B. DE KONING GOEMAAT Mevr. Meir noemt lening Wereldbank voor VAR: „premie voor zeeroverij" Meer dan 60 doden bij vliegramp in Brazilië Jovanda nylons WEERBERICHT Hammarskjöld en de „bevriende mogendhedenvergisten zich in proef met Grieks vrachtschip Laatste Nieuws Droomwens reis naar Teheran J PRESIDENT EISENHOWER IN DE V.S. TERUGGEKEERD Twee toestellen vielen brandend op woonwijk van Rio de Janeiro Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 No. 29932 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir, heeft zich scherp uitgelaten over het verstrekken van een lening van 56 mil joen dollar door de Wereldbank aan de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte-Syrië). Zij noemde dit gisteren in het Israëlische parlement'' een premie voor zeeroverij" en voor het schenden van internationale gebruiken. Volgens mevr. Meir zal Nasser de lening beschouwen als een aanmoediging om met dergelijke acties voort te gaan. Israël zal blijven ijveren voor vrije doorvaart door het Suez- kanaal. Zij waarschuwde dat inbreuken op de rechten van één land moeten leiden tot dergelijke inbreuken op de rechten van andere staten. Het parlement verwees de kwestie naar de commissie van Buitenlandse Zaken en Staatsveiligheid, die achter gesloten deuren vergadert. Bank rekent slechts met economische factoren Tevoren had mevrouw Meir in het parlement medegedeeld, dat de versche ping van een lading Israëlisch cement met het Griekse vrachtschip „Astypa- lea" van Haifa via het Suezkanaal naar Djiboeti met „medeweten en de zegen" van secretaris-generaal Hammarskjöld en van „bevriende mogendheden" was geschied. De secretaris-generaal van de volke renorganisatie had Israël laten weten, dat hij op grond van overleg met de lei ders van de VAR reden had om te gelo ven, dat Egypte de verzending van Is raëlische exportgoederen onder het be ding van „free on board" en van im portgoederen onder het beding dat alle kosten van vracht en verzekering voor rekening van de afzender komen (CIF), niet zou hinderen. „Bevriende mogend heden" hadden Israël geadviseerd dit systeem te volgen. Hoewel tegen haar zin, had de Israëlische regering zulks toen gedaan. Van onze speciale Verslaggever Dick Hendrikse. TEHERAN, 23 december. Het speookje is uit! Vandaag vliegen Willy Bijsmans en Leni Frankvoort terug naar Nederland. Hun droomwens - door het dames weekblad Libelle tot werkelijkheid ge maakt - is ten einde. Over de radio beeft men kunnen horen en op het televisiescherm kunnen zien, hoe deze twee droomwens-winnaressen van Li- belle de gasten waren van de Sjah van Perzië en zijn bruid Keizerin Farah Diba. Libelle brengt in de komende weken de exclusieve reportage-reeks over de sprookjesreis van 2 Heerlense meisjes. WAARDEBON I i Profiteer er direkt vande oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur i deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u de beide eerste nummers van Libelle in I960 gratis en hoeft Iu daarna niets te missen van deze unieke reportage-serie. i Noteer mij als abonnee en stuur mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik pet week 35 a pet kwartaal f4.55 woonplaats A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop, waarop 4 cent postzegel, zenden aan Libelle, Nassauplein 7, Haar lem. Postgiro 268670. 41 Nu de lading van de „Astypalea" ech ter het Suezkanaal niet mocht passeren en het schip in Port Said was aangehou den, zouden, naar de mening van me vrouw Meir, allen die blijk hadden ge geven van zoveel geduld en onbeperkt vertrouwen in de VAR, zich wel bedro gen voelen. Britse bladen als de onafhankelijke Times en de liberale Guardian hebben hun instemming betuigd met het besluit van de Wereldband om een lening aan de VAR te verstrekken. Naar aanleiding van kritiek van hen, die vinden dat de lening niet moest worden verstrekt om dat de VAR haar boycot van Israëlische schepen en ladingen handhaaft, merken de twee bladen op, dat de bank uitslui tend rekening houdt met economische factoren. De Guardian is van oordeel, dat de lening misschien iets goed maakt van de fout van wijlen minister Dulles om geen geld voor de bouw van de dam bij Assoean beschikbaar te stellen. Omtrent de besteding van het bedrag wordt nader vernomen, dat, als het pro gramma in 1961 zal zijn voltooid, het kanaal zodanig zal zijn verbreed en ver diept, dat het schepen met een diep gang van 37 voet (ongeveer elf meter) of met een inhoud van ongeveer 46.000 ton zal kunnen verwerken. Op het ogen blik heeft de doorvaartcapaciteit betrek king op schepen met een diepgang van maximum van 35 voet of met een in houd van ongeveer 36.000 ton. Voorts zullen de Suezkanaalautoriteiten dan over de nodige moderne uitrusting be schikken, om de van het kanaal gebruik makende schepen een behoorlijke dienst verlening te leveren. De totale kosten van uitvoering van het programma worden geraamd op 37.6 miljoen Egyptische ponden of 107,9 mil joen Amerikaanse dollar. De door de Wereldbank en negen an dere Amerikaanse banken te verstrek ken lening (waarvan de Wereldbank een bedrag van 5 miljoen dollar garandeert) dient ter dekking van de uitgaven in buitenlandse valuta. De overige uitga ven worden door de Suezkanaalautori teiten uit eigen middelen gefinancierd. „Onbevredigend beeld" van ontwikkeling W.-Nederland In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken 1960 is kritiek geoefend over, zoals enige leden dit noemden, het onbevredigende beeld dat de memorie van toelichting geeft over betekenis en functie van de gemeenten. Over de Haagse agglomeratie, de Nieuwe Water weg en de IJmond. Vele leden drongen wat de agglomeraties betreft, op snelle beslissingen aan, om ongewenste, zo niet chaotische ontwikkelingen te voorko men. Verscheidene leden wilden weten of de minister tot een andere oplossing van het IJmondprobleem wilde komen dan zijn ambtsvoorganger, een streven dat hun instemming zou hebben. Spre kend over de Haagse agglomeratie ver wierpen zij het plan Wilsveen en spra ken zij een voorkeur uit voor het uit breiden van de bebouwing van gemeen ten. die daartoe de mogelijkheid bieden. Deze leden zagen voorts met belangstel ling een wetsontwerp tegemoet tot rege ling van de privaatrechtelijke belangen, die Rotterdam zal krijgen op Rozenburg. Ongeveer negen miljoen mensen juichten het Amerikaanse staatshoofd op reis toe (Van onze Amerikaanse correspondent) Al was Eisenhower dan drie kwartier te laat en al stond de thermo meter ver onder het vriespunt, toch hebben enige duizenden bewoners van Washington hem een bijzonder hartelijk welkom bereid. Het gemeentebestuur had vijftienduizend toortsen uitgedeeld, die vonken sproeiden van een ongevaarlijk koud vuur. Volgens een officiële ge meenteverordening mogen zulke meterslange toortsen in de hoofdstad niet verkocht worden doch voor deze avond had men een uitzonde ring op de regel gemaakt. Trouwens de toortsen waren niet verkocht, doch kosteloos verstrekt. Een kermisachtiger welkom had Eisenhower na zijn vredesmissie wel niet kunnen krijgen! Twee kerstbomen naast de deur van het Witte Huis waren feestelijk verlicht, de kleine oude kerk tegenover de presidentswoning klepelde kerstliederen en enige duizenden enthousiasten wuifden Eisenhower toe met hun vonkensproeiende lange kaarsen. Hartelijke vriendschap met Koning van Marokko Het was na middernacht toen de auto van de president het hart van de hoofd stad bereikte. Sterren straalden in de Boven Rio de Janeiro zijn gisteren twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en brandend op een woonwijk neergestort. Men vreest dat bij dit ongeluk meer dan 60 mensen om het leven zijn gekomen. Een Viscount van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Viacao Aerea Sao Paulo" met 26 passagiers en zes bemanningsleden aan boord kwam in botsing met een militair lesvliegtuig. De piloot van het lesvliegtuig kon zich met zijn parachute in veiligheid brengen. De wrakstukken van beide toestellen vielen brandend op een zevental huizen, waarvan er vier verwoest werden. Ooggetuigen zagen mensen uit de neerstortende wrakstukken van de Viscount vallen. Alle inzit tenden van dit toestel werden gedood. Zes kinderen, die in een van de huizen woonden, worden vermist. De piloot van het lesvliegtuig ver klaarde, dat hy oefende in een gebied dat speciaal voor oefenvluchten is be stemd, toen hy de Viscount plotseling voor zich zag. Hij had maar te nauwer- nood zijn toestel kunnen verlaten, door dat zijn veiligheidsriem bleef vastzitten. Onder de inzittenden van het verkeers vliegtuig bevonden zich drie vooraan staande Braziliaanse journalisten van het tijdschrift Cruzeiro, dat eigendom is van de Braziliaanse ambassadeur in Londen. Vorig jaar december is een vliegtuig van dezelfde maatschappij in de Golf van Rio de Janeiro gestort waarbij twin tig personen het leven hebben verloren. heldere vrieslucht, het publiek juichte en Eisenhower wuifde terug. Het geliefde staatshoofd was veilig terug van een reis, zoals geen Ameri kaanse president voor hem ooit heeft ondernomen. Naar schatting hebben negen miljoen mensen Eisenhower op zijn tocht toegejuicht. Maar geen me nigte moet hem dierbaarder zijn geweest dan de paar duizend op het koude plein voor zyn huis met hun kaarsen. Ontruiming luchtbasis Omtrent Eisenhowers bezoek aan Ma rokko het laatst doel op zijn wereld reis meldt Reuter: President Eisenhower heeft Koning Mohammed van Marokko toegezegd, dat ei binnenkort voorbereidingen zullen worden getroffen voor het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Marokko. De ontruiming van de luchtbasis Ben Slimane zal tegen 31 maart voltooid zijn en alle Amerikaanse strijdkrachten in Marokko zullen tegen eind 1963 dit land verlaten hebben. Na afloop van de besprekingen tussen de Koning en Eisenhower werd een ge meenschappelijk communiqué uitgege ven. Beide staatslieden geven in dit communiqué blyk van hun voldoening over de internationale ontspanning. Ook zeggen zij hierin dat zy met grote tevre denheid nota hebben genomen van „het positieve karakter van de politieke ont wikkeling van het Algerijnse vraagstuk" en dat zij verheugd zijn over de voor uitgang in de richting van een vreed zame oplossing van dit vraagstuk, door dat beide belanghebbende partijen het principe van zelfbeschikking hebben aanvaard en tot overleg bereid zijn. In het communiqué wordt voorts mel ding gemaakt van de „hartelijke per soonlijke vriendschap" tussen de Koning en de president. Bij de besprekingen heeft Koning Mo hammed de aandacht van Eisenhower gevestigd op de vele banden tussen Ma rokko en de andere Arabische landen. De Koning schonk Eisenhower een met juwelen ingelegd geweer, een tapijt en een bronzen vaas. Eisenhower vertrok gisteravond uit Casablanca, waar hij zeer hartelijk door tienduizenden werd verwelkomd. Zelfde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele lokale buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 1.42 uur :onder: 13.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.38 en 22.14 uur. Laagwater te 4.59 en 17.32 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's mSÊÊÊSm De bouw van de brug over de Mer wede bij Gorinchem in de Rijks weg 271 die een belangrijke schakel zal vormen in de verbinding tussen i van 170 nieter lengte is reeds ge- Amsterdam en Antwerpen, vordert plaatst. Een blik op de brug, ge- gestadig. Een van de twee bogen nomen van de Merwede af. Tot slot van het kerstfeest voor het paleispersoneel, dat gisteren in tegenwoordigheid van het Konink lijk Gezin in de koninklijke stallen in Den Haag is gevierd, werd door de Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene chocolademelk ge schonken. De Koningin serveert de spelers van het kerstspel. Record van „Jupiter" Militair kabinet van Algerijnse rebellen In acht uur 45 minuten over de Oceaan De vierde Lockheed ..Electra" voor de KLM, de PH-LLD „Ju piter", heeft de afleveringsvlucht van New York naar Amsterdam zonder tussenlanding volbracht in 8 uur en 2 minuten. Dit is de snelste tijd, die een Nederlands vliegtuig ooit over deze afstand heeft gedaan. Totnutoe stond het record op naam van de derde „Electra" van de KLM, die in 8 uur en 45 minuten van New York naar Schiphol was gevlogen. Mede dank zy de gunstige weersom standigheden het toestel had gedu rende het grootste deel van de tocht een stevige staartwind vloog de „Ju piter" op sommige gedeelten met een snelheid van byna 1000 kilometer per uur,* op een hoogte van 25.000 voet. Ge zagvoerder Frank Hawkins, die alle voor de KLM bestemde Electra's totnutoe heeft overgevlogen, vertelde by aan komst op de Amsterdamse luchthaven nog brandstof over te hebben voor een vlucht van ruim drie uur. Voor het einde van het volgend jaar zal de KLM over alle 12 bestelde toe stellen van dit type beschikken, o.a. voor haar vluchten op Moskou. Advertentie complete sortering LEIDEN KATWIJK - RIJNSBURG Turkse maatschappij bestelt 10 Fokkers Waarde 25 miljoen gulden De Turkse luchtvaartmaatschappij „Turk Hava Yollari" heeft in Istanbul een contract getekend met de vertegen woordigers van de NV Ned. Vliegtuigen- fabriek Fokker op Schiphol en de Ame rikaanse vliegtuigenfabriek Fairchild in Hagerstown voor de aankoop van tien schroefturbinevliegtuigen van het type F-27, waarvan er vijf door Fokker Schip hol en de andere vyf door Fairchild zul len worden geleverd. De koopsom bedraagt 63 miljoen Turk se lira De Turkse lira kan worden ge waardeerd op ongeveer 40 cent in Ne derlandse valuta. De aankoop van de 10 toestellen vertegenwoordigt dus een waarde van ongeveer 25 miljoen gulden. Het eerste toestel aal tn juni 1960 wor den afgeleverd. Grotere oorlogsinspanning onder premier Belkacem Algerijnse opstandelingenleiders hebben op een vergadering in Cairo een „militaire Algerijnse re gering" opgericht, die op Algerijns gebied zal worden gevestigd. Pre mier van de nieuwe rebellenrege- ring is Krim Belkacem, die minister van Oorlog en vice-premier was in de „voorlopige Algerijnse rege ring". De premier van de oude re gering, Ferhat Abbas, is benoemd tot woordvoerder van de nieuwe regering, aldus is gisteren in goed- ingelichte Arabische kringen in Cairo vernomen. Buitenlandse waarnemers zien in de vorming van een „militair kabinet" een teken dat de opstandelingen de oor logsinspanning willen vergroten. Ook zou het een terugkomen zyn van de verkla ring der eerste rebellenconferentie, van 1956 te Wadi Soeman, waarin het poli tieke karakter van de opstand boven het militaire element werd geplaatst. In Algerije merkt men op dat Belka cem van alle rebellenleiders het minst tot compromissen geneigd is. Hij heeft ook, in tegenstelling tot Ferhat Abbas en verscheidene andere ministers, actief deelgenomen aan de stryd tegen de Fransen. Dit laatste zou van belang kun nen zijn, aangezien generaal De Gaulle er de nadruk op heeft gelegd dat zfjn aanbod om over een bestand te onder handelen open staat voor „de mannen die vechten", doch dat het niet is be doeld voor „bepaalde ambitieuze per sonen". De eerste reactie in Algiers was ech ter dat de rebellen met Belkacem als premier vermoedelijk harder zullen gaan optreden. Indonesische reactie op Nederlandse nota De woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken, Ganis Harsono heeft vanmorgen verklaard dat Indone sië geen enkele reden aanwezig acht om de nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen in In donesië voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. In commentaar op de jongste nota (van 18 december) die de Nederlandse regering, met de suggestie deze kwestie aan het Hof voor te leggen, aan Dja karta heeft gezonden, zei de woordvoer der, dat volgens het internationale recht de actie tot nationalisatie van de Indo nesische regering gewettigd is. Dit kan o.a. duidelyk worden bewezen door de verwerping van Nederlandse eisen in Bremen en Antwerpen, zei hij. Hy meende dat reeds eerder, in dc Indonesische nota die enige tijd gele den aan Den Haag is gezonden, is geantwoord op de argumentatie in de nieuwe Nederlandse nota. De Indone sische nota legde er toen de nadruk op, dat de nationalisatie, zoals be werkstelligd door Indonesië geen over treding vau hei internationale recht betekent.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1