LEIDSCH DAGBLAD I WIE WAT WAAR Jaarboek 1960 Wie Wat Waar! Onbekende Belgische kolonel thans dictator in Roeanda en Oeroendi Donkere wolk van burgeroorlog hangt boven het Afrikaanse land ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 jgtrimitentoonstelliiig van „De Zanger" Prachtig materiaal tentoongesteld Eerste Leidsche Vereeniging van Zieliefhebbers en Vogelbescherming banger" hield in Royal aan de Doe rat haar jaarlijkse onderlinge wed- iMede in verband met de herden- van het 35-jarig bestaan was van wedstrijd veel werk gemaakt, het- o.a. tot uitdrukking kwam door het i aantal inzendingen, strijd was zeer fel en de heren Vis- Bakermans, keurmeesters van de Bond, die de zangkanaries keurden, 0 geen gemakkelijke taak. De vele waren dan ook van zeer goed ge- j de heer Waanders, bondskeur- iter voor kleurkanaries en exoten 4 voor een moeilijke opgave om de vogels uit de ingezonden collectie voren te brengen. uiteindelijke resultaten waren als afd. zangvogels E.K. 1959 (vier vo- j: eerste prijs B. Blankestein 317 pnt orijs B. Schouten 314 pnt; 3de prijs an Drumpt 311 pnt; twee vogels: prijs L. Lacourt sr 163 pnt; 2de prijs 1 jn Drumpt 158 pnt; 3de prijs R. van opt 145 pnt; vogel: 1ste prijs R. van j, opt, 84 pnt; 2de prijs M. J. Verha- w 81 pnt; 3de prijs D. P. Kramp 78 de bondsmedaille in deze klassen gewonnen door: M. J. Verhagen 5 pnt. J kleurvogels E.K. 1959 (vetstof 1 i O: 1ste prijs A. Werner, 2de prijs ier; 3de prys B. Heiden; pigment 1ste prijs P. de Graaf (2e kam- 2de J. B. v. d. Wijngaard; 3de P. Meyers; 2 vogels op kleur: 1ste B. v. d. Heiden (le kampioen)2de Geveilde percelen overstaan van notaris M. P. Kap- m te Leiden. Woonhuis en erf Waard- Üi plein 4 in bod: f. 4.100 koper: B. J. len rman te Leiden q.q. voor: f. 4.350. nu ohuis en erf Pres. Steynstraat 4/4a Kl: f. 4.500 koper: F. Brands te Lei voor: f. 4.500. Woonhuis en erf 50 in bod: f. 1.450 koper: Chr. de .te Leiden voor: f. 1.456. Woonhui- en erven Oranjegracht 10/10a en defcaresp. na afmijning in bod: f. 4500 4950 zijn niet gegund. Tussentijds verslag van n Kon. Ned. Grofsmederij een tussentijds verslag vermeldt de Ned. Grofsmederij dat dit jaar een scherpe concurrentie werd on- 'janden, welke in sommige afdelin- weinig of niet lonende prijzen en et geheel voldoende bezetting tot heeft gehad. het einde van het jaar trad een lanmerkelijke verbetering in - de J" ing d r werkplaatsen is in het k 1 i kwartaal zeer goed - maar deze iet kunnen verhinderen dat de re- S len over 1959 bij die van het vorige ten achter blijven, durende de laatste maanden van jaar konden enkele grote orders ten geboekt en de orderportefeuille tont mede daardoor, in vergelijking die van een jaar tevoren, een dui- stijging. 1,1 tondere inspanning wordt vereist e kostenverhogende werking van de loonsverhoging, welke op 3 ;us j.l. in de metaalnijverheid tot kwam, te neutraliseren, hetgeen >p het aanzienlijke percentage de rhoging, nog wel geruime tijd zal de versnelde opvoering van de pro- ihteit ondervindt de NV zeker de werking van het gehele personeel. II). van der Hoogt overleden prijs P. G. de Graaf; 3de prijs F. Sander De bondsmedaille in de kleurklasse werd gewonnen door B. van der Heiden. Afd. exoten E.K. 1959: 1ste prijs J. B. van den Wijngaard; 2de prijs J. B. van den Wijngaard; Zangvogels (overjarig); 1. R. van Drumpt, 2 P. G. de Graaf; kleurvogels (overjarig)1. A. Werner, 2. W. Oomen. De door B. en W. beschikbaar gestelde prijs viel ten deel aan de heer R. van Drumpt, terwijl de door ons Blad aange boden prijs door de heer P. de Graaf werd gewonnen. Concert Residentie Orkest Donderdagavond wordt in de Stadsge hoorzaal het derde abonnementsconcert gegeven door het Residentie-Orkest. Het programma vermeldt de „Onvol tooide Symfonie" van Schubert, het celloconcert van Boccherini met als so list Leonard Rose, Psyche van César Franck (orkestfragmenten) en „Le chant du rossignol" van Strawinsky. De identiteit van de man, die in bewusteloze toestand op de hoek van de Koningstraat en het Zwarte Pad werd aangetroffen, is thans vastgesteld. De man, een Leids ingezetene, had een te grote dosis slaapmiddelen ingenomen. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor het tijdvak van 1 november 1959 tot en met 31 oktober 1960 tot we tenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de farmacie mejuffrouw dr. Y. M. F. Muller. „EXPOGE" ZAG PARIJS EN ROME. De gisteravond in „De Harmonie" ge houden bijeenkomst van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Ex-Poli tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd stond ditmaal onder leiding van de vice- voorzitter, de heer J. Th. Witte. Na af handeling van een aantal huishoudelijke zaken, vertoonde het oud-bestuurslid van de afdeling, thans hoofdbestuurslid, ka pelaan H. J. M. Stoelinga, kleurendia's, opgenomen tijdens vakantiereizen in bin nen- en buitenland. Voor de pauze vertoonde spreker een aantal beelden van het schone Limburg se land, om vervolgens via Brussel in Parijs te arriveren. Van deze stad had kapelaan Stoelinga een fraaie serie plaatjes, waarvan vooral de opnamen van bekende hoekjes in de Lichtstad zeer geslaagd waren. Na de pauze nam inleider de Expoge- ers mee naar een congres van Fildir in Turijn, waarbij de zeer geslaagde op namen van de Alpen-massieven, geno men vanuit het vliegtuig, bijzonder in teressant waren. Met een grote collectie beelden uit Italië, o.a. Milaan, Venetië en Rome, en van een audiëntie bij Z.H. Paus Johan nes XXIII in Castel Gandolfo, werd deze lichtbeeldenavond besloten. De heer Witte dankte kapelaan Stoe linga voor het vele en interessante, dat hij deze avond had geboden en sloot daarna de laatste bijeenkomst van het jaar met het geven van 'n terugblik op het afgelopen verenigingsjaar. Hij sprak de wens uit dat het komende 3de lus trumjaar weer even succesvol mag ver lopen. TENTOONSTELLING LAKENHAL Vrijdagavond zal de burgemeester in ,,De Lakenhal" een tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en van Aspecten van de hedendaagse Amerikaanse grafiek openen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. C. M. H. Terluin (Den Haag) en de heer R. C. Insinger (Leiden); doet. ex. rechten vrije studierichting de heer A. F van Goch (Schevenin- gen)kand. ex. wijsbegeerte de heer C. W Claassen te Hapert (N.-B.); kand. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer A. J. M. Schuiten jr. (Delft); doet ex. farmacie de heer The Tjiat Poo (Leiden)notariëel ex. 3e gedeelte (oude stijl) de heren P. J. Mols (Den Haag) en M. A. van Rhijn (Zeist); doet. ex. gen. II de heer L. A. van Es (Dordrecht); semi-arts ex. de heren B. L. M. Bünnemeijer (Geleen) en J. B. Bussemaker (Leiden); artsex. mej. N. J. F. S. de Ranitz (Den Haag) en de heren G. J van Hagen (Leiden), P. D. Kerkhof (Den Haag) en F. H. J. Merkus (Leiden). Medische Dienst Oegstgeest Doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Leiderdorp Dokter M. P. Hennink, Leiderdorp, Mauritssingel 166, telef. K 1710 - 33686. Wassenaar De artsen J. A. J. Pau- lides, Van Z. van NUeveltstraat 42, tel. 4561 en H. D. Boer, Wittenburger- weg 188, tel. 9124. Apothekersdienst de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Voorschoten Dokter Thies, Leid- seweg 51, tel. 2520. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter A. W. Bots, Voor hout, tel. K 2532 - 7393. Zuster Knijn, Parklaan 35, Sassenheim, tel. K 2532 - 7534. lieuw is een bekende en markante it i anlijkheid aan de Leidse onderwijs- •ha ontva,llen- 'D 70-jarige leeftijd is gisteren geheel wacht overleden de heer Alb. van gi loogt, die in verschillende functies Oder wijs in onze stad op voortref- ierl t wijze heeft gediend. Oren in Zoeterwoude, trad hij op leeftijd in dienst van de ge- Le den, waar hij achtereenvol- 168 werkzaam was aan de Centrale 293 voor het 7de en 8ste leerjaar en tfdsingehehool B. }B 1933 werd hij overgeplaatst naar de ebrugschool, waarvan ihij in 1936 bid werd tot hoofd en welke func- ij eerst neerlegde bij het bereiken ie pensioengerechtigde leeftijd in arende de jaren 19331954 was de en Van der Hoogt ook verbonden aan ■I booi van het Kon. Genootschap ld> Sc entiarum Penetrix", aan- Co k als leraar en waarmemend- g. 'eur en sinds 1941 als directeur. 'i is hij enige tijd opgetreden als "emend-directeur van de (Uitge- ïA Technische School (U.T.S.). 'el door zijn didactische en peda- fae als om zijn persoonlijke eigen- llllll 'X-n stond de heer Van der Hoogt a superieuren, oollega's en leerlin- 1 i hoog aanzien. crematie van het stoffelijk over- f vindt dinsdag a.s. te Westerveld F na aankomst ivan trein 14.03 uur. LEIDERÜURI Adventsamenkomst in i.ervormde school In de aula van de Herv. School aan de M. P. Splmteriaan werd gisteravond een adventssamenkomst gehouden. Voor ganger was dr. P. L. Scnoonneim uit Lemen, terwijl net Evangelisatiekoor „De Zaaiers" o.i.v. mevr. v. u. Reyden mede werking verleende. Na samenzang en enkele liederen van het koor sprax ds. Schoonheim over: „Moet U eens noren". Hij vertelde, dat er telkens allerlei nieuw tjes, dat bij ons het ene oor in- en het andere oor uitgaat. Dit nieuws heeft al leen dan onze oeiangstelling, wanneer het ons persoonlijK, oi een der onzen be treft. Onze reactie is dan biijdschap of teleurstelling. De tekst van Jesaja 4, is een bood schap van het evangelie, de aankondi ging van de komst van Koning Jezus. En nu is de adventstijd er, om ons op deze komst voor te bereiden. De slagzin van tegenwoordig, aldus ds. Schoonheim: oat met Kerstmis niemand eenzaam mag zyn, maakt de mensen wakker, De geboorte van oezus, die met Kerstmis herdaent wordt, dat weten de mensen wel. De tekst wil voor de mens een aanmaning Gods zijn om zijn hart, leven en kracht te geven, ook dat geven wat fout is, verkreukeld, ja wat slechts kladwerk is „geef dat maar aan God", zei ds. Schoonneim. Tenslotte wees ds. Schoonheim erop, dat de adventstijd er is om bezig te zijn en dat de mensen dan duobele kvaoht zullen ontvangen om door te gaan. Dan is men gewapend, zelfs te gen de dood, omdat God eenmaal ja heeft gezegd in z'n geboorte, kruisiging en dood. Alleen maar ja. Contcscr-avond B.B. In het Dorpshuis werd door de BB een contact-oindingsa vond gehouden voor de leden van de BB en de brand weer De heer Kronenburg herdacht de heer W. v. a. Zwan, die dit jaar is overleden en altijd een trouw lid van de BB was. De 15 papieren BB-ers, d.w.z. zij die om één of andere reden niet meer kunnen of willen medewerken, zullen moeten worden vervangen. Voorts zei de heer Kronenburg, dat er deze zomer goed geoefend is. Dit blijkt wel uit het feit, dat er 24 vaardigheids- diploma's uitgereikt zullen worden. Het criterium van het werk der BB ligt momenteel bij de zelfbescherming. Er zullen dan ook 5 voorlichtingsavonden worden gehouden, om de mensen in te lichten, wat er gebeuren kan bij een eventuele atoomoorlog. Alvorens de diploma's uit te reiken, n.l. 18 voor 5 jaar trouwe dienst en 24 vaardigheids diploma's, zei burgemeester Van Diepe- ningen grote waardering te hebben, voor deze wijze van vrije tijdsbesteding, voor al voor hen, die dit al 5 jaar trouw hebben volgehouden. De heer C. Hokke uit Leidschendam, gepensioneerd gezaghebber Gouverne- ments-Marine, hield vervolgens een le zing over Ned. Nieuw-Guinea en ver telde vooral veel interessante bijzonder heden over het leven van de dwerg Papoea. Ook werd een film hierover gedraaid. Het orkest van de „Speelpaladijnen" uit Alphen a/d Rijn oJ.v. Kees van den Bosch verzorgde de muzikale omlijsting. VERKIEZINGEN N. H. KERK De heer R. v. d. Hoek is tot ouderling, kerkvoogd herkozen, terwijl de heer H. de Jong gekozen is. Tot ouderling wer den gekozen de heren Sj. Overeinder, W. Noordhoek en L. Noort; tot notabel de heren F. Huizinga en G. H. Oostergo. OEüSIÜEES1 Kerstzang dit jaar ook in Oegstgeest Zoals in vele steden en dorpen ge bruikelijk is zal aan de vooravond van het kerstfeest, dit jaar dus donderdag 24 december, ook in Oegstgeest in de openlucht een zangsamenkomst worden gehouden. Een comité, waarvan de leden protestanten en rooms-katholieken ver tegenwoordigen, heeft deze manifestatie onder het motto „Komt allen tesamen" georganiseerd. Plaats van samenkomst is het Wilhelminapark. Om kwart voor acht zullen bekende kerstliederen wor den gezongen, waarna om kwart over acht de klokken van Oegstgeest het feest zullen inluiden. Het is vanzelfsprekend een waagstuk geweest een dergelijke samenkomst op te zetten. In Leiden wordt dit jaar voor de derde maal op het Stadhuisplein ge zongen. maar het is gebleken dat men uit Oegstgeest en Leiden-west (dus voorbij het viaduct) weinig of geen be langstelling heeft naar Leiden te gaan. Daarom wordt onder meer in Oegstgeest gezongen. Verheugend is het dat alle Kerken zich konden verenigen met het voorstel. Bij alle scheiding moet er nog een basis zijn, waarop men elkaar kan vinden. Het lied is daarvoor de juiste en ook de mooiste vorm. Op het plein voor het gemeentehuis in Oegstgeest zullen op de avond zelf programma's worden uitgedeeld, waarop de volledige tekst van de te zingen lie deren staat. Het comité vertrouwt erop, dat men niet zal nalaten gezamenlijk te getuigen van het kerstfeest. In de veelheid van kerstsamenkom- sben, die tegen het eind van het jaar worden gehouden, neemt deze samen zang een aparte plaats in. Men hoopt en rekent erop, dat verenigingsbesturen hun leden zullen opwekken mee te zin gen. Een manifestatie van saamhorig heid aan de vooravond van het kerst feest mag niet mislukken. Geheimzinnige bunker Naar wij vernemen wordt bij de Kwaak- laan in Oegstgeest een grote NAVO- bunker gebouwd. De bouw van het mil joenenproject wordt omhuld door een geheimzinnig waas. Het bouwterrein wordt nauwkeurig bewaakt; degenen, die aan het project werken hebben slechts toegang tot het bouwterrein, wanneer zij in het bezit zijn van een bijzonder „persoonsbewijs". Raad krijgt woensdag de begroting aangeboden De raad komt woensdagavond 16 december cm 19.30 uur in cpenbare ver gadering bijeen om een 22 punten tel lende agenda te behandelen. De agenda vermeldt o.a. de aanbieding van tie ge meentebegroting en van tie begroting van het grondbedrijf voor 1960; voorstel van B. en W. inzake een aanvraag van het bestuur van de Vereniging tot Op richting en Instandhouding van Chris telijke Scholen om voor de school aan de Hoge Morsweg medewerking te verlenen bij het aanschaffen van een nieuwe ver warmingsketel; voorstel om opnieuw te verklaren, dat voor de gehele gemeente de herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid; voorstel tot ophoging van een terrein aan tie H..M. Tromplaan en tot verhuur aan de stichting „Het Rijnlands Lyceum"; voorstel om een waterleiding aan te leggen naar en voor zieningen te treffen in de kleedgelegen heid bij het korfbalveld tegenover de Laan van Alkemade; voorstel betreffen de het vervangen van verscheidene be tonnen lichtmasten door stalen masten; voorstel om een rijwielpad en riolering aan te leggen resp. langs en in de Laan van Oud-Poelgeest en een voorstel tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting. LEZING OVER VLUCHTELINGEN Mevrouw P. H. SmitsWitvliet, die onlangs met het oog op het vluchtelin genvraagstuk een reis naar Berlijn maakte in opdracht van de Europese Beweging, zal maandag 14 december in het Witte Huis voor de Vereniging Ge meentebelang een lezing met dia's houden over dit vraagstuk, alsmede over andere problemen, waarmee zij tijdens haar verblijf in Berlijn werd geconfron teerd. Kwekers vergaderden In de Harmonie te Leiden kwam de afdeling Oegstgeest van de Koninklijke Algemene Vereeniging van Bloembollen cultuur in vergadering bijeen onder lei ding van haar voorzitter, de heer J. M. Uittenbogaard .Onder meer kwam aan de orde de beschrijvingsbrief voor de al gemene vergadering, die 14 december in het Haarlemse Concertgebouw zal wor den gehouden. Tot afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heren Uittenbogaard en Van Reisen. Ridderlijke Duitse Orde Balije van Utrecht Bij K. B. is aggregatie verleend aan het optreden van mr. B. F. baron van Verschuer als landscommandeur van de ridderlijke Duitse Orde Balije van Utrecht. Tot coadjutor is benoemd H. J. baron van Nagell. Voorts zijn tot het kapittel van deze orde toegelaten, de ridders-expectant mr. C. W. A. baron van Haersolte en A. R. Z. graaf van Rechteren Limburg. De eerste werd be noemd tot Commandeur van Schoonho ven, de laatste tot eerste kapittel ridder. Baron Van Verschuer volgt als Land commandeur de onlangs overleden W. F. Ch. graaf Aldenburg Bentinck op. Het doel van de orde is de bevorde ring van belangen van personen en in stellingen wier werkzaamheden liggen op prot. chr. kerkelijk gebied. Alsmede de liefdadigheid op prot. chr. grondslag in het algemeen en de zieken- of gewonden- verpleging in het bijzonder. Om toe te kunnen treden tot deze orde moet men van protestantse huize zijn alsmede vier adellijke kwartieren bezitten. De adeldom van de beide ouders moet terugaan tot voor 1795. De orde dateert uit de tyd van de kruistochten en werd in Duitsland ge sticht als een missie orde. In het begin van de 17e eeuw werd de Balije Utrecht van deze orde zelfstandig. Het kapittel bestaat uit een Landcom mandeur, een coadjutor/commandeur, negen andere commandeurs, twee jonk heren, die kapittelridders heten en die geen beslissende stem hebben. Zy die tot de orde wensen toe te tre den worden ridders-expectant genoemd. IJsselmeer leverde miljard kubieke meter water Het IJsselmeer heeft in de droge zomer 1959 aan aanliggende gebieden ongeveer een miljard kubieke meter water gele verd. Er was op 1 oktober nog een reserve van 0.15 miljard kubieke meter. De vor ming van het definitieve IJsselmeer zal de situatie nog gunstiger maken. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in zyn Memorie van Antwoord op de begroting van het Zui- derzeefonds. Hij verwacht, dat de Mar kerwaard en Zuidelijk Flevoland voor 1980 klaar zullen zijn en dat de noorde lijke dijk van de Markerwaard, die ho ger en sterker moet zyn dan die van Zuidelijk Flevoland omstreeks 1971 ge reed zal zyn. Maatregelen om opwaaien van water na de bedijking van Zuidelijk Flevoland (1966) doch voor het voltooien van de dijk tussen Enkhuizen en Lely stad in de richting Marken en Amster dam te voorkomen, zijn nog in studie. De dijk rond Zuidelijk Flevoland van 70 km lengte kan doorgaans op vaste grond en aanzienlyk lichter gebouwd worden dan de 100 kilometer lange dijk rond de Markerwaard, die op een slappe, te verbeteren ondergrond moet komen te staan. Daarom worden de bouwkos ten van de Markerwaarddyk ongeveer twee maal zo hoog als die van Zuidelijk Flevoland, aldus de minister. traden in 1959 in de openbaarheid won de Dam-Dam race zijn de fractievoorzitters in het parlement was Joseph Cugnot con strueerde de kunstmatige nier zijn onze radio-orkestleiders maakte de eerste Goud se pijpen ontving het grootste bedrag ooit bij een bokswedstrijd verdiend is een quenquagenarium behelst de A.W.W. is een samoreuse betekent de afkorting: salv. tit. zyn de tien grootste passagiersschepen ter wereld weegt de blauwe vinvis is een „Dekkerwiek" is de grootste nederlandse universiteit is de langste intereuropese weg zijn pectiniden staat het beeldje van Hans Brinkers komt het woord dinsdag vandaan 7 rijdt men links in het verkeer vindt men in het buiten land Nederlandse verenigingen en clubs? worden weekmarkten gehouden ligt bet Wellandkanaal is de vereniging van emi- grantenouders gevestigd DIT ALLES EN NOG VEEL MEER VINDT U IN (GEHEEL NIEUWE INHOUD). Thans verkrijgbaar bij het Prijs: afgehaald f 1.95; franco thuis f 2.30 Rotterdam de dupe van „spreidingsneurose"? Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft tijdens de algeme ne beschouwingen op de ontwerpbegro ting van 1960 van de gemeente Rotter dam aandacht gewijd aan het rapport van de Commissie Spreiding Hoger On derwijs. Het ligt niet in de bedoeling van Rotterdam het rapport, dat hij te leurstellend noemde, zonder meer te la ten passeren. Een concept-nota op het rapport was hem reeds uitgebracht. Spr. meende, dat het rapport juist aangeeft, dat er in Rotterdam plaats is voor een Universiteit, maar tevens twee redenen opsomt (uitbreiding Universiteit Leiden en vestiging van een in Deventer) waar om dit niet mogelijk is. De burgemeester zag hierin een der symptomen van wat hij noemde- de spreidingsneurose, die zich steeds meer doet gelden. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische kolonel Logiest is op het ogenblik in feite de militaire dictator van het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi, waar bloedige opstanden moesten worden onderdrukt. Men weet dat ongeveer 86 pro cent van de bevolking van Roeanda en Oeroendi is gevormd door gewone Bantoenegers die Hoetoe's worden genoemd. De 14 procent overige bevolking in een land van circa vier miljoen inwoners zijn de Toetsi's, een negerstam die eeuwen geleden uit Egypte, Ethiopië of de Soedan langs de Nijl naar de bergachtige gebieden van Roeanda en Oeroendi zijn afgezakt. Ofschoon het mannen zijn van soms twee meter hoge gestalte zijn zij lichamelijk niet zo sterk, het zijn lange maar heel magere mannen. In Oerandi waar zij zich veel sneller met de gewone Bantoeneger vermengden, is een sterker en beter ras Heeft het Westerse democratisch stelsel hier enige zin? Het Koninkrijk Roeanda wordt gere geerd door een 24-jarige jongeman Kigeri V, die aan de landbouwschool in Astrida studeerde, terwijl Banciricenge Leden van de kascommissie werden de heren Beumer en Hogervorst. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Boekee en De Rooy met algemene stemmen herkozen. Laatstgenoemde zal echter niet langer de functie van se cretaris blijven vervullen. De voorzitter bedankte hem voor het vele werk, dat hij heeft verzet. Een enveloppe met in houd was de beloning voor het vele werk. Op voorstel van de heer Beumer zal het hoofdbestuur worden voorgesteld een serie herinneringspostzegels uit te geven ter herdenking van het eeuwfeest van Bloembollencultuur en het feit, dat 400 jaar geleden de eerste tulp werd in gevoerd. WASSENAAR Crematie prof. De Langen Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling te Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot van prof. W. J. de Langen gecremeerd. Prof. De Langen, die hoogleraar was in het belasting recht aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, is op de leeftijd van 67 jaar vrij plotseling overleden. Mr. J. den Hollander, een goed vriend van de overledene, herdacht prof. De Langen als een groot ge leerde, een begaafd man en een gaaf mens. Prof. mr. A. Pitlo, voorzitter van de faculteit der rechtsgeleerdheid, sprak mede namens de regenten en rector magnificus der Gemeentelijke universiteit, enige faculteiten en stu dentenverenigingen over het door prof. De Langen geschreven handboek „Grondbeginselen van het Nederlandse belastingrecht". Mr. H. A. M. van Soest, oud-assistent van de hoogleraar en tevens vertegenwoordiger van diens oud-leerlingen, bracht in herinnering hoe prof. De Langen steeds een grote belangstelling voor de persoonlijke in teressen van zijn leerlingen koesterde en hen ook na hun examens nimmer uit het oog verloor. Prof. G. Quispel, schoonzoon van de overledene, ver tolkte de oprechte dank van de fami lie voor de getoonde belangstelling. Mwamboetsa. die in 1912 werd geboren, koning of mwami is van Oeroendi. Traditioneel worden beide mwamis ge kozen uit het heersende ras van de Watsoetsi die met hun chefs over de gewone Bahoetoe-negers in feite volgens een feodaal systeem regeerden. De chefs zyn tezelfdertijd bestuurders en rechters en het plotselinge oproer van de Bahoe- toe tegen hun meesters is grotendeels het gevolg van de willekeur van de Watoetsi. Met een leger van 2000 neger soldaten en 250 Belgische paracomman do's oefent thans de Belgische kolonel als militair resident de macht uit. Het is opnieuw onrustig in Roeanda. maar niemand weet hoe lang. Wat thans dui delijk uit de verhalen over de opstand naar voren komt is, dat de Watoetsi en de Bahoetoe elkander op een beestach tige en gruwelijke manier hebben uit gemoord, en dat de Watoetsi konden rekenen op de steun van de slaafs onderworpen pygmeeën die nog veel wreder zyn dan de andere negers. Het eigenaardige en voor de Europeanen onbegrijpelijke is. dat zowel de ene als de andere partij gemoord en gebrand heeftin naam van de mwami! Hoe deze berichten werden verspreid en als bevelen wei-den beschouwd is onbegrij pelijk, maar het heeft honderden man nen en vrouwen, ganse families, het leven gekost. In sommige gewesten werden de Watoetsifamilies alleen maar verjaagd, waarna de Bahoetoe de woningen van hun meesters in de vlam men deden opgaan. Vreemde legermacht Of het in die landen zin heeft een Westers democratisch systeem op te bouwen, is de vraag die vele waarnemers bezig houdt. Maar mede onder de druk van de Voogdijraad der Verenigde Naties heeft de Belgische administratie beslo ten in de loop van het eerste halfjaar verkiezingen te organiseren voor de op richting van gemeenteraden, zoals in de Belgische Kongo. Men zou de chefs waar zulks mogelijk is functies van hoge ambtenaren geven, maar zij zouden hun beleid geregeld voor de gemeenteraden moeten verantwoorden. De Bahoetoe zijn het met die hervor ming volledig eens en de Belgische ad ministratie, die, sedert de door Belgen aangevoerde Kongolese troepen in 1917 die gebieden op de Duitsers veroverden, haar macht voornamelijk steunde op het gezag van de Watoetsi, is aldus in zeer korte tijd de bondgenoot geworden van de Bahoetoe. Maar de hervorming is niet naar de zin van de Watoetsi- chefs en men vreest nieuwe moordpar tijen wanneer de troepen van kolonel Logiest Roeanda zullen verlaten. Het zou inderdaad niet veel zin hebben om „democratische" verkiezingen te organi seren in twee landen waarvan er momenteel een door een vreemde leger macht is bezet, want voor de volkeren van Roeanda en Oeroendi zijn de negers uit de Belgische Kongo vreemdelingen, ofschoon de Bahoetoe, die de meerder heid van deze volkeren vormen, van hetzelfde Bantoeras zijn als de negers van de Kongo! Na een burgeroorlog is het herstel van de orde wel de meest dringende taak en de Bahoetoevolkeren zouden liefst niet zien, dat de militaire bezetting pas dan wordt beëindógd wanneer de nieuwe democratische rechtsorde solide is ge vestigd en ook door de Watoetsi wordt aanvaard en gerespecteerd. Die rechts orde zou volledig moeten worden aan vaard en toegepast door de jonge Koning van Roeanda, Kigeri V. Zolang de Koning, en ook de Belgische gouverneur, de heer Harroy, in feite hun functie niet kunnen vervullen kan de democra tisering niet worden voortgezet en komt men in de bekende kringloop terecht, Kigeri V zelf heeft beloofd het proces van democratisering te steunen daar hij zich ook de Koning van de Bahoetoe voelt. Maar zolang de boze wolk van de burgeroorlog niet is weggedreven, zal een tot voor enkele maanden volkomen onbekende Belgische kolonel voorlopig wel de militaire resident, met bykans dictatoriale volmacht blijven over twee koninkrijken! De secretaris-generaal van de V.N., HammarskjöLd. heeft op een lunch, die hem werd aangeboden door de Vereniging van Correspondenten bij de V.N.. gezegd dat de huidige zitting van de Assemblee ..zich kenmerkt door een nieuwe geest en een nieuwe zin voor verantwoordelijkheid, een nieuwe wil om een gemeenschappe lijk standpunt tegenover de problemen te vinden". Er bestaan plannen om by Aarhu op Jutland een prehistorisch museum I. te richten ln combinatie met een natu' historisch park met wilde zwijnen, wc.- ven en beren. De plannen zbn opgeste door de Deense prof. P. V Glob van c' Universiteit van Aarhus, die er al nege: Jaar aan gewerkt heeft. Wel heeft me: enig bezwaar gemaakt tegen de eventue aanwezigheid van wolven ln het ontwor pen park zod lcht ln de buurt van ee frote stad. De gemeenteiyke autonteite van Aarhus hebben inmiddels reeds aar kopen voor de uitvoering van het p' gedaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9