licht, zacht en zuiver van smaak yiaamse amateurs in „Topaze" Officiële publikaties Leitien in radio en televisie Donderdag in Pieterskerk en op Stadhuisplein PRINS BERNHARD OPENT STERFLAT KENT FILTERS BEST Populair concert van het R.O. Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 december 1959 Tweede blad no. 29930 Belgisch-Nederlandse toneeluitivisseling Onder auspiciën van de Gemengde Commissie ter uitvoering van het Neder lands-Belgisch cultureel akkoord organiseerde het Comité Amateurtoneel Neder lands taalgebied BelgiëNederland in samenwerking met het Conservatorium- toneel te Oostende en de K.V. „Litteris Sacrum" de officiële toneeluitwisseling 1959 BelgiëNederland. Na het optreden op 24 oktober j.l. te Oostende was het thans het Conservatoriumtoneel, dat zaterdag een goedverzorgde voorstelling gaf van „Topaze", blijspel In vier bedrijven van Marcel Pagnol. De Schouwburg had een feestelijk aanzien door de smaakvol aangebrachte Belgische en Nederlandse Vlaggen en fleurige bloemstukken. De zaal was bijna geheel gevuld toen de secretaris van het uitvoerende comité, de heer Muylder- mans, de avond opende met woorden van welkom en dank tot de vertegenwoordi gers van de Belgische Ambassade, het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, het gemeentebestuur, de Nationale Amateur Toneel Unie, het Vlaams Verbond van het Amateurtoneel en de Werkgroep Katholiek Amateur toneel. Voorts zette hij de bedoeling van deze uitwisseling uiteen: samenwerking in internationaal verband, waarin ook kleine landen groot kunnen zijn. Boven dien kan en móet wederzijdse waarde ring leiden tot vriendschap. En vriend schap op een zó uitgebreid terrein als het Amateurtoneel beslaat kan medewer ken aan het bereiken van een groots doel! Tevoren hadden ,.de Brabanyonne" en het „Wilhelmus" het laatste uit volle borst door het publiek meegezongen) weerklonken. Marcel Pagnol, geboren te Aubagne bij Marseille op 28 februari 1895, is de auteur van het over de gehele wereld bekende blijspel „Marius", dat jaren vóór de laatste wereldoorlog met Jan Musch in de titelrol, hier te lande groot succes oogstte. Later schreef hij „Fanny" en „César', twee komedies, waarin wij de Marius-figuur weer aantreffen. Pagnol maakte niet alleen naam als schrijver, maar tevens als filmregisseur. Vele van zijn werken zijn verfilmd. Zo ook „Topaze". waarin Femandel de hoofdrol vervulde. Sedert 1947 is Pagnol lid van de Comedie Pran<?aise. In het, in blijspel toon geschreven „Topaze' stelt Pagnol corruptie en machtsmisbruik meedogenloos aan de kaak. Hij gebruikt daarbij het originele middel door een van huis uit doodeerlijk, betrouwbaar man, de bescheiden en goedhartige leraar van het Instituut Muche, Topaze, in de school des levens de ervaring te laten opdoen, dat toepas sing van de gangbare spreuken als: „Eer lijk duurt het langst", „Die goed doet, goed ontmoet" en „Gestolen goed gedijt niet" onvoldoende afweermiddelen vor men tegen zucht tot zelfbehoud en dorst naar geld en macht. Topaze wordt op het Instituut zéér gewaardeerd om zijn grote kunde, zijn hulpvaardigheid en volstrekte eerlijk heid. Maar wanneer deze eigenschappen in strijd komen met de belangen van de directeur, omdat Topaze weigert een zoon van de barones Pi tart Vargniolles hogere cijfers te geven dan hij verdient, wordt hij ontslagen. Hij komt ia aan raking met Regis CastelBénac, een gemeenteraadslid, die, misbruikmakend van zijn positie en macht, een stroman zoekt voor zijn duistere praktijken. Zes weken lang hoort, ziet en leert hij, totdat Topaze ervaart dat slechts geld de wereld regeert. Hij bezwijkt voor de ver leiding .werpt zijn bedenkingen over boord en overtroeft zelfs zijn leermeester Castel-Bénac. Als aan het slot zijn beste vriend en oud-collega Tamise een noging doet Topaze te redden, voegt deze hem toe: „Ik ben het niet die gered moet worden, maar jij! De auteur veroorlooft zich een nogal omslachtig en wijdlopig exposé in het eerste bedrijf, en een voor Nederlandse oren nogal balkerig klinkende verta ling, maakte het voor de spelers niet gemakkelijker dit gebrek te overspelen. Waarin hij dan ook niet geheel slaag den, mede door het wat te laag lig gende tempo. Maar na het eerste be drijf kwam de gang erin, raakten de Belgen op vreemd terrein ingespeeld en ging het verder in stijgende lijn. Freddy Pinteion groeide na een, naar onze smaak wat onbeholpen en te onder danig gespeeld begin, allengs op tot een voor een amateur prijzenswaardige uit beelding. Zijn veranderde mentaliteit aan het slot van de derde acte was, met voorbijzien van een goedkoop te behalen lachsucces, dóór en dóór menselijk en volkomen aanvaardbaar. Zeer terecht handhaafde hij deze houding ook in zijn samentreffen met Regis Castel-Bénac, waardoor het slot aan betekenis won en de gewenste indruk maakte. Alfons van de Pitte vergastte ons op een gave in terpretatie van de karakterloze, op zelfbehoud bedachte Muche, directeur van het Instituut; John Hermans was een trouwhartige, toegewijde vriend van Topaze, zijn collega Tamise, August Dieriokx gaf een goede Pamcault fe zien en Robert Vlaemynck vertolkte Rosier de Berville, en later de journalist. Hij beviel ons in eerstgenoemde rol beter, wat niet te verwonderen is. omdat hij die van de journalist plotseling moest over nemen. Van de dames dient Christiane Tratsaert als Suzy Courtois eerst ge noemd te worden om haar uitblinkende weergave van deze veeleisende rol. Maar ook Irma van Vlaenderen liet als Baro nes Pitart Vergniolles weinig te wensen over. Hilde van Roose vervulde de sym- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEROKEN. Paulus Johannes Maria, zn. van W. A. M. Wanne link en C. A. van Rhyn; Sonja. dr. van J. van Eek en G. J. Keijzer; Mar- tinus Adriaan, zn. van A. Wink en H. C. Minderman; Yvonne, dr. van H. Kasteelen en A. Straathof; Walter Wouter Petrus Nicolaas, zn. van W. P. van den Berg en P. H. Bouthoorn; Albert, zn. van G. J. W. van Bemmelen en M. E. van Woudenberg. GETROUWD R. M. ULmann en W. J. van Dorp. OVERLEDEN. J. H. C. Mulder. 59 Jr., man; M. Zonne veld, 70 tr., man. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Mandenmakerssteeg met Ingang van he den voor de duur der verbouwingswerk zaamheden aan het pand Breestraat 76, ls afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee in de richting Breestraat en voor het verkeer met alle motorrijtuigen, bespannen wa gens en rijwielen ln de richting Aalmarkt, pathieke rol van Ernestine Muche naar behoren. De kleine rohen van Dactilo en het dienstmeisje werden door Mady Reins en Marve-Gosé Montmomerency goed weergegeven. De kleine Jan Bar telsman was de enige, maar, een goede leerling. Toen het doek voor het laatst zakte, stond het publiek als één man op en barstte een spontaan applaus los. Lit teris' voorzitter overhandigde de dames een klein aandenken aan deze opvoering. In een korte toespraak deelde hij het publiek mede, dat de oorspronkelijke vertolker van Regis Castel-Bénac, de heer Octave Defoor door een auto-onge val, dat gelukkig goed is afgelopen, maar hem nochtans drie weken aan zijn bed zal binden, moest vervangen worden. Dat gebeurde zes dagen geleden, een wel zeer korte tijd voor zo'n belangrijke rol. Op zijn gebruikelijke vraag of dit vóór de voorstelling even geannonceerd moest worden, verzocht de .invaller", de heer Fritz Content dit vooral niet te doen, omdat dan het publiek speciaal op hem zou gaan letten en hij, dit voelend, mis schien zou ontsporen. En zie, vervolgde spreker, het merkwaardige feit doet zich voor, dat deze rol uitgroeide tot één van de allerbeste van deze voorstelling! Dat mag terecht een uitzonderlijke prestatie genoemd worden! Een indrukwekkend applaus sloot zijn toespraak af, welke wij volkomen kunnen onderschrijven. B. H. ONTVANGST IN STADHUIS Aan deze uitvoering ging in de mid daguren een ontvangst in het Stadhuis vooraf. Met de burgemeester, jhr. mr. F. H.. van Kinschot, waren hier ter begroe ting aanwezig de wethouders, de heren J. C. van Scha ik en A. J. Jongeleen. De burgemeester, die de spelers van het Conservatorium Toneel uit Oostende hartelijk welkom heette, wees op de banden van vriendschap, welke reeds lange tijd tussen beiden landen bestaan. Dank zij het Benelux Verband en het cultureel akkoord zijn beide landen thans nog nauwer aan elkaar verbonden. Spre ker, die herinnerde aan de onlangs door een Vlaams gezelschap in de Schouwburg gegeven uitvoering van Anne Frank en aan de prettige uitwisseling op sport en cultureel gebied, welke reeds lang met Gent bestaat, was verheugd, dat thans ook de leden van het Conservatorium Toneel naar Leiden waren gekomen om met de opvoering van „Topaze" de Leidienaars deelgenoot te maken van hun kunst. De burgemeester vertelde tenslotte nog iets van zijn veelvuldige bezoeken aan Oostende en sprak ten slotte de wens uit, dat ook dit bezoek mocht bijdragen om de culturele banden te versterken. De heer W. Muydermans, alg. secreta ris van het Kon. Vlaams Toneelverbond en vertegenwoordiger van de Gemengde Commissie ter uitvoering van het Neder lands-Belgische Cultureel Akkoord, die eveneens wees op de diverse contacten tussen beide landen, dankte voor deze vriendelijke ontvangst. Televisie en radio vragen as. don derdagavond aandacht voor enkele Leidse kerstactiviteiten. Zal de VARA die avond van 8.30 tot 8.50 uur een te levisie-uitzending verzorgen van de kerstzang op het Stadhuisplein, de NCRV zorgt "s avonds om kwart voor elf voor een rechtstreekse radio-uitzen ding van de kerstnachtdienst in de Pie terskerk. In deze dienst zal ds. H. Bou- ter, hervormd predikant alhier, voor gaan. Voorts verlenen medewerking de Chr. gem. Zangvereniging „Ex Animo" 0:1.v. de heer Herman de Wolff, terwijl het orgel deze avond bespeeld zal wor den door de heer J. de Groot. In ver band met deze radio-uitzending gaan de deuren van de kerk om half elf dicht. Om elf uur vindt deze avond even eens een kerstnachtdienst in de Mare- kerk plaats. Dr. P J. Schoonheim zal hier een adventswoord spreken, terwijl het Hervormd Kerkkoor zijn medewer king verleent. (Advertentie) Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Rennies - gesmolten op Uw tong - en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoend, in een wip, onopval lend Leidse Poslduivenclub De Leidse Postduivenclub LPC hield zaterdag en zondag haar jaarlijkse club tentoonstelling in het speeltuingebouw „Oosterkwartier". Niet minder dan 200 duiven werden gekeurd door de heer J. Jacobs uit Delft. De voornaamste uitslagen waren: Klas 1: Doffers 500 km en hoger: 1. D. v. d. Nieuwendijk; 2. IJ. Swart; 3. W. Teske; 4. J. Schijf; Klas 2 Duivinnen 500 km en hoger: 1. J. Filippo; 2. P. Marks; 3. D. van Mosseveld; Klas 3 Doffers 270—500 km: 1. J. Filippo: 2. D. v. Mosseveld; 3. M. de Lange; Klas 4 Duivinnen 270500 km: 1. D. v. Mos seveld; 2. M. de Lange; 3. D. v. Mosse veld; Klas 5: Doffers 65270 km: 1. J. Schijf; 2. B. Geenjaar: 3. J. J. Degen; Klas 6 Duivinnen 65270 km: 1. J. Fi lippo; 2. J. Schouten; Klas 7 Doffers, onbevlogen: 1/2. F. Sloos; 3. W. Teske; Klas 8 Duivinnen, onbevlogen: 1. J. Schouten; 2. F. Sloos; Klas 9 Doffers, bevlogen: 1. J. C. Knijnenburg; 2. H. v. Alphen; 3. J. C. Knijnenburg; Klas 10 Duivinnen, bevlogen: 1. W. Stouten; 2. J. J. Degen; 3. IJ. Swart: Klas 11 Dof fers, onbevlogen: 1. J. de Wit; 2. J. Schouten en Klas 12 Duivinnen. onbe vlogen: 1. J. de Wit; 2. P. Groenendijk; 3. Th. J. Werter. Vóór VVSL-feest op 28 jonuari bij te wonen Prins Bemhard heeft toegezegd, op 28 januari a.s. de Leidse stu- dentensterflat aan de Haagweg officieel te openen. Deze flat is in het begin van het lopende acade mische jaar onofficieel in gebruik genomen terwijl een deel nog moest worden afgebouwd. De openingsdatum valt tijdens de feesten ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de VVSL. Het ligt in de bedoeling, dat in de namiddag van 28 januari in de na bijheid van de sterflat een bijeen komst wordt gehouden waarbij Prins Bemhard aanwezig zal zijn. Nadat aldaar toespraken zijn ge houden, gaat men naar de sterflat. waar op het terrein de vlag zal worden gehesen. Prins Bernhard heeft de wens te kennen gegeven, daarna het complex te bezichtigen en met enkele bewoners te spreken. Des avonds zal Prins Bernhard de galavoorstelling in het Kurhaus te Scheveningen van de lustrum musical van de WSL bijwonen. KRINGTENTOONSTELLING „HET OOSTEN" Zaterdag hield de Leidse Postduiven vereniging „Het Oosten" in Hotel Belle- vue een kringtentoonstelling van de Ned. Bond van Zaterdagmiddagvliegers Niet minder dan 260 vogels, ingezon den door elf verenigingen uit Leiden en omgeving brachten een fraaie show waaraan de keurmeesters, de heren L. P Kulik (Gouda) en W. van Veen (Den Haag) handen vol werk hadden. De voornaamste uitslagen waren: Mooiste vogel van de gehele tentoon stelling Th. P. v. d. Ploeg. Lisse: mooi ste oude doffer: C. v. d. Zwart, Sassen- heim; mooiste jonge doffer: J. R. Smits. Leiden; mooiste jonge duivin D. Sonne- ga, Warmond; mooiste collectie: Th. P. v. d. Ploeg, Lisse. Klasse 1: Doffers, oud, onbevlogen: 1. C. v. d. Zwart, Sassenheim; 2. Th. P. v. d. Ploeg, Lisse; 3. J. Plug, Nw-hout. Klasse 2: Duivinnen. oud, onbevlogen: 1. Th. P. v. d. Ploeg. Lisse; 2. M. de Vreugd, Lisse. Klasse 3: Doffers, tot 300 km: 1. K. W. Dokkum, Leiderdorp; 2. Th- P. v. d. Ploeg, Lisse: 3. D. Sonnega, Warmond. Klas 4: Duivinnen tot 300 km: 1. S. Schoeman. Leiden: 2. J. van Dijk. Lisse: 3. H. v. Schie. Katwijk aan Zee. Klas 5: Doffers tot 500 km: 1. S- Schoeman, Leiden: 2. D. Sonnega. War mond; 3. K. W. Dokkum. Leiderdorp. Klas 6: Duivinnen tot 500 km: 1 S. Schoeman. Leiden; 2 H. van Schie. Katwijk; 3. Th. P. v. d. Ploeg. Lisse. Klasse 7: Doffers boven 500 km: 1. Th. P. v. d- Ploeg. Lisse: 2. Gebr. Baartman. Abbenes; 3. C. v. d. Zwart. Sassenheim. Klasse 8: Duivinnen boven 500 km: 1. H. van Schie, Katwijk; 2. C- v. d. Zwart. Sassenheim: 3. Th. P. v. d. Ploeg. Lisse. Klasse 9: Doffers, jong. onbevlogen: 1. J. Roest. Oegstgeest.; 2 D. Sonnega, Warmond. Klasse 10: Duivinnen, jong, onbevlogen: 1. Th. P. v. d. Poeg, Lisse; 2. J. Roest, Oegstgeest. Klasse 11: Dof fers. jong tot 200 km: 1. C. v. d. Zwart. Sassenheim: 2. J. Plug, Nw-hout; 3. B. ter Beek, Warmond. Klasse 12: Duivin nen, jong tot 200 km: 1. D. Sonnega, Warmond: 2. Th P. v. d. Ploeg. Lisse: 2. B. ter Beek. Warmond. Klasse 13 Doffers, jong boven 200 km: 1. J. KENT de meest gerookte filtersigaret ln Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap ls besteed. KEN? met de lichtblauwe 15 ram „MICRONITE'' filter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door zijn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zjjn micros copisch kleine gaatjes in het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bij het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven, waardoor: e gelijkmatiger verbranding e lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der tabak De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT is thans ook in Nederland verkrijgbaar. PrUs 20 st. f 1.- Import: N.V. Cigarettes Import Company v/h A. J. Blok - Bcheveningen Smits, Leiden; 2. Th. P. v. d. Ploeg, Lis se; 3. J. R. Smits, Leiden. Klasse 14: Duivinnen, jong, boven 200 km: 1. C. v. d. Zwart, Sassenheim; 2. W. de Wit, Lei den; 3. J. Plug, Nw-hout. Klasse 15; Doffers, late jongen: 1. H. van Schie, Katwijk: 2. K. W. Dokkum, Leiderdorp. Klasse 16: Duivinnen, late jongen: 1. H. van Schie, Katwijk; 2. W. de Wit, R. Leiden. De Wit (fluit) en Witsenburg (harp) in één der schoonste Mozart-juwelen Niemand zal enige moeite gehad hebben met het ongecompliceerde programma van het tweede „populaire" concert van het Residentie- Orkest, dat zaterdagavond onder auspiciën van K. en O. gegeven werd. Als openingsnummer Carl Maria von Webers' ouverture tot de opera „Der Freischütz", inplaats van de aangekondigde „Euryanthe". Von Weber, de grote stimulator van de Duitse romantische opera schreef tussen 1817 en 1820 zijn „Freischütz", waarover de kritiek aanvankelijk niet enthousiast was, doch Beethoven en het publiek des te meer. Farali Diba, die vandaag met de Sjah van Perzië in het huwelijk treedt, gefotografeerd met de dia deem en het collier, dat zij bij de plechtigheden dragen zal. KERSTNACHTDIENST LEGER DES HEILS Commissioner Ahlberg komt naar Leiden Evenals vorige jaren zal het Leger des Heils eerste kerstdag om 6 uur -'s ochtends een kerstnachtdienst houden in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd wordt het kerstspel „In stille heil'ge Nacht" geregisseerd door mevr. G. de la Rie- Segaar. De bijeenkomst zal worden geleid door de commandant van het leger des Heils in Nederland Commissioner Ahl- berg. De commandant is vergezeld van zijn echtgenote en de divisie - officieren luit. kol. en mevr. P. Deurloo. Donderdagavond zullen muzikanten en zangbrigadeleden van het Leger op diverse plaatsen in de stad kerstliederen zingen. Dit geschiedt ook in de kerst nacht tussen 4 uur en halfzes. EERSTE LUSTRUM „VRIENDEN VAN U.V.S." Zaterdagavond is het eerste lustrum van de supporters-vereniging „Vrienden van U.V.S" in het Antoniusclubhuis feestelijk gevierd. Het Cabaretgezel schap ,.The Rynshons" zorgde voor een zeer aantrekkelijk programma, waar mede men ziich kostelijk vermaakte, terwijl het dansorkest „The Rynshons" de danslustigen ruimschoots tevreden stelde. Namens de leden, bracht de heer B. Knul. voorzitter van de feest commissie hulde aan het V.V.U.-bestuur De bestuurders werd een persoonlijk geschenk overhandigd. Namens het be stuur dankte de voorzitter, de heer P. Krekelaar, met een enkel woord. Zondagavond werd de lustrumviering besloten met een diner in café-rest aui rant ,,In den Vergulden Turk", De première te Berlijn werd een enorm succes, in tegenstelling tot d.ie in Wenen. Nog altijd, handhaaft zich deze ouverture op de concertprogram ma's: fris .stralend en expressief als zij is. Hij. die de opera kent, verwondert zich over de gecomprimeerde kracht, waarmee de komende handeling wordt aangekondigd. Von Weber componeerde oeze muziek dan ook in een nog geluk kige periode van zijn leven, kort na zijn huwelijk met de zangeres Caroline Brandt, die hem lange jaren tot een volstrekt onmisbare steun was. Er werd een gespannen vertolking van deze mu ziek gegeven. Voor de zelden gehoorde combinatie fluit-harp-orkest schreef Mozart een charmant concert in C gr.t. (K.V. 299), ondanks de tegenzin, die hij voor de fluit koesterde. In dit concert is het melodieuse Andantino een van de heer lijkste Mozartjuweeltjes, die wij ken nen. De schoonheid wordt door het fra giele karakter nog eens extra geaccen tueerd. De solopartijen waren toever trouwd aan de fluitist Jolle de Wit en de harpist Edward Witsenburg, twee eminente leden van het orkest. Ondanks het, overigens niet hinder lijke feit, dat de harp een fractie te laag gestemd leek gevolg van de tem peratuurwisseling voldeed hun tech nisch geacheveerd. styListisch verant woord spel aan hoge eisen. Over het al gemeen heel gelukkig gesecundeerd door het zorgvuldig uitgedunde orkest.. Na de pauze volgden twee van ouds bekende repertoirestukken, namelijk Schuberts' „Unvollendete" twee dagen tevoren eveneens uitgevoerd em Sme tana's symfonisch gedioht ,.De Moldau", uit diens cyclus ..Mijn vader land". het hoogst iWustrat .eve beeld van de stromende rivier door het land, dat zijn innige liefde bezat. Wij weten niet, hoe dikwijls het R.O. beide nummers al gespeeld heeft. Doch Van Obterloo en de zijnen doen het nog deder maal met d« vereiste toewij ding en eerbied, zonder blijken van roubinevervlakkinig, waairtoe men zich zo gemakkelijk zóu kunnen laten ver- Leiden Beide composities zijn een ieder door- en-door vertrouwd. Toch geniet men er met volle teugen van, want zij zijn van een warm gevoelige muzikaliteit door trokken en nemen de toehoorder mee naar een wereld, waarin melodiek en harmoniek haar hoogste troeven uit spelen. Daarom is het in deze concerten reeks allereerst begonnen en daarom verdienen deze Schubert en deze Dvorak bjj tyd en wijle nog altijd hun plaats oo het programma, In het ware leven blijft men immers te dik wijls van deze „harmonie der sferen verstoken Men betoonde zich voor beide audi ties bijzonder dankbaar! H. INBRAAK PERCEEL BOERHAAVELAAN. Bij een inbraak in een perceel aan de Boerhaavelaan zijn een foto-toestel on een kleinbeeldprojector, ter gezamenlijke waarde van ruim f 1000 ontvreemd. Men heeft, zich toegang tot het perceel weten te verschaffen door vernieling van een glas-in-loodraam. CABARETAVOND „De STALEN BAND". Zaterdag vond in de recreatiezaal van de H.C.W.-N.E.M. een cabaretavond plaats van „De Stalen Band". Na een inleidend woord van de voorzitter, de bet weten, dat alles in de natuur ondf Geünieerde Loge van Theosophen SAAMHORIGHEID Zondag werd voor de geünieerde Loge van Theosophen in het gebouw Steen- schuur 6, een lezing gehouden onder de titel „Saamhorigheid". Alle uitingen van het menselijk be wustzijn zijn tweeledig. Dit vloeit voort uit de aard zelf van al het geopenbaar de, dat twee aspecten heeft: geestelijk en stoffelijk, universeel en persoonlijk, eeuwig en vergankelijk. Het is in vele gevallen mogelijk een parallel te trekken tussen de ontwikke ling van het kind en de politieke ont wikkeling van een volk. Dit kunnen wy ook doen wanneer wij het begrip saam horigheid beschouwen als het gevolg van een innerlijke groei, een ontplooiing van egoïsme naar altruïsme. Een klein kind vereenzelvigt zich met het gezin: het voelt zich er be schermd, het aanvaardt voetstoots wat zijn ouders zeggen. Dit ls het stadium van afhankelijkheid en is te vergelijken met dat van mensen, die blindelings hun religieuze of politieke leiders volgen. Zij doen dit uit gemakzucht en domheid, dus omdat zij net als kleine kinderen nog niet tot verstandelijk onderschei dingsvermogen zijn gekomen. Later bereikt het kind het punt, dat het alles zelf wil doen, dat het dwang moeilijk verdraagt en op eigen benen wil staan. Dit is het stadium van onafhan kelijkheid. Dit ziet men ook bij volkeren, die lang zijn onderdrukt en dan plotse ling zelfstandig worden. En by kinde ren én bij dergelijke volkeren bestaat maar al te dikwijls gebrek aan inzicht; zij laten zich leiden door hun begeerten en vervallen tot uitersten. Door schade en schande moeten zij leren, dat onaf hankelijkheid meer inhoudt dan alleen maar te doen waar men zin in heeft. Wanneer de jonge mens verstandig is en onder gunstige omstandigheden op groeit, zal hij inzien, dat hij pas werke lijk onafhankelijk is, als hij zich zelf kent, als hij weet, wat hij kan en wat er nog te leren valt. Dan komt hy tot zelf vertrouwen. Dit geldt natuurlijk ook voor volkeren, die na de onderdrukking en bevrijding van het juk zich wensen te ontwikkelen tot een ware democratie, waar allen plichten zowel als rechten hebben. Via de saamhorigheid op het lagere plan (de tijd van mondigheid en gedwee volgen) komt men dus tot onafhanke lijkheid (een tijd, die dikwijls wordt ge kenmerkt door gebrek aan saamhorig heid) en vandaar tot de hogere vorm van saamhorigheid: het verlangen om wederkerig met anderen samen te wer ken op basis van gelijkheid en vrijwil ligheid. De eeuwenoude wijsbegeerte van de Theosofie leert ons, dat ook zelfver trouwen tweeledig is. In zyn hoogste vorm is het vertrouwen op het Hoger Zelf; dit is d&t aspect van het Vol strekte, het Goddelijke het Eeuwige, dat ieder mens overstraalt, dat zijn Wezen lijk en Onsterfelijk Beginsel is. Door te vertrouwen in het Zelf komt de mens tot de erkenning van de werkelijk* saamhorigheid, die geestelijk is. Zy is heer H. Laman, werd o.l.v. de conferen cier Joop Borree een vrolijk en geva rieerd programma afgewerkt. Behalve enkele beroepsartiesten traden ook en kele personeelsleden, o.a. het trio Gout, voor het voetlicht. ling afhankelijk is, dat er een wissel werking bestaat tussen het Eeuwige en Goddelyke en alle vormen, waarin het zich openbaart en dat al die vormen verbijzonderingen zUn van het Eéne, de Goddelijke Werkelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3