Grote Vier hechten veel betekenis aan economische wedijver met S.U. Felle brand verwoest scliuimrubberfabriek WEERBERICHT Vliegende brigadesom Russen jachtgebiedte ontnemen Prins Bernhard naar de West GROOT AANTAL KIEZERS IN VIJF KONGO - PROVINCIES Nigtevecht in opschudding Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 DECEMBER 1959 No. 29931 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NAVO-landen op de hoogte gebracht (Van onze Parijse correspondent) De diplomatieke cirkel is gisteren in Parijs weer gesloten, nu de elf andere landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) officieel op de hoogte werden gesteld van de resultaten van het beraad der Grote Vier (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Westduitse Bondsrepubliek) ten aanzien van de ontmoeting, komend voorjaar, met de Sovjetrussische premier Nikita Kroesjtsjef. Verrassingen heb ben zich bij dit laatste bedrijf niet voorgedaan en die waren in het scenario dan ook nauwelijks te voorzien. De grote mogendheden hebben zich, volgens de verwachtingen, immers gehouden aan de aanbevelin gen die de NAVO-ministers eerst hadden opgesteld en die op hun beurt, zo kan men zeggen, weer door de voornemens van de vier leidende grote landen waren geïnspireerd. President Eisenhower is gisteren via Madrid naar Washington teruggevlogen en ook kanselier Adenauer verliet diezelfde middag weer Parijs. De Engelse premier Macmillan heeft aan zijn verblijf echter nog een dag vastgeknoopt om vandaag een nieuw onderhoud met generaal De Gaulle te kunnen voeren. land In de komende jaren aan de ge meenschappelijke verdediging denkt te kunnen besteden. De Nederlandse rege ring heeft haar rekening nog niet defi nitief opgemaakt en zelfs voor een ruim deel afhankelijk gesteld van de finan ciële inspanningen, die Amerika zich voor de Europese defensie getroosten zal. De minister-president had zelf de indruk dat minister Herter dit stand punt niet „zo reusachtig" vond, maar anderzijds spiegelde prof. de Quay zich met een zekere voldoening aan' het voorbeeld der andere Europese landen, die op hun defensieprogramma's nog verder ten achter waren geraakt. Met zyn bijdragen aan de hulp voor de onderontwikkelde landen heeft Ne derland totdusver altijd een heel goed figuur geslagen. Van de honderd mil joen gulden die aan dit doel werden be steed, betaalde Nederland er negen. Dit bedrag werd onlangs tot zes miljoen ver minderd, maar zal weer op het oude peil worden teruggebracht zodra, ge lijk te verwachten valt, de andere lan den hun bijdragen ook verhogen zullen. De voorlopige indruk van de afgelo pen diplomatieke hoogtijdagen in Parijs is dus wel dat er weinig klinknagels met kcppen zijn geslagen en dat de komende topconferentie met Sovjet-Rusland haar schaduw zeer duidelijk vooruit heeft ge worpen. een schaduw waarin dan nog in het bijzonder de militaire inspannin gen niet al te voordelig lijken te gedijen. Prof. De Quay maakt zijn debuut Het is nu wel zeker, dat de beraadsla gingen tussen De Gaulle en Eisenhower geen enkel concreet resultaat hebben opgeleverd. Bij het tweede onderhoud, dat met de Amerikaanse president in het programma was voorzien, liet de generaal zich zelfs door zijn adjudant, premier Michel Debré. vervangen. Beide staatslieden. De Gaulle en Ike. hebben elkaar echter rendez-vous in Washing ton gegeven om, vermoedelijk in april, dan wat dieper op de ernstige menings verschillen tussen beide landen in te gaan. Voor het moment werd zelfs het slaan van een smalle brug over de klove, waardoor Amerika en Frankrijk thans gescheiden worden, ook door hen zelf als een onmogelijke opgave be schouwd. Met betrekking tot de tweede ronde van de N.A.V.O.-conferentie kan een zekere accentverschuiving worden ge constateerd. Zo heeft men de indruk dat de Grote Vier, die met sneltreinvaart door hun agenda zijn gevlogen, iets meer gewicht dan de rest der Atlantische landen hebben gehecht aan economi sche wedijver met de Sovjet-Unie voor de onderontwikkelde gebieden van Azië en vooral van Afrika. Men meent te weten dat secretaris-generaal Paul Henri Spaak zou worden opgedragen een globaal plan in deze richting op te stellen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, gaat door als de grote promotor van deze ideeën, die een onderdeel zouden vormen van zijn tien-jarenplan. In ditzelfde ver band zal men achteraf nu ook de mis sie van de Amerikaanse onderminister Dillon moeten plaatsen. In dat raam hopen de Amerikanen ook te kunnen komen tot herstel van de economische breuk in Europa, de splitsing tussen de Zes en de Zeven en tevens tot een in tiemer handelsverkeer tussen de beide continenten. Het feit dat Amerika zelf met een tekort van 300 miljoen dollar op zijn handelsbalans te kampen heeft, spreekt in dit opzicht uiteraard een har tig woordje mee. Handschoen opgenomen Het is voorts de bedoeling dat er technische comité's zullen worden opge richt bij wfjze van vliegende economi sche brigades, die in de voormalige koloniën, die nu het jachtgebied bij uit stek van de Russen vormen, zullen moe ten vaststellen waar een politiek offen sief van die kant te vrezen valt. Het Westen heeft de handschoen van de Russen dus opgenomen en de onderont wikkelde landen kunnen van deze wed loop in liefdadigheid met uitgesproken politieke oogmerken alleen maar beter worden, voorlopig althans. Deze voorbereiding van een econo misch tegenoffensief in wereldwijd ver band heeft ook vandaag bij de vijftien ministers van Buitenlandse Zaken de militaire wapenschouw ietwat naar de achtergrond verdrongen. De Nederlandse premier, prof. J. E. de Quay, die vandaag als plaatsver vanger van mr. Luns zijn debuut maak te in het internationale concert, heeft gisteren in Parijs al enige voorbereiden de besprekingen met de Amerikaanse staatssecretaris Herter gevoerd. Het was vooral een oriënterend gesprek waarbij zowel de K.L.M.-landingsrech ten in de Verenigde Staten als de bij dragen ter sprake kwamen, die Neder- Tijdelijk regen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak vanavond en vannacht tij delijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder koude nacht. Overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 0.30 uur; onder: 12.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.36 uur en 21.06 uur. Laagwater te 3.58 uur en 16.26 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Snijders-medaille voor de heer C. Kolff Roeping voor iuchfveigrt (Speciale berichtgeving) „Hjj heeft zich louter uit roeping ge geven aan de luchtvaart!". Dit was de kern van het betoog, waardoor dr. ir. M. II. Damme de overhandiging van de gouden Generaal Snijders medaille aan de heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, vergezeld deed gaan. Als voorzitter van de Stich ting Generaal Snjjdersfonds verrichtte de heer Damme deze plechtigheid gis termiddag tijdens een openbare vergade ring van het Stichtingsbestuur in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof. De heer Kolff heeft dit met de naam gever van het fonds gemeen, zo merkte de heer Damme op, dat uit zijn be roepsbezigheden geen enkele verplich ting voortvloeide om de belangen van de burgerluchtvaart te behartigen. Zijn eerste opvallende daad op hét gebied van de motorvliegsport verrichtte de heer Kolff in 1926, toen hij als jongeman van nog geen 30 jaar de stoot gaf tot de oprichting van de Rotterdamse Aero- club. Op 10 september 1927 kwam in nauwe samenwerking met de KNVVL de Nationale Luchtvaartschool tot stand, waaraan in 1931 ook een praktische op leiding voor verkeersvliegers werd ver bonden. Na onvermoeid geijverd te heb ben om de naoorlogse problemen te overwinnen en de nieuwe ontwikkelin gen in het goede spoor te houden zag de heer Kolff zich in 1950 benoemd tot voorzitter van de KNVVL. Dr. ir. Dam me memoreerde nog de wijze waarop de KNVVL-voorzitter altijd de belangen van zijn geboortestad, Rotterdam, heeft behartigd zonder daarbij in een ver keerd chauvinisme te vervallen. In zijn dankwoord noemde de gehul digde het als de taak van de KNVVL een reservoir te scheppen van lucht- vaartge/.inde, welonderlegde, sportieve jongemensen, waaruit de Nederlandse luchtvaart in de toekomst kan putten om de belangrijke plaats, welke ons land thans op dit gebied inneemt, volledig te kunnen handhaven. Frans protest tegen subsidiëring van het bijzonder onderwijs Zesendertig van de 75 leden van de Nationale Onderwijsraad in Frankrijk, het adviserend lichaam dat de regering moet raadplegen in belangrijke onder wijskwesties. is gisteren afgetreden uit protest tegen een wetsontwerp waar over vandaag in de Nationale Vergade ring gedebatteerd zou worden. Premier Debré ziet zich gesteld te genover ernstige moeilijkheden die uit het wetsontwerp voortspruiten, dat voorziet in meer staatssubsidie voor het bijzonder onderwijs. Het wetsontwerp, dat als compromis bedoeld is in een reeds oud geschil tussen voorstanders van bijzonder- en openbaar onderwijs, heeft protesten van beide zijden uit gelokt. De Nationale Onderwijsfederatie heeft de onderwijsraad verzocht het wetsont werp ongeldig te verklaren omdat de Nationale Onderwijsraad niet voor de indiening geraadpleegd is. Prins Bernhard zal in januari een kort bezoek aan Mexico, Aruba en Curacao brengen. Aldus deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Van 1121 januari zal de Prins, op uitnodiging van de Mexicaanse rege ring, in Mexico verblijven. Op 22 ja nuari zal de Prins in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine op Aruba aankomen om de volgende dag vandaar naar Curagao door te reizen, waar hij de marine basis zal inspecteren. Tevens zal hij daar de eerste spade in de grond steken voor de bouw van een verf- fabriek en een niuewe brouwerij ope nen. Op 25 januari wordt de Prins in Nederland terugverwacht. Met ingang van 1 januari a.s. I worden spatlappen voor auto's ver plicht. In de garages wordt hard gewerkt om tijdig de tienduizenden exemplaren aan te brengen. GROEIEND OPTIMISME IN BRUSSEL Rijk kopercentrum Katanga wenst de banden met België te behouden, zeggen leiders Gevaar voor onlusten nog niet geweken Wanneer men weet dat ongeveer zes tig procent van de inkomsten van het totale staatsbudget van Kongo wordt gefourneerd door de exportrechten op koper en andere metalen uit Katanga, is bovenstaande verklaring van de Kon golese politieke leiders zeer belangrijk In de Rolzaal aan het Binnenhof heeft gisteren dr. ir. M. H. Damme (links) de Generaal Snijdersme- (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische regeringskringen was de stemming gisteren ten aan zien van de eerste verkiezingsresultaten in Kongo vrij optimistisch. Wel is gebleken dat de Abako in Neder-Kongo en in Leopoldstad een geduchte macht vertegenwoordigt, daar in deze provincie slechts een kleine dertig procent van de kiezers op het appèl verscheen, terwijl het merendeel der Bakongo-negers het ordewoord van de Abakoleider Kasavoeboe heeft gevolgd en zich afzijdig hield, maar nergens zijn naar aanleiding van de verkiezingen incidenten gemeld. In de vijf andere provincies van Kongo was de opkomst massaal en zij bereikte in sommige kiesdistricten van Katanga zelfs 95 procent, ofschoon de kiesplicht niet bestaat zoals in België. Bovendien verklaarden enkele leiders van de inlandse partijen in Katanga, dat zij een nauwe band met België wensen te behouden en dat zij aan alle Europeanen de garantie geven dat hun investeringen op hoge prijs worden gesteld. te achten. De toestand Is niet overal zo rustig en geruststellend. In Stanleystad en in Loeloeaburg is de spanning nog steeds zeer groot vanwege de tegen stellingen tussen de verschillende ne gerstammen. Ieder ogenblik kunnen daar nieuwe onlusten uitbreken. In Boekavoe werd Koning Boudewijn gis teren op een buitengewoon hartelijke wijze begroet In die streek van Kongo met haar rijke plantages van koffie en katoen is de toestand eveneens rustig. Grote zorg wordt thans in Brussel in de kringen van het departement van Kongo besteed aan de analyse van de verkiezingsresultaten en aan de voor bereiding van de formatie der gemeen teraden en B. en W.-colleges. Vermeden moet worden dat deze formatie aan leiding geeft tot nieuwe spanningen en onlusten, daar in sommige gemeenten van Leopoldstad en Stanleystad burge meesters en wethouders van de par tijen, die niet aan de verkiezingen deel namen, zullen moeten worden vervan gen door Kongolese leiders die tot an dere stammen behoren en bovendien in die gemeenten een minderheid vor men. Het grote gevaar voor nieuwe on lusten dreigt te zullen losbreken op het ogenblik van de ambtsaanvaarding van die uit de minderheid gekozen burge meesters. wethouders en raadsleden. Driehonderd deelnemers aan conferentie Anderzijds wordt te Brussel de ronde tafelconferentie met de Kongolese lei ders, het Belgisch parlement en de re gering voorbereid. Men verwacht dat ongeveer 300 personen aan die confe rentie zullen deelnemen, onder wie de Abakoleiders en de leiders van de Na tionale Kongolese Beweging (MNC) die niet aan de verkiezingen deelnamen. Van de zijde van het Belgisch parlement zullen twintig leden uit de Senaat en de Tweede Kamer worden aangewezen. Men kan dus zeggen, aldus woordvoer- daillc in goud uitgereikt aan de heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Schade IV2 a 2 miljoen (Speciale berichtgeving) Een buitengewoon felle brand heeft vannacht het bedrijf van de „Rubatex"-schuimrubberfabriek in Nigtevecht (Utr.) stilgelegd. Om streeks half vier bemerkte een arbeider van de nachtploeg, dat bij de droogtunnel brand was uitgebroken. Hij waarschuwde de anderen en direct daarop sloeg een felle steekvlam naar voren. Een der arbeiders snelde naar het in de nabijheid gelegen raadhuis waar hij het raampje van de brandmelder stuksloeg, waarbij hij zich aan de hand verwondde. Het hevige geloei van de brandsirene maakte het dorp wakker, waarbij de schrik de omwonenden om het hart sloeg, daar een felle vuurzee uit de ramen sloeg en een vonkenregen over de woningen dwarrelde. Gelukkig was de aangrenzende woning van de bedrijfsleider juist enige maan den geleden van een nieuw dak voorzien ter vervanging van het rieten dak, daar het gevaar anders buitengewoon groot zou zijn geweest voor de belendende percelen. De brandweer van Nigtevecht zag al direct dat er alleen niets te be ginnen viel tegen de vuurzee en riep de hulp in van de brandweren van Weesp, Weesperkarspel en Abcoude, die spoedig met him motorspuiten aanwezig waren. Weesp zond er zelfs twee. De waterwin- plaatsen voor de brandblussing leverden aanvankelijk moeilijkheden op, daar deze het water uit de Vecht betrekken, maar door hun ligging veel modder gaven en spoedig niet veel hulp boden. Al het water moest daarom uit de Vecht betrokken worden, waardoor de slangen over een lengte van 150 meter moesten worden uitgelegd. Abcoude kwam op het lumineuze idee om de boot van de rivierpolitie te char teren, waarop een babyspuit geplaatst werd, zodat men de fabriek aan de achterzijde kon benaderen. Onder de gezamenlijke leiding van de diverse brandweercommandanten werd met een twintigtal slangen water gegeven, waar bij het aanvankelijk scheen, dat er niet veel te redden was. maar snel aanpak ken was de oorzaak, dat men de kan toorgebouwen en aangrenzende percelen wist, te behouden. Van de fabriek bleef niet veel meer staan. Omstreeks half acht vanmorgen donderden met groot geraas de boven- Advertentle PHILIPS TELEVISIE 'n Geschenk voor 't gehele gezin. persoonlijke service LANGE MARE 66 TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. verdiepingen van de fabriek in, mede door de zwaarte van enige tanks, waarin zich een 30.000 a 35.000 kilo latex be vond. Gelukkig had de brandweercom mandant van Weesp en de directie an het bedrijf het gebouw enige minuten tevoren verlaten. Omstreeks zeven uur scheen het gevaar bezworen, maar de brandweren van Weesp en Nigtevecht bleven nog uren naspuiten. Enorme watermassa's werden in de vuurzee ge worpen. Het bedrijf dat ook kantoren heeft in het buitenland, had zeer veel orders lopen, terwijl grote partijen ter verzen ding gereed lagen, welke door de brand verwoest zijn. De directie schat de schade op 1.5 a 2 miljoen gulden. Aan het bedrijf is zestig man personeel verbonden. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister, maar men vermoedt kortslui ting in de nabijheid van de droog tunnel. ders uit de regeringskringen, dat de eerste ronde van de democratisering van Kongo door de Belgische autoriteiten werd gewonnen. Hiermee echter zijn de j problemen niet opgelost. Het beeld j wordt echter daarom gunstiger omdat 1 de negers thans zullen worden bestuurd 1 door de eigen gekozen inlandse manda tarissen. en niemand kan betwisten dat de verkiezingen geheim en democratisch I waren. Tegenover de Belgische admini stratie staan thans inlandse politici, die een democratisch mandaat hebben en die met de administratie een deel van de verantwoordelijkheid zullen dienen op te nemen. Uit die Inlandse politici zouden thans volgens de plannen van minister De Schrijver de provinciale stateh moeten worden geformeerd. Maar de voorkeur gaat zeer sterk naar nieuwe directe verkiezingen voor de provinciale staten, eventueel gecombi- neerd met verkiezingen vooi het Kon golees parlement. De reeds gekozen burgemeesters en raadsleden zouden zich opnieuw óf voor de provinciale staten óf voor het parlement kandidaat kunnen stellen, zoals dat ook in België het geval is. I Wereldbank geeft lening aan de VAR De Wereldbank heeft zich be reid verklaard een lening van 56.500.000 dollar aan de Ver. Arabische Republiek (Egypte- Syrië) te verstrekken voor het verbreden en uitdiepen van het Suezkanaal. zo wordt van diplo matieke zijde te Washington ver nomen. In de afgelopen dagen is van Israëlische en Amerikaanse zijde bezwaar gemaakt tegen het be schikbaar stellen van een lening aan de VAR, omdat deze de door vaart van Israëlische en voor Israël bestemde schepen verhindert. Minder manschappen in Zwitserse leger De Zwitserse minister, Paul Chaudet, heeft maandag in Bern vérstrekkende hervormingen in het Zwitserse leger aangekondigd De legermacht zal van 900.000 tot 600.000 man ingekrompen worden, maar anderzijds zal zij in een uiterst gemechaniseerde, hoogst mobiele macht met een geweldige vuurkracht omgeschapen worden. Chaudet deelde op een persconferentie verder mee, dat voor het eerst in de Zwitserse militaire geschiedenis de leef tijdsgrens voor de verplichte militaire dienst met ingang van begin volgend jaar van 60 tot 50 jaar verlaagd zal worden. De jaarlijkse uitgaven voor het leger voor de volgende zes jaar zullen stijgen van de huidige 800 miljoen franken tot 1200 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1