Belgisch Kongo lijkt naar onlusten: zwart af te drijven tegen zwart? „Tandarts" Hammarskjöld wil wortelbeliandeling" voor LAOS Ka Vee Wee 2.000.000 Alle Afrikaanse tegenstellingen kwamen boven bij de voorbereiding van de verkiezingsstrijd Fins econoom bezig met röntgenbehandeling ter versterking van de zwakke volkskracht Geen kroegen voor de Abako Volk bestaat uit minderheden Hl-LSFE NYLONS Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 december 1959 Derde blad no. 29930 (Van onze reisredacteur, W. LBrugsma) (III) Leopoldville, december Aan de voet van Leopoldville's wolkenkrabbers tiert de dorps^ politiek in bars en café's. Moesten de zwarte (en sommige blanke) politici-achter-een-pils beslissen over de bouw van een toilet op het marktplein, men zou er een „Clochemerle" over kunnen schrij ven. Zij knutselen echter aan de onafhankelijk heid van een Centraal-Arikaanse kolos: Belgisch Kongo, dat tachtig maal zo groot is als Neder land. En wat meer is, zij schijnen daarbij onver vaard af te stevenen op een burgeroorlog, althans op bloedige onlusten in de komende maanden, die van Kongo's onafhankelijkheid wel eens een zware bevalling zouden kunnen maken. Deert dat hen? Op het terras van het Regina-hotel, waar Elvis Presley zich met luider stem via de juke-box open baart, of in de chique koele bar van het Mem- ling-hotel, houdt het bestuur van de PNP, de Nationale Partij der Vooruitgang, dagelijks wel gemutst krijgsraad bij een whisky-soda met zijn blanke adviseurs. Straatnamen in Amsterdam NAAR JOURNALISTEN EN KLEINKUNSTENAARS (Van onze Amsterdamse redacteur) In de in aanleg zijnde tuinstad-Osdorp te Amsterdam zal een aantal straten ge noemd worden naar journalisten, beoe fenaars der kleinkunst en karikaturisten. Op deze wijze wil Amsterdam de erken telijkheid tot uitdrukking brengen voor het werk van o.a. S. F. van Oss (oprich ter „Haagse Post"). Louis Schotting, C. K. Elout, Charles Boissevain, J. C. Schro der, Louis Raemakers, Dirk Witte, David Kouwenaar, Fred Thomas, Eduard Ja cobs, Jean Louis Pisuisse, Johan Buziau, Louis Davids en Johan Braakensiek. Kom met Kerstmis gezellig eten in Café - Restaurant „ZOMERZORG" Am de vleugel de entertainer Gerhard Snelleman; zang van Elly bouwers (vernieuwd interieur bovenzalen) Stationsweg 35 - Leiden Tel. K 1710 - 21444 Feestelijke Kerstdiners f7.50 f 10.- - f 12.50 Speciale Jeugddiners f 5.-. Deze PNP is tenslotte de „nette partij van de eerlijke gematigden", van de gevestigde belangen, ook van het binnenland vooral waar de stammen zullen stemmen, zoals de stamhoofden het zullen gebieden. Te weten op de stamhoof den, die doorgaans lid zijn van deze „Partij der Vooruitgang". Men ziet deze partijleiders zelden in de bars van „Leo's" zwarte wijken, waar minder brave Kongolese politici het verhitte woord voereh tot de verstedelijkste, ontstamde Afrikanen, die nu al drie van de dertien miljoen Kongolezen uitmaken. Men ziet ze nog minder in de buurt van hun doodsvijand, de machtige Abako, die het zonder bierkroegen kan stellen, omdat hij een echt hoofdkwartier heeft. Zijn goeddeels protestantse leiding heeft het trouwens niet op roken en drinken voorzien, bestaat uit fanatieke puriteinen, die aan hun detail-principes vast houden met een ijver, die Urk niet zou misstaan. men vertegenwordigt? Vice-president Lopez, een mulat en de enige ver standige politicus, die ik tot dusver in Kongo ontmoette, zegt: „Op zo'n vul kaan zou ik niet graag gaan zitten. Wij moeten de machtspositie van de Abako in Neder-Kongo als een feit aanvaarden. Wij moeten dan in 's he melsnaam het Belgische tijdschema voor de onafhankelijkheid maar los laten en onmiddellijk na de verkiezin gen mèt de Abako een voorlopige re gering vormen om van België de on- middéllijke erkenning van de Verenig de Staten var* Kongo te e'sen" Tegenstelling tussen oud, en nieuw Afrika Waar ligt de kwade kans, dat deze of volgende maand in Leopoldville op nieuw onlusten zullen uitbreken, niet alleen anti-blanke, maar vooral van zwart tegen zwart? De voedingsbodem ligt in het algemeen in de tegenstel ling tussen het oude en het nieuwe Afrika, tussen het binnenland en de steden, tussen de gevestigde belangen van een zwarte middenstand, die een geleidelijke onafhankelijkheid wenst en niet geheel met België wil breken en de nationalisten die Guinea en Ghana geboren hebben zien worden. In de regionale en stamtegenstellingen tenslotte, die een koloniaal regime in stand hield om zichzelf gemakkelijker I te handhaven. De directe aanleiding tot vrees voor een conflict ligt in de koppigheid van j de Abako, de bond van het Bakongo- volk uit Neder-Kongo, die nu welhaast zeker de huidige gemeenteraadsverkie zingen zal boycotten, die in de ver af- gelegen districten reeds zijn begonnen, om in de grote steden hun hoogtepunt te bereiken. Verkiezingen waaruit Bel- j gië's Kongolese gesprekspartners te- voorschijn moeten komen. Het ogen- j schijnlijke compromis tussen minister De Schrijver en de Abako heeft niets opgeleverd, is slechts een list gebleken van de Abako-leiding om nog eenmaal in Brussel zelf te proberen een voor- l afgaande ronde-tafelconferentie te forceren. De Abako in Kongo zelf is inmiddels teruggevallen tot haar hard ste standpunt: niet alleen boycot van de verkiezingen, maar ook onmiddel lijke onafhankelijkheid voor de pro vincie Leopoldville in een eigen Ba- kongo-republiek. Sterk wantrouwen Met die eis keert de Abako zich niet alleen tegen de Belgische regering, maar ook tegen de minder haastig ge bakerde Kongolezen uit het achter land. De Abako zegt tot hen in feite: „Als jullie geen haast hebben met de onafhankelijkheid, wij wèl. Als jullie je niet door onze sterke locomotief willen laten trekken, dan gooien wij de koppeling los. Later kunnen jullie dan nog altijd een federatie met ons aan gaan". De Abako wantrouwt niet al leen de oprechtheid van het Belgische plan voor Kongo's onafhankelijkheid, maar ziet in de P.N.P. eenvoudig een instrument van het Belgische kolonia lisme. En hij denkt en praat thans in termen van strijd. Strijd tegen de andere stammen, zoals de Bangala, die wel aan de verkiezingen deelnemen en wier vertegenwoordigers straks als burgemeesters en in gemeenteraden het bewind zullen voeren over gedeel telijk door Bakongo bevolkte gemeen tes, strijd tegen blanken, die misschien een directe administratie zullen moe ten instellen in gebieden, waar louter Bakongo wonen en waar zelfs geen enkele kandidaat is gesteld. De Bakongo zijn lafaards Hoe denkt de P.N.P. daarover, die voor een groot deel die andere stam- Leden van de Akabo. de mach tige partij van de Bakongostam uit Neder-Kongo, die de ver kiezingen zal boycotten, tonen trots hun lidmaatschapskaarten. Het is de vraag of Lopez' standpunt door de P.N.P., die zich door haar zeker schijnende meerderheid sterk voelt, gedeeld zal worden. Secretaris Delvaux droeg althans het volgende tot de ontspanning bij: „De Bakongo zjjn lafaards. Ik heb in Leo 10.000 Bayaka onder mijn orders, die als ik één vinger ophef, gehakt van de Ba kongo maken". Zal de Abako bij het scheiden van de markt gedwee worden en door de deur gaan die gouverneur-generaal Cornelis bij decreet alsnog voor hem kan openenverlaten indiening van kandidatenlijsten en deelneming aan de verkiezingen? De kans lijkt klein. Abako-voorzitter Joseph Kasavoeboe is geen dictator. Boomklimmers uit binnenland Ik kreeg dezer dagen bezoek van een Abako-delegatie, die mij verzekerde dat wanneer „monsieur Kasa" van zijn «5sen af zou stappen. De Abako van (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) De manier waarop eerst de Amerikanen Laos hebben aangepakt en de wijze waarop thans Hammarskjöld die zieke plek schijnt te willen genezen, doen enigszins denken aan twee methoden van de tandheel kunde. Het is Hammarskjöld, die schijnt te voelen voor een tijd- vergende, subtiele wortelbehandeling in Laos, terwijl de Amerikanen zich voorstander hebben getoond van een radicaler, simpeler aanpak. In september van dit jaar werd de tandpijn verontrustend: Laos ver zocht aan de Verenigde Naties om militaire bijstand teneinde een communistische invasie te weerstaan. Met pijn en moeite zond de Veiligheidsraad een subcommissie van vier naar Laos, teneinde een onderzoek in te stellen. Terstond werden de berichten uit dat kleine koninkrijk minder verontrustend. De wereld kreeg de indruk, dat invasie-groepen uit communistisch Noord-Vietnam zich snel uit de i voeten maakten toen de waarnemers van de Verenigde Naties in aan tocht waren. De wereld was weer gerustgesteld en gedurende enkele maanden heeft men vrijwel niets meer over Laos vernomen. door, dan konden de Westers-gezinden rekenen op Amerikaanse steun. De roden wérden aan de kant gezet en de moeilijkheden bleven niet uit. Wat is de remedie? Laos is een heel eigenaardig landje met nog geen twee miljoen inwoners. Het is een gebied, dat uitsluitend uit minderheden bestaat! De groep die thans aan de regering is, heeft het het verst gebracht in Laos. Andere stammen zijn teruggedrongen in de bergen. Maar zelfs die dominerende groep is kleiner dan de helft van de bevolking. Die andere stam men spreken andere talen of althans sterk afwijkende dialecten. Sommige groepen hebben niet eens een geschreven taal! De tegenstelling tussen de verdrongen, armere groepen en de regeringsgroep is al oud. Thans dragen de partijen soms de etiketten „communistisch" en „Wes ters", maar de tegenstelling is veeleer economisch en ethnisch. Hier raakt men aan de wortel en aan de haard van de tandpijn. Militair zwak Amerika was bezorgd over onstabiliteit Maar al leek alles rustig, de genezing van dat land moet- nog steeds beginnen. Dokter Hammarskjöld heeft deze maan den echter niet verloren laten gaan. Dit was de tijd, waarin deskundigen rönt- genopnamen moesten maken en Ham marskjöld zelf heeft eveneens een on derzoek ter plaatse ingesteld. De tijd nadert nu, dat men tot een besluit moet komen over de beste geneeswijze. Bij het uiteenvallen van Frans Indo- China is Laos officieel zelfstandig ge worden, doch een internationale com missie moest erop toezien, dat er verkiezingen werden gehouden en dat het land min of meer een neutrale positie zou innemen. Die verkiezingen vonden plaats. Er kwam een precaire coalitie-regering tot stand van Westers- en communistisohgezinden en de inter nationale commissie staakte haar werk zaamheden. Die onstabiele regeringsstructuur maakte de Amerikanen bezorgd. Zij waren het, die er bij de conservatieve elementen in de regering op aandrongen om de links georiënteerden aan de dijk te zetten. Kwamen daar moeilijkheden van .36 ct. een lichte sigaar voor VICTORY' Anti-Franse gevoelens De Fransen geven nog steeds steun aan het land: Frans middelbaar onder wijs, wegenaanleg, bruggenbouw. De Amerikanen zouden willen, dat de Fransen meer militaire steun gaven, maar daar voelen zij weinig voor. Waar schijnlijk is deze Franse hulp het beste wat Laos in deze omstandigheden ont vangt. Maar dat betekent niet, dat de Fransen er populair zijn. Integendeel! De bevolking van Laos heeft weinig of niets gedaan om zich van de Franse koloniale overheersing te bevrijden en het daardoor ontstane gevoel van min derwaardigheid uit zich in een felle afkeer van alles wat Frans is Waarlijk, het is geen eenvoudige taak om van Laos een betere toekomst voor te bereiden. Toch zijn er lichtzijden: de bevolking is klein; met betrekkelijk wei nig hulp kan men veel bereiken. En verder: sedert kort is hier een nieuwe Koning aan het bewind gekomen, die een verstandige kijk op de zaken heeft en die de tegenstellingen in zijn land ziet voor wat ze schijnen te zijn: vooral economisch-volkenkundig en niet zozeer ideologisch. Misschien kunnen de Verenigde Naties erin slagen Laos' zieke wortel voorzichtig te cureren. De forse maatregelen van de koude oorlog beloven hier weinig baat. Zou men echter de vele minderheden gelijkelijk doen profiteren van een economische vooruitgang, dan kunnen daardoor misschien de eenheid en sta biliteit van het land langzaam maar zeker bevorderd worden. „monsieur Kasa" zou afstappen en in zijn plaats de veel extremere Kanza tot president zou benoemen. Zij hadden als protestanten toch al bezwaar tegen zijn coalitie met de rooms-katholiek Kalondji, die een vleugel van de Na tionale Kongolese Beweging leidt. Zij spraken geringschattend over „de boomklimmers uit het binnenland", zeiden vervolgens gebeden voor mijn zieleheil en gingen plechtig heen in de rechtschapen rust van heilig overtuig den. Is er geen zwarte partij, die de par tijen kan verzoenen? Theoretisch zou het M.N.C., de Nationale Kongolese Beweging, de enige partij waarin men althans de teneur van een algemene Afrikaanse onafhankelijkheidsbewe ging herkent, dat moeten proberen. Maar het Belgisch gouvernement heeft zijn president Patrice Loemoem- ba, een kwade rakker, schielijk in het gevang gestopt. Vice-president Nen- daka heeft inderdaad alle partijen uit genodigd één gesloten front te vor men, maar hij kan inmiddels niet na laten uit verkiezingsoverwegingen je gens die andere partijen de venijnigste steken onder water uit te delen. Bo vendien is hij een slecht spreker, die wanneer hij zijn aanloop neemt voor een koene sprong naar een oratorische climax, steeds zijn polsstok vergeet en dan mompelend aan de grond gekluis terd blijft. Welke privéredenen de Abako en de Belgische socialisten naar een ronde tafelconferentie met Kongo's huidige leiders hebben doen verlangen, objec tief gezien zou die natuurlijk de lo gische oplossing zijn geweest. België heeft noch de militaire middelen noch de lust om zo nodig in Kongo de orde te herstellen. De komende weken zul len leren of er nog andere uitwegen bestaan om het dreigend conflict te ontgaan. z,o begon het: Henry Morton Stanleydie de sluier van Mid- den-Afrika oplichtte, wenkt Bel- gië het reusewhtige Kongo binnen, gonnen. S.S.-arïs gearresteerd Vorige week is in Bad Kissingen de 53-jarige voormalige SS-arts Otto Adam gearresteerd op verdenking van een aan tal moorden op gevangenen in Duitse concentratiekampen; hii is naar Mini ster overgebracht en daar in voorarrest gezet, in afwachting van zijn berechting. De justitie bewaart het stilzwijgen over de feiten die Adam ten laste zijn ge legd, omdat men medeplichtigen van de SS-arts ook wil vervolgen en hen niet door middel van publikaties over Adams werkzaamheden wil laten waarschuwen. Adam heeft na de tweede wereldoorlog als arts in enkele ontheemdenkampen gewerkt. In 1956 is hij in Hammelburg, dichtbij Bad Kissingen, een praktijk be- "*w' nylor Wat willen de communisten. in Hanoi (noord-Vietna-m) of Peking bereiken in Laos? In september hadden de Ameri kanen de indruk, dat er een invasie begonnen was en dat het land onder de voet gelopen zou worden. Intussen is het echter wel duidelijk geworden, dat dit niet het oogmerk van de buitenlandse communisten is geweest. Militair is Laos ondanks de vele dollars die Amerika er in gegoten heeft uiterst zwak. In dien de buitenlandse communisten dit zouden willen, zouden zij Laos in heel korte tijd kunnen bezetten. Internatio naal zou dat een flinke deining veroor zaken. Formeel zou de onsolide Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie (ZOA VO) wellicht in het geweer moeten komen, maar zelfs al zou er een strijd op betrekkelijk grote schaal ontstaan, dian nog zou het voor het Westen moei lijk zijn om meer te bereiken dan een nieuw verdeeld land in Azië: Korea in tweeën, Vietnam in tweeën nu ook het kleine Laos gehalveerd? De communistische buren van Laos zouden trouwens ook ineens op zulk een deling kunnen aansturen door alleen het gebied van de oppositiestammen te „bevrijden". Zulk een operatie zou waar schijnlijk niet eens leiden tot internatio naal ingrijpen. Maar ook dat schijnen de communisten in Peking of Hanoi op dit moment niet te willen. Een zorgvuldige studie van de situatie heeft de indruk gewekt, dat de rebellie in Laos gesteund werd van buiten af (al was het niet met formele invasie-troe pen) en dat het doel was: het terug brengen van de internationale commis sie in Laos en daarmee terugkeer tot de coalitie-regering en tot een strikte neutraliteit. Andere mogelijkheden Dat men in Peking de indruk heeft gekregen, dat Laos geheel in het Ameri kaanse kielzog kwam, kan men begrij pen. Laos was aan het onderhandelen over diplomatieke betrekkingen met Peking, doch toen er een eind kwam aan de coalitie-regering, werden due onder handelingen afgebroken en knoopte Laos diplomatielke betrekkingen aan met de regering van Tsjang Kai-sjek op For mosa Van het begin af aan heeft Amerika gemeend dat militair-financiële steun aan de heersende groep in Laos de juiste remedie was tegen het dreigende com munisme. Op die manier heeft men nogal wat geld verspild. Corruptie in Laos is vrij sterk en het militair talent van dit volk schijnt niet groot. Het lijkt heel moeilijk om aan Laos een eigen, solide defensiesysteem te geven. Hammarskjöld overweegt echter an dere mogelijkheden. Hij heeft op het ogenblik een Fins econoom aan het werk gezet. Wanneer deze met zijn „röntgen-onderzoek" klaar zal zjjn, kun nen de Verenigde Naties misschien iets i -T/-,'"," 4"" nuttigs voor het land gaan ondernemen. I hans in Haren (Gr). Zijn verzenbun- Laos is er economisch en administra- I ^,e Nacht (1920) was het eerste tief slecht aan toe. Alles moet vrijwel i 111 t^ruK verschenen deel van een in- worden ingevoerd. Het land heeft bij- middels omvangrijk geworden reeks Het 2 milloenste paar is verkocht.* De koopsters van de laatste 12 paar wachtte een bizonder prettige ver rassing! De namen van 2 daarvan zijn ons nog niet bekend, maar hier zijn de namen van de 10 overige gelukkigen: Mej. E. Wünands, Dubbeldam. Gekocht bij J. F. Busch' Modemagazijnen N.V. - Dor drecht. Mej. L. Versluys, Gapinge. Gekocht bij: Magazijn "Form" - Middelburg. Mevr. II. J.H. L. Strübos, Weert. Gekocht bij: N.V. Gebr. van Erp - Weert. Mej. Th. v.d. Heuvel, Nijmegen. Gekocht bij: Kousenhuis "Spe ciaal" - Nijmegen. Mevr. N. Smits Schous, Haarlem. Gekocht bij: J. Th. Kort N.V. - Haarlem. Mej. Jeanne Ketclaers, Venlo. Ge kocht bij: Fa. Guus Timmermans - Venlo. Mevr. W. Blom-Ring, Doetinchera. Gekocht bij: Fa. A. Demminlt - Doetinchem. Mevr. M. Haalstra, GrUpskerk. Gekocht bij: N.V. Modemagazijnen Gebr. Zwartsenberg Gro ningen. Mevr. H. Heineken-de Vries, Am sterdam. Gekocht bij: Fa. Hirsch Cie. N.V. Amsterdam. Mevr. E. Stotün, Hilversum. Gekocht bij: N.V. J. Goemaat - Hilversum. Inmiddels is dii 2.061.000 paar geworden. Culturele prijs Groningen voor Hendrik de Vries (Speciale beriohtgeving) Ged. Staten van Groningen hebben besloten voor het jaar 1959 de cultu rele prjjs van de provincie Groningen toe te kennen aan de dichter Hendrik de Vries. Deze bekroning wordt mede gedragen door de overweging, dat De Vries niet alleen door zijn streekge noten als de onbetwistbaar grootste vertegenwoordiger in de poëzie wordt beschouwd, maar ook voor heel Ne derland als een figuur van bijzondere betekenis geldt. Hendrik de Vries werd op 17 augustus 1896 te Groningen geboren en woont voorbeeld dringend behoefte aan een eigen papier- en cementfabriek. De hogere Franse ambtenaren zjjn natuur lijk weg en de lagere locale ambtenaren (die vroeger uit de kustgebieden van Indo-China kwamen) zijn er thans ook niet meer. poëtisch werk. Daartoe behoren even eens vertalingen, in het bijzonder die van Spaanse volksliederen en copla's. De prijs zal worden uitgereikt door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen op 17 februari a.s. in de Statenzaal van het provinciehuls.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11