Engeland ontevreden over Dublins halfbakken houding jegens terreur Vijf arrestaties op de Walletjes te Amsterdam Londen ivil zekerheidnu het handelsoverleg gaande is RONSON-GAS Coöperatie-gedachte moet in de landbouw levend blijven Topfiguren van hun bed gelicht RONSON-GAS „HET PIJPENPALEIS" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 december 1959 Derde blad no. 29927 (Van onze Londense correspondent) De Engelse vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Richard Butler, die ook verantwoordelijkheid draagt voor Noord- Ierland is dezer dagen in Belfast nogmaals teruggekomen op de kwestie van de Ierse terroristen. Hij verklaarde, dat voor de regering van de Ierse republiek thans de tijd gekomen is om positiever op te treden tegen de illegale organisaties en dat Dublin zich bewust diende te zijn van de ernst van de toestand. Alleen indien dit gebeurt zal er sprake kunnen zijn van een verbetering in de betrekkingen tussen noord en zuid. Het denkbeeld van eventueel door de Britse regering toe te passen sancties op handelsgebied tegen Eire, dat Butler eerder nogal vaag had aangeroerd, was kennelijk als een algemene waar schuwing voor Dublin bedoeld. Butler uitte een verkapt dreigement Butler krabbelde in het licht van de kritiek welke zijn woorden hebben uit gelokt enigszins terug en zei, dat 'hij er niet uit zichzelf over was begonnen en alleen van sancties had gerept toen een journalist in een vraag de mogelijkheid ervan opperde. .In antwoord daarop had Butler gezegd, dat sancties alleen zouden kunnen worden overwogen indien zij door de Britse regering als doelmatig zouden worden beschouwd. Butler voegde eraan toe, dat hij geen speciale sanctie in gedachte heeft gehad. Niemand gelooft in Londen, dat de toestand hoe erg misschien ook in be ginsel, toch niet van dien aard is. dat de Britse regering naar het dramatische maar politiek hoogst twijfelachtige mid del van economische sancties zal grijpen. Het zou erger zijn dan de kwaal, want het bijna vergeten Ierse conflict zou er alleen maar door herleven. Eire zal ech ter wel een gebaar moeten maken en er voor moeten zorgen, dat er een einde komt aan de terreur. De onwettige IRA, het zogenaamde „Ierse republikeinse leger", bestaat uit naar schatting 700 man, maai- een klein deel ervan kan als actieve guerrillastrijders worden be schouwd, die al vier jaar lang geregeld incidenten aan de grens van Noord- Ierland veroorzaken. Er gaat by na geen week voorbij of er worden bruggen opge blazen, openbare gebouwen en politie posten aangevallen, eigendommen ver nield en af en toe worden er door de Zuidierse benden ook mensen vermoord! Niet minder dan drie Ierse premiers hebben toegegeven, dat deze toestand onduldbaar is, maar Engeland verwacht dat hun woorden thans eindelijk door daden zullen worden gevolgd'. Het is in Londen bekend, dat er ook plannen bestaan om in Engeland zelf weer terrein-daden uit te voeren. Dit is een van de redenen waarom de premier en de ministers van Binnen- en Buiten landse Zaken als een reeds vele jaren bestaande routinemaatregel voortdurend door Scotland Yard worden bewaakt. Ook met Sir Winston Churchill is dit het geval, maar dit is min of meer een hobby van de oude staatsman, die sinds de oorlogsdagen zo gehecht is aan zijn speciale rechercheur Thomson, dat hij niet meer buiten hem kan! De sympathie voor de IRA in Zuid-Ierland neemt ech ter af en ook in Noord-Ierland is de spanning verminderd na de nederlaag van de Sinn Fein-kandidaten in de verkiezingen en de afzwering door de IRA van geweld. Toch nog terreurdaden Recente overvallen hebben echter be wezen, dat de actie nog niet ten einde is. De Ierse republiek is voor haar export bijna volkomen op Groat-Brittannië aangewezen. Dublin heeft al voelhorens uitgestoken voor de vorming van een Iers-Engels vrijhandelsgebied, waarvoor allang in Engeland zelf ook stemmen opgaan. Ierland is bevreesd buitenge sloten te zullen worden nu er in Europa twee economische blekken worden ge vormd. De handelsbesprekingen met Engeland leveren op het ogenblik echter moeilijkheden op. Het is logisch, dat de Britse regering, nu Ierland Engeland meer dan ooit nodig heeft, zekerheid wil krijgen, dat de Ierse republiek in plaats van totnutoe genomen halve maatrege len werkelijk iets tegen de terreur onder neemt, maar iedereen is het er over eens dat Butlers verkapte dreigement nogal ongelukkig is al zal het misschien de gewenste psychologische uitwerking op de regeerders in Dublin uitoefenen. Het is mogelijk, dat Butler niet handels sancties heeft bedoeld, maar een even tueel ophouden van de handelsbespre kingen als middel om politieke druk op Dublin te oefenen. Onevenwichtige jongelieden De terreurcampagne aan de grens met Noord-Ierland begon in december 1955 met een aanval van een met het onder grondse Ierse Republikeinse leger (IRA) wedijverende organisatie op een kazerne van Noordierse politietroepen. Een aan valler werd hierbij gedood. De IRA be gon op zijn beurt een jaar later met een campagne door aanvallen te onder nemen op een aantal politiekazernes langs de grens. Hierbij gingen tien men senlevens verloren, onder andere van verscheidene politiemannen. De regering in Dublin bestrafte de daders, waarna de IRA-leiders bevel gaven gewelddadig heden te staken en de wapens uit te leveren aan Noord-Ierland. Maar er zijn groepjes, welke door blijven gaan met hun operaties. Dezer dagen werd zelfs beweerd, dat men van IRA-zijde wilde trachten Prins Charles te ontvoeren, maar dit lijkt alleen maar bluf van de onevenwichtige jongelieden, die in meer derheid de kern van de IRA vormen. De IRA ontvangt nog altijd een zekere steun van Ierse Amerikanen! In novem ber 1958 vond' in New York de politie een hoeveelheid wapens, waarschijnlijk bestemd voor de IRA. Vorige maand kwam de Britse politie op het spoor van springstof welke uit Engeland naar Noord-Ierland werd gezonden, kennelijk ook bestemd voor Ierse terroristen. In het Lagerhuis zullen tot Butler vragen worden gericht betreffende de door de Britse regering in Dublin te nemen of reeds genomen stappen. Butler wordt thans vooral aangepord door conser vatieve Kamerleden die Noord-Ierland vertegenwoordigen. verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 Het ministerie van Defensie heeft een nieuw uitgaanstenue voor de Kon. Landmacht laten ontwerpen. Het bestaat uit een gladde kaki- kleurige kamgaren broek en een donkerbruin jak. Een koppel wordt niet meer gedragen. Rechts het nieuwe, links het thans gangbare tenue. Verbijsterende veranderingen „Bezinnen op stormachtige ontwikkeling" (Speciale berichtgeving) „Wanneer wij coöperatoren zijn, die in de noodzaak en de zegen van ons ideaal blijven geloven, dan zullen wij ook de middelen vinden steeds weer het individuele lid aan te spreken". Dit zei vandaag de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" G.A., op de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van deze organisatie. De heer Louwes wees op de kloof, die bezig is te ontstaan tussen het individuele lid en het zwaartepunt van het economisch handelen, dat steeds verder van boerderij en tuinderij komt af te liggen. Het wezenlijke van het coöperatieve karakter dreigt op deze wijze teloor te gaan. Gré Brouwenstijn weer in Wenen Opnieuw groot succes (Van onze Weense correspondent) De Weense opera heeft Gré Brouwen stijn nu voor langere tijd namelijk voor 25 avonden aan zich weten te verplichten, zodat men haar in Wenen nu als een van de „vaste" gasten gaat beschouwen. Afwisselend treedt zij op als Desdemona in Othello, als Amelia in Rheingold en in Fidelio. Tevens zal zij in februari hier voor het eerst ook de vrouwelijke hoofdrol in Aida zin gen. Over het algemeen is men van mening, dat de zangeres vooral in haar voordracht rijper is geworden, nu men haar vanaf 1956 heeft leren kennen en bewonderen. Over haar Desdemona, waarmee ze haar huidig gastoptreden onder Cluijtens begon, schrijft de „Wiener Kurier" o.a. „Ze is ideaal in haar verschijning, ideaal ook in het doorzichtige zingen, dat door een beschaafd! gevoel wordt gedragen". In een vraaggesprek vertelde mevrouw Brouwenstijn, "dat zij niet graag op reis gaat en het liefst thuis is, doch dat zij zich van alle steden in het. buitenland het sterkst door Wenen voelt aangetrok ken. door de muzikale atmosfeer van de stad en door de hartelijkheid van het publiek. Dit laatste is beslist geen geraf fineerd vriendelij kheidj e, want het applaus na 'haar eerste optreden was langdurig en buitengewoon hartelijk, vooral van de kant van de jongeren cp I de staanplaatsen, die na afloep nog lange tijd stonden te wachten op een autogram. Buitenlandse dienst Bij Kb. is dr. ir. A. Sevenster, laat stelijk gezant te Praag, met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot beroeps con sul-generaal der Nederlanden te Genua. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. A. H. Philipse, te Bei- roet, tevens tot gezant in Jordanië. Dr. Th. P. Bergsma, consul-generaal der Nederlanden te Sydney, zal binnen kort voor een nieuwe bestemming in aanmerking worden gebracht, in ver band waarmede hij medio januari zal repatriëren. Rechtspositie van het onderwijzend personeel De algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtspositie van onderwijzend personeel heeft beslo ten een tweetal werkcommissies te vor men. Een dezer commissies zal zich bezig houden met de voorbereiding van de reorganisatie van het georganiseerd overleg in zaken betreffende de rechts positie van onderwijzend personeel, ter wijl de andere tot taak heeft de verhou ding te bepalen tussen de salarissen bij het kleuteronderwijs en die bij het ge- j woon lager onderwijs. Advertentie Alhtntmp. en Service Afd.: William Rikken Handelsonderneming N.V. Beurs. Damrak, Amsterdam Actie tegen onderwereld ingezet (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse zedenpolitie heeft volkomen onverwachts vijf top figuren uit de duistere buurt van de Walletjes te Amsterdam gear resteerd wegens het voordeel trekken uit ontucht. Een der leiders uit de hoofdstedelijke wereld van de prostitutie, een zekere „Haagse Joop" en een 24-jarige man zijn van hun bed gelicht. Ook hun echt genoten zijn in verzekerde bewaring gesteld. Opening studiecentrum militair leiderschap Op vrijdag 8 januari 1960 zal Prins Bernhard in zün functie van Inspecteur- generaal van de Kon. Landmacht het studiecentrum voor militair leiderschap openen. Dit studiecentrum is gevestigd in hui ze „Sonneheerdt", Hertog Hendriklaan 8 te Hilversum. In dit centrum zullen de beroepsoffi cieren en hogere onderofficieren van de Kon. Landmacht zich verdiepen in de verschillende vraagstukken van het mi litaire leiderschap .Hierbij zal bijzondere aandacht worden besteed aan de proble matiek van de menselijke verhoudingen. Een 12-tal studieleiders heeft sedert mei 1959 onder leiding van een aantal docenten van naam zich in deze mate rie verdiept en een programma ontwor pen, dat zal worden behandeld met ach tereenvolgende groepen cursisten. Hoewel het vroeger, toen de aankoop coöperatie nog een plaatselijk aanbeste dingsvereniging was. veel gemakkelijker bleek het individuele lid en zijn gezin een besef te geven van wat er namens hem en voor hem gebeurde, blijft de heer Louwes op dit punt toch ook nu nog optimistisch. „Wij moeten bedenken hoeveel middelen en deskundigheid ons in deze ten dienste staan en hoe wij kunnen bpuwen op een bij onze jeugd sterk vermeerderde kennis en toege nomen inzicht". Tevoren had spreker gewezen op de financieel voordelige activiteit, welke het centraal bureau in het afgelopen ju bileumjaar (de vereniging vierde on langs haar 60-jarig bestaan) heeft kun nen ontplooien. Vooral de afdeling land bouwwerktuigen heeft mooie resultaten te zien gegeven na meer dan 20 jaar hard werken om dit onderdeel van de coöperatie op te bouwen. Hierbij heeft men strijd moeten voeren tegen een ge organiseerde belangengroep van impor teurs, handelaren en smedenbonden. Een blijde verwondering heeft het de voorzitter overigens gegeven toen hij vernam dat het Centraal Bureau is uit gegroeid tot de belangrijkste groothan delaar in heiningpalen in Nederland. De heer Louwes sprak voorts zijn medeleven uit met allen, die dit jaar door de droogte zwaar zün getroffen. Hij gaf zijn toehoorders de verzeke ring dat het C.B. alles zal doen om zo goed mogelijk mede te werken aan de kracht- en ruwvoedervoorziening in het komende jaar. „In nauwe samen werking met de minister van Land bouw en het Landbouwschap wordt hier naar het beste beleid gezocht". Overigens, aldus de heer Louwes, noopt de verbijsterende stroom van verande ringen, die zich tegenwoordig dagelijks in het leven manifesteert, de agrarische bevolking en zijn organisaties tot het behouden van een open geest, welke niet alleen met boerenbedachtzaamheid achteruit, maar ook met boerenwijsheid vooruit ziet. Zo heeft het Centraal Bureau zich ernstig moeten bezinnen op zijn perso neelsbeleid, in welk verband een com missie zich heeft beziggehouden met onderwijs en scholing van de in dienst van de coöperatie werkzame personen. Aan de andere kant zal het zaak zijn de Amerikaanse agrarische ontwikkeling van zeer nabij te blijven volgen, een ontwikkeling die volgens de deskundigen in de Verenigde Staten gaat in de rich ting van N.V.'s met een gesalarieerde directeur aan het hoofd, in de richting van ondernemingen, waarvan de aan delen ook in het bezit van buitenstaan ders kunnen komen. Weliswaar ziet de heer Louwes het in West-Europa nog niet zover komen, maar het is toch mo gelijk dat een deel van deze voorspellin gen ook in ons land in de toekomst zal worden verwezenlijkt. Wat de EE.G. betreft zei spreker, zal men zich bewust moeten zijn dat Ne derland in de gemeenschappelijke markt maar een kleine macht is. „Wjj zullen de E.E.G. in haar func tioneren geen zier edelmoediger maken wanneer wjj eenzijdig bereid zijn tot een groot offerfeest van nationale belangen", merkte de heer Louwes in dit verband op. Aan de andere kant zal men moeten trachten de ander in zjjn denken en in zijn politiek, sociaal en maatschappelyk bestel te doorzien en te begrypen. Lange tijd heeft de „rosse buurt" ge dacht dat de politie machteloos stond te gen de praktijken die bij de behande ling van de moordzaak „Magere Josje" plotseling in een schril licht kwamen te staan. Hoofdinspecteur H. G. Hagens, chef van de zedenpolitie, zei onlangs nog gehandicapt te zijn door het feit dat het bewijs van het voordeel trekken uit ontucht vrijwel nooit is te leveren. De souteneurs zijn zó gevreesd, dat de vrou wen geen aangifte durven doen. Het plotselinge optreden, dat grote beroering op de Walletjes heeft veroor zaakt. is te danken aan de procureur- generaal. mr. H. R. de Zaayer, die deze actie heeft voorbereid in een bespreking met de hoofdcommissaris, de chef van de recherche, de chef van de zedenpoli tie, de commissaris van het bureau War moesstraat en enige officieren van Jus titie. De arrestaties zijn verricht op grond van overtreding van artikel 250 Wetboek Oostenrijk derde in Europees toerisme Bezoekers uit Nederland op de derde plaats (Van onze Weense correspondent) Ondanks de overstroming in augustus is het afgelopen vreemdelingenseizoen voor Oostenrijk weer een succes geweest en zelfs een record. Na Italië en Frankrijk staat Oosten rijk ook dit jaar weer op de derde plaats als land van Europees toerisme en heeft daarmee Zwitserland opnieuw overvleu geld. De inkomsten uit het toeristen verkeer hebben dit jaar de grens van 5 miljard overschreden, wat een stjjging van 21 procent betekent tegenover het vorige jaar. Daar Oostenrijk meer in voert dan uitvoert, wordt het tekort op de handelsbalans door deze inkomsten uit het vreemdelingenverkeer aangezui verd. De meeste toeristen (71 procent) komen uit de Duitse Bondsrepubüek, daarop volgt Engeland met 6.15 procent en dan komt reeds Nederland met 5.56 procent. Veel toeristen gaan naar Oostenrijk omdat zij daar een zweem van rust en stilte kunnen vinden. Dit is ook een van de redenen waarom ook Ne derlanders aan Oostenrijk de voorkeur geven. De sympathie komt echter van twee kanten, want de „Hollanders" wor den hier als prettige gasten beschouwd, als mensen die geen onredelijke eisen stellen en die een kleine attentie of vriendelijkheid buitengewoon weten te I waarderen. van Strafrecht. De politie wilde er zich niet over uit laten, of in deze zaak aan giften zijn geweest. Dit doet vermoeden dat meer arrestaties kunnen worden verwacht. „GESPREK VAN DE DAG" In het oude buurtje is de actie het ge sprek van de dag. De mannen, die ge woon zijn te leven van de inkomsten van de vrouwen en die hiervan met een ge zicht van „wie maakt me wat" geen ge heim maakten, zijn plotseling schuw ge worden. Een der gearresteerden is een berucht leider van de Amsterdamse onderwereld. Hij is betrokken geweest bij tal van vechtpartijen en was o.m. de man, die de actie van de onderwereld tegen de nozems op de Dam organiseerde toen de politie met de situatie geen raad wist. De actie van de politie houdt onge twijfeld verband met de verontwaardi ging, die de publikaties rondom de zaak JVIagere Josje" heeft gezaaid over de toestanden op de Walletjes. Daarnaast is de onderwereld sinds geruime tijd ver deeld in twee, zeer vijandig tegenover el kaar staande, kampen, een omstandig heid die de politie niet onwelgevallig is. Poot commandeert nog zijn sleep Hulp daagt thans op (Speciale berichtgeving) Hoewel het nog hard stormt heeft kapitein Poot van de sleep boot Elbe reeds een poging onder nomen het eind manilla van de gebroken sleeptros, dat in de schroef van de Elbe was geraakt, te verwijderen. Het achterdek van de sleepboot staat echter nog voortdurend onder water door de brekers die de sleepboot belagen. Hij heeft gisteravond geseind dat hij beter weer moet afwachten voor de poging kan worden herhaald. Kapitein Poot heeft nog radio- telefonisch contact met de beide vliegdekschepen, die op resp. 4 en 11 mijl van de sleepboot ronddrij ven. Hij meldde gisteravond dat het weer nog ,,bar slecht" is. NIEUWE UITGAVEN Schalkse Jacob; met Vader Cats en en kele broeders van Slnt-Lucas in de Oud hollandse liefdestuln. Samengesteld door J. Vos. Verschenen bh Kon. Uitg. van de Erven J. J. Tijl N.V., Zwolle. EKAS, het revolutionaire Amerikaanse biedsysteem, door E. Kaplan en A. Sheiriwold. met een voorwoord van H. W. Fllarski. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. Baby- en kinderverzorging, door dr. B. Spock Dit praktische welbekende, ge zinshandboek verscheen in de herziene en uitgebreide 10e druk bij Uitgeverij Contact, Amsterdam. Sylvia en de Spanjaarden, door R. Phi lippe, en Rayon 14. door D. Forel. Maraboe-pockets. Uitg.: Meulenhoff, Amsterdam. „AAN DE BARRE" Bü de Uitgeverij Born N.V., te Assen, verscheen ..Aan de barre", een inlei ding tot de klassieke ballettechniek voor jongens en meisjes, door Maud Kool. Een handige en leerzame uit gave, welke ongetwijfeld grote belang stelling bij de jeugd zal trekken. Het boekje is verlucht met 50 foto's en 83 tekeningen. BEELDENDE POËZIE In de serie „Beeldende poëzie", de zeer verzorgde uitgave van L. Stafleu te Leiden, zijn thans verschenen de bundeltjes ..Het kind" en ,,De natuur". In elk deeltje zijn ongeveer 16 op de gedichten afgestemde prachtige foto's van Herman J. Hahndiek opgenomen. Adriaan Morriën schreef de inleidin gen. Foto en gedichtje vormen telken male een geïnspireerde en onverbre- kelüke eenheid. De verzen zijn alle van gerenommeerde auteurs, zodat men zonder twijfel aan deze bundeltjes, waarvan de prijs civiel is, een grote vreugde zal kunnen beleven. nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie. TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE. Ondanks het feit dat de sleep uit elkaar is geslagen heeft de gezagvoer der nog het bevel in handen Van de radar kent hij de afstand tot de beide sleepobjecten en via de radio geeft hij aanwijzingen hoe zij moeten sturen om in de zee zo gunstig mogelijk to liggen en niet te ver uit elkaar te raken. De storm is nog maar weinig afgenomen. Aan boord van de Elbe en de beide vliegkampschepen is alles wel. De 26 opvarenden van de Elbe en de 16 run ners op de sleepobjecten maken het goed. Van vier kanton komt nu hulp opdagen. De torpedobootjager Richard S. Ed wards kon de Elbe vanmorgen berei ken. Het Amerikaanse vliegkampschip Bonhomme Richard is op weg naar de Elbe evenals een sleepboot van de Amerikaanse marine. Tenslotte is de sleepboot Clyde gistermorgen van Ho- noloeloe vertrokken. Maandag of dinsdag kan zü bü de Elbe aankomen. Als het weer beter wordt zal niets worden nagelaten om de schroef van de Elbe weer vrü te maken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9