Luisterrijke pracht en praal omgaf huwelijk van Sjah met Farah Diha Bruid in een beeldschone japon ONGEZONDE, VERSTIKKENDE ATMOSFEER ROND TELEVISIE Uw kerstdiner in Marina Rust hard nodig Voor Prisma horloges Me) een enkel woord Agenda DINSDAG 22 DECEMBER 1959 Als een sprookje uit 1001 Nacht,, Advertentie Tijdens een eenvoudige Mohammedaanse plechtigheid in de be roemde spiegelzaal van het marmeren paleis te Teheran is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de 40-jarige Sjah van Perzië en de 21-jarige voormalige studente in de architectuur Farah Diba. De plechtigheid, die door de Islamitische kerkelijke leider te Teheran, dr. Hassan Emami werd geleid, werd bijgewoond door de familieleden van de Sjah en zijn jonge bruid, vooraanstaande ministers en enkele hof functionarissen. In totaal slechts een dertigtal personen. Langdurige feesten In een zijkamer wachtten een kleine duizend personen - in rok of uniform gestoken diplomaten, kabinetsleden en hoge functionarissen met hun echtgeno ten - om hun gelukwensen en geschen ken aan te bieden. In de straten van de stad vierde het volk uitbundig feest in de hoop, dat dit derde huwelijk van de souverein de lang verbeide troonopvolger zal brengen. Op verzoek van de Sjah was de hu welijksplechtigheid zo eenvoudig moge lijk gehouden. Maar het paleis en de hoofdstad schitterden van een pracht en praal als zelden tevoren. Het geheel leek op een sprookje uit „1001 Nacht" In vele opzichten deed het huwelijk denken aan dat van de Sjah met So- raja en met zijn eerste gescheiden echt genote, prinses Fawzia, zuster van Ko ning Faroek van Egypte, met uitzonde ring, dat de bruid vandaag niet door bloed van geofferde dieren naar het pa leis reed. De Sjah had last gegeven van dit ritueel af te zien, daar Farah Diba hetzien van bloed niet kan verdragen. Zij zorgde zelf voor een veel mooier ri tueel, toen zij vlak voor haar rit naar het paleis 150 nachtegalen vrijliet. Deze vogels waren door leden van haar fa milie in grote kooien naar haar woning gebracht. Beeldschoon De bruid zag er beeldschoon uit, ge kleed in haar met mink afgezette bruidsjapon, die voor niet minder dan 164.000 gulden verzekerd was. De met juwelen bezette kroon zou een van de kostbaarste en mooiste zijn, ooit ver vaardigd. De bruidsjapon van zware wit te satijn was rijk geborduurd en o.a. met parels en rijnstenen bezet. De japon woog meer dan vijftig kilogram en werd ontworpen door Yves St. Laurent, de opvolger van Dior. De robe werd gedra gen over zes petticoats van stijf tule, behalve de zoom was ook de sleep af gezet met mink. Dr. Hassan Emami vroeg tijdens de huwelijksplechtigheid driemaal aan Fa rah: „Zyt gij bereid de vrouw te worden van Zijne Majesteit, de Sjah-an-Sjah (koning der koningen)?" Volgens gebruik was Farah gezeten op een lage divan aan de zijde van haar bruidegom, maar de eerste twee malen gaf zij geen antwoord. Het zou een deugdzame maagd niet passen gretig te doen. Toen de vraag voor de derde maal was gesteld fluisterde zij met neergesla gen ogen: „Baleh (ja)". Alsof een teken was gegeven, barstte in de zaal en de kamer ernaast het ap plaus los, dat nog voortduurde, toen het bruidspaar de contracten tekenden (Vol gens geruchten zal Farah 70.000 dollar krijgen, indien het huwelijk onverhoopt op een echtscheiding zou uitlopen). De islamitische huwelijksplechtigheid kent geen kus, maar de Sjah schoof een eenvoudige gouden ring aan Farahs vin ger. „Moebarak (geluk)" riepen de getui gen. Daarna mengden de Sjah en zijn bruid zich onder de gasten. Farah sprak volkomen op haar gemak en glimlachte telkens naar de Sjah. Het was opmer kelijk, dat bijna alle vrouwen een kap sel als dat van Farah hadden aangeme ten. Geen coiffure in de jongste geschie denis heeft in zulk een korte tijd zulk een furore gemaakt. Men beschouwt dit als een hulde aan de jonge vorstin. Lyrische beschrijving Toer het bruidspaar met de gasten naar het Golestan Paleis vertrokken hieven artiesten voor het eerst het nieu we lied „Koninklijke Bruidegom" aan, maar de woorden vormden meer een ly rische beschrijving van Farahs hoeda nigheden dan een eerbetoon aan de Sjah. „Welke schone gelaatstrekken heeft zijen meer van dergelijke fraaie volzinnen. De Sjah, die, gekleed was in een schit terend uniform - een diep donker blau we jas met gouden epauletten boven een lichtblauwe pantalon - oefende slechts twee koninklijke rechten uit: hij ver leende amnestie aan een groot aantal gevangenen en hij liet vrije maaltijden aanrichten voor de armen. Hoewel er dus geen dieren werden ge offerd, namen leden van beide families elke voorzorgsmaatregelen om alle boze geesten uit dit huwelijk te bannen. Voor Farah haar woning had verlaten voor de tien kilometer lange tocht naar het pa leis door de overvolle straten van Te heran - desondanks moest ze nog enige tijd wachten voor haar bruidegom ver scheen - werd wierook gebracht als of fer aan Allah. In overeenstemming met de eeuwen oude Perzische gebruiken werden tijdens de plechtigheid twee grote schalen met kristalsuiker in de spiegelzaal geplaatst om „haar toekomstig leven te verzoe ten". En de koningin-moeder wreef twee stukken suiker boven het hoofd van de bruid tegen elkaar om geluk af te sme ken. Toen het huwelijk was voltrokken wierp z(j drie geldstukken, parels en stukjes kandij over de hoofden van bruid en bruidegom om een lang en gelukkig leven te verzekeren. Ton aan bloemen Farah Diba had haar huis verlaten met een exemplaar van de Koran bo ven haar hoofd gehouden. En de Sjah liep tijdens de kleurrijke huwelijksplech tigheid zevenmaal onder een linnen boog door, waarop de woorden „Hulde aan Allah" waren geborduurd. Het paleis was versierd met meer dan een ton aan bloemen. Farah Diba was van haar huis- afgehaald door de dochter van de Sjah, de 20-jarige Prinses Sjah- naz in een machtige Rolls Royce. De straten van Teheran waren versierd met spiegels en tapijten en 's avonds brand de er een feëerieke verlichting. De me nigten werden door leden van de garde en kadetten in bedwang gehouden. Na haar huwelijk begaven bruid en bruidegom en gasten zich naar de zaal, waar de huwelijksgeschenken waren uit gestald. Van het Britse vorstenpaar stond er een vaas van goud en zilver. Premier Kroesjtsjef had een juwelenkist van zwarte onyx gezonden. Adenauer schonk een servies van Rosenthal porse lein. Overvloedig banket Later zat men in het Golestan Paleis aan een overvloedig banket. Er waren 134 diplomaten, hovelingen, vrienden en familieleden hiervoor uitgenodigd. Het menue bestond uit kaviaar, fazant met champignons, rijst en verschillende vleessoorten, besproeid met wijn en champagne. Als dessert werd peche mei- ba geserveerd. Na dit diner, dat gehouden werd in de ivoren zaal van het Paleis, woonden een duizend gasten een soiree bij. Om mid dernacht verlieten de Sjah en Farah dit feest om zich naar het particuliere pa leis te begeven. Maar terwijl overal in de hoofdstad het vuurwerk knalde, bleven de gasten de gehele nacht dansen op de muziek van Westerse orkesten. Toen het dansen in het paleis tegen het aanbreken van de dag eindigde, ging het op de velden, op straat en waar ook in Perzië nog door. Nog dagenlang zal men blijven dansen. En wanneer de Perzen niet dan sen, zullen z(j bidden: „Oh Allah, schenk onze Sjah een lang leven en geef onze goede monarch een erfgenaam. Laat hem vader van een jongen worden". Werkgevers en passende herdenking bevrijdingsdag Vrijaf waar dit mogelijk is De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, heeft namens de Centrale Werk geversorganisaties, samenwerkende in de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, een brief gezonden aan de minister president over de viering van de bevrij dingsdag. Daarin verklaart hij o.a.: Nu u een herhaald beroep op de werkgevers hebt gedaan om de lustrumviering in 1960 op succesvolle wijze het karakter van een passende herdenking te geven, het geen naar het oordeel van het Natio naal Comité viering 5 mei 1960 alleen mogelijk is indien ook het particuliere bedrijfsleven op ruime schaal vrijaf geeft, willen de in de Raad van Bestuur samenwerkende centrale werkgeversor ganisaties hun medewerking hieraan niet onthouden. Zij wensen daarmee tot uitdrukking te brengen, dat het in de kringen dezer organisaties niet ont breekt aan besef voor de betekenis van deze dag en dat zy .nu de regering hier in voorgaat, aan de gedachte van de lustrumviering een kans willen geven. ZÜ zijn derhalve bereid te bevorderen dat in de particuliere bedrijven vrijaf gegeven wordt overal daar waar dc werkomstandigheden (aard van het be drijf, ploegendiensten ed.) zich daar tegen niet verzetten- VARA-brocliure over commerciële tv VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. praatje. 18.30 Radio Volksuniversiteit: drie grote figuren uit de Mesopotanlsche oud heid, door prof. dr. M. A. Beek. Tweede lezing: Assurbanipalde minnaar van de schone kunsten. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 20.50 Kamermuz. 21.15 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.36 Con- certgeb.-Ork. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U heb ben, lezing. 22.50 Cello en plano. 23.20 Pianorecital. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Paris vous parle. 18.35 Gram. 18.50 Hang het a. d. grote klok. propaganda-actle. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.25 Gram. 21.00 Amateursprogr. 21.45 Viool, cello en pla no. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Orgel- conc. 23.00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. film. 20.35—22.10 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 23 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst 9.40 V. d vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Een Zoon is ons gegeven, hoorsp. 11.50 Gram. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Adventskerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Promenade- ork. 14.00 Gram. 14.10 Kamerork. en sopr. 15.00 Kerstwijdlngsdienst v. d. zieken. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Mlllt. ork., sopr. en tenor. NCRV: 18.10 Kerstuitz. 18.30 Leger des Hellskwartier 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Kerstfeest Hongaren. 20.20 Inl. t.h. volgende concert. 20.30 Solisten, koren en ork. I. d. pauze: 21.30 De weg der zending, praatje). 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.10 Zaalsportuitsl. 23.15 Platennieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gr. VPRO: 10.00 De veranderende kerk 1. d. veranderende wereld .toespr. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoon- stelllngsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Herdenking slachtoffers vliegramp in Valkenburg Ter herdenking van de vyf om het leven gekomen bemanningsleden b(j de ramp van de Martin Mariner te Ne derlands Nieuw-Guinea op donderdag 17 december, zal woensdag 23 decem ber 's morgens te 11.15 uur op het Marinevliegkamp Valkenburg een ge zongen Heilige Mis van requiem wor den opgedragen door de vlootaalmoe- zenier van het vliegveld, de heer H. van der Lee. Als Schola Cantorum zal daarbij het zangkoor van de Onze Lieve Vrouw Fa- timaparochie uit Den Haag fungeren. De dag daarop, donderdag 24 decem ber, 's middags te drie uur. zal op het Marinevliegkamp Valkenburg een pro testantse herdenkingsdienst worden ge houden, welke zal worden geleid door de vlootpredikant van het vliegkamp, ds. C. R. H. ter Haar Romeneij. Beide plech tigheden zullen worden bijgewoond onder meer door de vlag-officier van de ma rineluchtvaartdienst, schout bij nacht vlieger J. M. van Olm, de vertegenwoor diger van de commandant Zeemacht in Nederland, door de commandant van de Marineluchtvaartdienst Nederland, kapi tein ter zee-vlieger H. G. Holtz, bene vens door enige familieleden van de omgekomen bemanning. Beide KERSTDAGEN speelt en zingt voor U COR DAVIDS. Onze verzorgde menu's zenden wij U gaarne toe. Boulevard 69 - Katwijk aan Zee Tel. k 1718—2816 De VARA heeft een brochure uitge geven .getiteld „Commerciële televisie- sprong in het duister" en geschreven door de heer J. W. Rengelink. In deze brochure zet de heer Rengelink nog maals het standpunt van de VARA uit een inzake mogelijke commerciële tele visie. ..De VARA wenst nog eens duide lijk uit te spreken", aldus de heer Ren gelink. „dat zij bij voorkeur geen reclame in de televisie zou wensen. Indien rege ring en volksvertegenwoordiging toch tot de toelating van reclame in de televisie zouden besluiten, dan is de VARA van oordeel, dat de verzorging der program ma's in handen moet blijven van de N.T.S. en de omroeporganisaties terwijl de reclame door een afzonderlijk orgaan zou moeten worden geëxploiteerd. Daar bij zou een goede samenwerking tussen de N.T.S. en dit reclameorgaan moeten worden gewaarborgd". Troebele situatie De heer rengelink hoopt, dat er spoe dig een periode van rust aanbreekt, die de televisie dringend nodig heeft. „De onzekerheid, die er nu al jaren heerst over de vraag, of er reclame in de tele visie komt en zo ja, wie haar zal gaan exploiteren, heeft een troebele, bijna on draaglijke situatie geschapen in en om de televisie. Onzekerheid leidt tot perscampagnes van bij de O.T.E.M. betrokken bladen, die met een normale functionering van de pers niets meer te maken hebben. Zij schept bij medewerkers, onder wie er zijn die al direct of indirect door de O.T.E.M. zijn benaderd, een verkeerde sfeer. Zij vermijdt het openlijk ter dis cussie komen van bij de N.T.S. en de omroeporganisaties heersende opvattin gen over de ontwikkeling van de televi sie, omdat zelfs de kleinste verschillen in inzicht worden opgeblazen tot een .wankelen der zuilen", aldus de brochure. Snelle beslissing „Het is een ongezonde, verstikkende atmosfeer, waarvan wy door snelle be slissingen bevrijd dienen te worden, op? dat de N.T.S. en de omroeporganisaties zich uitsluitend kunnen wyden aan de grote staken, die zij hebben te vervullen", aldus de heer Rengelink. Deze teken omschrijft hij tenslotte als volgt: het op verantwoorde wijze verzorgen van de in de komende jaren snel toenemende zend tijd. Het spoedig beginnen, tezamen met de Commissie Televisie-Onderwijs, van experimentele schooltelevisie-uitzendin gen. Het opleiden van programmastaven, technische en programmatechnische medewerkers, nodig voor de zendtijduit breiding. Het speuren naar en opleiden van nieuw talent op velerlei gebied. De spoedige bouw van moderne televisie studio's, het treffen van voorbereidingen voor een zo spoedig mogelijke start van een tweede programma .opdat de kijkers een reële keuzemogelijkheid zullen krij gen. Het scheppen van de beste organi satievorm om deze taken goed te ver vullen, waarbij, zonder dat de zelfstan digheid van de omroeporganisaties op programmagebied geweld wordt aange daan in de grootst mogelijke mate wordt samengewerkt. Wim Sonneveld in drie Weekendsliows Wim Sonneveld zal in 1960 weer ver schillende malen voor de televisie wer ken. Op 3 januari wordt in Diligentia in Den Haag de tournee met het cabaret programma „Rimram" afgesloten. Daar na gaat Sonneveld enige tijd naar Frankrijk om vervolgens in februari, maart en april de leidende figuur in drie AVRO-weekendshows te zijn. Ook staan voor 1960 weer twee tv-uitzen- dingen voor de BBC op het programma. Advertentie. MATTH. BRINKS (mr. HORLOGEMAKER) HAARLEMMERSTR. 126 - LEIDEN Telefoon 21074 Zware tyfoon trof de Philipijnen Na de tyfoon die de Philippijnen dezer dagen getroffen heeft, wordt een honderdtal onderwijzers ver mist. Zij waren aan boord van een motorboot ter hoogte van het eiland Samar op weg naar Catba- logan, de hoofdstad van Samar. Veertien mensen kwamen om en grote schade werd aangericht. Het Rode Kruis schat het aantal dak lozen op 30.000. BINNENLAND Tijdens een buitengewone raadszit ting ten stadhuize is aan de Arnhemse graficus Ap Sok, de aan hem toegekende culturele prijs Arnhem 1959, bestaande uit een oorkonde en een bedrag van f 1000. uitgereikt door burgemeester C. G. Matser. Apeldoorns definitieve gedenkteken voor de gevallenen, dat ontworpen is door de Amsterdamse beeldhouwer C. Hund en dat thans gereed is gekomen, zal op 4 mei 1960 worden onthuld. Het 3y2 meter hoge monument, dat in brons gegoten is door de Haarlemse bronsgieterij Binder, krijgt een plaats in het Oranjepark naby de vijver. Tot voorzitter van het Ned. Instituut van Accountants is door de jaarlijkse al gemene vergadering dier vereniging be noemd de heer H. C. Treffers te Amster dam. Hij volgt in deze functie prof. dr. A. Th. de Lange op. die periodiek aftredend was. Voorts zijn tot bestuursleden be noemd de heren F. van Amerongen, Heem stede, prof. G. Diephuis, Hengelo, H. Ve- ringa, Amsterdam en P. Wisse. Heemstede. Het streven in het landbouwbeleid dient gericht te zijn op gezinsbedrijven, waarop twee arbeidskrachten volledig pro- duktlef werk kunnen vinden. Dit zal in de praktijk betekenen, dat de problemen zich vooral concentreren rond de bedrijven die (afhankelijk van het bedrijfstypei liggen in de categorie van 520 ha. Tot deze slotsom komt de dr. Wiardi Beekman Stichting in haar vandaag gepubliceerde rapport ..Prijs- en Structuurbeleid in de landbouw". De gemeenteraad van Den Haag heeft in beginsel zyn goedkeuring geheent aar de modernisering van het openbaar slacht huis volgens een tien Jaren-plan, met welks uitvoering naar globale raming een som van f 8 825.000.gemoeid zal zijn. De postcheque- en girodienst heeft ons meegedeeld, dat het internationale giro- verkeer met Noorwegen met ingang van 1 Januari 1960 zal worden hervat. Op het verkeer zijn de wederzijdse devlezenbepa- lingen van toepassing. BUITENLAND In de V.S. is het record aantal bank- aanvallen van 704 (ln 1958) dit Jaar met tien procent gestegen, zo heeft de Fede rale recherche meegedeeld. Het aantal gestolen auto's bedroeg ruim 20.000. De Parljse advocaat Zavrian is maan- ig op last van de militaire autoriteiten uit Algiers uitgewezen. Hij heeft er de vorige week een groep mensen verdedigd die terecht stonden op beschuldiging van hulpverlening aan de rebellen. Bij Grundkallen ln het zuiden van de Botnische golf is een vuurtoren ge plaatst met een nieuw soort licht, een uitvinding van de Zweed Bengt Holm, waarbij door gebruikmaking van 122 spe ciale schijnwerpers een zeer krachtige lichtstraal wordt verkregen. - In de afgelopen Jaren heeft er een aanhoudende trek van bewoners van afge legen bosgebieden in Zweden naar de ste den plaatsgevonden met als resultaat dat uitgestrekte gebieden, vooral in de pro vincies Varmland, Dalecarlla en Vastman- land ln Midden-Zweden, vrijwel ontvolkt zijn. Waar de mens verdween herkreeg het dier zijn kans. Eekhoorns, herten en bevers, die door de Jagende mens vrijwel waren uitgeroeid, kan men thans weer in grote aantallen in hun vroegere bosdomei- nen aantreffen. En ook de lynx is niet achtergebleven. Hij is gesignaleerd in de bossen langs de Zweeds-Noorse grens in Varmland. EAi groep mijnwerkers uit het Roer gebied. aanhangers van de beweging voor „Morele Herbewapening", hebben gisteren te Mont Valericn. aan de rand van Parijs, een krans gelegd bij het verzetsmonument ZIJ zelden .dat dit beschouwd moest wor den als „een openbare genoegdoening voor de daden van net nationaal-socialisme". Het gemengd comité voor onderzoek en ontwikkeling van Euratom en de Ver. Staten heeft in het afgelopen laar 23 con tracten goedgekeurd die betrekkingen heb ben op onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie. Met deze pro jecten ls in totaal 3.500.000 dollar ge moeid. Er zijn acht Amerikaanse firma's bij betrokken en veertien Europese. Het comité heeft voornamelijk aandacht be steed aan voorst'.Ren ale betrekking had den op de kernspiytstofcyclus, zo ls giste ren ln Brussel bekendgemaakt. Gymnasium (Fruinlaan)Kerstviering Zondagsschool Ver. van Vrijz. Hervormden. 7.30 uur nam. Levendaal 1Huish. en gezlnsvoorllch- tlng. Maken van kerststukjes. 2.30 en 8 uur nam. Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle, „Principes". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)I.p.v. half uur van bezinning, kerstwijding. 12.45 1.30 uur nam. Oude Singel 236: Ledenverg. Leidse Tui niers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur K. en O. Haagse Comedle. I uur nam. De Franse Senaat heeft gisteren met 128 tegen 73 stemmen de begroting 1960 ln tweede lezing verworpen, omdat zij niet voorziet in herstel van het pensioen voor oudstrijders dat een Jaar geleden uit be zuiniging is ingetrokken. Het wetsont werp gaat nu ter derde lezing naar het huis van afgevaardigdigden, dat het vorige week in tweede lezing heeft aangenomen, nadat premier Debré had beloofd het pen sioen in 1961 weer te verstrekken als de economie zich gunstig blijft ontwikkelen. De derde lezing van het huis is definitief. De regering heeft eventueel het recht de begroting by decreet af te kondigen. - Na onderhandelingen die langer dan twee maanden geduurd hebben de laatste verkiezingen zyn 11 oktober ge houden hebben in Bremen de sociaal democraten met de liberaal-democraten een kabinet gevormd. De vorige regering bestond uit christen-democraten en so ciaal-democraten. Sinds 1949 zijn de re geringen van het „land" Bremen een coa litie geweest van socialisten en vertegen woordigers van een der andere partijen. Met uitzondering van de „Duitse party". Het bureau van de president van Paraguay heeft gisteren een bekendma king uitgegeven waarin wordt gezegd dat de bekendmaking van de vorming van een rebellenregering slechts een nieuw verzin sel is van de opstandelingen om financiële hulp uit de Latijns-Amerikaanse landen te krijgen. Geen enkele plaats ln Para guay is thans ln handen van de opstan delingen. aldus het regeringscommuniqué. Zeven Denen zyn ln Kopenhagen veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot anderhalf Jaar wegens spionage voor een „mogendheid in het Oosten". Zij hadden voornamelijk schetsen en foto's van militaire installaties van de oostkust van Denemarken verstrekt De beschul digden stonden ln verbinding met een bende smokkelaars, van wie reeds 200 zyn gearresteerd. Zij besteedden het geld dat zij met smokkelen verdienden, voor spio nage-actlvi tel t. Er zijn plannen gemaakt voor een Noordse hlstorisph-culturele expeditie naar Spitsbergen in de komende zomer onder leiding van professor H. Christiansson uit Uppsala. Deze expeditie zou voornamelijk de uitgraving moeten voortzetten van Jachtposten die ln de zeventiende en de achttiende eeuw door Russen werden ge vestigd. Schouwburi „Principes". 8 Stationsweg 43: Vergadering K. van K. en Fabrieken voor Rijnland (bespreking bouwplannen) .2.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadhuisplein: Kerstzang. 8.309 uur. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk kerstdienst 3 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. de heer Th. W. Polet, 10.30 uur v.m. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „De toverfontein". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leidse amateurfotografen. Spr. dr. W. Winsemius over Florence. 8 u. Schouwburg: K. en O. Kerstspel „Zwer vers rond de Kribbe" door het Merkels Miniatuur-theater. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): Jevoha's getuigen. Film: „De internationale God delijke wil vergadering". 8 uur nam. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 14 uur (tot 18 Januari). Ryksmuseum Geolugle en Mineralogie 9 d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 104 uur: zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari) Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). DE BIOSCOPEN Rex „De Gebochelde" (Le Bossu) 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon ..Some like It hot" (18 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De trots en de hartstocht" (14 Jr.) Werkd. 2.30 en 8 uur; zaterd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Intern, volksliedjes. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Muz. uit Hawaii. 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsultz.Ryksdelen overzee. Nederlands Nleuw-Guinea. VARA: 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Lichte muz. 19.00 V .d. kind. 19.10 De christen en de veranderende samenleving, toepr. 19.25 VARA-Varii. VPRO: 19.30 V. d, jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.25 Hoorsp.: De man van Thermopylae. 22.01 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muz. discussie. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOOXPLATENPROGRAMMA DR.AADOMROEP (over de vierde lijn van 1820 uur) Gaviotta (Weersma)- Le Grisbi (Wie ner). Orkest Stanley Black Arrivedercl Roma (Rascel), Gerhard Wendland - Zwel rote Rosen (Kallo) - So schön wie heut (Grothe), Orkest Franz Thon - Dudel dudel dandy. (Scharf en berger), Gloria Sisters - Andalucia (Lecuona)Orkest José Lucchesi Serenata huasteca (Jime nez), Marimba Chlapa - Das 1st der rlch- tige Rhythmus für die Jungen Madchen (Grothe). Renée Franke - Welsse Mausev Albert Vossen - Lange Leltung, idem - Drei Münzen im Brunnen (Styne). Law rence Sisters - Trumpet blues (James), Leaf frog (Brown)Orkest Werner MÜ1- ler - Vier Junge Damen (Scharfenberger) Sunshine Quartett - Constantlnopel (Carlton), Les 3 du Rythme - Continen tal (Conrad), idem - Bingel bange 1 boy boogie Halletz)Ulo Sohleder - La Ca- landria (Hernandez) Cu cu rru cu cu pa- loma (Mendez), Marimba Chiapas - Re turn to me (Lomba/rdo) Dean Martin - Mr. Anthony's boogie (Anthony) - I've got my love to keep me warm (Berlin). Orkest Erwin Lehn Love ls the thing (Young). Nat King Cole - The Japanese Sandman (Egan), The Big Ben Banjo Band - Bye bye blackbird (Ddxon), idem - Volare (Modugno). Dean Martin I on- ly have eyes far you (Warren) - Trumpet boogie (Müller), Orkest Werner Müller - (^aV£n?or^1 Lee Cooktall boogie (Bottcher). Orkest Erwln Lehn - Tou Jours dans les nu ages (Jllaljan) Or kest Gerard Pochonet - Tom Dooley, The n*S?nr Tri°„ -rB°ur être heureux >£2?1)i„Lee 3 du Rythme - Rag of rags i. otchl tchor nl ya - Strut- tin with some barbecue (Armstrong) - A kiss to build a dream on (Kalmer) - Basin street blues (Williams). Louis Arm strong. TELEVISIEPROGRAMMA k,nd NTS: 17-30— 17.40 Intern. JeugdJourn. 20.00 Journ en SrOVoen^ ^CRY: 2°-20 Documentaire «21' oHn Kunstrubr. 20.50 Telediscopa- rade. 21.00 Progr. over dieren. 21.20 Pas geperst. 21.50 Filmpje over Bethlehem. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S in^gïlaïd* BBC I,onie Service 330 ni. 12.00 Onbekend. 13.00 Gram. 13.30 V d boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14 10 ifinnr'HProgr' l4n40 Gesprek. 14.55 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Pror. Tó cc °,V,derê lasteraars. 18.00 V .d. kind. a3 53 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Volksdansen. 20.00 Ge var. muz 20.30 Quiz. 21.00 Praatje. 21.15 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Rep. 22 35 ^a^ei^uz 23 10 K1ankb. 23.30 Gram. 24.00 Nws. en weerber. 0.08—0.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 24, m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da- ioSon v 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte ÏÏHS 14 30 Nws 14 45 v- d- kind. 15.00 V .d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek, ïn'lf Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 5oorsp- 2000 Journ. 20.25 Sport. Sws- en sevar- progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz.progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ballet- muz. 14.15 Ork.conc. 16.05 Liederen. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Kamer muz. 20.20 Hoorsp. 20.50 Ork.conc. 21.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrllk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Zang. 15.10 Gevar. muz. 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Ork.conc. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 1621 Gram. 16.34 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Zangrecital. 17.25 Gram. 17.50 Boek bespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V .d .sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.50 Pianorecital. 20.00 Hoorsp. 21.00 Jazzmuz. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Godsd. uitz. 22.45 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 484 m.: 1202 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belg. muz. 15.15 Koormuz. Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 22.10 Hedendaagse muz. 12.55 Nws. (Rio Bravo" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Lido - 7 en uur. Studio „Een huls vol herrie" 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondags 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Gij zult niet begeren" (18 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Te theek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Bij geeo gehoor bU CJw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Hoeveel sneeuw ligt er? Beierse Alpen cm. sneeuw in skigebied Reit LmWimkl g. opg. 3erchtesgaden 18 Obers ttdorf 60 Garmtech P. g. opg. Mltteniwald g. opg. Zwitserland Adelboden Arosa Davo6 Engelberg Gstaad Grlndelwald, Mürren 50 5t.-Moritz m. d. 1 m. Zermatt m. d. 1 m. 30 80 50 100 30 45 Oostenrijk cm. sneeuw in skigebied Berwang 25 Kitzbtlhel Serfaus Seefeld Igls Lech Saalbach Mallnltz gopg. g. opg. 15 35 Frankrijk Chamonlx 45 Megéve 35 Val d'Isère 120 Valloire g. opg. Alpe d'Huez 80 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen uur) a a to B0 as S _i| SSa S* s 131 5 6 Amsterdam onbewolkt zzw 5 6 2 1 Den Helder onbewolkt zw 5 8 2 0.2 Ypenburg half bew. zzw 4 7 2 2 licht bew. zzw 8 6 2 0 regenbul zzw 4 6-01 licht bew. zzw 4 8 1 0.1 geh. bew. zw 4 7 2 0 licht bew. zzw 2 7 10 zwaar bew z sneeuw zzo regen zzo geh. bew. zo Kopenhagen geh. bew. w Aberdeen zwaar bew. w.stil Londen half bew. zzw Brussel onbewolkt zzo Luxemburg regen zw Parijs half bew. zzo Bordeaux half bew. zzo regen n onbewolkt nw geh. bew. w 4 7 3 6 zwaar bew. zw 2 7 2 0 geh. bew. w 2 5 11 geh. bew. w.stll 5 2 5 zwaar bew. wzw 2 9 3 8 onbewolkt w.stll 1-5 5 regen n 2 3 1 10 sneeuw w.stll 2 0 7 geh. bew. zo 8 3 zwaar bew. no 2 4 onweer w.stil 8 9 6 regenbul wnw 9 14 9 14 geh. bew. zw 8 10 10 0.1 zwaax bew. zw 6 12 11 0 Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca 0 -3 18 6 3 0.2 7 6 3 0 5-2 0 8 10 6 1 0 8 4

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2