Blijspel (50 jaar oud) deed liet nog best Kleding met kerst Haagse Comedie excelleerde in Bahr's Principes Reorganisatie Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde Kerstzang op liet Stadhuisplein Bijeenkomst Leidse huisvrouwen stond in het teken van Kerst Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 december 1959 Tweede blad no. 29932 55 Dinsdagavond opende de Leidse Schouwburg zyn deuren voor de abonné(e)s van K. en O., die de opvoering van „Principes" door dp Haagse Comedie van de Oostenrijkse auteur Hermann Bahr kwamen bywonen. Het was te voorzien, dat het een genoeglijke, vreugdevolle avond zou worden; daarvoor stond de reputatie van de schrijver en de auteurs ons borg. Hermann Bahr was de zoon van een notaris en afgevaardigde voor de Landsdag en werd geboren te Linz aan de Donau op 19 juli 1863. Hü studeerde achtereenvolgens in Wenen, Czernowitz en Berlijn, hield zich daarna enige tijd op te Parijs, in Zwitserland, Spanje en Rusland en werd uiteindelijk medewer ker bij de leiding van de „Freie Bühne' te Berlijn. In 1894 vestigde hij zich in Wenen en was daar werkzaam als toneel-criticus en auteur. Van de door hem geschreven toneelwerken zijn „Das Konzert' (1910) en „Das Pi'inzip" (1912) Naar de feestverlichting in Den Haag Gisteravond omstreeks halfzes ver trok van het Stadhuisplein een auto bus met ouden van dagen naar Den Haag ter bezichtiging van de feestver lichting in de verschillende delen van de Residentie. Van dit „uitje", aangeboden door de „Stichting de Daad" van de Neder landse Reisvereniging, profiteerde dit maal uit Leiden in hoofdzaak een aan tal bewoners van het Rusthuis „Vree wijk" en van het Tehuis voor Bejaar den (Geref. Minnehuis) van de Her vormde Diaconie, in totaal ongeveer 45 personen. In Den Haag was verzamelen gebla zen op het Plein 1813, waar ook de bus sen uit andere omliggende gemeenten arriveerden. Tijdens de rondrit, welke ongeveer 2 uur duurde, werden alle mooi verlichte punten bezocht. Aan het einde van de rit bood het Stichtingsbestuur aan de deelnemers in een lunchroom een kop koffie met ge bak aan, een versnapering, welke zich best liet smaken na de mooie, doch ook enigszins ingespannen bustocht door de drukke stad. Om 10 uur was men, dankbaar voor het genotene, weer terug in Leiden. De organisatoren kunnen met voldoening op hun werk terugzien, het initiatief van het bestuur van de „Stichting de Daad" in Den Haag verdient zeer zeker alle waardering. KersHeestviering Vrijzinnig Hervormden Voor zover de gisteravond in de aula van het gymnasium aanwezigen geen kinderschoenen droegen, hebben zij deze (maar dan in figuurlijke zin) aangetrokken en zo zijn jong en oud gezamenlijk naar Bethlehem gegaan en zijn ze verder meegevoerd in het verhaal, dat de bekwame poppen speler Guido van Deth met zijn pop pen, voor allen zo deed leven. Van Deth weet bij elk van zijn overi gens reeds goed getypeerde figuren in hun bewegingen en spreken een eigen persoonlijkheid tot uiting te laten ko men. Dit draagt er veel toe bij, dat deze wereld van het spel door de toeschou wer als een werkelijkheid wordt aan vaard en alle personages de volle aan dacht trekken. Een komische noot brengen de veld wachter en de boef. Bovendien zijn hun opmerkingen af en toe met volkshumor gekruid. In Suuske. het hoofdpersoontje, werd het kinderlijke goed weergegeven. Met zijn als verjaardagsgeschenk verworverf ezeltje, dat blijkt te kunnen praten, be leeft Suuske een naar avontuur. Ge lukkig beschikt het ezeltje ook nog over toverkracht, want aJs het door de boef is geroofd en in een donkere stal is op gesloten, krijgt het ezeltje, op 't ogen blik dat het toverwoord valt, op zijn beurt de boef in zijn macht. Het ezeltje gaat terug naar de herberg, de boef met zich meevoerend. Daar is in de tussen tijd het Christuskind geboren. Bij de aanblik van. het kindeke breekt de boef met het oude en begint hij een nieuw en beter leven. Het optreden van Guido van Deth met z'n poppentheater was 'n onderdeel van de kerstviering van de Zondagsschool van de Vereniging van Vrijz. Hervorm den Leiden/Oegstgeest. welke het ka rakter droeg van een gemeenteavond De opkomst was groot. Ds. W. J. H. Hubeek las gedeelten uit het kerstevangelie, die afgewisseld wer den met door de leerlingen van de Zon dagsschool onder leiding van Ineke Hu- beek gezongen kerstliederen. Ds. Hubeek leidde vervolgens het spel met een enkel woord in. Wij zouden ons er eigenlijk over moeten verwonde ren, aldus spreker, dat er reeds vele eeuwen lang, ieder jaar weer naar het kerstverhaal wordt geluisterd, maar al tijd weer vaagt het iets van de duister nis in de harten van de mensen weg. Kerstmis betekent niet louter een he melse blijdschap en een hemels kind. Het brengt blijdschap in het innerlijke leven van de mens. LEIDSE PLUIMVEE. EN KONIJNENSPORTVERENIGING Leden van de Leidse Pluimvee- en Konjjnenjsportvereniiging tLPKV) be haalden op de grote nationale tentoon stelling in Gouda fraaie resultaten. De uitslag luidt als volgt: Helmduiven: E. Quist 2xle, r.z.g.; Oud-Hollandse meeuwen: E. Quist 2 x le z.z.g.; KrielhanenWijandotte, wit, W. Blij leven 2xle z.zg. (tevens mooiste krielihaan van de tentoonstelling; Hol landse Kriel, zwart trio: W. Blijleven 1 x z.g. Konijnen: Vlaamse reus, wit: P. v. d. Leek 2xle z.zg. (itevens mooiste dier), J. Laman 2xzg.; C. v. d. Helm 2xg.g.; Vlaamse reus, konijnengrijs: J. v. Velzen 2xz.g.; Franse Hangoor: G. Ph. de Jong 2xz.z.g.; S. de Jong gg.; Groot Chinchilla: A. M. v. d. Lee 1 x le z.g.; Wener, blauw: P. Zwanenburg 1 x le z.g.; Wener, wit: J. W. Rozendaal 5x z.g.; Rex, zwart: S. G. Zirkzee 1 x le z.z.g. en lx z.g. (tevens mooiste in de kortharige rassen); Klein Chinchilla: B. Th. Rutgers 1 x le, z.z.g. (tevens mooiste in de kleine rassen)Tan, zwart: J. Rol 2 x z.z.g. en 2 x z.g.; Hollander, zwart G. J. Bloemendaal 2 x le z.g.; Pool, blauwoog: H. Snik 2xle z.z.g. hier te lande het meest bekend. In 1909 huwde hij de beroemde Hofoperazange res Anna von Mildenburg en verhuisde in 1912 naar Salzburg. In 1918 maakte hij deel uit van de directie van het wereldberoemde Wiener Burgtheater, dat in de laatste wereldoorlog zwaar beschadigd werd, maar vier of vijf jaren geleden schoner dan ooit uit zijn as herrees. Van 19221934 woonde hü in München waar hü in 1934 stierf, volgens zün nadrukkelijke wens werd hü in Salzburg begraven. Het is niet de inhoud van „Principes", welke in de eerste plaats onze belang stelling opwekt, maar de meesterlijke, vakkundige opbouw en de sprankelende dialoog van dit blijspel. Hierin bespot hü zowel de idealist als de cynicus, maar met de charme en beminnelükheid, wel ke de essentiële bestanddelen van de Weense levenshouding uitmaken. In dat opzicht zouden de Nederlandse toneelschrijvers heel wat van deze be gaafde, met 'het theater vergroeide vakman kunnen leren! Onder de bekwame leiding van Bob de Lange heeft de Haagse Comedie het doorslaande bewüs geleverd, dat goede stukken, al zijn deze na-genoeg vijftig jaar oud, mits op déze wijze gebracht, het nog steeds dóén. Vier eerste plans artiesten voerden Hermann Bahr's geesteskind ter /.ver winning: Ida Wasserman, Myra ^?ard, Joris Diels en Bob de Lange. Zü gaven elkaar niets toe! Dr. Friedrich Esch, de gewezen pre dikant met zijn nooit aflatend idealisme, werd door Joris Diels met grote inner- lüke overtuiging, wars van goedkope lachsuccesjes, weergegeven, waarmede hü zich een artiest van formaat toonde. Ida Wasserman als de vrouw van de idealist, Gertrud, won aller harten door haar subtiel, levenswaar en beminnelük spel als echtgenote en moeder. De cynicus Thomas Kreger vond in Bob de Lange de aangewezen vertolker. Op grandioze wüze benutte hij elke gelegen heid de sprankelende dialoog tot leven te brengen. Myra Ward nam als mooie Lene, het keukenmeisje met infant- soenüjke begrippen een groot gedeelte van het succes in het tweede bedrüf voor haar rekening door perfecte dosering van gevoel en humor. De zoon van dr. Esch werd door Jules Croiset goed, zü 'het wat luidruchtig, weer gegeven. Van John Koch zagen wij een vermakehjk, doch sober gehouden type als Evertousch, de kelner. Peter Irk, de aanhankelüke volgeling van dr. Esch werd door Broes Hartman Ingehouden en levensecht gespeeld, terwijl Do van Stek aan Gravin Aggem een alleszins aanvaardbare uitbeelding gaf. „De Principes" (van 1912» werden in fraaie kostuums van 19001915 gespeeld en ontworpen door Lisette van Meete- ren. De daarbü aansluitende décors vervaardigde Hep van Delft; speciaal de grafelüke keuken was een lust voor het oog. Het publiek in de praktisch uitver kochte schouwburg amuseerde zich kostelijk. Bloemen voor de dames en een ovationeel a-pplaus vormden het einde van een vreugdevolle avond. B. H. KERSTUITDELING LEGER DES HEILS Onder leiding van kapitein R. J. Schurink vonden gisteravond twee bijeenkomsten plaats, waarbij aan circa 250 personen een kerstpakket werd uit gereikt. In de eerste samenkomst-, die te 6 uur aanving, was de enorme uitstalling geschenken waar te nemen. Voorzien van een groot pakket, doch tevens belast met een kerstbrood, een Gelderse worst, een fraaie scheurkalender en een kerst boek verlieten te ruim 7 uur de eerste genodigden de zaal. Tegen half 8 stroomde de korpszaal opnieuw vol en klonken blijde de kerst liederen. De zangbrigade onder leiding van mevr. De la RieSegaar en het muziekkorps en mannenkoor o.l.v. kapelmeester P. Houweling verleenden medewerking. In beide samenkomsten las kapitein Schurink het kerstevangelie en vertelde hü een boeiend kerstverhaal. Behalve de kerstgaven werden vele anderen nog verblijd met geldelüke gif ten, fruitmanden etc. Kapitein Schurink wees erop, dat deze kerstvieringen goed deels tot sband konden komen, dank zü vele giften van de burgerij en uit de omgeving. CORRESPONDENTIE. C. O. te L. U bedoelt waarschünlyk George Adamski. Het bestuur en beheer over het Nederlands Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg zullen per 1 januari officieel worden overgedragen aan de Gezondheidsorganisatie T.N.O. Dit deelde giste ren dr. C. Banning, voorzitter van het Preventiefonds te Leiden mede op een bijeenkomst van de afdelingshoofden en medewerkers van het Instituut. Daags tevoren had de statutenwüzi- ging van het Preventiefonds plaats ge had, waardoor deze reorganisatie, over eenkomstig de aanbevelingen van de door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid ingestelde commissie van onderzoek, mogelük is geworden. Prof. W. F. J. M. Krul, waarnemend voorzitter van de Gezondheidsorganisa tie TNO, zeide met vertrouwen de re sultaten van de reorganisatie tegemoet te zien. Namens de commissie va nonderzoek wees prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid, op de grote verantwoordelijkheid, die de Ge zondheidsorganisatie TNO op zich heeft genomen. Hij bracht hulde aan alle be trokkenen zonder wier medewerking de commissie niet in staat zou zijn geweest op kort etermün haar advies uit te bren gen. Komt allen tezamen Het kerstlied in de loop der eeuwen Morgen zullen de klokken luiden; morgen is het de vooravond van Kerstmis. Morgen zullen weer zeer velen gehoor geven aan de oproep ,,Komt allen tezamen'' en samen stromen op het Stadhuisplein. Daar zullen wij met velen, in de open lucht, naar overoude gewoonte, kerstliederen 'zingen. Het carillon begeleidt; de tonen komen van boven en ons aller zingen zal omhoog klinken: de vreugde om de gave van Kerst. Zo hebben, de eeuwen door, mensen gezongen Een zo grote rijkdom van kerstliederen is ontstaan, dat wel nooit een verzameling is aan te leggen, die ze ons alle geeft. Zij zijn er nog uit de oude kerk, uit de vijfde eeuw; ze zijn er van de eeuwen daarna. Zij zijn er uit zuidelijke landen, maar ook uit mid den- en oost-Europa, zij zijn er uit het noorden van Engeland en Ierland: en daarmee is waarlijk niet alles gezegd. Nog steeds, tot in onze dagen toe, ont staan nog weer kerstliederen en het zal blijven gebeuren. Immers: telkens weer zullen mensen geraakt worden door de wondere mare van Kerstmis, hetzij in de eenvoudige woorden van het kerstevangelie, hetzij in de hoge en diepe gedachten van Gods eeuwig Licht dat voor mensen schijnt en onder mensen wil zijn. En zij zullen willen zingen, naar hun trant en weer een nieuw lied zal ontstaan. Een rijkdom van eeuwen, die verder gaat. De zeer oude kerstliederen hebben vooral een geestelüke boodschap in zich geborgen. In dat heel oude „a solis ortus cardine", büvoorbeeld is nauwelüks sprake van de geboorte, doch des te meer van de hemelse genade, die Ma ria gewerd en dat de Schepper gestalte aannam om Zün schepping te behouden. Deze geestelüke inhoud is geenszins teloor gegaan: de kerstboodschap bleef boven als bewaard, en tot in onze tüd zün er liederen, die verkondigen. Maar de poëtische elementen krügen meer aandacht in de latere eeuwen; liederen uit de twaafde, dertiende eeuw tekenen veel meer, ze willen steeds meer uitbeel den. De legenden doen in veelheid hun rechten gelden en overwoekeren soms de eenvoudige, zuivere kern. Toch is ook in de volgende tüd der hoog-middeleeuwen een aantrekkelüke zuiverheid bewaard; in wezen blüven de liederen eenvoudig, simpel. Maar ze zün schilderachtiger. Zoals ook in de ont wikkeling der mysterie-spelen het geval is geweest: steeds meer stof werd aan de eerste gegevens toegevoegd. Maar door dat schilderachtige heen komt soms ook een diepe vroomheid naar voren. Een zo heldere wijsheid, dat jong en oud zulk een lied gaan liefheb ben. Komt daarbij dan een melodie, die even puur en eenvoudig is, dan wordt zo'n kerstlied ons aller bezit. Zo is het bijv. met het Oudnederlandse „De her dertjes lagen bij nachte". VAN KERK- NAAR VOLKSLIED Inmiddels zyn wij van het kerklied reeds volop in het volkslied gekomen. Het is misschien niet te verwonderen, maar toch merkwaardig, dat het kerk lied blijft voortklinken en ook dikwijls in weer nieuwe vormen opduikt. Een zeer merkwaardig verschijnsel in de overgang van kerklied naar volkslied doet zich voor in het zgn. mengtaal-lied. Dit is, dat een aansluitende tekst wordt gezongen, ten dele in het latün, de kerktaal, ten dele echter in de landstaal. Reeds uit de zesde eeuw is hiervan een voorbeeld bekend. „Nu laat ons singhen, het is tüt. Est puer natus hodie. Die ons allen heeft verblijt. Pro nostrorum cri- mine Hodie, hodie natus est gloriae" (heden is een kind geboren - heden, he den is, voor onze schuld de koning dei- ere geboren) is een middel-nederlands voorbeeld. Een Frans: „Magnificat (mün ziel maakt groot den Heer, Lucas I, 46). Sus debout, qu'on se réveille, car il n'est plus de temps de dormir; L'ange a dit chose non pareille, Que le Messie doit venir, dans une vierge qui chante Mag nificat anima mea Dominum". (op, ont waakt, er is geen tüd om te slapen; want de engele heeft iets zonder weerga gesproken: dat de Messias moet komen in een maagd, die zingt Magnificat. Op nog een ander voorbeeld willen wü even verder ingaan èn omdat het mis schien het mooiste lied van dit soort is èn omdat wij de melodie ervan morgen avond zullen horen als tussenspel van het carillon. De melodie is daarenboven zo zuiver en stralend en tegelük zo in getogen, dat het van harte te hopen is, dat het ook in ons midden weer tot le ven komt. Het is het lied, dat aanvangt met de woorden „In dulci iubilo, nun singet und seit froh! het zuiden. Elders wordt het als een Engels lied genoemd Het is merkwaardig, dat sommige lie deren min of meer een eigen bestaan in verschillende landen leiden. Meestal echter is te spreken van een zelfstan dige ontwikkeling in idverse landen. Uiteraard is daarbij het bevruchtende kerklied een bindende factor geweest. Dooh de vele oud-nederlandse liederen ademen toch een andere sfeer. In het algemeen geestelü'ker, dan b.v. de En gelse oarols, die veel meer vervuld wa ren van het spel: een andere kerst-bly- heid. De Franse noëls zijn dikwijls veel charmanter: daar ook ontwikkelt zich het pastorale type: de herders krijgen meer dan hun deel. Bijzonder dichterlek soms. te herder-aohtig ook wel eens. Zü bergen echter een schat van melodieën, die wij graag horen en zingen. KOMT ALLEN TEZAMEN. KOMT ALLEN TEZAMEN. Van de rykc schat van kerstliederen, verha lende, beschouwende, verkondigende, zullen wy morgenavond op het Stad huisplein slechts weinige zingen. Maar verheugd en dankbaar van hart, om dat wij zingen mogen. Samen zingen mogen om Hem die gekomen is. Lie deren. die aankondigen en verkondl- BEZir VAN ALLEN. Er zijn steeds weer nieuwe kerstliede ren ontstaan. Zonder dat wij de her komst nauwkeurig weten, zoals wij niet geheel zeker zijn van het hoogstwaar schijnlijk toch wel middel-Nederlandse prachtige „Nu zijt wellekome", edel in zijn eenvoud. Soms ook zo, dat een lied. na al een tijd geleefd te hebben, in handen van een meester definitieve vorm krijgt, zoals het geval is met het „Een twijg is voortgekomen" (een roze fris ontloken), dat, waarschynlijk in de XVde eeuw ontstaan, door Praetorius rond 1600 weergegeven wordt en het „Uit hogen hemel daalt Hij neer", mid deleeuws van afkomst, maar in 1623 in een verzameling van Braohel te vin den. Er zyn ook liederen, speciaal als kerstliederen gecomponeerd, die tot bezit van allen zijn geworden. Bachs „O kindeke klein, o kindeke teer" is daar een voorbeeld van. Maar zelfs dan kan het nog zijn. dat ook in later eeuwen, de oorsprong duis ter is. „Engelkens door 't luchtruim zwe vend". van de zang op het Stadhuis plein het jongste lied, raakt bekend in de achttiende eeuw. Vanwaar? Het ..Komt allen tezamen", het „Adeste fideles" dateert uit de XVIIde eeuw: hoogstwaarschijnlijk is het een Portu gese melodie en danken wij het lied aan Het kerstevangelie naar de beschrij ving van Lucas volgens een ets van Dürer. gen eerst; liederen van vreugde om de geboorte dan; liederen van inkeer en blijdschap tenslotte. Het zijn liederen van internationaal karakter, die deze dagen overal gezon gen zullen worden, als b.v. het „Komt allen tezamen" en het specifiek Neder landse „De herdertjes". De beiaard geeft een lied. dat in alle landen klinken zal: de Oud-sicildaanse melodie „O ver blijdende kerstmistijd". En allen zullen weer zingen dat Wed. dat eigenlijk zo ingetogen vroom is: „O kindeke klein": en de eenvoudige directheid van het wijd-verbreide Oud-nederlandse lied „Er is een kindfce geboren op aard" een lied, zo edel van geloof en zo zuiver, dat het iets bewaarheid van het „zalige nieuwe jaar". KOMT ALLEN TEZAMENHet laatste lied. Oud-Boheems van her komst. herhaalt het als het ware. op dat dit samen zingen ons bijblijft, méér en méér samenbindt, wie wij ook zyn: „Komt nu. gij herders (mensen), gy allen tezaam'. En de laatste woorden, die wij samen zingen zijn dan: Chris tus doet vrede voor ons weer dagen. God heeft in mensen een welbehagen! Ere zy God. Ds. J. Th. Mackenzie. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wellicht zult U, zo omstreeks J de kerstdagen, uitgenodigd worden voor een feestelijk avondje. Wat is dan Uw kledingkeus? Mevrouw haar mohair truitje met een gezellige rok? Meneer dat leuke geruite sportcolbertje? Beter is: voor mevrouw een japon met een tikje élégance - b.v. cocktail jurkje - en voor meneer een stemmig kostuum. Zo gekleed op bezoek komen is een com pliment voor de gastvrouw en een blijk van waardering voor de aandacht die zy besteed heeft aan de ontvangst. Weet U wat ook attent is? Altyd Gladstone bij U te hebben! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U Het aantal kerstbij eenkomsten, dat in de afgelopen dagen ook in Leiden en omgeving is gehouden, is bijna niet meer te tellen. Allerwegen gaat men zich bezinnen op het komende feest van het licht. De Leidse huisvrouwen kwa men gistermiddag in het met kaarsjes en veel dennegroen versierde St. Anto- nius Clubhuis bijeen om gezamenlük de geboorte van Christus te herdenken. De presidente van de plaatselyke afde ling van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen. mevrouw C. Hageman-Ver hagen trad als gastvrouwe op. Zy kon o.m. ae ere-presidente, mevrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees. begroeten. Over gebrek aan belangstelling behoefde waarlijk niet geklaagd te worden, daar was het dan ook een hoogtepunt in het verenigingsleven voor. In haar inlei dende toespraak vertelde mevrouw Ha geman o.m. van het Kindje in de Krib be, dat liefde en erbarming heeft ge schonken aan alle mensen op deze aarde. Gefheel volgens traditie bracht het Huisvrouwenkoor onder leiding van mevrouw T. Massaar-Van Driel enkele kerstliederen ten gehore. Mevrouw M. Doorn-Blok zorgde dit keer voor de Tweede concert Toonkunst VAN RADIO PHILHARMONISCH SEXTET Op 12 januari zal zich op het tweede concert der Maatschappij voor Toon kunst in de Stadsgehoorzaal doen horen het Radio Philharmonisch Sextet, dat in binnen- en buitenland reeds grote aandacht getrokken heeft. Het bestaat uit de volgende leden: Adriaan Bonsel (fluit), Sam Silverberg (hobo). Jos D'Hondt (klarinet), Anton Doomernik (fagot). Kees Versney (hoorn) en Herman Kruyt (piano). Uitgevoerd worden het Sextet in C. gr. t. van Ludwig Friedrich Seidel. het kwartet in F. gr. t. voor fluit, klarinet hoorn en fagot van Rossini, het Sextet van Francis Poulenc, het Sextet (1957) van Henk Badings (opgedragen aan het R. Ph. S.) en het Kwintet in Es gr. t. voor piano, hobo, klarinet, hoorn en fagot van Mozart. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ludovicus Pranclscua Robertus, zn v. J. M Koopman en M. Hughes; Marjolein An Nlo, dr v. S. G. The en W. H. Otto; Agada Cornelia, dr v. J. Haasnoot en J. van der Plas. OVERLEDEN: G. C. van den Bergh. 21 Jr. man; C. v. Heusden. 69 Jr. echtg. v. H. Eduard- J. Visser. 28 Jr. man; L. Oost veen, 56 Jaar. man. Twee doden te Eibergen Gisteravond verloren te Eibergen twee mensen als gevolg van een ernstig ver keersongeval het leven. Op de weg Eibergen-Groenlo reed in de richting Groenlo, een personenauto met grote vaart van achter op een in dezelfde richting rüdende, met twee paarden bespannen en met bomen beladen wagen van de firma Naarhuis uit Groenlo. Een derb omen op de houtwagen drong dwars door de personenauto heen, die geheel werd vernield. Zowel de bestuurder van de auto, de 74-jarige heer F. W. Ter- voert uit Winterswük, als de naast hem zittende 79-jarige heer E. Aarnink eveneens uit Winterswyk, werden op slag gedood. De derde inzittende die achter in de auto zat en door het opengereten dak naar buiten kon klimmen, werd slechts licht gewond. pianobegeleiding. Een taak welke haar wei is toevertrouwd! Er stond ook een lezing op het programma. Mevrouw Van Raephorst sprak voor de pauze over het oude en daarna over het moderne kerstverhaal. Zy wees erop, dat het verhaal over de geboorte van Christus in Bethlehem door de eeuwen heen 'n ten uit kerst/proza en -poëzie werden en schilderkunst is geweest. Fragmen ten uit kerstproza en poëzie werden voorgelezen. Gezamenlyk zongen de hulsvrouwen het wondermooie „Stille nadht" en het al even indrukwekkende „Ere zü God". Voor het verzenden van kerstpakketten naar eenzame mensen kon men een geldelijke bijdrage in een daartoe bestemde mand deponeren. Kortom de huisvrouwen hebben ook dit jaar weer veel aandacht geschonken aan het kerstgebeuren. Kleine NAVO-leden tegen „directorium" (Van onze Parüse correspondent) De vüftien Atlantische landen hebben gisteren in Parüs zonder zware inciden ten of botsingen de eindpaal van hun conferentie bereikt. Op de schouders van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville hadden de Westelijke Vier de taak gelegd gistermorgen de overige At lantische delegaties over hun jongste beraadslagingen in te lichten. Tüdens de debatten, die op Couve's expose ge volgd zün, kwam in het büzonder weer de bezorgdheid der kleinere landen tot uiting, dat in het vervolg over hen - en misschien wel eens bü hen - maar in feite ook zonder hen zou worden beslist. Ofschoon het woord niet gebruikt moet zijn, werd het directorium van vier leden, dat de hele wereld later zou kun nen regeren, door iedereen met kracht van de hand gewezen. Ook onze minis ter-president, prof. De Quay, moet in deze zin het woord hebben gevoerd. Di recte en concrete aanleiding tot die ang sten, die ondergronds nooit verdwenen zyn, was de brief van generaal De Gaal- Ie aan premier Kroesjtsjef. waarin van verschillende topconferenties gesproken wordt. In het wijdere Atlantische ver band was tot dusver alleen maar van één topconferentie sprake geweest. Om deze vrees de eerste of beter momente le wind uit de zeilen te nemen hebben de Grote Westelyke Drie er dan ook in berust, dat het voorbereidende orgaan een diplomatieke eendagsvlieg zou moe ten blyven. Zilveren jubileum Kiliina Hawaiians De Kilima Hawaiians vieren dit jaar hun 25-jarig toneeljubileum. In Amster dam zal dit feit gevierd worden tijdens de show, die eerste en tweede kerstdag in de grote zaal van het concertgebouw zal gegeven worden en waaraan behalve de Kilima Hawaiians zullen deelnemen het Variété Revue Gezelschap van Jan Blaaser en ..Die Tiroler Holzhacker Buben". Het erecomité zalb estaan uit de heren generaal-majoor b.d. H. J. W. Dürst Britt, D. Repko (directeur van de AVRO), Lou van Rees (impressario) Bob Peters (impressario), A. Verbruggen (administrateur Concertgebouw), D. H M. Reese (Rotterdam). W. Bothof (di recteur Tivoli Utrecht). J. Wink (Am sterdam), H H. Jacobse. Bovema. Frans van Schaik, Eelke de Jong, Jacq Vreke en Kees van Dam (administrateur Nationale Revue).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3