Hoge Autoriteit KSG brengt een grote sclirootfraude aan het licht Keuze der regering op „Starfighter" gevallen WEERBERICHT Misbruik van documenten leidde tot onrechtmatige inning van ongeveer vier miljoen dollar Inschakeling onzer industrie CHALET KAAS Rockefeller geen kandidaat voor liet presidentschap Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 DECEMBER 1959 No. 29934 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Van 1954 tot 1957 is voor 271.000 ton schroot (op een totaal van ruim acht miljoen ton) ten onrechte een vereveningstoeslag betaald van gemiddeld 15 dollar per ton. Dit betekent dus een fraude van ruim vier miljoen dollar. Het onderzoek naar deze fraude kwam in 1958 op gang naar aanleiding van mededelingen door de Nederlandse schroothandelaar L. Worms. Door middel van documenten, vervalst door een ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken, konden niet-rechthebbenden zich bevoordelen. Thans heeft de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (KSG) deze zaak in een verslag aan het Europese parlement uit de doeken gedaan. Het onderzoek werd verricht door een Zwitserse accountantsfirma. Zelf kan de Hoge Autoriteit geen maatregelen nemen. Maar de gegevens zijn beschikbaar gesteld van de politie autoriteiten in de landen, waar de schrootfraude werd gepleegd. H.A. wil onkruid in eigen tuin wieden De toeslag was bedoeld als compen satie, aangezien het van buiten de ge meenschap ingevoerde schroot aanzien lijk duurder was dan inheems schroot. Met behulp van valse documenten is hiervan misbruik gemaakt. Voorts kwam ook schroot van gesloopte schepen in aanmerking voor de toeslag. Hiermee is fraude gepleegd doordat de schroot- opbrengst (normaal 60 procent van de tonnemaat) met opzet te hoog werd ge raamd, waarna het verschil kon worden bijgepast met goedkoop inheems schroot dat door deze manipulatie derde-landen- schroot werd. De Hoge Autoriteit moet nu nog 4.8 miljoen ton controleren. Zij tracht de ten onrechte betaalde sommen terug te krijgen, waarbij zij moeilijkheden on dervindt. Het gerechtshof van de Euro pese gemeenschappen is ingeschakeld en in diverse landen van de gemeenschap zijn reeds gerechtelijke acties gaande. De Hoge Autoriteit trekt uit deze er- Een miljoen schade Ravage bij Schiedam door de storm Enkele felle windstoten waren zaterdagavond omstreeks 9 uur oorzaak, dat bij de scheepswerf „Wilton-Feyenoord" te Schiedam twee hijskranen omsloegen en ver nield werden. Een ongeveer 80 ton zware rijdende armkraan werd door de kracht van de wind in be weging gebracht. Ondanks dat de wielen geblokkeerd stonden, schoof het gevaarte zijn rijbaan af om aan het einde hiervan een 40 meter hoge wipkraan te rammen. Ruim 400 ton staal en beton werd door de ontzettende klap van de wielenkast gelicht om vervolgens zijdelings tegen de grond te smakken. De kraan viel dwars over de Admiraal De Ruyterstraat en vernielde zowel de werfomheining als die van het terrein van de NV Gulf-Oil- Nederland. Op 5 meter afstand misten de top van de kraan en het 1% ton we gende schijvenblok een der grote olie tanks, waarin zich een miljoen liter zware gasolie bevond. De armkraan sloeg door de klap van de botsing enkele tientallen meters terug en zakte voorover. Er werd een grote ravage aangericht, waarvan de totale schade op meer dan een miljoen gulden wordt geraamd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De bergingsaangelegen heden zijn begonnen; doordat men met snijbranders moet werken in de buurt van grote olietanks heeft de brandweer bijzondere maatregelen genomen. Gewelddaden in Atjeh Gouverneur Ali Hasjmi van Atjeh heeft zaterdag op 'n vergadering van gewestelijke ambtenaren „buiten landse elementen verantwoordelijk gesteld voor de gewelddaden die kort geleden in Atjeh zouden zijn ge pleegd", zo meldt Antara. Ali Hasjmi sprak over een nieuwe golf van terreur in het gebied. Leden v-am de Daroel Islam zouden o.m. huizen heb ben geplunderd, een politieman hebben doodgeschoten en op een voorbijrijdende trein hebben gevuurd. Hasjmi zei dat de activiteit in het buitenland van Hasan Ali, de leider achter de schermen van de opstandelin gen. door de „Nederlanders is toege juicht". Natuurlijk krijgen de Nederlanders weer de schuld, ook al zijn ze in geen velden of wegen meer in Indonesië te bekennen(Red. L.D.) Topconferentie nu omstreeks 9 mei varing de les, dat zjj zelf alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tegen fraude dient te treffen als er weer eens dergelijke financiële voorzieningen zouden moeten worden getroffen. Overigens is niet de Hoge Autoriteit financieel het slacht offer geweest van de zwendel, die zich in alle zes de landen van de gemeen schap heeft voorgedaan. De toeslag werd betaald uit een fonds waarin de staalfabrieken bijdragen stortten. Een zegsman in Luxemburg verklaar de naar aanleiding van het rapport, dat de Hoge Autoriteit er een eer in stelt om te bewijzen dat zij in staat is on kruid in eigen tuin te wieden. Voor het eerst is de jonge Europese gemeenschap het slachtoffer geworden van misbruik van een Europese regeling. De gemeen schap moet nu tonen dat zij de moed Ruim 500 doden in VS op kerstdagen Gedurende de kerstdagen hebben 510 personen in de Ver. Staten door onge lukken het leven verloren, van wie 330 door verkeersongelukken. Door brand kwamen ongeveer veertig personen om het leven. Het vorig jaar hebben 599 personen in de V.S. bij ongelukken het leven gelaten. Dit geschiedde in de pe riode van vier dagen waarin de beide kerstdagen vielen. en de energie heeft om de zaak volledig uit de doeken te doen. Het onderzoek over de periode 1954'57 is zeer ver ge vorderd. het onderzoek naar de in totaal 4.800.000 ton aan ingevoerd schroot die voor de periode mei 1957juli 1958 ge boekt staat, wordt voorbereid. Gezien de ervaringen die tot op heden zijn opge daan, mag verwacht worden dat dit onderzoek in betrekkelijk korte tijd vol tooid kan zijn. De Sovjetrussische regering heeft het voorstel van de Westerse Grote Drie tot het houden van een topconferentie in het voorjaar 1960 aanvaard. Premier Kroesjtsjef heeft voorgesteld de bespre kingen 21 april of 4 mei a.s te Parijs te doen aanvangen. Het Westen had 27 april 1960 voorgesteld. Deze laatste da tum is moeilijk voor de Russische pre mier in verband met de viering van de eerste mei. In Westelijke kringen is men zeer in genomen met het voorstel. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Diplomatieke kringen in Parijs achten de inhoud van Kroesjtsjefs antwoord op de westelijke uitnodiging een bevre digend voorteken voor de komende top conferentie. Kroesjtsjef heeft er, zo con stateert, men hier, zwijgend in berust, dat de ontmoeting niet in het neutrale Genève, maar in Parijs plaats zal vin den. En bovendien heeft hij geen enkele toespeling meer gemaakt op zijn wens, dat uit het communistische kamp naast Sovjet-Rusland ook nog andere landen zouden worden geinviteerd. De data, die het Kremlin voorstelt 21 april of 3 mei vallen voor het Westen echter minder gunstig. Op 21 april zal De Gaulle voor een nieuwe ontmoeting met Eisenhower in Washington zijn en op 4 mei presideert de Engelse premier Mac- millan te Londen de conferentie met de landen van de Commonwealth. Het is waarschijnlijk, dat van Westelijke zijde nu een nieuw voorstel voor 9 of voor 10 mei zal worden gedaan. Men verwacht hier dat de eerste topconferentie Oost- West in Parijs dan minimaal drie en maximaal vijf dagen zal kunnen duren. Na vergelijkende studie (Van onze Haagse redactie) Het is de „Starfighter" geworden! Een dag voor Kerstmis 1959 heeft de Nederlandse regering bekend gemaakt, dat in principe is besloten tot de aanschaf van 200 van de geduchtste straaljagers van dit ogenblik voor een waarde van 1,2 mil jard gulden. Aan een spannende wedloop tussen de Amerikaanse en de Franse vliegtuigindustrie en deszelfs propaganda-coryfeeën was een einde gekomen. Aan een moeilijke periode van wikken en wegen voor de verantwoordelijke bewindslieden van regering en luchtmacht trouwens ook. De „Starfighter" heeft zijn eerste luchtgevecht op papier gewonnen! Kapitein P. A. de Groote, gezag voerder van de „Johan van Olden- barnevelt'' van de Maatschappij nomen van de zee. Met een stevige handdruk droeg hij aan boord van zijn schip zijn junctie over aan „Nederlandheeft afscheid ge- kapitein P. J. Groenland. Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET! Bij het vraagstuk van de toekomstige vervanging van onze straalvliegtuigen voor de Kon. Luchtmacht ging het er in technisch opzicht vooral om een toe stel te kiezen, dat zowel voor een offen sieve als voor een luchtverdedigingsrol geschikt is. Tot dusver zijn voor deze taken steeds minstens twee types en meestal meer in gebruik geweest. Op het ogenblik beschikken de tactische lucht strijdkrachten over de F 84 f „Thunder - streak" en de defensieve over de F 86 K „Sabre" en de Hawker „Hunter". Eén type vliegtuig voor beide taken biedt, vooral bij de kleine luchtmachten van landen als Nederland en België, uiteraard grote voordelen. De herscho ling van vliegend en technisch personeel, de bevoorrading met reserve-onderdelen, de verplaatsbaarheid van de squadrons, het uitwisselen van personeel, dat alles wordt eenvoudiger. Voorheen was er geen vliegtuig, dat aan alle voor beide taken te stellen eisen voldeed. De verdere ontwikkeling van de elec- troncia maakt het nu echter mogelijk de functies van jager, lichte bommenwerper en verkenner in één vliegtuig te ver enigen. Uit de vijf in aanmerking ko mende types heeft een Nederlands-Bel gische commissie van technici en vlie- Dubbelrol moesten echter ook financiële en econo mische aspecten in beschouwing worden genomen en de „Starfighter" biedt het voordeel van een grote mate van stan daardisatie in de NAVO, nu ook West- Duitsland en Canada dit toestel hebben gekozen. Canada zal er om te beginnen 200 bouwen, West-Duitsland in totaal 574. De Ver. Staten zullen 66 f 104 G's voor Duitsland bouwen en 30 soortgelijke toestellen in een tweepersoonsuitvoering (F 104 F). Ook Japan, dat zelf 200 „Starfighters" gaat bouwen, koopt 30 twee-zitstoestellen voor instructie-doel einden in Amerika. Het is aan te ne men, dat Nederland en ook België, welk land naar alle waarschijnlijkheid het Nederlandse voorbeeld zal volgen, het zelfde zullen doen. Dertig twee-zitters zouden voor de luchtmachten van beide landen samen voldoende kunnen zijn. Principe-besluit De regering heeft erop' gewezen, dat thans nog slechts een principe-besluit is genomen. Er zou nog niet zijn vastge steld hoeveel „Starfighters" precies zul len worden aangeschaft en ook is offi cieel nog niets naders te zeggen omtrent de wüze, waarop de Nederlandse indus trie bij de vervaardiging van het toestel zal worden betrokken. Het staat echter wel vast, dat Fokker gers de „Starfighter" en de Franse „Mi- en Aviolanda een groot deel van de rage III" als de beste aangewezen. Er bouw toegewezen zullen krijgen en dat Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijdelijk krachtige of harde, later over wegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 7.53 uur; onder: 16.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.44 uur. Laagwater te 10.35 en 22.57 uur. De Republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefel ler, heeft zaterdag verklaard, dat hij zich geen kandidaat zal stellen voor het Amerikaanse president schap bij de verkiezingen in 1960. ,,Dit besluit is definitief", zei hij. Voorts ..denkt hij niet aan een aanvaarding van een benoeming voor het vice-presidentschap, ook al zou men hem de eer van een dergelijke benoeming verlenen". Onze Amerikaanse oorrespondent tele foneert ons: Rockefellers onverwachte beslissing heeft op Amerika 's politieke slagveld het effect gehad van een grote bomexplosie. Nu de bom gebarsten is, wrijft ieder zich de ogen uit om de nieuwe situatie in zich op te nemen. Eén ding is in elk geval duidelijk geworden: vice-president Nixon zal thans de onaangevochten Republikeinse kandidaat zijn en deze politicus, die 9 januari a.s. zevenenveer tig jaar wordt, zal in de verkiezingsstrijd een geweldige energie ontplooien. Drie factoren komen hem in deze strijd te stade. Allereerst kan hij hopen, dat Eisenhower hem met vaderlijk pathos aan het volk zal tonen als de uitver koren zoon, die bij uitstek geschikt is om Ikes mantel over te nemen. De magie van Eisenhower zal dus af kunnen stra- Dlt Blad bestaat uit 12 pagina's Keulse synagoge in kerstnacht besmeurd Schanddaad wekt golf van verontwaardiging Op de synagoge in Keulen, welke in september j.l. werd geopend, zijn donderdagavond swastika's en de leuze ..Duitsers, wij eisen dat de joden vertrekken" gekalkt. Ar nold Strunk en Paul Jozef Schonen, twee jongelieden van 25 jaar, zijn aangehouden. Een van hen, de bakkersknecht Strunk, heeft al be kend. Kanselier Adenauer en pre sident Lübke zonden de rabbijn van de synagoge een boodschap, waarin zij deze schanddaad krach tig veroordeelden. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De daders waren in het laatste jaar van de oorlog pas elf jaar. Men kan ze dus zeker geen jongemannen noemen, die een misdaad begingen uit motieven, die hun in de oorlog ingestampt waren. Desondanks getuigt hun schanddaad daarover is men het in de Bonds republiek algemeen eens van een mentaliteit die alleen gevoed kan zijn door nazi-lectuur, door nazi-gesprekken en door nazi-influisteringen. De onbe antwoorde vragen zijn dan ook voor de autoriteiten te Keulen, Dusseldorf en Bonn: wie bracht deze 25-jarigen tot hun schanddaden? Wie injecteerde hen met anti-semitisme? Wie maakte van dit tweetal dat reeds eerder met de politie in aanraking is geweest ook nog poli tieke misdadigers? De in september j.l. geopende synagoge te Keulen werd donder dag door nazi's besmeurd: op de muren bij de ingang werden leuzen en hakenkruisen gekladdie deden denken aan de afschuwelijke ge beurtenissen van twintig jaar ge leden. Met andere woorden: de schanddaden van Keulen komen er op neer, dat het met het nazisme in de Bondsrepubliek nog altijd niet voor de volle 100 procent is afgerekend. Er bestaan gevaarlijke resten van het Hitlerisme. Er zijn lieden te vinden die zich laten spannen voor het nazi-karretje en dat nog altijd ge reed blijkt te staan voor terroristische jachtpartijen ti Slot pag. 2 Philips en de NV Hollandse Signaalap paraten voor een belangrijk deel de elektronische uitrusting zullen verzorgen. De motoren worden naar alle waar schijnlijkheid in België gebouwd. De kos ten van de in licentie te bouwen „Star fighter" zullen inclusief uitrustingstuk ken en reserve-onderdelen naar schat ting zes miljoen gulden bedragen. Het is te verwachten, dat het eerste hier ge> bouwde operationele toestel in oktober 1961 gereed kan zijn. De „Starfighter" is in de V.S. reeds enkele jaren in gebruik. De vroegere ver sies f 104 A en B, de laatste is weer de tweepersoonsuitvoering van de eerste, zijn onlangs zelfs al weer afgedankt. De latere jager-bommenwerperuitvoering F 104 C en F 104 D is echter nog in volle actie. Het vijfde en nieuwste type, de F 104 G, waarop ook de Nederlandse keus is gevallen, is naar Canadese en West- duitse eisen ontworpen als onderschep- pings-jager-bommenwerper en verken ningsvliegtuig. Bemand projectiel De Amerikaanse piloten hebben het vliegtuig de bijnaam van „het bemande projectiel" gegeven, vanwege zijn uit zonderlijke prestaties. De maximum snelheid van een ongewapend model be draagt namelijk 2.800 kilometer per uur, gewapend en geladen 2.300 kilometer. De maximaal bereikbare hoogte is 22 tot 24 kilometer. Het toestel is 16.61 meter lang en de spanwijdte van de korte stompe, maar mesdunne vleugels be draagt 6.68 meter. Het vliegtuig weegt omstreeks 8.000 kg. De F 104 is de enige, die drie wereldrecords op zijn naam heeft gebracht: voor snelheid, hoogte en stjjgsnelheid. Teleurstelling in Parijs Zoals te verwachten was in de keuze in Parijs met gevoelens van zware te leurstelling vernomen. Men meent in Parijs te weten dat Brussel het Neder landse voorbeeld al gevolgd zou hebben en men voorspelt eveneens dat andere Atlantische landen als Noorwegen, Tur kije, Italië en Denemarken na Ca nada en West-Duitsland, die al eerder voor de Starfighter hadden gekozen dit Amerikaanse toestel in een naaste toekomst eveneens willen bestellen. De beslissing heeft in Brussel geen verbazing gewekt. De vroegtijdige be kendmaking is niettemin in Brussel een verrassing geweest. len op Nixon, tot wie hij in 1952 reeds zed: „you are my boy". Verder zal thans het vredesthema een nog belangrijker factor kunnen worden in de Republikeinse campagne. Zolang Rockefeller nog in de race was, bestond in het Republikeinse kamp nog een zeker tegenwicht tegen de vleugen van rozegeur, die zier uit Camp David over Amerika verspreidden. Rockefeller was een scepticus, die zich afvroeg of Kroesjtsjef soms alleen maar de illusie van toenadering aan het scheppen was teneinde des te gemakkelijker de Rus sische militaire voorsprong te kunnen vergroten om daarna met meer kans op succes chantage-pogingen te kunnen ondernemen. Indien Kroesjtsjef zich op de topcon ferentie zonder evenwel concessies te doen wat meegaande toont en daarna in Moskou voor Eisenhower een warme ontvangst organiseert kan hij de wereld nog geruime tijd in het onzekere hou den over zijn eigenlijke bedoelingen. Nixon kan in dat geval zeker profiteren van het populaire vredesthema, want velen zullen in Amerika graag geloven met Nixon en de Republikeinen op de goede weg te zijn. De derde factor in Nixons voordeel is zjjn eigen vechtersaard. Van deze wel sprekende figuur, wiens woorden boven niemands pet gaan, kan men een cam pagne verwachten, waarin de stukken eraf zullen vliegen. Soms zal hij fel zijn, soms sentimenteel, maar altijd vol energie en tot het uiterste profiterend van al zijn middelen: een welgespekte Republikeinse partijkas, een aantrekke lijke vrouw en de wil om te winnen, die meeslepend is. Nixon beseft heel goed. dat de vaste aanhang van zijn partij kleiner is dan 'de vaste kern der Demo craten. Vandaar dat hij tot het eind van de race alles op alles zal moeten zetten teneinde de partijloze midden moot voor zich te winnen. Kennelijk heeft Rockefeller op zijn tochten door het land geconstateerd, dat Nixon de partijleiders in de diverse staten stevig in zijn macht had weten te krijgen. Dit maakte zijn kansen zo gering, dat hij er van afgezien heeft pogingen te ondernemen om alsnog een aanhang te verwerven, die hem een serieuze tegenstander van Nixon kon maken. Rockefeller heeft tevens te kennen gegeven, dat hij niet in aanmerking wil komen voor het vice-presidentschap. Dat is een teleurstelling voor de Repu blikeinen, want de combinatie Nixon- Rockefeller zou bijzonder sterk zijn ge weest. Men zal stellig nog wel pogingen ondernemen om Rockefeller ertoe over te halen de tweede plaats te aanvaar den. Objectief bezien moet het voor Rockefeller aantrekkelijker zijn de kans af te wachten in 1964 of in 1968. wan neer hij 55 of 59 jaar zal zijn en altijd nog jong genoeg voor het president schap. Voor de Democraten levert Rockefel lers beslissing enige voordelen op Hun conventie wordt twee weken vroeger ge houden dan de Republikeinse en zij be hoeven daar nu niet meer in het onzekere te verkeren omtrent de kan didaat met wie de Republikeinen aan zullen komen. Zij moeten nu overwegen wie zij het beste tegen Nixon in het veld kunnen brengen. Verder is het voor de Democraten een voordeel, dat de Republikeinse con ventie geen spannend „t.v.-drama" kan opleveren. Iedereen weet nu dat Nixon kandidaat zal worden en de publieke belangstelling voor de conventie in Chicago zal daardoor minder groot zijn. De Republikeinen zullen echter, dank z{j het feit, dat Rockefeller zijn beslissing zo vroeg heeft genomen, geen interne strijd in de partijgelederen meer krijgen In het Democratische kamp streven op zijn minst vijf mannen naar de toppo sitie. Hun onderlinge strijd zal waar schijnlijk doorgaan bot begin juli en dat kan leiden tot een zekere gespletenheid al zal men ook officieel na de conventie eensgezind zijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1