Juridisch steekspel tussen vier mroepvereiiigingen en weekblad TV w 15.90 landsman weekblad moet rusten m hartaanval tijdens pleidooi FA BLO COMMODORE WHITE shirts VARA EN P.v.d.A. CONTRA COMMERCIËLE TELEVISIE Garage MEESTER pgerïcht 1 maart 1860 Maandag 21 december 1959 Vijfde blad no. 29930 Kort geding voor Arnhemse rechtbank (Van onze Arnhemse correspondent) Mr. J. W. F. Donath, deken van de orde der advocaten te Arnhem, zaterdagmiddag tijdens het kort geding der omroepverenigingen jen het weekblad TV, door een hartaanval getroffen. Zijn echtge- ie reed hem per auto terstond naar een hartspecialist, die mr. Donath ngs een injectie toediende, waarna in diens toestand enige verbete- optrad. Hij zal voorlopig echter volkomen rust moeten houden. De Arnhemse advocaat trad in het kort geding, dat zaterdag diende «r de president van de rechtbank te Arnhem, op als raadsman van gedaagde weekblad TV. Na het pleidooi van mr. P. M. Witteman Amsterdam, die voor eiseressen de dagvaarding toelichtte, kwam kort na 11 uur aan het woord. Hij pleitte circa twee uur achtereen, iar voelde zich zonder dit echter aan iemand in de zaal te laten iken gedurende het laatste half uur reeds onwel worden, aldus tide hij later zijn vrouw mee. Het noopte hem grote delen van zijn iidooinota over te slaan. De re- en dupliek duurde nog een half uur. medewerker aan TV. Zijn wetenschap als medewerker mocht en kon hij toet sen aan het stencil, waar ze hem erin hebben laten vliegen". Overigens is de informatie van TV vaak zo, dat programmawijzigingen al weken van te voren bekend zijn, terwijl zy in de omroepgidsen, die later dan TV verschijnen en vlugger gedrukt worden, nog niet zyn aangebracht. „Zo weet TV zelfs, meneer de president", aldus mr. Donath, „dat Dick de Vilder op 23 april 1960 weer voor de camera's zal parade ren". Vingerwijzing De kwaliteit van de programma's kwam eveneens ter sprake. Mr. Donath achtige aanval en knap verweer m half twee verliet hij met zijn aten de villa aan de Velperweg, irin de rechtbank is gevestigd en be- zlch met hen naar Hotel Royal, hij echter direct zijn echtgenote ilde met het verzoek hem snel met «ito te komen halen, mwelijks was mevr. Donath met In de wagen weggereden of hij ite in, waarop zij zo snel mogelijk de hartspecialist reed. ihet overvolle zittingszaaltje van de tfe kamer van de Arnhemse recht- i kruisten de omroepzuilen de de- met het onafhankelijke weekblad uitgegeven door Explicator in Ünchem. Mr. Witteman, wiens 25ste oepzaak dit was, sprak rustig, gerug- iimd door een enorme jurisprudentie iet gebied van auteursrechten en ra- togramma's. Hij lanceerde een htige aanval, die het volgende be de: het auteursrecht op gedrukte uprogramma's, ook de zogenaamde programma's, die het grondmate- i bevatten voor de omroepgidsen en hitenlandse omroepen, berust bij de imenlijke omroepen (zie de jurispru- hierover), weekblad T.V. publiceert niette- radio- en televisieprogramma's in iiiriceerde vorm, hetgeen TV nieuw torspronkelijk werk noemt, zonder valt aan te hemen dat TV uit rcsbronnen buiten de avant-pro- ima's om zulke gedetailleerde infor- kan betrekken. Ergo: de auteurs- wordt ontdoken. De omroepen on- róden daarvan schade, want TV hen abonnees af. Óp verbeurte een dwangsom van tienduizend gul per week eisen de omroepen, dat TV publiceren van programma's in wel- orm dan ook staakt. Vijf verweren sprak op verwijtende toon over het ra dio- en televisiemonopolie in ons land en over de verzuiling, die de krachten versnippert. Mr. Witteman zei hierover „Juist het streven van TV om een na tionale omroep te stimuleren leidt tot monopolie-vorming. De omroepen wer ken juist samen in een edele concur rentiestrijd. Dat de NTS en de NRU niet tussen de eiseressen zaten, vloeide", aldus mr. Witteman, „hieruit voort, dat bijvoorbeeld de NTS is samengesteld uit vertegenwoordigers van de omroepen (tien) en regeringsafgezanten (twee) plus een voorzitter. Daarenboven geeft de NTS geen omroepgids uit en er is dus voor haar auteurs rechtelijk niets in het korte geding te vinden". Over mr. Donaths hefboom, het precedent inzake de foto's voor TV in de studio, zei de te genpartij, dat mr. Scholten geen partij in het geding is. Het weekblad TV blijft van de persinformaties verstoken, omdat men nu eenmaal geen vriendendiensten bewijst aan iemand, die openlijk de vijandschap predikt. Over veertien da gen zal de president van de rechtbank uitspraak doen. In welke richting zijn oordeel zal gaan, valt niet gemakkelijk te voorspellen, doch misschien ligt er een aanwijzing in een opmerking van mr. Smits in het heetst van de strijd. Mr. Smits zei namelijk: „Volgens een arrest van het Amsterdamse Gerechts hof kan een radio-evenement op zich zelf „nieuws" zijn. Ik zal moeten over wegen of men de programma-rubrieken in het weekblad TV gebruikt als een soort rooster met keuzemogelijkheid, of leesrubriek". Drie uur nadat het kort geding be gon, rezen de partyen op tussen de sta pels pleitnotities, programmabladen, dienstroosters en andere paperassen. Buiten het gebouw wachtten dienstbaren van het weekblad TV de vertrekkenden op teneinde hun het nieuwe nummer van TV te overhandigen in sanfor en no-iron met Truonboord Donath kwam met vijf verschil- verweren. Allereerst voerde hij dat TV wel degelyk geïnformeerd t|Jn buiten de avant-programma's hoofdredacteur van het blad, al- Donath, zwemt eenvoudig in de ms. Voorts, en dit was verrassend, mr. Donath de eiseressen niet inkelijk, omdat in hun rijen de en de NRU ontbraken. De NTS met levert veertig procent van de te lprogramma's en zou dus ook be- hebben bij dit kort geding. Maar, mr. Donath, de NTS verschaft ikort vrijwillig haar persinformaties 'ons zoals zij dat aan alle persorga- idoet. Hieruit volgde het derde ver voor Explicator, namelijk dat het iblad TV door de omroepen op on- atbare wijze in zijn nieuwsgaring it belemmerd omdat het blad de in- aties, welke speciale omroeppers- i aan Jan en alleman opdringen, IV worden onthouden, persvrijheid en het recht op vrije vsgaring zijn dus in het geding, zei Donath, hierby handig herinnerend ie beslissing van staatssecretaris Scholten inzake het bekende foto- opolie. Mr. Donath noemde als vier- int, dat het rubriceren van de pro- oma's, zoals TV dat doet, beslist 'kwajongenswerk is en dat zelfs ge- :en kan worden van „herscheppen- 'beid", met af en toe gebruikma- van de bouwstenen „uit officiële femma's". Hier laat de auteurswet 'ruimte. Ten vijfde had mr. Donath W, dat de omroepgidsen niet in debiet worden getroffen, daar zij Jubelen over hun groeiende leden- k: de VARA een half miljoen en 555.555 leden. Tot verrassing van aanwezigen kwam de gedaagde par at een eis in reconventie. Explicator dat de omroepen op verbeurte van dwangsom van vijfduizend gulden Mg ook TV laten meeprofiteren van Informatiediensten Isotopen *1 mr. Donath deze eis in recon- bc stelde, waren de partijen al aar- *Wm gelopen. Zij zaten dan ook de ruggen tegen de verwarmingsra- 'jen, want zij waren door de pers .bun plaatsen voor de groene tafel "togen naar het podium, waarop de dent van de rechtbank, mr. J. H. zetelde. Het steekspel tussen de «Ito was vanuit juridisch oogpunt a niet zo spannend. Men was het er by voorbaat over eens, dat de toele ontsnappingsgaatjes in de ®swet door een stroom gerechte- Uitspraken afdoende zijn gedicht. Weverij Misset in Doetinchem, j^zich sedert het bestaan van TV Explicatie-vermomming heeft ge- heeft in dit opzicht trouwens al malen aan het kortste eind ge- ien. Er waren echter wel onthullin- «r. Witteman vertelde bijvoorbeeld men by de AVRO de medewerker ue Vilder had betrapt als „spion JV". Men had hem een program- jucil in handen gespeeld, waarvan twee exemplaren bestonden. Het lag in de safe opgeborgen. In het i" in duplo stonden twee fouten. Uouten kwamen zo onmiskenbaar Wioactieve isotopen terug in de Jöima's van het weekblad TV. de Vilder ging de laan uit! Mr. ,ttl zei hierop: „Dick de Vilder was Ook dit jaar hebben familieleden van militairen, die overzee dienen, gelegenheid gekregen kerstgroeten via een geluidsbandje over te bren gen. Deze drie verloofden van mi litairen in Nieuw-Guinea kwamen naar Amsterdam om hun groet van 90 seconden te laten vastleggen. „Brutaal ivinstbejag Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA, en de heer E. Ver meer, voorzitter van de P. v. d. A-, hebben zaterdag op de eerste dag van de bijeenkomst van de vereni gingsraad van de VARA in het Singermuseum te Laren, zich sterk gekant tegen de commerciële tele visie. „Ik acht het benauwend, wanneer de woorden „geestelijke volksgezondheid" niet van cle lucht zijn. wanneer de hei ligste beginselen in stelling worden ge bracht terzake van de voetbalpool, dat dan gelijktijdig van overheidswege straf feloos kan worden geageerd om dei pu- bliciteitsmiddelen, die het meest de menselijke geest in beslag nemen, te ver- commercialiseren en tot winstbejag te prijzen". „We mogen aannemen", aldus mr. Burger, „dat het straks als een grote overwinning wox-dt beschouwd, wanneer er alleen maar reclame in de televisie komt". Hij voegde daaraan toe: „Men beseft blijkbaar niet het tempo, waarin de publieke moraal afbrokkelt en waarmee Nederland op liberaal-confes sionele grondslag aan het brutaalste winstbejag wordt uitgeleverd". Niet het getal De titel van de toespraak van de VARA-voorzitter op deze feestelijke bijeenkomst, die in het teken stond van het bereiken van een halfmiljoen leden, luidde: „Niet om het getal alleen. Het getal moet gezien worden als een mid del. Ook de organisatie die de VARA is, is en blijft slechts middel. Doel is: te geraken tot zinvolle facetten van de sa menleving. De invloed van het getal is groter waarborg voor de vrijheid van het woord in de ether, dan welke wet telijke regeling ook, aldus mr. Burger. Men is nog steeds bezig, als het kan, de stem van het socialisme te smoren". Spreker herinnerde aan de beletselen om de politieke zendtijd te laten rou leren. Hij zei: „Men zal ieder radiobestel aanvaarden, ook het zuilensysteem, wanneer daardoor maar de socialistische stem de nek zou worden gebroken. Wan neer men ons als VARA-bestuur sug gereert met mr. Van Walsum van de OTEM aan één tafel te gaan zitten, dan handhaaf ik weliswaar onze bereidheid daartoe, maar het ware toch zinvoller indien mr. Van Walsum en de zijnen ons meer deden beseffen, dat zij niet alleen schuiven, maar ook geschoven worden. Mij wil het voorkomen, dat het lezen van de commissarissenlijst van deelnemers aan de OTEM daartoe vol doende moet zijn". Verontrusting Ook de heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft tij dens de VARA-bijeenkomst de nadruk gelegd op de verontrusting, zoals hij het noemde, die in het bestuur van de PvdA is ontstaan, naar aanleiding van de recente berichten in de Nederlandse dagbladpers over de commerciële tele visie. „De regering gaat een weg op, die zorgen baart voor ons culturele leven". De televisie dreigt in handen te komen van commercialiteit, aldus de heer Evert Vermeer. Spreker was verheugd dat er in het buitenland stemmen zijn opgegaan te gen de commerciële televisie, waarin de bezwaren tegen de commerciële televisie kenbaar worden gemaakt. Een van deze instanties is aldus de heer Evert Ver meer het rooms-katholiek episcopaat in Duitsland. Hij hoopte, dat alle cultu rele organisaties in Nederland zich te gen de commerciële televisie zullen ver zetten. „Ik hoop, dat de grote meerder heid van de Kamer op dit stuk van za ken verstandiger zal zijn dan de staats secretaris mr. Y. Scholten en de rege ring", aldus de heer Vermeer. Bezwaren tegen Ike's bezoek aan Spanje Beklagenswaardige reclame voor regime-Franco President Eisenhower is van daag in Madrid gearriveerd. De R.-K. Kerk en de conservatieve groeperingen in Spanje verheugen zich bijzonder over dit bezoek, maar in linkse en bepaalde intel lectuele kringen acht men het een beklagenswaardige reclame voor het regime van Franco. Studenten hebben zondag vlugschrif ten te Madrid verspreid, waarin gepro testeerd werd tegen de Amerikaanse invloed en in het bijzonder tegen de Amerikaanse luchtbases in Spanje. In een van de vlugschriften kon men lezen: „Val ons niet lastig, Ike. Wij veraf schuwen Amerikaanse invloed. Wij zijn niet overtuigd door het materialisme, of het nu Russisch of Noordamerikaans is". De Spaanse autoriteiten hebben alles gedaan om Eisenhowers bezoek tot een succes te maken. Franco zal de presi dent bij diens aankomst op de lucht basis Torre jon begroeten en met hem onder acht triomfbogen met enorme portretten van Eisenhower naar Madrid rijden. De hoofdstad, die al in kerstgewaad is, is nog eens extra versierd met 12.000 vlaggen van beide landen; 45 grote ge bouwen en monumenten zullen verlicht zijn. Morgenochtend zullen beide staats lieden bij het ontbijt circa twee uur confereren. Daarna gaat Eisenhower naar Casablanca. Indonesische olieverkoop onder regeringsfoezicht Militairen op de kantoren De Indonesische minister van Defen sie, luit.-generaal Nasoetion heeft vrij dag een besluit uitgevaardigd volgens hetwelk officieren van het leger zullen worden geplaatst op de kantoren van de buitenlandse oliemaatschappijen in Indonesië. Deze officieren moeten toe zicht houden op de afzet en de dis tributie van benzine in het gehele land. Dit besluit, dat Nasoetion heeft ge nomen in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de „centrale oorlogsadministra tie", geldt voor de hoofdkantoren van de „Standard Vacum Oil Campany" en de Bataafsche Petroleum Maatschappij als voor de bijkantoren elders. Een woordvoerder van het leger, die het besluit bekendmaakte, zeide, dat deze toezichthouders van het leger zich op de hoogte moeten stellen van het door de maatschappijen gevolgde systeem voor wat betreft de distributie en de afzet van petroleum, en dit moeten toetsen aan de gedragslijn van de Indonesische rege ring. Voor de voorziening der bevolking met de eerste levensbehoeften. Zij zullen len ook moeten onderzoeken of by de maatschappijen intern toestanden be staan, die belemmerend werken op dis tributie en afzet van het produkt. Het evangelie van Thomas BRILL VERZORGDE INTERESSANTE UITGAVE Velen hebben op enigerlei wijze ge hoord van de ontdekking der zogenaam de „Dode Zeerollen". Dat daarnaast om streeks 1945 ook in Zuid-Egypte, in de buurt van Nag-Hamadi, belangrijke teksten zijn gevonden, is minder bekend. Toch verdienen ook deze stellig onze aandacht. Zij bestaan uit 13 boekdelen met papyri en omvassen een vijftigtal in het Koptisch geschreven geschriften. Een van de allerbelangrijkste is thans uit gegeven door de firma Brill te Leiden: Het Evangelie naar de beschrijving van van Thomas. De uitgave, die tot stand is gekomen door de samenwerking van enige, op het gebied van het Koptisch en van de stu die van het oudste christendom zeer be voegde geleerden, geeft de originele tekst met daarnaast een zeer zorgvul dige vertaling in het Nederlands. Een en ander wordt voorafgegaan door een korte inleiding en besloten met een re gister van de vergelijkbare bijbelplaat sen. Wij hebben hier niet een boek voor ons in de trant van de nieuwtestamentische evangeliën. Het verhalende karakter ontbreekt hier nl. geheel. Het evangelie van Thomas geeft alleen een verzame ling van zonder verband naast elkaar geplaatste „woorden", die zo sugge reert het beginwoorddoor Jezus zou den zijn gesproken en door Thomas op geschreven. Deze spreuken en gelijkenis sen zijn uit verschillend gezichtspunt bijzonder interessant. Men vindt hier vooreerst „woorden", die vrijwel geheel ovèreenstemmen of althans sterk herin neren aan woorden uit de evangelien van het Nieuwe Testament. Opmerkelijk is dan vooral, wat is toegevoegd of weg gelaten. Men leze b.v. de eerste helft van spreuk 47, die een deel van de tekst van Matth. 6 24 bijna letterlijk geeft, maar daarnaast een zeer merk waardige uitbreiding: „Jezus zeide: Het is niet mogelijk, dat een man twee paar den bestijgt en twee bogen spant; en het is niet mogelijk dat een knecht twee he ren dent, anders zal hij de een eren en de ander zal hij krenken". Verder treffen wy hier tal van woorden aan, die ook reeds bekend zijn uit groepen Logia (woorden) uit Oxyrhynos-papyri of uit resten van apocriefe evangelien. En tenslotte brengt dit evangelie ons nieuwe, nog geheel onbekende „woor den". Verschillende daarvan zijn vaag en mysterieus. Wat moeten we b.v. den ken bij spreuk 42: „Jezus zeide: wordt voorbijgangers"? Duidelijk is in elk ge val, dat tal van woorden uit deze laatste twee groepen gnostische trekken ver tonen. De nadere bestudering zal belangrijk zijn voor verschillende problemen van het oudste christendom. Men heeft zelfs de vraag opgeworpen, of wij in enkele van de woorden en gelijkenissen uit dit evangelie niet te doen hebben met een overlevering van joods-christelijk karak ter, die terug gaat op eenzelfde „woor- den-"bron, als waaruit onze canonieke evangelien hebben geput en of wellicht het evangelie van Thomas de oudste vorm van deze traditie heeft bewaard. Hoe het ook zij, deze uitgave is belang rijk voor theologen, maar ook voor allen die een bijzonder interessante tekst uit de tijd van het oudste christendom wil len leren kennen. Het Evangelie naar de beschrijving van Thomas. Koptische tekst vastge steld en vertaald door A. Guillaumont, H. Ch. Puech, G. Quispel, W. Till en t Yassah 'Abd Al Masih, Leiden E. J. Brill, 1959. Opdrachten De heer Meyer Sluyser, lid van het hoofdbestuur schetste in een rede nog eens de geschiedenis van de VARA. De bijeenkomst in het Singermuseum te Laren werd gisteren voortgezet. Dr. W. Drees wenste toen in een rede deze om roepvereniging geluk met het bereiken van een half miljoen leden. In november 1960 gaat de VARA het 35-jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen opdrachten worden verstrekt tot: 1. het componeren van een koorwerk van 40 tot 45 minuten met orkestbege leiding, doch zonder so listische mede werking, als repertoire voor arbeids- koren, Droogte bracht diefstal tot oplossing (Speciale berichtgeving) Een diefstal te Zeerijp (Gr.) uit 1956 is door de droogte opgelost. Een ver dachte uit Appingedam heeft bekend de diefstal te hebben gepleegd. Door de grote droogte deze zomer en dit najaar kwamen talrijke grachten rond de boerderijen in Groningen droog te staan. Zoals vele anderen maakte ook de heer W. Hartman-Smit in Zeerijp daarvan gebruik om de gracht een goede beurt te geven. Daarbij stiet men op een geldkistje, dat bij onderzoek in Gronin gen in 1956 gestolen bleek te zijn bij de predikant in Zandewier (Gr.). Het geld was eruit verdwenen maar de waarde papieren die voor de dief blijkbaar van geen belang waren zaten er nog in. Zij waren grotendeels vergaan.. De rijkspo litie ging opnieuw aan het speuren en kwam tenslotte op het spoor van de man uit Appingedam, die door de mand viel. DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 565CV Dealer voor Leiden en omstreken: HAVEN 3A TEL. 20067 Gezamenlijke luchtmacht opleiding BelgiëNederland In de vliegtuigenfabriek van Fouga te Toulouse naderen thans de eerste 7 van de in totaal 45 door België be stelde „Magister"-lesvliegtuigen met straalaandrijving hun voltooiing. Het eerste toestel van deze zeven zal, naar verwacht wordt, begin januari voor het eerst vliegen. Het zal vermoedelijk reeds omstreeks april zijn dat België de beschikking krijgt over dit type lesvlieg- tuig, waarmede in Belgisch Kongo de op leiding van vliegers voor de Belgische en Nederlandse luchtmachten ter hand zal worden genomen. Deze opleiding zal voortgang vinden zoals zij was gedacht. Er zijn op dit moment geen aanwijzingen dat in deze plannen veranderingen zijn gebracht als gevolg van de omstandigheden in Bel gisch Kongo. Dodelijk ongeval op de Velperweg Vanmorgen had op de Velperweg te Arnhem een verkeersongeval met do delijke afloop plaats. Een wielrijder werd aangereden door een vrachtauto en moest in deerniswekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis overge bracht worden, waar hij kort na aan komst is overleden. Het slachtoffer was de 66-jarige heer M. Smits. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke af loop is hierdoor dit jaar in Arnhem ge stegen tot 25, het hoogste cijfer na de oorlog. De .Elbe" naar Hanoloeloe (Speciale berichtgeving) Daar het weer op de Stille Oceaan bij zonder slecht blijft en de sleepboot Elbe geen kans krijgt zelf de tros uit de schroef te verwijderen, heeft de directie van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst besloten de Elbe naar Ho- noloeloe te laten slepen. Twee andere sleepboten zullen de rondzwervende vliegdekschepen oppikken en naar Ja pan brengen. In de nacht van zaterdag op zondag om 4 uur hacl de Amerikaanse marine sleepboot Moctobu de Elbe bereikt. Ver wacht kan worden dat deze sleepboot de Elbe zo spoedig mogelyk naar Honoloe- loe zal brengen. Daar zal de Elbe wor den gerepareerd. Intussen drijven de vliegdekschepen nog hulpeloos rond. Voor deze schepen nadert echter asisstentie. Vandaag kan de Clyde ter plaatse arriveren. Deze sleepboot zal dan een van deze schepen vastmaken en naar Japan brengen. Mor gen kan de Canadese sleepboot Sudbury II ter plaatse zijn om het andere vlieg- dekschip op te pikken en dit eveneens naar Japan te brengen. VERSPREIDING .JOURNAL OF COMMERCE" VAN NEDERLAND UIT De internationale editie van het Ame rikaanse tijdschrift „Journal of Com merce" zal met ingang van het nummer van 26 december in Nederland worden gedrukt en vanuit Nederland gedistri bueerd worden. De uitgever van 't tijd schrift waarvan de internationale editie om de veertien dagen verschijnt Eric Ridder deelde te New York mee, dat de maatregel de eerste stap is in een reeks maatregelen die moeten leiden tot snellere distributie van het blad ln Europa en delen van Klein Azië en Afrika. Kerkelijk Leven Hervormde kerkbouwactie CLASSIS LEIDEN STAAT OP VIERDE PLAATS. De opbrengst van de hervormde kerk bouwactie bereikte op 12 december j.l. 11 weken na het officiële begin van de actie op 26 september 1959, een bedrag van f9.000.808.—. Van de 1.433 hervormde gemeenten, die de Ned. Herv. Kerk telt, hebben er 1.268 (88,5%) besloten aan deze actie deel te nemen. De classis Leiden staat met een be drag van f3.79 per lidmaat (in totaal werd een bedrag van ruim f361.857 in gezameld) van de 54 classis op de vierde plaats. De classis Sneek staat met een bedrag van f 4,82 per lidmaat op de eer ste plaats. De classis Hoorn, welke het laagst genoteerd staat, bracht het tot f 0,79 per lidmaat. De classis met het hoogste aantal ge meente met een opbrengst van boven de f5.gemiddeld per ziel zijn Sneek (20 van de 37 gemeente), Leiden (19 van de 36 gemeenten), Breukelen (8 van de 19 gemeenten) en Schiedam (5 van de 12 gemeenten). Het gemiddelde bedrag van de op brengst per ziel bedroeg voor de gehele Ned. Herv. Kerk op 12 december f2,73. 2. een cantate voor kinderkoor en jeugdorkest, 3. een stuk voor een licht instrumen taal orkest, 4. een televisiemusical. Allan Pope 28 december voor Indonesische rechtbank De Amerikaan Allan Lawrence Pope, de piloot die in maart 1958 met een bommenwerper van de Indonesische opstandelingen werd neergeschoten, zal op 28 december voor een speciaal mili tair tribunaal in Djakarta terechtstaan. „Antaxra" meldt dat hij verdedigd zal worden door de Indonesische advocaat Soekardjo. De militaire autoriteiten hadden een verzoek van de Ameri kaanse ambassade om beklaagde door een buitenlandse advocaat te laten ver dedigen, van de hand gewezen. De be handeling zal openbaar zijn. DS. O. JAGER GAAT NAAR HAARLEM Bedankt voor Wassenaar Ds. O. Jager, gereformeerd predikant te Almelo, heeft het beroep aangeno men van de Geref. Kerk te Haarlem (Noord) en bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk te Wassenaar. OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN PROF. DR. W. F. DANKBAAR WEDEROM VOORZITTER In de te Utrecht gehouden vergade ring heeft de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland prof. dr. W. F. Dankbaar, die periodiek aftrad, opnieuw totv oorzitter gekozen. Tot lid van het moderamen is ds. J. Broertjes, predikant bij de Baptistengemeenten te Utrecht, benoemd. De raad besloot in de eerste helft van volgend jaar een vergadering te houden. Het onderwerp zal zyn: hoe houden de kerken bij hun beleid met de anderen rekening? Mr. R. W. Kjjlstra, secretaris van de Interkerkelijke hulp. Nederland, deed mededelingen over de dezer dagen te Bazel gehouden conferentie tussen ver tegenwoordigers van interkerkelijke hulp en van de Europese zendingslichamen. Men kwam te Bazel overeen in ieder ge val op internationaal niveau meer con tacten met elkaar te leggen. OVERGANG DS. F. VAN DE BOS De vrijgemaakte gereformeerde predi kant van Goes, ds. F. van de Bos, heeft zich onttrokken aan de gemeenschap van de vrijgemaakte kerken en is over gegaan naar de Geref. Kerk. Tot deze beslissing is hU gekomen omdat zijn kerkera-ad een verzoek van de raad van de Geref. Kerk van Goes om met hen samen te spreken van de hand gewezen DALEND AANTAL THEOLOGISCHE STUDENTEN Een aantal hervormde en presbyte riaanse theologen, die te Genève bijeen zijn geweest onder voorzitterschap van de Nederlander prof. dr. H. Berkhof, hebben daar onder meer de onderhan delingen van de presbyteriaanse, congre. gationalistische en methodistische ker ken van Australië om tot een unie te komen, besproken alsmede de huidige stand van de theologische opleiding aan hervormde theologische instellingen. De theologen hebben hun bezorgdheid geuit over het dalende aantal studenten aan theologische opleidingsinstituten in Europa. Dit feit geldt voor alle confes sionele groeperingen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7