...is de eerste coffeïnevrije koffie die zich gedurende zijn 50-jarig bestaan een wereld- "fc reputatie heeft verworven Goedkeuring C.A.O.s gaat thans vrij vlot Gulbranssen niet geaccepteerd in kring van Noorse schrijvers Wachttijd voor aanvullende werken geldt alleen voor de wachtgelders Boekhouder in Wenen verduisterde tweeëneenhalf miljoen gulden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 december 1959 Vierde blad no. 29927 HAG KOFFIE HAG SPAART HART EN ZENUWEN! KOFFIE N HRG KOFFIE HAG - in een modern bedrijf bewerkt volgens bet unieke pro cédé van de uitvinder dr. L. Roselius - bezit alle voordelen van zuivere Hoogland koffie en is volmaakt onschadelijk. Imp: HAG-Verkoopkantoor Haarlem Postbus 619 ZEER GERINGE ACHTERSTAND Toppunt van provincialisme In 1961 kortere werktijd op grote schaal (Van onze parlementaire redacteur) De indruk is gewekt, dat een stapel collectieve arbeidskrachten ligt te wachten bij het College van Rijksbemiddelaars. Deze indruk is onjuist, verklaarde staatssecretaris Roolvink gisteren in de Tweede Kamer. Er is slechts een zeer ge ringe achterstand. De zaken lopen vrij vlot. Er zijn thans C.A.O.'s goedgekeurd waarbij 450.000 werk nemers zijn betrokken in het metaalbedrijf, de grafische indus trie en het confectiebedrijf. Afgezien van bijzonderheden bedroeg de loonsverhoging in de metaalindustrie 5 procent, in de grafische industrie 3.7 procent en in de confectieindustrie 4 procent. In afzonderlijke ondernemingen rariëerde de loonsverhoging van 6 tot 9 procent, omdat hun produktiviteitsstij- ting aanmerkelijk uitgaat boven het ge middelde. Bij gelyke loonronden bleef het arbeidersaandeel in de winst in die ondernemingen dus altüd achter. Tot zijn voldoening kon de staats secretaris constateren, dat by de on derhandelingen over de C.A.O.'s een zekere voorzichtigheid in acht wordt genomen met verkorting van de ar beidstijd. Naar het zich laat aanzien zal echter in 1961 werktijdverkorting op grotere schaal optreden. Ongevraagd advies De vraag is gesteld: wanneer komen iegenen aan de beurt voor loonsverho- nng, die niets hebben te. verwachten ;an gestegen produktiviteit? Laat het •edrijfsleven (werkgevers en arbeiders), iie steeds hebben aangedrongen op het wkrijgen van meer verantwoordelijk- :eid voor de loonvorming, daaromtrent *ns een ongevraagd advies geven, ant woordde staatssecretaris Roolvink. Het niet in de eerste plaats aan de over bid, maar aan het bedrijfsleven de ge- iachten te laten gaan over wat er moet ;ebeuren met de achterblijvenden. In 1957 schreef minister Suurhoff in njn memorie van antwoord: „dat de T'j ere loonvorming geen mislukking nocht worden genoemd omdat bepaal- '8 groepen waren achtergebleven. Vrijere loonvorming .schreef minister iuurhoff, betekent nu eenmaal per de- Snitie verschil in loonsverhoging. Het schijnt in de moderne tijd helaas -iet mogelijk te zijn welvaartsverbete- ring tot stand te brengen langs de weg wan prijsverlaging. Er is echter een miistocht begonnen voor prijsverlaging m in dit opzicht was de staatssecretaris net zonder hoop op resultaat. Er zijn iesprekingen gaande tussen de minister an Economische Zaken en het bedrijfs- fven. van de vroegere loonpolitiek. Daarbij bestond misschien wel de mogelijkheid de laagst bezoldigden iets meer te geven, maar daar js dan toch nooit gebruik van gemaakt. In de provinciestad Andizhan, in Oez bekistan, kwam het leven tot stilstand nadat de plaatselijke autoriteiten ver voer per ezel verboden omdat dit dier zo „onbeschaafd" is en „de stad bevuilt". De Moskouse „Izwestia" schrijft, dat de autoriteiten zich in het tijdperk van de kernenergie en van de verovering der ruimte diep schamen over een dergelijk archaisch vervoermiddel. Voor bezoekers was de stad een onderwerp van spot en derhalve werden op het marktplein 180 ezels in beslag genomen. De „Izwestia" schrijft terecht dat men echter beter deze dieren kan gebruiken dan dat men de mensen dwingt zakken aardappels, bouwmaterialen en andere zware lasten zelf te dragen. Winstpunt Een winstpunt van de vrijere loon- Drming noemde de staatssecreatris, dat ioor de onderhandelingen over de ar- «idsvoorwaarden het overleg tussen werkgevers en arbeiders weer inhoud 'eeft gekregen. De vlot sprekende staatssecretaris, -e met een glimlach naar alle kanten 1 op stuk gaf, merkte in zijn levendige ipliek waarnaar met gespannen aan- acht werd geluisterd op, dat veel van 8 kritiek van de PvdA eigenlijk gericht tegen de vroegere socialistische minis- xs van Sociale Zaken. Als de PvdA nu andringt op verhoging van de ouder- iomspensioenen, waarom heeft minister tourhoff dat dan niet voorgesteld? De ppositie van de PvdA, tot uiting ko nend in een regen van interrupties, ■reeg bü de staatssecretaris geen voet an de grond. De PvdA aanvaardt wel de inkomens- erschillen van zelfstandigen, zei hü, caar ten aanzien van de arbeiders doet ten dat niet omdat men dan de klasse- gdariteit boven alles stelt. Als er thans :og loonachterstanden zijn voor be- aalde groepen, dan is dat een gevolg Ideeënbus voor het verkeer De afdeling verkeersplannen van de 'ordtse politie heeft een verkeersjour aal ontworpen, dat in enkele tientallen remplaren op plaatsen in de stad waar 'Jke dag veel mensen komen zal worden 'rergelegd. In deze journalen zal men ■itiek kunnen uitoefenen op bepaalde 'rkeerssituaties en suggesties kunnen ton. Dit verkeersjournaal valt te ver dijken met een ideeënbus. De Dordtse Wütie wil hierdoor de weggebruikers luwer bü de zorg voor het verkeer be- '8kken. Dagelyks, zo heeft men geredeneerd, orden tienduizenden mensen met de ■oblemen van het verkeer in de stad sonfronteerd. Van hun ervaringen en van hun vaak getwijfeld uitstekende kijk op bepaal- toestanden komen degenen, die zich *t het ontwerpen van plannen van het skeer bezighouden, vrywel nooit iets weten. Het verkeersjournaal acht men goed middel om te ontdekken wat wensen en verlangens van de ver- «rsdeelnemers zyn. De journalen ko- m in Dordrecht te liggen bij kranten- tteaus, grote bedrijven en op andere aten. De aantekeningen in het journaal zul- a niet anoniem mogen geschieden, om de politie in staat te stellen 5 gedane suggesties of voorgestelde ^atregelen nadere toelichting te vra- •i. Auteur ,En eeuwig zingen de bossen' Zelf verbaasd over succes van trilogie (Van onze Amsterdamse correspondent) Als morgenavond de film „En eeuwig zingen de bossen" in Arnhem in pre mière gaat, zal de schrijver van het beroemde boek, dat kortgeleden is ver filmd, de thans 65-jarige Noor Thygfe Emanuel Gulbranssen in de zaal zitten. De schrijver is gisteren voor een vier daags bezoek in Nederland aangeko men en in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam mochten wij j deze uiters tbescheiden, door bronchi- tus geplaagde man, de hand drukken. Trygfe Gulbranssen is eigenlyk hele- maal geen schrijver va nprofessie. Hy stamt uit een oud boerengeslacht en is jaren achtereen tabakshandelaar ge weest, o.m. was hy vertegenwoordiger van een bekende Nederlandse tabaks- firma. Tussen het werk door placht hij van tijd tot tijd impressies op papier te schrijven, en die papieren bewaarde hy I zorgvuldig in een grote lade van zyn linnenkast. Toen een vriend hem eens aanried een novelle te schrijven, en deze inderdaad verscheen, was Gulbranssen zelf ver- I baasd. Nog verbaasder was hij toen in 1933 het boek „En eeuwig zingen de bossen" een zakelyk succes werd. Het boek vormt met de delen „Winden waaien om de rotsen" en „De weg tot elkander" de later zo beroemd geworden trilogie. Zo wordt in deze wereld naas tenliefde gestraft. De heer Frank Beecher en diens echtgenote, die reeds twaalf jaar in Zuid-Afrika woonden en werkten, adopteerden twee jaar geleden een vondelin getje van enkele weken oud. Later bleek het kindje „donker" bloed te hebben, en toen werd het echtpaar voor de keus gesteld het geadop teerde kind op te geven of het land te verlaten Zij kozen het laatste. Dezer dagen arriveerde het echt paar met het geadopteerde kind (op de arm) en de andere kinderen op London Airport. Minister Van Rooy in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) In de wachtgeld- en werkloosheidswet is uitgegaan van de gedachte, dat de kosten van instandhouding van de aan een bedrijfstak gebon den arbeidsreserve gedurende de eerste acht weken van werkloosheid door de bedrijfsgenoten moeten worden gedragen. Daarom, zei minister Van Rooy gisteren in de Tweede Kamer, zul len werkloze arbeiders, die aanspraak maken op wachtgeld, niet direct worden toegelaten tot aanvullende werken (werkverschaffing tegen normaal loon). In het late najaar en in de winter zal de wachttijd ten hoogste vier weken bedragen. Aanvankelijk had de regering wachtweken willen voorschrijven voor alle werklozen, maar gisteren verklaarde de minister, dat de regeling wordt beperkt tot wachtgelders. Hoog genoteerd Merkwaardig De directie van de Zuidhollandse uit geversmaatschappij, die de Nederlandse vertaling heeft uitgegeven, spreekt van een „merkwaardige belangstelling" voor de trilogie, die in literair opzicht nim mer hoog is gewaardeerd, maar die niet temin al 25 jaar met de regelmaat van een klok, wordt herdrukt. In Nederland zijn thans een kwart miljoen exempla ren verkocht. In totaal zijn er acht en een half miljoen in de wereld in om loop. Gulbranssen gelooft van zichzelf niet, dat hy een literator is. In de Noorse schrijverswereld weigerde men de ta bakshandelaar in de kring op te nemen. Het vele geld, dat de schrijver met zyn boek verdiende, besteedde hij voor een groot deel aan de aankoop van een grote boerderij, honderd kilometer van Oslo. Dat gebeurde in 1949. Aanvanke lijk wilde hij rundvee fokken. De laatste jaren legde hy zich geheel toe op de graanbouw. Hij heeft er nimmer toe kunnen be sluiten een tweede boek te schrijven of althans te publiceren. Ingewyden weten, dat in de lade van zijn schrijftafel, een manuscript gereed ligt. Vreest hij nieu we opposities van de Noorse schrijvers? Is hij bang dat dit tweede boek het suc ces van het eerste teniet zal doen? Deze vragen, die een vrouwelijk tolk aan hem overbracht, werden beantwoord met een glimlach. „Het is niet uitgesloten dat het alsnog zal verschijnen", liet hij weten. Geen nazorgsubsiclie voor de emigranten Indien in 1960 de werkloosheid groter zou zijn dan wordt venvacht, zal extra krediet worden aangevraagd voor aan vullende werken. De tegemoetkomin gen waren voor de P.v.d.A. echter onvoldoende en de heer Van Lier diende daarom een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd het be leid ten aanzien van de aanvullende werken ongewijzigd voort te zetten. De stemming over de motie, die niet op een meerderheid kan rekenen, werd aangehouden totdat de minister de Kamer heeft ingelicht over een af spraak in 1953 met het Landbouwschap over de aanvullende werken. Minister Van Rooy had er ook op attent gemaakt, dat er geen sprake van is, dat driemaal wachtweken doorge maakt zouden moeten worden, want in een uitkeringsjaar wordt in totaal slechts acht weken wachtgeld genoten. Van de regeling zal dus ook geen remmende werking uitgaan op het aanvaarden van werk in het normale bedryfsleven. Emigratiepolitiek is een onderneming van lange duur en daarom zag minister Van Rooy geen reden het emigratie- beleid om te buigen wegens tydelyke spanningen op de arbeidsmarkt. De Nederlandse zorg voor de emigranten moet op een gegeven moment ophouden. Dat is ook de mening van de ontvan gende landen. Zij stellen geen prijs op nazorg van Nederlandse zyde. Daarom wilde de minister een nazorgsubsidie niet overwegen. Op het schema van uit te voeren plannen heeft minister Van Rooy een nieuwe invaliditeitswet en een algemene kinderbijslagwet het allerhoogst geno teerd. Er wordt hard aan gewerkt. Dat wil echter niet zeggen, dat er op heel korte termijn resultaten kunnen worden verwacht, want de technische uitvoering van de plannen is moeilijk en vergt veel tyd. Met de algemene kinderbijslagwet is men echter verder dan waarschijnlyk wordt gedacht. Waarschynlyk komt binnen een half jaar de Memorie van Antwoord met wijzigingen van het wetsontwerp. Wat de ziekteverzekering voor bejaar den betreft, wordt gewacht op een advies van de Sociaal Economische Raad en van de Ziekenfondsraad. Minister Van Rooy, op wie de laatste maanden veel kritiek is uitgeoefend, had zijn sociaal beleid behoorlyk verdedigd, niet slechter dan de andere ministers hun begroting hadden verantwoord, maar op de heer Van Lier (PvdA) had de rede van de minister toch de indruk gemaakt van een „cursus loonpolitiek voor beginners". Algemene vergunning De minister had in herinnering ge bracht, dat de vryere loonvorming reeds in 1956 was aanvaard door een vorig kabinet op advies van de Sociaal Econo mische Raad en de Stichting van de Arbeid. Op 19 maart 1956 werd algemene vergunning verleend voor een loonsver hoging van ten hoogste 6 procent. In het nu gevolgde systeem is geen maxi mum gesteld, maar is de loonsverhoging gebonden aan de styging van de pro duktiviteit, waardoor er geen reden is Minister De Rous sprak met Bakkerijstichting Prijsverhoging onaanvaardbaar De minister van Economische Zaken heeft gistermiddag het bestuur van de Ned. Bakkerijstichting ten departe- mente ontvangen in verband met de in een aantal plaatsen recentelijk doorge voerde prijsverhoging voor brood, zon der overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken. Tijdens dit onderhoud heeft de minister de Bakkerijstichting erop gewezen, dat de handelwijze van de bakkers in de betrokken plaatsen voor hem onaanvaardbaar is en dat aan de stichting dringend verzocht is medewer king te verlenen om deze prijsverhogin gen onmiddellijk ongedaan te maken. De Ned. Bakkerij stichting kan dit standpunt delen en heeft hieraan haar volledige medewerking toegezegd. De Bakkerijstichting heeft voorts een ver zoek tot broodprijsverhoging in het ge hele land bij de minister aanhangig ge maakt in verband met de gestegen bloemprijzen. De minister heeft hierop medegedeeld dit verzoek tot prijsverho ging in overweging te zullen nemen en de bakkerijstichting uiterlijk 4 januari zyn beslissing te zullen mededelen. Hr. Ms. Overijssel 22 december thuis Hr. Ms. jager „Overijssel", die onder commando van kapitein ter zee S. L. de Jong uit Ned. Nieuw-Guinea op thuis reis is naar Nederland, zal op dinsdag 22 december omstreeks 12.30 uur in de haven van Den Helder arriveren. 's Morgens om 7.00 uur zal de bevel hebber der zeestrijdkrachten vice-admi- raal L. Brouwer zich te IJmuiden aan boord van Hr. Ms. Overyssel begeven om de commandant en bemanning van de oorlogsbodem te begroeten en de laatste etappe van de reis tot Den Hel der mede te maken. Ter rede van Den Helder zal het schip welkom worden geheten door de com mandant zeemacht in Nederland, vice- admiraal G. B. Fortuyn, die zich daar toe per sloep aan boord zal begeven. voor prysstyging als gevolg van loons verhoging. Daarentegen hadden de alge mene loonronden steeds de geldontwaar ding door stygende prijzen in de hand gewerkt. De loonvorming in nieuwe styl voltrekt zich thans vrij vlot na de aan- loop-moeilykheden. Binnenkort zal het College van Ryksbemiddelaars weer beslissen over een groot aantal collec tieve arbeidsovereenkomsten. Flink verdiend Gulbranssen heeft een flink kapitaal tje met zyn trilogie verdiend. Maar hy vraagt zich af wat hij met al dat geld moet doen. Hü heeft destijds een boer derij gekocht en voor zün vrouw een grote vleugel. Verdere wensen heeft hü niet. Maar in Noorwegen weten tal van liefdadige verenigingen hem wel te vin den, zü kloppen nimmer vergeefs bü hem aan. De tabakshandelaar-schrüver-boer be zocht ons land tien jaar geleden voor het laatst. Tüdens het huidige bezoek, dat vier dagen zal duren, wordt hü ver gezeld van zün 28-jarige blonde dochter Ragna. Hü heeft nog een zoon van 27, die een eigen boerenbedrijf bestuurt. Geschrokken Zün indruk van de film? Hü wil er geen kwaad van zeggen. Hij noemt de sfeer en de natuuropnamen buitenge woon goed getroffen. Maar van anderen weten wü, dat hü wel wat geschrokken is toen hü merkte dat de „seks" in de film een grotere plaats heeft gekregen dan in het boek. De Oostenrijkse film- maatschappü heeft overigens tevoren geen overleg met de schrijver gepleegd. Gulbranssen zag de film pas toen deze vorige maand in Noorwegen werd ge draaid. Er speelt slechts één Noorse ac trice in mee. Vandaag woont de heer Gulbranssen een ontvangst bij in hotel „Central" te Den Haag, morgen zal hij met hoofd rolspeelster Anna Smolik, aanwezig zün bij de filmpremière in Arnhem en op de laatste dag van zijn bezoek aan Neder land, zaterdag, zal hü een rondvaart maken door de havens van Rotterdam. Groei van grafische nijverheid in 1959 Stormachtige ontwikkeling reproduktie-techniek „Het ziet er naar uit. dat dit jaar voor de eerste maal in de geschiedenis van de boekdrukkunst meer dan 8.000 boek titels in ons land zullen verschijnen. De eerste tien maanden van dit jaar ver schenen er 6578 titels, waarvan meer dan de helft (nl. 3666) eerste drukken. Dit is 49o meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Bovendien is de gemiddelde oplaag der boeken stü- gende". Dit heeft de voorzitter van de „Fede ratie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrüf". de heer Jos. A. M. Cleerdin, gistermiddag meegedeeld ter gelegenheid van de presentatie van het kerstnummer „Drukkersweekblad auto lijn 1959". dat ditmaal is gewüd aan de bübel, het land van de bübel en aan Is raël. Dit boekwerk is bedoeld als spe cimen van het vakwerk der Nederlandse typografie. Het zal in binnen- en bui tenland worden verspreid. De heer Cleerdin deelde voorts mee, dat ondanks de moderne vormen van vrijetijds besteding het lezen een voor aanstaande plaats blüft innemen. Onder invloed van de toeneming der bevolking, van het onderwijs en van de welvaart is de vraag naar drukwerk in het algemeen stijgende. Voor de grafische industrie is vooral van betekenis dat deze stüging niet alleen de kwantiteit, doch eveneens de kwaliteit betreft. De rechtstreekse uitvoer van drukwerk (Zowel boek- en diepdruk als steen- en offsetdruk) tezamen met de indirecte uitvoer door de uitgevers, steeg dit jaar met 15Deze uitvoer loopt thans tegen de 100 miljoen gulden per jaar. Voor 1960 wordt een belangrijke toeneming ver wacht. Tenslotte deelde de heer Cleerdin mee, dat op het ogenblik de reproduktie- techniek zich stormachtig ontwikkelt. Dit stelt aan de drukkersbedrüven hoge eisen voor wat betreft de investeringen. Er is nog steeds een tekort aan arbeids krachten in de grafische nüverheid. DONKERSTEEG /4> TEL2S9B2 LEI OEN Oyi tcymveteji kunt U waOUcn djJJJGEiy Kerkelijke autoriteiten van het bisdom waren wel wat te goed van vertrouwen Zonder een woord van afkeuring of verwyt berichten de Oostenrükse bla den elke dag uitvoerig over dit proces, dat aan het einde van de week zal worden afgesloten. De lezers vragen zich echter af of men van kerkelüke züde niet te goed van vertrouwen is geweest en waarom deze verduisterin gen niet veel eerder door een jaarlykse controle aan het licht zün gekomen. Hij leefde jarenlang bescheiden totdat.... (Van onze Weense correspondent) Voor de Oostenrükse rechtbank staat op het ogenblik een kleine en beschei den man, die als kassier van het Bis dom Wenen het kapitale bedrag van 16.8 miljoen schilling heeft verduis terd, dat is meer dan 2.5 miljoen gul den. In Oostenrük is de zogenaamde kerkbelasting de voornaamste bron van inkomsten voor de kerkgenootschap pen. Voor het bisdom Wenen worden deze gelden centraal geadministreerd en dan besteed voor de bouw of het herstel van kerken en scholen, voor- namelijk echter voor de salariëring van geestelyken en employé's in ker- kelyke dienst. De administratie van deze bedragen, die jaarlyks verschei dene miljoenen uitmaken, was sinds 1939 in handen van een zekere J. Wim- mer, een eerlyke en kundige boekhou der, die zich nu voor de rechter moet verantwoorden. Hy leefde bescheiden en deed jaren lang zün werk zó goed, dat hü het vol ste vertrouwen van de kerkelüke auto riteiten genoot. Het is begrüpelük, dat deze man. die met miljoenen omging, zelf ook wel iets meer wilde verdie nen. Na vanaf 1939 volkomen correct zyn werk te hebben gedaan, meende hü in 1953 een goede kans te zien om binnen korte tyd veel geld te verdie nen. Voor een gunstig schünende transactie van twee miljoen scheer mesjes, die door Zwitserland zouden worden aangekocht, had hü 450.000 schilling nodig, waarvan hü tezamen met de rechtskundig adviseur van het bisdom uit eigen middelen 50.000 op bracht, de rest nam hü uit de kassa van het bisdom. De transactie mis lukte, de scheermesjes verroestten in het douane-depot, maar het kapitaal moest worden aangezuiverd. Hiervoor zocht de boekhouder naar andere gun stige gelegenheden en viel hierbij in de handen van een bedrieger, die hem eerst voor het „Interessante Blatt" wist te interesseren en daarvoor na- tuurlük bedrüfskapitaal vroeg. Dit nam de boekhouder opnieuw uit de kassa en het blad ging natuurlük failliet. Fantastisch plan Daarna werd hem het fantastische plan voorgespiegeld om oude Ameri kaanse Liberty-schepen op te kopen en die dan met grote winst van de hand te doen aan de Sovjet-Unie. Hier voor waren miljoenen nodig, die de boekhouder telkens weer uit de kassa kon nemen, omdat men hem niet con troleerde. Bü deze manipulatie is een zekere Van der Kind als tussenpersoon opgetreden, een Nederlander, die in andere zaken ook reeds met de Oostenrijkse politie in aanraking is ge komen. De laatste fase van deze tra gedie bestond in de aankoop van echte (of valse) schilderüen van Picasso en Rubens, die veel geld moesten op brengen, maar die nooit werden gele verd, ofschoon de boekhouder er mil joenen voor had verduisterd. Nu staat hü voor de rechter en hü geeft zün schuld volledig toe, alleen blykt, dat hy van al deze verduiste ringen persoonlük geen enkel voordeel heeft gehad. Hü verklaart echter wel dat de rechtskundig adviseur en twee andere compagnons medeplichtig zün geweest, doch deze heren wassen hun handen in onschuld. Viering „Geloftedag" (Van onze Haagse redactie) Onder grote belangstelling Is gister avond in de Haagse rolzaal door het Al gemeen Nederlands Verbond voor de zevende maal na de oorlog de Zuidafri- kaanse Geloftedag (Dingaansdag) ge vierd. „Wat als gevolg van de jongste we reldoorlog de bevrijdingsdag voor de Westeuropese volken is, betekent „Ge loftedag' voor Zuid-Afrika, namelijk de overwinning, het voortbestaan en de handhaving van de hogere waarden van de Westeuropese christelijke beschaving in Zuid-Afrika", zei de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Gel- denhuis in zijn feestelijke rede tot de ge nodigden. „Voor Zuid-afrika is Dingaansdag een van de belangrijkste dagen van het jaar. We gedenken dan de gebeurtenis van 121 jaar geleden, toen een kleine troep blanken een overwinning behaalde tegen de geweldige overmacht van Zoeloeko ning Dingaan, die de blanken uit Natal wilde verdrijven", aldus de ambassadeur. De heer P. Korthuys, gewezen attaché voor pers en culturele zaken bü de Nederlandse ambassade te Pretoria, her innerde in het kort aan de feiten, die ten grondslag liggen aan Geloftedag. Hij liet een gesprek voeren tussen een boer. een Britse Afrikaan, een Bantoe en een Nederlandse immigrant, waarin deze hun visie op het regeringsbestel in Zuid- Afrika gaven. Volgens de heer Korthuys meent de Nederlandse immigrant dat er in Zuid-Afrika een groeiend nationaal besef is waar te nemen, dat de Neder landse taal daar steeds meer op de achtergrond raakt, in vergelüklng met het Engels. Chr. Lombard, lector, droeg enkele Zuidafrikaanse gedichten voor met de liefde als onderwerp. Een vocaal kwar tet bracht liederen ten gehore, begeleid door Chris Veelo, die eveneens werken van Zuidafrikaanse componisten ten gehore bracht. Hulp aan droogtegebieden Vandaag zyn de laatste 176 militaire vrachtauto's naar de droogtegebieden gereden met door de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties bij eengebracht veevoeder. Op het ogen blik is het aangebodene wel ongeveer opgeruimd, zodat het transportprobleem niet groot meer is. Wel is het mogelük dat dit probleem zich weer zal doen voelen als in de loop van de komende maanden de bietekop pen e.d. worden opgevolgd door andere soorten „nood-veevoer", zoals büv. stro en spruitekoppen. Wat de eventueel door de regering nog te nemen hulpmaatregelen voor de droogtegebieden betreft vernemen wü. dat men in kringen van het Landbouw schap het meest voelt voor een toeslag per hectare. Men zou daaraan de voor keur geven boven het uitgeven van re ductiebonnen voor krachtvoeder.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11