KONING BOUDEWIJN GISTEREN ONVERWACHTS NAAR DE KONGO EMSm WEERBERICHT Jonge vorst wil zich ter plaatse op cle hoogte stellen van de verlangens van de bevolking Informatiereis zonder feesten Minister Visser niet ontevreden over ons militair rapportcijfer FRANSE STEUN NODIG VOOR EUROPESE RADARSYSTEEM Perzië - Irak in BONTMANTELS Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 No. 29927 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vermindering van de politieke spanning? „Ik ben er van overtuigd de tolk te zijn van alle Belgen als ik de Koning dank betuig, dat hij opnieuw zijn per soon ten dienste stelt van België en van Kongo", aldus minister Scheyven. De Koning wordt vergezeld door een kolonel-vlieger en twee militairen, die wegens hun lange loopbaan in Kongo de inlandse talen beheersen. Minister De Schrijver wordt vergezeld door zijn Kongolese pers-attaché. In Stanleystad zal Koning Boudewijn worden begroet door dr. H. Cornelis, de Advertentie de kringen van het hof heeft verworven, onderstreept nog duidelijker de politieke betekenis van dit tweede bezoek van Koning Boudewijn aan Kongo. Deze reis valt een dag nadat minister De Schrijver in het Belgische parlement aankondigde, dat 1960 voor de Kongo lezen het jaar van de onafhankelijkheid zou kunnen worden. Enige spanning in Brussel Op 20 december a.s. beginnen in de grote centra van Kongo de verkiezingen voor de gemeente- en gewestelijke ra den, de eerste in de Belgische kolonie. Zowel in Brussel als in Kongo zelf ziet men deze dag met enige spanning tege moet, ook tengevolge van de verklarin gen die de leider van de invloedrijke Abako, Kasavoeboe, tijdens zijn verblijf in Brussel heeft afgelegd. Aangezien de eisen van deze partij, van de Nationale Kongolese Beweging en van de Afri kaanse solidariteitspartij voor uitstel van de verkiezingen, bestuurshervormingen in Kongo en een ronde-tafelconferentie voordat het Kongolese volk ter stembus zal gaan, niet werden ingewilligd, zullen deze politieke groeperingen niet aan de verkiezingen deelnemen. In een commu niqué dat de leiders van deze partijen maandag j.l. vóór hun terugkeer naar Leopoldstad uitgaven, wezen zij alle ver antwoordelijkheid voor het mislukken van de besprekingen met de Belgische regering af. (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn is gisteravond, samen met minister De Schrijver, geheel onverwachts aan boord van een militair vliegtuig naar Kongo vertrokken. Dat is het sensationele nieuws, dat minister Raymond Scheyven gisteravond om half acht aan de Belgische en buitenlandse journalisten mededeelde. De Koning, aldus verklaarde de minister voor Kongo's financiële en economische kwesties, Scheyven, wenst morgen in Stanleystad te landen, daar hij in Kongo wil zijn op de verjaardag van het overlijden van Koning Leopold II, aan wiens genie de Kon golese bevolking het ontstaan van een grote staat heeft te danken. Het betreft een studie- en informatiereis die geen aanleiding zal geven tot grote feestelijkheden. Op het ogenblik dat nieuwe structuren wor den ontworpen wenst de Koning zich ter plaatse rekenschap te geven van de algemene toestand in Kongo en van de verlangens der bevol king. Het is met dit doel, dat hij tijdens zijn reis contact zal opnemen met talrijke persoonlijkheden, zowel inlandse als blanke. gouverneur-generaal. De vorst zal de zes provincies bezoeken en ook de Neder- Kongo, waar zoals bekend de Abako- partij totnutoe haar medewerking aan de gemeenteraadsverkiezingen heeft ge weigerd. Het is duidelijk dat de reis van de Belgische Koning een grote politieke betekenis heeft. Tot deze tocht werd be sloten na een onderhoud tussen Koning Boudewijn, premier Eyskens en de mi nister voor Kongo, De Schrijver. De Koning wil klaarblijkelijk door zijn bezoek bijdragen tot vermindering van de politieke spanningen en men ver wacht dat hij in Leopoldstad een be langrijke verklaring zal afleggen. De aanwezigheid van minister De Schrijver van wie het bekend is dat hij de grootste achting van de Koning en van Advertentie Rode aanslag op de medewerkers van Radio Vrij Europa Functionarissen van Radio Vrij- Europa te München hebben een samenzwering ontdekt om de per soneelsleden van het radiostation te vergiftigen. Men had de vorige maand atropine afkomstig van een giftige plant in een aantal zoutvaatjes van de cafetaria van het station gedaan. De poging tot vergiftiging is bekend gemaakt door een agent, die zowel voor de communisten als de Amerikanen werkt. Bij onderzoek is gebleken dat er in de zoutvaatjes belangrijke hoeveelheden atropine zaten, maar men heeft nog niet kunnen vaststellen of de dosis in elk vaatje fataal zou zijn geweest. De cafetaria, die normaal dag en nacht open is voor de 1200 man personeel, werd onmiddellijk na ontdekking van de poging gesloten. Radio Vrij-Europa zendt anti-communistische propaganda uit naar Oost-Europa sinds juli 1950. j Het radiostation heeft meer dan 30 zen ders, die gefinancierd zijn uit bijdragen, in Amerika verzameld door het Natio- 1 nale Comité voor een Vrij Europa, een j particuliere organisatie. De topleiding van de organisatie is in handen van Amerikanen, het grootste deel van haar personeel bestaat uit vluchtelingen uit communistische landen. De hierboven genoemde agent zei dat een in Europa gevestigde communis tische diplomaat opdracht tot de ver giftiging had gegeven. De diplomaat handelde op instructie van zijn regering. Er zijn totnutoe geen arrestaties ver richt. Kansen voor de Mirage zichtbaar gedaald In vergelijking met sommige andere landen mogen we ons zelfs bijna geluk kig noemen, zo verklaarde de nieuwe minister die voor zijn eigen toespraak overigens verwees naar de rede die hij onlangs voor de Tweede Kamer uit sprak. Wel wilde de minister nog beves tigen dat de mogelijkheid bestaat dat prof. De Quay in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken dinsdag a.s. de slotzitting in Parijs zal komen bijwonen. De Nederlandse minister-president hoopt bij die gelegenheid ook een ge sprek met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter te kunnen voeren. Men neemt aan dat hun even tuele onderhoud in het bijzonder over de kwestie van de KLM-landingsrechten Kemphanen op Parijse NAVO-conferentie gaven nog geen van beiden duimbreed toe Kroesjtsjef morgen cle lachende derde? (Van onze Parijse correspondent) De Nederlandse minister van Oorlog ir. Visser, toonde zich na afloop van de NAVO-zitting van gisteravond niet ontevreden over de militaire rapportcijfers die ons land dit jaar gekregen had. Zoals men weet worden op de december-zitting van de NAVO de vorderingen en gedragingen en tekorten met betrekking tot de gemeenschappelijke verdediging in Europa van elk land aan een streng onder zoek onderworpen. in de V.S. en misschien ook wel de aan koop van militaire vliegtuigen zal han delen. Het bericht van een Amerikaans persbureau dat de keuze van de Neder landse regering nu als definitief op de Starfighter zou zijn gevallen v.ordt in Nederlandse delegatiekringen hier ont kend. Het was de bedoeling in Parijs over deze kwestie nog beraad te voeren met de Belgische, Amerikaanse en ook Franse ministers. Niettemin blijken de Franse kansen voor de Mirage nu toch wel zichtbaar gedaald. Met deze bestel ling is anderhalf miljard gulden ge moeid, welk bedrag verdubbeld zal worden, wanneer zoals verwacht wordt Belgic het Nederlandse voorbeeld zal volgen. Excuus Ten gevolge van een technische sto ring in de rotatiepers is de bezorging van een groot deel van onze oplage gisteren, zowel in de stad als in de omgeving, aanzienlijk vertraagd. Hoewel ons niet verantwoordelijk stel- lend voor overmacht, willen wij niet j nalaten onze abonnees onze oprechte verontschuldigingen aan te bieden voor j het veroorzaakte ongerief. Veel wind De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot harde, later aan de kust mogelijk storm achtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11-15 uur) 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 20.03 uur; onder: 10.28 uur. Hoogwater te 5.06 en 17.17 uur. Laagwater te 0.53 en 13.11 uur. Dit blad bestaat uit 15 pagina's. Het is deze maand een kwart eeuw geleden, dat de KLM de eer ste trans-Atlantische vlucht uit voerde. Op 15 december 1934 ver trok de Fokker ..Snip" van Schip hol naar Curagao, waar het toestel op 22 december arriveerde. De vliegtijd bedroeg 54 uur en 27 mi nuten. Gezagvoerder J. J. Hondong (links) en tweede bestuurder J. V. van Balkom. die indertijd de .Snip' vlogen, waren gisteren op Schip hol. vanwaar eerstgenoemde naar Curagao vertrok, om de jubileum feesten bij te wonen. In de cockpit van de DC-7 constateerden zij. dat er voor de vliegers toch heel wat veranderd is sinds hun historische vlucht. Van Balkom was door fa milie-omstandigheden verhinderd dez* vlucht ook mee te maken* (Van onze Parijse correspondent) Nadat dinsdag, op de eerste dag van de NAVO-conferentie in Pa rijs. de ministers van Buitenlandse Zaken een tamelijk geslaagde poging deden de tegenstellingen te maskeren of te verdoezelen, heb ben hun Amerikaanse en Franse collega's van Defensie gisteren het kind openhartig bij de naam ge noemd en de koe bij de horens ge vat. De Franse minister van Oor log Guillaumat kwam, zonder twijfel op instigatie van generaal De Gaulle, 's ochtends onmiddellijk al met een motie voor de draad om te protesteren tegen de woorden en de aanvallen, die vorige week door de Amerikaanse generaal Twining tegen Frankrijks militaire politiek en zijn afwijzing van de integratie waren gericht. Guillaumats protest betrof zowel de publiciteit die aan dit incident gegeven was als het karakter van de aanval op een regering. De militairen, zo liet hij uit naam van generaal De Gaulle ver nemen moesten zich maar niet met po litieke aangelegenheden bemoeien. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Gater trad onmiddellijk voor generaal Twining in het krijt en hij nam diens uitlatingen geheel voor zijn rekening. Een feit is een feit en het militaire comité is er niet om sprookjes te verzinnen, zo stelde de Amerikaanse minister vast. We dienen ons hier goed bewust te maken hoe onze situatie nu eigenlijk precies is en waar de verantwoordelijkheden voor tekort komingen schuilen. De secretaris-generaal Paul Henri Spaak had nog even getracht als ver zoener tussen de beide partijen te tre den. Zijn poging had weinig succes. De bom van Twining heeft nu in ieder ge val tot resultaat en de verdienste gehad, de diverse standpunten duidelijk te be lichten. Men weet nu hoe de stukken mi litair en politiek gesproken liggen. Twee factoren spelen hier een belang rijke, men mag zeggen essentiële, rol. Over het ene punt wordt door de Fran sen ook in het openbaar en in de zit tingszaal gesproken. De andere factor komt alleen achter de schermen ter sprake. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville had reeds eer gisteren nogmaals betoogd, dat zijn land ook buiten Europa en speciaal in Afrika levensbelangen te verdedigen heeft. Daarom maakt het aanspraak op een veel belangrijker plaats in de topleiding van de Atlantische organisatie. Zolang Frankrijk die zetel niet wordt toegekend is het dus wel verplicht zijn militaire ta ken zelf en alleen te vervullen en kan het dientengevolge niet berusten in een ver doorgevoerde integratie in Europa. Het andere stuk (dat dus niet op de groene tafel wordt gedeponeerd) hangt direct samen met de internationale si tuatie en in het bijzonder de huidige ontspanning tussen Oost en West. Ge neraal De Gaulle heeft in zijn loopbaan te vaak van een profetische blik als strateeg en militaire deskundige getui genis afgelegd en dient daarom in te zien. dat een hoge graad van integratie onontbeerlijk is. Het Atlantische opperbevel overweegt voor het volgend jaar een gemoderni seerd radarsysteem in heel Europa te installeren waardoor het mogelijk zal worden de Russen tot ver in de Oeral te bespieden. Voor die installatie is de ac tieve medewerking van Frankrijk echter absoluut noodzakelijk. En die militaire noodzaak, die generaal Twining tot zijn delykheden ook in het kader van de NAVO. En hij kan dit gevaarlijke spel voor de Westerse veiligheid op dit mo ment ook spelen dankzij de vredelie vende houding van Kroesjtsjef waar door, militair gesproken, een zeker rust pauze is ingetreden. Wie dit pokerspel zal winnen is voor het ogenblik nog niet tezeggen. Zowel de Amerikanen als de Fransen geven voor het moment nog geen enkele krimp. Men kan alleen zeggen dat wanneer beide partijen op hun onwrikbare standpunt zouden blijven staan de grote winnaar van morgen de lachende derde is van vandaag ofwel: Rusland premier Nikita Kroesjtsjef. Komend weekeinde zal het door de dambreuk zwaar getroffen Fréjus in Zuid-Frankrijk weer per trein te bereiken zijn. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van de spoorbaan. gespannen verhouding Aan de grens tussen Perzië en Irak heeft zich een incident voor gedaan, waarbij één Perzische boer werd gedood en twee werden ge wond als gevolg van beschieting door Iraakse soldaten. Dit incident deed zich voor in het gebied van Sjatt-el-Arab, waarop Irak aan spraak maakt, omdat dit, volgens de Iraakse premier Kassem, 1937 onder druk van Perzië is ge schonken. Twee weken geleden verklaarde Kassem op een pers conferentie, dat dit gebied weer aan Irak zal komen, al hoopte hij dat het grensgeschil in der minne geschikt zou kunnen worden. Per zië zou een krachtig protest tegen de aanspraken van Irak voorbe reiden. De Perzische grenswachten zijn ver sterkt, de Perzische vloot verkeert in staat van paraatheid en de pers dringt aan op verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Tien dagen geleden werd de Perzische ambassadeur teruggeroe pen voor overleg met zijn regering. Hij zal niet naar zijn standplaats terug keren voordat de toestand is opgehel derd. Er zijn ook speciale voorzorgs maatregelen genomen ter bescherming van de olieraffinaderij van Abadan, die nabij het omstreden gebied ligt. Soekarno krijgt meer inaeht President Soekarno heeft de termijn van de staat van oorlog, die hij 33 maanden geleden in Indonesië had af gekondigd, gisteren opnieuw verlengd. In een radiorede waarin hij dit be kendmaakte, deelde de president mee dat hij de bevoegdheden om de krijgswet toe te passen van de leiders van de drie onderdelen der strijdkrachten heeft over genomen. Soekarno bezit nu de grootst mogelijke burgerlijke en militaire macht in Indonesië. HU verklaarde dat de vroegere op standige gebieden nog geconsolideerd moeten worden en dat nog steeds po gingen worden gedaan om verwarring op economisch gebied te veroorzaken. Ook mogen wij niet vergeten, aldus Eisenhower in Tunis President Eisenhower is hedenochtend om 8 uur Ned. tijd in Tunis aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Tunesische president, Bourguiba. Samen begaven zij zich naar het paleis Dar Saada. Op de Amerikaanse kruiser Des Moines door de Middellandse Zee op weg van Griekenland naar Tunis, besteedde Eisenhower zijn tijd aan uitrusten van de vermoeiende reis en aan het voor bereiden van de State of the Union, de jaarlijkse boodsohap, die hij in januari aan het Congres zal voorlezen. Bij het passeren van Malta groette de Britse Middellandse-Zeevloot de Ameri kaanse schepen met 21 kanonschoten. Intussen legde men in Tunis de laatste hand aan een grootscheepse versiering van de stad, waar het overheidspersoneel vandaag vrijaf had om de president te kunnen zien. Naar men verwacht zullen de besprekingen tussen Eisenhower en president Bourguiba de positie van de Franse vlootbasis Bizerta, de Algerijnse kwestie en de dollarhulp voor Tunesië omvatten. Britse vissersboten met 28 man vermist Drie Britse vissersboten met in totaal 28 mensen aan boord worden vermist. De eigenaars van de treiler „Red Fal con" (450 ton) hebben de vrees reeds ge uit, dat het schip en de bemanning van twintig koppen verloren zijn gegaan na een reis naar IJsland. Van twee vissersboten met elk vier man aan boord, de ,JVIaw Wyke" en de „Ky- ana", heeft men sedert 8 december, toen zij zich op 360 km van Aberdeen bevon den, niets meer gehoord. Advertentie vermaarde uitbarsting had geïnspireerd, I Soekarno, dat „zolang West-Iran nog gebruikt generaal De Gaulle nu om zijn I door de imperealisten bezet wordt gehou- eisen door te drijven met betrekking tot den. de soevereiniteit V&n hel land be- erkenning van Frankrijks verantwoor-dreigd blijft". Laagste prijzen Beste service 510 jaar garantie. NIEUWE RIJN 54 Reuzetanker W. Alton Jones is hulpeloos Zwarte Zee en Hudson bieden assistentie (Speciale berichtgeving) De nieuwe renzentanker W-Alton Jones die onder de vlag van Liberia vaart met een Nederlandse bemanning en onlangs op de eerste uitreis Rotterdam aanliep, drijft op de Zuid-Atlantische Oceaan hulpeloos rond met machineschade. De lagers zijn uitgelopen. De sleepboten Zwarte Zee en Hudson van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst hebben order gekregen naar de positie van de tanker te stomen en deze op sleeptouw te nemen naar een haven aan de oost kust van de V.S. De W. Alton Jones was op zijn eerste reis met een lading van 64.000 ton ruwe olie van de Arabische Golf naar Phila delphia rond Kaap de Goede Hoop. De tanker is te diep geladen om het Suez- kanaal te kunnen passeren. Enkele dagen geleden kreeg het schip moeilijkheden met de machine die niet op zee kunnen worden verholpen. De reuzentanker bevindt zich thans op 8 gr. 22 min. zuiderbreedte en 15 gr. 31 min. westerlengte. De Zwarte Zee kan begin volgende week de tanker bereiken. De sleepboot Hudson volgt wat later.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1