Inval in Paraguay door bannelingen uit Argentinië en uit Brazilië Botsing in Parijs van Amerikanen en Fransen WEERBERICHT Poging om einde te maken aan het regime van president Strössner E HARTELIJKE BETREKKINGEN TUSSEN AMERIKA EN INDIA Washington u il schuld voor de Atlantische crisis afwentelen op president De Gaulle Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 DECEMBER 1959 No. 29924 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bannelingen uit Argentinië en Brazilië zijn zaterdag Paraguay bin nengevallen en in botsing gekomen met troepen van president Strössner. Tegelijkertijd deden vliegtuigen een grote aanval op Encarnacion, een belangrijk haven- en spoorwegcentrum bij de grens van Argentinië (34.000 inwoners), aan de rivier de Parana, die langs de grens met Argentinië stroomt. Radiostations in Paraguay deelden gisteravond mede, dat „de misdadige dwaze poging" van de rebellen om het land binnen te vallen, was afgeslagen en dat er thans „vernietigingsoperaties" aan de gang zijn. Van de zijde der opstande lingen was eerder medegedeeld, dat drie kolonnes het land waren binnengevallen om een einde te maken aan Strössners regime. Er zou den hevige gevechten aan de gang zijn en in Asuncion, Villarica en Conception zouden zich ongeregeldheden hebben voorgedaan. Politietroepen aan de Parana in actie De opstandelingen voerden kleine aan vallen tegen politieposten buiten de steden uit, zoeken naar wapens en or ganiseren hun strijdkrachten. Waar nemers in de grenssteden zijn van me ning dat het onwaarschijnlijk is dat er spectaculaire gevechten zullen worden geleverd en zij verwachten dat er zich een langdurige guerilla-activiteit zal ontwikkelen. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten hebben de opstandelingen mijnen gelegd in de rivier de Paraguay, die een deel vormt van de zuidwestelijke grens met Argentinië. In Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, deelde de lei der van de regerende Colorado-partij, Gorostiaga, mede, dat de opstandelin gen steun krijgen van „vijandige Argen tijnse provincies". De Paraguese politietroepen die de ConcepcionY ^ASUNCION £aragLialay 3*7 7 I pS^llarnca =7\ JoCaazapa fcrW|l>'l ARGE^n^nacion T'NC/ij Tientallen (loden bij explosie in Dortmund Zondagochtend vroeg heeft zich in Dortmund een ernstige ontploffing voorgedaan: een gebouw van vijf ver diepingen is volkomen verwoest en een nabijgelegen gebouw van drie verdie pingen, dat onmiddellijk geheel in brand stond, is eveneens vernield. In de twee verwoeste gebouwen woonden 43 perso nen, van wie er tenminste 32 om het le ven zijn gekomen. Hoewel de politie van Dortmund heeft medegedeeld, dat de oorzaak van de ont ploffing nog onbekend is, zegt zij, dat het waarschijnlijk aan ontsnapt gas is te wijten. In een straal van 300 meter zijn da ken afgerukt en ramen verbrijzeld. Auto's werden door de luchtdruk als speelgoed tegen de muren van huizen te pletter geslagen. Nieuwe politieke partij (Van onze Haagse redactie) Vrijdagavond 18 december as. zal in Pulchri Studio te Den Haag de oprich tingsvergadering worden gehouden van de humanistisch - socialistische partij, waarvan het landelijk secretariaat is gevestigd aan de Nieuweweg 70 te Hon- selersdijk. De nieuwe partij stelt zich ten doel maatschappelijke verwezenlijking van het zuivere socialsme, waar zij de overtuiging heeft, dat slechts langs deze weg het geestelijke en materiële wel zijn van ieder onzer volledig tot ontwik keling kan komen. Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaarbewolkt en nevelig weer met plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 DECEMBER Zon op: 8.41 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 17.18 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.26 en 15.37 u. Laag water te 11.26 en 23.45 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's. Parana moeten bewaken, zijn er in ge slaagd een aanval van revolutionaire elementen af te slaan. Er viel één dode. Kort daarna begonnen de opstandelin gen een tweede aanval. In geheel Paraguay is de staat van oorlog afgekondigd. Alle vergrijpen tegen de mensenrechten en eigendommen, on verschillig of zij werden begaan door vriendschappelijke of vijandelijke troe pen, zullen met de dood worden bestraft. Dr. Boon hoopt op herstel betrekkingen De Nederlandse ambassadeur in Cara cas, dr. H. N. Boon, is zaterdagmorgen in Curasao aangekomen. Hij heeft Den Haag en de regering van de Antillen ingelicht over de diplomatieke nota die hij vrijdag in Caracas van de Venezo laanse minister van Buitenlandse Zaken, Arcaya, heeft gekregen. Dr. Boon zei, dat er met de regering van de Antillen en Den Haag overleg is gepleegd om de beste manier te vinden voor het herstel van de traditionele goe de betrekkingen tussen de Ned. Antillen en Venezuela. President Eisenhower vanmorgen in Perzische hoofdstad geland Ook in Teheran groot enthousiasme President Eisenhower en premier Neh- roe hebben gisteren hun besprekingen besloten en een communiqué uitgegeven waarin zij zeggen dat hun landen wor den verbonden door gemeenschappelijke idealen en een gemeenschappelijk stre ven naar een rechtvaardige en blijven de vrede. Zij gaven uiting aan hun „grote voldoening" over het bestaan van „hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen" tussen de V.S. en India. Nehroe had de president Inda's vol ledige steun toegezegd voor zijn inspan ning in het belang van de wereldvrede. Het bezoek van de Amerikaanse pre sident heeft vijf dagen geduurd en het werd gekenmerkt door een geestdrift zonder weerga van de zijde der Indiase bevolking. Eisenhower dankte hiervoor zondagavond in een radiotoespraak waarin hij zéi dat het bezoek een van de ontroerendste ervaringen in zijn le ven was geweest. Ik heb de geest van een nieuw India gevoeld, dat een grote democratie bouwt op de grondvesten van een oude beschaving, aldus de pre sident. De beide staatslieden spraken zondag o.hi. over de toestand aan de Chinees- Indiase grens. Volgens James Hagerty, de perschef van Eisenhower, had India niet om hulp ingeval van Chinese agres sie verzocht en de V.S. hadden een der gelijke garantie ook niet gegeven. Eisen hower en Nehroe hopen dat de moeilijk heden aan de grens door onderhande lingen kunnen worden opgelost, daar de conferentietafel en niet het slagveld de plaats voor regeling van geschillen is, aldus de perschef. Zowel India als Pakistan hebben de president laten weten dat zij hun ge schil over Kasjmier door onderhande lingen willen regelen. Eisenhower sprak zondagmiddag te Nieuw-Delhi tot een menigte van meer dan een miljoen Indiërs. Hij zei o.m. dat de vrijheid het tenslotte in de gehele wereld zal winnen omdat zij te diep in de natuur van de mens is verankerd om door menselijke filosofieën te worden uitgewist. Hij haalde woorden van Gandhi aan: „Vrijheid is een gift van God en het recht van elk volk". Hij voegde hieraan toe: „En Amerika ant woordt hierop: zo denken wij er ook over". De president bracht nog een bezoek aan Agra voor een bezichtiging van de beroemde Taj Mahal, die Eisenhower „nog prachtiger vond" dan hij zich had voorgesteld. Ook bezocht hij een insti tuut voor landbouwonderzoek en een ty pisch Indisch dorp. Eisenhower vertrok vandaag naar Perzië, waar hij vanochtend in Teheran door de Sjah werd begroet. Hoewel het 1 kil was, reden Eisenhower en de Sjah in 1 Een telegrafisch overgebrachte foto van de Nederlandse kustvaar der Biesboschin de haven van Arzeu ten oosten van Oran. Het schip werd door een Frans marine- vaartuig naar deze haven opge bracht onder verdenking van ex- plosievensmokkel ten bate van de Algerijnse opstandelingen. Later werd de Biesboschnaar Oran gebracht. Besprekingen over nieuwe straaljagers De Nederlandse minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft zaterdagochtend in Brussel besprekingen gevoerd met zijn Belgische collega minister Gilson. On derwerpen van gesprek waren de aan koop van nieuwe straaljagers voor de luchtmachten van beide landen en de voorbereiding voor de NAVO-conferen- tie, die deze week in Parijs wordt ge houden. Naar van Belgische zijde werd meege deeld zullen de besprekingen over de straaljagers „over enkele weken" wor den voortgezet en kan in januari een beslissing over het type tegemoet wor den gezien, nadat vooral ook de finan ciële consequenties van de aankoop van een der in aanmerking komende types toestellen zijn bestudeerd. Inmiddels zullen technische deskundigen van de luchtmachten van Nederland, Belgie en Frankrijk de volgende week in Parijs bijeenkomen om de kwaliteiten van de Franse straaljager „Mirage III" te be spreken. Minister Visser is zaterdagmiddag naar ons land teruggekeerd. In Dortmund heeft gisteren een zware explosie twee flatgebouwen volkomen verwoest. In deze gebou wen woonden 43 mensen. Velen van hen kwz'.ri om door de ontplof fing en de daarop volgende zware brand. Een overzicht van de puin hopen tijdens het reddingswerk. een open auto van het vliegveld naar Teheran, een afstand van bijna 7 kilo meter. Op sommige plaatsen langs de met vlaggen en erebogen versierde route stonden de toeschouwers in rijen van tien man dik. Zij gaven uiting aan him vreugde en wierpen bloemen naar de auto. In Teheran aangekomen, begaven Eisenhower en zijn gastheer zich naar een paleis van de Sjah om besprekingen te voeren. Onderhoud Dillon met dr. van Houten Amerika wil Zes en Zeven tot elkaar brengen De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden. Dillon, heeft gister ochtend de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, en de directeur-generaal Euro pese samenwerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. G. E. ba ron van Ittersum, te Parijs ontvangen. De bespreking heeft ongeveer drie kwar tier geduurd. In Nederlandse kringen te Parijs werd vernomen dat deze bespreking moet wor den gezien in het kader van de oriënte- ringsreis die onder-minister Dillon thans door Europa maakt. In deze kringen werd aangenomen dat gesproken is over Nederlands-Amerikaanse problemen en over de resultaten van de besprekingen, die onderminister Dillon met andere Europese staatshoofden heeft gehad. In welingelichte Amerikaanse kringen te Parijs is gisteren na de besprekingen, die onderminister Dillon in Europese hoofdsteden - Londen, Brussel, Bonn en Parijs - heeft gevoerd, vernomen dat de V.S. bereid zijn een actief aandeel te hebben in onderhandelingen tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de „kleine vrijhandelszone". In deze Amerikaanse kringen is men van oordeel dat, al is een volledige en dadelijk te verwezenlijken oplossing moeilijk te vinden, zulks niet onmoge lijk is. De VS moeten alles doen om de moeilijkheden te verminderen en bij te dragen tot toenadering tussen de twee groepen. De Amerikaanse regering is van oor deel dat een economische scheuring in Europa kan leiden tot een politieke scheuring. De laatste dient vermeden te worden om de eenheid van de NAVO te handhaven. Zij is voorstandster van versterking van de EEG die, naar haar oordeel, een steeds liberalere politiek gaat voeren. Een economische regeling in Europa mag niet van discriminerende aard zijn jegens de rest van de wereld. De Ame rikaanse regering verzet zich niet tegen veelzijdige economische verdragen in Europa maar zij is van oordeel dat het moeilijk is deze spoedig tot stand te brengen. (Van onze Parijse correspondent) In Parijs heerst deze week grote drukte op diplomatiek terrein: vandaag komen daar vijftig ministers bijeen voor de jaarlijkse Atlan tische conferentie, welke morgen begint. Zaterdag en zondag a.s. volgt dan het Westelijk topovcrlcg. Deze belangrijke weck is zaterdag j.l. al begonnen met een ernstig incident tussen Amerika en Frankrijk, een incident dat zijn verdere uitwerking vermoedelijk niet zal missen. Het betreft hier het zogenaamde „lek" over de uitlatingen van generaal. Twining, dat de volgende achtergrond heeft. Debré zal morgen Twining antwoorden Vrijdag j.l. heeft de Amerikaanse generaal Nathan Twining, die bekend staat om zijn woedende uitbarstingen, in de commissie van de chefs van sta ven (die jaarlijks de ministeriële confe rentie pleegt voor te bereiden) in mili tair-openhartige, om niet te zeggen ongezouten bewoordingen Frankrijk aan de Atlantische schandpaal genageld, om dat dit land verantwoordelijk zou zijn voor de militair-politieke crisis, waarin de NAVO zich op het ogenblik bevindt. Daar deze uitlatingen van de Ameri kaanse generaal ondanks de uiterst strenge discretie waaronder deze be raadslagingen altijd gehouden worden, via een groot Amerikaans persbureau niettemin aan de grote klok konden worden gehangen, mag men gerust aan nemen dat het „lek" door het State Department (Buitenlandse Zaken) in Washington zorgvuldig was voorbereid. Minister Herter zal, mogelijk in iets genuanceerder termen, deze week tegen over zijn Atlantische ambtgenoten uit hetzelfde anti-Gaullistische vaatje wil len tappen. In de Franse hoofdstad heeft men dit rondborstige preludium op het Atlantische concert van deze week maar zeer matig weten te waar deren! Zowel generaal De Gaulle als premier Debré en Couve de Murville, de minister van Buitenlandse Zaken, be vonden zich de vorige week in Senegal, zodat een officiële reactie achterwege bleef. Vanuit Parijs werd generaal De Gaulle echter wel onmiddellijk van de uitbarsting van de Amerikaanse gene raal, om niet te zeggen van de Ameri kaanse diplomatieke bom op de hoogte gebracht. Daarop werd bekend gemaakt, dat Frankrijk nog vóór de ministeriële bijeenkomst een speciale zitting van de permanente NAVO-raad bijeen zal laten roepen. Generaal Twining somde in zijn toe spraak alle grieven op tegen de strategie van De Gaulle, die binnenskamers in de Westelijke kanselarijen al sinds maan den het gesprek vormde van de dag. Hij protesteerde tegen de Franse weigering Atlantisch atoomgeschut op zijn grond gebied te installeren, tegen de loskoppe ling van de Franse vloot uit het Atlan tische verband, tegen het uitsluitend na tionale beheer waaronder De Gaulle de Franse luchtmacht wil houden, en in het algemeen dus tegen het scepticisme van de Franse president-generaal inzake de militaire integratie die nu juist een der geloofsartikelen vormt van de At lantische verdedigingspolitiek. In feite geen nieuws Na afloop van de zitting liet een van de Franse delegatieleden zich ontvallen dat de Franse stafchef, generaal Ely, met moeite op zijn stoel was kunnen blqven zitten en zeker het liefste de conferentiezaal uit protest terstond ver laten had. Aangrijpend nieuws heeft de Ameri kaanse generaal intussen zeker niet te berde gebracht. Uit de bewuste publici teit die aan zijn woorden is gegeven kan echter wel worden afgeleid, dat Amerika nu van zins zou zijn deze week weinig lapjes meer te winden om het oude zeer van de Atlantische crisis, waarvoor Washington Frankrijk dus bijna exclu sief aansprakelijk schijnt te willen stel len. De onvolkomenheden van de Bel gische en de Nederlandse bijdra gen, die in het militaire comité ook weer aan de orde zouden zijn gesteld, moeten door generaal Twining vooral wel zijn toegeschreven aan het slechte voorbeeld dat Frankrijk de andere Euro pese landen eerst gegeven had. Slot pag. 2 VERLOVINGSRINGEN v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Alle moderne modellen. H.D.Z. - Constant - Love Op het graveren kan gewacht worden. Schilderij van Rembrandt in West-Berlijn gestolen Uit het Westberlijnse Dahlem-museum Is zaterdag een schilderij van Rem brandt. een Christushoofd van 20 bij 25 cm., gestolen. Het stuk is een kwart miljoen mark waard. De politie in geheel West-Duitsland en ook Interpol is inge schakeld. Slechts twee meter van het gestolen schilderij hing de beroemde Rembrandt „Man met gouden helm", dat op bijna een miljoen mark wordt gewaardeerd. Polen en Turkije elk voor een jaar in de V eiligheidsraad De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Polen in de Veiligheidsraad ge kozen met dien verstande, dat het slechts de helft van de gebruikelijke ter mijn van twee jaar, dus een jaar, in de raad zitting heeft en daarna zijn plaats, voor de rest van de termijn, aan Tur kije afstaat. Het besluit van de Algemene Verga dering is genomen op grond van een compromis, dat afgevaardigden van de V.S., de Sovjet-Unie, Polen en Turkije zaterdagavond Iaat in het werkvertrek van de voorzitter van de Assemblee heb ben gesloten. Er is 51 keer gestemd over de zetel, die Japan aan het eind van het jaar zal ontruimen. In de definitieve stemming over de omstreden zetel kreeg Polen 71 stem men. Turkije 3 en Griekenland en Je men elk een stem. Er waren vier ont houdingen en twee leden van de Assem blee waren afwezig. De samenstelling van de Veiligheids raad voor 1960 is nu als volgt: Enge land. Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Nationalistisch-China, Ar gentinië, Ceylon, Ecuador, Italië, Polen en Tunesië. Voor de slotstemming verklaarde de Russische vice-minister van Buitenland se Zaken Koezetsof, dat zijn goedkeu ring van het compromis geen wijziging inhield van de Russische houding om te streven naar „uitschakeling van het ma ken van onderscheid ten nadele van Oosteuropese landen". Deze landen had den recht op een niet-permanente zetel in de raad. Elk ander besluit zou het beginsel van gelijke geografische verde ling van de zes niet-permanente zetels schenden. De Amerikaan Cabot Lodge verzeker de „alle betrokkenen" dat zijn delegatie geen onderscheid zou maken ten koste van enig gebied of land, Oost-Europa inbegrepen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1