Lagerhuis keurt de E.V.A. goed RECHTZAKEN Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk -haarcreme Agenda Met een enkel woord DINSDAG 15 DECEMBER 1959 Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 185 tegen drie steramen de deelne ming van Engeland aan de Europese vrijhandelsassociatie (EVA) goedge keurd. De tegenstemmen waren afkom stig van de liberalen, die de voorkeur hadden gegeven aan aansluiting van Engeland bij de zes van de Europese economische gemeenschap (Euromarkt). De Labourafgevaardigden onthielden zich van stemming. De minister van Handel, Maudling, verklaarde dat er, voor onderhandelingen tussen de EEG en de EVA kunnen beginnen, overeen stemming over het doel van die onder handelingen moet bestaan. Langs diplo matieke weg zou men ook eerst van beide kanten de grond voldoende moe ten voorbereiden om welslagen van de onderhandelingen waarschijnlijk te maken. Minister Marudling is vorig Jaar de leider geweest van de mislukte onder handelingen in de OEES over een vrij handelszone. die de EEG en de andere OEES-landen had moeten omvatten. Na het mislukken van die onderhande lingen heeft Engeland met Denemarken, Noorwegen. Zweden, Zwitserland, Por tugal en Oostenrijk in september een kleine vrijhandelszone, bovenbedoelde Europese vrijhandelsassociatie, opge richt. Dillons bezoek geëindigd De Amerikaanse onderminister voor economische aangelegenheden. Douglas Dillon, heeft zijn bezoek aan de West- europese hoofdsteden afgesloten en is naar Washington vertrokken. Veel belangstelling heeft in Parijs ge trokken de bereidheid van de Ameri kaanse regering toe te treden tot de een Plechtige viering van de „Statuutdag" In beide overzeese rijksdelen - Suri name en de Ned. Antillen - is het feit, dat heden vjjf jaren geleden het Sta tuut voor het Koninkrijk werd afgekon digd, herdacht met plechtige en feeste lijke openbare bijeenkomsten. Gouverneur J. van Tilburg, de voor zitter der Surinaamse Staten de heer Kraag en minister-president mr. S. D. Emanuels hielden redevoeringen. Overal ging de viering gepaard met het officieel in gebruik nemen van de nieuwe vlag. Premier E. Jonckheer van de Ned. Antillen hees deze vlag tijdens de plechtige herdenking voor het auto- nomie-monument aan de Rijkseenheid- boulevard en sprak daarna een redevoe ring uit. Voorzitter J. A. O. Bikker van de Staten der Ned. Antillen sprak hier na in do Jandstaat; ook werd het woord gevoerd door gezaghebber M. P. Gor- sira. Op de overige Antilliaanse eilanden, Aruba, Bonaire, St. Maarten, Saba en St. Eustatius werden gelijktijdig soort gelijke plechtigheden gehouden, waarbij de gezaghebbers en leden van de Staten het woord hebben gevoerd. Hier werd eveneen* de vlag officieel in gebruik ge nomen Vanmorgen heeft de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos in paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin de nieuwe vlag van Suriname aangeboden. Minister Pos heeft tijdens deze plech tigheid een uiteenzetting gegeven over de betekenis van de vlag. Ook deelde de minister de Koningin bijzonderheden mede over het nieuwe Surinaamse volkslied, waarvan het eerste couplet in de Nederlandse en de tweede in de landstaal (Sranang tongo) wordt gezongen. Nederlander wegens kansspel veroordeeld (Van onze Brusselse correspondent) Voor de rechtbank te Hasselt, de hoofdstad van de Belgische provincie Limburg, werd een in Den Haag wo nende Nederlander, directeur van een internationaal correspondentiebureau wegens de exploitatie van een club voor kansspelen tot zes maanden ge vangenisstraf b|j verstek en 100.000 franken boete veroordeeld. Zyn Bel gische medeplichtige, een handelsver tegenwoordiger uit Kortrjjk werd tot duizend franken boete veroordeeld. De eerste speelde reeds een belangrijke rol in de exploitatie van de destijds druk bezochte speelhuizen van Baarle- Hertog, welke definitief werden gesloten ingevolge een uitspraak van de recht bank te Turnhout en waarbij Moerland evenals de andere exploitanten tot ge vangenisstraffen van twee tot vier maan den en tot 100.000 franken boete werden veroordeeld. Hij had echter grootse plan nen in de grensgemeente Hamont, in Belgisch Limburg, waar hy een privé- club oprichtte in het onbewoonde kas teel Beverbeek. Het nieuwe speelhuis werd op 23 april 1955 geopend en de belangstelling van de roulettespelers was vrij bemoedigend. Het gerecht van Hasselt legde op 22 maart 1956 beslag op het materieel en het kasteel in Ha mont. Het heeft echter totnutoe ge duurd voor de rechtbank de straffen uitsprak. De directeur die by verstek werd ver oordeeld, kreeg de maximumstraf welke door de Belgische wet in deze zaken wordt voorzien. Al het in beslaggeno men exploitatiematerieel werd door de rechtbank verbeurd verklaard. Beeld van „schiere monnik" op Schiermonnikoog Op het eiland Schiermonnikoog wil men een twee en een halve meter hoog standbeeld oprichten van een .schiere monnik" ter herinnering aan de Cis- tercienser monniken. Deze monniken vestigden in de middeleeuwen een uit hof (een nevenvesting van een kloos ter) op het eiland, en maakten daar na een begin met de cultivering van Schiermonnikoog. De kunstschilder Martin van Waning die 25 jaar jaar op het eiland heeft ge werkt, heeft aangeboden, uit dankbaar heid voor hetgeen Schiermonnikoog en de bevolking van dit eiland hem heb ben geschonken, een gipsmodel van een „schiere monnik" te vervaardigen. Om het geld voor het afgieten in brons van het standbeeld en het plaatsen ervan (ongeveer f 8000.—) bijeen te brengen, is een actiecomité gevormd. Voorzitter van dit comité is Frieslands Commissa ris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan. Het gemeentebestuur van het eiland heeft reeds een bedrag van f 2000 beschikbaar gesteld. Men wil het stand beeld in de zomer van 1960 onthullen. of andere Europese economische organi satie, klaarblijkelijk als volledig lid. In dit verband werd de bestaande organi satie voor Europese Economische Sa menwerking (OEES) genoemd, maar een nieuw lichaam of een gewijzigde vorm van het bestaande zou ongetwij feld noodzakelijk zijn. De Amerikanen zouden de voorkeur geven aan een lichaam, dat zowel Canada als de Ver enigde Staten omvat, maar met heel wat minder Europese landen dan de OEES, waarbij 18 landen zijn aange sloten. Amerika wenst een politieke splitsing in Europa te voorkomen, dooh wenst tevens te vermijden, dat er tussen de landen der EEG en die van de kleine vrijhandelszone (EVA) een regeling tot stand komt. die gericht is tegen Ame rikaanse belangen. Om die reden zullen de Verenigde Staten in de toekomst een levendiger aandeel nemen in de bespre kingen tussen de „zes" en de „zeven". Eisenhower in Athene President Eisenhower is gisteren voor een kort bezoek uit Teheran in Athene aangekomen waar hy door Koning Paul werd begroet. Langs de route van het vliegveld naar de hoofdstad stonden vele duizenden mensen. Op spandoeken stond o.m. „welkom aan de vredeskruisvaar- der". De Amerikaanse president bood Koning Paul ter gelegenheid van diens verjaardag (die met Eisenhowers be zoek samenviel) een grote taart met 58 kaarsen aan. In een gemeenschappelijk communi qué in Teheran werd gisteren ge zegd. dat president Eisenhower in een gesprek van twee uur met de Sjah de gelegenheid te baat heeft genomen om de bewondering van het Amerikaanse volk voor de moedige houding van het Perzische volk en de Perzische regering tegenover druk van buitenaf tot uit drukking te brengen. De twee leiders bespraken de Cento, de Centrale Verdragsorganisatie (eer tijds het Verdrag van Bagdad) en beiden legden zy de nadruk op het belang van dit bondgenootschap in het Midden- Oosten. zy beloofden plechtig de Cento vastbesloten te zullen steunen en erken den voorts het nut van de Amerikaans- Perzische overeenkomst die eerder in het jaar werd getekend. Politieke waarnemers in Nieuw Delhi menen dat president Eisen howers bezoek aan India een groot per soonlijk succes is geweest, doch dat het politiek gezien een mislukking schijnt te zyn. Eisenhower is er niet in geslaagd van Nehroe een verklaring los te krijgen waaruit zou blijken dat India, tenminste moreel. Amerika en de „vrije wereld" steunt in de ideologische strijd tegen het communisme, aldus deze waar nemers. Zy wyzen o.a. op Eisenhowers toe spraak op de laatste avond van zyn be zoek aan Nieuw-Delhi. Hy deed toen een duidelijk beroep op India om te aan vaarden dat het een deel is van de .vrije wereld', welks idealen van individuele vrijheid het deelt. Doch Nehroe her innerde er in zyn antwoordrede aan, dat de zogenaamde „vrije wereld" nog steeds slaverny bevat in de vorm van kolonia lisme, aldus de politieke waarnemers. Toppunt van binding Directie met werknemers naar de wintersport (Speciale berichtgeving) Er wordt tegenwoordig veel gedaan om personeel aan een bedrijf te binden. Winter- en zomervakantie, muziek bij het werk, roken tijdens de arbeid, vry vervoer enz. De kroon op dit gebied gaat een Rotterdams confectiebedrijf zetten. De directie van dit bedrijf heeft haar werknemers. 140 in totaal, meegedeeld dat men volgend jaar voor rekening van de N.V. tien dagen naar de wintersport gaat. Gedurende die tyd zullen de fa briek en de vyf winkels van dit bedryf zyn gesloten. Noorse kerstboom in Gouda Vrijdag a.s. zal de voor het stadhuis van Gouda opgestelde Noorse kerstboom worden ontstoken. Elk jaar schenkt de Noorse stad Kongsberg aan Gouda een kerstboom. De lichten in de boom zullen worden ontstoken door de Noorse con sul in Nederland, de heer K. Orre (we gens afwezigheid van de ambassadeur». Ook dit jaar zullen de gevels van het stadhuis en van andere gebouwen met vetpotjes worden verlicht. K. v. K. Los Angeles steunt nieuwe K.L.M.-verbinding De Kamer van Koophandel van Los Angeles heeft meegedeeld dat zy een Nederlands verzoek om Amerikaanse toestemming tot het openen van een KLM-dienst op Los Angeles in 1960, zou steunen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, H. E. Fishburn jr, zei dat de Kamer veel belangstelling heeft voor de komende onderhandelingen in Wash ington. Amerikaanse toestemming zou dit gebied van een rechtstreekse lucht- verbinding naar Amsterdam via Mon treal verzekeren, hetgeen een nieuwe belangrijke schakel zou zyn in het in ternationale luchtvervoer dat gestadig de positie van Los Angeles als wereld handelscentrum versterkt. Hy wees op de voordelen van een der- geiyke verbinding en zei dat Nederland drie maal meer goederen in de VS koopt dan verkoopt. Fishburn zei voorts, dat de vestiging van deze iyn een „enorme toeneming van de handelsmogelijkheden voor in dustrie en zakenleven van Zuid-Califor- nië zou betekenen met een welvarende en zich uitbreidende Europese markt". Voorts zal de KLM-dienst voor dit gebied een verbinding betekenen met een van Europa's belangrijkste handels- en toeristencentra waardoor veel tyd en geld voor passagiers en zakenmensen wordt bespaard. Tenslotte zei hy dat na een gunstige beschikking de inkomsten van de inter nationale luchthaven van Los Angeles per jaar met ongeveer drie miljoen dol lars zouden stijgen door een toeneming van het lucht_ en passagiersvervoer. Mej. M. C. C. WIJNEN die met ingang van 1 januari a.s. mevr. mr. M. Scholtens-Meurs zal opvolgen als secretaresse van Prin ses Beatrix en die tevens het secre tariaat van Prinses Irene zal be hartigen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroep te Rotterdam-Delfshaven J. H. J. Hoffman te Koudekerke; te Harlingen J. van der Werf. predikant voor buiten gewone'werkzaamheden (Kompaswerk) te Naarden. GEREF. KERKEN Beroepen te Valthermond 'J. J. Tlsslnk, kand. te Bergen op Zoom; te Andljk (vac. J. Végh) E. Verburg te Winschoten. Aangenomen naar Glessenburg H. Kremer, kand. te Eén (Dr.). die bedankte voor Dlrkshorn. Kernewoude, Kootwijkerbroek. Munnekeburen, Rutten (N.O.P.). Schlld- wolde. Westeremden en voor IJlst. DS. D. VAN DIJK MET EMERITAAT De nestor van de vry gemaakte geref. predikanten in Nederland, ds. D. van Dyk, is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Van Dyk werd 3 augustus 1913 in het prediktambt bevestigd. Hy maak te by herhaling deel uit van de particu liere synode van Groningen, die hem ook naar de generale synode afvaardig de. Zo maakte ds. Van Dijk déél uit van de synode van Utrecht 1943/1944, waar de leergeschillen werden behandeld, die tot de scheuring leidden. Ds. Van Dijk maakte zich vry en daarna is hy een van de leidende figuren geworden in de vrygemaakte kerken. Stijgende baksteenproduktie (Speciale berichtgeving) Niet alleen heeft de produktie over 1959, ten bedrage van byna 2000 mil joen bakstenen haar weg naar de af nemers gevonden, maar tevens zyn ook de aanzienlijke voorraden, die zich de laatste jaren op de tasvelden der metselstcenfabrieken hadden ge vormd, in de loop van dit jaar voor een belangrijk gedeelte geliquideerd, aldus de heer O. C. Huisman, voor zitter van de vereniging „De Neder landse Baksteenindustrie", in zyn van morgen te Arnhem gehouden jaarrede. De heer Huisman stelde echter na drukkelijk dat uit de conjuncturele in zinking van 1957, toen, zoals bekend, be stedingsbeperking de bouwmarkt deed inkrimpen tot vandaag toe de inzinking van de economisch verantwoorde prijs is biyven nazieken. De behoefte aan bak steen bleek zo groot dat slechts een klein gedeelte voor de buitenlandse markten kon worden gereserveerd. Thans bedraagt de export 10% van de produktie zonder dat hierdoor de voor ziening van de binnenlandse markt stagneert. Door belangrijke investerin gen is de baksteenindustrie erin ge slaagd haar produktie sinds 1947 te ver dubbelen. Het lopende jaar wordt een cijfer verwacht van 1970.000.000. Deze toename is gering als men haar verge lijkt met het ongunstige jaar 1958, dat een totaal van 1930.000.000 bracht. De heer Huisman achtte de oorzaak hiervan gelegen in de pauze die de laat ste twee jaren brachten in de overigens gestage gang naar verdere mechanise ring en uitbreiding van het bestaande produktieapparaat. Hy deelde mee, dat er thans weer belangrijke investeringen worden gedaan, die in 1960 en 1961 tot uiting zullen komen in de gestegen pro duktie. Gebouw „Nederlanden 1845" wordt tachtig meter hoog De plannen voor het nieuwe kantoor gebouw van de Assurantiemaatschappij „De Nederlanden van 1845", welk ge bouw in het Haagse Bezuidenhoutkwar- tier aan de Schenkkade, hoek Adelheid- straat zal verrijzen, beginnen vaste vorm te krijgen. De commissie van ad vies, bestaande uit prof. Wieger Bruin, architect J. P. Kloos, prof. Duintjeer en prof. dr. ir. A. M. Haas, heeft met alge mene stemmen haar voorkeur uitgespro ken voor het ontwerp, dat het architec tenbureau Oyevaar, Stolle en Van Gooi te Amsterdam van het gebouw heeft gemaakt. Het gebouw moet ongeveer 20 verdie pingen tellen en plaats bieden aan 4000 personeelsleden. By het bekroonde project zyn op een gemeenschappelijke onderbouw van twee verdiepingen door de ontwerpers twee afzonderlijke kantoorvleugels opgetrok ken, elk met de onderbouw mede, ruim 80 meter hoog, die naar het oordeel van de commissie op fijnzinnige wyze zyn geplaatst en gedimensioneerd. Ook voor het ontwerp van het bureau Maaskant uit Rotterdam uitte de commissie grote waardering. Maquettes op grote schaal en de voor- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18 00 Lichte muz. 18.20 Gr. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Drie grote figu ren uit de Mesopotamische oudheid, door prof. dr. M A. Beok, Eerste lezing: Ham murabi, de wetgever. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Brabants ark. 21.00 Voorspel van een re volutie. klankb. 22.00 Gram. 22.25 Boek- beepr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje. 22.50 Con- cerigeb.ork. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuz. 18 55 Paris voua parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Dido and Aeneas, opera. 19.40 Journ. 19.55 Hang het a. d. gTote klok. propaganda-actle. 20.00 Nws. 20 05 Ge var. progr. 22.00 Klarinet, cello en pia no, 22.30 Nws. beursber. v. New York 22.40 Twee violen. 23.00 Discussie. 23.20 Gigan- tes y oabezudos. opera. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. progr. 20.30 Statuutdag toespr. Eurovisie: Rechtstr. rep. uit Brussel: Brus. sel 15 lull 1815 Vooravond v. d. slag bij Waterloo. VOOR WOENSDAG 16 DECEMBER Hilversum 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. P.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 De Weer 17.000 kijkers meer Blijkens het maandeiyks overzicht van de Dienst Luister- en Kijkgelden zyn er in november weer 17.000 televisie toestellen bij gekomen. Het aantal steeg in die maand van 549.556 tot 566.526 (t.m. 12 december 574.205). Op 1 december 1959 bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen 2.600.233 tegen 2.591.897 op 1 november 1959. Op 1 december 1959 waren ei 490.483 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 491.690 op 1 november 1959. Telegraaftarieven Als gevolg van wijzigingen in het in ternationale telegraaf reglement zullen met ingang van 1 januari 1960 de tarie ven voor internationale telegrammen in een aantal gevallen worden verhoogd. Met ingang van dezelfde da-tum zyn de t9lex-tarieven voor het verkeer met Denemarken. Noorwegen, Zweden en Finland verlaagd. naamste werktekeningen zullen begin 1960 onder auspiciën van de Berlage stichting, in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage worden geëxposeerd. BINNENLAND De toneelspeler Jan Musch, die begin november na een hartaanval ln het zie kenhuis te Laren werd opgenomen. Is van daag voor verder herstel naar zijn wo ning ln Blarlcum teruggekeerd. De toe stand van de heer Musch, die 83 jaar Is, ls tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis aanmerkelijk verbeterd. Doordat de boot op een nog onbe kend hard voorwerp onder water stootte, ls gistermiddag het houten vissersvaartuig Br 50 „Johanna" uit Breskens in de Noordzee gezonken, op ongeveer 1 km. af stand van het baken „Callo" onder de Ne derlandse kust. De opvarenden, de eige naar-schipper A. P. van der Broecke en zijn 20-Jarlge zoon Jan, werden op tijd gered door de vóór de „Johanna" uitva rende Br 25 onder schipper Isaak Hoog- stadt. Op 9 december 1.1. is te Mlinchen aan prof. dr. E. D. Hlrsch Ballln, hoog leraar ln het Nederlands- en Internatio naal auteursrecht aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam, de Rlchard- Strauss-medaille overhandigd. Deze onder scheiding ls de Amsterdamse hoogleraar verleend wegens zijn verdiensten voor het internationaal auteursrecht. De burgemeester van Gemert heeft namens H.M. Koningin Juliana haar deel neming betuigd aan de heer en mevrouw Kuipers, die by een brand hun vijf kin deren verloren. De belde hoofdrollen in de opera „Dido and Aeneas" van Purcell, die op 21 december a.s. onder leiding van Arthur Arobio de Castro te Wenen wordt uitge voerd, zullen worden gezongen door Ma rijke van der Lugt en Frans van de Ven. De twee ln Duitsland werkende Neder landse operakrachten. Antoinette Tlemes- sen en Jan Derksen, die oorspronkelijk voor deze rollen waren geëngageerd, kun nen niet naar Wenen gaan, wegens een plotselinge programmawijziging van de opera, waaraan zij verbonden zyn. Aansluitend aan de mene vergadering zal het gen-congres morgen ln „Esplanade" te Utrecht een congres houden over het on derwerp „Visuele problemen van het weg verkeer". BUITENLAND Engeland heeft ingestemd met de vestiging volgend Jaar van een parlement met een Afrikaanse meerderheid voor het Oostafrikaanse beheerschapsgebled Tan- ganjlka. De gouverneur, Richard Turn- Dull, heeft dit meegedeeld ln een toe spraak tot de wetgevende raad, die t' bestaat uit dertig gekozen leden (tien Afrikanen ,tlen Europeanen en tien Azia ten) Joego-Slavië heeft een stadium be reikt waarin het mogelijk Ls om de levens standaard van de bevolking aanzienlijk te verhogen, zo heeft maarschalk Tlto gis teren verklaard in een rede te Varajdln in Kroatië. Tito zei dat de feiten de be weringen weerleggen van de kringen, die menen dat Joego-Slavië datgene wat het heeft slechts heeft kunnen bereiken door hulp van derden en voornamelijk Ame rika. Die hulp ls weliswaar zeer nuttig geweest toen Joego-Slavië in moeilijkhe den verkeerde, aldus Tito, doch zij heeft niet meer bedragen dan vier procent van de hulpbronnen die Joego-Slavië zelf heeft geschapen. De groothertogin van Luxemburg en Prins Felix zullen op 27 april naar België gaan voor een officieel bezoek van twee oi drie dagen, zo ls te Luxemburg bekendgemaakt. In Juni J.l. heeft Koning Boudewyn Luxemburg bezocht. De 36-Jarige Earl van Harewood is benoemd tot artistiek leider van het Fes tival van Edinburgh. Hy volgt de 32-Ja- rlge Robert Ponsonby op. die ln maart zal aftreden .omdat hy ontevreden ls over het festlvalbeleld. Lord Harewood ls de oudste zoon van de „Princess Royal" en elfde ln de ry van Britse troonopvolgers. Hfi ls gehuwd met de Oostenrijkse Marlon Stein, een concertpianiste. De Brit Frank Beecher en zyn vrouw, die in Zuld-Afrika woonden, hadden een negerbaby, die te vondeling was gelegd, opgenomen. Krachtens 'n kortgeleden door het Zuldafrikaanse parlement aangenomen wet moesten zy echter weer afstand doen van het kind. Het echtpaar wilde dit niet en bewoog hemel en aarde om de kleine te kunnen behouden. Tenslotte bood de werkgever van Beecher vrije overtocht naar Engeland aan. De Zuldafrikaanse re gering stond Beecher toe met de baby het land te verlaten. En zo zyn de Beechers die zelf twee kinderen hebben, naar En geland vertrokken. Het secretariaat-generaal van de Arabische Liga heeft de film „Salomo en de Koningin van SJeba" verboden voor de Arabische landen, omdat de rolprent „pro paganda voor Israël maakt en aanvallen op de Arabieren Inhoudt". De 49-Jarlge Gus Hall die tien Jaar geleden tot vyf Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens samenzwering om de Amerikaanse regering omver te werpen, ls gisteren gekozen tot secretaris-generaal van de communistische party ln de VB. HIJ volgt Eugene Dennis op. die om ge zondheidsredenen ls afgetreden en nu voorzitter is geworden. Op het partycon gres te New York, dat door slechts 222 afgevaardigden werd bygewoond. werd meegedeeld dat de party 10.000 leden telt, I '-gen 75.000 ln 1945. DINSDAG. Baptistenkerk (Oude Ryn)Dr. J. J. Kiwiet over de oorsprong van het Bap- tisme. 7.30 uur nam. Haagweg 14: Kapdemonstratle Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 8 uur nam. Prediker; Opwekkingssamenkomst. Spr. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwenbond. Spr. mej. P. van Wigcheren over Palestina. uur nam. Restaurant v. d Heijden (Breestraat 85) Bespreking over verKe^rsonat-rwiJs voor Kleuterleidsters. 8 uur nam Rijksmuseum van Oudheuen: Lezing dr. J. H. C. Kern „Etruskische vazen te Lel den". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Appèlavond N.C.R.V. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12 501.20 uur nam. Den Burcht Jacoba-zaal)De Natuur vriend. Filmavond. 8 uur nam. Gerecht 10: Splritlsch Genootschap. Spr. ds. de Kam van Den Haag. 8 u. nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kerstbyeen- komst Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur nam. Levendaal 1Cie. Huish. Voorlichting Kerstversleringen en -tafels. 2-5 uur nam. Marekerk: Kerstwijding Herv. Molen wijk. Spr. ds. mr. G. A. Alma over: „De vuurwerper". 8 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rehoboth: Ver. tot Bevordering der Be langen van Slechthorenden. „Poppenspel voor de advent Sprekers mevr. G. Jansma van Schouwenburg en de heer P. Huls bos. 8 uur nam. Rehoboth: Adventsviering Bejaarden- socletelt. 2.45 uur nam. Schouwburg: SohoolvoarstellLng K. en O.: „De schelmenstreken van Scapln". 2.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Stem des Volks. Uitvoering van ..Das Lied van der Glocke". 8 uur nam. Oegstgeest. Recreatiezaal Endegeest: Filmdienst met kleurenfilm „Droom- eiland" met Romy Schneider .8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw: Feestavond Jongerenorganisatie Hollandse My. voor Landbouw met toneelstuk „De koperen haan". 8 uur nam. Wassenaar. DorpskerkKerstzang uitvoering Wassenaars Mannenkoor .8 uur nam DONDERDAG. Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheidingen aan do nors Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstelling K. en O: „De schelmenstreken van Scapln". 2.30 uur nam Stadszaal (grote zaal): Abonnements- concertResldentie-orkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Violoncellist Leonard Rose. 8 uur i r.am. Thearoom v. d. Heyden, (Breestr. 85) Lunchbijeenkomst Ned- My voor Nljver- held en Handel. Spr. mr. H. Luljk Tijds besparing door sneller en beter lezen". 12.30 uur nam. W a s se naar. Kasteel Oud Wassenaar Concert m.mv.. George van Renesse voor 't Nut 8. uur nam. Zomerzere: Filmavond Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 u. nam. VRIJDAG Rijksmuseum vam Oudheden: Ned. Ara. blsche Kring, Spr. dx. A. Klasens. 8 uur nam. Schouwburg: Studententoneel ten bate van herbouw Sociëteit .Minerva". 8 uur nam. Stadzaal (foyer)Feestavond Openbare Ulo-school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heyden: Ledenverg. Ned. Handelsrelzlgersver. Spr. G. H. Rekers. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: AdVentskerk. Bybelstu- dle 1011 uur voorm.; prediking ds. W. Bertram van Zeist. 11—12 uur voorm. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. Excursie Haagse Bos. Vertrek 13.26 uur Rijnsbur ger weg (gele tram). Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert door Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. 8 uur nam. ZONDAG Lldo-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „De Maniak". 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. Oude Vest 137: Chr, Toneelgroep voert kerstspel op van M. Nyhoff. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Burgeryconcert „Sempre Crescendo" ten bate van her bouw Sociëteit „Mlnerva". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralugle v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN: Casino: „Mannen zonder mededogen". 18 laar Werkd. 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Raspoetln". LI do: „Het meisjes Sapphire". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. (Donderdagmiddag geen voorstelling) Luxor: „Foei, Nicole!" (Die Halbzarte). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag- 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Een huis vol heksen" (Bell, book and candle) 14 Jr. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De dag der geweldenaars", 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.80. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gehoor DU Uw buisarts ol specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. pastorie van Hlnton, hoorsp. 12.00 Bas- bariton en plano. 12.30 Land- en tulnb.- medecl. 12.33 Kamerork. en -koor. 12.37 Advents-kerkdlenst. 130.0 Nws. 131.5 Met Pit op pad. praatje. 13.20 Gevar. muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. NCRV: 1800 Regerlngsultz.Serie: Plaats en functie van het Konlnklhk In stituut voor de Tropen, V. Ir. M. van Bottenburg, hoofd van het documenta- tlebureau van de afd. tropische produk- ten. spreekt over: Westers investeringsbe leid ln Afrika. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h .christeiyk organisatie- en vereni gingsleven, lezingen. 18.30 Leger des Heils- kwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamer-ork 1.9.30 Radiokrant 1.9.50 Koperorkest. 20.05 Phllharm. ork. en so list. 21.10 De weg der zending, lezing. 21.30 Geesteiyke liederen. 22.00 Hobo en plano. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Amus.progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 V. h. platteland, praate. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstellings agenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Radlokamerork. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Tafelklavier. 17.15 Mil. muz. 17.50 Regerlngsultz.: Emigratle- rubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Accordeonmuz. 19.00 V .d. kind. 19.10 De Mammoet ln de porseleinkast, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Le villi, opera. 21.10 De organisator, hoorsp. 21.50 Gitaar en zang. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Filmfragm. 23.00 Wetensch. lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde lHn van 1820 uur) Our very own - Golden earrings - Sweet Sue Just you - Stella by starlight The call of the faraway hills - Love letters - Around the world. Orkest Geoff Love - Mambo Jambo (Prado), Fritz Schulz Rei- chel - Rumba tambah (Hernandez), Id. - Why do you pass me by (Hess) - Autumn leaves (Kosma) - Chez-moi (Mlsrakl), Or kest Stanley Black - Sérénade pour un ange (Varna) - Constanzella (Varna) - Sans tol (Varna), Tlno Rossi Mademoi selle de Paris (Durandi) - When the world was young (Vannder) - J'attendiral (Oli- vieri), Orkest Stanley Black - C'est une chanson (Wagenhelm), Philippe Olay Rose d'or (Rouzard), Les Compagnons de la Chanson - Ou sant les pépées (GérardH Philippe Clay - Marianne (Gilkyson), Or kest Armando de la Trinidad - Quand on a connu ca (Ferrari), Orkest Marcel Feyoo Mathilda (Thomas), Orkest Armando de la Trinidad - Wrap your troubles ln dreams (Barrls) Fritz Schulz Reichel - Let there be love (Rand), Idem - Blue moon (Rodgers) - Big Dave boogie (Po- chonet) J. P. special (Sasson), Orkest Ge rard Pochonet - Leave the pretty girls alone (Roblson) - Little man you've had a busy day (Slgler) - The sun has got his hat on (Butler). The Coronets - Cherokee (Noble) Me and my shadow (Joteon) - But not for me (Gershwin) Orkest Jackie Gleason - I thought about you (v. Heu- sen) - It happened ln Monterey (Wayne) - Pennies from heaven (Johnston) Frank Sinatra So rare (Sharpe) - I'll never say ..never again" again (Woods) - You turn ed the tables on me (Alter), Orkest Billy May. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS 17.30— 17.40 Int. leugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportact. 20.50 Gevar. progr. 21.10—21.55 Alles gaat naar wens BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13 30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Lezing. 14.55 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East 19.35 Volksdansen. 20.00 Lezing 2.0.15 The Messiah, oratorium. (Óm 22.00 Nws.) 23.15 Round Britain Quiz. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.30 Nws. (Om 12.15 Mrs. Dale's dagboek) 12.30 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 Nws.) 16 45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs.. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en ge var. progr. 19.29 Weerber. en nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- aria's. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Koorzang. 19.55 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Romantische muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 0.30 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. FrankrMk, 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Idem. 15.55 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 22.30 Gram. 23.10 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 120.0 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork.conc. 14.35 Gram. 14.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.05 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Klankb. 17 50 V. d. Jeugd. 18.00 Lekenmoraal en filosofie 18.20 V .d. sodl 1.8.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Volksliederen. 20.00 De andere richting, hoorsp. 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogische lezing. 22.25 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koor zang 15.28 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh. bew. Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. o. a m a 0a 2 Ss k d £1 a a 2a Is 6 4 12 5 4 4 3 3 5 5 0.5 Vlissingen zwaar bew Eelde geh. bew. z 4 111 De Bilt geh bew. zzo 4 4 3 0.3 Twente geh bew. z 3 3 3 0 Eindhoven geh bew. zo 2 5 3 0 Z.-Limburg licht bew. ozo 4 5 1 0.4 Helsinki zwaar bew nno 2 9-90 Stockholm sneeuw zo 3 -4 -11 0 Oslo sneeuw no 3-5-5 1 Kopenhagen geh. bew. z 8 0 10 Aberdeen zwaar bew. zzw 2 7 3 0 regen z 6 11 6 1 zw bew. zzo 4 5 2 0 geh. bew o 4-1-4 0 zw bew ozo 3 6-30 geh. bew. ozo 18 2 0 onbewolkt w.stil 5-5 0 licht bew. nw 8 14 5 0 geh. bew. ozo 2-0-1 0 geh bew o 2 1-10 geh. bew. zzo 2-2-3 0 geh. bew. ozo geh. bew. nno onbewolkt ozo geh bew. nnw mist geh. bew zw bew. zw bew. zw. bew. Londen Brussel Luxemburg ParUs Bordeaux Grenobl' Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 2 2-00 2 7-40 3 0-10 w.stll 0 -10 0 w.stil 9 1 4 w.stll 18 12 0 w.stil 14 7 1 w.stil 12 9 4 n 17 3 4 3 16 2 0 n 4 14 6 20

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2