Voedselnood in Oost-Duitsland: enorme achterstand op Bonn.... Delft krijgt er stuk grond bij Veld der directe belastingen is thans volkomen afgegraasd MAÏZENA DURYEA Met een enkel woord Weer aanvraag voor tv-reclame Agenda DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 De rode leider UIbricht sprak dreigende woorden over de voedselvoorziening Zowel in hoeveelheid als kwaliteit grote tekorten (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse communistische partijleider, Walter Ulbrjcht, greep het afgelopen weekeinde hard in waar het het Oostduitse debat over de voedselvoorziening aangaat. Het tekort aan levensmiddelen, aldus UIbricht, heeft bepaalde ideologische oorzaken: de commu nistische partij, de SED en het staatsapparaat hebben op het ge bied van de landbouw volkomen gefaald. UIbricht eiste van de landbouw dat zij ver boven de plancijfers zou gaan produceren. Daarbij is het noodzakelijk, dat de laatste parti culiere boeren in Oost-Duitsland zijns inziens verdwijnen. Hij eiste dan ook een versnelde en volle dige collectivering van de Oost duitse landbouw. UIbricht was In het bijzonder gebeten op het feit, dat de Oostduitse landbouw op geen stukken na dn staat is geble ken, de landbouw van de Bondsrepu bliek in te halen. Onze landbouw, aldus de partijleider, moet zioh wel zeer in spannen om de Bondsrepubliek vóór 1965 in te halen, zoals het plan is. De Westduitse -andbouw, zo moest hij be kennen, presteert op dit ogenblik zeker 30 procent meer dan die van Oost- Duitsland. Zo is de opbrengst aan tarwe per hectare in West-Dul'tsland 330 kg. hoger dan in de Duitse communistische staat, aan aardappelen 6100 kg. hoger, aan suikerbieten 8500 kg. De Westduit se koeien leverden dit jaar, zo geselde Uitreiking prijzen Jan Campertstichting (Speciale berichtgeving) Gisteravond vond in Den Haag de plechtige uitreiking plaats van de let terkundige prijzen, welke telketijare door de Jan Campert Stichting worden toegekend. Dit jaar viel de hoogste onderschei ding de Constantjjn Huygensprys toe aan Gerrit Achterberg De commis sie van advies bestaande uit mr H. Mout, voorzitter, G. Kamphuis, Bert Bakker en Pierre H. Dubois verklaar de, dat zU gemeend heeft de Constanten Huygensprijs voor Achterbergs gehele oeuvre toe te kennen, een oeuvre dat rijkt naar het absolute, het eenvoudige, het alledaagse opheft boven zichzelf en nooit een inzinking heeft getoond. Burgemeester Kolfschoten, die hierna de prijs uitreikte, sprak zijn dank uit voor hetgeen Achterberg ons in zijn werk geschonken heeft. De bundel „Geboortestad" van de Jonge dichter Sijbren Polet die zich „niet van zijn generatiegenoten scheidt, maar zich wel van hen onderscheidt" werd bekroond met de Jan Campertprijs. De commissie noemde het werk „een van de boeiendste bundels, welke in de laatste twee Jaar zijn verschenen". Polet behoort tot de experimentelen, maar in zijn experiment isoleert hij zich niet van de wereld. Integendeel, in zijn werk heeft hij volledig deel aan de mo derne wereld. Helaas kon de dichter door verblijf buitenslands de prys niet zelf in ont vangst komen nemen. De Vijverbergprijs werd tenslotte uit gereikt aan de bekende criticus-roman cier Jos Panhuijsen voor zijn roman „Wandel niet in water". De commissie was van mening, dat deze roman de sterkste is welke ooit door Panhuijsen geschreven is en uitmunt door haar levendige, bondige en natuurlijke taal. Als zinvol besluit van deze avond luisterden de aanwezigen naar Jaap Harten, die de sonnetten-cyclus „Ode aan Den Haag" van Achterberg voor droeg. Bonn opnieuw tegen „Genève" (Van onze correspondent dn Bonn). Voor de tweede keecr in vier dagen tijd heeft de Westduitse regering zich bij monde van de perschef Von Eokardt uitdrukkelijk gedistantieerd van de Westelijke plannen nopens Berlijn, zo als die op 28 juli j.l. op de Geneefse ministersconferentie te berde zijn ge bracht. Von Eckardt verklaarde giste ren op een persconferentie te Bonn zoals gemeld had hij de Geneefse con ferentie zondag Jl. „volkomen mislukt" genoemd dat de Sovjet-Unie deze voorstellen te Genève heeft afgewezen. Een diplomatieke binding bestaat dus zijns inziens niet meer. Het Westen is er dus niet meer aan gebonden, staat thans volkomen vrij van dit plan en heeft een vrije baan voor zich. Von Eckardt legde er ook de nadruk op dat er onder de westelijke Grote Drie en de Bondsrepubliek thans eens gezindheid bestaat ten aanzien van het probleem-Duiitsland en de Berlijnse kwestie. Het westelijke vredesplan, zoals dat bij het begin van de Geneefse con ferentie is ingediend, wordt nog altijd beschouwd als basis voor onderhande lingen met Moskou; de zogenaamde in terim-oplossing van 28 juli, die Rusland heeft verworpen, dus niet meer. Het Westen, aldus Von Eckardt, heeft de Russen nog nooit aangeboden om zijn troepen uit Berlijn terug te trekken en zal dat ook niet doen. De nadruk waarmee van Westduitse kant zo gehamerd wordt op het misluk ken van Genève. betreft in het bijzon der het Westelijke door de Russen ver worpen voorstel van 28 juli, waarin ge sproken werd over beperkte terugtrek king van troepen uit Berlijn, beperking van de propaganda door beide partijen, toezicht van de Verenigde Naties en dergelijke. Bonn is nooit erg content over dit plan geweest en neemt nu de kans waar om te verklaren, dat de Ge neefse conferentie rondweg een mis lukking was en dat alle daar door de Kussen verworpen plannen geen rechts geldigheid meer hebben. Volgens Bonn moet er met Kroesjtsjef ln april a.s. een ander uitgangspunt worden gekozen. UIbricht zijn eigen partijgenoten, 3409 liter melk, de Oostduitse koeien slechts 2676 literDe groentevoorraad, de fruitverzorging er is aan alles een tekort, zowel wat hoeveelheid als wat kwaliteit aangaat. Het gaat, aldus UI bricht, de kapitalistische economie be ter dan ons. Chaotische verhouding De voltallige vergadering van de Oost duitse communistische partij heeft zich vorige week juist weer bijzonder met de voedselvoorziening beziggehouden. Geklaagd werd daarbij dat de bevolking in 1959 12 procent meer vlees, boter en melk heeft verbruikt dan het plan was, terwijl de landbouwproduktie 20 pro cent achter de plannen aanliep, zowel tengevolge van de droogte als van ge brekkige leiding en oriëntering van het ministerie van Landbouw te Oost-Ber- lijn. Er schijnt een chaotische verhou ding te bestaan tussen de landbouw- toporganen, de kolchozen (de land- bouw-coöperaties) en de weinige zelf standige boeren. Geen van drieën zou op de hoogte zijn van moderne, weten schappelijke onderzoekingen. De voed seltekorten zou Oost-Duitsland, zo zegt men in Bonn, gemakkelijk kunnen op heffen, indien men meer zou importe ren. Maar aan dit communistische land zijn in het Oostblok grenzen gesteld waar het de invoer van voedsel aan gaat! Mager kerstfeest Thans tracht men met een z.g. alarm- plan alle veevoederreserves te bereiken. Daarbij wordt in het bijzonder de che mische industrie ingeschakeld, die mee moet helpen om stro, magere melk, enz. voor veevoer geschikt te maken. Daarenboven voert de minister van Landbouw, Reichelt, een campagne by de boeren .onder het motto „met min der veevoer meer varkensvlees, meer melk en meer koeien". En pairtij chef UIbricht heeft de bevolking al gewaar schuwd dat teveel boter eten gevaar lijk kan zijn voor de gezondheid Maar met dit alles is men, gelijk uit Ulbrichts recente rede blijkt, niet in staat de voedselnood te maskeren. Juist in deze dagen voor kerstmis, waarop ook de Oostduitser grote hoeveelheden voedsel pleegt te kopen, schreien de te korten aan melk, boter en vlees, ten hemel. Nog temeer nu Westduitse fami lieleden juist in deze dagen reeksen pakjes met levensmiddelen naar het communistische paradijs zenden! Het wordt ook dit jaar een mager kerst- leest voor de onderdrukte Oostduitsers: weinig voedsel, geen gelegenheid om kleine kerstgeschenken te kopen, weinig kerstbomen. Alleen Spoetnik-propa ganda en lichtreclames met woorden als „socialisme, dat is de vredeop de Oostberlijnse „Wcihnachtsmarkt" Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen waardoor 3700 ha. van Schipluiden met ongeveer 335 inwoners overgaat naar Delft. Voorts zal de Bras- serskado te Rijswijk tot Delft gaan be horen. Delft moet geholpen worden, zei de heer Scheps (PvdA), en aan de hulp op afbetaling moet een einde komen. De uitbreiding van Delft is ten volle verant woord, oordeelde de heer Verkerk (AR). Ook de heer Alberlng (KVP) betuigde zijn instemming, hoewel hij zich afvroeg of de overgang van weidegebied naar Delft beslist noodzakelijk is om re creatieruimte te scheppen. Mijn oordeel is, antwoordde minis ter Toxopeus, dat Delft elders niet vol doende terrein heeft voor de aanleg van sportvelden enz. Voor een stad van in de toekomst 120.000 inwoners is ruime recreatiegelegenheid nodig. Als het wei degebied bij Schiplulden zou blijven, zou voor de stadsbevolking de mogelijkheid ontbreken tot actieve recreatie. Voorzo ver thans valt te overzien is de uitbrei ding van Delft voor een aanmerkelijk aantal jaren voldoende, want het ls een behoorlijk forse maatregel. Misschien in 1960 uitbreiding gebouw der Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft gisteren in zijn afscheidsrede voor het kerstreces verklaard, dat de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid hem heeft medegedeeld zijn uiterste best te zullen doen om de uitbreiding van het Kamergebouw met een nieuwe vleugel aan de Hofweg, nog ln de eerste maan den van het jaar 1960 in het geheel van zijn bouwprogramma in te voegen. In parlementaire stijl betekent dat bUna een toezegging. De jaarlijkse wedloop met de tijd bij de begrotingsbehandeling heeft de Tweede Kamer weer verloren. Het is niet gelukt vóór Kerstmis de begrotin gen van Verkeer en Waterstaat, Buiten landse Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, alsmede van Nieuw - Gulnea, af te handelen. Bovendien zjjn niet afgehandeld de begrotingen van het Zulderzeefonds, het gemeentefonds, de PTT, het Staatsvissershavenbedrijf, het Scheepvaartfonds en de Staats drukkerij. De Tweede Kamer zal dinsdag 26 januari weer bijeenkomen. Achtereen volgens zullen dan aan de orde komen de nog niet behandelde begrotingsont- werpen en kort daarna de goedkeurings wet van de Benelux Economische Unie, Minister Zijlstra in Eerste Kamer: De minister van Financiën prof. Zylstra heeft gisteren in de Eerste Kamer de sprekers by de algemene financiële beschouwingen beantwoord. Voor 1960 verwacht prof. Zylstra een groei van 5 in de verschillende beste dingscategorieën. Normaal gesproken zou de consumptie relatief ln een oplopende conjunctuur by de investeringen moeten achterblijven. Dit zal volgens verwach tingen in 1960 echter niet het geval zyn, waardoor de begroting 1960 nog maar net door de beugel kan. Uiterste waakzaamheid blyft geboden. Gewaakt moet worden tegen cumula tie van bestedingen in gezinnen en be drijven, anders loopt het mis, zoals dit in 1956/1957 het geval was. De motoriek zoekt de minister in de bestedingen van de gezinnen. Op grond van zijn berekeningen meent prof. Zijlstra, dat de rijksuitgaven in 1960 geen Inflatoire impuls zullen uit oefenen. De minister hoopt spoedig eens met de financiële beheerders der grote ge meenten aan de conferentietafel te gaan zitten om in een open gesprek een op lossing te zoeken voor de financiële pro blemen van Rijk en gemeenten samen. Sprekende over het vrymaken van middelen om belangrijke overheidstaken te kunnen vervullen zeide prof. Zijlstra, dat hierbij uitsluitend gedacht kan wor den aan de indirecte belastingen. Ds. G. W. K. Hugenholtz 70 jaar Eerste kerstdag hoopt ds. G. W. K. Hugenholtz uit Zeist, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, zeventig jaar te worden. Na enige tyd bij het onderwijs werk zaam te zijn geweest, werd ds. Hugen holtz 19 mei 1929 door prof. dr. A. H. den Hartog uit Amsterdam bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Ransdorp en Sohellingwoude in de classis Edam. Op 17 jariuari 1932 ver wisselde hij deze gemeente met die van Klaaswaal, vanwaar hy op 21 april 1946 naar die van Woubrugge in de classis Leiden vertrok. Tenslotte diende ds. Hu genholtz nog precies zes jaar de her vormde gemeente van Nijkerkerveen in de classis Harderwijk, waar hem met ingang van 1 mei 1955 op 65-jarige leef tijd emeritaat werd verleend- Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Zeist. Ds. Hugenholtz heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. Ds. Hugenholtz is de dertigste en tevens ook laatste telg uit het ge slacht Hugenholtz, dat gedurende drie eeuwen, zowel in Bentheim (D.) als in Nederland het predikambt heeft ver vuld. Zyn oudste broer, ds. J. B. Th. Hu genholtz, die ook te Zeist woont, werd met ingang van 1 mei 1954 te Ammer- stol op 65-jarige leeftijd emeritaat ver leend- Het veld der directe belastingen is vol ledig afgegraasd. Het is onmogelijk de hogere inkomens verder te belasten, ook al omdat dan uitwijkmanoeuvres byv. naar Zwitserland plaats vinden. Maar ook de middengroepen zyn zodanig be last, dat daardoor bezitsvorming en spa ren onmogelijk worden. Ook aan de voet is de loonbelasting reeds hoog. Staatssecretaris Van den Berge heeft vervolgens nogmaals de diverse aspec ten van de belastingdruk belicht, mede in verband met een vrij kapitaalverkeer in de EEG. De druk mag niet hoger zijn, dan in de ons omringende landen. De wetsvoorstellen werden tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard met de aantekening, dat de heer Derk- sen zijn stem niet aan de belastingver laging voor vrijgezellen heeft kunnen hechten. De voorzitter besloot de vergadering met het aanbieden van zyn beste wensen voor de kerstdagen en het nieuwe Jaar. Ü/i/tt/l/'/i/i/ne 7/licfy Verslaat griep en verkoudheid BINNEN UUR.... Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Amerikanen van „onjuiste gegevens" beschuldigd De Sovjetrussische deskundigen, die te Genève met Amerikaanse en Engelse exparts hebben beraadslaagd over de wijze waraop overeenstemming kan wor den bereikt over een staken der kern wapenproeven, met waarborgen voor een richtige naleving van een akkoord, heb ben gisteren een rapport gepubliceert, waarin zij hun Amerikaanse collega's beschuldigen van een eenzijdige voor stelling van zaken bij het verstrekken van nieuwe gegevens over het opsporen van ondergrondse kernontploffingen. Ditzelfde geldt volgens hen ook voor hetgeen de Amerikaanse deskundigen hebben verklaard over het gebruik van instrumenten, die donig zijn voor het Krupp geeft joden schadevergoeding (Van onze correspondent te Bonn) Tussen de 52-jarige Alfried Krupp von Bohlen und Halbach en de organisatie voor joodse aan spraken op Duitsland te New York is een overeenkomst gesloten. Dit akkoord voorziet in een betaling door de Kruppfabrieken van een bedrag van 5000 mark aan joodse gevangenen van concentratiekam pen, die tijdens de nazitijd als dwangarbeiders in de Kruppfabrie ken hebben moeten werken. Krupp stelt voor deze schadevergoeding in eerste instantie een bedrag van zes miljoen mark ter beschikking, maar is bereid indien nodig een totaalsom van 10 miljoen mark uit te keren. De overeenkomst is ln West-Duitsland getekend door de vertegenwoordiger van Westduitse joden en is gisteren toege juicht door de officiële joodse instan ties in de Bondsrepubliek. Van de zijde van Krupp is meegedeeld dat men ge leden onrecht wil vergoeden en dat Al fried Krupp persoonlijk bij het tot-stand- komen van de overeenkomst is betrok ken geweest. Het akkoord kwam tot stand 14% jaar na het einde van de oorlog en 11% jaar nadat Alfried Krupp te Neurenberg werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf als oorlogsmisdadiger, omdat in zijn wapen- en munitiefabrieken zovele joodse en andere dwangarbeiders had den moeten werken. Krupp werd in fe bruari 1951 vrijgelaten. Sedertdien voert hij een taai en succesvol gevecht om de opbouw van zijn industriële keizerrijk, waarin hij bepaald is geslaagd. Van de hem opgelegde geallieerde verplichting om zijn staal- en kolenondernemingen te verkopen zal bijvoorbeeld niet komen ondanks een bepaald verzet in Frankrijk en Nederland van de laatste dagen. Daartegenover is Krupp allengs bezig door aankopen van andere bedrijven zijn geconcentreerd bezit, waarvan hij de ab solute alleenheerser is, uit te breiden. BINNENLAND De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag eervol ontslag verleend per 1 september 1960 aan prof. dr. J. A. A. Ketelaar uit zijn ambt van gewoon hoogleraar ln de fysische scheikunde, de chemische kristallografie en de chemische thermodynamica aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Prof. Ketelaar zal op die datum de leiding van het speurwerk op zich gaan nemen bij het nieuwe laboratorium van de zoutlndustrie ln Hengelo. De raad benoemde voorts prof. dr. Ir. R. J. Forbes, tot dusver bijzonder hoogleraar vanwege de Allard Pierson- stlchtlng, tot buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis der natuur- en scheikunde aan de gemeente universiteit. Bij K.b. is met ingang van 17 decem ber 1959, tijdelijk, voor de tijd, dat hij is bestemd voor de vervulling van defunc tie van commandant van de zelfstandige afdeling „Biak" te Biak (Ned. Nieuw- Gulnea), benoemd en aangesteld, bij het wapen der artillerie, tot luitenant-kolonel, de majoor W. J. Heer, van dat wapen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 26 tegen 5 stem men besloten, voor een bedrag van 500.000 gulden aandelen a pari deel te nemen in iet maatschappelijk kapitaal van de Am sterdam-Hilton Maatschappij N.V. De PTT heeft meegedeeld, dat met e volgende schepen zeepost kan worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Zaanland 28/12, ms. Al berto Dodero 29/12, Australië: ss Overijs sel 27/12, ms. Willem Ruys 29/12, Brazi lië: ms. Ruhrstein 27/12, ms. Kennemer- land 29/12, Canada: ss American Reporter 28/12, ss Black Hawk 29/12, Chill: via New York 29/12, Indonesle: ms Karlmun 29/12, Ned. Antillen: ms Medon 28/12, Nleuw-Zeeland: ms Willem Ruys 29/12, Suriname: ms. Norinda 28/12, ms. Willem stad 29/12, Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika ss Rempang 29/12. Op kerstavond van 21.30 tot 22.00 uur zal het nieuwe carillon van Rhe- nen spelen. Het klokkenspel in de Cune- ratoren telt 47 klokken en wordt be speeld door de organist-beiaardier, Leo van Stempvoort. Er komt ook nog een automatisch speelmechanlsme doch dit zal pas na kerst gereedkomen. In de afgelopen vakantieperiode I Minstens 23 mensen zijn om het le- t/m eonffimhnri hahVion KnltonlonH. nai-an-a» - - (Juli t/m september) hebben buitenland se gasten 1.335.000 nachten ln Nederland se hotels doorgebracht, dit zijn 72.000 overnachtingen of 6% meer dan vorig Jaar aldus het Centraal Bureau voor de tlstlek. BUITENLAND Het Britse Lagerhulslld Robert Ed wards heeft, naar van officiële zijde te Madrid ls vernomen, aanzegging gekregen om Spanje te verlaten. HIJ was naar Ma drid gekomen voor het proces tegen Julio Ceron en zestien anderen, die van onder mijnende activiteit tegen het bewind van Franco worden beschuldigd. De Franse expeditie ln Nieuw-Gulnea heeft aan haar hoofdkwartier ln Parijs gemeld, dat z(j op een hoogte van 3500 meter een pad heeft gevonden door een nog onverkende bergketen. De expeditie heeft nog steeds met klimatologische moeilijkheden te kampen. Twee dragers zijn overleden. Het gezelschap is doodmoe. Men hoopt dat er bij de bron van de Prin ses Marijke rivier voorraad kan worden geparachuteerd. De expeditie ls van de zuidkust van Nieuw-Gulnea vertrokken. Men hoopt tegen het eind van Januari de tocht van zuid naar noord te nebben volbracht. Het Witte Huis te Washington heeft gisteren meegedeeld dat de NAVO-raad de benoeming van admiraal Robert L. Den- nison van de Amerikaanse Marine tot op perbevelhebber van de NAVO-strijdkrach- ten ln het gebied van de Atlantische Oceaan als opvolger van admiraal Je rauld Wright heeft goedgekeurd. Admi raal Dennlson zal het nieuwe commando op 29 februari 1960 op zich nemen. Admi raal Dennlson is thans opperbevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten op het oosteiyk deel van de Atlantische Oceaan en op de Middellandse Zee. In het centrale comité van de com munistische partij in de Sovjet-Unie, dat op het ogenblik bijeen is, zijn belangrijke wijzigingen voorgesteld ln het bestuur en het beheer van de Kolchozen (collectieve boerderijen) door de premier van de Sov jet-republiek Rusland, Poliansky. BIJ een controle in een trein ln een voorstad van Rangoon bleek dinsdag dat er 110 reizigers waren die niet hadden betaald. De eerste 106 schold de contro leur de huid vol maar bij de laatste vier hief hij slechts de armen in wanhoop ten hemel: het waren boeddhistische monni ken aan wie hij pas na aarzeling vroeg hun kaartjes te tonen. In het uit Ran goon afkomstige bericht wordt niet gezegd ven gekomen tengevolge van een zware sneeuwstorm die de Amerikaanse staten New York. New Jersey. New Hampshire, Vermont, Maine, Connecticut en Massa chusetts heeft geteisterd. De meeste slachtoffers kwamen bij verkeersongeluk ken om het leven. De socialistische burgemeester van Marseille Gaston Defferre, heeft in ,,Le Provencal" geschreven, dat hij de Russi sche premier Kroesjtsjef niet kan ontvan gen tijdens diens bezoek aan Frankrijk, hoewel de Franse regering de wens te ken nen gegeven heeft, dat hij Kroesjtsjef ln het stadhuis ontvangt. Deferre wijt dit aan het gedrag van de communistische vertegenwoordigers, die volgens hem niet ln staat zijn zichzelf ln bedwang te hou den en nog minder hun „manschappen". Ruim honderd brandweerlieden heb ben gisteravond vergeefs getracht een vrachtautochauffeur te redden, die met zijn auto in een 25 meter diep gat was gevallen, toen hij over een vuilnisstort plaats in Oost-Parijs reed. Men poogde de wanden van het gat te stutten om te voorkomen dat er aarde en stenen op de auto vielen. Desondanks was de 32-jarlge chauffeur Etlenne Lambert overleden, toen men hem eindelijk naar boven had ge bracht. Pierre Medlnos, voorzitter van de commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa, heeft gisteren op een persconferentie te Straatsburg ver klaard dat de commissie geweigerd heeft een verzoekschrift van de voormalige Duit se nationaal-socialistlsche leider Rudolf Hess te behandelen, waarin deze verzoekt op vrije voeten te worden gesteld. Op het Belgische ministerie voor Culturele Zaken wordt geschat, dat er ln het land een half miljoen radio's en 100.000 tv-toestellen zijn, waarvoor geen belasting wordt betaald. Minister Harmei heeft aangekondigd, dat de controle zal worden verscherpt, maar dat huiszoekin gen slechts zullen mogen worden gedaan na toestemming van de rechter. of de Blrmaanse spoorwegen winst maken. Een Deense expeditie heeft de resten ontdekt van twee steden uit vierduizend en drieduizend Jaar voor Christus. Dit ls woensdag te Kopenhagen onthuld door leden van de expeditie, die twee Jaar ln Syrle zijn geweest. Een van de steden ls ontdekt onder een heuvel bij de rivier de Slnn en de andere onder een heuvel aan de Syrische kust. Men denkt dat de twee steden die Oesana en SJoeksi geheten zou den hebben, ln de tiende en r ----- - eeuw voor Christus verwoest zijn, waar schijnlijk tijdens de Invasie van de Assy rische koning Salmanassar. Financiële beschouwingen in de Eerste Kamer Bij de algemene financiële beschou wingen over de begroting 1960 bracht Voorzitter mr. J. Jonkman in de Eerste Kamer het vrijgezellen-belastingtarief, de verlenging van de tydelyke belasting maatregelen en de fusie-maatregelen inzake N.V.'s in debat. Tien sprekers hebben in eerste instan tie het woord gevoerd. De minister zal vandaag antwoorden. Ingestorte brug te Rotterdam verwijderd (Speciale berichtgeving) Vlugger dan men had verwacht is de Buitèn Parksluizenbrug, te Rotterdam, die eergisteravond is ingestort, verwij derd. Het was een geluk dat er juist een bok was geschut naar de Coolhaven. Ook aan de Parkhavenzijde van de sluizen kwam een bok en wel van De Wit's ber gingsbedrijf. Met man en macht heeft men 's nachts de klep los gebrand, waarna de bokken hun taak konden verrichten. Omstreeks half 10 gister morgen was de klep verdwenen. Het scheepvaartverkeer kan nu voortgang vinden. Het landverkeer echter onder vindt nog grote vertaging. Enige grote uitgeversmaatschappijen, uit de groep van de zogenaamde pu- bliekbladen van de Nederlandse Organi satie van Tijdschriften Uitgevers, (dit zyn onder meer de geïllustreerde fami liebladen, de vrouwenweekbladen, opi niebladen), die tezamen meer dan twee miljoen abonnees bedienen, hebben een aanvrage tot zendvergunning by het de partement van O. K. en W. Ingediend om, indien het tot reclame in de tele visie mocht komen, de exploitatie van deze reclame-uitzendingen te verzorgen. Het ligt in de bedoeling van deze uit gevers om in zeer nauwe constructieve samenwerking met de bestaande om roepverenigingen en met eventueel an dere belanghebbenden tot een hiertoe dienstige exploitatiemaatschappij te ko men. Dit wordt medegedeeld in een naar aanleiding van de zendtijdaanvrage uit gegeven communiqué. In de aanvrage hebben de betrokken uitgeversmaatschappijen duidelijk doen weten, dat zij reclame in de televisie niet noodzakelijk en zelfs ongewenst achten. Het is in Amerika en Engeland geble ken, dat juist de publiekbladen funeste gevolgen van televisiereclame ondervin den, zelfs zo dat vele van dergelijke bla den te gronde zijn gegaan, aldus het communiqué. Indien echter de regering onverhoopt toch reclame in de televisie invoert, achten de uitgeversmaatschap- pyen de bestaande omroeporganisaties, c.q. de Nederlandse Televisie Stichting, naar haar aard aangewezen om de ex ploitatie van deze uitzendingen mede te verzorgen, te meer daar naar hun me ning eventuele opbrengsten van deze televisiereclame voor een belangryk deel ten goede moeten kunnen komen aan de financiering van de televisieprogram ma's in het algemeen. Standpunt A.R. Het Centraal Comité van Anti-Revo lutionaire Kiesverenigingen heeft zijn standpunt inzake commerciële televisie als volgt bepaald: „Het Oentraal Comité van de Anti- Revolutionaire Partij heeft met veront rusting kennis genomen van de berioh- ten, dat het kabinet zou denken in de richting van een commerciële televisie. Zo het al ooit tot het toelaten van reclame in de televisie zal moeten ko men. zal dit, naar de mening van het Centraal Comité, ln elk geval binnen het raam van het ln Nederland gelden de omroepbestel moeten geschieden". Dit is Uw eeniame leven Het „Dit is Uw levensprogramma op de avond van de eerste kerstdag heeft de VARA geïnspireerd tot het thema „Dit is Uw eenzame leven". Enkele „vereenzaamde" levens worden op deze avond door middel van de ra dio uit hun eenzaamheid gehaald en. „wellicht niet alleen deze avond", aldus een communiqué van deze omroepver eniging. waarnemen en, zo mogelijk, ophelderen van de aard van ontploffingen, waarvan de oorzaak niet direct bekend is. Zij menen dat in de van Amerikaanse zyde verstrekte gegevens „opzettelijke onjuistheden" voorkomen, „die ten doel hebben het vertrouwen in het stelsel van toezicht, zoals dat in 1958 door de toen te Genève bijeen zijnde Amerikaanse, Britse en Sovjetrussische deskundigen werd ontworpen, te ondermijnen". De Amerikaanse afvaardiging naar het Geneefse overleg heeft zaterdag j.l. over het gebruik van instrumenten, dat door de Russische deskundigen is aanbevolen voor het opsporen van ontploffingen, waarvan de oorzaak niet direct bekend is, doch die teweeg kunnen zijn gebracht door ondergrondse kernwapenontploffin gen, verklaard, dat ontploffingen als de explosies van kernwapens in de woestijn van Nevada door deze instrumenten als aardbevingen zouden zijn geregisteerd, zodat het onwentelijk zou zijn deze in strumenten voor het aangegeven doel te gebruiken. En de Britse delegatie heeft in een zondag j.l. uitgegeven verklaring het Amerikaanse standpunt onderschreven. Hierin werd ook steun gegeven aan de theorie dat de trillingen in de aardkorst, teweeg gebracht door de ontploffing van een kernwapen in een uitgestrekte grot, veel zwakker zijn dan de trillingen, ver oorzaakt door de explosie van een in de grond begraven kernwapen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova': Getuigen. 7.25 uur nam. Stadhuisplein: Kerstzang. 8.309 uur. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): 0.1.v. comm. Kerstspel Leger Ahilberg. 6 uur ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk kerstdienst uur nam. Prediker: Kerstdienst o.l.v. evang. J. Maasbach van Gouda, 8 uur nam. néffende Schouwburg: Nat. Volkstoneel „De waar. I wlitte non". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho- a's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. de heer Th. W. Polet, 10.30 uur v.m. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „De toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Mlchiel A. de Ruyter spreekt over moderne Jazz. 8 uur nam. _)e Doelen: Leidse amateurfotografen. Spr. dr. W. Wlnsemius over Florence. 8 u. chouwburg: K. en O. Kerstspel ..Zwer vers rond de Kribbe" door het MeOhels Miniatuur-theater. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): Jevoha's :etuigen. Film: „De Internationale God- lelijke wil vergadering". 8 uur nam. nam. DINSDAG Universiteit (filmzaal)Filmstudie- kring K. en O. Poolse films. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalAquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 1—4 uur (tot 18 januari). Rllksmuseum Ueolugle en Mineralogie v d Werfpark I: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- eD feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 2—5 uur nam. (tot en met 30 januari). BIOSCOPEN. Trianon „Some like it hot". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en belde kerstdagen 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een zwalk voor 9ex". 14 Jaar. Dagelijks 8 uur. Zon- en feestdagen 4.45, 7 en 9.15 uur. Vakantiematinee 2.30 uur, „George wint op alle fronten" Lido ..En dat we toffe Jongens zyn!". A. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag en beide kerstdagen 2.30 ,4.45, 7 en 9.15 uur. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag en belde kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „De schaduw van Zorro", 14 laar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag en beide kerstdagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Studio „Een huis vol herrie", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en beide kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; vanaf 26 decem ber (2e kerstdag) des ochtends 8 uur ls geopend; Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; en vannT 27 december des ochtends 8 uur ls geopend de Zulder-apotheek, Lammenschansweg 4, De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 ls op de kerstdagen en zondag a.s. geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot zaterdagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Pleterse, Postel, Jansen, Langezaal en Verhoef; van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagmorgen 8 uur de doktoren Pleiter, H. C. Jasperse de Jong, den Haan en Hartman. En van ondagmorgen 8 uur tot maandagmorgen uur de doktoren Stoffers, Wijdicks, Van Alphen, Roodenburg Vermaat en Meel. Te Oegstgeest van hedenavond 6 uur tot zaterdagnacht 12 uur dokter Meissner, tel. 24865 en van zaterdagnacht tot maan dagmorgen 8 uur dokter Reterlnk, telef. 20394. (grote zaal) mentsshow. 8 uur nam. By geen gehoor by CJw hulsarts oi amuse- specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22232.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2