Het Westen stelt Parijs voor als ontmoetingspunt met Kroesjtsjef In zwart Leopoldville was liet gisteren kalm WEERBERICHT Drie punten op topconferentie die op 25 april zal beginnen Nationalisatie der Nederlandse ondernemingen voor het I.G.? Dertig procent van cle kiezers ging naar de stembus - Ook in Stanleyville bleef het rustig Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 DECEMBER 1959 No. 29930 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De grote Westelijke mogendheden, Amerika, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland stellen Parijs voor als punt van samenkomst met de Russische regerings- en partijleider Nikita Kroesjtsjef. Zoals wij geruime tijd geleden al berichtten, zou het Westen deze topconferentie gaarne op 25 april a.s. zien beginnen. In de nota's, die gisteren uit naam der drie grote Westelijke landen al aan het Kremlin zijn afge geven, wordt de heer Kroesjtsjef echter zowel wat de tijd als de plaats betreft de eer en de uiteindelijke beslissing gelaten. Het is bekend dat de Sovjetrussische premier al eerder zijn voorkeur voor Genève had uitgesproken. Ook is het mogelijk dat de Russen een later tijdstip in de maand mei zouden prefereren. Onderling zijn de Westelijke mogendheden zoals eveneens verwacht kon worden, het tamelijk ge makkelijk over de voor te stellen agenda eens kunnen worden. De ontwapening zal vermoedelijk de hors d'oeuvre vormen en de Duitse kwestie met inbegrip van een toekomstig statuut voor Berlijn de hoofdschotel van het menu. Als dessert zouden de vier grote mogend heden het dan nog eens kunnen hebben over de hulp aan de onder ontwikkelde landen, een onderwerp waarvan overigens niemand al meer wonderen verwacht. Ook de kwestie van de niet-inmenging in andermans binnenlandse zaken zal vermoedelijk eerder pro forma dan met een redelijke hoop op wezenlijke resultaten op het programma van de ontmoeting Oost-West worden geplaatst. Gaulle en Macmillan volgens de eerste inlichtingen zijn ingegaan op Ade nauers voorstellen betreffende het vol gen van een zogenaamde harde koers nopens het overleg met de Russen, in het bijzonder waar het de kwestie-Ber- lijn aangaat. Zolang het officiële Parijse commu niqué nog niet bekend is kan men hier slechte conclusies trekken naar aanlei ding van de verklaringen welke gister avond op de diverse persconferenties in Parijs zijn afgelegd alsmede op com mentaar van o.m. de Westduitse pers chef Von Eckardt tijdens een Duits televisie-interview. Deze voorlopige West duitse conclusies komen op het volgende neer: Frans-Amerikaanse spanning onopgelost Zoals voorzien kon worden, hebben zich tussen de grote mogendheden in wijder verband na de driedaagse confe rentie der vijftien Atlantische landen dit weekeinde in Parijs geen onverko- melijke moeilijkheden meer voorgedaan. In hoeverre binnen het verband dier vier leidende Westelijke naties ook de kloof tussen Amerika en Frankrijk is over brugd, blijft echter een vraag waarover men het ook onder de ongeveer tachtig journalisten, die president Eisenhower op zijn reis door de drie continenten tot in Parijs begeleidden, minder eens is kunnen worden. Of beter, de indruk is eerder dat Eisenhower De Gaulle meer symbolische dan feitelijke concessies heeft gedaan. Het voorstel aan Moskou de topconferentie in Parijs te houden zou, anders gezegd, als een doekje voor het bloeden moeten dienen voor de wond van de waren Frans-Amerikaanse tegen stellingen, een wond die zeker nog niet genezen is. Gisteravond scheen het militair-poli tieke twistpunt over de integratie van het Franse leger in de Atlantische ge meenschap zelfs nog nauwelijks tussen De Gaulle en Eisenhower ter sprake te zijn gekomen. Of er vandaag tussen de Franse en de Amerikaanse presidenten nog een gesprek onder vier ogen plaats zou kunnen vinden, was toen nog even min met zekerheid bekend. Ook het be zoek van generaal De Gaulle aan Wash ington, dat al geruime tijd in de pen is, werd gisteren nog ter sprake gebracht. De Amerikanen zouden het Franse staatshoofd bij voorkeur vóór de ont moeting met Kroesjtsjef in hun land zien verschijnen, terwijl De Gaulle zelf liever na de topconferentie komen zou. Tenslotte schijnen de Britse premie Macmillan en diens minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd ook de economische kant van de Europese sa menwerking en speciaal de verhouding tussen de Zes en de Zeven nog te heb ben aangeroerd. Ook over de resultaten, die door deze gedachtenwisselingen eventueel zouden zijn opgeleverd, heeft men zich bij de verschillende delegaties echter bijzonder voorzichtig getoond. Vanochtend zouden de vier leidende staatslieden hun tijd vooral wel aan de redactie van het slotcommuniqué beste den. Het ziet er dus naar uit, dat de Westelijke Grote Vier dank zij het rook gordijn der diplomatieke discretie naar buiten wel weer een hoge mate van eensgezindheid zullen manifesteren. Hoelang die eensgezindheid echter te gen de werkelijkheid stand zal kunnen houden, moet de toekomst weer leren en in dat verband zullen officiële en officieuze commentaren uit Franse bron vermoedelijk de komende dagen al wel1 enige nadere aanwijzingen vermogen te geven. Bonn zeer tevreden Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Van Westduitse zijde beoordeelt men de totdusver bekend geworden resulta ten van het overleg tussen de Weste lijke Grote Vier te Parijs als zeer posi tief. In het bijzonder is men hier tevre den over het feit dat Eisenhower De 1) de positie van de Bondsrepubliek, zo heeft dit overleg tussen de Westelijke Grote Vier duidelijk aangetoond, is zeer veel sterker geworden. Van ob ject is Bonn thans geworden tot een factor in de wereldpolitiek. Dat heeft Adenauers positie temidden van Eisenhower, De Gaulle en Macmillan nog eens onderstreept. 2) Adenauers ideeën betreffende het volgen van een zogenaamde harde koers hebben ingang gevonden tijdens dit Parijse overleg. Voor de Westduitse Bondskanselier zou het er thans voor al op aankomen tijd te winnen: een tijdwinst die hij meent dat het Wes ten nodig heeft omdat in het najaar van 1960 in de Verenigde Staten pre sidentsverkiezingen worden gehouden. Die verkiezingen staan het Eisenho wer thans niet toe om openlijk van de toren een harde koers te blazen, maar nopen hem integendeel „zachte woor den" rond te strooien. Pas de opvolger van Eisenhowgr, aldus zou Adenauers gedachtengang zijn, zou politiek in staat zyn de gewenste koers te volgen. 3) het overleg te Parijs zou duidelijk hebben aangetoond hoe groot de hui dige Frans-Duitse vriendschap is en hoezeer zij een zuil vormt van de Westelijke eenheid. Dat daarbij Ade nauers opwekking van enige weken geleden tijdens zijn voorlaatste bezoek aan Parijs om de Franse hoofdstad conferentieoord voor het overleg met Kroesjtsjef te laten worden is aange nomen, acht men te Bonn verheugend, ook al zegt men hier dat dit toch wel in de eerste plaats betekent dat, na Parijs, Londen, Washington en Mos kou aan de beurt zullen komen voor semi-permanent overleg op het hoog ste niveau via een gehele serie van topconferenties. O Slot pag. 2 Nieuwe regeringsnota aan Indonesië De Nederlandse regering heeft Indonesië voorgesteld de kwestie van de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof of een andere onafhankelijke internationale gerechtelijke instantie, indien de Indonesische regering haar standpunt ten opzichte van het afwij kende Nederlandse handhaaft. Dit voorstel is vervat in een nota, die de tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden op 18 december in Djakarta heeft overhandigd aan de Indonesische regering. Hammarskjöld naar Afrika Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties begint morgen aan zijn Afrikaanse oriënteringsreis van vijf weken waarop hij Senegal, Guinea, Frans-Kameroen (dat op 1 januari on afhankelijk wordt), Liberia. Ghana, Frans-Togoland, Nigeria. Brits-Kame roen, Frans-Kongo, Belgisch-Kongo, Roeanda-Oeroendi, Tanganjika, Zanzi bar, Kenia, Oeganda, Somaliland, Ethi opië, Soedan, de Verenigde Arabische Volgens bekendmaking van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, zegt de Nederlandse regering in de nota onder meer: „Indien de Indonesische regering ook na kennismaking van de toelichtingen, in deze nota vervat, zich niet met het Nederlandse standpunt in deze mocht kunnen verenigen en haar opvatting handhaaft, zoals deze is weergegeven in haar nota van 8 april j.l., dan moet de Nederlandse regering tot haar leedwezen constateren, dat er tussen beide rege ringen diepgaande verschillen van me ning bestaan omtrent de met de Indo nesische maatregelen tegen de Neder landse eigendommen samenhangende vragen van volkenrecht. Aangezien zowel Nederland als Indo nesië in de te dezer zake gewisselde nota's zich hebben beroepen op het vol kenrecht en zij als leden van de Ver enigde Naties gehouden zijn hun ge schillen op vredelievende wijze op te Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Vannacht temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezefde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 DECEMBER Zon op: 8.46 uur: onder: 16.30 uur. Maan op: uur: onder: 12.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20.07 uur. Laagwater te 3.13 en 15.35 uur. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's In de legerplaats Oirschot is zater dag door staatssecretaris luitenant- generaal b.d. M. R. H. Calmeyer dit monument van de beeldhouwer P. Roovers onthuld ter nagedachtenis van de in Korea gesneuvelde leden van het voormalig Nederlands De tachement Verenigde Naties. In het monument is een urn met aarde van het ereveld in Poesan ingemetseld. Na de onthulling legden nabestaan den bloemen aan de voet van het monument lossen, stelt de Nederlandse regering voor de onderwerpelijke rechtsgeschillen te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof of van een andere onafhankelijke internationale rechterlijke instantie. De Nederlandse regering zal gaarne vernemen of de Indonesische regering hiertoe zou willen medewerken". Maatregelen inzake onwettige postcensuur Mr. Van Beek was de geestelijke vader (Van onze Haagse redactie) Het is wel duidelijk dat er ten aan zien van de voorgevallen onwettige postcensuur in Nederlands Nieuw- Guinea enkele maatregelen moeten worden getroffen. Hierover zullen de minister van Binnenlandse Zaken, de staatssecretaris en gouverneur dr. Platteel zich nog beraden. Ook het kabinet heeft nog geen beslissingen genomen ten aanzien van de maat regelen die de commissie-Witsen Elias aanbeveelt in verband met de kwestie. Dinsdag a.s. zal over de kwestie wor den vergaderd met de vaste commissie voor Nieuw-Guinea uit de Tweede Kamer. Dit deelden minister Toxopeus en staatssecretaris Both mede in de toe lichting die zij gaven op het rapport van de censuurcommissie, dat thans aan de Tweede Kamer is overgelegd. De toe lichting werd bijgewoond door de secre taris-generaal van Binnenlandse Zaken, Günther. Wel staat vast .aldus verklaarden de bewindslieden, dat de regering in Nieuw-Guinea zeker bijzondere maat regelen zal treffen om er de orde en veiligheid te handhaven, met alle haar ten dienste staande wettelijk geoor loofde middelen. De bewindslieden legden er de nadruk op, dat het thans verschenen rapport unaniem door de leden van de censuur commissie is opgesteld: alle leden van de commissie zijn het volkomen met het daarin gestelde eens. De bewindslieden achten dit verheugend. Tevens spraken zij er hun vreugde over uit, dat de on wettige censuur reeds geruime tijd uit zichzelf in Nieuw-Guinea is verdwenen. Zij betreuren het en zijn zich bewust van de ernst ervan, dat de geconsta teerde onwettigheid is voortgevloeid uit de verkeerde toepassing van de D.T.O. Het tragisch element in de ontwik keling is dat de advocaat-generaal bü het Hof in Hollandia, mr. Van Beek, die de kwestie aan het rollen heeft gebracht .thans de geestelijke vader blijkt te zijn van de onwettige post censuur. Op dit punt moest de com missie van onderzoek tot dezlfde con clusie komen ,als de gouverneur van Nieuw-Guinea dr. Flatted, die dien overeenkomstig ook aan de regering rapporteerde. Rebellen zouden nog steeds actief zijn in Paraguay De opstandelingen in Paraguay heb ben bekendgemaakt, dat zij in de stad Puerto Strössner een regering hebben gevormd. De rebellen noemen de stad Puerto 14 de Mayo, naar de 14de mei. Zaterdag werd gemeld, dat groepen guerrillastrijders van verschillende kan ten op de stad Encarnacion aantrokken. Dit is op een na de grootste stad van het land. De regering van Paraguay zegt dat zij de „vestzak-opstand" de kop heeft inge drukt. President Eisenhower, president De Gaulle, bondskanselier Ade nauer en premier MacMillan aan de conferentietafel in Parijs bijeen. Republiek, Tunesië en Marokko zal aan doen. In het komende jaar zullen zich vier nieuwe onafhankelijke Afrikaanse lan den bij de volkerenorganisatie aanslui ten en voor 1970 volgen waarschijnlijk nog vele andere. (Van onze reisredacteur, W. LBrugsma) Leopoldville, 20 december De met angst en beven tegemoet ge ziene gemeenteraadsverkiezingen in de grote steden van de Belgische Kongo zijn heden verlopen met de dodelijke kalmte van een Britse zondag. Noch in de sleutelstelling Leopoldville, noch in Loeloeabourg, waar kortelings Loeloea- en Baloeba-stammen op elkaar inhakten, noch in Stanleyville waar incidenten Boudewijns aankomst verstoor den, kwamen Kongo's gecompliceerde politieke spanningen tot een explosie. In de hoofdstad Leopoldville bleef de rust mede gehandhaafd door de voorbeeldige discipline van de „extremistische" Abako, die de verkiezingen boycotte maar de Bakongo-meerderheid opdroeg thuis te blijven en de Bangala-minderheid niet van stemmen af te houden. Vijfduizend man zwarte gehelmde troepen, met de hand aan het ge weer in jeeps door Leo's zwarte wijken patrouillerend, behoefden niet in te grijpen. Zaterdagavond al was de „cité", reusachtig conglome raat van tien zwarte districten, als uitgestorven. Achter wat nerveuze blanke wolkenkrabberswijken hield de zwarte metropool de adem in, zelfs de bars met de gillende jukeboxes waren bijna leeg. T7- ll-l stamhlërarchie gebaseerde Afrikaanse Kasavoeboe bad stad denkwijze. stevig in de hand De Abako-wachtwoorden „slaap niet te diep, wees klaar voor offers, sterf zo nodig op het altaar van Uw volk, maar gebruik geen geweld", verloren hun be klemming in het licht van de zondag ochtend. De Bakongo bleven rustig thuis, de Bangala wachtten geduldig in lange rijen voor de stembureaus. Van circa tachtigduizend Afrikaanse stemgerech tigden nam circa dertig procent aan de verkiezingen deel. Zij stemden voorna melijk op de lijsten van Assoreco, de bond van Opperkongolezen, en de in dividuele lysten en zij trokken zich wei nig aan van de lege straten, waar zelfs markten waren uitgestorven en alleen wat kinderen speelden. De Abakoleider, „Koning Joseph Kasavoeboe", eenacht ste Chinees, kon zijn Boeddha-glimlach handhaven: hij had Leopoldville, dat op 4 januari in opstand explodeerde, en daarmee het startschot loste voor de race naar de onafhankelijkheid, vast in de hand. Maar ook in het veel meer ge spannen Stannleyville, stad van de Bel gische ultra's, waar de andere nationa listische leider Patrice Loemoemba van de MNC in een gevangeniscel zit, bleef alles rustig. De boycottende Kasavoeboe en de gevangen Loemoemba zien hun dag naderen, zij weten dat het Belgische beleid wordt overheerst door de gedach te: geen stryd in Kongo. Twee redenen De Belgische ambtenaren, na de be- nauwe dagen opgelucht ademhalend, ga ven twee redenen voor het onverwacht rustig verloop: de komst van de Koning en de aanvaarding van het beginsel van algemene verkiezingen voor het Kongo lese parlement in de nabije toekomst. Boudewijns bezoek betekent voor de Kongolezen de komst van de opperste chef, die na consultering van zijn advi seurs de knoop zal doorhakken en de onmiddellijke beslissing tot Kongo's on afhankelijkheid zal nemen. In Westerse ogen een ietwat naïeve veronderstelling, nochtans volkomen logisch ln de op Even belangrijk voor de kalmering van de gemoederen was het nu haast al gemeen aanvaarde principe, dat uit de huidige gemeenteraadsverkiezingen straks niet via twee trappen provin ciale raden en parlement tevoorschijn zullen komen, maar dat voor deze licha men binnen enkele maanden nieuwe verkiezingen onder algemeen kiesrecht gehouden zullen worden. Door het ver vallen van het oorspronkelijk Belgisch plan zijn de huidige verkiezingen geheel tot een plaatselijk en tijdelijk plan te ruggebracht. De volledige uitslagen in de grote steden zijn nog niet bekend en we gens de hierboven genoemde redenen eigenlijk onbelangrijk. Kernprobleem onopgelost Afgezien van de getoonde kracht van de Abako vormt de stembusstrijd geen werkelijke test voor de partijensterkte, zeker niet voor de stelselmatig door de administratie in de hoek gedrukte MNC van Loemoemba. De definitieve kracht proef tussen de partijen komt pas bij de komende algemene verkiezingen. Het Kongolese kernprobleem is In middels geenszins opgelost. Dat blijft: het bijhouden van een eenparig ver snelde Kongolese onafhankelijkheidsbe weging en de overbrugging van de se- tische tendenzen in Neder-Kongo en de mijnprovincie Katanga. Die taak rust sinds Brussel de geweldige gok van de koninklijke troefkaart speelde, op de schouders van Koning Boudewjjn en mi nister De Schrijver. Zij moeten thans in het koel afwachtende zwarte Leo dui delijke taal spreken, want anders slaan de Bakongo de deur dicht, die de Aba- koleiding nu nog met moeite voor hen openhoudt. Koning Boudewijn heeft gisteren als onderdeel van zijn studie- en oriënte ringsreis de Koningin van Oeroendi en Roeanda in Oesoemboera. de hoofdstad van Roeanda, ontvangen. Ook voerde hij onder meer nog besprekingen met leiders van politieke partijen. De Koning heeft verder Incognito en zonder geleide een wandeling door de etad gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1