Regering in Bonn eist verbod van nazistische Deutsche Reichs Partei WEERBERICHT Onderwijzersver. sluit zich niet aan bij NVV Constitutioneel Gerechtshof in Karlsruhe is zelf machteloos - Thans meer dan genoeg motieven Salarisverhoging van 5% geëist V SFEER IN BELGISCH KONGO IS „GOEDMOEDIG SPOTTEND" Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 DECEMBER 1959 No. 29935 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E. A. E. ran Disüoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singet l- Lelden Glro no 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 1750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering heeft gisteren bij het Constitutionele Ge rechtshof te Karlsruhe een verzoek ingediend tot verbod van de uiterst rechtse en als neo-nazistisch bekend staande Deutsche Reichs Partei. Dit is geschied naar aanleiding van het feit, dat leden van de DRP betrokken zijn geweest bij de ergerlijke wandaden tegen de nieuwe synagoge en het monument voor de slachtoffers van het nazi-bewind te Keulen in de kerstnacht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn, zo is van de zijde van het Constitutionele Gerechtshof te Karlsruhe gistermiddag mede gedeeld, heeft twee jaar geleden reeds aangekondigd dat het een dergelijk verzoek zou indienen; het is er evenwel tot gisteren nooit van gekomen, hoewel toch reeds lang algemeen bekend was, dat de DRP blijkens uitlatingen van vooraanstaande figuren in deze kleine groepering, de idealen van het Derde Rijk nog altijd niet als zinloos beschouwt. Het gerechtshof te Karlsruhe staat als zelfstandig orgaan vrij machteloos; het heeft namelijk niet het recht om uit eigen beweging over te gaan tot het verbieden van een politieke partij; het moet wachten op een formeel verzoek van de regering in Bonn, van de Bondsdag (Tweede Kamer) of van de Bondsraad (Eerste Kamer). Voorlichting over 't verleden schiet in ernstige mate tekort Of het gerechtshof thans de nodige motieven zal vinden om de DRP te ver bieden, kon men in Bonn niet zeggen. Wel zijn de daders van de aanslag te Keulen, de 25-jarige bakker Strunk en de eveneens 25-jarige kantoorbediende Schonen beiden lid van de DRP; wel is ook de gearresteerde Custodis voorzitter van de afdeling Keulen van deze partij en zouden ook andere gearresteerden, die iets te maken zouden hebben met de wandaad van Keulen, in verbinding hebben gestaan met de DRP. Voor een mogelijk verbod wordt ge wezen op artikel 4 van de Westduitse grondwet; daarin wordt gezegd dat een ongestoorde godsdienstoefening grond wettelijk gewaarborgd wordt. Men acht het te Bonn niet te veel eer voor de lilliput-partij, die de DRP is, dat zij evenals haar voorgangster, de Sozialis- tische Reichs Partei in 1952 openlijk verboden zou worden. Het is bekend dat de Noordrijn-Westfaalse minister van Binnenlandse Zaken Dufhüs enige tijd geleden de besturen van alle partij-frac ties in de Bondsdag de tekst stuurde van redevoeringen die op een DRP- partijdag in Noordrijn-Westfalen waren gehouden. Algemeen vond men te Bonn al die redevoeringen ondemocratisch, anti-parlementair en pro-nazistisch. Maar tot actieve daden tegen de DRP kwam men naar aanleiding van deze redevoeringen niet, hoewel Dufhüs' ge baar sprekend genoeg was en duidelijk wees op de mogelijkheid van een ver bod. Men wijst te Bonn tenslotte op het feit, dat de DRP de laatste jaren steeds radicaler is geworden, getuige haar or gaan „Der Reichsruf" en getuige uitla tingen van de DRP-ideoloog, de Ham- Ontwapeningsoverleg in Genève: 15 maart De Sovjet-Unie heeft gisteren een Westelijk voorstel dat de eerste bijeen komst van de ontwapeningscommissie van Oost en West op 15 maart in Ge nève begint, aanvaard. Dit is uit diplo matieke bron te Moskou vernomen. De commissie bestaat uit vijf Westelijke en vijf Oostelijke landen, t.w. Canada, En geland, Frankrijk, Italië en de V.S. en Bulgarije, Polen, Roemenië, de Sovjet- Unie en Tsjecho-Slowakije. Zij zal alle bestaande voorstellen op ontwapenings- gebied bestuderen die de Algemene Ver gadering der V.N. de vorige maand aan haar overdroeg. Onlusten in Afghaanse stad In de Afghaanse stad Kandahar is het op 21 december tot onlusten ge komen, waarbij volgens berichten uit Pakistan zeker vijftig mensen om het leven zijn gekomen en 150 gewond. Er is nog steeds een uitgaansverbod van kracht. Het verzet gold een maatregel van de regering, die in strijd was met plaatselijke religieuze gebruiken. Er zou den duizend aanhoudingen zijn verricht. Zacht weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zacht weer met veel bewolking en pe rioden met regen. Harde wind tot storm uit zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 852 uur; onder: 18.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.17 en 14.34 u. Laagwater te 11.25 en 23.51 uur. burgse professor Kunstmann, die steeds weer te keer pleegt te gaan tegen de parlementaire instellingen van de Bonds republiek. Dit alles moet ruim voldoen de zijn om de DRP uit het normale politieke leven te bannen. Tot op de kern Van vele kanten zijn ook gisteren in de Bondsrepubliek verklaringen afge legd, waarin de schanddaad van Keulen streng wordt veroordeeld. Het Noordrijn- Westfaalse ministerie van Binnenlandse Zaken stelde zelfs een aparte politie- Socialisten eisen ontslag van voormalige nazi's Het persbulletin van de sociaal democratische partij in Bonn eiste gisteren het ontslag van alle voor malige nazi's uit overheidsdienst. Het bulletin stelde de vraag of het werkelijk nodig is dat de mannen, die indertijd aan het nationaal- socialisme een ideologische dek mantel schonken, nu belangrijke posten in een democratische staat bekleden. Duitsland moet bewijzen, dat het gebeurde in Keulen slechts een „op zichzelf staand, betreu renswaardig incident" is geweest, aldus het persbulletin van de socia listische partjj. vertrouwd ambtenaar, die een onder zoek zal instellen naar andere anti semitische aanslagen in West-Duits- landvoorts zal deze bijzondere afdeling trachten uit te vinden wie de geeste lijke stokebranden achter de twee jeug dige daders zijn. Wat dit laatste punt betreft wijzen vele commentaren en verklaringen van gisteren in eenzelfde richting. Zowel van de zijde van de joodse organisaties in Duitsland als van vakbondskant en van de zijde van politieke kringen te Bonn is verklaard, dat de wandaad van Keu len een niet te veronachtzamen kwaad is, dat tot op de kern dient te worden onderzocht. Die kern ligt volgens vele commentators o.m. bij de algemene, zeer gebrekkige voorlichting over het recente verleden van Duitsland. De bekende commentator van het vooraanstaande dagblad „Die Welt" Paul Sethe schreef bijvoorbeeld: „Schuldiger dan de daders zijn de ouderen, die hen geleerd hebben gedachten vol haat te koesteren, waar uit de daad te voorschijn kwam. Zjjnwij anderen allen geheel onschuldig? Heb ben wij niet ons deel aan schuld door lauwheid en zwijgen wanneer opnieuw slecht zaad is uitgezaaid? Hebben rege ring, school, pers, radio, hebben voor alles de ouders genoeg gedaan opdat de jonge mensen de waarheid wordt ge zegd? Deze vragen mogen ons niet zo afdeling in onder leiding van een uiterst gemakkelijk loslaten", aldus Sethe. Nachtelijk besluit in Amsterdam De veertiende algemene verga dering van de Nederlandse Onder wijzersvereniging (NOV) gis teren te Amsterdam begonnen heeft vannacht om één uur met grote meerderheid van stemmen het hoofdbestuursvoorstel tot aan sluiting van de NOV in 1960 bij het Nederlands Verbond van Vak verenigingen (NVV) verworpen. De uitslag van de stemming was: tegen 233, voor 92 en 1 blanco. Er werd gestemd door het opsteken van een stemkaart. De voorzitter, de heer Jac. Lootsma, zeide, dat de door deze verwerping ont stane situatie een nader beraad van het hoofdbestuur vereiste. Hij verzocht de vergadering het hoofdbestuur te mach tigen de situatie in Volledige vrijheid nader te bezien. Daarover zou in de vergadering van vandaag beslist worden. Motie aangenomen In de middagvergadering was reeds met algemene stemihen een motie aangenomen, waarin de NOV bjj de regering met klem aandringt op een uitkering over 1959 aan het overheids personeel en de Rijksgepensioneer den ten bedrage van een kwart maand salaris, c.q. maand pensioen, en te vens op een verhoging van 5 pet. der salarissen en pensioenen ingaande 1 januari 1960. De gedifferentieerde loonpolitiek, de vaststelling van de verhoging der sala rissen van het overheidspersoneel zal moeten wachten, totdat een algemeen gemiddelde van de loonsverhogingen in het bedrijfsleven kan worden vastgesteld en de eenzijdige vaststelling door de re gering, dat de koppeling van de sala rissen van het overheidspersoneel aan die in de metaalsector niet meer als richtsnoer zal dienen, zyn de overwe gingen die voorafgaan aan de bovenge melde conclusie. Voorts zegt de motie, dat de regering blijkbaar niet van plan is over 1959 de overheidsdienaren te doen delen in de toegenomen welvaart en de gepensio neerden uitsluit van het voorschot van 3 pet. Verder, dat de regering boven dien geen concrete toezegging heeft ge daan ten aanzien van de door de amb- tenarencentrales geëiste evenredige ver hoging van de overheidspensioenen. 0 Slot pag. 2 -rrsimn. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's In Amsterdam is een anti-reuma actie op touw gezet, waarvoor op verschillende plaatsen in de stad oliebollen zullen worden verkocht. Men heeft een bakkerij te Amers foort ingeschakeld, die een bak- capaciteit van 4000 oliebollen per uur heeft! Vandaag staking bij Franse radio en t.v. Bij de Franse radio is een staking aan de gang. De drie netten zenden hetzelfde programma van vastgelegde muziek. Ook de televisie zou vandaag vermoedelijk de hele dag niet werken. Artiesten en tech nici eisen hoger loon en betere arbeids voorwaarden. De technici staken tot middernacht. De artiesten zullen van dag tot dag de toestand onder de ogen zien. De uitzendingen zullen niet voor morgenochtend worden hervat. Twee mensen werden gedood en 42 gewond toen een bom. ver bonden met de startknop van een auto. welke in een van de straten van Algiers geparkeerd stond* ont plofte Loongrens wordt 1 januari f. 7450.— Het is te verwachten, dat een wets wijziging zal worden bevorderd, waar bij de voor de ziektewet, de werkloos heidswet en de invaliditeitswet gel dende loongrens van f 6.900,per jaar met ingang van 1 januari 1960 wordt verhoogd tot f7,450,per jaar. In verband hiermede zal het maxi mum dagloon voor de berekening van de premie en uitkeringen, hetwelk thans nog f 19,bedraagt, per 1 januari 1960 tot f 20,worden verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers op het loon van personen, wier dagloon meer dan f 19,bedraagt, een groter bedrag aan premie voor de ziektewet, de werkloos heidswet en het Ziekenfondsenbesluit moeten inhouden dan thans het geval is. Hoewel vorenbedoelde wetswijziging eerst geruime tijd na 1 januari 1960 het Staatsblad zullen bereiken, heeft de So ciale Verzekeringsraad aan de uitvoe ringsorganen van de Sociale Verzekering doen weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat deze organen van 1 jan. 1960 af handelen alsof die wijzigingen reeds tot stand zouden zijn gekomen. Prof. Carroll overleden (Speciale berichtgeving) In het Diaconessenhuis te Naarden is gisteren op 66-jarige leeftijd overleden de Amerikaanse letterkundige prof. E. M. Caroll, die sedert enige maanden in Bussum woonde. Prof. Caroll was deze zomer gehuwd met de bekende Neder landse journaliste-wereldreizigster Mary Pos. Waarom Kamerleden bij Staatsbezoek niet aanwezig? In het eindverslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting van Hoge Col leges van Staat en Kabinet der Ko ningin wordt opnieuw de vraag aan de orde gesteld, waarom de leden der Kamer (behalve de voorzitter) bijna nooit worden betrokken in vanwege de regering georganiseerde plechtig heden, o.a .ter gelegenheid van Staat- siebezoeken. Waarom treedt op de tweede dag van een Staatsbezoek by de avondmaaltijd en somtijds bij de ontvangst alleen de Ministerraad als gastheer op? Is de mi nister van oordeel zo wordt voorts gevraagd dat de betekenis van de Staten-Generaal in het Nederlandse staatsbestel voldoende tot uiting komt, indien de ministerraad dan, zoals ge bruikelijk, slechts de Kamervoorzitters uitnodigt en die zonder meer als gasten beschouwt? Zouden bij de maaltijd en eventueel bij de ontvangst op de 2e c" van een Staatsbezoek de Nederlandse staatsrechtelijke verhoudingen niet be ter weerspiegeld worden, indien de mi nisterraad en de Staten-Generaal te zamen gastheren zouden zyn? Tenslotte is men van oordeel dat, door bij alle plechtigheden aan de gevolmach tigde ministers van Suriname en van de Ned. Antillen de hun volgens het sta tuut voor het Koninkrijk toekomende plaats te verzekeren tot uiting zal moe ten komen, dat een Staatsbezoek een aangelegenheid van het Koninkrijk is. Als het kalf verdronken is Koning Boudeivijn in Leopoldville Juichende menigte riep vijf maal zo hard onafhankelijkheidals leve de koning kaanse toeschouwer stond en toen door de industriële wijk, waar de politie wel de spandoeken in be slag had genomen, maar de me nigte Afrikanen niet kon verhinde ren „onmiddellijke onafhankelijk heid" te roepen. De Koning, in een stralend wit uni form, werd hartelijker toegejuicht op de Albert Boulevard in het stadscentrum, waar hu staande in de auto de koloniale en Belgische troepen inspecteerde. Dui zenden Europeanen riepen „leve de Koning" en sommige Afrikanen ook. Maar de Afrikaanse wijken hadden het Abako-wachtwoord,, een beleefde maar koele ontvangst" opgevolgd en men bleef dus thuis. Het merendeel van de Kongolezen in de stad had van zijn Europese werkgevers een uurtje vrij ge kregen om de Koning te begroeten. Wel nu, zij deden dat door hem van luttele meters afstand „indépendance" en „kimpwanza" (een Kikongo-woord, dat „hij die zichzelf bestuurt" betekent) in het gezicht te roepen. De koninklijke stoet had de Prins Boudewijn Avenue, die dwars door de Afrikaanse wijk loopt, vermeden, maar desondanks bleef zij niet gespaard voor een duidelijke demon stratie. De sfeer was niet vijandig, wel goedmoedig spottend. Voor de jonge vorst, die van zijn raadgevers misschien een heel ander beeld had gekregen, is dit een leerzame ervaring. Gelukkig werd hy getroost door de byzonder har telijke ontvangst in de Europese wyk, waar hy verlegen en getroffen dankte voor de bloemen en de toejuichingen. De Koning verdween tenslotte in de residentie van gouverneur-generaal Cor- nelis, waar hij in het kader van deze „studiereis", die hem over Kongo's po litieke situatie moet informeren, drie dagen lang Kongolese politici en stam- vertegenwoordigers zal ontmoeten. Als hy hen ontbiedt zullen ook Kasavoeboe en Kalondji komen, de leiders van het door de Abako gestichte politieke kartel, dat zojuist het vierdaags congres in Kisanta afsloot en de vijfde januari vaststelde als datum voor onderhande lingen over soevereiniteit. Hartelijke ontvangst in Europese wijk (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Koning Boudewijn heeft gisteren in Leopoldville een verdeelde ont vangst gekregen van een zwarte menigte, die wel juichte, maar vijf keer zo hard „onafhankelijkheid" riep als „leve de Koning". De jonge vorst, die hier vier jaar ge leden als „bwana kitoko" (knappe, grote heer) onder toejuichingen bedolven werd, reed gisteroch tend eerst in een zwarte, open auto van het vliegveld naar de stad over een weg, waar op iedere twintig soldaten slechts één Afri- Premie A.O.W. en A.W.W. samen 6.75 procent De staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft het be sluit van het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank goedgekeurd, waarby voor de jaren 1960 en 1961 het premie percentage van de Algemene Weduwen- en Wezenwet is vastgesteld op 1.25 Tevens is het premiepercentage van de AOW (Algemene Ouderdomswet) voor die jaren verlaagd tot 5.5%. De beide premiepercentages bedragen dus teza men 6.75 hetgeen gelyk is aan het thans nog geldende percentage van de AOW. By K.b. is voorts bepaald dat de rege ling betreffende de niet-invordering en gedeeltelijke invordering van de premies van kleine zelfstandigen, welke ver schuldigd zün krachtens de AOW, ook van toepassing zal zyn op de premies, verschuldigd krachtens de AWW. Voor topconferentie is thans 16 mei de vermoedelijke datum Het Westen zal, naar men verwacht, 16 mei voorstellen als datum voor de voorgenomen topconferentie met Kroestjsjef te Parijs. President Eisenhower is tot de slotsom gekomen dat midden-mei een bevredi gend tydstip zou zijn en zyn perschef Hagerty verklaarde gisteren, dat 16 mei de waarschynlijke datum schynt. Een definitieve beslissing hing echter nog af van het overleg met Londen en Parus. In de Franse hoofdstad gaf intussen minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville in de Nationale Vergadering te verstaan, dat het vinden van een da tum die iedereen schikt, geen moeiiyk- heden zal opleveren. Ook hy noemde geen speciale datum. In diplomatieke kringen te Parys en Londen zei men, dat de Westelijke „Grote Drie" het eens waren geworden over de zestiende mei. Oorspronkeiyk had het Westen een week geleden 27 april als begin van de topconferentie voorgesteld, maar pre mier Kroesjtsjef liet daarop weten, dat deze datum hem niet schikte, vanwege de viering van de eerste mei. Hy opperde 21 april of 4 mei. Deze data gaven het Westen moeilijkheden, omdat president De Gaulle, naar men verwacht op 18 of 19 april naar de V. S. zal gaan en En geland van plan is op 3 mei een confe rentie van premiers van landen van het Gemenebest te beginnen. Ondanks de vaak scherpe bewoordin gen ligt de onafhankelijkheidsresolutie minder ver van het huidige Belgische regeringsstandpunt dan sommigen den ken. De harde woordkeus is bedoeld om het Abako-ongeduld te kalmeren. Minis ter De Schrijver, die de Koning verge zelt, moet nu vooral de juiste bewoor dingen vinden om de Kongolezen van de Belgische oprechtheid te overtuigen. Londen zoekt naar vrouwenmoordenaar (Van onze Londense correspondent) De politie in Engeland spant zich tot het uiterste in om de maniak te vin den, die vorige week woensdagavond de 29-jarige Stephanie Baird in een gebouw van Y.W.CA (Young Women Christian Association) in Birmingham heeft ver moord en gruwelijk verminkt en daarna in hetzelfde gebouw een ander meisje aanviel. De laatste jaren is In Bir mingham waarschyniyk door ditzelfde gevaariyke individu een groot aantal vrouwen aangevallen Na de moord stapte hy bebloed op een stadsbus Hy zei tot de passagiers dat hij gevochten had. De politie heeft gedurende de kerstdagen een beroep gedaan op de in zittenden van de bus om zich voor het verstrekken van nadere inlichtingen over de man, te melden Maar slechts één ervan gaf hieraan gehoor Gisteren was het resultaat echter beter. De poli tie beschikt thans over negen getuigen verklaringen. In de eerste plaats moet men echter nog te weten komen waar de man precies is uitgestapt. Het hoofd van de recherche in Birmingham verscheen gisteravond voor de BBC-televisie om op dramatische wijze de medewerking van het publiek te vragen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1