Stem af op goede golflengte en er komt kracht als hulp gezonden Ka Vee Wee Kerstrede van Koningin Juliana ik van minder belang dan jij 'racht handen fïiïlER - Havenarbeider wurgt jongen (12) Weer serie verkeersongevallen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 december 1959 Derde blad no. 29934 Wie het einddoel haalt, die heeft iets gedaan voor de ivereld en zijn medemensen H.M. de Koningin heeft vrijdagmi te een uur de navolgende kerstrede voor de radio uitgesproken: Terwijl u bij uw radio zit, moge ik u voorstellen, samen innerlijk af te stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het kerst feest te beluisteren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuchtere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren, en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo algemeen groot feest wordt gevierd? Over een week wensen wij elkaar een gelukkig nieuw jaar toe geluk door gezondheid, jeugd, lang leven, materiële welstand, maat schappelijk succes, geluk in het huiselijk leven in voltallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waardering van medemensen, door vrije ontplooiing van zijn talenten, door vervulling van zijn illusies, door 't voelen van enthousiasme ergens voor. Misschien denkt men dan ook aan: geluk door 't vervallen van lastige eigenschappen, van complexen, van conflicten, van verleidingen en van wroegingen. Er is zoveel nodig om een aards bestaan compleet en ideaal te maken. Hoe wel, we zouden niet weten, hoe we met dit alles aan moesten, zonder dat we daarbij óók de spanning beleefden van strijd en overwinning. Die zal evenwel niet komen te ontbreken, want de ervaring leert ons, dat het een illusie is, dat enig sterveling dit 1-januari-ideaal van aards geluk ooit volledig bereikt hoe wij ook ons best doen, of zouden doen, als enkeling of als gemeenschap om het voor onze medemens of voor onszelf te verwezenlijken. Maar toch voelen wij, als een heimwee, dat ergens het paradijs ligt, waar dat ideaal bestaat. En naarmate er in ons leven aan ontbreekt, kennen wij de diepten van het leed. Naarmate ervan in vervulling gaat ervaren wij de hoogte van het geluk! Levensgeluk Met Kerstmis wensen wij elkaar zij het vanuit een doolhof van hulst en sparregroen toch eigenlijk oe: geluk door een voorspoedig geestelijk leven. Zodra we afgestemd zijn op wat het kerstfeest als nieuwsberichten uitzendt, vernemen wij, dat heel het kleingeestige, verminkte en angstige leventje, dat wu hier op aarde hebben geconstrueerd, en waar onze ziel bij moet inwonen, niet kan blijven bestaan. Want wij worden uitgenodigd, deel te nemen aan de over vloeiende volheid van dat leven, waar naar onze zielen heimwee hebben, en waarvan het andere op zijn best maar een afschijnsel is. Dat leven bestaat niet alleen uit wat wij het hiernamaals noe men, maar is inderdaad het ideaal, ook voor deze aarde gesteld. Durven wij die uitnodiging aan te nemen, dan mogen wij, ondanks ons eigen slechte beheer tot nog toe, die volmaakte wereld hier helpen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een echter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wu voor vechten, is dan al bij voorbaat in ons hart. We beluistren: „Men noemt hem: wonderbare raadsman, sterke God, eeuwige vader, vredevorst En volgen wij zijn raad, dan ontvan gen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe, behuizing kunnen gera ken, maar dat is dan ook de enige, die bestaat. En die is, dat ik altijd van minder be lang is dan jij, ik komt altijd het laatst aan bod, heeft de laagste prioriteit. Want onze medemens is ons toever trouwd. Samen moeten wij het doel na streven, zo mogelijk samen het bereiken. Ik ben vrij DOCH door het stompzinnige lawaai van onze eigen zenders zo niet stoorzenders hebben wij het voor elkaar haast al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden, waarop we de klare zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golflengte hijs- ter geworden of geven het zelfs op, die ooit nog terug te zoeken. In wat wij, in onze schuldige benepenheid, zien als ons eigen belang, zetten wij ik voorop en verbergen aldus vaak het doel van het leven voor onszelf en anderen. Overal en altijd waar iemand hot aangedurfd heeft, te blijven afstemmen op de goede golflengte, zal hij gemerkt hebben, dat er een kracht over hem kwam. die hem als hulp tegemoet ge zonden werd. In wiens leven daagt met meest bij verrassing en tot zijn verwon dering. een keer de zekerheid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenlijke ik schaden, als het maar niet op zichzelf is gericht (en is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt). Dat gevoel is een heilig goed, dat men tot iedere prijs zou willen be waren en dat niemand ons kan afne men. En wat men ooit wel in zijn leven heeft afgestaan of moeten ontberen, daarvan weet men dan dat er een hon derdvoudige vergoeding voor bestaat. Leeft men evenwel met een onzuiver ingesteld ontvangtoestel, of luistert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat ergens eens. Het is alsof men aan zijn levensdoel werkte met een defect in strument. Hoeveel men er ook mee doet, en er mee bereikt eens gaat 't wegens foute contractie mis in het openbaar of ln stilte. Onze eigen omgeving toont ons dit aan in het klein, de geschiedenis in het groot. Aan de andere kant zien we maar al te vaak pogingen tot iets waarlijk con structiefs, uit zuivere instelling voort komende. breken op een muur gebouwd van onbegrip, onwil en zelfzucht. Zo vallen er steeds op aarde weer marte laars voor een goede zaak. Maar een maal bezwijken deze fout gefundeerde muren onder voortdurende aandrang want het goede is altijd gezond, en het kwade vertoont altijd kwalen en moet het tenslotte opgeven. Over de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws. Dat is ook heel normaal, want het gaat om het doel van ons aller leven, boven deze wereld uit te stijgen. In de ruimte daarbuiten mogen we veel verwachten. Verwachten doen we altijd zoveel van de toekomst. Laten we het meer overschakelen op de ruimte Ik bedoel hier niet het mikken op de maan en de verdere schepping hoe spannend ook, maar alles open gooien voor de uitstraling van de schep per. Zo kan een ieder een nieuw schep sel worden. Hoopvolle tekenen ER zjjn hoopgevende tekenen. Groei den ze niet in zo groten getale, wa ren ze niet vaak zo klein, maar toch zo levenskrachtig, zoals al wat de groei nog vóór zich heeft, vertoonden ze niet zoveel verscheidenheid van vorm en kleur zo zouden geen hoop wekken. Maar. waarom zouden deze tere plant jes de afgetrapte aarde niet eenmaal overdekken met hun groen? Het is hun neiging dat te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vinden. Die plantjes zjjn toch tenslotte ont staan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt. leidt tot gemeen schap met God en mensen. Verschillen belemmeren niet, de ander in liefde-tot- de-naaste te benaderen, en te zoeken naar dat, wat verbindt, en dat belang rijker te achten, dan dat wat scheidt. Ik weet uit ervaring, hoe bevrijdend deze ontmoetingen in onderlinge waardering kunnen zijn, iedereen draagt iets bij, en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt. We kunnen ons immers tijdelijk met an deren wel verbonden voelen in hoogte- of dieptepunten van vreugde of leed, maar, voor alle dag en altijd, alleen maar in de liefde. Wij moeten vooruit! Het nieuwe jaar, dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het. wil die worden uitgevoerd. Laat ons luiste ren en het moment aangrijpen: want uit het tegenwoordige ontstaan alle toe komstige momenten. Keiharde werkelijkheid WIJ leven in een keiharde werke lijkheid vraag het maar aan de jonge mensen die soms in derdaad als een kei op ons hoofd neer- dreunt. Maar richt dat hoofd weer op, en zet door! Wie laat zich uit het veld slaanIs het niet juist aan de tegenslagen dat men groeitT Te mogen leven is ook: er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stukken leven, en het zwaarst tillen wij er aan, als er iets is dat onze kracht onder mijnt. Wat in de aanvang licht leek, lijkt later sorns een bovenmenselijke opgave. Maar ivie het einddoel haalt, d\è heeft iets gedaan voor de we reld en voor zijn medemensen. Voor. hem is er het eeuwige kerstfeest. Hij kan omroepen, dat de Zaligmaker is ge komen voor hem, en er aan toevoegen: „vreest niet ,want ziet, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke we zen zal". Deze rede werd voorafgegaan door een jongensstem, die, begeleid door het orgel „Het volk. dat in het duister wandelt" zong. Na de rede speelde het orgel „Daar is uit 's werelds duistere wolken". Echtpaar overboord geslagen en vermist Het Nederlandse kustvaartuig „Deo Gloria" heeft gemeld, dat na een zware stortzee in de Golf van Biscaje, bjj Portugal, in de omgeving van Ouessant, de eerste machinist en zijn echtgenote vermist zijn. De „Deo Gloria" meet 498 ton en vaart voor de rederij Wijne en Barends in Delfzijl. Het schip is eigendom van H. Boll. In de Golf van Biscaje hebben diverse schepen gisteren de hele avond deelge nomen aan het zoeken naar de twee vermiste opvarenden. Tot middernacht was in de hoge zeeën, bij windkracht 8 tot 10 nog niets gevonden. De kapitein van de „Deo Gloria" heeft zijn collega van een van de zoekende schepen verteld, hoe de wacht in de brug juist was afgelost, toen de „Deo Gloria" omstreeks half zeven door een hoge zee werd getroffen. De tweede machinist zou beneden worden afgelost, door de eerste machinist, maar toen deze niet kwam opdagen is men gaan zoeken. Hij noch zijn echtgenote waren aan boord te vinden. De eerste machinist en zyn vrouw, moeten op het moment, dat de stort zee over kwam op het achterdek ge staan hebben, aldus de kapitein. De zee ontzette een van de deuren en sloeg een kast met brandblusmaterieel weg. De deklast van de kustvaarder, vaten met groente, werd losgeslagen en kwam grotendeels in zee terecht. Het echtpaar had een baby van 9 maanden bij zich aan boord. Advertentie Jen nimm ruw of schi Het is de Hamomelis die het 'm doet £'2 Pleidooi: voor verbinding Amsterdam-Los Angeles De gemeenteraad van Los Angeles heeft met algemene stemmen een reso lutie goedgekeurd, waarin een beroep wordt gedaan op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, met welwillendheid een verbinding Amster dam-Los Angeles door de KLM in over weging te nemen. „De KLM zou een luchtbrug tot stand kunnen brengen tussen het zuiden van Californie en het hart van Europa", al dus de resolutie, waarvan afschriften ge zonden zijn aan president Eisenhower, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter en de leden van de wetgevende macht in Californie. In zandhoop door kinderen ontdekt (Speciale berichtgeving) Op de middag van de tweede kerstdag omstreeks zes uur is in het westelijk stadsdeel van Rotterdam de 12-jarige Jan Uitenbogerd niet ver van het ouderlijk huis aan de Just as van Effenstraat in Spangen om het leven gebracht. Ruim 24 uur later kon de politie de dader, een 21-jarige havenarbeider, die ook in Spangen woont aangehouden. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd, waaruit naar voren kwam, dat hij de jongen, na onzedelijke handelingen met hem te hebben ge pleegd, heeft gewurgd. Daarna zou hij hem ook nog met een steen op het hoofd hebben geslagen. Het lijkje heeft hij begraven in een hoop zand, welke wordt gebruikt bij de werkzaamheden aan de spoordijk op de grens van Spangen en de Spaansepolder aan de Laanslootseweg. Kinderen die daar speelden zagen gistermorgen omstreeks elf uur een hand boven het zand uitsteken. Hevig verschrikt waarschuwden zij een voor bijganger. die op zijn- beurt de politie alarmeerde. Politiemannen gingen gra ven en haalden het stoffelijk overschot van een jongen te voorschijn. In korte tijd was men er achter, dat het Jan Uiten'bogerd moest zijn. die sinds zater dagmiddag werd vermist. Zijn ouders waren naar familie in het noordelijk stadsdeel gegaan om daar naar de televisie te kijken. Jan zei. dat hij nog wat met vriendjes ging spelen en dat hij wat later zou komen. Zijn moeder had hem geld voor de tram gegeven. De jongen is achter op de fiets van de havenarbeider meegegaan, die Jan mee nam naar een cafetaria waar hij hem trakteerde. Het cafetariabezoek werd gevolgd door een ritje op de fiets, dat reeds spoedig naar de stille, donkere Baardige messensteker Een bewoner van een pension aan de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam heeft gistermiddag bij de politie aan gifte gedaan van het feit, dat hij in de voorgaande nacht door een hem onbekende baardige man met een mes in de zij was gestoken. De wond was niet ernstig en daarom was de aan gever niet eerder bij de politie geko men. Hij had in het portiek met een andere onbekende staan praten, die een aange boden onderdak in het pension uitein delijk toch maar afwees. Tijdens dit ge sprek hadden de twee mannen enkele malen een man met een baard langs zien lopen. Toen de pensionbewoner nog eens naar buiten hep om naar de ge heimzinnige „baardman" uit te kijken, was deze verdwenen. Tot zijn verbazing trof hij bij zijn terugkeer in het don kere portiek de baardman aan, die hem plotseling in de zij stak en verdween. Bij een autobotsing in Utrecht zjjn gisteravond drie personen zwaar en drie personen licht gewond. Het ongeluk gebeurde nabij de rotonde „De Berenkuil" op de weg naar De Bilt. Een personenauto uit Doorn slipte. De wagen kwam dwars over de drukke autoweg te staan en werd door een uit de richting De Bilt komende personenauto, bestuurd door een inwoner van Barendrecht in de flank aangereden en van de weg geduwd. Bij dit ongeval werd de automobilist licht gewond, evenals een van zijn in zittende dochtertjes. Zijn echtgenote, werd zwaar gewond, terwijl een ander inzittend dochtertje eveneens in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. De automobilist uit Ba rendrecht werd licht-, zijn echtgenote zwaar gewond. Gisteravond trapte de Duitse fysicus Th. Gehatia Plötzk uit Frankfort aan de Main tijdens het parkeren van zijn wagen op de singel te Amsterdam op 't gaspedaal inplaats van op de voetrem. Het resultaat was dat de wagen in het donkere water van dc Singelgracht dook- Er kwam echer onmiddellijk hulp. De in Amsterdam wonende cameraman van de NTS Paul Wallenburg sprong de wa gen achterna en bond een touw om de achterbumper waardoor verhinderd werd dat de wagen geheel onder water geraakte. Daarna sprongen de auto plaatwerker M. Wormhout en de bouw vakarbeider A. H. Broekema op de kof ferklep, verbrijzelden de achterruit en haalden de heer Gehatia Plötzk en diens echtgenote naar buiten. Het Duitse echtpaar, dat enkele dagen met vakantie in Amsterdam vertoefde, werd voor controle naar het Binnengasthuis overgebracht, maar kon na een onder zoek direct naar het hotel gaan. Een Duitse personenauto, bestuurd door de heer H. J. Bohmer uit Heme (Westfalen) is vrijdagochtend onder Utrecht op de Rijksweg geslipt en van de weg geraakt. De wagen stortte on geveer 10 meter naar beneden ,waar het struikgewas de val nog enigszins brak. Van de drie inzittenden werden de chauffeur en zijn moeder mevrouw E. A. Bohmer, ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De vader van de chauffeur, de heer W. H. Bohmer liep lichte verwondingen op. De GG en GD moest met dreglijnen de brancards langs de bermdijk laten zakken om de slachtoffers op de weg te krijgen. In de kerstnacht is op de Hel voir tse- weg te Vught een verkeersongeluk ge beurd. dat aan de 72-jarige heer J. Ledel het leven heeft gekost- Deze was 1 omstreeks half twaalf op weg naar de nachtmis in de H. Hartkerk, toen hij bij het oversteken van de Helvoirtseweg werd gegrepen door een in de richting Tilburg rijdende auto. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het zieken huis te Tilburg overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Donderdagavond is de bejaarde heer J. Schele uit Soest, toen hij onvoorzich tig de Burgemeester Grothestraat in deze plaats overstak door een kleine personenauto aangereden. Met ernstige verwondingen en aan een der benen inwendige kneuzingen werd hij overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij kort na aankomst is overleden Donderdagmorgen is in het zieken huis te Bergen op Zoom de 29-jarige heer C. Malipaard overleden, die de avond tevoren het slachtoffer was van onvoorzichtigheid. In een bestelauto, die door een ander bestuurd werd, reed de heer Malipaard ter hoogte van de Coöperatieve Vlasfa briek te Steenbergen. Tijdens de rit opende hij het portier om een zakje uit de wagen te werpen. De wind rukte het portier uit zijn handen en de heer Mali paard werd uit de auto geslingerd. Met een schedel basisfractuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De heer Malipaard, die woonachtig was te Bergen op Zoom. genoot in atletiek- kringen als lange-afstandsloper bekend heid. Hij was gehuwd en had vijf kin deren. Gisteravond om ongeveer half twaalf is op de Helderseweg te Alkmaar een auto. bestuurd door de heer G. Vergaay uit Anna Paulowna, geslipt en na over de kop te zijn geslagen in het Noord- Hollandsch Kanaal terecht gekomen De echtgenote van de heer Vergaay is daarbij om het leven gekomen. De 63- jarige heer Vergaay werd ix rusteloos uit het water gehaald, doch is na aan komst in bet ziekenhuis overleden, Geen rijverbod na drankgebruik De ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat achten het niet opportuun te bevorderen, dat een verbod wordt uitgevaardigd om na gebruik van alcoholhoudende drank motorrijtuigen te besturen. De mi nisters Beerman en Korthals hebben dit geantwoord op schriftelijk gestelde vragen door het Tweede Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.). Deze had, naar aanleiding van een door een on der invloed van alcoholhoudende drank verkerende autobestuurder ver oorzaakt ongeluk, geopperd een rij verbod in te stellen na gebruik van alcoholhoudende drank. Volgens de ministers biedt de huidige redactie van de wegenverkeerswet een redelijke maatstaf voor de vervolgingen veroordeling van bestuurders van mo torrijtuigen. die door het gebruik van alcoholhoudende drank een gevaar op leveren voor c'e verkeersveiligheid. Bovendien zou een zodanige bepaling Nederland in een uitzonderingspositie ten aanzien van de omringende landen plaatsen, hetgeen mede met het oog op cie nagestreefde unificatie van het ver keersrecht onwenselijk moet worden ge acht. aldus de ministers. Vrouw in brandend huis omgekomen In haar woning te IJlst (Fr.» is de 74-jarige weduwe Bootsma om het leven gekomen toen, waarschijnlijk door een omgevallen petroleumstel, in haar huis brand was ontstaan. Zij was hulpbehoevend, zeer slecht ter been en placht daarom op haar stoel door de kamer te sohuivelen. Zij moet tegen de kachel gevallen zijn en daarbij een petroleumstel hebben omgetrokken. Het vermoeden bestaat, dat haar dood niet een direct gevolg van de brand is. maar dat zij aan een hartverlamming is overleden. Noodweer boven W.-Brabant Zaterdagavond omstreeks negen uur heeft zich boven West-Brabant een hevig onweer ontlast, waardoor het ver keer tussen Breda en Moerdijk werd gestagneerd. Door de slagregens en de diepe duisternis was het volgens oog getuigen me. mogelijk sneller dan stap voets te rijden. Sommige automobilisten waren gedwongen hun wagen aan de kant te zetten, omdat zij niet langer de witte streep of de berm konden onder bedden. Zaterdagavond ging een tachtig- tons armkraan te Schiedam door zware windstoten aan het rijden. Na 150 meter te hebben afgelegd sloeg de kraan tegen een -iOO-tons wipkraan. Beide gevaarten sloegen tegen de grond, versperden de weg en richtten zeer grote verwoesting aan. Dc schade wordt op een mil joen gulden geschat. Een overzicht van de ravage. Bromfietsduivelin in Apeldoorn De Apeldoornse politie heeft jacht gemaakt op een jeugdige snelheids maniak, die het centrum van Apel doorn met een bromfiets onveilig maakte. Het was een 13-jarig meisje, dat van een vriendje een bromfiets had geleend. Met grote snelheid reed zij door de Hoofdstraat zonder zich iets aan te trekken van het rode stoplicht op een druk kruispunt en vervolgens van het stopteken, dat haar door een politie agent werd gegeven. Met onverminderde snelheid reed zij vervolgens de Loolaan op. waar zij werd nagereden door een motoragent, die haar eerst in de buurt van de Naald tot stilstand kon brengen, en inmiddels geconstateerd had, dat de jongedame een snelheid had gehad van meer dan 60 km per uur. Zij kreeg van deze agent vier processen-verbaal, t.w. wegens het doorrijden bij een rood stop licht, het negeren van een stopteken van een politie-agent. de overtreding van de maximumsnelheid en het berijden van een bromfiets, terwijl zij nog geen 16 jaar was. Moeder uit Waddinxveen wegens heling de cel in (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft don derdagmorgen een 36-jarige vrouw uit Waddinxveen wegens heling tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. De vrouw, die moeder is van negen kinderen en wier man drankzuchtig is, had in het eerste halfjaar van 1959 her haaldelijk geld van haar minderjarig zoontje aangenomn, terwijl haar be kend was dat dit geld van diefstal af komstig moest zijn. Op deze wijze had zij enkele honderden guldens in haar bezit gekregen die zij in haar huishou den heeft verbruikt Het O.M. had tegen de vrouw, die nooit was veroordeeld, een jaar en negen maanden zonder aftrek van de voor lopige hechtenis geëist. Spaansepolder voerde. Daar heeft de dader de onzedelijke handelingen ge pleegd. Hij raakte bij de gedachte dat het kind hem zou verraden zo in paniek, dat hij het van het leven beroofde. Vervolgens heeft hij de jongen naar de zandhoop gebracht. Hij wist, dat er elke dag vele auto's worden gelost, zodat er steeds meer nieuw zand op de berg komt. In het donker heeft hij blijkbaar niet gezien, dat het handje van de jongen nog boven het zand uitstak. Bemodderd, het had immers langdurig geregend, is hij naar huis gefietst. Bij ondervraging in de buurt kwam de recherche er achter, dat de haven arbeider de dader moest zijn. De ouders van Jan dachten, omdat hij niet bij de familie in het noorden was verschenen, dat de jongen zaterdagavond naar bed was gegaan. Groot was echter hun schrik toen zij alleen hun dochtertje Henny, die ruim twee en een half jaar ouder is dan Jan thuis aantroffen. Onmiddellijk heeft men de politie ge waarschuwd. die direct met de nasponn- gen is begonnen. Jan wae een vrolijke, donkerblonde Jongen, die zeer gezien was in de buurt. VICTORY! 35n^ een lichte sigaar voor 36*22 ct. Sleepboot „Elbe" vaart (Speciale berichtgeving) De sleepboot „Elbe" vaart weer zelf. Op eerste kerstdag is het gelukt, ter wijl de boot gesleept door de Amerikaan se marinesleepboot „Moctobi" op weg was naar Honoloeloe, het stuk Manilla rekker uit de schroef te halen. De Elbe kon toen. na 10 dagen hulpeloos te zijn geweest, weer op eigen kracht varen. De boot kan morgen in Honoloeloe aankomen. AANBOD AAN KREDITEUREN BOAZ-BANK TE DRIESUM Aan krediteuren van de in staat van faillissement verkerende coöperatieve spaar- en voorschotbank ,J3oaz" te Driesum is bericht verzonden, waarin is vermeld, dat door een aanbod van de coöperatieve Boerenleenbank „Murmer- woude" de mogelijkheid is geschapen hun door het faillissement van de „Boaz"-bank geblokkeerde gelden reeds thans voor een zeer groot deel 90% uit dit faillissement te voorschijn te doen komen. De regeling moet voor de krediteuren zeer gunstig worden geacht. Bij een nor male afwikkeling van het faillissement zouden curatoren voorshands slechts een eerste uitdeling aan krediteuren kunnen doen van 35%. Franse onderwijzers tegen subsidie bijzondere scholen Het bestuur van de Franse Nationale Onderwijzersvereniging, die tweehonderd duizend leden telt. heeft na een zater dag jJ. te Parijs gehouden vergadering een bekendmaking uitgegeven, waarin het verklaart ..onverzettelijk gekant te zijn" tegen het door de „huidige meer derheid van kerkelijken in de Nationale Vergadering aanvaarde ontwerp, dat voorziet in aanzienlijke verhoging van de staatsbijdrage aan de (r.k.) bijzon dere scholen.' Het bestuur stelt dat met de aanvaar ding van dit door de regering-Debré in gediende wetsontwerp (dat geleid heeft tot het aftreden van de minister van Onderwijs Boulloche) 1. het in de Franse grondwet neerge legde beginsel, dat de verzorging van het onderwijs staatstaak is, is geschon den; 2. in het staatsapparaat de (rJc.) kerk haar intrede doet. „hetgeen in strijd is met de twee december 1905 afgekondig de wet, die voorziet in de scheiding van kerk en staat". Het bestuur van het Franse onderwij zersgenootschap besluit: „de 200.000 Franse onderwijzers en onderwijzeressen, die bij ons genootschap zijn aangesloten zullen zich met het oog op het voor gaande onafgebroken en op daadwerke lijke wijze tegen de aldus geschapen toe stand verzetten. Wij doen een beroep op alle republi keinen om steun te verlenen aan het gevormde Nationale Comité van actie der voorstanders van wereldlijk onderwijs en met name te reageren op het ver zoek om te tekenen op naamlijsten, die gehecht zullen worden aan protest brieven". Bernard Haitink naar Amerika? Aan de Nederlandse dirigent Bernard Haitink is de vaste functie aangeboden van eerste dirigent van het Minneapolis Symphonie Orchestre U.S.A., waarmede hij de opvolger van Antal Dorati zou worden, die aan het eind van dit seizoen zijn functie bij dit orkest neerlegt. Bernard Haitink heeft dit aanbod thans in overweging. Nieuwe Amerikaanse lening aan Indonesië? Van doorgaans goed ingelichte ztfde in Washington is vernomen dat binnen 2 weken een mededeling wordt verwacht dat de V.S. Indonesië 48 miljoen dollar (ruim 170 miljoen gulden) zullen lenen. Van dit bedrag zal 33 miljoen worden gebruikt voor de aankoop in de V S. van machines voor een kunstmest- fabriek bij Palembang. Het restant is bestemd voor de uitvoering van een wa ter krachtprojeol bij Soerabaja.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5