Met een enkel woord Asenda MAANDAG 28 DECEMBER 1959 De enige ter wereld (Van onze t.v.-medewerker) Dat Leiden werd uitverkoren als plaats waar kerstvolkszang en televisiecamera's elkaar voor de eerste maal ontmoetten er was tenslotte een keuze uit 25 ge meenten bracht voor beide deel nemende partijen verplichtingen mee. Maar ook voor uw recensent, die van mening is, dat die partijen zich uitne mend van hun taak hebben gekweten. Daar was in de eerste plaats een op komst, die, de weersomstandigheden in aanmerking genomen, overweldigend mocht heten de schatting van de Va lt A 2.000 zielen leek ons aan de lage kant). Er werd met grote ernst en toewijding gezongen. Leen 't Hart ver dient aparte vermelding. Hij leidde uit stekend en (het lijkt een innerlijke tegenspraak, maar we hebben geen beter beeld ter beschikking) hij bereikte dat door lenig en soepel de zang op te van gen en te volgen. Een oordeel uit spe cifiek televisieoogpunt moet luiden, dat de cameraopstelling bijzonder welover wogen was en hetzelfde geldt voor de beeldwisselingen. Er zaten vaklui van de bovenste plank aai* de knoppen, die alleen in het begin even met de scha kelingen moesten inschieten (er was enige keren bepaald te lang zwart). We zijn bijzonder onder de indruk geraakt van het prachtige stadsbeeld, de frarjie ruimtelijke werking van het Stadhuis plein en de sierlijke contouren van de huizenpartijen aan het water. ,De grasharp" was voor vele Leide- naars een oude bekende. Het was enige jaren geleden n.l. het lustrumstuk, dat door de Leidse Studenten Toneelver eniging met veel crarme en durf op de planken van onze benarde schouwburg werd gebracht. Zy wisten dus al, dat het een wat onwezenlijk stuk was van het soort, waarvoor regisseur Kees van Iersel graag warm loopt. In het begin waren de fijne gedachtendraden wel voelbaar, maar het patroon bleef wat vaag. Eerst toen Hans Tiemeyer ver scheen, kwam er meer tekening in en kwam als een soort motto naar voren, dat voor de liefde van mens tot mede mens als waarheidstoets gelden moet, dat hij of zij de enige ter wereld zijn moet, waarvoor de ander geen geheim heeft. ,De Enige ter wereld", dat was in reli gieuze zin toch ook feitelijk de drijfveer die vele verzamelde rond het Leidse Stadhuis. Hoogte- en dieptepunten (Van onze t.v.-medewerker) In de door haar statigheid en sober heid prachtige Canterbury Chathedraal was een film opgenomen tijdens „Xmas- carolsinging" in een kader van schrift lezingen. Er was boeiend camerawerk te waarderen alsmede een fraaie uitvoering door koor met orkestbegeleiding van Bach's „Jesu, joy of man's desiring" en een „Gloria in excelsis Deo" in een ver kwikkend tempo. Het Amsterdams Ballet reikte boven eigen kunnen uit door een welhaast feil loze verbealding van de tweede akte van Tsjaikofski's Zwanenmeer. Het werk daterend uit 1876, blijkt van voldoende jeugdige kracht te zijn om een choreo graaf als Lev Ivanov te inspireren tot een levendig, origineel dansfestijn, dat alle recht werd gedaan door het uitvoe renden, waarvan de Zwanenkoningin Angela Bayley verdient met name en ere te worden genoemd. Na dit doorzichtig beeldenspel kwam Albert van Dalsum met de prachtige tekst, die Eliot aan Thomas Becket in de mond heeft gelegd voor zijn kerst preek, die tevens zijn zwanenzang zou zijn, op meesterlijke wijze vertolken. Het fantasieloze camerawerk (we zyn van Bary bepaald vele klassen beter gewend) stoorde nauwelijks, maar een telerecor- ding van een dergelijke slechte kwaliteit had de KRO-leiding ons inziens tot een veto verplicht. Hulde zonder voorbehoud komt toe aan Mettrop voor zijn regie van het Utrechts-Byzantijns Koor. In deze hulde moet delen de kundige dirigent met zijn getrouwen allen Nederlanders die bereid waren het Oekraïns te leren om velen het genot en de stichting van deze liederen te schenken. De overgangen naar en van de reportage uit de Duitse kampen waren zeer knap. Wat we van het leven in die kampen zagen, kan al leen maar in één kreet worden weerge geven en die luidt: „Nederland redt nu een kamp". Wij voelen ons gerechtigd deze variatie op de naam van de VP RO-actie te suggereren, omdat voor Ma rokko de twee miljoen gulden vol zyn, het tienvoudige, dat men ervan had ver wacht. Er wordt reeds een betere huis vesting gebouwd voor de Letten, Polen en andere Oost-Europeanen, die meren- deeds 15 jaar troosteloos leven letterlijk in de krotten sleten. Maar deze bouwerij moet ook worden betaald en gerekend wordt, dat Nederland de rekening zal voldoen. Als de KRO daarmee sluiers van geestelijke verschillen verscheurend een predikant in een Evangelisch- Lutherse dienst laat zeggen: „God en de mensen .ontfermt U over ons", dan kunnen we maar één ding doen en dat is gebruik maken van het gironummer 19.59.60 van het Nederlands Comité Vluchtelingen jaar Amsterdam. Grote stap (Van onze t.v.-medewerker) De AVRO vond het tijd de stap van de ernst naar de luim te nemen, van de gevarieerde grote K naar de bonte kleine k ook. Dit gebeurde dan (na een kort film-intermezzo, waarbij Van der Elsken ons weer door (sub-) tropische havenslopjes liet dwalen) in de week endshow, waarin Kraaykamp veel ver schillend talent om zich heen verzameld zag. Vooral verschillend van gehalte en niveau. Het was wat men noemt, een uitgelezen schare, waarvan van eigen bodem (Pia Beek, verjongd en verdiept, ons het meest aansprak en de choreo grafe op de valreep een pluim verdient door in smaakvolle aankleding haar meiskes te laten voordansen. De keus uit het buitenlandse aanbod moge niet gloednieuw zyn geweest, het gebodene stond op internationaal peil. Maxim Raft beheerst zijn moedertaal evengoed als zijn vak. Hij bracht gloednieuwe nummers en wist voor heel wat verras singen te zorgen, voordat Fernandel, die in zijn eigen trekken zo duidelijk aan wezig is, aan de beurt kwam. Wij heb ben twee complimenten voor het slot be waard. Het ene is bestemd voor Kraay kamp, die toch steeds iets zeer eigens aan het werk weet mee te geven en wiens bescheidendheid van het sneeu- werige sloteffect een juweeltje van stuur manskunst wist te maken. En dan als werkelijk slot de bent van de Neder landse Televisie Stichting. In de eerste plaats de decorontwerpers, die weken en jachtige dagen achter de rug hebben, waarin prachtige resultaten tot stand kwamen; maar ook al die technici en cameramensen ,die voor óns plezier hun Kerst hebben laten schieten, het in let terlijke zin in de lucht zagen verdwij nen. Journalistencabaret niet meer voor de radio Het Amsterdamse Journalisten Caba ret heeft besloten niet meer op uitno digingen tot optreden voor de radio in Nederland in te gaan, zo deelde de lei ding van dit cabaret mede. Dit besluit is genomen nadat de VARA voor welke omroep dit cabaret zater dagavond voor de radio zou optreden, bezwaar had gemaakt tegen bepaalde gedeelten van het programma, waarin de spot wordt gedreven met een aantal dagbladen. Enige tijd geleden heeft het Amsterdams Journalisten Cabaret ook al moeilijkheden gehad met de AVRO, zodat de leiding van het cabaret thans tot bovengenoemd besluit is gekomen. Om het water van de Jordaan Jordanië heeft Libanon en Syrië voorgesteld de bronrivieren van de Jor daan - waarvan Israël het water wil ge bruiken voor bevloeiingsdoeleinden in de Negeb-woestijn - om te leggen, om te verhinderen dat Israël zijn» plan ten uit voer legt. Deze bronrivieren, de Hasbani, Mizi- rib en Banias, zouden zodanig moeten worden omgelegd, dat zij als bronnen gaan fungeren van de rivier de Jarmoek, die door Syrië en Libanon stroomt. Het Jordaanse voorstel is aan de Arabische liga ter bestudering voorgelegd, aldus een in de Jordaanse hoofdstad Amman uitgegeven bekendmaking. Met toewijding en zonder pretentie (Van onze t.v.-medewerker) Ellen Vogel zat te vertellen en niet in toevallig gekozen woorden op een non chalante manier, maar in nauwkeurig uitgebalanceerde zinnen, die Daphne du Maurier bedachtzaam en gevoelig had geschreven. Het was een treffend kerst verhaal over vluchtelingen, die ook he den ten dage niet immer plaats vinden als een kindje geboren moet worden. Hetwerd rustig en beheerst gebracht. Het was zeer indrukwekkend. Het was gaaf. Zeer toegewijd werd er in de Utrecht se Geertekerk gezongen en gemusiceerd bij het tengehore brengen van een Bach- cantate. De Engelse gastsopraan (meer mezzo-sopraan, dachten we) werd met enig eerbetoon geannonceerd, maar ze liet de hulde van zich afglijden en bracht Bach op een verantwoorde ma nier. Een speciaal compliment verdient naar onze smaak Harry Sevenstern, die de zware trompetparty feilloos en schijn baar moeiteloos liet overkomen. De ca mera's leken teveel aan de mensen ver knocht en hadden meer in de stemmige ruimte moeten meespelen. Een in 1916 uit zijn land gevluchte Hongaarse jood kreeg gelegenheid zijn geschiedenis te herhalen en daarmee voor de kijkers te doen herleven. Kees v. Langeraad werd daardoor de eerste in de Nederlandse televisiewereld, die de wereldgeschiede nis op film op een functionele wijze in beeld bracht. Met veel zelfbeheersing had hij met medewerking van het In stituut voor Oorlogsdocumentatie een verhaal opgebouwd, waarin een mens door de machtswaan van „de mens" bij kans werd doodgedrukt. De elasticiteit van het volk, dat Is raël, het wonder onzer dagen, tot stand Zware belasting in Polen voor r.-k. universiteit De communistische autoriteiten in Polen hebben de r.k. universiteit van Lublin de enige onafhankelijke uni versiteit in de communistische landen een buitengewone zware belasting op- gelegd. De universiteit zal over haar in- i komsten in de periode 1950-1954 een belasting moeten betalen van ruim 5% ton (omgerekend op basis van de toe- ristenkoers). De autoriteiten hebben het bestuur van de universiteit meegedeeld dat de bankrekening van de universiteit geblokkeerd is bij wijze van voorzorgs maatregel. De overige Poolse universiteiten be talen geen belasting. Volgens Westelijke waarnemers is deze maatregel tegen de universiteit van Lublin in overeenstemming met de po litiek van de Poolse staat, die de r.k. kerk onder steeds zwaardere fiscale druk zet om de invloed van de kerk in Polen te beperken. In r.k. kringen noemde men de maatregel een geval zonder pre cedent in de geschiedenis van de be trekkingen tussen kerk en staat in Polen. bracht, kwam er ongedwongen, maar niettemin zeer sprekend in tot uiting. De tragiek van een volk werd omgesmeed tot heil. Zulk een verhaal, dat 40 jaar omspant, zonder overspanning in 40 mi nuten uit te beelden, is een prestatie, die bewondering afdwingt. Het was één der schokkendste, die onze tijd tot ons aller - schande heeft geschreven. Er was een schreeuw van barberij. maar een zucht van berusting, gebaseerd op levensmoed, speelde er door heen. Geloof en vertrou wen overwonnen, maar het werd wel zeer duidelijk, dat die overwinning niet voor velen in dit leven was weggelegd. I Een bijzonder werkstuk! 1 Komt allen tezamen Aan deze oproep hebben kerstavond ruim 2000 Leidenaars gehoor gegeven. Zij kwamen op het Stadhuisplein bijeen om in grote eensgezindheid kerstliederen te zingen. De televisie men leze daarover ook onze t.v.- medewerker gaf van deze kerst zang een boeiend beeld, dat mede de aandacht vestigde op het door tientallen schijnwerpers verlichte hartje van de oude binnenstad. Onder de vele aanwezigen op het Stadhuisplein bevonden zich ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot (rechts) en diens echtge note. mevr. J. M. van Kinschot- Dor hout Mees (links). Leiden was deze avond niet alleen in het beeld, ook de radio zorgde enkele uren later voor de uitzending van een kerstnachtdienst in de Pieterskerk. Hier waren nog eens ruim 2000 mensen aanwezig. (Foto Leidsch Dagblad) VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Het conflict, hoor spel. 21.20 Strljkkwart. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22 40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederl. Sermanent vertegenwoordiger bij de Ver. 'aties. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.30 Cabaret. 22.00 Ronde tafelgesprekken. 22.30 Nws. 22.40 Conc.- gebouw ork. en viola d'amore. 23.5524.00 Nws. Directeur-generaal politieke zaken Mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, thans gezant by de Ned. ambas sade te Parijs, is bestemd om ten depar- temente van Buitenlandse Zaken de functie van directeur-generaal politieke zaken te vervullen. Hij zal zijn nieuwe werkzaamheden in de loop van de tweede helft van januari aanvaarden. BINNENLAND Nog altijd voor de eerste f-ase van het plan Europoort vragen B. en W. van Rot terdam aan de raad een krediet van f. 15-320.000. Het geld is bestemd voor havenaanleg met bijbehorende werken in de kop van Rozenburg. Tevens verzoeken zij een krediet te verlenen van twee mil joen voor de bouw van een spuisluis in de afsluitdam van het Brielse meer. ter vervanging van de spuisluis in het te dempen kanaal door Rozenburg. Het Nederlands Huisartsen Genoot schap heeft als onderwerp voor het on derzoek van het Jaar 1960 de behande ling van abortus in de huisartspraktijk uitgekozen. De zeesleepboot Zeeland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is in de avond voor Kerstmis in de thuishaven te ruggekeerd. Daarmee werd een reis om de wereld afgesloten, die binnen tien maan den werd volbracht. Op deze reis heeft de Zeeland", die onder bevel staat van kapitein Folkert de Jong uit IJmuiden, acht objecten versleept en hulp verleend aan vijf schepen. Slepend werd een af stand van bijna 18.000 mijl afgelegd. —De Nederlandse vereniging Nazorg Buiten gewoon Onderwijs" heeft haar naam veranderd in ..Nederlandse Vereniging voor Sociaal-Pedagogische Zorg". De bij deze vereniging aangesloten stichting Het Sociaal-Pedagogisch Centrum" in Den Haag heeft het voornemen een landelijk internaat voor idioten en laagstaande ïm- beoilen in het leven te roepen, op alge mene basis. Te Halsteren zijn twee jongetjes, de 9-jarige Frans Geel en de 10-jarige Jan van Kaam. in een oude afgraving aan de Zandovenweg door zand bedolven en ge stikt. De Jongens hadden een diepe kudl gegraven: deze moet ingestort zijn. In de nacht van donderdag op vrij dag jl. heeft de Kon Marechaussee op verzoek van de Amsterdamse recherche in de trein van Frankfort naar Amsterdam een 32-jarige Amerikaan gearresteerd, die verdacht wordt van flessentrekkerij ten nadele van een drietal hotels, een juwe- lder en een fotobedrijf in de hoofdstad. De man zal morgen voor de officier van Justitie worden geleid. De polltde te Amsterdam heeft zater dag een 27-jarige classificeerder en een 25-jarige chauffeur aangehouden, die er van verdacht worden in de nacht van eerste op tweede kerstdag op de Haarlem merdijk in Amsterdam gepoogd te heb ben voorbijgangers van nun geld te be roven. BUITENLAND Een treinongeluk te Bauya, ongeveer 100 km van Freetown (Sierra Leone), heeft aan ten minste twaalf mensen het leven gekost. Het aantal gewonden is groot. In Moskou is een aantal sierheesters, een geschenk van president Elsenhower, aangekomen met het Sovjetrusslsche vliegtuig dat de vorige week 44 bomen uit de Sovjet-Unie. een geschenk van premier Kroesjtsjef voor Eisenhower naar Wash ington bracht. Een taohtigtal Afrikanen is gewand bij een botsing tussen stammen by Wel kom in Oranje-Vrijstaat De politie moest een aantal charges met gummistokken uitvoeren voordat de rust kon worden hersteld. De aanleiding zou zijn de dood van een NJassa op kerstavond na een ge vecht met een Xhosa-mijnwerker. Bij de ine.denten, die daarop volgden, werden stenen gegooid naar de politiewagens en werden ruiten ingegooid. Waterleidingbui zen werden vernield om te dienen als wapens. Elf van de 17 bemanningsleden van het 612 tan Griekse vraohtschip Rosa Vlassi zyn verdronken, toen hun schip zonk ten z.o. van Athene. Er zijn zes man gered. Van de rest is geen spoor gevonden. Amerikaanse filmcritici hebben Au drey Hepburn uitgeroepen tot de beste actrice van het afgelopen jaar. Zy kreeg deze onderscheiding voor haar rol in ..The nuns story". De bekroning viel haar ten deel op grond van een opinie-onderzoek, ingesteld door een filmblad. De 56-jarige Engelse dokter Barbara Moore is donderdag tegen middernacht in Landen aangekomen. Zij heeft de af stand Edln burg-Londen (590 km) te voet in zeven etmalen afgelegd. Toen dokter Moore bij Marble Arch aankwam stond daar een grote mengte die een reusach tige verkeersstremming veroorzaakte Op de laatste 5 kilometer van haar tocht werd zij door velen luide aangemoedigd. Zy is in het ziekenhuis van Paddington opgenomen om uit te rusten en behan deld te worden. Het Syrische gedeelte van de Ver enigde Arabisohe Republiek heeft met de Sovjetrussische organisatie .Techno- export" een oontract gesloten voor het voorbereiden van een voorlopig project voor de bouw van een dam in ae Euphraat. In 1962 zal worden begonnen met het werk aan de dam düe voor het Syrische gedeelte van de VAR even belangrijk is als de bouw van de dam van Asoean voor het Egyptische gedeelte. Het driehonderd ton metende Philip, pynse motorschip „Rizal" is gedurende een wervelstorm ter hoogte van Masbate, een van de Centraal-Philippijnse ellen den, vergaan. Van de 107 opvarenden passagiers en bemanningsleden zyn er 41 om het leven gekomen. In de goudmijn President Steyn in Welkom (Oranje-Vrystaat) heeft zich een ontploffing van mijngas voorgedaan. Hier- by vonden 25 mensen van wie 23 nlet- bl anken, de dood. Een zestienjarig Zwitsers meisje is omgekomen en drie Zwitsers werden ge wond toen de cabine van een skilift van de kabel liep bij het passeren van een ijzeren mast Dit gebeurde zaterdag op weg van het dorp Betten naar het op 2000 meter gelegen skiterrein op de Bettmeralp. Irak en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst getekend waarin bepaald wordt dat tien opleidiingsoentra voor 4000 arbeiders tn Irak zullen worden opge richt. Eater dag is door de Belgische minis ter van Justitie, prof. Merchlers bekend gemaakt. dat dx Hendrik Elias. de ex-lei der van het Vlaams Nationaal Verbond, dat onder de bezetting met de Duitsers collaboreerde in voorlopige vrijheid is ge steld Elias gaat naar Nederland voor een geneeskundig onderzoek en zal zich mis schien cok in Nederland vestigen. Een tweede clementlemaatregel betrof Fran6 Hellebaut, een Waals officier die zich in een Duits gevangenkamp meldde voor het Oostfront en aldaar in het Waals legioen van de rijksleider Leon Degrelle streed. Beide politieke delinquenten hebben een schrifteiyke belofte ondertekend, dat zij zioh niet meer met politiek zullen gaan bemoeien. Het Amerikaanse ministerie van Bui. tenlandse Zaken deelt mede, dat er op 11 Januari in Washington nieuwe onderhan delingen beginnen over de Russische leen- en pachtschulden aan Amerika uit de laatste oorlog. De vorige besprekingen zyn ln augustus 1951 afgebroken. Datum en plaats voor de nieuwe conferentie zyn door Amerika voorgesteld ln een op 7 de cember verzonden nota. Zij zyn J.l. dins dag door de Russen aanvaard. Amerika heeft voor een waarde van byna elf mil jard dollar aan militaire en burgeriyke goederen naar de Sovjet-Unie gezonden. Het gedeelte dat nog steeds door de Rus sen wordt gebruikt, zoals vervoermiddelen, heeft een "geschatte waarde van 2,6 mil jard dollar Amerika neemt genoegen met 809 miljoen dollar. De Sovjet-Unie heeft 300 miljoen dollar aangeboden een som die door Amerika onaanvaardbaar wordt geacht. De inwoners van de nabij de Fldjl- eilanden, ln de Grote Oceaan, gelegen eilanden Wallis en Futuna, die sinds 1886 onder Frans protectoraat staan, hebben zondag via de stembus de wens uitge sproken deel te biyven uitmaken van de Franse gemeenschap. Syrische autoriteiten hebben een aantal communistische ondergrondse groe pen opgerold, die de laatste communisti sche organisatie in het Syrische gebied van de VAR zou zyn. Een van de gear resteerden, het zestienjarige meisje Bahra, verklaarde dat de communistische party haar had gedwongen zich by de geheime communistische organisatie te voegen. De ,23-Jarige Brit Briant Piatt heeft alleen in een Chinese jonk een tocht ge maakt over de Grote Oceaan van Hong kong naar San Francisco. Hy is op Kerst mis in San Francisco aangekomen. 9 Vervolg van pag. 1 Keulse synagoge Niet alleen deze schanddaden van Keulen bewijzen het bestaan van resten van Hitlerisme en nazisme, ook het om verwerpen van grafstenen op joodse kerkhoven in de Bondsrepubliek, de be smeuring van het Dusseldorfse synagoge in 1958, de noodzakelijke processen tegen lieden die ergerlijke antiSemitische uitlatingen ten beste hebben gegeven dit alles bewijst helaas in deze welva rende staat dat het schandelijke ver leden nog niet overwonnen is. Van officiële zijde en in de Westduitse pers heeft men tijdens en na de kerst dagen er steeds weer op gewezen dat de openbare mening zo verontwaardigd was over de Keulse schanddaden en de eer lijke woorden van president Lübke, Bondskanselier Adenauer en de Noord- ryn-Westfaalse minister Dufhüs wonden er ook geen doekjes om. Maar daarmee wist men noch ten opzichte van de jood se Duitsers, noch ten opzichte van het buitenland deze smaad uit. De Bondsrepubliek die gerekend wordt de trouwe NAVO-partners, die een re gering en een parlement heeft welke zo democratisch genoemd kunnen worden als de regeringen en parlementen van de meeste andere Westelijke bondge noten deze Bondsrepubliek is helaas niet in staat gebleken de duistere mach ten uit het verleden voorgoed het zwij gen op te leggen. Niet slechts deze Keul se wandaad bewijst dit, ook het voor komen in hoge functies van lieden, die in de Hitlertyd reeds hoog te paard za ten is er een donker voorbeeld van. Wat men van de Westduitse autoritei ten zeker na deze Keulse schanddaad mag verwachten is allereerst een voort gezette poging om de wereld duidelijk te maken dat iedere neiging om de West duitse jeug<j vol te stoppen met nazi gif hardhandig de kop zal worden inge drukt. Voorts dat de wereld duidelijk zal worden gemaakt, dat men in West- Duitsland niet gediend is van lieden, die tot in de allerhoogste functies worden getolereerd ondanks hun verdacht ver leden, want het handhaven van derge lijke figuren mag als een probaat mid del worden gezien voor het laten voort bestaan van de „ideeën van vroeger" en van het opwekken van de gedachte bij de jeugd dat het „vroeger wel niet zo erg zal zijn geweest, want anders zou men immers alles wat maar naar ver antwoordelijk nazisme riekt er thans wel uitgegooid hebben Men mag hopen dat de Westduitse opinie inderdaad zo diep getroffen was door de Keulse wandaden als pers, radio, televisie en autoriteiten ons hebben wil len doen geloven. Het feit dat men te Keulen zo doortastend de zaak aanpakte was een hoopvol lichtpunt in deze don kere zaak, belangrijker is dat er einde lijk eens definitief afgerekend zal wor den met lieden die 25-jarigen weten op te ruien en te inspireren tot de wan daden van de kerstnacht. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Michiel A. de Ruyter spreekt over moderne jazz. 8 uur nam. De Doelen: Leidse amateurfotografen. Spr. dr. W. Winsemius over Florence. 8 u. Schouwburg: K. en O. Kerstspel „Zwer vers rond de Kribbe" door het Mechels Miniatuur-theater. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine zaal)Jevoha's getuigen. Film: „De internationale God- delyke wil vergadering". 8 uur nam. nam. DINSDAG Universiteit (filmzaal): Filmstudie- kring K. en O. Poolse films. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatiebyeenkomst „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 10-11 uur voorm. bijbelstudie: 11-12 uur ds. J. A. de Ruiter van Rotterdam. ZONDAG VolkshuisPoppentheater „Harlekijn" „De toverfonteln". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 14 uur (tot 18 Januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en i 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). - Zondag zyn twintig kisten met de stoffelijke resten van 900 Oostenrijkse jo den die de nazi's ln Joego-Slavië hadden vermoord, in een gemeenschappelijk graf op het joodse kerkhof in Belgrade herbe graven. De 900 slaohtoffers hadden in 1939 getracht naar Palestina te gaan om aan de nazi's te ontkomen, maar zij kregen geen toestemming om door Roemenië te reizen. Zy mochten ln Joego-Slavië bhj- ven, maar toen dit land door de Duitsers werd bezet, werden zy gevangen genomen en doodgeschoten Van 200 Oostenrijkse Joden in Joego-Slavië zyn nooit de stof felijke resten gevonden. - Volgens betrouwbare kringen in Ma drid heeft het militaire gerechtshof ln een nieuw proces de 31-Jarige Spaanse diplo maat Ceron veroordeeld tot acht Jaar ge vangenisstraf. Eerder was hy veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Een officiële verklaring is nog niet uitgegeven. Hij werd veroordeeld wegens zyn optreden tegen het regime van generaal Franco. - Afvaardigingen van India en Pakis tan hebben een „bemoedigende vooruit gang" geboekt bij de onderhandelingen te Washington over het geschil tussen bei de landen inzake de verdeling van het water van de Indus, zo is van gezagheb bende zyde vernomen. Men voorspelde dat begin 1960 een verdrag tussen beide lan den over deze aangelegenheid gesloten zal worden. VOOR DINSDAG 29 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vr. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, le zing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.15 Gevar. muz. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Zang en plano. 15.15 Pro- menadeork.. Radiokoor en soliste. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: Bon Anja oud en nieuw op Curasao, door Frank Martinus en Rufo Odor. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Drie grote figuren uit de Mesopotamische oudheid, door prof. dr. M. A. Beek. Derde lezing: Nebukadnezar, Koning van Babyion. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Gram. 20.30 Kamermuz. 21.05 Or gelconc. 21.30 Cabaret. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult Gy altijd by U hebben, praatje. 22.50 Filmmuz. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst door mevr. dr. H. E. s'Jacob. Derde lezing. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Piano recital. 16.00 In alle Staten lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.20 De die renwereld en wij. lezing. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.35 Journ. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Hang het aan de grote klok, propaganda- actie. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. v. d. sold. 21.15 Gram. 21.50 Voordr. 22.00 Muz. le zing. 22.30 Nws. en beursber. v. New York 22.40 Muz. lezing (verv.). 23.00 Voordr. 23.15 Altviool, cello en contrabas. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Filmverslag t.g.v. Statuutdag. 20.30 Speelfilm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Lezing. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Jaaroverzicht. 14.40 Onbekend. 16.00 Hoor spel. 16.30 Gevar muz. 17.00 Gram. 17.45 Praatje. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Onbekend. 20.30 Song of a road, radio- ballade. 21.30 Qulzprogr. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Kamermuz. 23.45 Lezing. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en pro gramma v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mr. Dale's dagboek. 17.45 Orgel spel. verz. progr. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber.. nws. en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (0.30 Nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gram. 16.05 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.20 Bariton, altviool en cello 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.30 Amus. muz. 21.00 Gram. 21.45 Nws. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Ka mermuz. 14.40 Gram. 16.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Ork. conc. 20.00 Kamer muz. 21.45 Gram. 23.13 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gram. 14.45 Rappresenta- tlone di Anima e dl Corpo, religieuze ope ra. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Ka mermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 20.00 V. d. vrouw. 21.00 La serva padrone, opera. 22.00 Nws. 22.15 Tenor en piano. 22.5523.00 Nws. 484 in. 12.02 Belgische muz. 12.15 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Lichte muz. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. BIOSCOPEN. Trianon „Some like it hot". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Een zwak voor sex". 14 Jaar. Dagelijks 8 uur. Zon- en feestdagen 445. 7 en 9.15 uur. Vakantiematinee 2.30 uur, „George wint op alle fronten" Lido „En dat we toffe Jongens zijn!". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De nacht voor de première". A. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De schaduw van Zorro", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Studio „Een huls vol herrie". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopend de Zuider-apo- theek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw balsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innshruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon sfs gf E S 6c E Ge* 5 9 5 4 licht bew. z regenbul zw 8 9 licht bew. zzw 8 8 regenbui zzw 11 8 regenbui zw 8 4 half bew. zzw 6 9 licht bew. zw 6 9 onbewolkt zzw 4 9 regen zzw 7 9 mist w.stil 0 geh. bew. ozo 2 4 onbewolkt ono 10 2 regen z 4 7 zwaar bew. nw 3 6 regen wnw 6 9 licht bew. zzw 9 9 geh. bew. wzw 7 8 regenbui zw 11 regenbul o regen zzo onbewolkt w onbewolkt zw regenbul zw half bew. o zwaar bew. zzw 5 11 1 14 regen zw 8 10 1 5 onbewolkt wstil 7-13 zwaar bew. wnw 6 9 2 0 geh. bew. ono 13 13 regen o 3 15 9 0.4 geh. bew. w^tll 17 9 0 regen wzw 6 16 11 2 half bew. w 8 15 11 2 motregen wzw 8 11 5 1 licht bew. nw 8 18 10 0 motsneeuw w 8 17 9 1 9 6 4 10 12 7 9 1 11 5 9 10 15 10 0 4 1 4 6 4 10

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2