^Terreinen in omgeving „GroenoorcP worden spoedig bouwrijp gemaakt Laatste nieuws Aanleg van een speelterrein Natuurlijke ontwikkeling van het kind niet in de weg staan! DINSDAG 15 DECEMBER 1959 Voorstellen aan Leidse raad Totale kosten geraamd op 1% miljoen Aangezien het gewenst is, dat de in het uitbreidingsplan „Leiden-Groenoord 1959" begrepen terreinen zo spoedig mogelijk bouwrijp worden gemaakt, hebben B. en W. een daartoe strekkend plan doen ontwerpen. Het plan omvat o.m. de aanleg van een gedeelte van de weg door noord (Wil lem de Zwijgerlaan) tussen de verbindingsspoorweg naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en de Haarlemmerweg, het doortrekken en verbinden van de Koningstraat en de Hansenstraat met de ontworpen parallelweg aan de zuidzijde van de Willem de Zwijgerlaan, de aanleg van wegen ten westen van het geprojecteerde veemarktterrein, het ophogen van o.b.g.- en overige bouw terreinen en de aanleg van een speelterrein. - Aanleg parallelweg Willem de Zwijgerlaan De Willem de Zwijgerlaan zal worden aangelegd met twee rijbanen, elk ter breedte van 7 m., waartussen een berm van voldoende breedte voor het opstellen van vrachtwagens en aan weerszijden vrijliggende rijwielpaden, elk 3 m. breed, terwijl het rijwielpad aan de zuidzijde van de weg. voorzoveel dit nodig is, in verband met de ter plaatse geprojec teerde bebouwing, uitloopt in een 6 m. brede parallelweg, waarlangs parkeer- stroken en trottoirs van variabele breedte zullen worden aangebracht. De weg zal in de toekomst door middel van een brug over de Haarlemmertrekvaart aansluiten op de over het Sohuttersveld aan te leggen weg. De o.b.g.- en overige bouwterreinen lullen worden opgehoogd tot n.a.p., het speelterrein, voorzoveel dit met het oog op de hoogteligging van de omliggende terreinen mogelijk is. tot 0.40 m n.a.p. evenals het terrein benoorden het vee marktterrein. Een sloot tussen de spoor baan en het o.bjg.-terrein zal worden gedempt en van een drainage worden voorzien. Voor de aanleg van het gedeelte Wil lem de Zwijgerlaan, de wegaanleg be westen het veemarktterrein en het speelterrein moet grond uit het grond bedrijf worden genomen, waarvoor een totaalbedrag van f 82.296.aan het be drijf behoort te worden vergoed. Met in begrip van dat bedrag worden de kos ten van uitvoering van het plan in to taal geraamd op f 1.500.000.Hierin is begrepen voor de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan een bedrag van f 509.904 voor de wegaanleg bewesten het vee- -ktterrein een bedrag van f 196.740 en voor de aanleg van het speelterrein ten bedrag van f 64.356. In verband met dit uitbreidingsplan s door de N.V. Ned. Spoorwegen een lezwaarschrift ingediend, dat zich richt egen de bestemming openbaar groen, Hitworpen op in eigendom der gemeen- toebehorende grond, gelegen langs e westzijde van de spoorlijn naar de itedelijke Fabrieken van Gas en Elec- riciteit. Onmiddellijk aan bedoelde rond grenst terrein, dat eigendom is er N.V. Nederlandsohe Spoorwegen en innen de grenzen van het vast te stel en uitbreidingsplan is gelegen. Wat de bezwaren betreft, B. en W. is ebleken, dat bij de N.V. Nederlandsche Ipoorwegen het voornemen bestaat om. het belang van een goede exploitatie, en tweetal sporen door te trekken van iet emplacement af tot op de gronden, 'elke in het uitbreidingsplan bestemd ijn voor openbaar groen en gelegen di- •ect ten noorden van de Willem de iwijgerlaan. De bestemming openbaar jroen verzet zich niet tegen het leg en van deze sporen uitsluitend bedoeld m daar rangeermogelijkheid te schep en, mits dit een goede beplanting ove rigens niet schaadt. Het bezwaar tegen artikel 23 van de lebouwingsvoorschriften mist, volgens iet College, reële grond. De redactie van lit artikel is Tuim genoeg om met de yentuele wensen van de Nederlandsche Spoorwegen rekening te houden. B. en W. zijn van oordeel, dat aan de ipmerkingen van de N.V. Nederland- che Spoorwegen kan worden tegemoet «komen zonder dat wijziging wordt «bracht in het ontwerp-plan en in de intworpen bebouwingsvoorschriften. De bezwaren achten zij derhalve ongegrond. Rijk koopt landgoed Nieuweroord Zoals bekend zijn B. en W. onlangs met het Rijk in onderhandeling ge treden over de doorverkoop van een gedeelte van het landgoed „Nieuwer oord" e.a. aan de Rijnsburgerweg. Deze onderhandelingen hebben inmid dels tot volledige overeenstemming geleid. Het Rijk is bereid voor het gedeelte .omvattende het hoofdgebouw met een deel van het daarom gelegen park, twee dienstwoningen, boxen garage enz., een koopsom te betalen van f. 416.237.50. Met het Rijk Is verder nadrukkelijk overeengekomen, dat het voorterrein aan de RUnsburgerweg niet mag worden bebóuwd, doch als zodanig gehandhaafd moet worden. Tegen de verkoop onder de gestelde voorwaarden bestaat bij het College geen bezwaar. BOUW BEJAARDENCENTRUM B. en W. wensen aan de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra, geves tigd te Leiden, te verkopen het perceel bouwterrein, gelegen aan de Churchill- han en de Cornells Schuytlaan, groot pjn. 5562.5 m2 voor de prijs van 1. 139.062.50. Voorts wil het College aan deze stichting, ten behoeve van de bouw jan een bejaardencentrum een geld lening verstrekken tot het bedrag der pond- en bouwkosten, met inbegrip van ae kosten der door de gemeente te slui ten geldleningen, geraamd op f. 2.020.000. Verder is er een voorstel om de beta- Eng van rente en aflossing te garanderen jan een door de Chr. Vereniging voor Ziekenverpleging ..Het Diaconessenhuis" te Leiden met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam aan te gane geldlening ad itu?'500 000' °P te nemen op 16 januari i960, tegen een rente van 4%% per jaar. VRIJSTELLING HALVEDAGSLUITING Het College kan ermede akkoord gaan, op verzoek van de Leidse Midden stands Centrale voor de weken, waarin «e kerstdagen en de nieuwjaarsdag val- •*n, vrijstelling wordt verleend van de Verplichte halvedagsluiting. ONTEIGENINGSPLAN UITERSTEGRACHT Teneinde de Uiteretegracht, in verband 'Dot de demping van de gracht, van eventueel daarop rustende zakelijke jechten te bevrijden, heeft de raad het College bij besluit van 25 augustus 1958 gemachtigd het nodige te verrichten ter verkrijging van enige percelen en per ceelsgedeelten grond en water door mid del van onteigening. De te onteigenen percelen zijn aangewezen bij Koninklijk besluit van 6 januari 1959. Bij dit besluit is de termijn, waarbinnen de vordering tot onteigening moet worden ingesteld, bepaald op een jaar na de dagtekening van de Nederlandse Staatscourant, waar in het besluit is openbaar gemaakt. De vordering moet derhalve plaats vinden vóór 6 maart 1960. De procedure moet worden ingeleid door het dioen van een aan/bieding. Vol gens de kadastrale leggers is slechts de gemeente Leiden als eigenaresse bekend, zodat geen voorafgaande onderhandelin gen konden worden gevoerd. De gemeen te Leiden en de onbekende eigenaren zullen derhalve overeenkomstig het advies van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente, voor de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage moeten worden gedagvaard, waarbij hun een bod wordt gedaan, om, zo het bod door hen niet wordt aanvaard, de onteigening van de desbetreffende percelen c.q. perceels gedeelten te horen uitspreken en het bedrag der schadeloosstelling te horen bepalen. B. en W. stellen de raad voor om in deze geest een besluit te nemen. ONTEIGENING GRONDEN BOS- EN GASTHUISPOLDER Ter realisering van het partiële uit breidingsplan ..Leiden-Zuidwest", heeft de gemeente dringend behoefte aan ver werving van gronden, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, ten noordwesten van de Voorschoterweg en ten oosten van de Korte Vliet. Met de desbetreffen de eigenaren zijn onderhandelingen ge voerd, teneinde te trachten de eigendom in der minne te verkrijgen. De onder handelingen hebben, met uitzondering van die met één eigenaar, nog niet tot overeenstemming geleid. Ingeval de gemeente de eigendom van de gronden niet langs minnelijke weg kan verkrijgen, zal tot onteigening moe ten worden overgegaan. Aangezien om trent de uitslag van het overleg met de eigenaren geen zekerheid bestaat, ach ten B. en W. .het niet verantwoord de administra tieve onteigeningsprocedure langer uit te stellen met het oog op het bouwrijp maken van de onderhavige ter reinen. Wanneer de raad, die hiertoe thans een voorstel ontving, het onteigenings plan voorlopig heeft goedgekeurd, zal het plan ter visie worden gelegd, waarna de belanghebbenden eventueel hun be zwaren kenbaar kunnen maken. AANVULLENDE KREDIETEN SCHOLENBOUW Tijdens de maandagmiddag a.s. te houden zitting van de raad, komt ook een aantal onderwijsvoorstellen aan de orde. Zo is er een voorstel om t.b.v. de reeds gebouwde openbare scholen voor g.l.o. aan de Du Rieustraat en de Tel- derskade en de bijzondere scholen voor g.l.o. en u.l.o. aan resp. de Boshuizer- kade en Asserstraat nog aanvullende kredieten te verlenen van onderscheide- lijk f. 260. f. 19.752, f. 28.674 en f. 1230; medewerking wensen B. en W. te verle nen voor het aanschaffen van tafels en stoelen en klassebureaus met stoelen voor de school voor r.-k. gewoon lager onderwijs aan de Caeciliastraat 11idem voor het aanschaffen van leermiddelen voor het eerste en derde leerjaar van de herv. school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Asserstraat 1idem voor het aanschaffen van leermiddelen voor de r.-k. school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Haarlemmerstraat 34; idem voor het aanschaffen van een projector en een projectiescherm ten behoeve van de geref. school voor gewoon lager on derwijs aan de Storm Buysingstraat en voor het aanbrengen van een verduiste ring in een lokaal in die school. Voorts komt er in de onderwijssector een voorstel aan de orde, dat voorziet in het verstrekken van aanvullende voor schotten op de exploitatievergoeding ten behoeve van het bijzonder lager onder wijs voor 1959. Tenslotte wensen B. en W. de bedragen per leerling t.b.v. het lager onderwijs voor 1959 te verhogen. Onder de overige voorstellen - er zijn er niet minder dan veertig - is o.a. een besluit om het adres van bewoners van de 122 flatwoningen aan en nabij de Vijf Meilaan van de WBV „De Goede Woning", inzake betaling van de bij drage in de kosten van onderhoud van het woninggroen, voor kennisneming aan te nemen. B. en W. achtten geen termen aanwezig om tegemoet te komen aan de in het adres ontwikkelde bezwa ren. Voorts zal in deze zitting ook een aantal benoemingen aan de orde worden gesteld. Morgen komen wij nader op deze benoemingen, resp. voorstellen te rug. Heden gesprek over reclainetelevisie De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp hebben vandaag een eerste bespreking geveerd met de N.T.S., een comité uit de dagbladen, die een conces sie voor reclametelevisie hebben gevraagd en met de Otem. In een communiqué van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- Dr. P. J. F. Dupuis sprak voor Ver. van Pedagogiek over seksuele opvoeding Voor de Leidsè afdeling van de Ver eniging voor Pedagogiek heeft dr. P. J. F. Dupuis uit Rotterdam gisteravond in Het Gulden Vlies gesproken over de seksuele opvoeding. Al zou dit onderwerp, dat het vorige seizoen door dr. W. F. Storm werd be handeld, nu dus nog eens door een an dere bril worden bekeken, toch was dr. Dupuis van mening, dat de opvattingen in wezen niet zo veel van elkaar zouden blijken te verschillen. Als er inderdaad van verschillen sprake zou zijn, zouden deze voortspruiten uit een andere le venshouding of geloofsovertuiging. Allereerst bestreed dr. Dupuis de slo gan van de seksuele voorlichting, die lange tyd opgang maakte. Deze paste goed in het beeld van de optimistische toekomstverwachting der vorige eeuw, toen men vrij algemeen van oordeel was, dat het in de wereld alleen om kennis en inzicht gaat. Thans beseft men, dat het van meer belang is wat de mens met al zyn wetenschap doet, want alle kennis kan worden misbruikt. Hieruit volgt, dat men er met seksuele voorlich ting alleen niet komt en dat een sek suele opvoeding nodig is. Nu moet men echter ook weer niet menen, dat er een speciale seksuele opvoeding gegeven kan worden. Ze behoort in het totaal van de opvoeding inbegrepen te zijn. Hierbij kan seksuele voorlichting af en toe wor den gegeven, maar op zichzelf staand zou ze geen waarde hebben. OPVOEDEN: LEIDING GEVEN Opvoeden, zo vervolgde dr. Dupuis, is eigenlek leiding geven. De taak van de ouders wordt vergemakkelijkt door het samenwonen in een gezin, waardoor het kind al in een opvoedkundige situatie is gesteld. Het moet worden opgevoed voor de volwassenheid om dan in vrijheid en verantwoordelijkheid zelfstandig be slissingen te kunnen nemen. We kunnen kinderen niet opvoeden als wij hun natuurlijke ontwikkeling in de weg staan. Dit zou dressuur worden. Als de ontwikkeling aldus wordt tegen gewerkt of omgebogen, ontstaan angst verschijnselen. De opvoedingstaak van de ouders be gint op een klein gebied. Zy moeten de uitbreiding van deze ruimte zo geleide lijk mogelijk maken, afhankelijk van de behoefte van het kind. Na deze inleiding de seksuele opvoe ding zelf besprekend, gaf dr. Dupuis als zijn zienswijze, dat deze opvoeding meer is een kwestie van doen en dat de ouders moeten bedenken, dat men kinderen niet om de tuin kan blijven leiden. De ouders kunnen met hun leven een voorbeeld geven. Niet door zich als schier volmaakte mensen voor te doen, maar door te tonen, dat wrijving door wel ke oorzaak ook het wezen van hun huwelijk niet aantast. We moeten niet de rol van „het ideale echtpaar" trach ten te spelen, doch het kind moet zien dat we levende mensen zijn, die on danks ruzie elkander als man en vrouw vasthouden. Spreker legde er de nadruk op, dat het de ouders zijn, die als voornaamste opvoeders het seksuele facet aan de orde dienen te stellen. HET VRAGEN VAN EEN KIND Dr. Dupuis besprak vervolgens ver schillende seksuele aspecten. De eerste jaren van de opvoeding zyn gemakke lijker dan men gewoonlijk denkt, hoewel het vragen van een kind niet altijd op gemerkt wordt, doordat het meestal niet rechtstreeks vraagt. Gaat men de vraag uit de weg, dan mist men een kans. Hoe men het ant woord geeft is doorgaans van meer be lang dan het antwoord zelf. Men moet van de vraag niet schrikken of er op reageren met een klap te geven. En bedenk, als thuis geen antwoord wordt gegeven, stellen de kinderen de vraag elders. Dr. Dupuis raadde zijn gehoor aan, de kinderen thuis rustig te laten ver tellen wat ze op straat hebben gehoord. Dan heeft men het in zijn macht cor recties aan te brengen. Tijdens de overgangsleeftijd van zes jaar, wanneer het fantaseren plaats gaat maken voor realistisch denken, is het zaak dat de ouder zichzelf gaat corrigeren, anders komt als reactie „ze hebben mij een sprookje verteld". De vertrouwensbasis mag niet beschaamd worden Naast de verhalen uit de sprookjes wereld is er het sprookje over de ge boorte en spreker vroeg zich af of de eenvoudige werkelijkheid, dat het kind in de moeder groeit, niet veel mooier is. Dr. Dupuis besloot zyn lezing met het geven van enkele aanwijzingen hoe de „wazige figuur" van de vader meer be tekenis voor het kind kan krijgen. LEIDERDORP Adventskerstsamenkomst Gisteravond was er in de Geref. Kerk aan de Hoofdstraat een adventskerst- samenkomst belegd- Medewerking ver leende de harmoniekapel „Leiderdorp" o.l.v. de heer J. F. J. Boelhouwer, het R.-K. Kerkkoor (parochie Meerburg) o.l.v. de heer J. v. d. Velden; het Her vormd Kerkkoor „Hart en Stem" o.l.v. mevrouw T. Massaar-van Driel en de Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior" o.l.v. de heer Hans Boelee. Burgemeester van Diepeningen open de de avond, en zei dat het initiatief voor deze avond genomen was door „Ex celsior" en de harmoniekapel. Men heeft het plan opgevat, in verband met de uitbreiding van de gemeente, om meer van deze avonden te geven, in welke vorm ook. Het programma vermeldde naast sa menzang ook zingen en spelen van elk der verenigingen afzonderlijk. Hierbij is wel weer gebleken, dat elke dirigent zijn eigen opvattingen omtrent koorzang heeft. De heer Hans Boelee gaf nog een or gelintermezzo: gedeelten uit de suite „Kerstfeest" van Jan Zwart en een eigen fantasie over bekende kerstliede ren. De avond werd besloten met samen zang „Komt allen tezamen, jubelend van vreugde". FOTOCLUB DAGUERRE JR. Gisteravond werd de uitslag bekend gemaakt van een onderlinge dia-wed strijd. gejureerd door eigen leden. Er waren 7 deelnemers met 3 dia's per se rie. Het hoogste aantal punten behaalde de heer F. Beurze, nl. 143 pnt. met 1 dia. De uitslag is: D. Goldberg 413 p.. P. Beurze 391 p. S. Spaans 384 p. H v. Leeuwen 362 pF. v. d. Bosch 345 p., Bloemendaal 335 p., D. de Graaf 297 p. Wedstrijden „Sparta" Gisteravond vonden de onderlinge wedstrijden van ..Sparta" plaats voor dames en heren, onder leiding van mej. H. v. Ommeren en de heer L. Post. De jury bestond uit de heren A. de Vink. N. de 1'EcIuse en H. Lepelaar, die als hun oordeel te kennen gaven, dat de prestaties van de leden, zeer vooruit wa ren gegaan. Aan het eind van de avond deelde de voorzitter van „Sparta". de heer v. d. Krol. mede, dat ook het be stuur zeer tevreden ls. en gemeend heeft als stimulans een dames- en herenbe ker beschikbaar te moeten stellen. Deze werd gewonnen doqr de heer H. Stikke- lorum. De junioren-beker is gewonnen door Gerda v. Meeteren. Deze wedstrij den zijn enkele weken geleden al gehou den. De uitslag is als volgt: Jongens 1016 jaar. groep I; 1. Leo Wassenburg, 2. Bert de Ruiter. 3. Bert van Hoek. Groep II: 1. Herman Roest. 2. Koos Waal. 3. Bert Roest. Dames le graad: 1. Greetje van Aalst 2. mevr. G, HendriksenJansen, 3. Riet van Klaveren. Dames 2e graad: 1. mevr. B. Mole naarSpeksnijder. 2. mevr. N. v. Luik, 3. Map v. d. Stoel. 3. Anneke v. Wijck. Deze dames behaalden allen 43 4 punt. Dames 3e graad: 1. mevr J. Plomp. 2 Wil V. Rooien, 3. Francien Janmaat en Wil Kwakernaak zelfde puntenaantal. Heren: l. K. Stikkelorum, 2. J. J. K. Bregman, 3. P. Boutekan en G. Lem merzaal zelfde aantal punten. OEGSTGEEST Oegsfegest offerde voor vluchtelingenhulp Het comité Vluchtelingenhulp te Oegstgeest kwam dezer dagen ten ge meentehuize in vergadering bijeen. De penningmeester, de heer B. J. Molenaar deelde mee. dat de collecte en de andere activiteiteiten in totaal f 7714.83 hadden opgebracht. De onkosten bedoregen niet meer dan f 144,19, zodat de netto-op brengst f 7570,64 was. Bij. fte installatie-vergadering van het comité had de voorzitster, mevr. G. A. Kramers-de Vlaming Pleysier, de hoop uitgesproken, dat Oegstgeest 50 cent per inwoner zou geven. Deze wens was in vervulling gegaan, want het bedrag was 56 cent per inwoner. Men mocht dan ook texvreden zyn en de dank van het comité ging uit naar al degenen, die meegeholpen hebben dit resultaat te be reiken. Daarnaast werd ook dank ge bracht aan de typistes van de gemeente secretarie en het personeel van de Twentse Bank voor de verleende mede werking. In feite is het bedrag nog hoger, daar verschillende ingezetenen rechtstreeks naar het centrale comité hebben gegi- reed, van welke bedragen men niet op de hoogte is. In het genoemde bedrag is begrepen f 416,55 van de Kinderkennis op Oud- Poelgeest en f 5,van een Poppenkast- vertoning door enkele kinderen. Mevr. Kamers kon de penningmeester nog f 6.50 ter hand stellen, die zij zo juist had ontvangen van een jongen, die voor Zwarte Piet had gespeeld en daarvoor geld had gekegen. Zo zijn er nog meer mogelijkheden om deze winter gelden bijeen te brengen en het comité zal gaarne mededeling van plannen ontvangen. (Opgaven aan mevr. Kramers. Fred. Hendriklaan 7). Ook werd gewezen op de mogelijkheid bij feestavonden iets te doen. Het comité zal de beschikking krygen over een party kleedjes, die door vluch telingen zijn geborduurd. Het plan is te verkopen. Besloten werd nog aan het centrale comité te berichten, dat de in Oegst geest bijeengebrachte gelden bestemd moet worden voor de liquidatie van de vluchtelingenkampen te Ohmstedt en Friedrichsfeld, waar Letten en Polen zijn ondergebracht. Zij die alsnog gelden willen over maken, kunnen dit doen op de giroreke ning van de Twentse Bank te Oegst geest, nr. 9013. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Everardus M„ zn. van N. J. van Staalduinen en M. J. E. van Winsen. Getrouwd: L. P. F. Clemens. 30 Jr. en A. P. H. van Eeden. 29 Jr. Overleden: N. J. A. v. Hertveld, 83 Jr.: J. Sterk. 81 jr. WASSENAAR Groentehanderlaar bedroog klant ettelijke malen „SCHANDE VOOR UW BEROEP" Laaiend verontwaardigd was ae Haagse politierechter in de zaak tegen een 43- jarige groente- en fruithandelaar uit Wassenaar. Deze had gezien dat een klant haar boekje niet goed nakeek en de optellingen van de groentehandelaar niet nauwkeurig controleerde. Toen had hij in de periode van 1 februari 1958 tot en met juni 1959 met de regelmaat van de klok steeds een gulden opgeteld by de einduitkomst van de bestellingen. De Haagse politierechter las een groot aan tal van deze valse optellingen voor en sprak van een constante gewoonte. „Er is al vaak een soort wantrouwen tegen de winkelier en men zegt soms wel eens: „Ach die winkeliers kun je niet ver trouwen". Daar uw handelswijze wordt dat nog erger en gaat men zeggen dat men op onderwicht, bedorven spullen e.d. moet letten. Dat maakt deze zaak voor uw collega's bijzonder onaange naam. Ik vind dit nog erger dan in breken. Een inbreker brengt geen beroep in een onjuist daglicht, maar u drukt uw beroep naar beneden. Ik heb zitten denken of ik u een ontzegging van de bevoegdheid zou opleggen om nog ver der groentehandelaar te zijn", zei de (rechter. Hij memoreerde dat verdachte by de ontdekking nog gauw een boekje had verbrand, niet wetend dat de poli tie de optellingen al had overgenomen. Er was trouwens nog een tweede boekje met valse optellingen. „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Als hij nu uit een slecht millieu kwam, dan zou men daarin de oorzaak kunnen zoeken", merkte de officier op. Hij vor derde f. 100,boete of 20 dagen en 6 we ken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, omdat een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor de eerste keer wel heel hard zou aankomen. Het vonnis luidde: f.75 boete en 6 we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. pen wordt meegedeeld, dat gelijk bij de/ mondelinge behandeling van de begro- j ting van O. K. en W. is medegedeeld, de 1 regering nog geen definitieve beslissing gencmen heeft omtrent het verlenen van een concessie voor het uitzenden van reclame-televisie. Wel heeft ce regering zich beraden j over een aantal prealabele punten en daarbij met name de mogelijkheid beziet tot het verlenen van een concessie aan een onafhankelijke pr ogramm a m a a t - schappij. De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp zullen thans besprekingen voeren ever de bij een dergelijke conces sie te stellen voorwaarden, teneinde na te gaan of een regeling in deze zin voor verwezenlijking vatbaar is. Ten overvloede zij er nog aan herin nerd. dat overeenkomstig de reeds ge dane toezeggingen tot uitvoering van een regeringsbeslissing eerst zal worden overgegaan nadat de Tweede Kamer de gelegenheid heeft gehad over deze mate rie een discussie te voeren, zo wordt meegedeeld in hot communiqué. >n Sta tuutdag Tweede Kamer In de Tweede Kamer heeft voorzitter Kortenhorst vanmiddag een herden kingsrede gehouden naar aanleiding van het feit dat vijf jaar geleden het statuut met de West tot stand kwam. gebaseerd op gelijkwaardigheid, vrijwilligheid en eenheid van Nederland, Suriname en de Antillen. De vice-minister-president, dr. H. A. Korthals, sloot zich namens de regering bij deze rede aan. De gevolmachtigde ministers van Su riname en de Antillen, resp. de heren Pos en Lampe, getuigden van de goede sfeer in de samenwerking. Het is een unieke gebeurtenis in de geschiedenis dat twee voormalige koloniale gebieden verenigd zijn met het moederland In één staat. P. v. d. A.-motie ingetrokken over defensie-nota (Van enze parlementaire redacteur) De PvdA heeft vanmiddag haar motie ingetrokken, waarin de regering werd uitgenodigd de nieuwe defensie-nota in verband met de diensttijdverkorting en de plannen voor het defensiebeleid in 19611963 niet later in te dienen dan in het eerste kwartaal van 1960. Men nam voorlopig genoegen met de toezegging van minister Visser, dat hij de nieuwe defensie-nota zo spoedig mogelijk in de eerste helft van 1960 zal indienen. Overeenkomst over atoomomlerzeeboot Het plan voor de bouw van een atoomonderzeeboot voor de Kon. Marine bevindt zich reeds in een gevorderd sta dium van voorbereiding. De Kon. Marine zal waarschijnlijk de eerste Marine op het Europese vasteland zyn, die in de ogen van het Amerikaanse congres in aanmerking zal komen voor Amerikaan se hulp by de bouw van een onderzee boot met kernvoortstuwing. Dit betekent, dat Nederland voldoet aan de strenge eisen op technisch en fi nancieel gebied, die de Amerikanen stellen voor de levering van een kern reactor en het verstrekken van de nog geheime gegevens voor de bouw van een atoomonderzeeboot. „Vier geallieerden - Frankrijk, Neder land, West-Duitsland en Italië - hebben speciale belangstelling voor het ontvan gen van hulp van de V.S. bij de bouw van een eigen atoomonderzeeboot. Van deze vier landen r.'hijnt alleen met de Nederlandse regering op dit moment voorlopige overeenstemming te zyn be reikt. BEURSSLUITING OP OUDEJAARSDAG De beurzen voor de geld- en fondsen handel zullen op 31 december a.s. geslo ten zijn. Er zij bovendien aan herinnerd dat op donderdag 24 december ochtendbeurs zal worden gehouden van 10 30 tot 11.30 uur. Laatste beursdag van 1959 zal zijn op woensdag 30 december, eerste beurs dag van 1960 op maandag 4 januari. SABELEQUIPE L.P.S.V. De sabelequipe (Verzyden. de Vos en (Smiet) van de LPSV wist bij de te Den Haag gehouden nationale politie-sabel- kampioenschappen beslag te leggen op de tweede plaats. Tijdens een gisteravond in de Sport school aan de Pieterskerkgracht gehou den gymnastiekles is Jacoba Ladan, wo nende" aan de Julianakade. gevallen ten gevolge, waarvan zij haar linkerpols brak. Toeristenkaarten worden twee jaar geldig (Van onze Haagse redactie) De minister van Buitenlandse Zaken heeft bepaald, dat in de loop van het jaar 1960 nieuwe toeristenkaarten zul len worden ingevoerd. In tegenstelling met de bestaande toeristenkaarten, welke een geldigheidsduur hebben van twee maanden en door de burgemees ters worden afgegeven, zullen de nieuwe kaarten twee jaar geldig zijn. De afgifte ervan zal geschieden door de Commissarissen der Koningin, be houdens de mogelijkheid van delegatie aan de burgemeesters In grote gemeen ten. De bestaande toeristenkaarten blyven bes:emd voer hen. die slechts een enkele maal een buitenlandse reis maken. De wenselijkheid van invoering van het nieuwe model is de minister gebleken bij onderhandelingen met andere landen. BEURSO VERZICHT Unilever hoger in overigens lagere markt AMSTERDAM, 15 december Bij kalme handel waren de internatio nale waarden vanmiddag verdeeld. Wall Street gaf gisteren een herstel te zien maar de koersen voor de Nederlandse hoofdfondsen werden er. aan de slot- koersen voor deze waarden in Amster dam, aangepast en verder ging men in New York niet. Dit was voor Amsterdam een behoorlijke misrekening waardoor de koers in de avonduren voor aandelen Philips daalde van 841 tot 825. Unilevers van 752 tot 738 en Aku's van 464 tot 452. Vanmiddag liepen aandelen Philips van 820 terug tot 815 om op ongeveer 819 de markt te verlaten, tegen gisteren als slotprijs 822 3. 4. Buitenlandse vraag was in deze hoek alleen op lagere prijzen aanwezig. Hierdoor was het Damrak voor dit fonds min of meer op zichzelf aangewezen. Gezien de zeer grote koers stijging voor aandelen Philips van de laatste dagen en het uitblijven van flinke aankooporders uit het buitenland is het geringe koersverlies van vandaag vrijwel te verwaarlozen. Hierdoor wordt aange toond, aldus de beurs, dat het publiek op dit moment niet tot winstnemingen in dit fonds wenst over te gaan. Aku's misten de steun van Parijs en West- Duitsland en daalden van 459 tot 456. tegen gisteren 458 3/4. Unilevers ont moetten enige steun door kleine ruilin gen van aandelen Philips in de marga rinepapieren. Hierdoor kon het fonds een koerswinst van circa 9 punten boe ken bij een prijs van 747. Kon. Olies lagen verlaten en ruim f. 1.lager. De Scheepvaarten konden zioh aanvankelijk zeer goed handhaven doch gedurende de verdere beursduur trad een lichte daling in. behalve voor aandelen Kon. Boot. Van de leidende cultures verloren Am sterdam Rubber en certificaten Deli een kleinigheid na een hogere opening. HVA's ruim een punt lager. Staatsfond sen vrijwel onveranderd in een zeer stille marlot. Nationale Handelsbank een weinig lager bij minimale omzetten. In de lokale sector werden grootban ken iets lager geadviseerd. Ned. Ford werd op 395 ex 8% interim-dividend ge adviseerd tegen gisteren 410% cum dividend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 december. Londen 10.56—10.56%; New York 3.773.77% Montreal 3.96%—3.96%; Parijs 76.80—76.90; Brussel 7.53%— 7.54%; Frankfort 90.39%—90.44%; Stock holm 72.79—72.84; Zurich 87.31—87.36; Milaan 60.73%—60.78%Kopenhagen 54.64%—54.69%; Oslo 52.78%—52.83% Wenen 14.53%14.54%; Lissabon 13.16 —13.17%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 15 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100 100A Ned '59 4% 99% 99{| Ned. '59 4% 98GB 98,V Ned. '53 3% 94% 94 Grootboek obl. 3% 78 1 Ned '47 3% (3) 91HGB 92A •Jed '51 3% 94%L 94%GB Ned '53 (3%) 92%B 91% Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 88 87% Ned '54 3% 87% 86% Ned '55 I 3% 887s 88% Ned '55 II 3% 90 89% Ned '37 3 89%GB 89% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 96,7a 96T7,GL Ned 62-64 3 97 97,», Indië '37 A 3 f.92% 92,7, Grootboek '46 3 89' UB Ned WE 6% 108}i 108}| ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 4141GB Nat. Handelsbank 1773" i7«i' Ned Handelmlj245% 240% Amst. Rubber 1177^ H VJ% 158>i 15674 Senembah 601 621 A.K U458% 455 Berkel's Patent (v.) -mariR 90s Calve Delft cert 73J Deli Mij .en (Ver.) 104 183 50 Kon Pap v Gelder 262 Hoogovens cert 770GB 767GB t tn,< i? 355GB 390GB Kabel,abr 430GB 434GB PS pref29T' Unilever 738% 647% Wilton Feyenoord 224% 2*>4 Biliton 2de r 368GB - Dordtse Olie gew 751 %GB 748 Kon. Petr. (f. 20.—) 165 164 Idem (50 A f 20.—163.30 162.30 Holl Amer lijn 174% 172% Java China Paket 164% 162 KLM 115 115 Kon Ned Stmv Mij 189% 1923', Kon Paket Mij 139% 138% Stoomvaart Mij Ned 186% 86 Nievelt Goudr eert. 145% 143% v Ommeren eert 256 256 Kon Rott Lloyd 160 161 Ned Scheepv Unie 154% 154 NIET-ACT1EVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 92% Idem 48 3 931^ 92% R dam '52-1 4 97 d id '37 l-Il (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bank N. G '58 (5%) 103% id NWE '52 (4%) 103% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A dam '53 3 A'dam "51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 97 82% 80% 89% 79% 80 80% 87% 89% 89% 95% 91% 96% 94% 83 79% 89% 80% 80% 88%B 87% 88% 95% 90% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 227 227.50 Amst Bank 328% 327 HF U eert 249'1 247 Rott Bank 280% 281 Twentsche Bank 256 257 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 405 407 Borsumij67 68% K. N.Ed.met. A-AA 97% Idem pref. wd100 Electrolasmij356 354% <on. Ned. Grofsmed. 175 174% Holl. Constructie 470B Ing bur v Bouwntjv 264% 267 Internatlo 154% 154 Int Kunststoffenind 59 57 Leidse Wolspinnerij 397 395 Rott Droogdok Mij 618% Sikkens Lakfabr '53 719 Ver. Touwfabr297 298 Walvisvaart 120% 120 Wernink's Beton 155 157% v. Wijk en Heringa 108 106% Zaalberg 131% Spoorwegen Dell Spoorweg Mil 6 Amerikaanse fondsen. Jian Pacific R 26% 26% Intern Nickel 109% 109% Anaconda 64 65% Bethlehem SteeJ 55% 55% Cities Service 49% 49 A General Motors 54% 54,», Kennecott 96% 97% Republic Steel 74% 75 Shell Oil 77% 77% Union Pacific 30A 31 Un. States Steel 99% 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11