Prof. Miskotte nam afscheid als Leids kerkelijk hoogleraar Rowenta. in Grapjes werden duur verkeer betaald Opstellen bundel als herinnering het vooruitzicht gesteld Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! van Succesvol eerste zangreciti Aafje Heynis in onze stad Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 december 1959 Tweede blad no. 29925 m Onder zeer grote belangstelling hield prof. dr. K. H. Miskotte, hoog leraar vanwege de Ned. Herv. Kerk in de dogmatiek, theologische ethiek, kerkrecht en zendingswetenschap aan de Leidse Universiteit zijn afscheidscollege in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Onder de aanwezigen bevonden zich de rector- magnificus prof. mr. J. E. Jonkers, de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, vrijwel alle leden van de theologische faculteit en vele andere senaatsleden beneven theologische studenten en oud leerlingen. Het ligt in het voornemen prof. Miskotte op zijn verjaardag in sep tember van het volgend jaar een door collega's, leerlingen en vrienden samengestelde bundel opstellen aan te bieden, aldus werd tijdens de toespraken na afloop van het afscheidscollege medegedeeld. Het werk van tie dogmaticus Prof. Miskotte begon het afscheids college waarmee hij zijn in 1945 aan vaarde ambt om gezondheidsredenen neerlegde, met te constateren, dat spe ciaal in de dogmatiek de kerkelijke hoog leraren tegenwoordig zwaar overbelast zyn met werk. De dogmaticus behoeft zich tegen woordig weliswaar niet met de evolutie leer en andere natuurwetenschappelijke problemen bezig te houden, maar des te meer met de resultaten van aanverwan te zelfstandige vakken van zijn faculteit. Het is daarbij onvermijdelijk, dat hij dilettant blyft op dat terrein, hoezeer hij zich ook op de hoogte blijf.c stellen. Toch moet hy streven naar het bereiken van een synthese. Ook in andere vakken ziet men een dergelijke behoefte aan een centraal integratie-punt, in welk opzicht de moderne dogmaticus als dilettant-diri gent optreedt. Een en ander brengt een beklemming mee ten aanzien van de verantwoorde lijkheid, die met een ontoereikende uit rusting moet worden gedragen. Dit blijft ook gelden in een tijd als deze, waarin de literatuur zich diepgaand bemoeit met theologische themata zoals bij Maurice. Eliot en Graham Greene. Tegen deze gunst van de omstandigheden weegt op het verzet tegen de heilswaarheid, een Advertentie SCHAATSEN, vanaf f6.—. ruime sortering. Fa. DUSOSWA Leiden Burgerijconcert van „Sempre Crescendo" Ten bate van sociëteit Minerva Maandag a.s. zal het Studenten Mu ziekgezelschap „Sempre Crescendo" in de Stadsgehoorzaal een herhaling geven van het op 8 december j.l. gegeven con cert, ditmaal voor de burgerij van de stad Leiden en ten bate van de weder opbouw van de studentensociëteit .Mi nerva". Het concert, waarop werken uitge voerd zullen worden van Bach, Mozart, Pierné en Milhaud staat onder leiding van Eli Poslawsky. Solist is P. Kuyper (piano). Dinsdagavond volgt een tweede her haling in de Schouwburgzaal „De Lan taarn" te Rotterdam. Dit concert is voornamelijk bedoeld voor reünisten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Peter, zn. van P. Meuldijk en J. D. Voortman; Anthonius Cornells, zn. van C. de Boer en J. van Weerlee; Janine Louise, dr. van H. G. Bauer en S. J. Jel- lema; Gustaaf Adrlanus, zn. van P. W. Brandt en M .C. Josée; Johannes Bartho lomew Willebrordus, zn. van J. Harmse en H. M. de Roo; Pauline Marljntje. dr. van A. Hensen en G. M. Booij; Maria An toinette Cornelia ,dr. van H A.. J. van der Voort en J. S. Kortekaas; Sonja. dr. van O. P. van Meljgaarden en M. Kapaan; Elsje, dr. van G. van Vliet en M. H. Valk; Jacobus, zn. van H. Visser en M. Gaal. GETROUWD E. J .Rombout en C. J. M. van de Zand. OVERLEDEN A. van der Hoogt, 70 Jr., man; Ir.. echtgenote van B. Pijnakker; Zaalberg. 76 Jr., echtgenote van A. Ko renhof; D. van Roon, 75 Jr., vrouw; S. E. verzet dat in ons allen van nature leeft en zich slechts sterker voordoet in de zogenaamde secularisering. Prof. Miskotte ging vervolgens in het kort de uitwijkende bewegingen na, die de mens van heden bewust en onbewust uitvoert om aan de hem gegeven vrij heid te ontkomen, die in de waarheid meegegeven is. Prof. dr. J. Droste, oud-hoog leraar in de wiskundige analyse, drukt de scheidende prof. Miskotte de hand tijdens de afscheidsrecep tie in de ontvangstzaal. Achter prof. Droste prof. dr. P. A. H. de Boer. (Foto L.D./Holvast) Bijzondere aandacht wijdde prof. Mis kotte voorts aan het werk van de predi kant, wiens bazuin in het theologisch orkest geen onzeker geluid mag geven. Verschillende sprekers voerden na het college het woord om te getuigen van de grote verdiensten van prof. Miskotte op theologisch, kerkelijk en menselijk ter rein. Namens de generale synode der Herv. Kerk sprak dr. A. A. Koolhaas, voorts namens de theologische faculteit de decaan prof. dr. K. A. H. Hidddng en namens de kerkelijke hoogleraren prof. dr. A. J. Rasker. die bekend maakte, dat aan prof. Miskotte in september volgend jaar een herinnerings-oipstellerubundel zal worden aangeboden. Namens de theologische studenten sprak de praeses van de faculteit de heer P. Magré. In de ontvangstzaal van de Academie werd tot slot een zeer druk bezochte receptie gehouden. Advertentie CHALET „DE VIJFF VLIEGHEN" Onze zaak is in kerstsfeer. te Warmond. Reserveert U niet te laat Menu f 12.50 en f 17.50. TELEFOON 01711—855 Voor de Leidse kantonrechter Korenhof, 81 jr.. weduwe van Crama; E. van Egmond, 84 Jr., man. De kantonrechter mr. R. de Bruijn en de plv. kantonrechter mr. W. de Koning hebben resp. gistermorgen en -middag naast de vele verkeerszondaars, weer een aantal verdachten terecht zien staan, dat er bijzondere ideeën op na hield. Onder hen bevond zich o.m. een 24-jarige Leidse opperman, die terecht stond, omdat hij op 4 oktober was opge pakt wegens openbare dronkenschap. Verdachte had voor dit feit reeds twee vonnissen achter de rug en was er met een boete afgekomen. Op de vraag van de plv. kantonrechter of hij destijds nog een 3oct.-nafuif had gehouden, ant woordde verdachte, dat hij zich doelbe wust had bedronken. Hij woonde met vrouw en 2 kinderen zeer erbarmelijk in een woonschuit en kreeg maar geen huis. Een kameraad van hem had al enige malen in „de lik" gezeten voor dronkenschap en had na de laatste keer direct een huis gekregen. Verdachte had tot tweemaal toe slechts een geldboete van f 15,— gehad en wilde nu weer eens de aandacht op zich vestigen en dezelfde weg bewandelen als zijn kameraad. „Als U zo doorgaat, krijgt U inderdaad een betere huisvesting, maar dan in Veen- huizen", aldus de plv. kantonrechter. „Op die manier komt U heus niet aan een woning". „U geeft dus nu de voor keur aan een hechtenisstraf" wilde de officier, mr. E. v. d. Schans weten. Neen, bij nader inzien had verdachte zich toch maar bedacht en vroeg uiterste clemen tie. De officier wilde het ditmaal nog maar laten bij f30,— boete, subs zes dagen. Na een zeer ernstige waarschu wing, vonniste de plv. kantonrechter uit eindelijk met f 15 boete subs. 3 dagen. Een 21-jarige bromfietser uit Rijns burg zag op een avond in Rijnsburg 2 dames aan de rand van het trottoir staan en stak met zijn bromfiets dwars de rijweg over met de bedoeling hen eens te laten schrikken. Een van de da mes werd door de bromfiets gegrepen en een eind meegesleurd, zodat zij, hoewel gelukkig niet ernstig, enige verwondin gen en bovendien f 200 schade aan haar kleding opliep. Verdachte zelf kwam er met een lichte hersenschudding af. De officier vond het een zeer ernstig feit en eiste f 40 boete subs. 8 dagen. Omdat verdachte, die verstek liet gaan, er zelf ook niet zonder kleer scheuren af was gekomen en boven dien nog de f 200 schade zal moeten betalen, liet de kantonrechter mr. R. de Bruijn het bij f 30 boete subs zes dagen. Een 48-jarige monteur uit Sassenheim stond voor de balie, omdat hij een mo tor had bereden zonder daartoe de be voegdheid te bezitten. „Ik had een vrije dag, dus dacht ik eens rustig te kunnen gaan oefenen op mijn pasgekochte mo tor." Dat daarvoor eveneens vergunning nodig is, hoorde verdachte pas voor het eerst van de verbalisant, aldus zijn ver weer. Ondanks de later verkregen ver gunning en vele oefeningen, had ver dachte het rijbewijs niet gekregen en had de motor maar op zolder gezet, het geen toch wel als een verzachtende om standigheid kon gelden. De magistraten deelden die mening niet en conform de eis luidde het vonnis f 40 boete subs 10 dagen. Een 30-jarige race-bootbestuurder voer op de Kaag tot tweemaal toe met hoge snelheid recht op een zeilbootje aan, teneinde de beide inzittenden schrik aan te jagen. De tweede maal boog hy te laat af en bracht het bootje voor f 85 schade toe. Bij zijn aanhouding bleek bovendien, dat verdachte geen vergun- Echtelijke ruzie leidde tot vernieling t.v.-toestel Een 50-jarlge grondwerker uit Lei den moest voor de Haagse politie rechter verschijnen wegens een won derlijke zaak. Zo op het eerste ge zicht zag de tenlastelegging er vrij normaal uit: vernieling en verduiste ring van een televisie-toestel. Dat komt vaker voor. maar de manier waarop was nogal ongewoon. In de cember 1958 had de verdachte ruzie gekregen met zijn vrouw. De onenig heid liep zo hoog, dat de vrouw een stoel door het glas van het t.v.-toestel gooide. Nu ontstak de grondwerker in woede en met een stoel sloeg hij het hele apparaat in diggelen. De narigheid hierbij was, dat dit een in huurkoop verkregen apparaat betrof, dat nog niet afbetaald was. Verdachte verklaarde dait hij anders nooit dronk, maar dat hij in die periode te veel had gedronken. De povere resten van het televisie- apparaat waren in de vuilnisbak ge gooid. „Indien U de stukjes bij elkaar had geveegd en naar de financieringsmaat schappij had gestuurd, dan had U niet terecht gestaan wegens verduistering", zei de politierechter. De verdachte voer de hierop aan dat niet hij. maar zijn vrouw, de brokstukken aan de asrhan had meegegeven. Dat had hij pas later gehoord. Ondertussen moet verdachte nog af betalen op het toestel, want de finan cieringsmaatschappij heeft geen genoe gen genomen met deze gang van zaken. „Wel zondegeld. U komt er zo kaal van af", vond de rechter. Verdachte vond dat ook. De officier van Justitie wees erop dat verdachte nu al driemaal was ver oordeeld. „Ik vind het prachtig als de mensen televisie hebben. Ik gun het ze en als er goede culturele programma's zijn dan leren ze er nog wat van en het houdt ze misschien weg uit kroegen en bioscopen, maar het is zo jammer dat men televisietoestellen koopt als men deze niet kan bétalen", aldus de offi cier van Justitie. Hij eiste f25 boete of 5 dagen en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter vonniste alleen voor ver nieling overeenkomstig deze eis. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heren W. M. Engelberts (Arn hem), J. Mendlik (Hilversum), P. D. den Bruigom (Den Haag) en R. H. de Jongh (Madrid)doet. ex. notarieel recht de heer A. F. M. P. C. v. d. Bogaard (Den Haag)kand. ex. Engelse taal- en let terkunde mej. J. Bakhoven (Rotterdam). MARGRIET Huldekoparstrast 20, Amsterdam Voor de Kunstkring" Reeds veel verkreeg beeldende gestalte Aafje Heynis behoort tot onze grote zangeressen! De tallozen, die deze alt, meermalen vergeleken met een Kathleen Ferrier, doch die vóór alles een eigen persoonlijkheid wil zijn, regel matig in oratoriumpartijen beluisterden, zullen tijdens haar eerste zang recital in onze stad voor de Kunstkring tot de voldoening gevende ontdekking gekomen zijn, dat deze avond kansen gaf tot veel uitgebreider en rijker expressiemogelijkheden dan meestal totnutoe. Te weten in zangen van Monteverdi, Britten, Mul, Wolf en Caplet. Een bewogen expressie, welke wij, eerlijk gezegd, nauwelijks bij haar voor mogelijk gehouden hadden. Juist de expressie vormde by Aafje Heynis. wier grote zang technische capa citeiten en veelomvattende stemschoon- heid overigens onomstotelyk vast staan, dikwyls een zwakke plek in haar op zulk een hoog niveau staande kunst. Wy zijn verheugd een rijping in haar ontwikkeling te kunnen vaststellen, welke thans ook aan het geestelijk innerlijk beleven een veel grotere waarde gaat toekennen. Meermalen wordt men echter nog primair gegrepen door de klanken- praoht, ten koste van de tekstinhoud; de duidelijkheid van het woord gaat daarin wel eens verloren. Aafje Heynis beschikt intussen onge twijfeld over de capaciteiten, die haar, na de ontelbare ervaringen in het oratoriumgenre, ook tot een grote liede- renzangeres kunnen doen uitgroeien. Een belangrijk deel van deze moeizame weg heeft zij reeds met succes afgelegd, gemeten naar wat wy gister avond van haar hoorden. Innig en van hoge distinctie vervuld zong zij, bezield en met intense geloofskracht droeg Aafje ning voor de Kaag bezat. Verdachte liet verstek gaan en dat speet de officier wel, want hij had verdachte graag eens persoonlijk willen onderhouden over zijn zeer onsportief gedrag. De eis luidde f 150 subs 1 maand voor het wangedrag en f 25 subs 10 dagen voor het varen zonder vergunning. De plv. kantonrechter vonniste met f 25 subs 10 dagen en f 125 subs 25 dagen. Daar verdachte tevens de f 85 schade zal moeten betalen, kost deze „grap" hem f235 in totaal. Inspecteur G. A. N. Cornelisse geen voorstander van knipperbollen Rood en groen licht bij beschermde oversteekplaats Onder de veile categorieën weggebrui kers nemen de vertegenwoordigers een grote plaats in. Dagelyks leggen zy dui zenden kilometers af. Het was daarom goed gezien van het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Han delsreizigersvereniging om tydens de gisteravond in hotel Central gehouden vergadering de Leidse inspecteur van het verkeer, de heer G. A. N. Cornelisse, een causerie te laten houden over het verkeer. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer Padding, en afhandeling van enkele huishoudelijke zaken, gaf de heer Cornelisse een overzicht van het sterk toegenomen verkeer, vooral na de tweede wereldoorlog. Spreker wees er vervolgens op, dat iedere Nederlander, zodra hy zijn huis verlaat, reeds een deelnemer is aan het verkeer. De heer Cornelisse gaf hierna enige frappante cyfers over verkeersongevallen. Zo deel de hij o.a. mede, dat zioh in 1957 in ons land in totaal 1712 ongelukken met dodelyke afloop voordeden. Het aantal verkeersongevallen, met lichamelijk let sel, bedroeg in datzelfde jaar ruim 41,000. terwijl de materiële sohade in de miljoe nen liep. Ondanks het feit, dat alle pogingen worden aangewend om deze cijfers omlaag te brengen: aanpassing van de wegen aan het toegenomen ver keer en het naleven van de verkeers- bepalingen, stijgt het aantal verkeers ongevallen nog steeds. Spreker schryft dit o.a. toe aan het feit, dat er aan de verkeersopvoeding nog wel het een en ander ontbreekt. Een opvoeding, welke reeds in het gezin moet beginnen. Van de factor „naastenliefde" komt veelal in het verkeer weinig terecht. In tegenstel ling met voor de eerste wereldoorlog, is thans alles ingesteld op tempo. Er be staan geen afstanden meer, terwijl de techniek de snelheid belangrijk heeft opgevoerd. Bovendien is het autopark verdubbeld en is de bromfiets een nieuw verschijnsel op de weg geworden. Tijdens de op deze causerie gevolgde gedachtenwisseling gaf de heer Cor nelisse als zijn mening te kennen, dat de thans beschermde oversteekplaatsen met knipperbollen beter zouden kunnen worden aangegeven met rood en groen licht. Bij de thans toegepaste methode neemt de voetganger nog te veel een weivelende houding aan. Bij een toepassing van groen en rood licht weet de voetganger precies waaraan hij toe is. Heynis tenslotte Caplets' ..Prières" naar een overtuigend culminatiepunt. Het programma gaf Aafje Heynis ge legenheid ongekende facetten van haar omvangrijk materiaal te ontdekken en daarvan ook een lichtere zijde dan de donkere en melancholieke ervan naar voren te brengen. Allereerst in vier „Scherzi Musdcali" van Monteverdi, stijlvol verantwoord ge hanteerd door Marius Flothuis, dan in „A charm of Lullabies" (kinderliedjes) van Benjamin Britten, waarbij als steeds bij hem, de originele en knappe verwer king van de pianopartij de volle aan dacht trok.. Puur en zuiver heeft Aafje Heynis deze van een warme moederliefde doortrokken, hartverrukkende liederen gezongen. In sterk contrast hiermee stonden de melodieuze en voortref- lijk zingbare Langendonckliederen van Jan Mul. Van Langendonck was de in 1862 te Brussel geboren Vlaamse dichter, wiens hoogromantische poëzie de gemoe deren der dames ener vorige generatie in hevige vervoering bracht. Jan Mul zette deze voor het huidige geslacht wel wat gezwollen taal in tonen om, maar te weinig belangrijk en te fragmentarisch om er blijvend door geboeid te worden. Toch gaven zij de zangeres ruimschoots gelegenheid tot ontroerend, dramatische expansie red mijn onsterfelijke ziel! eindigend in een subliem aangevoel de verstilling: „Mijn hart heeft t schoonste lied verkropt, en toch is het leeg gezongen Een hoogtepunt achtten wy de inter pretatie der geniale Wolfliederen Um Mitternacht, Morgentau, lm Frühling en Elfenlied. Daarvan appelleerde speciaal het beroemde laatste aan de gemoederen van het auditorium: het werd qua schalkse luchtigheid dan ook uitnemend gekarakteriseerd. Doch ook in de andere Wolfliederen openbaarde zy een grote affiniteit met Hugo Wolf. gedragen door een absolute waarachtigheid. Met eenzelfde ontroerende en geïnspi reerde waarachtigheid wijdde zij zich aan Caplets' devote „Prières", een groot se geloofsbelijdenis, met diep overgave gebracht. Al is bij Aafje Heynis nog niet alles tot geestelijk eigendom volgroeid, dit recital gaf toch overvloedige indicaties voor op den duur volkomen „uit zichzelf kunnen treden", los van iedere belem mering, hetgeen voor een recital een der zwaarste opgaven voor een zangeres een dwingende noodzaak is- Of zij onze verwachtingen ten deze waar zal maken, moet de tijd leren. Reeds veel van het gezongene verkreeg aannemelijke beeldende gestalte, hetgeen een absolute voorwaarde is. In Johan van den Boogert vond zy een waardig medewerker aan de vleugel. Hy volgde haar met groot inzicht en een gevoelige muzikaliteit, zich daarby voor durend weldadig op de achtergrond hou dend. Het succes was zó uitbundig, dat Aafje Heynis zich een herhaling van Wolfs' „Elfenlied" liet afdwingen. Voor het eerst in onze stad tijdens haar toernee. i Wü persoonlijk hadden liever gewild, j dat zy het bij de Capletclimax had ge laten. Deze hield immers een indruk-1 Weer beroep van Chessman (het dertiende) verworpen Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft gisteren het laatste beroep van Caryl Chessmann, die elfeneenhalf jaar geleden ter dood veroordeeld werd we gens roof en aanrandingen, verworpen. Het was het dertiende beroep dat Chess man op het Opperste Gerechtshof had gedaan. Chessman, die bekendheid kreeg door twee boeken die hy in de dodencel van de gevangenis van San Quentin schreef, had op 23 oktober J.l. terechtgesteld moeten worden, doch de executie werd opgeschort hangende een uitspraak over zyn laatste beroep. Het was de zevende maal dat zyn terechtstelling in de gas kamer van de gevangenis werd uitge steld- Chessmans advocaat had voor de uit spraak reeds verklaard, dat hy in geval van een verwerping nieuwe juridische stappen zou doen om voor zyn cliënt herziening van het proces te verkrygen. Advertentie ultra-licht strijkautomaat de juiste temperatuur elke stof f 32.50 Uitslag tekenwedstrijd 3 October-vereeniging MODERN TEKENONDERWIJS LEIDT TOT FRAPPANTE RESULTATEN Het bestuur van de 3 October- Vereeniging heeft, zoals wy reeds eer der schreven, een tekenwedstryd geor ganiseerd voor kinderen van de Leidse lagere scholen. De belangstelling hier voor was zeer verheugend. De jury heeft 433 tekeningen beoordeeld, afkomstig van 22 lagere scholen, waaronder 3 B.L.O.-scholen. Daarnaast nam de school voor Esthetische Vorming buiten mede dinging deel. Aan de volgende scholen is een prys toegekend: school Duivenbodestraat; Eerste Leidse Schoolvereniging Noord einde, Montessorischool, Rynsburgersin- gel 22, school Oppenheimstraat, Prinses Wilhelminaschool. Munnikenstraat 1 en Ds. De Wolffschool, Plantsoen. Extra vermelding en honorering met een prijs verdient de inzending van de Sint Lidwinaschool Zoeterwoudse Singel. Alle deelnemende scholen zullen van de 3 October-Vereeniging een aandenken ontvangen. De tijdrovende beoordeling leidde tot de volgende conclusie: de deelnemende scholen hebben duideiyk gedemonstreerd dat het moderne tekenonderwys tot frappante resultaten, zelfs van zeer jon ge kinderen, kan leiden. Dit blykt b.v. uit het eigene van de opvatting, de uit eenlopende keuze van onderwerp en het gevarieerde materiaalgebruik. Daar vele leerkrachten geen vakleraren zyn, acht de jury deze resultaten des te opmerke- lyker. Het bestuur hoopt een deel der tekeningen in de laatste helft van sep tember tot na 3 oktober 1960 te kunnen exposeren, wellicht in De Lakenhal. In deze periode zal. naar verwacht wordt, de belangstelling het grootst zyn. Aan gezien deze expositie echter nog in een ver verschiet ligt, zal een kleine greep uit de inzendingen met ingang van morgen te bezichtigen zyn in één der etalages van de firma P. de Wilde en Zn Breestraat 93. wekkende afronding en afsluiting van het voornaam gehouden recital in. De behoefte aan „nog méér", waarom altijd wordt gebedeld, bestond by ons na deze bekroning werkelyk niet meer. H.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3