Jlerwegen: „welvaartspsychose" niet voor, alles-eters Vreselijke ontploffing in pakhuis te Nijmegen ie nemende kapi taa Ibeh oef ten bij Nederlandse bedrijven HOE BETER DE VISSERSBOOT HOE GROTER DE VANGSTEN Een dode en een zwaar gewonde ais tegenhanger qaf .teidse jeugd actie les in kerstversiering,. Lef den 'w Middelste gracht qi werd 8 .B. centrum geopend speeltuinver,.Rondom de Watertoren'viert vanavond leest... te 1 maart 1860 Zaterdag 12 december 1959 Vijfde blad no. 29923 ilkome verruiming aandelenmateriaal (Van onze financiële medewerker) léerne mens, zo zegt men thans op de beurs, koopt; verkopen is een Ut gewoonte, die men moet afleren. Hiermee is in een paar woorden de rit getekend, welke reeds geruime tijd de effectenbeurzen beheerst en SeW York en Amsterdam ook deze week weer de toon aangaven, hoewel jen zich niet onbetuigd liet. Op de Amsterdamse beurs zyn de omzetten iber tot büna f87 miljoen gestegen, dat is weer f18 miljoen meer dan oktober en f 14 miljoen meer dan in november van het vorig jaar. De [maanden hebben nagenoeg een verdubbeling van de omzet gebracht en marde van de ter beurze genoteerde aandelen is in die periode van f21 lot f2514 miljard toegenomen. Als men van deze en vele andere gegevens lomt. krijgt men de indruk dat er voor een groot deel van de wereld een eeuw" is aangebroken, waarin de materiële welvaart nog voortdurend g weldadig symptoom hierbij is dat ook het onderling hulpbetoon daar- ■dt gestimuleerd, zoals blijkt uit de kapitalen, welke tot leniging van |g Fréjus binnenkomen. merkelijke is dat deze „wel- chose" niet alleen in Europa dat, zoals wij meer dan eens ingetoond, zijn financieel-eco- positie gedurende de laatste imerkelijk heeft kunnen ver- naar dat men ze ook in de VS waar de cijfers van de staats- de betalingsbalans en de e handel minder gunstig een paar jaar geleden. ieek heeft voor de Newyorkse er een aantal willige dagen i, waarbij het indexcijfer van Ie aandelen op een dag zelfs mt steeg, zodat het thans na- hoogste stand voor dit jaar itikt. Geruchten dat het tus- rrkgevers en wefknemers in de itrie tot overeenstemming zal toenemende activiteit in de rhe industrie, sterk stijgende pkredieten en verkopen van de Ben blijken Wall Street nog een groot optimisme te prik- !t feit dat de schatkist tegen Ie haar uitgaven op vrij korte blijft financieren, geeft voedsel lening van hen die een nieuwe itische ontwikkeling verwach- K alles culmineert in een nog nhoudende stroom van aan- de aandelenmarkt, waartegen- koersen op de obligatiemarkt is fractioneel afbrokkelen. tmen than* in de VS geneigd toekomst vooruit te lopen, uit de recente koersontwik- ia de aandelen Consolidated Ij Industries Corp., waarin tn weet Philips een be- aandeel heeft. Op jaarba- de winst in het eerste half- meer dan 1,74 per aandeel be- iat wil zeggen dat de beurs- un de aandelen meer dan 30 netto-winst per aandeel be- trwijl de koers- winstverhou- i de gewone aandelen Philips Ds ca. 15 is. De elektronische wordt in de VS, trouwens ook thet bedrijf van de toekomst en op grond hiervan worden de aandelen Consolidated Elec- de naaste toekomst nog veel lersen verwacht. Intussen is de introductie op de Amster- vrij sterk opgelopen note- de introductie wat teruggelo- tdat vele kopers blijkbaar op mijn winst hebben genomen. onder invloed van New-York •terdam deze week het index lorde aandelenkoersen voor dit nieuw record gebracht, hét- krom met een levendige han- p»rd gegaan. De internationale met name Philips, lagen daar- lan de kop. Wij zeiden in het verkopen als een ouderwetse wordt beschouwd, welke men ïren, maar het is duidelijk dat 'elke kooporder een verkoop iet 6taan. Het komt er dus op de verkopers andere of dezelfde maar dan tegen hogere koer- itopen, hoewel zich uiteraard ire kopers in de rij scharen, xen niet in de laatste plaats a aantal en in omvang toene- Seggingsmijen moet denken. ;bljv. de Robeco deze week be- thaar belegde vermogen thans miljard is gestegen en tel ken er, hier. zowel als in het id (o m. in Zwitserland) nieuwe ines snij en op. Diet Offerland se aandelen behouden «ook voor de buitenlandse be ll de buitenlandse beleggings in aantrekkelijkheid omdat ze iding tot vele aandelen aan idse beurzen nog „goedkoop" h ons land nog steeds van een ■de industriële activiteit kan tuproken. Men kan dit o.m. ook 'tn uit de stijging van het de- tijfer bij de banken, welke in bijna 100 miljoen bedroeg en het cijfer per uit. oktober >en hoger was dan eind juni. «drijven hun investeringen uit- daarvoor geld nodig hebben, 'orden afgelezen uit de daling tfgoed van crediteuren bij de met 218 miljoen in oktober, I» toeneming van de consump- iaven in ons land zich illus- de stijging van de afbetalings ierpe coersstijging, welke dit aandelenmarkt plaats vond, 'Ij vroeger hebben opgemerkt, "gevolg van het beperkte aan- Ceriaai dat beschikbaar is en lelijk loskomen van nieuwe •anissies wordt op de beurs dus Wkome verruiming van dat 1 beschouwd. terklaarbaar dat de grote be- 'elke thans voor de vernieu- odernisering en uitbreiding van bven nodig zijn. door de z.g. fa- ®ootschappen niet steeds meer kunnen worden bijeengebracht en ook deze week is er weer een in de open baarheid getreden met een emissie van ƒ2.112.000 gewone aandelen a 100%, n.l. de Nederlandse Exportpapierfabriek te Nijmegen. Uit de gegevens van het prospectus blijkt dat we hier weer met een van de z.g. binnenvetters te doen hebben, die in betrekkelijk korte tijd hun bedrijf met inderdaad verbluffen de resultaten hebben kunnen uitbrei den. Opgericht in 1950 met een kapitaal van 198 000. heeft men in 1951 hiervan 30.000 terugbetaald en het resterende kapitaal van 168.000 ts in ruim acht jaren tijds tot ƒ2.112.000 aangegroeid, zodat hij, die oorspronkelijk 1000 aan deel bezat ca. 12.500 aandelen de zijne kan noemen. Noteren deze aandelen straks laat ons zeggen 250 pet., dan heeft de houder van oorspronkelijk één aandeel een bezit, dat ƒ31.250 waard is! Het indexcijfer van de omzet is van 100 tot ca. 175 gestegen en na de ver dubbeling van het kapitaal beschikt de vennootschap nog over meer dan 2 miljoen open reserves en tot dusver in 1959 verkregen winst, zijnde ca. 50% van het kapitaal. Men verwacht over het vergrote kapitaal 12% te kunnen uit keren en er behoeft niet aan te worden getwijfeld of voor dit aandeel zal op de beurs grote belangstelling worden ge toond. Dit zal vermoedelijk ook het geval zijn met de Antilliaanse Verffabriek, waarvan 490 000 aandelen worden uit gegeven a 110% en die de verf zal pro duceren. welke tot dusver in de Ned. Antillen werd ingevoerd. Dat men thans reeds 10% meer dan pari vraagt, bewijst welke verwachtingen van de kooplust van het publiek worden gekoesterd. Want de fabriek zal eerst op 1 januair 1961 in bedrijf kunnen komen en eerst over dat jaar mag dus winst en divi dend worden verwacht. De ramingscij- fers van omzet en winsten, zomede het feit dat de vennootschap gedurende de eerste 10 jaar vrij zal zijn van de winst belasting, zullen deze kleine emissie on getwijfeld doen slagen. De Stoomspinnerij Twen the heeft voor de uitbreiding van haar bedrijf 2 miljoen nodig, die ze wil vinden door de uitgifte van 5 pet. converteerbare obligaties, welke van 1 januari 1961 tot 31 dec. 1966 met toebetaling van 110 tegen 600 aandelen kunnen worden verwisseld, wat wil zeggen dat de aan delen, die thans ca. 174 noteren, tot ca- 185% moeten stijgen om van conversie voordeel te kunnen hebben. Ook voor deze obligaties zal het aan belangstel ling niet ontbreken, zowel wegens het mooie rendement als de kans op koers winst. Het blijkt nog steeds dat er voor be legging vooreerst nog voldoende kapitaal ter beschikking staat. De 4'/2 lening van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten, voorlopig op 100 miljoen ge steld, kan tot een veel hoger bedrag worden toegewezen en de 5% obligaties van de financieringsbank Avista hebben grif plaatsing gevonden. ROOKT U VEELT N««m dtn bij rokershoest, can droge keel, een vervelende smaak een paar Pottertjes in de mond. Ze verdrijven onmiddellijk de narigheid en geven U een frisse adem In handig* platu doosjet 6 55 cent tie saiiii e.v. ai «IlilN De Italiaanse Voetbalbond heeft de directeur sportif van A. C. Milan met ingang van vrijdag belast met de tech nische leiding van het nationale elftal. Giuseppe Viani, die geheel alleen ver antwoordelijk zal zijn voor de samen stelling van de nationale ploeg, zal deze functie tot de wereldkampioenschappen van 1962 vervullen. Op 11 december, de laatste dag van de inschrijving, hadden zich dertig lan den waarbij Nederland, definitief opge geven voor de Olympische winterspelen die van 1828 februari as. te Squaw Valley zullen worden gehouden. Vier an dere landen hebben het organisatieco mité laten weten dat hun inschrijving onderweg is. Op zoek naar voedsel heeft de mens slechts spaarzaam profijt getrokken van de rijke overvloed van de zeeën. Slechts een fractie van 1 van het voedsel, dat hij consumeert, is vis, hoewel de oceanen en zeeën meer dan 70 van het aardoppervlak beslaan, terwijl hectare voor hectare ongeveer evenveel voortbrengen als bouwland. Het vergroten van de aanvoer en de consumptie van vis is voor vele onderontwikkelde landen de meest praktische weg om de hoognodige dierlijke eiwitten toe te voegen aan de rantsoenen van mensen ,die lijden aan slechte of ondervoeding. De Visserij-afdeling van de F.A.O. (de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties) is opge richt om de naties te helpen en aan te moedigen van deze veronachtzaamde voedselvoorraad te gebruiken en een van de meest fundamentele aspecten van haar taak is de studie van vissersboten. Alles-eters - die maar afwachten wat radio of tv htm voor zetten - hebben geen radio-tv-blad nodig. Maar u die bewust uw keuze maakt uit het vele dat u wordt geboden - u kunt niet zonder Vrije Geluiden. Want er is geen radio-tv-blad dat u duidelijker en vollediger inlicht over de beste binnen- en buitenlandse programma's. Er is geen radio-tv-blad dat u onpartijdiger wijst op de goede uitzendingen - van welke omroep ook! Vrije Geluiden is het "blad van de kritische minderheid kritisch, maar verdraagzaam en open voor al wat ona Nederlanders bindt. Daarom wordt door zo'n hoog percen tage jonge gezinnen aan Vrije Geluiden de voorkeur gegeven. Oók door u? Vraag eens een proefnummer aan - of beter nog: abonneer u direkt. De prijs is f3.25 pgr kwartaal. Het adres: VPRO - postbus U - Hilversum. (Speciale berichtgeving) Een dode en een zwaar gewonde zijn uit de puinhopen gehaald, toen een hevige ontploffing gisteravond een complex van twee pakhuizen aan de Nonnenplaats in de oude benedenstad van Nijmegen totaal vernielde. In het gebouw was het expeditiebedrijf van de firma gebr. Janssen gevestigd. Beide firmanten waren in het gebouw aan het werk, toen de ontploffing plaats vond. De 46-jarige heer C. J. Janssen, die gehuwd was en twee kinderen had, overleed in het St.-Canisius- ziekenhuis nadat hij bijna anderhalf uur onder het puin bedolven was geweest. Zijn broer, de 33-jarige heer J. A. Janssen, kon eerder worden bevrijd. Hij werd met ernstige inwendige verwondingen overgebracht naar hetzelfde ziekenhuis, waar operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. Zijn toestand is zorgwekkend. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Aangenomen wordt dat een gas mengsel vlam heeft gevat. Omstreeks zeven uur gisteravond was de heer S. J. Janssen in het gebouw be zig met het doorsmeren van een perso nenauto, terwijl zijn broer andere werk zaamheden verrichtte. De buurt werd toen opgeschrikt door een vreselijke ex plosie die in het gebouw bijna geen steen op de andere liet. Tot in de verre om trek werden nog ruiten vernield. Omwo nenden begonnen dadelijk met hulp van de politie te zoeken naar de eventuele slachtoffers. Men wist dat in ieder geval een van de gebroeders Janssen in het gebouw geweest moest zijn op het ogen blik van de ontploffing. Al spoedig vond men de heer J. A. Janssen, die behalve inwendige verwondingen ook een been breuk, een hersenschudding en ernstige brandwonden aan het gelaat had. Uit hetgeen hij nog kon vertellen, maakte men op dat er verder geen mensen in het gebouw waren geweest. Een verder onderzoek wees echter uit dat ook zijn broer nog in de puinhopen moest lig gen. Omwonenden getuigden dat zij twee mensen hadden zien binnengaan. Ge spannen groef en brak men verder in het puin bij het licht van een schijnwer per van een brandweerauto en twee po litiewagens. Tegen half negen, bijna an derhalf uur nadat de explosie had plaats gevonden, kwam vast te staan dat inder daad een tweede man bedolven was. Sa men met de auto waaraan hij werkte was hij door de vloer de kelder ingesla gen. Naast de gekantelde auto lag hij bekneld. Brandweerlieden en omwonenden zaagden de heer Janssen, die buiten bewustzijn was, uit. Zoals gemeld over leed hij in het ziekenhuis. De kracht van de ontploffing is ver schrikkelijk geweest. Zware balken van hout en zelfs van ijzer werden wegge slingerd over de straat. Twee auto's, die in het pakhuis stonden, werden vernield en een vrachtauto die buiten geparkeerd was, werd ernstig beschadigd door een vallend brok steen. Het pand, waarbij ook nog een woning behoorde, die enkele weken geleden door het gezin dat er huisde was verlaten, was juist aange kocht door de gemeente Nijmegen die het binnen afzienbare tijd wilde gaan slopen in het kader van de sanerings plannen voor de oude benedenstad. Naar de oorzaak van de explosie wordt nog gezocht. Zieke Nederlander werd in Fréjus ternauwernood gered Vanmiddag om kwart voor drie zal van Schiphol de wegenwachtinspec teur C. Pikkaart uit Sassenheim ver trekken om een ANWB-Iid, een in genieur uit Den Haag, uit de door het water zwaar geteisterde gebieden in de Franse Riviëra, terug te brengen naar Nederland. Deze toerist, die met zijn caravan op de „Camping de l'Hippodrome" te Ville- neuve/Loubet in het dal van De Loup staat, meldde de toeristenbond, dat hij ziek in zijn caravan liggend ternauwer nood gered was uit het wassende water van de rivier De Loup, die de gehele camping overspoelde. De ANWB heeft hem vanmorgen telegrafisch bericht, dat een inspecteur van de ANWB-we- genwacht onmiddellijk per KLM zal vertrekken om hulp te bieden. Inspec teur Pikkaart zal trachten van het vliegveld te Nice in de kortst mogelijke tijd de „camping" te bereiken. Aangezien de ANWB geen zekerheid heeft kunnen krijgen over de berijdbaar heid van de wegen in dit door zware regens en overstromingen getroffen ge bied, zal de wegenwachtinspecteur een viertal reisroutes mede nemen, die het mogelijk zullen maken de belangrijke verbindingswegen in de richting van Fréjus. die thans niet bruikbaar zijn, te vermijden. De inspecteur heeft van de ANWB opdracht gekregen om het lid met diens auto en caravan langs de vei ligste route zo snel mogelijk naar Ne derland terug te brengen. Advertentie Kantoorcombinatie Advocatenkantoor te 's-Gravenhage centraal gelegen, goede parkeer gelegenheid, biedt aan confrère per 1 juli 1960 of eerder kantoorfaciliteiten (lokaliteit, kant.mach„ grote bibl., c.q. invent.) tegen gedeelt. mede werking in de prakt. Brieven bur. van dit blad onder no. 33269. paar nachtjes vorst en de Vobeert al de dikte van het "ofeen. Zolang het maar op ft gaat is het ongevaarlijk. Duizenden soorten Waar ook ter wereld de mensen op zee gaan vissen, gebruiken zij het een of ander soort vaartuig of schip, waarin ze zichzelf met hun vistuig en uitrus ting vervoeren naar de visgrond en er hun vangst mee terugbrengen aan land. Er zijn honderden, zelfs duizenden ver schillende typen van vissersvaartuigen, zich uitstrekkend van het grote krach tige, moderne fabrieksschip, dat tien miljoen gulden kost, duizenden mijlen kan afleggen en voor vele maanden op zee kan blijven, terwijl het de vis, die het vangt, verduurzaamt, tot zulke pri mitieve vaartuigen als catamarans, die uit niet meer bestaan dan enige samen gebonden houten balken en slechts kun nen worden gebruikt voor het vissen dichtbij de kust op kalm water voor e ruige uren aan éen stuk, waarna doorwaterd zijn en om te drogen op de wal moeten worden getrokken. UITEBSTEN Tussen deze twee uitersten worden alle soorten van vissersboten aangetroffen, die worden gepagaaid, geboomd, geroeid, gezeild of zijn voorzien van buitenboord motoren. De typen en grootten en het ontwerp en de constructie van de boten worden voornamelijk bepaald door de technische vakbekwaamheid en kunde van de mensen, die ze bouwen en ge bruiken en door locale condities, zoals de zee waarin ze vissen, de methode van vissen, de afstand van de visgronden en de haven- of strandlandingsfacilitedten. Sommige van de sterk geïndustriali seerde landen hebben een grote vissers vloot van machtige schepen opgebouwd. Rusland to.v.. heeft nu 1785 treilers en 1724 zegen vissersboten m een totale vloot van meer dan 60.000 vissers vaar tuigen, ofschoon meer dan 48.000 hier van niet werktuigelijk worden voortbe wogen. De Verenigde Staten van Noord- Amerika met inbegrip van Alaska heb ben een vissersvloot van meer dan 84.000 vaartuigen, waarvan 60.000 werktuigelijk worden voortgestuwd, terwijl Japan waarvan de vloot meer vis vangt dan die van enige andere natie, n.l. 5.300.000 ton per jaar, meer dan 416.000 vissers vaartuigen heeft. Hiervan worden meer dan 150.000 werktuigelijk voortbewogen. Qp het ogenblik is de totale hoeveel heid vis, gevangen in de wereld per jaar, bijna 30.000.000 ton, waarvan meer dan 18.000.000 ton door slechts 8 naties wor den gevangen. In volgorde zijn deze; Japan, U.S.A., China, Rusland. Noor wegen, India, Engeland en Canada. VOORSPRONG Zes van de acht landen hebben tech nisch een grote voorsprong. In India en China wordt grote voortgang gemaakt met de mechanisatie, maar het grootste deel van de gevangen vis wordt aange bracht door duizenden kleine niet werk tuigelijk voortgedreven vaartuigen en zoals in China komt een groot gedeelte uit de zoetwatergebieden b.v. visvijvers. Met betrekking tot vissersvaartuigen is het belangrijkste punt, dat deze acht Landen zulk een groot deel van de totale visvangst van de wereld vangen. En als de vangst van de landen van Europa wordt opgeteld bij hun totaal n.l. 4.800.000 ton, tezamen bijna 23.000.000, dan blijft er slechts 7.000.000 ton over als de jaarlijkse vangst vam alle andere landen van de wereld! STUDIES De Visserij-afdeling van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenig de Naties tF.A.O.) heeft een speciale Visversboot-Sectie, die verbeteringen bestudeert in het ontwerp en de con structie en de mechanisatie van vissers boten bevordert. Studies worden gemaakt van vissersvaartuigen over de gehele wereld, maar speciaal in de onderont wikkelde landen, waar de mechanisatie van boten ter plaatse een volstrekt nood zakelijke stap is naar vergrote vispro- duktie. Een motor bijv. geïnstalleerd in een klein zeilschip maakt het een veel meer doeltreffend instrument voor het vissen, omdat het; 1. de boot in staat stelt sneller te varen en met een visreis verder te komen 2. de boot meer vistijd geeft; 3. de vissers in staat stelt meer doel matig gebruik te maken van verbeterde moderne netten, lijnen en ander vistuig aangezien de motor zo kan worden op gesteld, dat ze een speciale nettenlier kan aandrijven; 4. de periode van vissen over het ge j hele jaar uitbreidt; 5. de visser in staat stelt meer vis in I verser conditie aan wal te brengen en daarvoor de beste prijs voor zijn vangst te bekomen. Dit zijn de voordelen, maar er zijn ook j nadelen bijv. om geschikt personeel te j vinden. Men heeft hier vaak te maken met ana lal beten en geen technische kennis hebben om een motor te laten draaien en te onderhouden. Evenzo is de voorziening van olie en het oprichten van reparatie-inrichtingen een pro bleem. In vele landen hebben F.A.O.-deskun- digen al veel goed werk verricht bijv. in Ceylon. In totaal zijn hier reeds 100 kleine vissersboten van motoren voor zien In India zijn meer vorderingen ge maakt. zo lazen wij in Visserij nieuws. Alleen in de provincie Bombay zijn nu j ongeveer 1000 kleine vissersvaartuigen van een motor voorzien. We zouden zo meer landen kunnen noemen bijv Pakistan, Soedan en de vele onderont wikkelde gebieden van Azië, Afrika en I Zuid-Amerika. dere week dwaalden wg wat late Sinter - klazen rond (w fip C 4> 9 O O O 9 een aantal lefdse bejaarden giwq Haag se verlichting riet» het wordt nu weer Sparev» en potter? v de Kerstman.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7