G. A. Baljeu nam gisteren afscheid van Leidse Ambachtsschool Natuurwetenschappelijk onderzoek vraagt snelle kostbare uitbouw Alphens eerste verkeersrotonde werd in gebruik genomen Driemaal zoveel hoogleraren Amateurs traden in Noordwijk aan voor de spannende finale WOENSDAG 23 DECEMBER 195» Yeel waardering en Gistermiddag had in de Ambachts school aan de Haagweg onder grote belangstelling het afscheid plaats van de heer G. A. Baljeu, die vele jaren tot grote voldoening van zowel Ieraren als leerlingen als leraar schilderen aan bovengenoemde school verbonden was. De directeur van. de school, de heer D. Hartog, zag de heer Baljeu maar node vertrekken. „Hij is er een van de oude garde. Een van hen, die begiftigd zijn met een flinke dosis ervaring en wijsheid. Een. die veel plezier had in en liefde voor zijn werk. De directeur zei dat een leraar aan een ambachtsschool in tegenstelling tot een ambachtsman geen direct, geen concreet resultaat van zijn werk ziet. „Dat merk je pas als je later een van je oud-leerlingen tegen komt. die een leidende functie in het bedrijfsleven heeft verworven. Dan zie je pas wat er van je werk terecht is ge komen. Zo zal het ongetwijfeld ook de heer Baljeu zijn vergaan". Vervolgens wees de directeur op het belangrijke werk, dat de heer Baljeu op school heeft verricht. Tot slot van zijn toespraak bood hij de scheidende leraar namens het personeel een elektrische klok aan. „Niet alleen als symbool voor het feit. dat U op school altijd een man van de klok was, maar ook omdat U nu zelf Uw tijd mag bepalen". Lang leven door groentesappen en vruchten (Van onze Londense correspondent) De Engelse vrouwelijke arts dr. Bar bara Moore. Russin van geboorte, is al meer dan vijf dagen lopende onderweg van Edinburgh naar Londen, een af stand van 600 km. Hedenmiddag tegen twaalf uur werd zij in Hydepark ver wacht. Gistermiddag passeerde zij Stamford. 14 km ten noorden van Lon den. Ondanks het barre weer. storm, hagel en regen, was zij vrolijk en wel gemoed. Oorspronkelijk was het plan geweest reeds gisteren in Londen aan te komen, de dag dat zij haar 56-ste ver jaardag vierde, doch zij had hinder van haar voeten en oponthoud omdat zij nieuwe laarzen moest kopen, daar de harre doorweekt waren. Bovendien is haar linkerbeen in verband. Het is ge zwollen nadat dr. Moorde door een auto was aangereden. Zij voelde zich echter uitstekend. Zij wil nergens stilstaan omdat haar spieren soepel moeten blij ven. Gedurende de enorme tocht heeft dr. Moorde slechts twee uuir geslapen! Op de weg leeft iedereen met haar mee. Politieagenten, automobilisten en voor bijgangers wuiven haar glimlachend toe. Verslaggevers stelden haar de vraag waarom zij het in hemelsnaam doet. Haar antwoord was dat zij wilde be wijzen dat haan: dieetvoorsohriften juist zijn en daarbij op zichzelf wil experi menteren. Die theorie houdt echter geen verband met lange afstandsmar sen. maar wel met lang leven. Daarvoor zijn deze monstertochten niet nodig. Dr. Moore wil alleen bewijzen dat zij de grootste inspanning kan doorstaan door uitsluitend op groentesappen en vruchten te leven. Zij wil aantonen dat het menselijk lichaam een prachtig we tenschappelijk instrument is indien het op de juiste wijze wordt behandeld. Dr. Moore eet geen vlees, aardappelen of brood. Haar behoefte aan slaap is, zo als reeds gebleken is, miniem. Volgens haar kan de mens indien hij zich op de door dr. Moore aanbevolen wijze voedt een zeer lang leven zijn bescho ren. vele fraaie cadeaus Jammer De voorzitter van het schoolbestuur, ir. J. J. G. van Hoek. had voordien de rij van sprekers geopend en een korte levensschets gegeven van de scheidende leraar, waarin hij memoreerde, dat de heer Baljeu op 1 april 1924 als leraar aan de school was benoemd, een jaar later leraar aan de avondschool werd en het genoegen heeft mogen smaken zijn zilveren jubileum in de Leidse Am bachtsschool te vieren. Ir. Van Hoek vond het jammer, dat de heer Baljeu ..door de wet gedwongen was zijn func tie te verlaten". „Uw pensionering heeft echter ook haar zonnige kanten, want nu kunt ge Uw vrije tijd, niet belem merd door de sleur van het dagelijkse weik. gaan besteden naar eigen inzicht" Hierna bood hij de scheidende leraar een tafel en twee stoelen aan. Namens de 3 October-Vereeniging voerde de heer J. M. Ballego het woord. Hij schetste de grote verdiensten van de scheidende leraar voor de vereniging. „Uw werk voor de 3 October-Ver eeniging was een werk van de illusie. U maakte de ontwerpen van de wa gens. Werk, dat vele en vele uren vergde en waarvan U slechts een paar uur roem kon oogsten. Ik heb altijd verbaasd gestaan over Uw kennis, die er in zo'n grote mate toe heeft bq ge dragen een dergelijke illusie op straat te brengen". Spr. bracht voorts in her innering hoezeer de heer Baljeu zich In de geschiedenis heeft moeten inle ven, hoeveel uren hy heeft moeten studeren om de ontwerpen van de op tocht van Maxmiliaan tot leven te brengen. Hierna voerde de heer R. Overvliet het woord namens de afdeling Leiden van de Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. Hij zei heel pret tig met de heer Baljeu te hebben sa mengewerkt en wees erop, dat de schei dende leraar altijd gemakkelijk voor elk karweitje te vinden was. Hij be dacht de heer Baljeu met een grammo foonplaat. De heer A. Lucas vertolkte de gevoe lens van de gepensioneerde leraren in een buitengewoon sympathiek toe spraakje. „We hebben hem leren ken nen als een kittig ventje van weinig woorden. Woorden, die echter altijd op hun plaats waren. Hij betekent een gro te aanwinst voor onze kring". Spr. over handigde de heer Baljeu een grammo foonplaat. Namens de vereniging van oud-leer lingen, de VOLA, sprak de heer C. v. d. Kaay. Veel clank had hij voor de tijd. liefde en toewijding door de heer Baljeu aan zijn leerlingen besteedt. Een boekenbon was het geschenk, dat hij aanbood. Ontspanning De heer J. Marks sprak nog namens de „Fitclub", een volleybalvereniging, waarin de leraren, naar uit zijn woorden De voorzitter van het schoolbestuur ir. J. G. van Hoek (rechts), biedt de heer en mevrouw Baljeu het fraaie cadeau aan. (Foto L.D./Holvast) bleek, niet alleen de nodige lichamelijke ontspanning kunnen vinden, maar ook de nodige gezelligheid. De heer Baljeu sprak tot slot van de drukbezochte bijeenkomst een uitvoerig en geestig dankwoord. „Vooral ben ik dankbaar voor het feit, dat ik de laat ste jaren les heb mogen geven in een ruime en moderne praktijkzaal. Vroeger geschiedde zulks op een vochtige zol der". Ook wethouder J. C. van Schaik gaf bij dit afscheid blijk van zijn belang stelling. Kroesjtsjefs bezoek aan Frankrijk vijf (lagen ingekort In plaats van twee weken, zoals eerst in het voornemen lag. zal de Russische premier Nikita Kroesj- tsjef vanaf half maart slechts tien dagen in Frankrijk blijven. Het is niet bekend of tot deze verkorting van zijn verblijf op Frans dan wel op Russisch initiatief is besloten. Zoals men weet waren er in Frankrijk nogal wat stemmen op gegaan, die zich afvroegen of bij een te lang bezoek van Ruslands grote man niet vooral de Franse communistische propaganda zijde zou spinnen. Kroesjtsjef blijft vijf dagen in Parijs en zal de overige helft van zijn tijd aan bezoeken aan andere Franse steden, zo als Lyon en Marseille, besteden. Hem zullen voorts de autofabriek van Re nault in Flins, de elektriciteitsinstalla ties van Lacq en mogelijk ook nog een fabriek voor kunstzijde in de buurt van Lyon worden getoond. De Franse minister van Culturele Zaken, André Malraux, had op zijn lijst van bezienswaardigheden voor de be faamde Romaanse kathedralen vair Reims en Chartres en voor de beroemde, eeuwenoude abdij in Moissac ruime plaatsen gereserveerd. In de minister raad, waar Kroesjtsjefs feestprogramma gisteren nog eens onder de loep werd genomen, stelde generaal De Gaulle evenwel de vraag of de Russische rege ringsleider voor de monumenten en heilige plaatsen wel de warmste belang stelling zou kunnen hebben. Waarschijn lijk zal men het dus wel bij één kerk, kathedraal of klooster willen laten. Modemagazijn voor f 8000.- opgelicht (Van onzo Haagse redactie). Voor enkele duizenden guldens beeft een tweetal door de Haagse recherche aangehouden jongelieden zijn werkge ver een groot modemagazijn In de Haagse binnenstad In het tijdvak van april '58 tot december van dit jaar benadeeld. Een 23-jarige verko per en een 19-jarlge winkelbediende staken namelijk de opbrengst van een groot aantal overhemden, pullovers en kostuums, die ze verkochten In hun eigen zak. "te vervalsten het voorraad- boek en manipuleerden zodanig met de prijzen van de heren-mode-artike- len, dat de klanten de indruk kregen met reclame-aanbiedingen e.d. te doen te hebben en maar al te grif kochten. Vaak boden ze zelfs artikelen tegen de halve prijs aan. De verkoper was ermee begonnen en de winkelbediende, die hel, ontdekte wilde wel meedoen. Men deelde de winst van de onderhands verkochte artikelen samen. Het was afgelopen met de goede zaken, toen de directeur van het bedrijf argwaan begon te krijgen en een nieu we bediende de malversaties ontdekte. Het tweetal bekent voor ongeveer t 3000.verduisteringen te hebben ge pleegd. Volgens de directie bedraagt de schade echter f 8000. Minstens 80 over hemden en 40 pullovers werden aan de regelmatige verkoop onttrokken. Schrijven naar Kamer over conflict Reactorcentrum De hoogleraar in de reactorkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. J. M. W. Milatz, oud-directeur van het Reactor Centrum Nederland, heeft een schrijven aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht over het Ne derlands kernenergiebeleid. In dit schrijven herinnert de hoog leraar er aan, dat het. bestuur van het Reactor Centrum Nederland onder invloed van de vertegenwoordiging van de minister van Economische Zaken de uitbreidingsplannen van genoemd centrum uit het werkplan en begroting 1958 heeft gelicht en aan het curato rium der stichting heeft onthouden. De bewuste plannen, zo gaat het schrijven verder, waren door prof. Milatz en zijn staf ingediend in verband met de ondertussen in binnen- en buiten land opgetreden versnelde ontwikkeling op kernenergetisch gebied. Zij beoogden, een passende bijdrage te geven van de nieuwe mogelijkheden op kernenerge tisch gebied aan de Nederlandse indus trialisatie en werkgelegenheid. De hoogleraar dringt erop aan, dat de indertijd aan het curatorium tegen zijn zin onthouden plannen alsnog door regering en Tweede Kamer behan deld zullen worden. Het tweetal heeft voorts bekend één kostuum op deze manier te hebben ver kocht. Volgens de directie miist men in de boeken eohter 19 stuks. Bij ieder feest. ...voor Uw meest verwende gasten De Commissie Ontwikkeling Natuurwetenschappelijk Onderzoek, die in 1957 werd ingesteld, heeft rapport uitgebracht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In dit rapport zegt de com missie, dat allereerst noodzakelijk is, dat het bouwtempo ten behoeve van het onderzoek binnen de faculteiten der wis- en natuurkunde circa tienmaal moet worden versneld. Het aantal hoogleraren moet in korte tijd verdrievoudigd worden. Niet meer instituten Tot de belangrijkste maatregelen, die de commissie voorstelt behoort ook een verhoging van de materiële kredieten in de experimentele natuur- en scheikunde tot bijvoorbeeld f4000.per jaar per onderzoeker. Daarnaast zullen middelen gereserveerd moeten worden voor grote wetenschappelijke projecten. De door de commissie voorgestelde vergroting van het aantal hoogleraren mag echter niet leiden zo wordt in de voorstellen gezegd tot een toene- Perzische tanks naar Sjat-el-Arab Uit Perzische garnizoenen in het binnenland zijn gisteren tanks, zware artillerie en luchtdoelkanon nen naar het gebied van Sjat-el- Arab, aan de samenvloeiing van Eufraat en Tigris en aan de grens met Irak, gebracht om de Perzische strijdkrachten aldaar te verster ken. Perzische kranten maken melding van de mogelijkheid, dat Perzië een beroep doet op de Verenigde Naties, in te grijpen in het Iraaks-Perzische geschil, dat voortvloeit uit een aanspraak van premier Kassem van Irak op een vijf kilometer brede strook gebied bij het oliecentrum Abadan. Leden van het Perzische parlement blijven aanvallen richten op Kassem, maar hoeden zich ervoor het Iraakse volk hierbij te betrekken. Kortgeleden zijn de Perzische grens wachten langs de grens by het betwiste gebied versterkt nadat zich een grens incident had voorgedaan, waarbij een Perzische boer het leven verloor. Dinsdag heeft Radio-Bagdad een te voren opgenomen rede van generaal Kassem uitgezonden. Hierin zegt de Iraakse premier dat Irak op zijn rech ten zal staan, maar niet tot geweld zijn toevlucht zal nemen „voordat geen an dere weg meer open staat". Hij zei verder nog: „Wij zijn een neutrale, vredelievende staat, die niemand aan valt maar die zich zijn rechten voor behoudt". ming van het aantal instituten. Men zal ermee vertrouwd moeten ra ken, dat meer dan één hoogleraar in hetzelfde instituut werkzaam is. Vrijstelling van militaire dienst Ook stelt de commissie voor spe ciale „M-assistentschappen" in te stel len, die vrijstelling geven van mili taire dienst, voorts verkorting van de studieduur, verlichting van de eisen van het formele deel van de opleiding en de verstrekking van het assistent schap aan allen die het kandidaats examen hebben afgelegd en een groot deel van hun tijd besteden aan weten schappelijk onderzoek. Examenstudie te zwaar De commissie zegt in het rapport on der meer, dat van diverse zijden de klacht gehoord is, dat er gebrek aan toewijding en enthousiasme is bij de studenten. De commissie geeft hiervoor als redenen op, dat de examenstudie te zwaar is, dat er te weinig persoonlijk contact is met actieve onderzoekers en dat er te weinig voor-uitzichten geboden worden aan de Universiteit. De commissie concludeerde, dat 25 vier kante meter netto werkruimte per on derzoeker gemiddeld als een minimum beschouwd moet worden, de commissie schat, dat als 30 procent aan de be staande ruimte zou kunnen worden toe gevoegd, men een bevredigende situatie zou hebben. Drievoud in twaalf jaar De commissie meent dat tot 1970 het aantal beoefenaren van deze weten schappen verdubbeld zal worden en dat als gevolg daarvan het vloeroppervlak voor researchwerk in de eerstkomende twaalf jaar verdrievoudigd zal moeten worden, hetgeen neerkomt op een uit breiding van werkruimte van 7000 vier kante meter per jaar. De commissie bestond uit: prof. dr. H. B. G. Casimir (lid en voorzitter te Eind hoven), prof. dr. W. H. Arisz te Gro ningen, prof. dr. C. J. Gorter te Leiden, prof. dr. J. H. Oort te Leiden, prof. dr. J. Th. G. Overbeek te Utrecht en ir. H. W. Slotboom te Den Haag. Secretaris van de commissie was dr. P. Winkel uit Eindhoven. Schrik van de bollenstreek voor Haagse Rechtbank DADER VAN 130 INBRAKEN (Van onze Haagse redaotóe) Een 48-jarige Haagse classificeerder stond gisteren voor de Haagse recht bank terecht, terzake van het plegen van niet minder dan 130 inbraken in westelijk Nederland. Zo precies kan verdachte zich overi gens ook niet alles meer herinneren. Zijn activiteiten verstoorden vooral de bewoners van de bollenstreek. „De schrik van de bollenstreek", noemde de officier van Justitie, imr. De Lint, hem. De classificeerder is reeds 11 maal veroordeeld. Na zijn invrijheidss telling, in 1957, kwam hij onder reclasserings- toezicht te staan. Een ambtenaar van de reclassering vertelde vanmorgen, dat verdachtes toezichthouder helaas ten onrechte had geloofd, dat de man zijn leven beteren zou. Van werkelijk toe zicht was daarom eigenlijk geen sprake geweest. De verdachte had een tijdje gewerkt en begon toen voor zichzelf. Zijn classi- ficeerd'ersondernemink j e mislukte eohter volkomen, waarna hij hals over kop weer inbreker werd. Na zijn arrestatie vroeg verdachte er zelf om tea- beschikking van de regering te worden gesteld, ten einde psychia trisch te kunnen worden behandeld. Blijkens het rapport is dit ook hard nodig. De officier van Justitie eiste tegen verdachte 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling. Mr. J. Schuering bepleitte hierna een veel kortere gevangenisstraf. Uitspraak 5 januari 1960. The Seahorses winnaars Crescendo-trofee In een totaal uitverkocht Lido vond de finale plaats van de amateurswed strijden, die het Actie-Comité Crescendo de afgelopen maanden heeft georga niseerd ten bate van het Uniformfonds van Noordivijks oudste muziekkorps. Op deze avond traden de prijswinnaars van de beide vorige wedstrijden tegen elkaar in het krijt. Zij hebben hun aanhang en vele andere belangstel lenden uit Noordwijk en omgeving enkele uren van zuivereenthousiast uit gevoerde kleinkunst geboden. Zeven jaar voor boekhouder Een rechtbank te Wenen heeft een vroegere hoofdboekhouder van het rooms-katholieke aartsbisdom Wenen, Wimmer, tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van ongeveer 2,5 miljoen gulden van de kerk. aldus het Oostenrijkse persbureau A.P.A. Bromfietser gevallen Vanmorgen omstreeks kwart voor acht kwam door tot nog toe onbekende oor zaak de 25-jarige J. Span uit Katwijk aan den Rijn op het rijwielpad langs de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Kagerstraat met zijn bromfiets te vallen. Hij liep een schedelbasisfractuur en schaafwonden op. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zieken huis. Gistermorgen is het eerste Alphen- se verkeersrotonde by de Pr. Bern- hardlaan door het verkeer in gebruik genomen. Dit was aanleiding aan de vlaggemast midden op het verkeers plein de nationale driekleur te hijsen als uiting van vreugde over het tot stand komen van dit belangrijke werk. Hiermee is de feitelijke doorbraak vanuit het westen naar het hart van de gemeente voltooid. De Schoolstraat, Castellumstraat geheten, heeft thans wel een heel ander aanzien dan enkele jaren geleden. Een brede dubbele rij baan vormt nu de verbinding tussen de Pr. Bernhardlaan en de Pieter Doelman straat. Op het St.-Jorisplein zijn thans ruime parkeerplaatsen aangebracht. Op de foto is duidelijk te zien welk een oppervlakte de rotonde in beslag neemt. Links gaat het verkeer namelijk vrij dicht langs het IJsbaangebouw. Binnenkort zullen door de ANWB de nodige nieuwe verkeersborden worden geplaatst en zal het geheel van een lage beplanting worden voorzien. Het werk is uitgevoerd door het Al- phense aannemersbedrijf van de heer Oudenes. T.z.t. zal de vierde spruit aan de ro tonde worden aangelegd, die in weste lijke richting gaat over het ijsbaanter rein waardoor een directe verbinding tot stand komt met de zuidelijk van de Baronie gebouwde woningen. (Foto Leldsch Dagblad) De hoofdschotel van het niet minder dan vijftien punten tellende menu be stond uit zang met gitaarbegeleiding. De heer Bavelaar, uit Leiden, als imi> tator, het akrobatenteam The Electro Boys, eveneens uit de Sleutelstad, een dameskwartet uit Lisse, het Mondac- cordeontrio The Gromaldys, uit Lei den en de heren J. van Graas en Joh. Bey, resp. uit Noordwijk en Katwijk, elk met zang en pianobegeleiding, zorgden voor een frisse en welkome afwisseling in dit kunstdiner". Bij de gitaren bleek de heer Ligt- voet in zang en spel de vertolker van het meer moderne genre. Een extra compliment verdienen de Ansjarima's, drie meisjes van acht tot twaalf jaar uit Noordwijk. die met hun zang en gitaarspel zich in dit zwaar bezette toernooi van de negende plaats verze kerden. Alle waardering voor een der gelijke prestatie. Ook de andere amateurs deden hun uiterste best om tot een zo goed moge lijk resultaat te komen, al dienen som migen wel te beseffen, dat de keuze van hun repertoire vaak v. beslissende betekenis is. Dit wordt namelijk nog wel eens over het hoofd gezien. Mej. Riet de Jong introduceerde de deelnemers met een beschaafde en geestige conference, waarmee zij op een voortreffelijke manier de program mapunten tot een kunstig geheel sa mensmeedde. Met spanning volgde men in de zaal de stand op het scorebord, die al naar mate de avond verstreek, naar een cli max scheen te voeren. De taak van de juryleden, mej. A. Kleiwegt en de heren N. van Ammers, A. de Jong, J. Koeman en C. Kraay, onder supervisie van de secretaris, de heer B. C. Hooijberg, was ver van be nijdenswaardig. Met een angstvallige nauwgezetheid kenden zij, geheel onaf hankelijk van elkaar, de punten toe. Met twee Engelse kerstliederen ,,No place in Bethlehem" en ,,I dream of a white Christmas", uitgevoerd tegen een bijzonder fraai kerstdecor, legden The Seahorses (Ab Barmentlo en Ger- rit Schaap) uit Noordwijk, met een dui delijke meerderheid beslag op de eerste prijs, de grote beker van Crescendo. Op de tweede plaats, doch buiten me dedinging, kwamen The Electro Boys. Zij werden gevolgd door twee jonge Noordwijkers, Jan Caspers en George Riemvis, die als The Modern Min- streels zich evenals The Seahorses met zang en gitaarspel lieten horen. De vierde en de vijfde plaats was voor de zangers J. van Graas, uit Noordwijk, en Joh. Bey, uit Katwijk. De voorzitter van het actie-comité, de heer J. Choufour sr., reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Naast de Crescendo-trofee waren het de Lido-beker, de zuil met lier van de fa. Banck en Tissing, de Choufour- Grotenboer beker, een beker van het Actie-Comité, een beker van ,,De Beurs" en verschillende andere on derscheidingen, medailles en lauwer takken. Alle deelnemers aan de finale kregen een fraai herinneringsvaantje. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Choufour tot mevr. G. de JongRfjnders voor haar vele werk en tot mej. Riet de Jong. Onder een enorm applaus van de zaal mochten beide dames een bloemenhulde in ont vangst nemen. De voorzitter van „Crescendo", de heer J. Marijt, dankte voor het prach tige werk, dat het actie-comité voor de Harmoniekapel met zoveel enthou siasme en ijver had verricht. Vast staat dat het een indrukwek kend financieel resultaat heeft opge leverd. Onder een ware ovatie werd nog meegedeeld, dat het actie-comité f. 100 van de opbrengst van deze avond be schikbaar had gesteld voor de inzame ling „Redt een kind".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4