Zeevaartscholen mogen geen soort hbs worden Grote Kerstprijs voor Hairos II Overval postagentschap berecht Kerstkoersen Hilversum MAANDAG 28 DECEMBER 1959 (Van onze medewerker) Dat Hairos II op eerste kerstdag de Grote Kerstprijs zou winnen, stond bij voorbaat wel vast. Hij behaalde in de tweede afdeling van deze prijs „op zijn sloffende zege in 1.21.8 km.-tijd en trok bij zijn aanval Theo Messidor mee naar de tweede plaats. De eerste afdeling werd een enigszins verras sende zege voor Curlew (B. de Vries J, die 1.244 noteerde. In de finaletussen tien paarden, maakten de koplopers veel haast. Geersen liet zich echter niet verrassen en bracht Hairos II direct op volle speed en wél zo, dat zijn entraine- mentgenoot Theo Messidor de aanslui ting verloor. Hairos kreeg de koploper Hippogriffe spoedig te pakken en een maal aan het hoofd was een onbe dreigde zege in 1.21.6 spoedig een feit. De verrassing was echter dat Theo Messidor het buitengewoon opwindende duel met Hippogriffe om de tweede plaats met een neusje verloor, hetgeen wel een grote teleurstelling was voor de talrijke koppel-aanhangers Hairos- Theo Messidor. Er waren deze kerstdagen nogal wat verrassingen. Zo bracht op eerste dag Willem III als tweede aan komende in de Mistletoe-prüs niet minder dan 113.10 covercal en f. 17.40 voor de plaats, terwijl de door leerling Fokke gereden Truely Hollandia in de Kerstprijs f. 19.10 win nen gaf en gekoppeld met Sylvia Ha nover f. 23.10. In de Kerstboomprijs gaf Xuthus T gekoppeld met Victress H f. 36.70. De tweede dag behaalde Whip Bird van Permit een verrassende overwin ning in de openingskoers (f. 10.70). Geersen weerstond met Trudi Trothan in de internationale draverij de felle slotaanval van Sandra (Knijnenburg). De grootste surprise kwam echter in het slotnummer, over 2900 meter. De van de kop vertrokken Uppsala Pluto (J. de Graaf) en V Paula's Zoon (J. Bakker) gaven hun achtervolgers geen kans de handicap geheel in te lopen en de winnaar Uppsala Pluto verraste zijn aanhang met een mooie betaling van f. 53.90, terwijl het koppel f. 21.80 bracht. De goede stayer Tilda O, met 100 meter handicap werd derde, terwijl Peterhof, op 120 meter van de kop ver trokken, vierde werd. De uitslagen van zaterdag lulden: MletlefcoeprJjs: 1. X Signal (Th. H. Kooy- man>) (1.32.9); 2. Willem ni; 3. Xiphon Hollandia. Tot. win. 2.30, pl. 1.80, 17.40, 4.20, gek. 4.20, oov. 113.10. Kerstboomprijs: 1. Xuthus T (E. Kruit hof) (1.27.1); 2. Walnut Hall; 3. Vrijbui ter. Tot. win. 7.-, pl. 3.-, 4.-, 5.70, gek. 36.70. oov. 10.40. Grote kerstprijs I: 1. Curlew (B. de Vries) (1.24.4); 2. Hippogriffie; 3. Sonja Zora. Tot. win. 6.50, pl. 1.80, 1.30, 1.10, gek. 7.90, cov. 5. Grote kerstprijs II: 1. Hairos H (W. H. Geersen) (1.21.8); 2. Theo Messidor; 3. Quioksilver S. Tot. win. 1.10, pl. 1.10, 1.10, gek. 1.20, cov. 1.10. Hulstprijs: 1. Vuurhoudhaantje S (J. Wagenaar) (1.28.6); 2. Wüster S; 3. Woud duif S. Tot. win. 13.-, pl. 3.60, 2.30, 6.50, gek. 6.90, oov. 5.90. Keretkransprijs1. Truely Hollandia (P. G. M. Fokke) (1.29.5); 2. Sylvia Hanover; 3. Sister Gregor. Tot. win. 19.10, pl. 5.50, 3.20, 4.70, gek. 23.10, cov. 8 80. Kerstklokkenprijs voor amaiteurrij ders 1. Vlctrlx V (G. J. Venneman) (1.27.4); 2. Upupa S; 3. Tabor Harvester D. Tot. win. 2.50, pl. 1.80, 2.30, gek. 5.20, cov. 3.70. Finale grote kerstprijs: 1. Hairos n (W. H. Geersen) (1.21.6); 2. Hippogriffie; 3. Theo Messidor. Tot. win. 1.10, pl. 1.10, 1.10, I.10, gek. 6.-, cov. 5.50. Totale omzet totalisator f .169.474.50. De uitslagen van zondag luiden Vuurwerkprijs1. Whip Bird van Permit (M. Vergay) (1.30.3); 2. Willem III; 3. X van Paula BCH. Tot. win. 10.90, pl. 3.60, 6.-. 3.40; gek. 9.90 oov. 13.-. Oliebollenprijs, lste afdeling: 1. Xero- phyt (J. Oosting) (1.28.8); 2. Xitty Ere- dus; 3. Willy Nimble. Tot. win. 2.60, pl. 1.40, 1.30, 2.-, gek. 4.30, cov. 4.10. Goede wensenprijs: 1. Uhlan Erebus (A. Finklenberg) (1.30.8); 2. Wita Pluto; 3. Xetara. Toto win. 6.-, pl. 2.40, 1.50, gek. 6.-, cov. 4.40. Zaalhandbal HVL won van HVP HVL, dat Bram Sieval weer in de ge lederen had, heeft gisteren in de Hout rus thai te Den Haag een ruime en verdiende overwinning behaald op HVP. Verdiend omdat de Leidse ploeg tech nisch aanzienlijk meer in de mars had dan de Hagenaars. HVP startte overi gens veelbelovend. Enthousiasme ver goedde in de eerste helft wat men tech nisch tekort kwam. HVL deed het wat erg kalm aan. Daardoor konden de Hagenaars met enkele uitvallen treffers noteren, waar tegen Anne Hoekstra in het HVL-doel weinig vermocht uit te richten, 53. De achterstand prikkelde de roodwitten tot fellere aotdes. Acties die Bram Sieval en Wim Kagie voor treffelijk inleidden. Met de rust hadden Singeling, Lucas en Duursma HVL op 65 gebracht. Een perfecte pass van Kagie stelde Bonte direct na de her vatting in staat no. 7 voor HVL te laten aantekenen. En toen brak er een HVL- kwartdertje aan. Snel combineren van Kagie en SievaJl en de laatste scoorde beheerst met een sprongschot 85. Een afgeblokte bal verraste Hoekstra, 86, maar HVL ging onverdroten verder. Lucas, Kagie en Singerling stelden de zege veilig, 116. Op de valreep wist HVP de uitslag een nog wat draaglijker aanzien te geven. 117. SCHAKEN Vijf grootmeesters in het Hoogoven schaaktoernooi Voor het Hoogovenschaaktoernooi, dat van 7 tot en met 17 januari a.s. in het Kennemertheater te Beverwijk wordt ge houden, zijn nu de definitieve groepe ringen betreffende de grootmeester- en meestergroep als volgt samengesteld: Het zjjn in de grootmeestergroep: Ma- tanovic (Joego-Slavië), Flohr en Pe trosjan (beiden Rusland), Toran (Span je), Larsen (Denemarken), Tan (Indo nesië) en de Nederlanders Donner, Van Scheltinga, Bouwmeester en Barendregt. Grootmeester zijn: Matanovic, Flohr, Petrosjan, Larsen en Donner. Meesters: Roan, Van Scheltinga en Bouwmeester. Dr. Barendregt en de Indonesiër Tan zijn nog geen meester. Degenen, die de grootmeestertitel wil len behalen moeten minstens punt scoren, voor een meesterresultaat ten minste vier punten. Men moet deze prestatie tweemaal in een periode van drie jaar bereiken. De meestergroep bestaat uit de vol gende spelers: Kramer (Ned.), Rellstab (Did.), Perez (Spanje), Gereben (Israël), Sandor (Hongarije), Langeweg (Ned.), Bredewout (Ned.), Geet (Ned.), Bink (Ned.) en Branicki (Polen), Oudejaarsavoiudprjjs1. Vico BS (A. Haarselhorert jr.) (1.26.2)2. Upper Ten,; 3. Viola, SuwsMne. Toto wiin. 3.60, pl. 1.60, 1.80, 3.20, gek. 6.20, cov. 5.70. Bezinningsprijs: 1. Vincent Hollamdfla (F. J. Eerenberg) (1.26.9); 2. Urma Nor ton: 3. Urdy Mars. Toto win. 1.70 (ertal), pl. 2.90, 2.80, gek. 11.40, oov. 3.70. Champagnepriis: 1. Trudi Trotbaan (W. H. Geersen) (1.25.8)5 2. Sandra 8. Quick silver S. Toto win. 2.30, pl. 1.60, 2 - eek. 6.30. cov. 3.10. Twaalfuurprijs1. Ugoldman K CM. Ver gay) (1.23.-); 2. Quartus Spencer, 3. SJa- kie Soot/t. Toto win. 4.70, pl. 1.40 1.20, 2.10, gek. 8.30, oov. 6.-. Afsoheidsprljs1. Uppsala Pluto (J. T. Graaf) (1.30.5): 2. V Paula's Zoon; 3. Tilda O. Toto win. 53.90, pl. 5.10. 2 40 I.90; gek. 21.80; oov. 9.60. Oliebollenprijs, 2e afdeling: 1. Xlta Hanover (B. de Vrie6) (1.30.8); 2. Walnut Hall; 3. Unaniem. Toto win. 2.90. pl. 1.40, 1.40. 6.30, gek. 5.50. cov. 3.60. Totaldsator-omzet f. 155.066. PAARDESPORT Double Six M bij entrainement Zuyderduin Naar wij vernemen is de zeer goede Franse import Double Six M, die reeds vele jaren in ons land is en hier meer dere zeer fraaie successen oogstte, thans gestationneerd bij de Voorscho- tense trainer Jaap Zuyderduin. Het is de bedoeling dat de hengst nog wel zal koersen, maar toch in hoofdzaak zijn diensten aan de fokkerij zal bewijzen. Warmunda verloor een punt aan hekkesluiter Hoornwijck Toen Wanders en Veltenaar Warmun da tegen Hoornwijck al spoedig aan een 2—0 voorsprong hadden geholpen, leefde men in Warmond kennelijk in de ge dachte, het verder wel wat kalmer aan te kunnen doen. Maar langzaam, doch heel zeker verloor de thuisclub terrein. De midvoor der hekkesluiters halveerde de achterstand en de linksbinnen stuur de doelman v. Vliet voor de tweede maal naar het net. Met die 2—2 ging men rusten. In de tweede helft liet doelman v. Vliet bij een gemakkelijk houdbaar schot de bal uit zijn handen glippen, zodat de gasten zelfs op volle winststonden (2-3). Dit werd Warmunda toch te bar en de bezoekers werden op eigen helft terug gedrongen. Uit een kogel van Veltenaar werd de stand geljjk, doordat de bal vla de deklat op de rug van de doelman achter de doellijn terrecht kwam, 33. De verdere pogingen van een te laat wakker geworden Warmunda wist Hoornwjjck met succes te doorstaan. WIELRENNEN Alfred Riigg vestigt werelduurrecord op overdekte baan De Zwitserse wielrenner Alfred Riigg heeft gistermiddag het eerste werelduurrecord voor profs op over dekte banen gevestigd op 45.843 kilo meter. Voorts noteerde hy op de 20 kilo meter een tijd van 24 min. 42.6 sec„ eveneens een wereldrecord voor over dekte banen. Voordat hij prof werd had Rügg het werelduurrecord voor amateurs op over dekte banen op zijn naam gebracht en wel met een afstand van 45.587 kilome ter. Dit gebeurde op 16 nov. 1958 te Zü- rich, en hij is er nog altijd houder van. De prestatie van de Zwitser verdient te meer bewondering omdat hij na 48 minuten wegens een defect achterwiel een andere fiets moest nemen. Onder de onstuimige aanmoedigingen van de 9000 toeschouwers zette hij zijn poging ver beten voort, maar het oponthoud heeft hem toch zeker 250 meter gekost. Swift In de Cyole-Cross te Was senaar van de Haagse Wielvereniging „de Spartaan" werd W. Knoppert 8e bij de amateurs. Bij de nieuwelingen was de uitslag van de Swift deelnemers: 1. B. Zoet. 10. A. Kloosterman. 11. Wolswijk. 12. Fr. v. d. Broek. 15. W. Wijnands. Bij de adspiranten veroverde Pr. Brittijn de vierde en Freddy Lee mans de tiende plaats. SKIËN Vlagprobleem Drie sterke skispringers van Oost- Duiteland hebben zioh teruggetrokken uit internationale wedstrijden, die op 30 december te Oberstdorf en op 1 januari te Garmisch-Partenkirchen worden ge houden op grond van het feit, dat „in strijd met de regels van de internatio nale gastvrijheid" het vertoon van na tionale vlaggen is verboden. Aldus wordt verklaard i i een door de Oostduitse Ski Federatie uitgegeven communiqué. De drie skiers zijn Helmut Recknagel, Hairy Glass en Werner Lesser, en aan gezien tijdens de bedoelde wedstrijden tevens een selectie zou worden gehouden voor plaats in de gemeenschappelijke Duitse ski-ploeg voor Squaw Valley is aan de Westduitse Federatie gevraagd andere data voor te stellen. De moeilijkheden zijn ontstaan na de invoering van de nieuwe vlag van Oost- Du itsl and, die als emblemen een hamer en een kompas heeft op de zwart-rood- gouden banen. De Westduitse regering heeft verboden deze vlag in West-Duits- land te voeren. ATLETIEK Frans Kunen won te Ossendrecht Frans Kunen van Sprint uit Breda heeft gisteren te Ossendrecht een inter nationale cross country-loop over 8400 meter gewonnen in 25 min. 08.4 sec. Het was een zeer sterk veld lopers, dat in Ossendrecht aan de start kwam. Het parcours van 1200 meter, dat zeven maal moest worden afgelegd was zeer geac cidenteerd en ging door weilanden en sloten.. De uitslag luidt: 1. Frans Kunen (Sprint-Breda) 25.08.4 sec. over 8400 meter; 2. Anton Jonkers (Sprint- Breda) 25.39,1; 3. Wil Simons (Beer schot-Antwerpen) 25.48,4; 4. Anton Veld huizen (lid der KNAUOorschot) 26.03.5; 5. J. Schillemans (Olympia'47- Halsteren) 26.20.6; 6. Hans Bostelaar (Dynamo-Middelburg) 26.44.3 sec. De verenigingsprijs werd gewonnen door Beerschot uit Antwerpen. De eerste kerstdag is Frans Kunen derde geworden in een cross te Leuven (België). Winnaar werd de Belg Roe- lants, die de 8000 meter aflegde in 23 min. 23 sec. Zijn landgenoot Lenaert eindigde met een achterstand van 31 se conden op de tweede plaats. AUTOMOBILISME Duitse rallyerijders verongelukt Drie Duitse automobilisten, die de weg aan het verkennen waren met het oog op de aanstaande Rallye Monte Carlo, hebben het leven verloren, toen hun wagen slipte op een modderig wegge deelte te St. Laurent du Pont bij Gre noble en in het riviertje Guers terecht kwam. De wagen sloeg om en het duurde ver scheidene uren voordat gendarmes en brandweerlieden erin geslaagd waren de lichamen van de drie inzittenden op de oever te brengen. De slachtoffers waren een Düssel- dorfse industrieel. Horst Meinke ge naamd, diens echtgenote en Rainer Gie- rioh. Meinke en Gierich zouden in een Mercedes aan de Rallye Monte Carlo deelnemen, met startplaats Frankfort. TENNIS Nijeboer overleefde 2 ronden te Miami De Leidse tennisjunior Henk Njjeboer heeft twee ronden overleefd van het in ternationale juniorenkampioenschap te Miami Beach in Amerika. In de derde ronde moest de jeugdige Leidenaar met 1—6, 68- zijn meerdere erkennen in de Spanjaard Arilla. In de eerste ronde won Nijeboer met 63, 60 van de Amerikaan Dean Peckham. Op de tweede dag versloeg hij Richard Bray met 60, 62. Ook de tweede Nederlandse deelne mer aan dit toernooi, Evert Schneider, sneuvelde in de derde ronde. Op de eer ste dag won hij met moeite (8—6, 75) van een Argentijn, de tweede ronde kwam hij gemakkelijker door 61, 61 tegen de Amerikaan Buddy Goeltz maar zijn volgende tegenstander, de Amerikaan Froehling was te sterk voor hem: 57, 36. Een spannend moment voor het doel van NAC, waarbij Henk Groot (Ajax) pogingen doet kee per De Rijk te passeren. BILJARTEN Tien gegadigden voor de Europese driebandentitel Aan het Europees kampioenschap driebanden, dat van 6 tot 10 januari 1960 in Düsseldorf wordt gehouden, zul len tien spelers deelnemen. Deze zul len worden ingedeeld in twee groepen van 5. De beide laatstgeplaatsten uit elke groep vallen af. De overige deel nemers spelen verder in een groep, waarbij voor degenen, die reeds tegen elkaar uitkwamen, het resultaat van de eerste partij blijft gelden. De tien deel nemers zijn als volgt ingedeeld: Groep a: Vingerhoedt (België), H. de Ruyter (Nederland), Fontova (Spanje), Scherz (Oostenrijk) en Soegaard (Dene marken) Groep b: BouTancer (België), Blanc (Zwitserland), Hanoun (Frankrijk), Tiedtke en Rudolph (beiden Duitsland). ZWEMMEN Grootste zwembad ter wereld komt in Moskou „Het grootste zwembad ter wereld", zo kondigt een Russisch blad het zwembad aan, dat volgend jaar in Mos kou gebouwd zal worden. Niet minder dan 36.000 Russen zullen er dagelijks 'n bad kunnen nemen. Het bassin krijgt een inihoud van 24000 kubieke meter. De wateroppervlakte bedraagt 13.000 vier kante meter. Het zal een rond bad wor den met een diameter van 130 meter- Het wordt geheel overdekt en op 't platte dak kunnen de zwemmers in de zomer een zonnebad nemen. Het is de bedoe ling, dat ze 's winters binnen blijven. Daartoe wordt de temperatuur con stant op 26 graden gehouden. Zivare straffen Ook inbraken ivapendepots en diefstallen De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vyf daders van de gewapende roofoverval op het postagentschap in de Landbouw - straat te Amsterdam-Oost, waar het vijftal op zaterdag 9 mei j.l. op klaarlichte dag een poging deed de 53-jarige beheerder H. Nukoop de duizenden guldens, waarover hü op dat moment beschikte afhandig te maken. Een 21-jarige typograaf en een 19- jarige bankwerker, tegen wie 7 jaar geëist was, werden veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek plus terbeschikkingstelling van de regering, opdat zij nog tijdens hun straf of ter stond daarna een therapeutische behan deling kunnen ondergaan. Deze straffen werden hun niet alleen voor de roof overval, doch tevens voor de inbraken in twee wapendepots en de diefstal van auto's opgelegd. Een 19-jarige gereedschapmaker, tegen wie 6 jaar was geëist, werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf m.a., een 23-jarige verf maler, die in de gestolen Amerikaanse auto, waarvan de motor bleef draaien, buiten de deur van het postagentschap had gewacht, terwijl zijn vier kameraden binnen de overval ten uitvoer poogden te leggen, werd 3 jaar gevangenisstraf m.a. opgelegd, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. De rechtbank kwalificeerde dit misdrijf als het ..medeplegen van de overval". Tegen deze verdachte was 4 jaar m.a. geëist. Tenslotte stelde de rechtbank de jongste verdachte, een 16-jarige schoon maker, die ter plaatse bekend was en de tip voor de overval had gegeven, ter beschikking van de regering zonder toe passing van enige straf. Deze jongen had bij de overval het tweede schot op de beheerder gelost. De kogel trof het slachtoffer in het been. Het eerste schot was afkomstig uit de revolver van „pistolen Tony", de voornoemde 19- jarige bankwerker, die de beheerder doelbewust in de rechterarm schoot, aangezien deze zich alls een leeuw ver weerde. Een 21-jarige lasser, die noch aan de roofoverval noch aan de diefstallen met inbraken had deelgenomen doch alleen 4 stenguns met bijbehorende munitie voor de jeugdige bende in bewaring had gehad, werd hiervoor tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maanden veroordeeld met een proeftijd van 3 jaar. Er waren 4 maanden onvoorwaar delijk tegen hem geëist. Naar bekend mislukte de roofoverval dank zij het moedige optreden van de beheerder van het postagentschap. Ondanks de twee op hem geloste schoten en de vrij ernstige verwondin gen die deze veroorzaakten, bleef de beheerder verwoed doorvechten. Dit was het viertal te veel. Zij vluchtten de winkel uit en verdwenen in een oogwenk met de buiten gereedstaande auto. Een half uur later werden zij door twee moedige politie-agenten gearresteerd. Scheidende kapitein P. A. de Groote Leven, dat offers vraagt, leer je waarderen (Van onze Amsterdamse correspondent) „De zeevaartscholen zijn te slap. De jongelui leren niet meer wat discipline is. Als ze gaan varen merken ze op eens, dat je op zee niet tiaar de bio scoop kan en dat je niet kan dan sen. De zee eist heel veel van je per soonlijke leven. Je moet hard zijn voor jezelf. Dat moet er op de zeevaart school worden ingepompt. Daarom mag zo'n school nooit een soort h.b.s. wor den". De man, die dat zegt, heeft 41 jaar lang op zee rondgezworven. Hij zat naast ons in de leessalon van de Jo- han van Oldenbarnevelt"het trotse passagiersschip van de Maatschappij Nederland, dat op de middag voor Kerstmis de Amsterdamse haven is binnengelopen: kapitein P. A. de Groote. Voor de vierde maal in zijn zeemans loopbaan ging hij de kerstdagen thuis, bij vrouw en kinderen in Bloemendaal vieren. Tegenover hem zit kapitein P. J. Groenland, oud-gezagvoerder van de ,3along", die na 1 januari het com- Gezagvoerder De Groote heeft zijn laat- mando van de „Johan" zal overnemen, ste reis gemaakt. Hij is in juni 60 jaar geworden. .Mijn vrouw heeft er, na 31 jaar huwelijk, recht op me thuis te heb ben", zegt hij. „Ik weet nog niet wat ik ga doen, met hobbies alleen vul je je leven niet. Ik denk, dat ik lezingen zal houden op scholen om jonge knapen warm te maken voor het zeemansbe- roep". Veel geluk Zeeman De Groote voer op 5 mei 1919 als stuurmansleerling bij de maatschap pij „Nederland" voor het eerst uit. Bjj het uitbreken van de oorlog was hij eer ste stuurman. Hij bracht schepen van Indië naar Engelse havens en nadat Amerika in de oorlog was gekomen ver voerde hij troepen over de Pacific. „Ik heb altijd bijzonder veel geluk gehad. Ik heb om mij heen schepen zien verbran den en zinken. Mijn schepen zijn altijd gespaard gebleven". Op zijn borst draagt hij tal van oorlogsonderscheidingen, waar sinds 1958 die van Ridder in de Orde van Oranje Nassau is bijgekomen. Hij is een bescheiden man met een brede belangstelling, een sterke persoon lijkheid, die een belangrijke rol heeft ge speeld in de naoorlogse jaren. Als ge zagvoerder van de „Zuiderkruis" en la ter van de „Johan van Oldenbarnevelt' bracht hij duizenden repatrianten uit Indonesië terug en eveneens duizenden Sportsplinters De Antwerpse IJshockelclub heeft zondagavond in Antwerpen met 11—9 van het team van HYS Hoky gewonnen. De tussenscores waren: 3—2, 52, 3—5. Alex Olmedo, Wimbledon-kampioen 1959, heeft in de eerste ronde van het Round Robin-toernooi te Melbourne zyn eerste overwinning als professional behaald na te zijn gestart met twee ne derlagen, namelijk te Sydney en Bris bane. Olmedo versloeg de Australiër Frank Sedgman, die als vierde op de wereldranglijst staat, met 11—9 6—1. Sedgmans landgenoot, Lewis Hoad verloor eveneens, namelijk van Pancho Segura met 6—3, 8—6. Nationalistisch China heeft zowel bij het Internationaal Olympisch Co mité als bij de Internationale Schaatsen- rijdersbond (ISU) een protest ingediend tegen de uitsluiting van nationalistische Chinezen van deelneming aan de Olym pische winterspelen te Squaw Valley. Voor de 19e maal heeft op tweede kerstdag de Bredase Hockeyclub Zwart Wit in het sportpark Ginneken het tra ditionele hockeytoernooi gehouden. De twaalf deelnemende clubs waren in twee poules van zes elftallen ingedeeld. Win naar van het toernooi werd de Antwerp se Hockeyclub Victory, die in de finale met 10 zegevierde ovre Laren. In een vriendschappelijke wedstrijd te Oran heeft Real Madrid met 3—1 ge wonnen van Stade de Reims. De Span jaarden stonden bij de rust met 3—0 voor. Het enige Franse doelpunt werd uit een strafschop gescoord. In groep 3 van de Afrikaanse zone in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi heeft Marokko gisteren met 31 van Tunesië gewonnen. On danks de nederlaag heeft Tunesië zich thans geplaatst voor de tweede voorron de van de zone. Marokko en Tunesië wonnen in deze groep, waarin Malta het derde land was, elk twee wedstrijden en speelden bovendien elk een maal gelijk. Beide ploegen verzamelden dus vijf pun ten, doch het doelgemiddelde van Tu nesië (53) is gunstiger dan dat van Marokko (76). Vlucht van de „Snip" op Curasao herdacht Nieuwe periode ingeluid Precies op de dag dat het 25 jaar geleden was, dat de K.L.M.-F 18 „Snip" na een perfecte landing op de vlakte van Hato uitrolde, en daarmede een belangriike bladzijde in de Ne derlandse iuebtvaarthistorie had vol geschreven, vierden de Antillianen in het stationsgebouw van de dr. Albert Plesman luchthaven een uitbundig feest ter herdenking van deze vlucht van Hondong en zqn bemanning. De heer en mevrouw Hondong waren hierbij de ere-gasten en verder, kan men wel zeggen, ontbrak ook nie mand. „Bijna zo gezellig als 25 jaar geleden" merkte de inmiddels wat grijzer gewor den oud-gezagvoerder van de Fokker- machine op. „Er is bij jullie veeil ver anderd. sinds ik het commando over de Snip overgaf, maar feestvieren kunnen jullie nog altijd!" Toen de laatste gast van de K.L.M. huiswaarts ging, was dus een belang rijke periode afgesloten en een nieuwe periode ingeluid, een nieuwe periode, die de vlakte van Hato zal doen dreu nen van hèt machtige geluid der straal- passagiersvliegtuigen, waarmede de af stand «tussen Curasao en Nederland, door Ned. ambassadeur in Peru Bij K.b. is mr. C. W. A. baron van Haersolte benoemd tot Nederlands am bassadeur in Peru. Baron Van Haersolte was laatstelijk ambassadeur te Montevideo. Nieuwe ambassadeursbenoemingen zijn te verwachten te Praag en Quito (Ecua dor). Voor eerstgenoemde post is be stemd dr. W. Huender, voor laatstge noemde mr. W. G. Zeylstra. Dr. Huen der was laatstelijk gezant te Ankara, mr. Zeylstra handelsraad te Djakarta. Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, Ned. ambassadeur te Lima, zal met groot verlof repatriëren. Hij zal voor een nieuwe bestemming in aanmerking komen. emigranten naar Australië en Nieuw- Zeeland. Met zijn schip had hij het leeuwedeel in de vier transporten uit Indonesië en hij was de man, die 67 ver stekelingen uit dat land meebracht en na het bekende verstekelingendrama „de 37" weer terugbracht. Het hoogtepunt uit zijn loopbaan? „Dat was de dag in 1945, toen ik na zes jaar oorlog en on zekerheid mijn gezin terugzag". Goede sfeer Kapitein De Groote steekt een sigaar op, die hem door een bediende wordt ge presenteerd. Geen djongos, het Indo nesische personeel heeft plaatsgemaakt voor Nederlandse bediening. Tijdens de „rond de wereld-passagierstrip" van de „Johan" en de vaartochten met Austra liërs bleek de sfeer aan boord uitstekend. De passagiers waren opgetogen over de service en de vriendelijkheid van het personeel en dat is het beste compli ment dat de kapitein van zijn passa giers kan wensen. De scheidende gezagvoerder ziet voor de passagiersvaart een grote toekomst ondanks de groei van de luchtvaart. „Het vliegtuig is alleen transportmiddel. Het schip is tevens ee vakantie en men reist bovendien goedkoper". Van de Amerikaanse plannen om schepen van 100.000 ton in de vaart te brengen, ver wacht hij niets: .Amerika heeft nog nooit één goede reder voortgebracht". Gezagvoerder De Groote blijft nu bij zijn vrouw. Een enkele maal zal hij mis schien nog eens uitvaren, bijvoorbeeld voor de reis, welke de maatschappij hem en zijn vrouw hebben aangeboden naar hun in Canada wonende zoon. En verder zal Peter de Groote trachten zijn liefde voor de zee op de jongeren over te dra gen. „O, je moet je natuurlijk opoffe ringen getroosten. Heel veel zelfs. Neem het huwelijksleven van de zeeman. Maar iets wat offers vraagt krijgt daardoor meer waarde. Ik kan niet anders zeggen: het is een goed leven Advertentie Wacht niet af bestel nu Uw DAP GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 TEL. 23041 de Sniip zo moedig verkend, nog korter zal worden. De minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonokheer, heeft naar aanleiding van de herdenking van de vlucht die de K.L.M -machine „Snip" ru 25 jaar geleden naar Curasao maak te en het feit dat het Caraibisch be drijf van de K.L.M. 25 jaar bestaat, de president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, een felioitatietelegram ge zonden. Nederland wil Ceylonthee afnemen Ter stimulering gebruik Nederland heeft aangeboden Ceylon thee af te nemen voor binnenlands verbruik en tevens om de gehele Nederlandse theeverkooporganisatie ter beschikking van Ceylon te stellen ter stimulering van het verbruik van Ceylon-thee op de Europese markt. Dit aanbod werd gedaan door de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse theemakelaars aan de theepropaganda-commissie van Cey lon. Deze heeft het ter overweging voorgelegd aan de Vereniging van Planters en aan de „Low country products association". Het "bestuur is van mening, dat de producenten op Ceylon een belangrijk afzetgebied in Nederland zouden vinden en dat, met het oog op de Europese markt, een vaste basis op het Europese vasteland grote mogelijkheden zou bieden. De leden van de vereniging zijn be reid in het algemeen de kwaliteit van de aangeboden thee vooruit te inspecte ren en daarbij speciaal te letten op de geschiktheid' voor de Nederlandse markt waarbij men beschrij vingen en taxaties zal publiceren. Het aanbod zou mioeten bestaan uit ongeveer 3000 kisten per 2 3 weken. Opslag- en andere kosten zijn te Amsterdam belangrijk lager dan in andere Europese verkoopcentra. Naar wfj vernemen zien de Neder landse makelaars met vertrouwen de uiteindelijke beslissing tegemoet. Een dergelijk aanbod is ook uitgegaan naar de India Tea Board. Van die zijde be staat eveneens belangstelling voor de mogelijkheid thee in Amsterdam in veiling aan te bieden. De besprekingen bevinden zich in een vergevorderd sta dium. De genomen stappen hebben als achtergrond de sterk verminderde in voer van thee uit Indonesië. Voorheen werd door de Nederlandse pakkers een va-ij hoog percentage Indonesische thee in de melanges verwerkt. Ter vervan ging komen naast Ceylontheeën in aanmerking theesoorten uit India en Afrika. Ook van de zijde van de Neder landse theehandel J>estaat grote belang stelling voor de huidige ontwikkelings gang. „Barentszee" helpt Zwitsers schip (Speciale berichtgeving) De sleepboot Barentszee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft op tweede kerstdag op 600 mül ten oos ten van Halifax het Zwitserse stoom schip „Regina" vastgemaakt dat daar met een beschadigd stuur hulpeloos ronddreef. De sleepboot zal het schip naar Halifax slepen. De sleepboot Humber is gistermiddag vastgemaakt op de reuzentanker W. Al ton Jones, die in de Zuid-Atlantisohe Oceaan, geladen met 64.000 ton ruwe olie hulpeloos ronddreef met ernstige machineschade. Woensdag had de sleep boot Zwarte Zee de W. Alton Jones reeds bereikt en koers gezet naar New port News. De Hudson zal de Zwarte Zee nu assisteren met het slepen van de 76.000 tons tanker, die deze pech kreeg op zijn eerste reis van de Arabische Golf rond Kaap de Goede Hoop naar de Oostkust van de VS.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8