TUNNEL DOVER-CALAIS ZAL ER NU SPOEDIG KOMEN Met een enkel woord Agenda MAANDAG 21 DECEMBER 1959 Divertissement (Van onze t.v.-medewerker) Mr. Hiitermann kwam in de plaats van Van der Elskens' filmverslag, maar kon er zelf echt niets aan doen, dat er op zondagavond weinig meer te vertel len was dan op zondagmiddag voor de radio, waarvoor hij één van de dichtst- beluisterde rubrieken verzorgt. In deze nieuwsrubriek was er dus heel eenvou dig geen nieuws, iets wat nu bepaald geen aanbeveling is voor de uitzendende omroep. Jammer! Zoveel te meer nieuws bood Pierre Jansen in zijn kunstrubriek. Oude wijn in nieuwe vaten, bepaald een aanbeve ling, als zullen er veel mensen zijn, die aan hem nog steeds wennen moeten. Te veel mensen waarschijnlijk, want het eind van de serie werd aangekondigd. Dubbel jammer! In de „A tot Z"-serie, die naast dode plekken toch ook vaak iets verrassends weet te bieden, was een portret van fimster Kim Novak, de Amerikaanse van Tsjechische afkomst, die niet zoals werd aangekondigd als Kim het le venslicht aanschouwde, maar als Ma rilyn, doch om concurrentieredenen haar naam wijzigen moest. Wat verder wij zigde maar dat is dan alleen mis schien maar naar onze smaak was, dat ze een schat van een bakvisje was, interessant en intelligent, en wat er bleef, leek ons alleen maar dom-mooi. Zelf schijnt ze er trouwens ook genoeg van te krijgen en wil als de andere Ma rilyn hoger op. Na een uitvoerige blik achter de schermen van de Nederlandse Opera vooral voor liefhebbers om van te smullen kwam het hoogtepunt, de scène uit „Oscar" van Claude Magnier, waarmee de Nederlandse Comedie het vorig seizoen triomfen oogstte en waar in directeur-acteur Oster aan zijn chef (op het toneel) om salarisverhoging en de hand van zijn dochter vraagt. Het was een stukje routine-werk om van te smullen. Dat deden we dan ook gedu rende de zeven voorbijschietende minu ten. De wetenswaardigheden waren zeer wetenswaardig, maar als het voedsel veelal in december een beetje te zwaar van dosering. De kerstimpressie uit New York was niet tijdig gearriveerd, die uit Lon den matig van kwaliteit (zowel in opzet als afwerking), maar dit alles werd ruimschoots goedgemaakt door het Pa- rijse produkt van Jan Brusse. Jammer, dat de Nederlandse preutsheid veel zwart op haar geweten had, want dat onderbrak het vloeiende soms schalkse betoog, dat van een onverwachte diep gang was. De naakten worden bij tienduizenden in Parijs gekleed door de voortreffelijke organisatie van het Leger des Heils en ditmaal was het dus inderdaad werk van barmhartigheid, waarmee htf een vorig maal tot onze Nieuw-Delhi weigert koehandel met China Premier Nehroe van India zal de uit nodiging van premier Tsjou en-lai van China tot bespreking van de grenskwes tie afwijzen, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. Tsjou had voorgesteld elkaar a.s. zaterdag in China of in Rangoon te treffen. Nehroe zou meer tijd wensen om een conferentie voor te bereiden. Bovendien heeft hij de beloofde historische gege vens waarop China zijn aanspraken grondt, nog niet van Tsjou ontvangen. Men wijst er in Nieuw-Delhi op, dat China bereid schijnt te zijn zijn eisen in het Oosten niet door te zetten als India de zijne in Ladak laat vallen. Maar Nehroe kan zich, bij de huidige openbare mening in India, deze ruil niet veroorloven. Men verwacht dan ook voorlopig geen oplossing van het ge schil. Dappere jongens in Ter Aar gehuldigd Gevaarlijk avontuur op het ijs liep bijonder goed af Zaterdagmorgen werd in de raadzaal te Ter Aar twee jeugdige redders gehul digd. Burgemeester Hogenboom voerde het woord. Het betreft hier het moedig optreden van twee jongens, n.l. Johannes Wildenburg i) Adrianus van Smorenburg die met gevaar voor eigen leven, het le ven hebben gered van de 9-jarlge Leo Egberts. Op 9 februari van dit jaar was Leo met enkele kornuiten per schaats de Poel opgegaan. Het was die dag erg mistig en het ijs niet al te sterk, boven dien begon de avond te vallen. De jon gens besloten daarom terug te gaan. Dat omkeren gebeurde precies op een wak in het ijs. De andere jongens gleden over deze zwakke plek heen, maar Leo remde af en dat was te veel voor het dunne ijs. De nog jonge vriendjes van Leo zagen he mer doorheen zakken en kozen het hazepad. Een groepje andere jongens ontdekte echter wat er gebeurd was. Snel handelen met verstand was de boodschap. Schaatsen en schoenen wer den uitgetrokken en een aantal dassen werd aan elkaar geknoopt tot een lijn. Jan Wildenburg hield de lijn vast, Arie van Smorenburg ging naar het gat in het ijs en pakte Leo bij de haren. Maar daarmee was het leed nog niet geleden. Het ijs was zeer slecht. De jeugdige drenkeling verloor reeds het bewustzijn, maar de beide helden wisten van geen wijken, ondanks de waarschuwingen van anderen. De heer A. Kouwenhoven, die van zijn tuin kwam en hoorde wat er gebeurd was, zocht onmiddellijk een lange lijn bij een boor-installatie, die daar langs de Smidskade stond. Met deze lange lijn konden de jongens meer be reiken. Ook de heer Kouwenhoven ver leende hulp. Om Leo's schaatsen, die achter het ijs bleven haken, los te ma ken moesten de twee redders nog meer wagen. Maar toen gelukte het ook de jongen uit het water te trekken. Bewusteloos werd hij naar huis ge bracht waar twee artsen meer dan een uur moesten werken om de levensgeesten weer op te wekken. Dit alles las de burgemeester voor uit het rapport, dat waohtmeester Veenema had opgemaakt en waarop de erkenning van het Carnegie fonds was gekomen. Deze daad, zo sprak de burgemeester, kenmerkt de karakters van deze beide jongens en deze karakters geven hoop voor de toekomst.. Hierna overhandigde de burgemeester de belde moedige kna pen een fraaie balpen met onscrlptle. De vader van de geredde jongen dankte de beide knapen nog eens voor hun kra nige daad. ergernis een loopje had genomen. Het „Armée du Salut" (verklaring van de initialen A.S. op de kragen) in het door Corbusier ontworpen centrum van het Heilsleger werd door hem in zijn com mentaar gecomplimenteerd met de woorden - bescheiden - bewonderens waardig. Op deze alliteratie aanhakend, zouden wij als ons compliment voor de maker hieraan willen toevoegenBrusse- bekeerd Climax bereikt Na „Sport in beeld" werd overgescha keld op de BBC-Londen, van waaruit dank zij Eurovisie tot na middernacht een uitzending werd overgenomen, waarin vooral Dame Margot Fonteyn schitterde als Prinses Aurora in een choreografie, gebaseerd op het sprookje van Doornroosje op muziek van Tsjai- kowski. Na een paar onscherpe camera-instel lingen in het begin en een enkele te zware belichting, werd een spel van licht en schaduw en van gratis muzika liteit ten beste gegeven, dat tot het schoonste behoort, dat ooit op ons scherm kwam. We betreurden het zeer, dat er nog geen kleurentelevisie was. Het was een artistieke en technische pres tatie van de allereerste rang, die een complete verrukking voor alle ballet liefhebbers moet hebben betekend. Advertentie Wacht niet af bestel nu llw DAF GEGK. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEE, 23041 9 Vervolg van pag. 1 Overeenkomst van de Grote Vier in Parijs Geneefse „mislukking" Met nadruk zei perschef Von Ec&ardt in het Duitse televisie-interview dat de ministersconferentie vajn de afgelopen zomer te Genève als volkomen mislukt dient te worden beschouwd, m.a.w.: het aanstaande overleg met Kroesjtsjei' moet niet beschouwd worden als een voortzetting van Genève. Zeer waar schijnlijk speelt het standpunt van Bonn nopens Berlijn een belangrijke rol bij het zo geprononceerd uitspreken van dit oordeel-ach ter af. Immers, op de Geneefse ministersconferentie in juli en augustus j.l.. is een Westelijk vredes plan ter tafel gekomen waarover het debat met Gromyko vastliep. Dat vre desplan en het Geneefse slotcommuni qué spraken van de mogelijke vermin dering van de Westelijke strijdkrachten in Berlijn, van een eventuele beperking van de wederzijdse inlichtingendiensten en van inschakeling van de Verenigde Naties in Berlijn. Bonn wil niets weten van een dergelijke overgangsoplossing voor het Berlijnse vraagstuk. Men staat er hierop, dat de kwestie alleen zal wor den opgelost in het raam van de Duitse eenwording. Adenauer zou te Parijs met alle nadruk verkondigd hebben dat aan de Westelijke rechten in Berlijn van dit ogenblik niets veranderd mag wor den en dat de toegangswegen naar West-Berlijn eveneens zo moeten blij ven als ze thans zijn. De Gaiulle stond ten deze reeds achter de kanselier; men gelooft thans te Bonn te kunnen con cluderen dat Audenauer althans voor lopig ook Eisenhower en Macmillan voor deze mening heeft gewonnen. Zou zulks inderdaad het geval zijn dan kan men dit voor Bonn als de grootste winst van het Parijse overleg beschouwen. Vandaar dan ook Von Eckardt's zeer resolute gebaar: „Genève is absoluut mislukt". M.a.w.: een streep voor Bonn onder Genève, Parijs Is een nieuw be ginEn dat geldt In het bijzonder ook voor het tegenwoordig zijn van Duitsers op de aanstaande topconferen tie. Bonn moet daar niets meer van hebben en wil hier namelijk geen her haling van Genève waar de afgelopen zomer de Oostduitsers met de West duitsers aan een kleine tafel naast de tafel der vier ministers gezeten, propa gandistisch flink van leer konden trek ken, voor vol werden aangezien en daar mee politiek winst konden boeken. Er wordt mogelijk cd in 1961 mee begonnen Binnenkort verschijnt een positief rapport (Van onze Londense correspondent? Engeland zal zo goed als zeker spoe dig ophouden eiland te zijn. Het plan om een tunnel onder het Engelse Ka naal van Dover naar Calais te graven, dat reeds uit de vorige eeuw dagtekent, maar totnutoe de schrik was van alle generaals, zal binnenkort in alle ernst worden uitgevoerd. Strategische over wegingen spelen, gezien dei moderne oorlogswapenen, geen rol meer. Reeds 70 jaar geleden werd met de tunnel een begin gemaakt toen van bciide kanten over een lengte van minder dan een kilometer de eerste gangen werden uit gehakt. De internationale studiegroep, bestaande uit Engelse en Franse eco nomen en ingenieurs en onder voorzit terschap van het vroegere hoofd van het Britse departement van Buiten landse Zaken, Sir Ivonei Kirkpatrick, legt thans de laatste hand aan een rapport. Sir Ivone onthulde gisteravond, dat de studiegroep tot de slotsom is geko men dat het zowel technisch als econo misch verantwoord is om de tunnel aan te leggen. Het rapport zal in januari of februari gereed komen. Er zal in wor den aangetoond dat de aanlegkosten van de tunnel, welke 120 miljoen pond sterling bedragen in 14 jaar door de opbrengst van tolgelden zullen kunnen worden gedekt. De totale afstand van de tunnel zal 48 kilometer bedragen. Mogelijk zal reeds in 1961 met de aan leg van de tunnel worden begonnen. Alles hangt af van de snelle goedkeu ring door de Engelse en Franse rege ringen. De parlementen in beide lan den bezitten reeds enige jaren een ge zamenlijke tunnel-commissie. Kirkpa trick onderstreepte vooral het econo mische belang van de tunnel, waardoor de Brits industrie, wat vrachten be treft, op gelijke voet zal komen met de Duitse. Het Brits-Europese handelsver keer wordt thans door het voortdurend hoger worden van de verschepingskos- ten belemmerd. Tot zover Sir Ivone. De tunnel zal waarschijnlijk in zekere zin bepaalde nadelen, welke voor Engeland uit de Euromarkt voortvloeien, kunnen opheffen. Massa-vervoer zal echter van zelfsprekend over zee moeten gaan. De tunnel zal het symbool kunnen worden van een nauwer samengaan tussen En geland en het vasteland. Weer oude broodprijzen te Haarlem De Haarlemse broodfabrieken en de coöperatie Haarlem hebben besloten met ingang van maandag a.s. aan hun klanten de oude broodprijs te vragen. Ongeveer 15 zjg. kleine bakkers zijn van plan de broodoorlog voort te zetten en handhaven de huidige prijs. Zij ver klaarden niet eerder te zullen overgaan tot verhoging der broodprijzen voor het zegelsysteem is opgeheven. Conferentie over een verbod kernproeven in Genève verdaagd De conferentie in Genève over een verbod van kernwapenproeven is tot 12 januari verdaagd na de ontvangst van het rapport van de technische werkgroep. Dit rapport, dat gepubliceerd zal worden, is door de deelnemende delegaties aan haar regeringen overhandigd. De deskundigen hebben naar verluidt geen overeenstemming kunnen bereiken over middelen voor het ontdekken en opsporen van mogelijke „gesmoorde" onder grondse kernproeven in grote on deraardse grotten. De Sovjetrusslsche afgevaardigde Tsa- rapkin verklaarde zaterdag dat de Ame rikaanse geleerden deze kwestie van „gesmoorde" explosies alleen maar heb ben opgeworpen om te verhinderen dat er vorderingen worden gemaakt. Als zij niet met hun theorie waren gekomen, hadden wij het verdrag in een week kunnen voltooien, meende hij. Niette min moeten de drie delegaties volgens de Rus hun inspanningen om spoedig tot een verdrag te komen voortzetten. Het is al zo moeilijk om met zijn drieën een verdrag op te stellen, hoeveel groter zullen de moeilijkheden niet zijn als er nog meer atoommogendheden ontstaan die bij het overleg moeten worden be trokken, zo zei hij. In de Ver. Staten is men nog steeds bezig nieuwe gegevens over onder grondse explosies te verzamelen. Vorige week is op 250 meter diepte in een zout mijn bij Winfield (Louisiana) 45 kilo tnt tot ontploffing gebracht. Schrootaffcire op weg naar oplossing (Van onze Haagse redactie) Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken vernemen wfj. dat dit departement in de loop van giste ren stukken heeft ontvangen van de heer Worms, die betrokken is bij de geruchtmakende schrootaffaire. Het ministerie kon er echter nog geen oordeel over uitspreken. In verband met de inhoud van de stukken, die de Neder landse regering zou ontlasten van de verantwoordelijkheid voor de onrecht matige betalingen die zijn geschied op grond van door een inmiddels ontslagen en veroordeelde referendaris afgegeven valse verklaringen, heeft een functio naris van het ministerie zaterdag een onderhoud gehad met de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat tijdens deze bespreking de kwestie van een aanklacht tegen bepaalde figu ren, die aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de ten onrechte betaalde subsidies op fraudeleus schroot, ter sprake is gekomen. Guillaume Landré 40 jaar componist' De heer Guillaume Landré is ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum als componist zaterdagmiddag cp eenvou dige doch hartelijke wijze gehuldigd in het Eumahuis te Amsterdam. De voorzitter van hot huidigingocomité prof. dr. N. R. A. Vroom, zei o.m.. dat er mensen zijn, die zo nu en dan de ge legenheid aamgirijipen om een kunstenaar, nu eens niet postuum, te huldigen Spreker noemde Landré een scheppend kunstenaar, die een bijzonder sociaal gevoel 'heeft. Namens vrienden en be wonderaars bood hij een „verwarmend" geschenk aan (een venvarmingsins tal lage voor de woning van de componist te Amstelveen). Landré, die voorzitter is van „De club van, honderd" ontving van de secretaris van dit exclusieve viscol- lege, de heer C. .Brink, het gouden club insigne plus een kist sigaren. Voorts spraken nog de penningmeester der Vereniging van Muziekhandelaren en Uitgevers, de heer J. J. Lispet, en Wouter Paap, de vice-voorzitter van het Genootschap van Nederlandse Compe- nisten, waarvan Landré voorzitter is. Tot de receptiebezoekers behoorden o.m. Amsterdams wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos, dr. Victor E. van Vriesland, en enkele componisten. BINNENLAND Zaterdagavond ls ln Theater Carré te Amsterdam de afscheldsvoorstelllng ge geven van het Blues-drama „Free and Ëasy". Het gezelschap is nu naar Brussel vertrokken. Tussen de voorstellingen ln Brussel en Parijs in zal "Free and Easy" echter weer naar ons land komen, name lijk van 7 tot en met 10 Januari in Tivoli te Utrecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ln het kantoor van de N.V. Batavus Rijwiel- en bromfletsfabrieken een bedrag van pl.m. 1 20.000 ontvreemd. Dit bedrag was bestemd voor uitbetaling van de weeklonen aan de arbeiders van de fa briek. BIJ onderzoek bleek, dat de kluis, waarin het geld was opgeborgen, niet ge forceerd was. die de 27 gemeenten, betrokken bij net overleg ln het gebied van de nieuwe wa terweg. hebben gevoerd, zijn thans vast gelegd in 'n rapport, dat eind vorige week aan deze gemeenten is toegezonden. Te gelijkertijd hebben B. en w. van Rotter dam een gewijzigd voorontwerp van wet tot instelling van een publiekrechtelijk lichaam, genaamd Rijnmond, gepubliceerd dat eveneens onder de aandacht is ge bracht van de betrokken gemeentebestu ren en van de commissie ter bestudering van de bestuursproblemen ln het gebied van de Nieuwe Waterweg (commissie Klaasesz). - Blijkens een bekendmaking van de nieuw opgerichte humanistisch socialis tische partij ls het bestuur van deze par tij als volgt samengesteld: de landelijke voorzitter ls de heer J. P. van Goud zwaard, landelijk secretaris: de heer N. Stlgter, landelijk penningmeester: de heer O. A. C. de Kort. - Inzake de C.A.O.'s voor havenarbei ders, toezichthouders, technisch personeel en personeel in de koel- en vrloshuizen ln de havens van Amsterdam en Rotter dam ls overeenstemming bereikt over een verlenging voor twee Jaar Ingaande Jan. Het United States Information Agency heeft mevrouw Patricia van Del den uit Los Angeles (Californle) benoemd tot public affairs officier bil de Ameri- rlkaanse ambassade te Den Haag. In deze funotle zal zij aan het hoofd staan van de United States Information Service (Amerikaanse voorlichtingsdienst) ln Ne derland. Mevrouw van Delden studcerdo aan de universiteiten van Callfomie en Mün- chen. De plv. chef van de Generale Staf, generaal-majoor A. V. van de Wall Bake, heeft zaterdagmorgen in de Utrechtse Jaarbeurs namens de minister van De fensie de expositie „De militair met pa let en camera 1959" geopend. BUITENLAND Mevr. Kroesjtsjef heeft ln een artikel voor het maandblad „Sovjetvrouw" een pleidooi gehouden voor meer contact tus sen de vrouwen van Rusland en Amerika. De Russische vrouwen hopen daarop, zo schrijft zij, teneinde zo hun kinderen vrede te geven en een heldere hemel bo ven hun hoofden. Dit artikel ls mevr. Kroesjtsjefs journalistieke eersteling. Zij schreef het, zo vertelde zij, als een kerst groet aan Amerika en een antwoord op de vele brieven die zij van Amerikaanse vrou wen en kinderen ontving. Sinds haar reis door Amerika treedt zij veel meer ln het openbare leven. Men ziet haar vaak op recepties en vergaderingen, meestal in ge zelschap van haar dochter Julia. Nabh Tucson in Arizona zijn zondag een lnterlocale bus en een veewagen met elkaar ln botsing gekomen. Volgens de Eolitle zijn ten minste negen personen om et leven gekomen en ruim 25 gewond. De bus vervoerde 42 passagiers. President William Tubman van Li beria heeft zondag te Kaap Palmas op 400 km van Monrovia een nieuwe haven in gebruik gesteld. De haven is door Ame rikanen gebouwd en heeft circa 2 miljoen dollar gekost. Bij gevechten tussen honderden Af rikanen en Aziaten in het centrum van Nairobi, de hoofdstad van Kenia, zijn zondag verscheidene gewonden gevallen. De gevechten begonnen na een auto-onge luk waarbij een Afrikaan gewond was ge raakt. Overstromingen hebben de afgelopen tien dagen in Bosnië (Joego-Slavie) voor veertig miljoen gulden schade aangericht, aldus de voorzitter van het Bosnische par lement. Waar een geslacht half varken nog toe in staat is, ls gedemonstreerd ln het Deense plaatsje Aalestrup. Een slagersjon gen gooide daar zo'n half beest voor ln een stilstaande bus, waar een oude dame zat te wachten tot de chauffeur terug zou komen. Het beest kwam op de rem te recht, deze schoot los en de bus begon te rijden, wat tot gevolg had dat de motor aansloeg. Er ontstond een botsing met een vrachtwagen die ook begon te rijden en het slot van het liedje was, dat belde voertuigen tot staan kwamen ln een eta lage. Leningrad zal door een twintig kilo meter lange dam langs de Golf van Fin land en eon dam ln de Newa worden be schermd tegen Jaarlijkse overstromingen. Sinds 1703 is de stad 300 keer door wa tersnood getroffen. De laatste nog in leven zijnde Ame rikaan die meegevochten heeft in de Amerikaanse burgeroorlog van 1861 tot 1865. is zaterdag te Houston in Texas overleden. Het was Walter Williams, die 117 jaar geworden ls. Hij heeft overigens in de burgeroorlog geen schot gelost, aan gezien hij bij de ravitalllerlngstroepen dienst deed. In het gebied van Vohemar aan de noordoostkust van Madagascar zijn vorige week twee mensen gedood en verscheide ne gewond bij anti-christelijke relletjes. De ongeregelheden ontstonden bij inheem se plechtigheden voor duivelbezwering. Er zijn drie kerken verwoest. De V.N.-commissie voor Zuldwest- Afrika heeft zaterdag een telegram ge zonden aan de Zuldafrlkaanse regering, waarin zij „ernstige bezorgdheid'^ uit spreekt over de recente onlusten in wind hoek, waarbij acht inheemsen gedood zou den zijn. De commissie verzocht de re gering van Zuid-Afrika om „het betreu renswaardige gebruik van geweld" bij het verplaatsen van Inheemsen van Windhoek naar Katoetoera na te laten. Het Westdultse ministerie voor Za ken van heel Duitsland heeft meegedeeld dat in 1959 ongeveer 150.000 mensen uit Oost-Duitsland naar West-Dultsland zijn gevlucht. In 1958 was het aantal vluch telingen 200.000. Deze vermindering wordt toegeschreven aan de scherpere controle aan de grenzen en aan het opleggen van zwaardere straffen voor pogingen tot vluchten ln Oost-Duitsland. Vier Turkse ochtendbladen versche nen zaterdag met onbedrukte kolommen op hun voorpagina's nadat de rechtbank verboden haa ae reactie van het Inter nationaal Pers-Instituut op de gevange nisstraffen aan Turkse Journalisten te pu bliceren. Deze Journalisten waren be schuldigd van belediging van de regering na het overnemen van commentaren en artikelen van de „Indianapolis Star". President De Gaulle heeft zich be reid verklaard onafhankelijkheid te ver lenen aan Madagascar. Dit is door de pre mier van het eiland meegedeeld. Waar schijnlijk zullen volgende maand ln Parijs onderhandelingen worden gevoerd over de overdracht van de soevereiniteit. De pre mier, Tslranana, zei dat zijn land niet van plan is met de Franse gemeenschap te breken. In feite, zei hij, is Madagascar al onafhankelijk. De immigratiefunctionarissen op het vliegveld van Londen hebben zaterdag aan Otto Skorzeny, de vroegere S.S.-er die in 1943, na de omwenteling van Italië, Mussolini bevrijdde en naar Duits gebied bracht, de toegang tot Engeland ontzegd. Skorzeny, die ln Madrid woont en die voor zaken op .veg was naar Dublin, mocht het vliegveld van Londen niet verlaten tijdens de zes uren dat hij op aansluiting naar Dublin moest wachten. Het was de tweede keer dit Jaar dat hem dit op London Air- port overkwam. VOOR HEDENAVOND 0 Gram. 19.00 de man af, Radiokrant. Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.: Nws. en weerber. 19.10 O praatje. 19.15 Gram. 19.3< 19.50 Meisjeskoor en Instrum. kwint. 20.10 Een zoon ls ons gegeven, hoorsp. 20.50 Surinaams progr. 21.10 Vocaal ens. 21.30 Kamermuz. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.46 Avondoverdenking. 23.00 Klass. muz. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.S.P.: Mei troch eigen skuld is Frysl&n yn'e wiel rekke, door Wlebe de Jong, voorzitter Ge west Friesland v .d. P.S.P. 18.25 Theater- ork. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Schotse volksliedjes. 19.15 Inleiding tot muz. begrip. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nuws. 20 05 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.50 Knipperlicht, progr. v. d. weggebruikers. 23.20. Gram. 23.55 Nws. 24.00 Sluiting. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.0014.15 Eurovisie: Overzicht v. d. resultaten v .d. topconferentie te Parijs. Nu die kerstdagen weerom genaken En. U wilt van die dagen wat maken, Denk om TIP vóór 't diner, Dat 6fcemt allen tevree En, het kerstmaal zal lekkerder smaken! Ine. Hr. S. D„ Arnhem ontv. 1 fl. TIP 4- 1 Lfl. Boo te;' Zeer Oude Gene ver. Nwe. limericks Inz. aan H. Bootz - A'dam Leeuwen los in dierenpark Rhenen Mensen dak opgejaagd Vier leeuwen, die door een zwakke plek in de rotswand van hun terras waren gebroken, hebben zaterdagmid dag kans gezien consternatie te wek ken in „Ouwelhands'' Dierenpark te Rhenen, waar op dat moment slechts één bezoeker was, een Rhenense schooljongen. Toen die directeur van de tuin, de heer Ouwehand, zaterdag de melding kreeg van de geslaagde uitbraakpoging, begaf hij zich in zijn auto, om de dieren op te zoeken en om te zien of de op de terreinen aanwezige mensen gevaar liepen. Het bleek, dat alle oppassers en de geschrokken schooljongen op het dak van een der parkgebouwen waren. Kor te tijd later kon de heer Ouwehand zijn wagen parkeren vlak voor de neus van de kwispelende 2-jarige leeuw Johnny, die thuis hoorde ln een hok, waar vier leeuwen verbleven. Het vermoeden, dat alle vier leeuwen op pad zouden zijn ge gaan, werd spoedig bewaarheid. Toen alle dieren gelocaliseerd wa, ren een leeuw stond op zijn ach terpoten bij een vogelkooi, een stond in de hal van het runderenverblijf en een stond likkebaardend bij een wit schaap werden de oppassers in groepen van twee man verdeeld en begon men de drijfjacht, gewapend met stokken, harken, bezems en schoppen. Het bleek dat de leeuwen kans gezien had den met hun nagels een beschadigd stuk uit de rotswand van hun terras weg te krabben. De beschadiging in de rotswand dateert vermoedelijk reeds uit de tijd. van de strijd om de Grebbelinie. MAANDAG Oude Vest 137: Chr. Toneelgroep voert kerstspel op van M. Nijhoff. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Kerstspel „In die dagen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Burgerijconcert ..Sempre Crescendo" ten bate van her bouw Sociëteit „Minerva". 8 uur nam. ZulderkerkAdventsdienst olv, ds. C. van der Weele. 8 uur nam. Leiderdorp. N. H. KerkAdvents concert. Organist Addie de Jong. 8 uur nam. DINSDAG AnthoniusclubhuisKerstmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan)Kerstviering Zondagsschool Ver. van Vrljz. Hervormden. 7.30 uur nam. Levendaal 1Huish. en gezinsvoorlich- tlng. Maken van kerststukjes. 2.30 en 8 uur nam. Prediker: Spr. evangelist J. Maasbaoh van Gouda. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie. „Principes". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)I.p.v. half uur van bezinning, kerstwljdlng. 12.45 1.30 uur nam. Oude Singel 236: Ledenverg. Leidse Tui niers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie. „Principes". 8 uur nam. Stationsweg 43: Vergadering K. van K. en Fabrieken voor Rijnland (bespreking bouwplannen) .2.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova'B Getuigen. 7.25 uur nam. Stadhuisplein: Kerstzang. 8.309 uur. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. de heer Th. W. Polet, 10.30 uur v.m. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „De toverfontein". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalAquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 14 uur (tot 18 januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 -4 Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 10—4 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). VOOR DINSDAG 22 DECEMBER Hilversum I, 402 111. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, praatje. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aanvooruit, praatje. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Metropole-ork. en zang (verv.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer .13.20 In strum. octet. 13.40 Lichte muz. 14.00 Ba riton en piano. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V .d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Gesproken brief uit de Antillen door Henk Dennert. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. praatje. 18.30 Radio Volksuniversiteit: drie grote figuren uit de Mesopotanische oud heid, door prof. dr. M. A. Beek. Tweede lezing: As6urbanipal, de minnaar van de schone kunsten. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 20.50 Kamermuz. 21.15 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.35 Con- certgeb.-Ork. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U heb ben, lezing. 22.50 Cello en plano. 23.20 Pianorecital. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Gram. 12.20 Regerlngsuitz. Landb.rubr.: De agrarlsch-sociale voor lichting. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded .of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Meisjeskoor 16.00 De kerstviering v .h. Koninklijk Gezin. 17.00 V. d. kind. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Paris vous parle. 18.35 Gram. 18.50 Hang het a. d. grote klok, propaganda-actle. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.25 Gram. 21.00 Amateursprogr. 21.45 Viool, cello en pla no. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Orgel- conc. 23.00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. film. 20.3522.10 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 380 m. 12.00 Onbekend. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie 14.55 Kerstspel. 15.40 Planorecital. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Gram. 17.45 Praat je. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 19.55 Die lustige Witwe. operette. (Om 22.00 Nws.) 22 45 Quiz. 23.15 Pianorecital. 23.30 Voor dracht. 24.00 Nws. en weerber. 0.000.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en orgelconc. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en progr. v. d arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V .d vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Orgelspel: verz.- progr. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en ge var. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeulscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Filmmuz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Orgelspel. 19.00 Nws. 19.20 Filmmuz. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Zang. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.45 Oram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 824 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 15.00 Ork.conc. 15.45 Kamermuz. 16 00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. en act. 19.40 Koorzang. 19.50 Praatje. 20.00 Voor dracht 20.30 Ork.conc. 21.30 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Geestelijke muz, 22.5523.00 Nws 484 m.i 12.02 Oram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Rex „De Gebochelde" (Le Bossu) 14 Jr. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.16 uur. Trianon „Some like It hot" (18 jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De trots en de hartstocht" (14 Jr.) Werkd. 2.30 en 8 uur; zaterd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido (Rio Bravo" (14 1r.) Werkd. 2.80, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een huis vol herrie" 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Gij zult niet begeren" (18 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden zijn geopend de Douza-apo- theek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel, 20085. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limbing Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Orenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Zürlch Locarno Genève Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I «aSs'Ss t a s ïós S" 8 1.1 5 4 8 11 7 1 4 11 4 4 7 11 5 0 8 10 4 3 4 11 4 3 8 11 5 1 2 11 6 11 zwaar bew, lioht bew. licht bew. licht bew. zwaar bew, lioht bew. onbewolkt lioht bew. regen motregen regen regenbui lioht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regenbul zwaar bew. regen regen regen regen regen regen regen sneeuw regen half bew geh. bew. zwaar bew. geh. bew. onweer zzo 6-1-2 3 9 4 3 5 3 14 5 5 wzw 4 13 zw 6 11 w 8 8 zw 5 11 wzw 7 13 o 2 8 nnw 8 14 z 4 6 zzw 6 9 wzw 2 6 zzw 2 8 o 1 6 wzw 8 7 nnw 4 zzo 5 13 W .stil 15 zw 5 4 wzw 8 14 2 12 5 6 8 14 4 0 6 0 4 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2