Lezers schrijven Ka Vee Wee SCAPINO-BALLET OOGSTTE IN LEIDEN WEER SUCCES JnlifyU'/ifiifie 7/licfy Het drama te Gemert zorgt weer voor een feestelijke verrassing LEIDSE ZEEUWEN LACHTEN HARTELIJK OM EEN KLUCHT 22 victory! !&nct J. G. N. Renaud vertelt over de historie van „Den Burcht" Neutrale voorlichting Gastspelersbeproefden hun krachten op traag praatstuk pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 december 1959 Vierde blad no. 29925 in de dansbewegingen hun fantasie heb ben herkend. Tot slot „Kleurverschil", naar een idee en op tekst van Adriaan Morriën. Hier gaat het hoofdzakelijk om de beweging. Geen verhaal dus. De idee. dat aan dit abstracte ballet ten grondslag ligt, is, dat verschil in kleur levendiger aspecten biedt dan gelijkheid in kleur, zo werd de jeugd medegedeeld. Er gaat van dit modern werkje een grote suggestieve kracht uit en het werd met veel begrip gedanst. Het is een spel van licht en donker, van vreugde en verdriet, kortom een interessant pro gramma-onderdeel. Uit het spontane applaus bleek wel hoezeer de scholieren het gebodene hebben gewaardeerd. De presentatie van de gehele groep was deze dank en waardering dan ook ten volle waard. Niet onvermeld mag blij ven de naam van de pianist-componist Luctor Ponse, die zelf achter de vleugel zat om voor de muzikale begeleiding te zorgen. Het was een reeks geslaagde voorstellingen! fjrie jeugdvoorstellingen in Schouivburg Leidse danseres xiek, programma gewijzigd oar waren ze dan weer, de dansers danseressen van het Amsterdamse pio-ballet. Nu op uitnodiging van leidse commissie esthetische vor- g van de schooljeugd, die zich o.m. loei stélt de kinderen liefde voor theater in het algemeen bij te \gen. Dank zij de grote activiteit deze commissie hebben de jongens meisjes al heel wat (toneél)voor- ingen kunnen bijwonen. Gisteren nndaag echter geen toneel, maar 11! Tot driemaal toe was de tuwburg een verzamelplaats van wonden leerlingetjes van openbare bijzondere scholen voor l.o., v.g.l.o. Lp. hebben niet alleen genoten van de ïtige balletten, maar ook veel ge- Voor sommigen betekende dit be- aan het theater de eerste con- tatie met de wereld van de dans, anderen een hernieuwde kennis- ing met een aantal van hen. die er i van leven. Ook wij hebben weer veel genoegen de verrichtingen van capino-groep op het overigens veel leine podium gade geslagen. Wat telkens weer opvalt wanneer wij capino te gast zijn is het uitge- e repertoire. Slechts een klein ge- t van het gevarieerde programma een herhaling van hetgeen de ar- n van Hans Snoek enkele weken en nog in de Stadsgehoorzaal iten. Ook dit keer was er een ver ia ballet, n.l. „De Bremer Stads- kanten". De choreografie was van [meester Jan Rebel en derhalve kend. Jammer echter, dat de be- t ruimte de meeste dansers parten de, men werd meer dan eens em- b zijn bewegingen belemmerd, en, het is bepaald niet gemakkelijk i de oude Leidse Schouwburg naar en te dansen. Het eerste program immer duurde o.i. wel wat erg lang, el de kleurrijke kostuums en de terende decors, beide van Wim oer, de aandacht van de kinderen durend gevangen hield. Na afloop iet spannende verhaal van „de er Stadsmuzikanten" moest de no-figuur, die tegen het einde van oorstelling het een en ander van afkomst vertelde, een wijziging in irogramma aankondigen. Dit in nd met ziekte van een der danse- onze stadgenote Loes Zindel. De was nu gevallen op „Klein sa- pel", een aaneenschakeling van onierende en soepele bewegingen uziek van Ravel. Vrolijker ging het is de „Repetitie" toe met de oefe- ïi van de meisjes aan de barre en agerijen van de jongens daarvoor, raart en plezier werd er tijdens „oefeningen" gedanst. Er stond en sprookjesfragment op het pro- ma vermeld: „Doornroosje". Sca- vertelde evenals bij de andere bal- zelf iets over de inhoud van het en de kinderen zullen ongetwij- Tooral waar het verhaal bekend is, Zaak tegen beihamels achter gesleten deuren De zaak tegen de Wassenaarse jon gelui, die enkele weken geleden op de Voorstraat te Katwijk aan Zee een rel hebben ontketend en daarbij een politie man verwondden, is vanmorgen door de Haagse rechtbank achter gesloten deu ren behandeld. Kerstviering Koninklijke familie De Koninklijke familie zal dit jaar het kerstfeest vieren met het personeel werkzaam te 's-Gravenhage en Wasse naar en him gezinnen op dinsdag 22 december. De viering vindt plaats in het koets huis van de Koninklijke stallen te Den Haag. Sugar Ray Robinson, de wereldkam pioen in het middengewicht, die sinds hü in maart 1958 de titel won van Car men Basilio geen gevecht meer heeft geleverd, kwam gisteren in Boston voor het eerst na twintig maanden weer in de ring, tegen de half zwaargewicht Bob Young. De scheidsrechter stopte het op 10 ronden vastgestelde gevecht na 1 min. en 18 sec. in de tweede ronde, nadat Robinson zijn zwaardere tegenstander vijfmaal had neergeslagen. Advertentie Mg? verkouden UEP VLUCHT VOOR Ouderavond o.l.s. Telderskade Gisteravond had in de aula van de Openbare Lagere School aan de Telders kade een drukbezochte oudervergadering plaats. De bijeenkomst werd geopend door het hoofd der school, de heer Th. van der Veen, die vooral op de geweldige •groei van het aantal leerlingen wees. Onder voorzitterschap van de heer A. te Wechel werd vervolgens de agenda af gewerkt, waaronder het benoemen van drie nieuwe leden der oudereommóssie. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze genoten de aanwezigen van een zeer interessant filmprogramma, aangeboden door het bekende reisbureau Liss one-Lindeman. jdagavond zijn te Gemert vijf es bij een brand omgekomen. De ten, van wie het oudste 7 jaar en het jongste 11 maanden, waren i thuis. De brand is om half zeven skt. De ouders waren boodschappen in Helmond. Conclusie: de ouders n de middag weggegaan, in ieder ruim vóór zes uur. Ze zijn 's avonds uur eindelijk gevonden. Wanneer die ouders van plan geweest te komen? Wie had de kinderen bed zullen brengen? Wie zou hun rond eten gegeven hebben? ;6chijnt in de zuidelijke provincies meer voor te komen, dat kinderen aan hun lot worden overgelaten. De er van de vijf omgekomen kinde- *as gehuwd in 1951 en is thans 29 had reeds 5 kinderen. Is haar ezin niet over het hoofd gegroeid? omen die gevallen niet veel vaker medisch-hygiënische toestanden eer veel verbeterd. De zuigelingen- e is tot een minimum terugge- 't. Door massale inentingen beho- ferfgevallen aan besmettelijke kin- *ten tot de zeldzaamheden. Vroe- ebeurde het, dat van een gezin van Weren er soms 9 of meer overleden, öja geen toestanden, die men uit en christelijk oogpunt zou wensen. echter staan ouders van 10 tot 15 ren voor de enorme taak deze kin- alle op te voeden en groot te en. Die taak loopt menigeen over °ofd. De kinderzegen wordt voor mensen een bijna ondraaglijke op en hun vruchtbaar huwelijk wordt Seen vreugde, maar een angstige als deze 10 tot 15 kinderen zijn geworden, zij het dan met een aan verzorging en aandacht, m dan werk van hen te vinden en te vergeten woongelegenheid? het geen tijd aandacht te beste den aan regeling van het kindertal en eindelijk eens af te rekenen met een De Nederlandse roman-, toneel- en kinderboekenschrijfster Anne M. van Gogh-Kaulbach, die op 31 december haar negentigste ver- een lichte sigaar J voor jaardag hoopt te vieren. Leidsche Wolspinnerij wijzigt de statuten In de hedenmorgen in „De Turk" ge houden tweede vergadering van de N.V. Leidsche Wolspinnerij werd het door commissarissen ingediende voorstel tot statutenwijziging z.h.s. goedgekeurd. Door deze wijziging kan de directie In het vervolg, voorzover de winst in de vennootschap op het ogenblik der uit kering het toelaat en met goedkeuring van commissarissen, besluiten tot uit kering van één of meer interimdividen den op rekening van het te verwachten dividend. Al hetgeen in deze statuten is bepaald ten aanzien van dividenden is eveneens van toepassing op interim dividend. Nadat de notulen van de vorige en deze vergadering waren goedgekeurd, deelde de heer E. Bennink Bolt, com missaris, als voorzitter optredende, mede dat de koninklijke goedkeuring onver wijld zal worden aangevraagd. Leidse amateursfotografen De Leidse Amateurfotografenvereni- ging besprak gisteravond in De Doelen onder leiding van de heer J. G. Gom- pelman de resultaten van de tweede ronde der jaarlijkse competitie zwart wit. Als onderwerp was opgegeven „Schepen, in de meest uitgebreide zin van het woord". Een vrij moeilijke op dracht, zoals bleek uit de kwaliteit van het ingezonden materiaal. De meeste inzenders hadden, waar schijnlijk met het doel iets aparts te brengen, te fragmentarisch gewerkt, wat in het algemeen de opbouw van de foto niet te goede kwam. Doordat de foto's veel stof tot discussie leverden, was deze ronde der competitie voor alle leden misschien wel zo leer- Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie ▼oorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na iazending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam een fraaie „INDUS" kalender met 12 schitte rende foto's van Zwitserse landschappen uitge voerd in natuurlijke kleuren cadeau. Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouw baar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam:- Adres: Woonplaats zaam als een inzending van louter goede foto's. Voorzitter Gompelman deelde met eni ge trots mede, dat van vier leden, te weten mevr. W. B. Wajon-Stroethof en de heren dr. J. Versteeg, G. Kikkert en J. G. Gompelman. foto's zijn geplaatst op de Amsterdamse Kerstsalon, de na tionale foto-tentoonstelling in Arti et Amicitia. „Jong leven op Morgenrood" De grote zaal van „Den Burchtwas bijkans te klein om de Zeeuwse „ko lonie" in Leiden te bergen. Zoveel leden van de vereniging „Luctor et Emergogaven gisteren op de toneel avond van hun belangstelling voor de prestaties van de enthousiast spelende amateurs blijk. In Zeeuwse kleder dracht werd opgevoerd Jong leven op Morgenrood"een vervolg op het blijspel „De Klompe en de Goudvis" dat de vorige maal ten tonele werd gebracht. De zo populaire spelers en speelsters maakten van deze klucht wat er nog van te maken valt. Succes hadden zij overi gens wel: er werd van het begin tot het eind hartelijk gelachen om de talrijke koddige situaties, welke zich voordeden op de boerderij van Eine Geschiere <G. v. d. Graawi Alles draait in dit stuk om de ongeboren zoon van Morgenrood's eigenaar. Na een vervelend misverstand, dat tydens een onverwacht bezoek van de oude oom Wullem (A. K. Boogert) aan de boerenhofstede ontstond, beslui ten Eine en zijn vrienden de norse boer in ruste maar in de waan te laten, dat er nieuw leven op „Morgenrood" is ge komen. Wanneer dan de jongste spruit van Geert de Buk (N. L. van Dalsen) vaste knecht bij Geschiere, de rol van Eine's zoon, zij het onbewust, op zich heeft te nemen bereikt de kolder haar Advertentie ct. Dateert vermoedelijk uit twaalfde eeuw Het is altijd moeilijk uit de dage lijkse sleur over te stappen naar hon derden jaren geleden. Wanneer men echter een boeiend en geestig causeur als de heer J. G. N. Renaud, conser vator bij de Rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek uit Amersfoort, hoort, wordt deze moei lijkheid vlug opgelost. De Vereniging Oud-Leiden had naar aanleiding van het feit, dat tien jaar geleden het voorlopig onderzoek van de Leidse Burcht werd afgesloten, de heer Re naud uitgenodigd een lezing over zijn bevindingen tijdens de opgravingen te houden. In de sfeervolle omgeving van „De La kenhal" hebben de leden van Oud-Lei- aftandse moraal, die zelfs voor geen gisteren een leerzame avond gehad, enkele leer tot de dogmatiek behoort? De heer Renaud. die de leiding had A. B. J. VAN DER VLIET- bij de opgravingen in dit oude. zo niet DE VRIES, artr De heer Schüller verwondert zich er over, dat het „Neutrale Leidsch Dag blad" in haar rubriek „Lezers schrij veneen ingezonden stuk van mij heeft opgenomen over het optreden van Delgado in Nederland onder auspiciën van de P. v. d.A. In de eerste plaats gaat het hier om mijn mening en niet die van het Leidsch Dagblad. Zou in de tweede plaats het Leidsch Dagblad t.o.v. het plaatsen van kopjj nooit het standpunt van één van de vele niet-neutrale lezers, zoals U en ik, kunnen opnemen, dan zou het een saaie boel worden. Of mag misschien alleen datgene opgenomen worden, wat dhr. Schüller goedvindt? Wat blijft er dan over van het „vrije woord", dat de dhr. Schüller heet te propageren? In de derde plaats heeft het Leidsch Dagblad Uw stukje toch ook opgenomen, hoewel Uw standpunt ook niet bepaald neutraal genoemd kan worden. Dit is nu juist het kenmerk van neutraliteit. Dat ik zo onnozel en naïef ben om te denken, dat het lezend, luisterend en kijkend publiek van pers, radio en tele visie niet weet, dat Portugal een dicta- tuurstaat is, is voor mij een vraag maar voor U kennelijk een weet. Heeft U hierover soms een enquête gehouden? Zó onnozel en naïef ben ik nu ook weer niet om niet te weten, dat een gedeelte van de pers, radio en televisie sterk ge kleurd is dat hun voorlichting gekleurd is en dat ze al hun best doen om de lezers, luisteraars en kijkers een ge kleurd beeld op te dringen. In dit op zicht is Göbbels (onzaliger nagedachte nis) een goede leermeester geweest. U schrijft dan ook terecht, dat de jaren 19401945 U en de Uwen genoeg geleerd hebben. De democratische socialisten schuwen de waarheid niet, schrijft dhr. Schüller. Over demagogische bombast gesproken! Maar dan toch alleen de „waarheid" in een gekleurd gewaad en zoals die „aangepast" in hun kraam te pas komt. Een ingezonden stuk van mij in die ge kleurde pers wordt niet opgenomen. Leve het vrije woord! Dat er een gebrek aan goede en „neu trale" voorlichting over Portugal bestaat hier te lande, toont U, heer Schüller, met Uw stukje maar al te duidelijk aan. Ik hoop dan ook, dat van „neutrale" zijde hier meer „neutrale" aandacht aan geschonken wordt. Bovendien blijkt dhr. Schüller over helderziende eigenschappen te beschik ken. wanneer hij beweert, dat hij precies weet. wat voor een heilstaat ik al lang voorsta. Hij weet dan meer dan ik er over weet. Wat ik wél weet is, dat het niet de marxistische heilstaat is, zoals die dhr. Schüller c.s. voorstaan. Ik ge loof namelijk niet in het kunstmatig aanwakkeren van tegenstellingen tussen bepaalde groepen van onze bevolking. Overigens respecteer ik de overtuiging van dhr. Schüller ten volle. Laat hij my dan ook de mijne gunnen als goede democraat. Mr. T. Q. DEKKER, Leiden. oudste stadsgedeelte van Leiden heeft tijdens zijn opgravingen verscheidene ontdekkingen gedaan. Men moest bij het afschaven van de grond bijzonder voorzichtig te werk gaan in verband met de beplanting aan de binnenzijde van het bouwwerk. Werd aanvankelijk verondersteld dat, aan de hand van reeds eerder gedane opgra vingen door de bekende archeoloog Wol- verda, er binnen de omheining huizen of gebouwen hebben gestaan, dit bleek bij latere onderzoekingen niet het geval. Spreker kwam tot de ontdekking, dat de toentertijd gevonden sleuven waarin zioh steengruis bevond, onderling niets met elkaar uitstaande hadden. Wel is men toen tot die ontdekking gekomen dat bij de bouw gebruik is gemaakt van tuf- en baksteen. Bij de laatste onderzoekingen is ko men vast te staan dat binnen de muren een kleine toren heeft gestaan. De plaats daarvan moet gezocht worden vlak achter de ingangspoort. Over de bouwdatum van Den Burcht zijn nogal wat afwijkingen te constateren. Profes sor dr. H. ter Knile heeft in verband met de economische toestand en af gaande op een document uit die dagen het Jaar 1064 genoemd. Men kwam la ter echter tot de conclusie dat ten eer ste aan de echtheid van het document wel te twijfelen viel en ten tweede, dat de tegenwoordige constructie van de wallen niet uit die tijd kan dateren. In het jaar 1156 werd voor het eerst officieel gesproken over een sterkte bin. nen de Leidse muren. Een zékere Ale- wijn. toenmalig heer van Den Burcht, geeft zijn bediende opdracht zich daar heen te begeven. Mocht dit jaartal nog niet helemaal juist- zijn, dan is dit wel het geval met 1205. wanneer Ada van Loon zich voor de binnen nikken de Frie zen terugtrekt in haar veste- Trouwens ook uit architectonisch oog punt bezien moet de twaalfde eeuw wel als uitgangspunt worden genomen. De weergang, die binnen tegen de muur is gebouwd en waarop de boogschutters zich bij een aanval kondèn verdedigen, moet gezien worden als een bouwpro- dukt dat de kruisvaarders in het Heilige Land hadden gezien en hier in meer ge perfectioneerde vorm hebben benut. Ook de zogenaamde spaarbogen, waar op die weerganc rust. ziln uit die kruis tochten overgebleven. Met deze bewilzen me°nde spreker zijn conclusie bevestigd te zien Na de pauze toonde de heer Re naud enio-e lichtbeelden van oude ver dedigingswerken uit binnen- en buiten land. Aan de hand daarvan heeft hü de leden laten zien. dat. de Leidse Burcht wel een bijzonderheid is in verband met het niet. aanwezig zijn van een grote verdedigingstoren, de zogenoemde don- Jon. hoogtepunt. Niet ontkend kan worden, dat er weer met veel plezier is gespeeld. Het tempo kon echter naar onze smaak wel iets opgevoerd worden. Er werd uiteraard in Zeeuws dialect gesproken, zodat degenen, die niet uit Zeeland ko men de oren terdege moesten spitsen. Noemen wy nog de namen van de ove rige spelers en speelsters: de dames Van Galen. Nauta en Van Dalsen en de he ren Rietmulder en v. d. Graaf. Het Leids Kamerorkest van J. Trouwee zorgde tussen de verschillende bedrijven door voor een melodieuze klankenregen. Ten einde de onkosten van dit genoeglijke samenzijn te helpen bestrijden werden er in de pauze weer lootjes verkocht, waarop volgens traditie heerlijke bolis- sen konden worden gewonnen. Het was dus al gezelligheid wat de klok gister avond voor de Leidse Zeeuwen sloeg! Zij tot slot nog vermeld het voornemen van de toneelclub om dit seizoen nog een tweede stuk op te voeren. Ver. Bedrijfsvoorlichting Rijnstreek-West Hedenmorgen heeft de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Rijnstreek West in ..Den Burcht" haar jaarlijkse studie- oohtend gehouden. De voorzitter, de heer E. C. Pa arde- kooper sprak een kort woord van wel kom in het bijzonder tot de heer A. v. d. Hoek. adviserend lid en de heer P. C. Muntjewerf van de Stichting Proefsta tion voor Akker- en Weidebouw. Spre ker stelde het op zeer hoge prijs, dat de heer Muntjewerf bereid was gevonden te spreken over ..Het weidebedrijf in de toekomst". De grote spreiding in het bedrijf, al dus inleider, heeft tot resultaat dat de kostprijs voor melk varieert van 15 tot 35 ct. per kg. waardoor verschillen van f 10.000 in de uitkomsten optreden. Het doel van de voorlichtingsdienst er op gericht door adviezen tot verlaging van deze kostprijzen te komen. Zo mag verhoging van de investeringen niet leiden tot een kostprijzenverhoging. Op merkelijk is. dat bij eenzelfde advies toch de resultaten zo verschillen. Daar om wordt geen algemeen advies gege ven, doch wordt bedrijf voor bedrijf be keken en worden de productieomstan digheden nagegaan. Met enkele voorbeelden lichtte spreker een en ander nader toe. Vervolgens gaf hij nog een uitvoerige uiteenzetting over enkele eenvoudige, doch doeltreffende middelen, welke kunnen leiden tot kost prijsverlaging. „De Muurvan Joaquin Sotelo De Spaanse auteur Joaquin Calvo kort. maar typisch rolletje voor zijn Sotelo moet zijn toneelspel ,,De Muur" in de tweede helft van de jaren dertig geschreven hebben. Hoe de R.-K. Leidse Toneelgroep „De Gastspelers" aan dit dus bejaarde en door M. van Unen bovendien vrij stijfjes vertaalde stuk is gekomen, weten ivij niet, maar een gelukkige vondst was het niet. In het verhaal gluurt een welgestelde Spanjaard tijdens een hevige hartaanval even in het grijzende aangezicht van de dood. Deze verschrikkelijke aanblik doet hem besluiten zijn leven te veranderen. Hij wil op het goede pad terugkeren en boete doen voor een eens begane mis stap. Zijn vruchtbare landerijen, die hij Jaren tevoren door allerlei kuiperijen op zijn naam wist te krijgen, wü hij volledig aan de rechtmatige eigenaar teruggeven. De reactie van zijn familie en kennissen kan men wellicht moreel niet rechtvaar digen. maar is wel erg menselijk. Zij verzetten zich hevig tegen deze abrupte en zeer ingrijpende ommezwaai, die iedereen vrijwel tot de bedelstaf zal brengen. Ongebruikte kansen Het had interessant kunnen zijn. Maar Sotelo heeft de kansen niet gebruikt. Hy heeft er een schier eindeloos „praat- stuk" van gemaakt. Telkens weer het zelfde verhaal in andere bewoordingen. Bovendien heeft Sotelo geen raad gewe ten met het probleem, dat hy zelf heeft opgeroepen. De tweede aanval, die het einde betekende van het leven van de man, die ondanks alle druk van buitenaf zijn „bekering" wilde doorzetten, gaf geen uitsluitsel. De oplossing bleef in het vage, de omstandigheden in het verhaal vermoedelijk by het oude Jammer, dat regisseur Jac. Buis het niet aangedurfd heeft het stuk stevig te couperen. Het zou de duidelijkheid en de vaart zeker ten goede gekomen zyn. Temeer, daar de opvoerenden gister avond in de goed bezette Schouwburg niet helemaal tegemoet konden komen aan de tempo-eisen, die vooral zo'n „praatstuk" stelt. rekening genomen. nJ. die van het dorpspastoortje en Nell de LangeRei- zevoort kon bijzonder goed uit de voeten als de bazige, alles bedisselende, moeder Dona Mathilda, hoofdfiguur in het verzet tegen het vrome besluit. De opvoering Het bleef nu een met veel omhaal gestelde problematiek, welke ln het praten verzandde, hoezeer de spelers ook moeite deden er enig leven ln te blazen. De hoofdrol was in handen van de heer P. Jacobs, die een moeiUjke strijd moest leveren tegen de onwezeniykheid van de figuur Jorge de Hontanar. Dat hy er desondanks in slaagde deze „bekeerling" nog enige waarachtigheid mee te geven moeten wy als een compliment zien. Aris Beljaars was een goede echtgenote, die weifelen tussen haar wil om met haar man mee te doen en haar hang naar het aardse. De figuur van de compagnon Alejan dro Benltez had van de auteur weinig relief gekregen. Er was voor de heer W. Houps dan ook nagenoeg geen eer aan te behalen. De heer A. van Bergen viel weinig op. zoals het een goed bediende betaamt. Alleen zal hy ln de toekomst toch iets harder moeten spreken. De heer N. Reizevoort was een ryzige, maar materialistisch Ingestelde, schoonvader van de charmante dochter des huizes (Annelies Wilbrink), die tactvol, maar zeer beslist kwam vertellen, dat zyn zoon niet met haar zou trouwen, als haar vader by die „onzinnige beslissing" zou biyven. De laatsten zyn hier zeker niet de minsten. Regisseur Jac. Buis had een Utrecht staat voor grote beslissing Zullen singels verdwijnen? De gemeenteraad van Utrecht staat voor een belangrijke beslissing. In een viertal raadszittingen, waarvan de eer ste donderdagmiddag en de laatste vrij dagavond wordt gehouden, zal zU zich moeten uitspreken over het Utrechtse verkeersplan dat werd ontworpen door de Duitse verkeersdeskundige prof. dr. ing. M. E. Feuchtinger. Een plan, dat een bedrag van 150 mil joen gulden zal vergen, dat de aanleg van een ringweg alsmede van een aantal radiale wegen naar buiten impliceert, terwyl in deze ringweg straten zullen uitmonden om het verkeer ln de bin nenstad te kunnen verwerken. De aanleg van deze ringweg houdt in, dat de Utrechtse singels die reeds sinds 1600 ten onderdeel vormen van de bol werken zullen moeten worden gedempt. Dit ia de conclusie die het gemeente bestuur van Utrecht getrokken heeft uit het rapport van de Duitse verkeersdes kundige aan de hand van op weten- schappeiyke basis gevormde prognoses over de toekomstige verkeersontwikke- llng ln de Domstad. Staatssecretaris O. K. en W. tegen Het gehele college van B. en W. van Utrecht staat achter het plan dat ver dedigd zal worden door de wethouder van openbare werken, mr. W. Derks, ad vocaat en procureur te Utrecht. Het actiecommlté tegen het plan heeft thans de laatste Injecties gegeven. Men adresseerde opnieuw aan de raad, wekte studenten op om adhesie te betuigen en verzorgde een protestnota van 94 Utrechtse hoogleraren aan de raad. Als een bom is vier dagen voor de be handeling van het verkeersplan een brief van de staatssecretaris van O. K. en W, mr. Y. Scholten, ingeslagen. Die heeft n&meiyk laten weten, dat de aanvaarding van het dempen van de singels by hem op bezwaren zou stuiten. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURAN1 van Leiden en Omstreken llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7