IN DE BARRE STORM MEER \)NDER DAN BOVEN WATER! KERSTKAARTEN TANKER DE VARENDE OLIEKAN (III) £ii stortzee kan hard toeslaan KAARSEN-VERSIERING SAINT LYCAS SOCIETY Doden en gewonden tengevolge van serie verkeersongevallen ,gericht 1 maart 1860 Maandag 21 december 1959 Zesde blad no. 29930 (Van onez speciale verslaggever) ld zal kapitein Hendrik Schol van iuyertanker Esso Rotterdam zeker euvel worden geduid dat hij zijn if met de eerste lading crude voor lieuive Esso raffinaderij aan de !fk een dag later dan het plan was trie. Hij zond maandag j.l. daar de kust van Portugal een tele- n naar Esso Tankvaartwaarin Méldde, dat hij donderdagmorgen aan de Botlek kon zijnomdat hij tiraaid was wegens wester storm, besluit te gaan bijliggen was een il va ngoed zeemanschap en wie kar bezwaar tegen hebben. Zeker I als dat besluit is genomen door leeman die ervoor bekend staat hij het niet te gauw te erg vindt, hü van „doordouwen" houdt. Maar lad met de Esso Rotterdam een no schip gekregen en dat wilde hij it grondig leren kennen voor hij er van ging eisen. En toch hadden itortzeeën op hun vernielende weg leaf schade aangericht al mocht weinig betekenen. Tankers zitten mmaal bij stormweer meer onder boven water. S ls daar voor de Portugese kust het prille begin van de week bar boos geweest. Het begon eigenlijk wndag, toen de jeugdige marconist de Esso Rotterdam, Siem van der met het weerbericht van het Por- se marinestation Monstanto tij- i koffietijd binnenkwam, iak je borst maar vast nat, zei hij t?en zal het raak zijn. Het was ook erg opwekkend wat hij vertelde. Jiaal rond Kaap Sinit-Vincent, die in de loop van de nacht zouden tn om noordwaarts de Portugese langs te gaan, zou de Esso Rot- iira rekening moeten houden met riwester storm, zeer zware oceaan- ling en ruwe tot zeer ruwe zee. tipitein Schol had die avond een :re wollen trui aan, het vaste te- dat er zwaar weer op komst is. torbij Gibraltar dat zondagmiddag halfdrie werd gepasseerd, ging de 'i er al aan trekken. Maar de tan- lag nog als een meeuw op het wa- Het lieve leven lüachts om 3 uur toen St.-Vincent i gerond, begon het lieve leven. De ler stak zijn brede neus in de zeeën over de bak en van bakboord in dek stapten. Het buiswater vloog over de brug. Ruim een uur te rn was er al vaart geminderd om- er te grote stortzeeën overkwamen, 'smorgens 11 uur was deze snel- inog te handhaven. Toen werd het tal omwentelingen van de schroef maal 97) verminderd tot zestig. De nam op de reeds zeer hoge deining 'toe bij het aanwakkeren van de m. Grote brokken water kwamen de bak en van bakboord aan dek. ffas een grote kunst droog over zeventig meter lange loopbrug, die tippenloop wordt genoemd, van de fccheeps naar achteruit te komen de messroom is. De behoefte aan warme hap werd door velen be- M met een nat pak, want het was altijd mogelijk bij een overkomen- nee tijdig een van de drie schuil den te bereiken, die zich op regel de afstanden op de kippenloop be- tfen. k Esso Rotterdam ploegde zwaar apend en slingerend door de steeds 'er wordende zee. De radio meldde het honderd mijl noordelijker voor Portugese kust nog erger was. Daar reeds windkracht 10 bereikt met kans dat deze nog op zou lopen orkaankracht 12. Kapitein Schol t zich toen gerealiseerd dat het w zin had dit orkaangebied binnen raren, waar de Esso Rotterdam toch moeten gaan bijliggen. De dag na de storm aan buizen nog geen gebrek. zochten de zeeën zich een weg naar het dek. Het was een majestueus ge zicht, dit tomeloze watergeweld dat de mens alleen maar een fractie in zijn vaart kon stuiten door zo weinig mo gelijk tegenstand te bieden. Niet meer vaart lopen dan strikt nodig is om het schip te kunnen blijven sturen. Een hoge stortzee die over de bak brak en het hele voorschip als het wa re bedolf, rukte het borde> voor op de bak en het bordes van de ankerwinch weg. Beschermingskappen van winches bleken verdwenen te zijn en hingen aan de leuning van een van de trap pen. Er kon niets aan worden gedaan als dat noodzakelijk zou zijn geweest. Naar het voorschip kon geen man wor den gestuurd zonder zijn leven in ge vaar te brengen. Bij het overkomen van brekers dreunde de slag van het water door de gehele romp, die dan nog lang natrilde en zwiepte als een soepel stuk rotting. Fascinerend In de snel vallende schemering werd de aanblik van de voortjagende met witte stuivende krullers gekopte zeeën nog fascinerender. We lagen bijge draaid en wat nu nog als breker over de bak kwam. was met geen enkele manoeuvre te voorkomen. De enige troost was dat vrijwel alle schepen in de nabijheid in dezelfde positie verkeerden. Zij waren ook bij gedraaid om het afnemen van de storm af te wachten. VlaJkbij ons zwalkten twee kleine Portugese vistreilers tussen de zware stortzeeën. Maar het was merkwaardig te zien hoe deze kleine scheepjes byna zonder moeite de golvenbergen be klommen om aan de andere zijde weer in het g«lföal weg te zwijmelen. Zij namen vrijwel geen water over, had- den eigenlijk veel minder te verduren dan de logge stalen reus die met zijn I brede voorsteven niet meer in de zee kon snijden maar er zo lomp tegenin bokste dat het getergde water omhoog schoot en zich over het voorschip stortte. Het was of de Esso Rotterdam zich telkens met moeite weer uit de kokende zee omhoogwerkte. Noodseinen En intussen floten in de hut van marconist Van der Pijl de noodseinen uit de luidspreker. Honderd mijl noor delijk van ons, dwars van Leixous, dreef een stuurloos geworden Libe riaan naar lagerwal. Te ver van ons vandaan om er op af te gaan, als we het al gekund hadden. Een Engels schip bevond zioh in de buurt, beloof- de te komenover drie uur. De Li beriaan bevond zich slechts acht mijl van de kust. Wie niets aan dek te doen had, bleef veilig binnen achter de gesloten deu ren en de geblindeerde patrijspoorten. Reeds zondagmiddag waren de zware blinderingskleppen voor de vier grote poorten van mijn hut geschroefd om dat deze aan bakboord, de naar de storm gekeerde zijde van het schip, en slechts één dek boven het hoofddek ligt. Regelmatig bonkten de stort zeeën bij het zware overhalen van het schip tegen de ruiten (15 mm dik glas) maar ze hielden het. De blinderings kleppen gaven echter wel een veilig gevoel. Hoe zwaar de tanker het in die avonduren van maandag 29 november te verduren had. kan men terugvinden in het journaal, dat na elke wacht door de wachthebbende stuurman wordt ingevuld. ..Zwaar stampend en slingerend schip op zeer hoge noordwestelijke deining. Stortzeeën over bak en voor schip. Zeer ruwe zee", staat er een et maal lang genoteerd. En op de brug vrijwel onafgebroken kapitein Schol die de reacties van zjjn nieuwe schip observeerde. Voor de eerste maal van zijn nog slechts twee maanden oude leven als varend schip kreeg de tanker een zware storm te doorstaan. En hij doorstond hem goed. Matiging Na negen uur bijgedraaid te hebben gelegen, uren waarin slechts enkele mijlen zeewaarts werden afgelegd, kon om kwart over elf met zesmijls vaart weer koers in noordelijke richting wor den gezet. Wind en zee begonnen lang zaam aan zich wat te matigen. De volgende morgen kon de machine weer tachtig klappen gaan maken. Maar het werd 'smiddags voor weer volaan kon worden gedraaid op weg naar Kaap Villano, de noordelijkste punt van Spanje waar het traject van de over steek door de Golf van Biscaye naar de ingang van het Kanaal begint. Maar het zware buizen en zeetjes over nemen heeft vrijwel tot de avond ge duurd. Toen werd het schip rustiger in de zee en kon de schade worden op genomen: verdwenen beschermings kappen van de ankerwinch en trossen winches op bak en voorschip, een om geklapte standaard van de bel op de bak. losgeslagen bordes van anker winch. verwrongen stutten van de voorloop brug. ee=pron<ren klinknagels I in deze constructie. Toen de eerste I stuurman en de bootsman, terwijl het schiD sterk vaart verminderde, het konden wagen naar het voorschip te gaan door een mangat, dat direct ach ter hem werd gesloten, in de ruimte onder de bak kwamen en een onder- Izoek instelden, bleek dat de stortzeeën Inog heel wat water door kieren van jdeuren die niet waterdicht waren, had- 1 den weten te werken. Nederlandse nota over de „Biesbosch" Eis tot schadevergoeding? (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. J. YV. Beyen, heeft een nota inge diend bij het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin protest wordt aangetekend tegen de aanhouding van het Nederlandse schip „Biesbosch" voor de kust van Algerije. In de nota, die donderdag werd inge diend, wordt gezegd dat de aanhouding buiten de territoriale wateren plaats vond en derhalve in strijd is met het internationale recht. De Nederlandse regering behoudt zich dan ook het recht voor om een eis tot schadevergoeding in Advertentie de grote keus zal U verrassen. KANTOORBOEKHANDEL RAPENBURG 83 TELEF. 25514 te dienen. De regering rekent erop dat de Franse autoriteiten alles in het werk zullen stellen om herhaling te voorko- Gisteravond zijn twee auto's op de Wouwseweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal frontaal op elkaar ingereden. Als gevolg hiervan verloren twee men sen het leven. Zes werden zeer zwaar gewond en een kwam met zeer licht letsel vrij. Een der wagens, rijdens in de richting Roosendaal werd bestuurd door een inwoner van Essen (België). Naast hem zat een Nederlander, eveneens uit Essen. Achter in de wagen zaten de echtgenoten van deze heren. In de andere wagen bevond zich een familie uit Bergen op Zoom. De twee heren in de Belgische auto werden gedood door de aanrijding, hun echtgenoten werden zwaar gewond. Uit het onderzoek naar de ooi-zaak is gebleken, dat het ongeluk ontstond om dat de Belgische personenwagen zich uit een file auto's wilde losmaken. De wagen kwam op de as van de weg in botsing met de auto uit Bergen op Zoom. In de auto uit Bergen op Zoom zaten drie gebroeders Janvier en de heer Huygens- Voor het leven van twee ge broeders Janvier wordt gevreesd. De heer Huygens kwam met licht letsel vrij. Bei de wagens werden vernield. Twee dames te Doetinchem de 46- jarige mevrouw Jansen en haar 67-jari- ge buurvrouw, de weduwe Te Groten huis, zijn zaterdag in de vooravond om het leven gekomen door een verkeers-' ongeval. Mevrouw Jansen was met haar invalide buurvrouw die zij in een wa gentje voortduwde, op weg naar een zanguitvoering te Dinxperlo. Op de Ter- borgseweg, waar zy aan de rechterkant van de weg liepen, werden zij van ach teren aangereden door een auto uit Varsseveld. Beide dames werden op slag gedood. Op het particuliere parkeerterrein van de Veluwse Autodienst te Apeldoorn is zaterdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan het elfjarige jongetje A. M. G. Oos- terwijk het leven heeft gekost. Het on geval gebeurde toen de buitenchef van de VAD, een bus wilde verplaatsen. Op het moment dat hij de bus achteruit reed, moet het ventje zich er achter heb ben bevonden. De bus reed over hem heen, waardoor het knaapje werd ge dood. Tot zyn grote schrik zag de chef het jongetje plotseling voor de wagen liggen. Toen hy daarop snel wilde uitstappen, bleef hij met een kledingstuk in de ca bine van de bus haken, waardoor hy op het plaveisel kwam te vallen. Bij die val brak hij zijn linker onderbeen en liep een hersenschudding op. De man moest worden overgebracht naar het St- Liduinaziekenhuis te Apeldoorn. Op de Rijksweg Rotterdam-Dordrecht tussen de Koninginneweg en de Boven straat in eerstgenoemde plaats is in de nacht van zaterdag op zondag een auto bus geslipt en een greppel ingereden. De bus was met 21 passagiers van Brussel naar Den Haag onderweg. Bij het pas seren van een auto week die plotseling naar links uit. Om een botsing te voor komen was de buschauffeur genood zaakt het stuur scherp naar links om te gooien. De touringcar raakte van de weg en strandde in de greppel die tussen de linker- en rech terrijbaan loopt. Dit was een groot geluk want anders was het voertuig stellig doorgeschoten cn juist op dat moment kwam van de andere kant een zware vrachtwagen aan. De passagiers die byna allen sliepen, werden door de schok volkomen verrast. Drie van hen werden gewond, maar de verwondingen konden ter plaatse wor den behandeld. De bus had een licht mast gekraakt en enkele paaltjes uit de grond gerukt. De wagen was zo zwaar beschadigd dat er een takelwagen aan te pas moest komen. Met een andere touringcar hebben de passagiers de reis naar Den Haag voortgezet. Op de singel tc Anjum (Fr.) is zater dagavond, min of meer door een toeval lige samenloop van omstandigheden, de 73-jarige rustende tuinder J. de Graaf uit Anjum aangereden door een brom fietser. De tuinder liep een hersenbloe ding op en overleed gistermiddag in het ziekenhuis te. Dokkum. De 65-jarige landbouwer B. van der Veer te Brakel werd zaterdag bij het oversteken van de Van Heemstraweg onder Brakel door een hem achterop ko mende auto aangereden. Hij werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Zalt. bommel vervoerd, waar hij is overleden. Bijdraaien h even voor halfdrie in de middag h(J order voor bijdraaien. De tan- die zich toen op 25 mijl ten zuid den van de Beriinga-eilanden be- werd met de kop bijna op de zee ;racht en de schroef ging niet meer •veertig omwentelingen maken. Dat &ende, dat er van voortgang geen meer zou zijn. Hoe zwaar de «i waren die zelfs dit bijliggen de ier bestormden, kon men afleiden het feit dat er bij tijd en wijle nog 'eens een over de bak brak en het frschip onder een massa van hon den tonnen wild schuimend water tolf. Waar de stortzee tegenstand boette bij winches, pijpen of ko- spoot het water hoog op. Maar tussen midscheeps en aohterschip ATLETIEK Gerda Kraan won te Rotterdam Zondag zijn in het Kralingse Bos te Rotterdam nationale veldlopen voor da mes en heren gehouden. Bij de heren zegevierde Hans Boste laar van Dynamo uit Middelburg in een wedstrijd over 8 km. in 25 min. 58.6 sec. voor Stolk (Gouda) in 26.29.8 sec., Kal- jouw (Dynamo) in 26.44.4 en de Rotter dammer Suiker (DOS) in 26.48.6 sec. Bij de dames won Gerda Kraan (Ba taven, Leiden) een wedstrijd over 1000 meter in 2 min. 48.2 sec. Haar clubge note Annie Winter werd tweede in 2 min. 51 sec. Sportsplinters Het Hongaarse Honved met o.a. Boszik, Budai en Tichy, verloor zater dag in Karlsruhe verrassend van de Duitse vereniging Karlsruher SC. De Duitsers, die hun beste speler Szy- maniak misten, zegevierden met 21. Het Nederlandse squash-team heeft zaterdag te Brussel met 32 ge wonnen van België. De Europese roeikampioenschap- pen voor dames zullen in 1960 van 12 tot en met 14 augustus a s. by Londen wor den gehouden. In het Olympische jaar vervallen de Europese kampioenschappen voor heren. en de zeetjes stappen ook nog aan dek. Door een 5—3 overwinning op Nij megen heeft Drop Shot (Den Haag) zaterdagavond het clubkampioenschap van Nederland badminton op zijn naam gebracht. Tijdens internationale wielerwed strijden in Dortmund is de Nederlander Henny Marinus zaterdag tweede gewor den in een sprintwedstrijd over 1000 meter. De eerste plaats was voor de Duitser Kaslowski, die de laatste 200 meter aflegde in 11.9 sec. Wimbledon-winnaar Alex Olmedo, die korte tijd geleden professional is ge worden, maakte zondag zijn debuut. Hjj verloor te Sydney in drie sets (46, 75. 6—2) van de Australiër Hoad. SCHAATSENRIJDEN Jan Pesnian won in Fagernes De Nederlandse schaatsenrijders heb ben zich tijdens wedstrijden in hun Noorse trainingscentrum Fagernes goed geweerd, al bleven de tijden bij goed ys en een temperatuur van 0 graden nog wat aan de matige kant. De Noor Nils Aanes won zaterdag de 1500 meter in 28.19.3 vóór Jan Pesman, die er 2.20.4 over deed- De uitslag was verder: 3. Cees Jan Kroon 2.20.9; 4. Torstein Seiersten (Noorw.) 2.21.4; 5. Joop Koeleman 2.21.5; 6. Kurt Stille (Denem 2.23.1. Henk van der Grift en Cees Jan Kroon waren beiden met 44.3 op de 500 meter sneller dan Torodd Hauer (Noor wegen), die 44.8 nodig had. Jan Pesman werd zevende met 45.5. De 5000 meter werd gewonnen door Torstein Seiersten in 8 35 7 vóór Wim de Graaff in 8.39.0. Derde werd de Deen Kurt Stille in 8 39.3 en vierde Jan Pesman in 8.40.05. In het totaal klassement bezette Jan Pesman de eerste plaats met 144.350 punten vóór Nils Aanes (Noorw.) met 144.393 pun- tenten en Seiersten (Noorw.) met 145.203 punten. BROEKMAN Kees Broekman trof het in Lilleham- mer minder goed. Het ijs was slecht en het dooide 3 graden. Ook in Lilleham- mer werd op de eerste dag 1500 meter gereden Knut Johannesen (Noorw.) won in 2.30 voor zijn landgenoten Melk- vik en Sogge, beiden in 2.30.9. Broekman werd achtste in 2.35.1. Op de tweede dag werd Kees Broek man in de 5000 m.-race, ondanks een val. tweede. De Noor Gunnar Nilsen won in 9.07.7. De tiid van Broekman was 9.162. Sven Erik Sogge werd derde in 919 9 en Knut Johannesen vierde in 9?n 3 Alv Gjestvang (Noorw.) was de snel ste op de 500 m. met 45 sec. Sogge en Finn Hodt deelden de tweede plaats met 46.1 sec. In het eindklassement nam Sogge de eerste plaats in voor Johanne sen. Nilsen en Broekman. Volleyhalcompetitie Prof. Wijk won van Concordia 2 Prof. Wijk heeft in Rotterdam de re serves van Concordia gedecideerd terug gewezen. Het werd een 30 overwinning met de cijfers 15—8, 1510, 16—14. In de eerste en tweede set kwam de winst van Prof. Wijk op normale wijze tot stand. Concordia had meer tijd nodig om de juiste cadans te vinden d&n Prof. Wijk. Het degelijke spelletje dan Frans Mulder c.s. nu al weken achtereen aan de lopende band winstpunten geeft, was Concordia In de eerste set duidelijk te veel. Onder de welhaast machinale operaties van de Leidse ploeg sloop de nervositeit in de Rotterdamse gelede ren. Elke set-up moest persé met een smash worden afgemaakt. Prof. Wijk liet zich door het wilde gedoe aan de overzijde van het net niet van de wijs brengen. De tweede set gaf eenzelfde wedstrijdbeeld als de eerste. Prof. Wijk beheerst scorend, Concordia 2 zenuw achtig missend. Eindelijk in de derde set komt de kracht van de jeugdige Rot terdammers los. Tot 124 lopen zij uit. Het plei voor het moreel van Prof. Wijk dat het de forse achterstand ten spijt, toch de set bemachtigde. Frans Mulder verdient een pluim voor zijn uitstekend serveren in die slotperiode. Van 4—12 achter ..prikt" hij Prof. Wiik naar 13—12 vóór. Concordia is daarmee uitgeteld. Wel wordt het nog 1414, maar Prof. Wijk grijpt de set, 1614. Keurig werk! VVS bood Celebes hevige tegenstand VVS is er weliswaar niet in geslaagd om Celebes te bedwingen het moest zelfs een 30 nederlaag incasseren maar de Hagenaars hebben onder aan voering van Ton Smit hard moeten vechten om de punten binnen te halen. In elke set hebben de mannen van Jan Hoppenbrouwer serieuze winstkansen gehad. Telkens echter konden de gast heren in de beslissende fase de winst Optimistische geluiden Roeiwereld dankt K.N.V.B.-toto Het gaat de Nederlandse Roeibond goed. Voor het eerst in de geschiedenis van de nationale roeisport bereikte de roeibond op 1 december j.l. het respec tabele aantal van 10.010 leden. En bo vendien werden bij de laatste kampi oenschappen in Ma?on groter successen geboekt dan men in de laatste jaren van de Nederlandse roeiers gewend was. De resultaten van Ma?on hebben de positie, van de NRB in de FISA aan zienlijk verstevigd. Deze optimistische geluiden waren te beluisteren in de openingswoorden van voorzitter C. E. van der Ploeg tot de jaarlijkse algemene vergadering, die zondag in Krasnapolsky werd gehouden. De heer Van der Ploeg uitte de grote dank van de nationale roeiwereld jegens de KNVB-toto. „Dank zy een belang rijke toezegging kunnen wij een eigen botenwagen met trekker in stand hou den en kunnen wij met peperdure bo ten (een tweeriems giek met voorin liggende stuurman) experimenteren". De bondsvoorzitter sprak de hoop uit, dat ten aanzien van de komende natio nale voetbaltoto „de minderheid van ons volk zich zal neerleggen bij de wens inzake een hoofdprijs van de meerder heid". Inzake de komende Olympische roei- wedstrijden zei de heer Van der Ploeg, dat de verwachting gerechtvaardigd is, dat Nederland een kleine maar kwali tatief goede ploeg op het water zal kun nen brengen. „Wij zijn ervan overtuigd te kunnen voldoen aan de eisen, die het bestuur van de NOC stelt". ROF.IKALENDER 3 april: Head of the River. 10 april: Kampioenschap van de Am- stel voor dames. 1 mei; Varsity. 20 en 21 mei: Hollandia. 28 en 29 mei: Amsterdamse Roeibond. 31 mei en 1 juni: Telegraafbeker. 11 en 12 juni: Njord. 18 en 19 juni: Koninklijke en Hol landia beker. 30 juni of 1 juli: sprint wedstrijden van Argo op de Bosbaan. 2 en 3 juli: Nederlandse jeugdkam pioenschappen. 16 en 17 juli: Nederlandse roeikam- pioenschappen. Zeilprogramma Westeinder weer strijdtoneel voor kampioenschappen De Nederlandse zeilkampioenschappen zullen in 1960 geheel op de Westeinder Plassen verwerkt worden en wel op 10, 11, 17 en 18 september. Eventueel zullen beslissingswedstrijden op 24 en 25 sep tember gezeild worden. De kampioenschappen worden gehou den in de volgende klassen: Draken - klasse, Regenboogklasse, Valkenklasse, Pampusklasse, Int. Flying Dutchman- klasse, 16 M2 Streepklasse, Int. 12 M2 klasse, Vrijheidsklasse, Finnklasse, Olympiajollenklasse, Sternklasse en Int. 12-Voetsjollenklasse. De algemene jaarvergadering van de KVNWV heeft zaterdag in Krasna- polsky te Amsterdam voorts haar goed keuring gehecht aan het voorgestelde wedstrijdprogramma voor het belang rijke Olympische jaar 1960. Naast de Olympische zeilwedstrijden zijn de wedstrijden om de Internationale Dragon Cup van 2 t.m. 9 juli op het IJsselmeer en de reeds genoemde na tionale kampioenschappen op de West einder de hoogtepunten. WEDSTRIJDPROGRAMMA Verdere belangrijke wedstrijden zijn: 17 en 18 april: Loosdrecht: Finnjollen en Flying Dutchmanklasse; 21 en 22 mei: Hollandia; 28 en 29 mei: Buiten IJ zeilwedstrijden; 31 mei: Hoek van Holland: Harwichrace; 4, 5 en 6 juni: Goudse zeilweek en de 100-mijlen race; 11 en 12 juni: nationale wedstrijden van Aegir en Schieland; 25 en 26 juni: West einder zeilwedstrijden: 2 en 3 juli: West einder zeilwedstrijden; 10, 11, 12, 13, 14 juli: Braassemweek; 16, 17, 18, 19, 20, 21 juli: Jubileum Kaagweek; 23, 24, 25, 26, 27 Juli: Nieuw Loosdrechtweek en jubi- leumwedstrijden Het Witte Huis; 29, 30 en 31 juli: Zeelandwedstrijd; 29, 30, 31 juli, 1 augustus: Holland Week 1; 4, 5, 6. 7 augustus: Hollandweek 2; 12, 13, 14 augustus: Flevorace; 13, 14, 15, 16, 17. 18 augustus: Sneekweek; 20, 21, 22, 23 aug.: Alkmaarderweek; 27 en 28 augustus: Westeinderzeilwedstrijden RORC-klasse; 3 en 4 september: Trintelwedstrijden; 1 en 2 oktober: Na-Braassem. Besloten werd het Jaarlijks toekennen van de eretitels „beste van het seizoen" aan RORC-jachten nu in een reglement vast te leggen. Voor 1959 zyn deze ere titels als volgt toegekend: in de klassen 1 en 2: „Witte Raaf" van ir. Tromp, in de klassen 3: „Tulla" van Simon de Wit, in de klasse 4: „Marina" van Van der Waals. SCHAKEN Leids Schaakgenootschap Voor de competitie van de KNSB werd zondag in de eerste-klasse B de wed strijd gespeeld Bussum Schaakgenoot schap 1Leids Schaakgenootschap 1. De uitlag was 55. doordrukken. Dat gebeurde met soepele gedurfde aanvallen die de toch in deze ontmoeting waarlijke sterke verdediging van WS voor onoplosbare problemen stelde. Prima serveren van Jan Hoppen brouwer gaf WS in de eerste set een 5—2 voorsprong. Nico v. Duyn wees on betwistbaar de gevaarlijkste aanvaller bij de roodbroeken, hield daarna op de smash de balans in evenwicht tegen de treffers van Celebes, dat allengs beter ging draaien. Na 10—10 was het Ton Smit die slim serverend, Celebes op 1—0 setstand bracht. Gelijk op scoorden VVS (v. Duyn en Vroege) en Celebes in de tweede set de punten. Tot 12—12. Weer had Celebes met o..a. een magni fieke tweeslag, kort en droog voor het net weggetikt door Ton Smit en een wa terdicht blok op een loei van Klein geld, het laatste woord 15—12. De marge tussen de belde ploegen is in de derde set waarin én VVS én Celebes fraaie staaltjes volleybal vertoonden nog geringer. WS komt 14—12 voor om de set toch nog onder hoogspanning met 1614 te verliezen. Ondanks het verlies een wedstrijd waarop Hoppenbrouwer c.s. met plezier kunnen terugzien.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17