P.v.d.A.: „Sparen met rijkspremie binden aan inkomensgrens 10.000) Vijf jaar geëist voor mishandeling met dodelijke afloop van jongetje Ka Vee Wee Streven naar loonpeilwaarbij het mogelijk wordt te sparen oude en jonge jenever ma DE DADER KREEG BEROUW... Zindelijk maken met ruw geweld Betere waarschuwingen voor de flessehals Rijksweg Oegstgeest Kerkelijk Leven 6 22 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 december 1959 Derde blad no. 29932 KAMERMEERDERHEID VOOR BEZITSVORMING (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren in beginsel haar instemming betuigd met de bezitsvormingsplannen van het kabinet-De Quay. Alleen de woordvoerders van de P. v. d. A. en de PSP hadden grote bezwaren. De plannen maken geen einde, zei de heer Den Uyl (P.v.d.A.), aan de toeneming van vermogens in de hogere vermogensklassen. Een betere bezitsvorming, betoogde hij, kan niet tot stand worden ge bracht zonder dat de regering voor een betere herverdeling van bezit neemt en geeft, neemt van de rijken en geeft aan de armen. De bezitsvorming, verklaarde de heer v. d. Veen (PSP), maakt de rijken rij ker en de armen armer. De rechtsgrond voor het „beroven" van de rijken ontging de heer Geertsema (WD) en de heer Koersen (KVP) herinnerde er aan dat de heer Den Uyl in 1958 nog in de Ka mer had verklaard, dat de voornaamste bron van bezitsvorming toch inkomen uit beroepsarbeid zal blijven. Het sparen met een premie van het Rijk moet worden gebonden aan een in komensgrens, bijvoorbeeld tienduizend gulden per jaar, zei de heer Den Uyl. Dat is voor de PvdA een onmisbare voorwaarde, evenals de beperking van het spaarbedrag, waarover een extra rentepremie wordt verleend. Maar een groot bezwaar vond de heer Den Uyl toch dat een belangrijk deel van de ar beiders niet kan sparen zonder het ge zin tekort te doen. Hij vroeg zich af of het wel geoorloofd is die arbeiders met een fikse premie aan te moedigen tot sparen. Een rechtvaardiging van het premiesparen zou echter kunnen zijn dat de kleine spaarders, die thans genoegen moeten nemen met een geringere rente dan de grote spaarders, door een premie ook een hogere rente krijgen. Daarom hoopte de heer Den Uyl een eindweegs met de te zijner tijd uitgewerkte rege ringsplannen te kunnen meegaan. Goed begin De plannen van de regering zijn een goed begin, verklaarde de heer Van Mas- trigt (CHU). Als de voorgenomen maat regelen in werking treden, zei de heer Koersen (KVP), zullen belangrijke stap pen zijn gezet op het gebied van de be zitsvorming. Ook de heer Hazenbosch (AR) betuigde zijn instemming, ook met het denkbeeld van een inkomensgrens, over de hoogte waarvan hij zich echter niet uitsprak. Het bevorderen van individuele be zitsvorming noemde de heer Geertsema (VVD) uitermate belangrijk, maar als noodzakelijke aanvulling van collectieve bezitsvorming. Het stelsel van collectie ve sociale voorzieningen raakt voltooid. Dat beschermt de mens tegen de gevol gen van ziekte, ongevallen, ouderdom enz. Dat is goed. Maar laten we nu onze Employés „Starlift" voor de rechter Voorwaardelijke straffer en boeten geëist (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank, mr. J. de Lint, heeft te gen de voormalige bedrijfsleider en de voormalige boekhouder van de N.V. „Starlift" te Leidschendam wegens het medeplegen van valsheid in geschrifte straffen van een half jaar voorwaar delijk en f. 200 boete geëist. Op last van hun directeur hadden de ze beide employés In 1955 en 1956 de boeken van de N.V. „Starlift" en de NV „Hydraulic Holland" vervalst, op dat niet zou uitkomen dat deze bedrij ven de vliegtuigfabriek Fokker veel meer arbeidsuren in rekening brachten voor het in regie vervaardigen van Haw- ker-Hunter-straaljageronderdelen, dan in werkelijkheid aan deze opdrachten waren besteed. De bedrijfsleider en de boekhouder hadden het hun tenlastegelegde in april 1958 al uitvoerig tegenover de rechtbank bekend, toen zij optraden als getuigen in de zaak tegen hun directeur Deze werd door de reöhtbank en later ook door het gerechtshof wegens uitlok king van valsheid in geschrifte en het omkopen van een Fokker-employé, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De hoge raad bekrachtigde dit vonnis. Omdat het allemaal al zo lang ge leden gebeurd was, wilde de officier geen onvoorwaardelijke vrijheidsstraf, fen eisen tegen de beide employés, die hij echter toch wel een belangrijke rol toeschreef in de schaduw van de di recteur. Na de pleidooien van mr. J. L. Koning en mr. P. C. M. van der Ven bepaalde de rechtbank de uitspraak op 5 januari. Ook de Fokker-employé had zich te verantwoorden. Hij had de directeur van „Starlift" geadviseerd omtrent de maximumhoogte van de valse facturen, die deze bij Fokker zou kunnen indienen, zonder dat de zaak zou uitkomen. De Fokker-employé, een 49-jarige calcula tor, moest de (valse) facturen, nadat zy ingediend waren, zelf „controleren". Natuurlijk keurde hij ze goed. Hij kreeg voor zijn diensten grote bedragen aan steekpenningen van de Starliftdirecteur. Nadat de officier van Justitie 9 maan den gevaneeni^straf met aftrek had ge- eist, waarvan 71!- maand voorwaardelijk verklaarde de rechtbank overeenkomstig het pleidooi van mej. mr. I. Boon, dat de dagvaardiging wegens onvolledigheid nietig zou worden verklaard. krachten erop richten het individu zelf sterker te maken. Daarvoor zal moeten worden gestreefd naar een loonpeil, waarbij het inderdaad mogelijk is om te sparen. Een belangrijke voorwaarde voor sparen is ook de handhaving van waar devast geld. Ook economisch Staatssecretaris Schmelzer maakte er op attent dat sparen niet alleen een so ciaal belang is, maar ook een econo misch belang voor de toekomst van ons land, dat veel moet investeren voor het scheppen van werkgelegenheid. Als de heer D^ Uyl bezit van de rijken wil af nemen, wordt er dan niet te gemakkelijk voorbijgegaan aan een motivering van rechtvaardigheid? En als de belastingen nog meer zouden worden verzwaard, zou dan de werkgelegenheid niet in gevaar komen? Voorts memoreerde de staatssecretaris, dat de heer Den Uyl nog dit jaar in een politiek tijdschrift heeft geschreven, dat voor het levenspeil van de arbeiders niet de inkomensverschillen belangrijk zijn, maar de verhoging van de algemene welvaart. Men kan van mening verschillen over Advertentie GEBOUW uur VOOR K&W SNIP SNAP REVUE „Komt u ook vanavond? MATINEE 26 EN 27 DECEMBER. „Witte kerst" voor New York Miljoenen Newyorkers hebben zich dinsdag met grote moeite een weg door de straten gebaand, waar de sneeuw op vele plaatsen 25 centimeter hoog lag. Behalve New York heeft ook een groot gebied, van de Canadese grens en de Grote Meren tot aan Maryland en West-Virginia toe, een witte Kerst mis in het vooruitzicht. In dit gebied heeft het in lange tijd niet zo hevig ge sneeuwd. Bovendien is de temperatuur sterk gedaald. In de staat New York vroor het dinsdag 12 graden Celsius en in de stad Neio York was het nog kouder. De sneeuw en de gladheid waren oorzaak van reusachtige ver keersstremmingen In de laatste tachtig jaar heeft New York slechts 19 maal een „witte kerst" gehad. de hoogte van de inkomensgrens, die be palend is voor het kunnen deelnemen aan het sparen met een premie van het Rijk, maar daarover zal nog advies wor den gevraagd aan de Sociaal-Economi sche Raad. De P.B.O. Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken is tevens de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ter sprake gekomen. Met uitzondering van de heer Geertsema (VVD) hadden alle sprekers erop aangedrongen min of meer dwang toe te passen voor het tot- standbrengen van PBO-organen. Als een minderheid de totstandkoming tegen houdt, moet de regering de zijde kiezen van de meerderheid, concludeerde de heer Aantjes (AR». Dwang wilde staatssecretaris Schmel zer echter niet toepassen, al groeien de PBO-organnen traag. De regering blijft vertrouwen, zei hij, dat het bedrijfsleven zelf initiatieven zal nemen om tot instel ling van meer bedrijfschappen te gera ken. Het totnutoe gevoerde beleid wordt in grote trekken voortgezet. Advertentie. Voor mij een..olifantje" Onderhoud Van RoijenDillon De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren een half uur gesproken met de Amerikaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Dillon, over diens besprekingen met Europese leiders over handelskwesties. De ambassadeur wilde na afloop geen bijzonderheden meedelen. Het was een algemene bespreking, aldus de heer Van Roijen. In antwoord op een vraag zei de am bassadeur, dat hij tijdens zijn gesprek met Dillon het Nederlandse verzoek om landingsrechten voor de KLM aan de Amerikaanse Westkust niet ter sprake heeft gebracht. Besprekingen over deze kwestie zullen op 7 januari te Washing ton beginnen. De Nederlandse delegatie zal, aldus dr. Van Roijen, worden geleid door de heer E. G. Stijkel, Staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat. Oostduitse vluchteling zat tivee jaar in tuchthuisterivijl hij onschuldig was Men geloofde hem niet (Van onze correspondent te Bonn) Uit de gevangenis te Munster is dezer dagen de 30-jarige voor malige Sudetenduitse vluchteling Rupert Probst ontslagen: twee jaar en drie dagen lang heeft deze ongelukkige man onschuldig tucht huisstraf opgeknapt voor twee misdaden, waarmee hij absoluut niets te maken heeft gehad! Afgrijselijk drama voor Utrechts rechtbank „Een van de ellendigste drama's, die zich de laatste tijd in het arrondissement Utrecht hebben afgespeeld". „Vrijwel de ernstigste zaak, wat betreft onmenselijkheid en gru welijkheid, die ik in mijn loonbaan bij het openbaar ministerie heb meegemaakt". Met dergelijke opmerkingen begon de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. P. V. Roscam Abbing zijn fel requisitoir tegen een 31-jarige fabrikant uit Voorthuizen en zijn even oude echt genote. Beiden moesten zich verantwoorden voor zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende van het ruim vierjarig jongetje Hette, het zoontje van de vrouw. De officier eiste tegen de beide verdachten vijf jaar gevangenisstraf, voor de man met aftrek van voorarrest. Voorts voor beiden voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar. Brood met mosterd In de dagvaarding waren de zware beschuldigingen tegen het echtpaar uitvoerig belicht. Het kind was meer malen geslagen en getrapt, terwijl het in een ondervoede toestand en in slechte lichamelijke conditie verkeerde. Het jongetje werd, aldus de dagvaar ding .herhaaldelijk in een met koud water gevulde teil of wasmachine ge plaatst. Vaak werd bij de mishande lingen een stuk hout gebruikt. Op vele plaatsen kreeg het kind verwondingen en bloeduitstortingen o.a. in de herse nen. Het kind overleed op 17 juni ten gevolge van een hersenschudding. Op die dag zou het van een stenen trapje gevallen zijn. De president van de rechtbank, mr. P. van Dijk, nam allereerst het ver loop van de zaak door. Aanvankelijk leverde het kind geen moeilijkheden op. Hij was een half jaar oud, toen ver dachte met zijn moeder trouwde. Vol gens zijn verklaringen zou hij erg op het kereltje gesteld zijn geweest. Later, toen er een broertje van hem in het gezin was opgenomen, begon hij lastig te worden. Verdachte meende dit met geweld te moeten beteugelen. Het kind werd gedwongen urenlang rondom de zandbak achter het huis te lopen, het kreeg brood met zout of mosterd en bovendien veel slaag en schoppen. Ernstig geschopt Prinses Beatrix en Prinses Irene schenken chocolademelk tijdens het kerstfeest voor het paleispersoneel, dat gisteren in de koninklijke stal len in Den Haag werd gevierd. Omlegging komt eind 1962 gereed De Rijksweg Den HaagWas senaarAmsterdam zal binnenkort nabij Oegstgeest, waar de weg van vier in drie rijstroken overgaat, beter worden beveiligd. Op voor stel van de KNAC, zal Rijkswater staat hier meer en duidelijker bor den plaatsen, om te waarschuwen voor de wegversmalling. Dit is geen afdoende oplossing voor de situatie ter plaatse. Maar eind 1962 zal het hele gevaarlijke weggedeelte tussen Maaldrift en Oegstgeest (met de smalle brug bij 't Haagsche Schouw) gemeden kunnen werden. Deze beide punten zullen dan verbonden zijn door een geheel nieuw weggedeelte met gescheiden rijbanen en twee rijstroken in elke richting dat westelijk van het Haagsche Schouw via een brede brug over de Oude Rijn wordt geleid. Aller lei suggesties zijn reeds gedaan om tot eind 1962 beveiligende maatregelen te treffen voor het gedeelte Maaldrift- Oegstgeest waar tot zolang minstens 17.000 voeruigen per dag moeten passe ren. Er is bijvoorbeeld een wegverlich ting voorgesteld. Deze zou echter om men branden, zodat men er niet meer dan 2 jaar profijt van zou hebben. Een algeheel verbod tot linksaf slaan, tus sen Oegstgeest en 't Haagsche Schouw, is ook voorgesteld. Rijkswaterstaat is echter nog niet overtuigd van de nood zaak daartoe. Een analyse van de 180 ongevallen die zich de afgelopen twee jaar op het bedoelde weggedeelte voordeden, bracht aan het licht, dat linksaf- manoeuvres slechts in enkele gevallen de oorzaak waren. Het blijft echter zeer wel mogelijk, dat zulke manoeu vres ongevallen hebben ingeleid en de KNAC acht een verbod tot linksaf slaan daarom toch gewenst. ONAANVAARDBAAR Het terugbrengen van de drie rijstro ken tot twee, zou naar de mening van de KNAC de capaciteit van de weg op onaanvaardbare wijze beperken. Tegen een inhaalverbod, zelfs in één riehting, bestond hetzelfde bezwaar. De ervaring heeft geleerd dat «en dergelijk verbod slechts effectief werkt over maximaal anderhalve kilometer. In dit geval zou het inhaalvcvbod moeten gelden over ongeveer drie kilometer en opstoppingen (met het risico van kettingbotsingen). trent honderdduizend gulden kosten en zouden er het gevolg van zijn, aldus dd op z'n vroegst de volgende winter kun- I KNAC. Tien dagen voor 17 juni, de dag waarop het kind overleed, werd het door verdachte ernstig geschopt. Hü was namelijk kwaad, dat het kind overdag sliep en 's nachts verdachte en zijn vrouw wakker hield. Op 17 juni was het kind, dat in de keuken moest slapen, gewikkeld in een deken en aan handen en voeten gebonden, 's mor gens nat. Verdachte haalde het uit de deken, nam het over de knie en sloeg het met een stuk hout tot bloedens toe op het zitvlak. Het ventje moest zich daarna aankleden, maar kon niet meer op zijn benen staan. Verdachte bracht het weer naar bed en gaf het een paar lepels bessen jenever. Tegen de avond is het kind overleden. Verdachte zag het verkeerde van zijn handelingen niet in. Het kind zou uit wraak onzindelijk zijn geweest, zo vertelde hij voor de rechtbank. „zou da tniet om belangstelling te wekken te doen zijn geweest? vroeg de president. „Ik begrijp niet .dat u zich niet schaamt, een kind van vier jaar bessenjenever te geven". De verdachte wist hierop niets an ders te antwoorden, dan dat hy ook wel vond, dat het verkeerd was, maar dat hy geen andere methode kende. In wasmachine De moeder van het kind ontkende van de mishandeling op 17 juni te hebben afgeweten. Ze lag al sinds het begin van die maand in bed. Ze zei echter niet onwetend te zijn van de vroegere mishandelingen. Zelf had ze het kind meermalen geschopt en het in een wasmachine met koud water ge zet, om het op deze wijze van de on zindelijkheid af te helpen. Ze ontkende iets tegen het kind gehad te hebben. Maar ze kon geen nadere uitleg geven over de kwestie van de vreemdsoor tige broedbelegging. Volgens haar zou het jongetje graag brood met mosterd gegeten hebben, iets wat de rechtbank maar moeilijk kon geloven. Hoewel de getuige-deskundige, dr. J. Zeldenrust, geen concrete aanwijzing kon geven voor de oorzaak van de her senbloeding, die zowel aan een slag op het hoofd als aan vallen op de grond te wijten kon zijn, meende de officier van Justitie, dat er wel een causaal verband bestond tussen de mishande lingen van het kind, dat in ondervoede toestand verkeerde, en de dood. Hij achtte beide verdachten dan ook schul dig. Mr Roscam Abbing ging vervolgens nader in op de persoon van verdachte, die in het psychiatrisch rapport minder toerekeningsvatbaar genoemd wordt. Do offioler stelde vast, dat de man niet gonrakJtoHfli to doorgronden is en dat hij de indruk maakt wereldvreemd te zijn. „Maar ik kan hem niet zien als een weerloze, zwakke figuur, ik geloof, dat hij zich verbergt achter een fa- gade, waarachter wel degelijk begrip is voor wat er gebeurd is; misschien is zelfs wel een sadistische trek aan wezig". Tegenstander De vrouw wordt in het rapport een hysterische persoonlijkheid genoemd. Voor beiden was het kind, aldus het rapport, een tegenstander en onder de overbelasting, waaronder de man leefde, is het tot een explosie gekomen. De officier meende, dat de vrouw zich noch daadwerkelijk, noch moreel schuldig voelde aan de dood van het jongetje, daar ze de schuld op de man afschuift. Zij heeft minder affect voor de kinderen dan andere moeders en een geringe weerbaarheid in conflic ten. Maar bijzonder bezwarend noemde de officier het desondanks, dat zij haar eigen kind heeft mishandeld. De raadsman van de man schetste de achtergronden en omstandigheden. Het kind kon niet in een inrichting geplaatst worden, omdat dan de fami lie van de vader van het kind in de zaak zou zijn betrokken. Volgens pleiter was de moe der de drijfveer geweest. Aangedron gen werd op een gecombineerde straf. De raadsvrouwe van de vrouw con cludeerde tot vrijspraak, omdat er geen sprake van mishandeling, maar van „strafmaatregelen" was geweest. Uitspraak 5 januari. Dode en vier gewenden bij verkeersongeluk Gisternacht is op de Rijksweg DordrechtMoerdijk een verkeers- ongejuk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 29-jarige mevrouw J. CasparisOrthodoxia, gewoond hebbend in Rotterdam. Haar man, de 25-jarige K. Casparis, caféhouder in Katendrecht-Rotterdam, twee mijn werkers van Griekse origine en de 42-jarige handelsreiziger J. Bleker, wo nende in Den Haag, werden bij dit ongeluk gewond. De heer Casparis reed met zijn auto. waarin ook zijn vrouw en de twee mijn werkers zaten, in de richting Moerdijk De heer Bleker kwam met zijn wagen van de Moerdijkbrug af. Door onbeken de oorzaak raakte de auto van de heer Bleker onklaar. Hij kwam op de linker weghelft terecht en sloeg over de kop. De auto van de heer Casparis botste er tegenop. De heer Casparis moest ernstig en de twee mijnwerkers minder ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Dordreoht worden vervoerd. De heer Bleker, die een zware hersenschudding en een heup- en kniefraotuur had op gelopen. werd ln het Diaconessenhuis te Dordrecht opgenomen. De heer Casparis is van Griekse na tionaliteit, zijn vrouw was dat eveneens. GASFORNUIZEN een piekfijne keuken met 'n JUNKER RUH NED. HERV. KERK Beroepen te Sloten (Fr.) A. F. Verheule kand. te 's-Graveland. Aangenomen naar Hoogeveen (vac. dr. J. W. Beerekamp) M. van den Bosch te Nlgtevecht die bedankte voor Ommen. Bedankt voor Rhoon (2de jred. pl.) P. Holst te Rotterdam-Char- iols. GEREF. KERKEN Beroepen te Soest C. M. van der Loo te Dordrecht te Wlssenkerke W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer J. M. Visser te Dokkum Bedankt voor Hulzen (N-H) B Bijleveld te Noordeloos VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Oude Pekela D. J. I. an wljck te Gouda. Probst was twee jaar geleden te Dus- seldorp gearresteerd. Hij werd op grond van verklaringen van de thans 21-jarige Harald Evers uit Dusseldorp in febru ari 1958 wegens een roofoverval tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld, hoewel hij steeds hardnekkig had ontkend ook maar iets te maken te hebben gehad met de overval. Evers zelf, die volgens de rechtbank te Dusseldorp een geloof waardige verklaring over Probst zou hebben afgelegd, kwam er met vier jaar tuchthuis af. Maar bij het begin van de adventtijd kreeg Evers plotse ling berouw. Hij bekende enige weken geleden tegenover een evangelische geestelijke, dat Probst niets met deze misdaad te doen had gehad en dat hij voor Probst belastende verklaringen had afgelegd om twee mededaders te dek ken! Daarop onderzocht men te Dus seldorp dit geval nog eens haarfijn, waarna men Probst twee jaar en drie dagen na zijn arrestatie vrijliet. De on gelukkige heeft thans recht op 'n grote schadevergoeding, maar denkt er voor lopig alleen maar aan hoe hij weer aan de slag kan komen. Ongelukkig leven Probst heeft totdusver weinig geluk in zijn leven gekend. Hij werd als wees opgevoed en leefde tot 1957 bij een tante in Oost-Duitsland. Op 16 decem ber 1957 toen hij pas een paar dagen in West-Duitsland was na zijn vlucht uit Oost-Duitsland, ontmoette hij toevallig op het station van Dusseldorp een hem onbekende jongeman, die hem vroeg een paar kledingstukken naar de bank van lening te brengen. De jongeman be weerde nog geen 21 jaar te zijn en geen geldig persoonsbewijs te bezitten, waar mee hij tegenover de chef van de bank van lening de kledingstukken in pand zou kunnen geven. Probst was wel zo goed om dit onschuldig lijkende kar weitje op te knappen, maar in het pandhuis stelde men direct vast dat de kleren afkomstig waren van de Staats secretaris Bellinger in Dusseldorp. in wiens huis enige dagen tevoren een in braak was gepleegd. Probst werd gepakt en niemand geloofde zijn verhaal van de jongen, die hem de kleren in handen had gestopt... Hij werd wegens heling tot zes weken veroordeeld. Twee dagen voor zijn vrijlating werd Probst opnieuw van een misdaad be ticht: te weten van een roofoverval op een spaarbank, nabij Dusseldorp, welke een paar dagen voor de inbraak bij de Staatssecretaris door drie man zou zijn gepleegd. Men had reeds de toen 19-ja- rige Evers voor deze misdaad gearres teerd en dat was volgens Probst de jongen die hem de kleren had. gegeven. Men geloofde hem evenwel weer niet! Evers zelf bekende vlot de overval ge pleegd te hebben, ontkende dat er nog twee anderen aan hadden deelgenomen en wees Probst als enige mededader aan. Zij werden beiden veroordeeld en naar Munster overgebracht om daar hun straf uit te zitten... Tot, twee jaar en drie dagen later, Evers het niet meer voor zich kon houden en bekende dat Probst de verkeerde man was en dat er nog twee schuldigen op vrije voeten liepen... VICTORY! een lichte sigaar J voor Weer zware brug ui Rotterdam ingestort Alsof een bom insloeg (Speciale berichtgeving) Voor de tweede maal in korte tijd is in Rotterdam een zware brug in elkaar gezakt. Ditmaal gebeurde het met een buitenbrug van de Parksluizen, welke in de Westzeedijk ligt. Om tien over zeven gisteravond stortte deze zware klapbrug met een donderend geweld, als viel er een bom, in elkaar. De gehele dag was het reeds min of meer mis met de buitenbrug geweest. Er hadden dan ook monteurs aan ge werkt, o.a. de 26-jarige G. C. Sloof. Kort na zevenen werd het brugdek omhoog- gedraaid voor enkele schepen, die van de rivier via de Parksluis naar de Kool haven moesten varen. Direct achter de laatste der schepen werd de brug ge sloten. Het dek ging niet helemaal dicht. De heer Sloof zette de motoren weer op ..omhoog" en daarna opnieuw op „om laag". Tien centimeter voordat de brug dicht zou zyn, gebeurde het. Met een enorme klap schoot het dek tussen de opritten, waar het klem bleef zitten. Tramdraden knapten af en palen wer den omver geworpen. Aan een zijde was het zware metalen dek totaal verwron gen. Gelukkig hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Uiter aard zal de scheepvaart in belangrijke mate stremming ondervinden, daar het geen gemakkelijk karwei zal zijn de ver nielde brug te verwijderen. Bij de alde- ling bruggen van de Rotterdamse Dienst voor Gemeentewerken was men zeer ontsteld over dit ernstige ongeluk met een brug, het tweede in korte tijd. Zeer waarschijnlijk moet de oorzaak van het bezwijken van het brugdek wor den gezocht in het feit. dat de linker hoofdlegger, een verbindingsbalk. is ge broken, waardoor dan het contragewicht zou zijn losgerukt. Twee maanden ge leden is de Spaanse brug. een bascule- brug, die van Overschie uit de verbin ding vormt met het industrieterrein Spaanse polder, met zo'n kracht neer gekomen dat de bovenbouw neerstortte.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5