg op Nederlands grondgebied en hield zich strikt aan de verkeersborden, die in 1953 bij het verdrag van Genève behorende Protocol internationaal zyn vastgesteld en welk Protocol mede door Nederland en België is ondertekend. Genoemd bord (model no. 39) is in strijd met genoemd Protocol, aldus pleiter. Het geldt derhalve niet voor internationaal verkeer en is alléén in Nederland in gebruik. Volgens art. 29 van het Protocol moet een verbodsbord (een bord dus. dat een verbod geeft om iets te doen, zoals het onderhavige) van een rode rand zijn voorzien, terwijl het bord model no. 39 bovendien uiterlijk het kenmerk van een zogenaamd gebodsbord (een bord, dat een verplichting geeft om iets te doen) heeft en dus verwairring kan stichten. Nederland is in gebreke gebleven, aldus pleiter, om genoemd bord door een ander model te doen vervangen, zodat dit gebodsbord voor vreemde lingen, die behoren tot een Staat, welke tot het Verdrag van Genevè is toegetreden, geen rechtskracht als verbodsbord heeft. De plaatsvervan gend kantonrechter heeft, bovenom schreven gronden overnemende, de verdachte ontslagen van rechtsvervol ging. De officier van Justitie is tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan bij de Arrondissements Rechtbank te 's-Gravenhage. moede trachtte een lift te krijgen op het Stationsplein. Deze gang van zaken is toch wel een blamage voor een vervoersbedrijf! Waarom legde men geen extra-tram in? Personeelsgebrek kan niet de oor- I zaak zijn, want een extra-bus kost ook I personeel en daarmee waren de Ryns- burgers niet geholpen in dit geval. De laatste dagen voor Kerstmis traden er ook weer ernstige vertragingen op. Zo kwam er donderdag j.l. na 18.10 geen tram voor Noordwijk meer uit de stad. Pas om 18.50 werd er van het Station af een extra-tram ingelegd naar Noordwyk. Waarom zo laat? Dit alles is alleen, wat ik heb meege maakt. Van alle kanten hoort men de laatste tijd klachten. Moeten de bewoners in Rijnsburg en elders soms op deze wijze worden voor bereid op de komende busexploitatie, waarvan eerstgenoemden toch al de dupe worden, omdat de route over Rynsburg lange tijd onbruikbaar is voor de bus? Een andere klacht is, dat materieel- defecten, ook op de lijn naar Katwijk, de laatste tijd veelvuldig voorkomen, wat tot vele vertragingen leidt. Mi. heeft de N.Z.H. de plicht, on danks de toekomstige opheffingen te zorgen voor een punctuele dienstuitvoe ring en voor de bedrijfszekerheid van haar materieel. Doch misschien valt het dan wel erg moeilijk, het reizende pu bliek ervan te overtuigen, dat de bus een verbetering zal zyn! Ook hier geldt echter, dat goedkoop „duurkoop' is. Is er geen instantie, die de N.Z.H. in deze op haar plicht kan wyzen? Men hoort dikwijls spreken over de noodzaak van bevordering van het open baar vervoer, doch die noodzaak schijnt rond Leiden nog niet doorgedrongen te zijn. De huidige gang van zaken kost de NZH-reizigers en veel „goodwill"! Met vriendelyke dank voor de plaat sing, Hoogachtend, P. H. van Duyn, Voorhouterweg 71, Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3