HM Gevecht om minuten en seconden in proces inzake overwegramp-Lanffeii Bijzonder gebrekkige opleiding van eenvoudige wegwerkerAan zijn schuld wordt getwijfeld Simpel geval blijkt zeer gecompliceerd Dode en gewonden bij aanrijding te Apeldoorn en ravage bij Maarn Toneel op televisie „duivels surrogaat" Onderwijzersvereniging akkoord met rapport vakaiitiecommissie Met een enkel woord Asenda fs I 3 *9 Hoeveel sneeuw ligt er? DINSDAG 29 DECEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Voor de rechtbank te Heilbron wordt nu al enige weken lang een scherp Ju ridisch gevecht geleverd om minuten en seconden, waarbij de man om wie het gaat, de beklaagde, er bijna wezenloos bijzit. Het gaat hier namelijk om de 50- jarige overwegwachter R. Merkle, die op 20 juli Jl. zijn overwegbomen bij het sta tin Lauffen te laat zou hebben gesloten, waardoor een sneltrein een bus met 62 passagiers omver reed: 45 mensen kwa men daarbij om het leven. Tijdens dit proces bleek dat het geval zich niet zo simpel heeft voorgedaan als de eerste dagen na het verschrikkelijke ongeluk scheen. Toen stond voor ieder vast dat Merkle gefaald had en dat door zijn falen de 45 mensen een vre selijke dood ingingen. By het proces bleek allengs, dat dit zogenaamde simpele geval-Merkle bU- zonder gecompliceerd was. Allereerst is daar de persoon Merkle zelf: een over wegwachter op een zeer drukke post met een enorme verantwoordelijkheid, een zeer eenvoudig man die tot augustus 1958 wegwerker was en die in zes da gen werd omgeschoold tot overwegwach ter. Zyn opleiding was büzonder gebrekkig, de omscholing geschiedde zonder exa men en moest voortijdig worden afge broken, omdat men Merkle hard nodig had. De man had het overigens niet slecht: voor zich en zyn gezin - hy heeft vier kinderen - verdiende hy netto 440 mark per maand waarmee hij net kon rondkomen omdat hy een klein eigen huisje heeft. Men gelooft thans dat Merkle psychisch volkomen ongeschikt was voor het beroep van overweg- wachter. Eindelijk een goede klok! Naast Merkle staat in dit proces een reeks klokken. De klokken, die eerder van de Deutsche Bundesbahn dan van Merkle in dit proces de beklaagde heb ben gemaakt, immers, de aanklacht te gen de eenvoudige spoorwegman luidde, dat hij niet op tyd de 6poorwegbomen heeft neergelaten, maar wat betekent „niet op tyd"? Niemand heeft Merkle tydens zyn opleiding ooit verteld wat „op tyd sluiten" van overwegbomen in houdt. Een goede klok ontbrak bijvoor beeld in Merkle's overwegwachtershuisje, maar thans hangt daar een precisie- uurwerk! Merkle werkte met zyn oude horloge, dat wel eens voorliep, maar ook wel achter was. Maar ook het klokje van de machinist van de trein, die de bus met 72 personen op Merkle's overweg greep, was niet in orde De juridische strijd van de laatste da gen gaat in het bijzonder om de tijd waarop de „dodentrein" de overweg pas seerde. Haarfijn heeft Merkle's advo caat uitgerekend hoe dit alles in elkaar zat. De trein zou om 17.34 uur op Merkle's overweg by Lauffen de bus hebben gegrepen, zegt de officier van Justitie. Neen, zegt Merkle's advocaat, het ongeval vond plaats om 17.31 uur, drie minuten vroeger. Dat zou hebben betekend, dat de trein drie minuten te vroeg op de overweg reed, wat niet in de dienstregeling stond en waardoor Merkle ontlast zou worden van de beschuldiging want hy moest om 17.34 uur de spoor bomen dicht hebben. Neen, zeiden de deskundigen eerst, ook dat is niet waar: het ongeval vond plaats om 17.33 uur en 30 seconden! Naar alle waarschynlijk- heid, voegden zij er aan toe. Maar de advocaat van de beklaagde rekende haarfyn uit, aan de hand van de loco motiefsnelheid, de vertrektijden van de trein en dergelijke dat de enige tyd, waarop het ongeval kan zijn geschied, 17.31 uur is. En de deskundigen gingen overstag en gaven hem dezer dagen ge lijk! zwygt Merkle. Met korte antwoorden doet hy af en toe wel eens mee. Hy weet alleen dat alles - zyn toekomst, moge- ïyke gevangenisstraf en wat niet al - gaat om het woord „rechtzeitig" (op tyd) 6luiten van de spoorbomen. Alge meen graaft men inzake schuld aan deze ware ramp dieper: personeelstekorten, gebrekkige opleiding, het ongeiyke ge vecht van een eenvoudig, slecht opge leid man tegen de hypermoderne tech niek, die alleen met precisie, niet met ouderwetse voor- en achterlopende uur werken is te reguleren. Het drama van Lauffen van 20 Juli is daardoor allengs geworden in de Duitse publieke opinie tot het drama van de eenvoudige Merkle met wie iedereen medeiyden heeft. Zelfs de Duitse spoorwegen, die hem al weer als wegwerker in dienst hebben geno men! Verkeer ivas drie uur geblokkeerd Gisteravond heeft op de Deventer- straat te Apeldoorn ter hoogte van de R.-K. Psychiatrische Inrichting de St.- Josephstichting een gecompliceerde aanrijding plaats gehad, waarbij een dode viel te betreuren, terwijl er voorts een persoon zeer zwaar en drie licht gewond werden. De chauffeur van een vrachtauto wil de komende van de St.-Josephstichting de Deventerstraat opryden, maar zette zyn wagen op de rechterweghelft stil, omdat er uit de richting Apeldoorn een autobus naderde en hy niet het risico wilde lopen op dat moment op de lin kerweghelft terecht te komen. Doordat zyn wagen enigszins scheef op de weg stond was de verlichting voor het uit de richting Deventer komende verkeer prak tisch niet meer te zien. Het gevolg was, dat een personenauto bestuurd door de heer A. T. de Jong uit Den Haag in volle vaart tegen het obstakel aanvloog en vervolgens naar het linkerweggedeel te werd gedrukt en daar in frontale bot sing kwam met een uit de richting Apel doorn naderende personenauto. De auto van de heer de Jong werd bij de botsing totaal vernield. Deze liep zo ernstige verwondingen op dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Zyn echtgenote werd in zorgwekkende toestand in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen, evenals een dochter en haar verloofde, die beiden en hersenschudding op liepen. De bestuurder van een andere personenauto, een inwoner van De venter liep slechts enkele schrammen op, maar een van de twee by hem in zittende lifsters kreeg een hersen schudding en moest eveneens naar het Julianaziekenhuis worden overge bracht. Tengevolge van een botsing tussen twee trekkers by Maarn is het verkeer op de Rijksweg 12 (Arnhem-Utrecht) gisteravond van half zes tot kwart voor negen gestremd geweest. Omstreeks half zes reed een uit Arn hem komende trekker met oplegger, geladen met zware ijzeren staven, tegen een andere trekker met aan hangwagen op, die juist de verkeers stroom verliet. De chauffeur van de eerste wagen, de _9-jarige heer E. Bakker uit Den Haag, raakte klem in zijn cabine, die volkomen in elkaar werd gedrukt. De politie moest hem bevryden. Hy kwam er met de schrik en een verstuikte pols af. De andere bestuurder, de 45-jarige B. van de Berg uit Tegelen, bleef onge deerd. De materiale schade was aanzien - ïyk. De ravage op de weg was enorm, daar door de klap alle yzeren staven van de oplegger werden geschoven. De rybaan bleef ruim drie uur geblokkeerd voor het verkeer in de richting Utrecht, dat via de drie meter brede middenberm omgeleid moest worden. De directeur van de Amsterdamse Toneelschool, de heer W. Ph. Pos, vindt een toneeluitvoering op het tele visiescherm in artistieke zin „een dui vels surrogaat". In het televisiespel ziet hij niets anders dan een gedefor meerd beeld van het werkelijke toneel. Tegen deze ontluistering van het waav- achtige toneel kan de amateurtonelist, de lekespeler ten strijde trekken, doch dan is een bezinning op de wezenlijke elementen van het toneel noodzakelijk. De heer Pos zei dit gisteren in een inleiding over de technische media film en televisie tydens het driedaagse con gres, dat in Bussum wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van ,,Ons Lekespel". De voor zitter van deze stichting, de heer An ton Sweers, heeft dit congres gisteren geopend. Niet minder dan 350 lekespe- lers en amateurtonelisten nemen aan dit congres deel en 200 personen wer ken mee aan de uitvoeringen en de monstraties. De Koningin en de Prins hebben een zilveren medaille beschik baar gesteld voor de beste prestaties. De heer Pos zei verder nog in zyn referaat, dat naar zyn mening de be volking van een veraf gelegen dorp meer gebaat is by zij het gebrek kig echt toneel van lekespelers, dat uiting geeft aan een onweerstaanbare drang om te getuigen, dan een tech nisch knap toneelstuk van beroeps acteurs. In een discussie op de inleiding, bracht de heer Pos naar voren, de af wezigheid van publiek in de t.v.-studio als een onoverkomeiyk bezwaar te zien. Advertentie BEGIN T NIEUWE JAAR met een DINER in GOED Chalet D'VIJFF VUEGHEN, WARMOND. SPECIAAL NIEUWJAARSMENU a 17.50. Voorkom teleurstelling. Reserveer tijdig. Telefoon 01711855 0 Vervolg van pag. 1 De verwerping van het voorstel tot tisch gezien. Is er een bepaalde binding Edith Piaf herstellend De Franse zangeres Edith Piaf is in zoverre hersteld, dat zy weer een wan- UK.tMlKK. .„u w, deling door het Bois de Boulogne heeft <je kring Irimnon rrtolron 1 aansluiting bij het N.V.V. door de Al gemene Vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging te Am sterdam, kwam voor het hoofdbestuur niet als een verrassing, merkte de voorzitter, de heer Jac. Lootsma, later op, maar desondanks heeft men zich nog niet beraden over de consequen ties. De afdeling Delft had al een voor stel ter tafel gebracht om in de N.O.V. een groep op te richten van voorstanders tot aansluiting bij het N.V.V. De praktyk zal dan kunnen uitmaken of aansluiting enig nut heeft. De voorzitter verzocht de afde ling echter dit voorstel in te trekken. Delft zal vandaag haar besluit mede delen. Tevens zou vandaag de beslis sing vallen of het hoofdbestuur de gelegenheid zal krijgen zich in alle vrijheid over nadere stappen te be raden. Voor tot de stemming was overgegaan had de heer W. van der Gevel het stand punt van de meerderheid van het hoofd bestuur, die voor aansluiting is, toege licht. De N.O.V. heeft twee belangrijke doelstellingen:' behartiging van de gees telijke en materiële belangen van haar leden een taak als vakorganisatie en van het onderwijs in het algemeen en het openbaar onderwys in het byzonder. Daarvoor werkt zy samen met de Alg. Ned. Onderwijzers Federatie en de con fessionele organisaties en sloot zij zich aan bij de Alg. Centrale voor Overheids personeel. Nu wordt gevraagd, aldus kunnen maken. I Zy werd op 19 december in een kliniek opgenomen wegens oververmoeidheid en algehele uitputting. Slechts op aan drang van haar vrienden besloot zij een aantal contracten af te zeggen en rust te nemen. Tijdens de jacht gedood Gistermiddag kwam tydens een grote klopjacht op hazen, georganiseerd door de Jagersvereniging .Biervliet", een der jagers, de 58-jarige heer E. J. Vervaet, Belcnqrilde qetuiqe dood vallen. Tydens deze val ging zijn dubbelloops jachtgeweer af. Het schot -------m"ov*""hÓVmVv trof de heer Vervaet in de buik. Hij [ten de N.O.IL wordt_het N.V.V, moet op slag dood geweest zyn. Hierby ging het nog om minuten. Er is ook een secondengevecht. De bomen van Merkle daalden 20 tot 22 seconden vóór het ongeval. De neergaande bewe ging duurde elf seconden langer dan normaal en daardoor stonden de over wegbomen by het passeren van de onge luksbus in een stand van 44 graden. De autobuschauffeur zou dus bemerkt moe ten hebben dat de bomen naar beneden gingen, desondanks reed hij door. Maar ook de chauffeur kwam bij het ongeluk om het leven! De advocaat van Merkle kreeg voorts de deskundigen aan zijn kant op het punt van de reactie van de machinist, die te laat geremd zou hebben. Had deze eerder geremd dan zou de trein elf tot twaalf seconden later op de overweg zyn gekomen en was het ongeluk misschien niet gebeurd. In deze bikkelharde en byzonder juri dische stryd om minuten en seconden j uit te breiden tot alle werknemers van Nederland. Het N.V.V. is volkomen onafhankelijk van de P. v. d. A. Tegenstemmers Het standpunt van de minderheid van het hoofdbestuur, die tegen het voorstel was, werd toegelicht door de heer W. F. H. Laret. Het uitgangspunt was volgens hem: de N.O.V kan haar taak in het huidige maatschappelijke bestel uitste kend vervullen als zy niet by het N.V.V. is aangesloten. De uitbouw van de N.O.V. zou er integendeel door bemoeilijkt wor den en de zelfstandigheid worden ver kleind.. In bepaalde kringen in en bui ten de N.O.V. wordt het N.V.V. ook zonder officiële binding als socialis- tussen het N.V.V. en een bepaalde poli tieke partij en zal er dan een stempel op de N.O.V. worden gedrukt? Er bestaan aldus de heer Laret. nauwe persooniyke banden tussen N.V.V., VARA en Partij van de Arbeid. De N.O.V.-leden voelen niets voor zo'n bepaald politiek stempel opgedrukt te krygen. Voorts voerden nog veertien afgevaar digden, voor- en tegenstanders, het woord. Twee voorstellen tot het houden van een referendum onder de leden over de beslissing tot aansluiting werden door de vergadering verworpen. Het voorstel kwam in stemming en werd met ruime meerderheid eveneens verworpen. Vakantierapport' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Drie grote figuren uit de Mesopotamische oudheid, door prof. dr. M. A. Beek. Derde lezing: Nebukadnezar. Koning van Babyion. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Gram. 20.30 Kamermuz. 21.05 Or- gelconc. 21.30 Cabaret. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult Gy altijd by U hebben, praatje. 22.50 Fllmmuz. 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.35 Journ. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Hang het aan de grote klok, propaganda- actie. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. progr. v. d. sold. 2Ü5 Gram. 21.50 Voordr. 22.00 Muz. le zing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. 22.30 Nws. en beursber. v. New York 22.40 Muz. lezing (verv.). 23.00 Voordr. 23.15 Altviool, cello en contrabas. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en woeroverz. KRO: 20.20 Filmverslag t.g.v. Statuutdag. 20.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 30 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Het conflict, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb- meded. 12.33 Kamerork. en -koor. 12.37 Oudejaarsdienst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Gram. 13.30 La Sonnambula .opera. (Gram.). 15.30 Zang recital. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Regerlngsultz.Serie: plaats en functie van net Koninklijk Instituut voor de Tropen. VI. Westers Investerings beleid ln Afrika, door ir. M. van Botten- burg, hoofd van het documentatlebureau van de afdeling tropische produkten. (dl II.). 18.10 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, lezing. 18.30 Leger des Heils-kwar- tier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaarens. 20.10 Strijkork. 20.30 Int. geluksketen 1959. 21.00 Retour Vancouver, klankb. 21.30 Ge wijde muz. 22.00 Literair overz. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram VPRO: 10.00 De veranderende kerk ln de veranderende wereld, lezing. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Dit is uw leven. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. en tentoonst. agenda. 13.20 Or gel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.20 Omr. ork. 15.00 V. d. kind. 17.00 Tafelklavier. 17.15 Dansmuz. VARA: 18.00 Nws.. comm. en act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varia. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Chaine du bonheur. 21.00 Promenade ork. Advertentie De vergadering had tevoren het rap port van de vakantiecommissie der Al gemene Nederlandse Onderwyzers Fede ratie (ANOF) na een toelichting door de heer J. Roorda, aangenomen. De commissie heeft de volgende sug gesties geopperd: de maand Juli wordt als centrale vakantiemaand beschouwd. Voor het kleuter- en gewoon lager on derwijs: a. een zomervakantie van vier weken met de zaterdag ervoor en de maandag er na, b. ruim een week va kantie het begin van oktober, c. een kerstvakantie van en met 21 december t/m. 3 januari, d. ruim een week vakan tie in begin maart en in begin mei. Hierdoor zouden vyf werkperioden van elk ongeveer twee maanden ontstaan, telkens gevolgd door een rust van ten minste tien dagen. De mei-vakantie zou zo gekozen kunnen worden, dat Koning innedag, 1 en 5 mei erin zouden vallen. Voor alle scholen voor voortgezet on derwys: een zomervakantie van zes we ken met de zaterdag er voor en de maandag erna, een herfst- en kerstva kantie als bij kleuter- en lager onder wijs, een voorjaarsvakantie van twee weken met de zaterdag ervoor en de maandag erna in het eind van april en het begin van mei. De leerlingen van 12 tot 18 jaar kunnen waarschijnlijk een langere werkperiode verdragen moe ten dat ook wel kunnen als overgang naar de maatschappy. Voorts wordt aangedrongen op grote vakantiespreiding en betere vakantiebe steding. Herstel van eenheid, maar: ,,ln E.V.C. geen plaats voor C.P.N.-dwepers" (Van onze Amsterdamse correspondent) Het verbondsbestuur van de Eenheids- vakcentrale (E.V.C.) zal in februari een buitengewoon congres beleggen, waar men de eenheid hoopt te herstellen die destyds door moeilijkheden met de lei ding van de CPN werd verbroken. Nu Paul de Groot en de zijnen zich genood zaakt zien hun E.V.C.-1958 op te heffen wil de oude EVC het voor degenen die zich door deze beweging misleid voelen, mogeiyk maken in de EVC terug te ke ren. Uitdrukkeiyk stelt het bestuur ech ter, dat de EVC gesloten zal biyven voor CPN-dwepers. Een en ander stelt ook andere eisen aan het verbondsbestuur. Ook dit zal tydens het congres op de helling komen. Het bestuur zegt het mogelijk te ach ten „te komen tot de samenstelling van een verbondsleiding, die voor allen, die door de scheuring werden gescheiden, aanvaardbaar is". BINNENLAND Het b.s. Zuiderkruis" wordt), on voorziene omstandigheden voorbehouden, ln de nacht van 29 op 30 december te Amsterdam verwacht bij de etablissemen ten van de Stoomvaartmaatschappij ..Ne derland" met 705 passagiers uit Indone sië. De ontscheping zal aanvangen 30 de- oember te 8.30 uur. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen tot verhoging van de lonen, zoals deze door de „Raad van Bestuur voor de Zeevaart", mede namens de betrokken werknemersorganisaties waren ingediend. De vier Nederlandse circussen die thans nog bestaan (elf zijn er in de loop der Jaren verdwenen) hebben een beroep op de ministers van Economische Zaken, Financiën, Sociale Zaken en O. K. en W., de staatssecretaris van Economische Za ken en op de leden der belde Kamers ge daan, om te bewerken, dat het Neder landse circus gerangschikt wordt onder cultuur en dat de omzetbelasting voor deze Instellingen afgeschaft wordt. In verband met de grote belang stelling voor de tentoonstelling van 110 meesterwerken uit de oolleotle Thyssen- Bornemlsza in Museum Boymans-Van Beuningen zal deze tentoonstelling met een week worden verlengd, tot en met zondag 10 Januari 1960. In totaal trok de tentoonstelling reeds ver over de 23.000 bezoekers, waarvan ruim 4000 op de bel de kerstdagen en zondag Jl. Voor de eerste maal onder comman do van kapitein C. C. F. Hoek uit Den Haag. de opvolger van kapitein Frits de Jonge zal het ms. ..Willem Ruys" op za terdag 2 Januari as., nadat dus de 459 opvarenden van het schip de kerstdagen en de Jaarwisseling thui6 hebben doorge bracht. voor haar vijfde rond-de-wereld- rels uit Rotterdam vertrekken. De ..Wil lem Ruys" zal op deze reis het record aantal van ongeveer 200 passagiers, die een gehele en ononderbroken rondTels meemaken, aan boord hebben. BUITENLAND Het aantal bamkbe rovingen in de VS ln het Jaar. eindigend op 31 augustus 1959, was 346. In 1943 was het nog 24 al dus het tijdschrift Fortune. De nelft Is door „amateurs" gepleegd. De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Larcher heeft gisteren aan pre sident Frondlzi zijn ontslag aangeboden om „meer bewegingsvrijheid" te hebben, nodig met het oog op het duel dat hij met de afgevaardigde der oppositie, Araya, aanging. Zijn ontslagaanvraag is echter geweigerd. Araya had onlangs enkele po litici en militaire leiders van oneerlijke bestuurshandelingen beticht. Bondskanselier Adenauer zal ln maart op medisch advies twintig dagen rust nemen op Rhodos. Maandag is een hoge Duitse functionaris op het eiland aangekomen om het bezoek voor te be reiden. Volgens het blad „Let/tonde So- vietique" hebben Russisohe geologen in Kazakstan rijke goudaders ontdekt. Op 18 Januari 1960 zullen ln Parijs besprekingen beginnen tussen de Mali statenbond (de Soedanese republiek en Senegal) en Frankrijk over de onafhanke lijkheid van Mali binnen de Franse ge meenschap. Twee leden van de Hongaarse grens politie zijn op eerste kerstdag naar Oos tenrijk uitgeweken waar zij politiek asiel hebben gevraagd. Hetzelfde deden maan dag twee Hongaarse boeren. De twee mi litairen noemden als reden voor hun uit wijken het feit. dat de rooms-kathol eken niet vrij hun kerkelijke plichten kunnen nakomen. De landbouwers voerden econo mische redenen aan. De Spaanse ambassadeur te Washing ton heeft te Bilbao verklaard, dat minis ter van Buitenlandse Zaken. Oastlella ln maart 1960 de Verenigde Staten zal be zoeken. Oastlella zal 22, 23 en 24 maart as. in Washington zijn. Hij werd ln augustus J.I., toen hij ln Londen vertoef de. door zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter voor een bezoek aan Amerika uit genodigd. Volgens een artikel van vhf oog specialisten ln het Britse tijdschrift voor geneeskunde ïyden ruim 500 Britten aan beschadiging van het netvlies doordat zij zonder een beroet glaasje naar de zons verduistering van oktober hebben ge keken. Het Amerikaanse weekblad Time heeft president Elsenhower tot „man van het Jaar" voor 1959 uitgeroepen. Eisenho wer die de vorige week van zijn reis naar Europa, Azië en Afrika ln de VS is te ruggekeerd, ls de bekendste en geliefdste wereldburger, aldus het blad. Het vorige Jaar riep Time president De Gaulle tot man van het Jaar uit. Bij gevechten ln Algerije zyn ln de week van 19 tot 25 december 530 rebellen buiten gevecht gesteld; 172 van hen wer den gevangen genomen. Voorts liepen acht rebellen met hun wapens naar de Fransen over, zo is gisteren ln Algiers bekendgemaakt. Aan Franse zijde vielen 42 doden. De voorlichtingsdienst te Cairo van de Algerijnse rebellenregerlng heeft ln een bekendmaking aan de pers de berich ten omtrent wijziging ln deze „regering", waardoor premier Ferhat Abbas door zijn plaatsvervanger, tevens minister van Oor log Kerim Balkacem zou worden ver vangen, tegengesproken. In de bekend making wordt gezegd dat deze berichten „geheel uit de lucht zijn gegrepen". De Russische expeditie die op 26 de> cember het Amerikaanse station op de Zuidpool bereikte, heeft besloten de tocht over het Zuidpoolgebied naar de basis La- zaref niet voort te zetten, zoals aanvan kelijk ln het voornemen lag. Zy zal naar de Sovjet-basis Mlrny terugkeren. De Franse minister van Vervoer, Ro bert Buron, heeft meegedeeld, dat aan automobilisten ln geheel Frankrijk ln de weekeinden en maximumsnelheid van 90 km per uur zal worden opgelegd. De mi nister zei byzonderheden van deze vei ligheidsmaatregelen op 18 Januari te zul len bekendmaken. Voor sommige wegen ln het gebied van Pary6 ls de afgelopen zomer by wyze van proef, een maximum snelheid van 90 km per uur vastgesteld; het aantal ongelukken ls inderdaad ge daald. Op de open wegen ln Frankrijk geldt tot dusver geen maximumsnelheid. Op 1 Januari zal Frans Kameroen- dat circa drie miljoen Inwoners heeft on afhankeiyk worden. De overeenkomst li op Kerstmis ondertekend door premier Debré van Frankrijk en premier Amadoe Ahidjo van Frans Kameroen. De overeen komst bevat ook voorlopige bepalingen voor de diplomatieke, militaire, economi sche en technische samenwerking tussen Frankryk en Kameroen, Frankrijk heeft het gebied dat ruim 430.000 vierkante km groot ls, na de eerste wereldoorlog be heerd. aanvankeiyk namens de Volken bond en later namens de Verenigde Na ties In Juli zullen er verkiezingen ln Ka meroen worden gehouden. Naar eerst thans is bekend geworden zijn op 16 december in het noorden van West-Pakistan 49 mensen door een lawine gedood. Het waren handelaars en dragers die de ruim 3000 meter hoge Lowari-pas doortrokken op weg naar Pesjawar. en solist. 21.45 Voordr. 21.55 Cello en pla no. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Kinderkoor .23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nws. (over de 4e iyn van 1820 uur) Cheek to cheek (Berlin), Funny face (Gershwin), Orkest Victor Silvester; Beautiful Ohio - I'm dancing with tears in my eyes - What '11 I do - Lovely lady - Waltz of my heart - Sleepy lagoon, Or kest Willy Schobben; Chee chee oo chee (Seracinl), Amore (Gaze), Orkest Joe Loss; Dancing on the ceiling (Rodgers). Dan cing in the dark (Schwartz), Orkest Eric Jupp; South America take it away (Rome) South of the border (Kennedy), Orkest Erwin Halletz; Hernando's hideaway (Ross). Mama teach me to dance (Hoff man), Orkest Marcel Feijoo; Why do I love you - You're the top - Let's face the music and dance - Have you met Miss Jones - I get a kick out of ouy - This can't be love, Orkest Willy Schobben; Too young (Lippman), I'll see you in my dreams (Jones), Anna Maria Alberghettl; September in the rain (Warren), Wild Bill Davidson and the Feetwarmers; Did you hear about Jerry (Belafonte), Round the Bay of Mexico (Burgess), Harry Bela fonte; Petite fleur (Bechet), Monty Sun shine Quartet; When your lover has gone (Swan), Heart and soul (Loesser), Sue Raney; It dosn't matter anymore - Sing little birdie - Margie, Russ Conway; Isle of Capri (Kennedy), How about you (Freed), Rosemary Clooney, Bing Crosby; Music music music If you were the only girl In te world - I'm nobody's sweetheart now - Yes Sir that's my baby, Russ Conway; When I fall ln love (Her man), Between the devil and the deep blue sea (Koehler). Perry Como; Old rug ged cross (Bennard), Monty Sunshine Quartet; I'll be with you in apple blos som time (Tilzer), Hold tight, hold tight (Brandon), The Andrews Sisters; Sweet Sue Just you (Young), Wild BUI Davison and the Feetwarmers; Yes Indeed (Oli ver), Mv baby Just cares for me (Kahn), Pat Boóne: You made me love you (Mc Carthy), Sting on the wings (Hall) Ed mund Hall; Beautiful love (Young). Blame It on my youth (Levant), George Shaerlng; Sweet Georgia brown (Bernle), 's Wonderful (Gershwin), Edmund Hall. Rood Wit Dry 2. I yLwunwBBiiiiiililiillilllllHIIIIIIIIIIIUIllllllllllllllllll Nieuwjaarsreceptie voor corps diplomatique H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op woensdag 6 Januari te 12 uur het corps diploma tique ter nieuwjaarsreceptie ontvangen in het paleis op de Dam te Amsterdam. De diners voor de hoofden van missies van het corps diplomatique zullen plaats vinden in het Huis ten Bosch te 's-Gra- venhage op vrijdag 8 en zaterdag 9 ja nuari, telkens om 8 uur. Ver. voor Pedago. Bonvans. 8 uur DINSDAG Universiteit (filmzaal): Filmstudie- kring K. en O. Poolse films. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangellsatlebijeenkomst „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 10-11 uut voorm. bijbelstudie: 11-12 uur ds. J. A. de Ruiter van Rotterdam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdtoneel- voorstellingen voor speeltulnjeugd door „Arena". „Twee emmertjes water halen". 10.30 uur voorm. en 2.30 uur nam. ZONDAG Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn": „De toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG St-Antonlusclubhuls giek; Spr. Godfried J. nam. De Harmonie: Expogé: Spr. Ph. v. Ban ning over Australië (met film). 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Slerk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd 14 uur (tot 18 Januari). RilksmuBeum Geuiugie en Mineralogie d Werfpark tTentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en i 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd 2—5 uur nam. (tot en met 30 Januari) BIOSCOPEN. Trianon „Some like It hot". 18 Jaar. WeTkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Een zwak voor sex". 14 jaar. Dagelijks 8 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. Vakantiematinee 2.30 uur. ..George wint op alle fronten" Lldo „En dat we toffe Jongens zijn!". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De nacht voor de première'A. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Rex „De schaduw van Zorro", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Studio „Een huls vol herrie", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. JeugdJourn. KRO: 17.10- 17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Terugblik op 1959, lezing. 20.40 Kunstoverz. 21.10 Licht progr. 21.50 Ruimtevaart of luchtkasteel, ge sprek. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Onbekend. 13.00 Gevar. muz. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gesprek. 14.55 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Schotse dansmuz. 20.00 Zang. 20.30 Round Britain quiz. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gebeur tenissen ln 1959. 22.45 Onbekend. 23.30 Klankb. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.15 Operafragm. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus. muz. 20.10 Kamermuz. 20.35 Hoorspel. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Gevar. muz. 23.15 Instr. trio. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Werken van Fran se componisten. 15.55 Gevar. muz. 22.30 Gram. 23.10 Idem. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 V. d. Jeugd. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en fi losofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorspel. 21.05 Tenor, koor en ork. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.25 Italia-prijs 1959. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 484 ni. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belgische muz. 16.15 Koor- conc. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 22.10 Hedendaagse muz. 22.55 Nws. Te Leiden is geopend de Zuider-apo- theek, Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bh geen gehoor bij Uw buisarts ol specialist (of dien> laruemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) weer E a li 1 2* Amsterdam licht bew. zw 4 8 5 6 Den Helder regenbui w 6 8 6 4 Ypenburg Vllsslngen zwaar bew. w 4 half bew w 4 8 8 6 7 1 3 Eelde licht bew. w 4 6 4 1 De Bilt licht bew. wnw 4 7 4 5 Twente onbewolkt wzw 4 6 3 1 Eindhoven half bew. zw 2 7 4 2 Z.-Limburg geh bew. zw 4 6 4 5 Helsinki motregen no 4 -7 0.2 Stockholm geh. bew. ono 2 4 3 3 Oslo geh. bew. w.stll 0 3 Kopenhagen geh. bew. wzw 2 5 4 4 Aberdeen onbewolkt w.stll 7 0.2 Londen onbewolkt w.stll 9 2 0.4 Brussel geh. bew wzw 6 8 5 4 Luxemburg zwaar bew. w 4 5 4 4 Parijs half bew. w 3 10 5 4 Bordeaux motregen zzw 2 7 6 15 Grenoble regenbul w.stll 9 4 6 Nice onbewolkt nnw 5 16 9 0 Berlijn geh bew zw 2 9 3 0.1 Frankfort geh bew. w 4 6 3 2 München regen w 8 7 2 2 Zürlch regen zzw 2 6 3 4 Genève regenbul zzw 4 7 4 13 Locarno motregen ozo 3 9 3 0.1 Wenen geh bew wnw 6 8 3 0 Innsbruck regen no 2 3 -0 23 Belgrado half bew. w.stll 11 1 11 Athene zwaar bew w 2 18 Rome onbewolkt ozo 2 14 2 AJacclo Madrid half bew no 3 13 6 1 licht bew. w.stil 13 1 0 Lissabon mist w 2 16 7 0 Beierse Alpen cm. sneeuw in skigebied Relt lmWinkl g. opg. 3erchtesgaden 18 Dberstdorf 60 Sarmtech P. g. opg. Mltten wald g. opg. Zwitserland Adel boden Arosa Da vos Engelberg Gstaad Grlndelwald Mtlrren 70 3t.-Moritz m. d. 1 m. Zermatt m. d. 1 m. 50 90 90 100 40 Oostenrijk cm. sneeuw ln skigebied Berwang Kitzbühel Serfaus Seefeld Igls Lech Saalbach Mallnitz Frankrijk Chamonlx Megève Val d'Isère Valloire Alpe d'Huez 35 35 «opg. 25 g- opg. 50 25 30 35 120 g. opg.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2