4 Overval op oude dame berecht beroemde geneesmiddelen 1 tablet in doen wonderen! Chefarine 4 Daverend welkom en gouden plaat voor Willy Alberti op Schiphol IMSs THEE WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 Slachtoffer trachtte de dader te bekeren (Van onze Haagse redactie) De byna tachtig jaar oude dame stond nietsvermoedend voor het raam naar de tuin te kyken. Toen ging plotseling achter haar de deur van de huiskamer open. Dodelyk geschrokken staarde de oude dame naar een griezelige figuur, die met een groot dolkmes in de opgeheven hand op haar toe kwam. Hy droeg een capuchon over zyn hoofd. Zyn gezicht was bedekt met een zwart masker. „Wie bea je? Waarom laat je me zo schrikken?", bracht de vrouw uit. De gemaskerde antwoordde niet anders dan: „Zie je dit mes? Ga niet schreeuwenmet een paar snelle passen was hy by zyn slachtoffer. De oude dame meende dat haar laatste uur geslagen was. „Genade", riep zy. „Je hebt toch ook een moeder gehad?" De gemaskerde man gooide haar ach terover op de bank en legde een grote band op haar mond. Met al haar kracht greep de vrouw naar de loshangende koorden van de capuchon, zodat deze voor het masker kwam en de rover niets meer kon zien. „Laat me los", voegde zij hem tege lijkertijd toe. „Als je niet schreeuwt", antwoordde haar belager. De oude vrouw, wier krachten het begonnen te begeven, be loofde dit. De gemaskerde liet haar los en eiste dat zij hem haar geld zou ge ven.. De vrouw overhandigde hem een portemonnaie, welke hij onmiddellijk opende, om de inhoud te onderzoeken. De buit bedroeg slechts veertig gulden. De gemaskerde rover scheen te weife len. „Doe dat zwarte ding van je ge zicht. Ik wil met je praten", zei de oude dame, nu wat kalmer. De man trok aar zelend zijn masker af. De oude dame zag het gezicht van een jonge man. Zijn ogen ontweken de hare. „Kom ga naast me zitten", zei de be jaarde vrouw en zij nam haar bijbel, die zij op haar knieen opensloeg. De jon geman ging onzeker zitten. Het mes en de portemonnaie had hij op tafel ge legd... Een vreemde zaak Dit ongewone relaas deed gistermid dag de president van de Haagse Recht bank aan de hand van de dossierstuk ken, waarin de verklaring stond opge tekend van de oude dame. Want zijzelf kon niet meer als getuige verschijnen, aangezien zij enkele dagen na het ge beurde aan een hartverlamming is over leden. „Een tragische bijzonderheid", vond de officier van Justitie. „Overleed zij dan als gevolg van deze geschiedenis?", vroeg de president. „Waarschijnlijk", iei de officier, er aan toevoegend: „Het is niet met zekerheid te zeggen, maar in ieder geval overleed zij enkele dagen later". „Ja, maar zfj was al 79 jaar", besloot de president. Voor het verdachtenhekje stond een timide 26-jarige machine-bankwerker uit Den Haag. De tenlastelegging ver meldde; verduistering en afpersing. De verduistering betrof een bandrecorder, welke hij had verkocht voordat hij alle termijnen had betaald. De afpersings zaak was heel wat ernstiger. Verdachte had al tijdenlang niet meer gewerkt. Zijn vrouw en hij hadden geen cent meer in kas, ondanks het feit dat zijn vrouw als werkster kans zag van haar werkgeefster links en rechts hon derden guldens te stelen. Een van haar werkgeefsters was een 79-jarige dame aan de Prinses Marian- nelaan te Voorburg. Zij was meestal al leen thuis. De machine-bankwerker vatte het plan op haar te gaan beroven. Zijn vrouw zou hem stilletjes binnen laten. Aldus geschiedde op 11 augustus j.l. In de onderwereld Na de overval gebruikte de oude dame al haar overredingskracht om de jon geman te doen inzien hoezeer hij op het slechte pad was geraakt. Aan de hand van de bijbel trachtte zij hem iets van haar geloof bij te brengen. Binnen enkele minuten bekende de rover haar snikkend dat hy in de on derwereld was terechtgekomen, dat hy niet meer terug kon en dat hij zijn moeder er zo'n vreselijk verdriet mee deed... De oude dame had oprecht medelijden Zij gaf de snikkende zondaar, die zich ter plaatse bekeerde, een kostuum van haar zoon, overhemden, sokken, schoe nen, nog een portemonnaie met f. 6,— (haar kerkegeld voor die zondag) en 'n psalmboekje mee. „Hebt u geen siga retten?" had de zondaar nog geïnfor meerd, die natuurlijk inmiddels weer „u" was gaan zeggen. Toen kreeg hij ook inog de pijp en de tabakszak van haar zoon.... Dominee sceptisch De volgende dag verscheen de do minee bij de oude dame. Zij was zo vol van het gebeurde, dat zij haar hart moest luchten. Zij was blij, dat zij het leven er af gebracht had en dat zij een zondaar had bekeerd. Maar de dominee bleef sceptisch en wist haar ervan te overtuigen dat zij toch aangifte moest doen bij de politie. Zo kwam de zaak aan het rollen en zo bleek dat de vrouw van de machine bankwerker de oude dame veelvuldig bestolen had. Ook deze werkster had zich gistermiddag voor de rechtbank te verantwoorden. Zij bekende dat zij van een andere werkgeefster vele honderden guldens gestolen had. De rechtbank be sloot haar zaak aan te houden voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer mei plezier Uw werk kunt doen 20 labl. 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.60 Tegen de machinebankwerker, die we gens psychopatische geestesaf wij kingen verminderd toerekeningsvatbaar is ver klaard, eiste de officier van Justitie 'n gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met ge durende de drie jaar lange proeftijd toezicht van de reclassering en psychia trische behandeling. De verdediger, mr. R. A. de Vos, meende dat afpersing toch niet geheel bewezen is. De rechtbank zal uitspraak doen op 5 januari. Kaisen weer aan de top in Bremen (Van onze oorrespondent in Bonn) Het parlement van de kleinste West- duitse deelstaat Bremen herkoos giste ren eenstemmig de 70-jarige socialist Kaisen tot minister-president. In Kaï- sens regering zitten zeven socialistische en drie FDP-ministers. De CDU staat er na jaren naast, nadat tijdens de landdagverkiezingen van 11 oktober j.l. de S.P.D. een grote zege had weten te behalen. Deze verkiezingen hadden tot resul taat, dat de socialisten van de honderd parlementszetels er eenenzestig verover den. De liberale F.D.P. kreeg er zeven, de C.D.U. 16 en de Deutsche Partei 16. De socialisten wensten de afgelopen weken niet in te gaan op de eisen van de CDU, waarna een SPD-FDP-coalitie- regering tot stand kwam zonder CDU-ers. die ditmaal in de oppositie zijn gegaan, gelijk dat ook het geval is in die andere grote Westduiitse haven stad Hamburg. De SPD verkreeg in de nieuwe regering zelfs het vice-minister- presidentschap. Door dit alles is er in Bremen een einde gekomen aan het verbond van „arbeiders en kooplieden", zoals men de coalitie van SPD-CDU en FDP placht te noemen. De nieuwe regering zit overigens even stevig in het zadel als de Advertenitie waar warmte Helpt, helpt PHILIPS Infraphll beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: Z9.7S en 37.so Na tiendaags bezoek aan Amerika (Van onze Amsterdamse correspondent) Op een guur en regenachtigmaar met verlichte kerstbomen versierd Schiphol is „tenore napolitano" Willy Alberti gistermiddag na een tiendaags bezoek aan Amerika ontvangen met gejuich, gezang, muziek en cadeaus. Het New York-toestel van de K.L.M., dat onderiveg twee uur vertraging had, taxiede tot vlak voor de verkeerstoren, waar op het terras honderden collega's bewonderaars(sters) de kou trot seerden. Een ware ovatie brak los toen de zanger verscheen. Het artiestenorkestje ,,De Roetetoeters" blies vrolijk en op het platform onder een enorm span doek met de woorden „Welkom Willy Arberti" onderging de zanger een grootse bloemenhulde en een zoenerig en handenschuddend welkom van vrouw en kinderen, familie en vrien den, temidden van alle stewardessen en het grondpersoneel, dat de lucht haven maar even kon missen. Onder indruk „Ik weet niet hoe ik jullie moet be danken", zei Willy Alberti later in res taurant „De Wijde Wereld", dat tot de laatste plaats bezet was met zijn bewonderaars(sters), die graag zijn wetenswaardigheden in Amerika wil den horen. Alberti was echter zo onder de indruk van de ontvangst, dat zijn reisgenoot, de heer P. Beishuizen, pu- bliciteitschef van Phonogram, de si tuatie moest redden. „Willy is zevenmaal opgetreden", zei h«. „Hy heeft gezongen in New York City, in Brooklyn, in Philadeplhia en weer in New York. Overal waar hy verscheen, werd de succesplaat „Ma rina" gedraaid, die thans als nummer 12 op de Amerikaanse hitparade staat. Alom werd betreurd, dat de tweede plaat „Julia" eerst na de kerstdagen op de markt komt. Perry Como en Ed Sullivan hebben beide verzekerd, dat zij Alberti daarna graag in hun televisieshows willen hebben. Max Tak, die de contacten legde met de show business en Leo Fuld, in wiens nacht club Willy optrad, vroegen of we niet konden blyven. Dat ging niet, er wach ten contracten in Nederland en Duits land. Maar misschien gaan we terug". Keihard Toen Alberti zelf wat op verhaal was gekomen, zei hy de showbusiness in Amerika keihard te vinden. „Het ver eist een fel leven, je aandacht mag geen ogenblik verslappen anders is een ander je voor". Namens de directie van Phonogram werd meegedeeld, dat tydens de afwe zigheid van Willy Alberti in Nederland de 100.000ste grammofoonplaat van „Marina" is verkocht en de zanger kreeg hiervoor de gebruikelyke gou den plaat overhandigd plus een fles cognac. De heer Dick van Hoorn van de „Club der Honderd" bood een tach tig centimeter lange, opgezette snoek aan, keurig verwerkt in een bloemstuk. Namens de collega's heette Cees de Lange Arberti in een geestige speech welkom. Familie, vrienden en collega's van Willy Alberti waren gistermiddag om half twee met een tweetal speciale bus sen naar Schiphol gekomen, waar zy zich in „De Wyde Wereld" by de grote schare bewonderaars(sters) voegden. Hier werd bekend gemaakt, dat het vliegtuig eerst om vier uur zou landen. Gelukkig konden „De Roetetoeters", het Dixielandorkestje, o.a. bestaande uit de Wama's, Rexis en Nicky Nobel, de tyd korten. Onder de belangstel lende artiesten zagen wy het Majoco- trio, de Selvera's, de Spelbrekers, Johnny Kraaykamp, Lucie Steyn, buik spreekster Carla en André Meurs. Om vyf uur vertrokken de bussen van Schiphol, terwyl de luidsprekers voor de zoveelste maal „Marina" over het stationsplein deden schallen. In Johnny Kraaykamps cabaret „De Cock pit" aan de Leidsestraat werd het feest voortgezet. Nederlands schip met acht man in gevaar Het Nederlandse m.s. „June" met acht mensen aan boord loopt gevaar op een rif by de noordwestelijke kust van Cuba in stukken te breken, aldus heeft de Amerikaanse kustwacht gis teren medegedeeld. Het ongeveer 50 meter lang eschip is volgens een woordvoerder van de kust wacht maandagavond op het rif gelopen. Door de hevige branding en de krach tige wind was het niet mogelyk geweest reddingboten uit te zetten. De „June" was op weg van Nassau (Bahama-eilanden) naar Guatemala. Eigenares van de „June" is de firma Bosscher en zn. in Dublin. Het schip vaart evenwel voor Kemp's Scheep- vaartbedryf in Groningen. vorige: zy heeft in het parlement 68 van de 100 zetels. Het is evenwel bekend, dat vooral Kaisen, dxe ook in de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de deelsta ten te Bonn) een vooraanstaande rol speelt, geporteerd was voor een zgn. grote coalitie met de CDU, welke in de afgelopen jaren veel heeft kunnen doen voor de wederopbouw van de in de oor log zwaar gehavende havenstad Bremen. Het is hier vooral de linkse socialist Boljahn geweest, die tegen Kaisens streven in de uitsluiting van de CDU zou hebben doorgezet. Men verwacht, dat deze Boljahn in de loop der volgen de jaren neg een belangrijke rol in de SPD zal spelen, hoewel voorlopig toch wel Kaisen, die de SPD-verkdezingszege feitelijk byna alleen wist te behalen, de eerste viool zal blijven spelen. Vijf tegen zes Van de elf Westduitse deelstaten zijn er thans vijf met regeringen, waarin de SPD een min of meer vooraanstaande rol speelt, te weten de minister-presi dent wist benoemd te krijgen. Het gaat hier om West-Berlijn (grote coalitie met CDU onder leiding van de SPD-er Willy Brandt). Neder-Saksen (ooalitie met Deutsche Partei en FDP onder de SPD-er Kopf), Hamburg (coalitie met FDP onder de SPD-er Brauer), Bremen (coalitie met FDP onder de SPD-er Kaisen). Hessen (coalitie met Vluchte lingen partij onder de SPD-er Zinn). De CDU heeft het heft in handen in Sleeswijk-Holstein coalitie met FDP onder de CDU-er Von Hassel), Noord- rijn-Westfalen (de CDU alleen onder Meyers), Beieren (samen met Vluchte- lingenpartij en FDP onder de CDU-er Seidel), Ba den - Wur ttemberg (grote coalitie met SPD en FDP onder de CDU-er Kiesingert, Saarland i samen met Deutsche Partei en SPD onder de CDU-er Roder en Rijnland-Palts (met FDP onder de CDU-er Altmeier). Oorlogsmonument in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister middag in een besloten vergadering ver enigd met een voorstel tot plaatsing van een in opdracht van de regering ontworpen zeer eenvoudig monument (een vierkant marmeren blok zonder beeldhouwwerk) in de hal van het Ka mergebouw. In het blok marmer zal 'n door het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie samengestelde erelyst wor den neergelegd met de namen van 18.000 gevallenen in het leger, bij de koopvaardij en in het verzet tydens de tweede wereldoorlog vam 19401945. De 18.000 namen zyn prachtig gecalligra- feerd door kloosterzusters in een groot losbladig boek. waarvan elke dag een bladzyde zal worden omgeslagen. De minister van O., K. en W. heeft aan de Kamer meegedeeld, dat het de bedoeling is van de regering het door de architect Aldo van Eyck ontworpen monument op 4 mei 1960 aan de Kamer over te dragen. Rouwk. 2Teyling. 3 12; Stomp- 2—Alph. B. 2 4—2; UVS 6— De „Overijssel" terug in Den Helder Gistermiddag is Hr. Ms. onderzee- bootjager ..Overijssel' na een verblijf van 18 maanden in Nieuw-Guinea in de haven Den Helder teruggekeerd. De 240 thuisgevaren schepelingen zullen 52 verlofdagen gaan genieten. De com mandant, kapitein ter zee S. L. de Jong, vertelde van het verblyf in de tropen veel praktisch nut te hebben gehad. Het technisch personeel heeft alle herstel lingen in eigen beheer uitgevoerd. Bij d'e patrouiliewerk was de dokter vaak de 'kampongs in geweest om voor de inlandse bevoüikxng spreekuur te houden, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Na negen maanden verblijf in Nieuw-Guinea is het schip op de helling in Manokwari geweest, waarby de scheepshuid in redelijke conditie werd bevonden. De thuisreis werd gemaakt via Singapore, Bombay, Djibouti en Pireus. DE ARRESTATIES IN „DONKER AMSTERDAM" De rechtbank te Amsterdam heeft vanmiddag op vordering van de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, de gevangenhouding bevolen van R. de V. met diens echtgenote en van J. van t H. en F. K., die vorige week door de zedenpolitie weTden gearresteerd op grond van „het gelegenheid geven tot ontucht en daar een beroep van maken De raadslieden van de arrestanten zul len van deze beslissing van de rechtbank in hoger beroep gaan by het gerechts hof te Amsterdam. De echtgenoten van Van 't H. en K., die eveneens werden gearresteerd zijn inmiddels door de rechter-commissaris voorlopig in vrij heid gesteld. Mr Hartsuiker is voornemens deze zaken zo spoedig mogelijk voor de rechtbank te brengen. In Rotterdam trad gisteren de be kende Spartaspeler Andries van Dijk in het huwelijk met mej. G. de Wit. Het bruidspaar op de stoep van stadhuis. Uitslagen Afd. Leiden K.IN.V.B. VAN ZONDAG 1: LDWS 1—KRV 1 5—2; Alph. B. 1— MMO 1 21; Rouwkoop 1Teyling. 1 4-2; Rfjpweter. 1Stompw. B. 1 3O. IA: L/ugdunum 3Poreholte 2 01; DOCOS 2—Warnwnda 2 20. 2A: Lugdunum 4DOCOS 3 21; SVLV 2Alphia 3 2BRo wjjkse B. DOCOS 4 3A: LiFC 5—ABC 4 14; Lugdu-n. 5 Roodenb. 5 31; VN A 2—St.-Bern. 2 0—2. 3B: SJZ 2—Lugduin. 6 5—1; SVLV 3— ZLC 2 3 1 3C: Altior 3—Foreholte 3 11—1; War- munda 3WSB 4 (n.o.);; Leidse B. 2 VTL 2 (Leidse B n.o.). 3D: DOSR 4Rijpweter. 3 2—2; Fore holte 4Lugdun. 7 14; LDWS 3—UVS 7 04. 4A: SJZ 3Leidse B. 3 63: SVLV 4 Unitps L. 2 23; Teyling. 4Roodenb. 7 3—2; VN A 3—Or. Groen 3 14. 4B: DOCOS 6ZLC 3 0—8; SJC 5— ASC 6 8—1. 4COr. Groen 4—MMO 2 3—2; ZLC 4— Aplh. B. 3 8—1. 4D: Unites L. 3KRV 3 ÏO—0; WSB 5 4E: St.-Bern. 4—Unites L. 4 0l1; MMO 3Stompw. B. 5 73. 4F: DOCOS 7—Lugdun. 9 1—0: Leidse B. 5Rouwkoop 4 13; LFC 8ASC 81; Warmunda 4L'.sse 8 36. Lenstra speelt niet voor oud-internationals Abe Lenstra zal niet meespelen in het I elftal van de oud-internationals dat dei- traditie getrouw op nieuwjaarsdag in Haarlem tegen HFC uitkomt. Hy heeft het af laten weten, omdat hy voor voet bal toch al zo veel van huis is op zon en feestdagen. Verder zal ook Appel i Fortunaniet van de partij zyn op 1 januari. Voor dit tweetal zullen nu mee spelen Albers van Vitesse en Van Dyk van Ajax. Het elftal van de oud-internationals is als volgt samengesteld Doel: Halle (Go Ahead); achter: Van Schyndel (SVV) en Albers (Vitesse); midden: Paauwe (Feyenoord), Terlouw (Sparta) en Schaap «Enschede); voor: Van Dijk (Ajax), Biesbrouck <RCH Roozen (Haarlem), De Vroet (Feijen.), en Smit (Haarlem). Sparta-Glasgow Rangers (Speciale berichtgeving) Sparta-trainer Dennis Neville gaat een dezer dagen naar Glasgow en zal daar het bestuur van de Rangers voor stellen de eerste wedstryd voor de kwart finale Europabeker op 9 maart te Rot terdam te spelen en de returnwedstryd een week later te Glasgow. Sparta wil graag in maart spelen om dat men aanneemt dat dan meer be langstelling zal zyn voor een avond- wedstryd, waarvoor onderhandelingen gaande zijn met het Feijenoord-stadion. Op Nieuwjaarsdag zal het Nederlands amateurelftal een oefenwedstrijd spelen te Roosendaal. Als tegenstander fun geert de eerstedivisieclub RBC. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de 2e ronde der vier tallencompetitie luidt Zwart-wit: team Hassellbach wint van team Nieuwenhuizen met 18 pnt; team v. d. Zeeuw gelijk met team De Haas jr. (3 pnt. voor v. d. Zeeuw). Rood: team Jonkers wint van team Schilt met 11 pnt; team Abspoel wint van team Lalau met 25 punten. Groen: team Rijnsburger wint van team Altink met 6 pnt; team Kop wint van team Mollema met 11 punten. In groep zwart wordt een driehoeks- viertaaienwedstrUd gespeeld. De uitslag hiervan is na 2 speelavonden: Zwart; team Tielkemeyer wint met 18 punten van team Vissers: team Tielke meyer wint met 43 punten van team Van Rhijn; team Van Rhyn wint met 23 punten van team Vissers. Geringe daling van totalisator - omzet In het afgelopen renseizoen liep het aantal rennen in Nederland terug van 125 tot 120. Als gevolg hiervan daalde het totaal verreden bedrag aan prij zen van ruim f206.000.- tot f202.000.-, voor welk bedrag 116 volbloeds aan de start verschenen. De Derby- en St. Leger-winnaar Jolly Peter won hiervan het leeuwendeel (f 16.175.-), gevolgd door de crack Kan dahar, die in zijn laatste seizoen i 8.500.- bij elkaar galoppeerde. Aan het hoofd van d-e winnende eigenaren plaat ste zioh stal ..De Bloemer" te Wasse naar met een bedrag van f 30.590 -. het geen ruim f7.000.- meer is dan de tweede op de lijst, de heer F. J. Frowein te Noordwijk. Mede als gevolg van het geringer aan tal rennen daalde de totalisator-omzet op de rennen van f 1.084.602.tot f 1.049.611.-. De gemiddelde omzet per ren steeg eohter iets. doch deze had be duidend groter kunnen zijn als tenge volge van de langdurige droogte de banen niet te hard waren geweest, waardoor vooral in het hoogseizoen de velden gemiddeld genomen van een te kleine bezetting waren. Waterpolo-nieuws Het zag er gisteravond in de wedstrijd Sleutelstad 1GZC 3 spoedig naar uit, dat onze stadgenoten het niet best zou den deen. De ploeg speelde onzeker en werd genoodzaakt verdedigend te spelen. Enkele malen kon de bal het Goudse doel bereiken door afstandschoten. Het gelukte GZC, door goed werk van keeper Binnenkair.p, voor de rust echter niet aan een doelpunt te komen. Direct na de hervatting kwam Sleu telstad toch even goed opzetten, waarby Kees Hooidonk met een strak schot 1—0 scoorde. Even later kon de GZC-midvoor met een omhaal de stand gelijk maken; 11. Het spel werd ruwer en enkele onaangenaamheden maakten de wed stryd er niet prettiger op. Sleutelstad had nog ds pech, dat na een hard schot uit de achterhoede, de bal op de doellijn bleef dobberen. GZC trok tenslotte aan het langste eind. Van een verwarring in de Leidse gelederen profiteerden de gasten. Via de linkervleugel sleepten zy een 12 overwinning in de wacht. De ontmoeting tussen de dames zeventallen Sleutelstad 2—GZC 3 ein digde in een 31 overwinning voor onze stadgenoten. Voor rust opende GZC de score. In de tweede helft scoorde Gerda van Es tweemaal achter elkaar, terwyl Suze van Es voor het derde Leidse doel punt zorgde. WIELRENNEN Nieuwe leden KNWU Sportcoiiimissie De heren L. van de Ruit en mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, beiden uit Amsterdam, die door het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Wieier Unie waren uitgenodigd zitting te nemen in de sportcommissie van de KNWU, hebben deze functie aanvaard. Hiermede is in de vacature van de heer M. Koot, die per 1 januari zyn taak als tweede secretaris neerlegt, voorzien. De heer L. van de Ruit is oud-schaat senrijder en oud-wielrenner. Hy verte genwoordigde ons land op de wereld- en Europese kampioenschappen schaatsen rijden in de seizoenen 1928/1929 en 1929/1930. Mr. J. P A. van Ballegoyen de Jong was tot nu toe lid van het hoofdbestuur van de KNWU en is ook een bekend in ternationaal hockeyscheidsrechter. Leidse Schaakbond In de derdeklasse A van de Leidse Schaakbond kon Bodegraven III geen tien spelers opstellen voor de wedstrijd tegen Hazerswoude en liet toen maar helemaal verstek gaan. Dit betekent een reglementaire 104) overwinning voor Hazerswoude en twee strafpun- ten in mindering van he ttotaal voor Bodegraven III. In klasse-IIIC had Katwijk III het met hetzelfde euvel te kwaad, zy het in geringere mate. Mede hierdoor boekte Sassenheim II zyn eerste overwinning. Sassenheim IIKatwijk III: C. P. van NieuwkoopC. M. Lagemaat 0—1, Barn- hoornn.o. 10, J. v. d. VeldeJ. de Mol I0, E. v .d. ZaagJ. Reitsema 1-0, ir. R. Veneman.o. 10, G. v. d. Lip D. Hazenbroek (n.o.) 10, J. de Jonge M. v. Duyvenvoorde 1414, A. Barn- hoornJ. v. Duy venbode '4W. Zandbergen (res.)H. Veldhuyzen (res.) 0—1, C. Clenent—P. J. Dijkdrenth Ms— 14, totaal: 6>4— Voorts werden diverse hangpartyen gearbitreerd of uitgespeeld. In de eersteklasse stelde Voorschoten weer eens teleur: voor de derde maal verloor het, thans van Noordwijk I, dat de twee matchpunten best gebruiken kan. Voorschoten I—Noordwijk I: 412 514 (dr. Th. van Schaik—G. Maryt 0-1, K. WaasdorpF. Hoek (res.) 01). In klasse-II B werden, zoals verwacht, de stellingen uit de match Philidor II— Sassenheim I voor de Leidenaren ge wonnen verklaard: P. Selier—M. A. Kop penaal 10, A. C. J. H. Koevoet (res.) G. Marinus 10, J. G. BetheG. Bouw meester 1—0, totaal 6—4. In klasse-III A werd de leidende positie van Hazerswoude verstevigd door een grote overwinning op Aarlanderveen: AarlanderveenHazerswoude: 37 (P. Hoogeboom—L. van Gorkum 0—1, H. J. van Harten—Nic. v. d. Bosch 0—1, Jac. Breedyk—W. v. Ofwegen 0—1). Drie van de vier hangpartijen uit de ontmoeting Philidor IV—Voorschoten II in groep III B, zyn uitgespeeld: E. W. v d. BurghM. G. Segaar 0—1, J. de Mooy—N. Segaar 1—0, J. A. v. d. Mey- den—L. Kuneken 0—1. stand: 54 x. In de laatste hangpartij (Hortensius— Spierenburg) heeft de Voorschotenaar een pion meer, doch remise is de meest waarschUnlyke uitslag. In klasse-III C tenslotte werd de eind stand tussen Zwarte Pion II (Lisse) en Philidor V 214—714 (J. ScholtesF. J. Vis 4—%). Philidor won met 9-1 van Spangen II Geheel volgens verwachting is de afgebroken partij aan het eerste bord uit de wedstryd Philidor I—Spangen n in groep 2C van de competitie Koninklyke Nederlandse Schaakbond door de Rot terdammers opgegeven. Hierdoor is de uitslag 91 voor Philidor geworden. De andere uitslagen van de derde ronde in deze afdeling luiden: VTOS I (RUswyk)—HCS II (Den Haag) 814— 114. Moerwyk IRLAC I (Den Haag) I 53xx. Delftse SC I—Rotterdam II 4—6. I De stand in deze groep: gesp. matchp. bordp. Philidor I 3 Moerwyk I 3 VIOS I 3 Rotterdam II 3 Spangen II 3 RLAC I 3 HCSV II 3 Delftse SC I 3 Gezien de ©tand der hangpartyen zal Moerwyk wel de leiding overnemen van Philidcr, dat overigens de kampioen schapskansen in eigen handen heeft. 5 1914 4x 17xx 4 1814 3 15 3 12 2x 13xx 1 11 12

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9