SEKT - godendrank der Duitse winterfeesten izenden flessen liggen in nkere kelders te wachten Voor de bereiding van Sekt heeft men goedeharmonische wijnen nodig. In lange rijen liggen de grote houten vaten met 3000 en meer voortreffelijke wijn in kille kelders: te wachten op het rijpen en het zich ontplooien tot volle schoonheid van de wijn hoge kunst van het maken van deze edele drank, deze Sekt die geen cham pagne is omdat champagne van de hel lingen van de Marne en de Vesne komt; omdat champagne nobeler heet te zijn; omdat champagne iets anders smaakt, qualitatief overigens, volgens de Sekt kenners, niet veel boven de Sekt staat.. De Bondsrepubliek telt 110 z.g. Sekt- kellereien met als grote bedrijven Hen kei, M M, Deinhard, Söhnlein. Maar in Linz zweert men bij de Sekt van de Blumentahls-wynbrouwers met een reputatie van honderd jaar oud, die een paar jaar geleden met Sekt op de markt verschenen. Zij kochten in Frankrijk van de hellingen langs de Gironde, rond Bordeaux en nog enkele andere plaatsen, maar soms ook in Italië en zeker in het Moezelgebied, wijn. Wyn met een hoge zuurgraad en weinig alcohol. De Rijnwijnen achtten zij te zwak van zuurgraad. Die Franse, Italiaanse en Moezelwijnen liggen in reusachtige vaten by de Linzer Sekt firma opgeslagen. Wie door de donkere kelders loopt, die hier zyn gebouwd in de oude muren van deze Middeleeuwse Wat is Sekt Sekt is, vólgens het hand boek „Das Buch vom deutschen Sekt", van prof. dr. Helmut Arntz, een koolzuurhoudende, door alcoholische gisting, uit wijn bereide drank. Een drank, die tenminste 70 gram alcohol per liter bevat en in gesloten flessen bij een temperatuur van ZO graden Celsius een kool- zuurdruk van minstens drie atmosfeer bezit Maar Sekt is méér: men heeft het ook een heldere, fijn gegiste, pare lende wijn genoemd, die oud kan worden zónder te veroude ren. En de Franse, 19e eeuwse diplomaat Talleyrand noemde Sekt en champagne „uitdra gers der beschaving"! De naam „Sekt" kwam uit Spanje via. een lange omweg naar Duitsland. De Spanjaar den spraken van „vino seco" als ze het hadden over een harde, droge wijn. Die Spaanse wijn belandde in de veertiende eeuw via Frankrijk vin Sec, droge wijn), in Engelandwaar men het had over „sack". En in de zeventiende eeuw, tijdens de dertigjarige oorlog, kwam de „sack", aangevuld met eieren bijvoorbeeld, in Duits land, waar men het had over „der Seek". En tenslotte over „Sekt". Maar pas toen de Ber- lijnse toneelspeler Devriendt omstreeks 1S25 het woord Sekt via Shakespeare-vertalingen voor champagne gebruikte (hij was dol op champagne, maar gebruikte daarvoor het Sha- kespeareaanse Sekt!) kioam Sekt er als synoniem voor „Schaumwein" in. De Duitse wet „erkende" het woord eerst in 1925 Thans is Sekt een prima Duitse, soms een Franse wijn, die een dubbele gisting heeft ondergaan en via een dosering met de z.g. liqueur(in oude wijn opgeloste Sektkandis of kristalsuiker) een aparte smaak heeft gekregen. Het is géén produkt uit de fabriek, maar het werk van een pure vak man. Een goede fles Sekt on dergaat ontelbaar veel behan delingen: van het mengen van edele wijnen tot de Cuvée, tot het toevoegen van gistvan dit tweede gistingsproces het eerste maakte het druivesap tot wijn!) tot het rijpen; van dit rijpingsproces tot het ver wijderen van gist en vandaar tot de Sekt honderdenzestig- maal is een fles Sekt tijdens dit jarenlange proces in de hand genomen, gedraaid, op de kop gezet, ontdaan van gist, bewaard en wat niet al. Pas na die 160 voorzichtige hande lingen kan zo'n fles Sekt ver kocht worden! Niét eerder 50 miljoen flessen Nooit tevoren is er in Duits land zoveel Sekt gedronken als de laatste jaren. Tegenwoordig drinkt, zo lykt het, met de feest dagen iederéén deze Duitse „champagne". De produktie ver toont dan ook een stormachtige groei: 1954: 21.3 miljoen flessen 1955: 27.9 miljoen flessen 1956: 35.3 miljoen flessen 1957: 42.4 miljoen flessen 1958: 49.7 miljoen flessen Met recht spreekt men dan ook van de drank, die de stij ging van de Duitse welvaart precies aangeeft! Een jonge, geestrijke koningszoon De „Kellermeister" proeftl Geen chemische proef kan de fijne tong en de grote ervaring van de keldermeester vervangen. Hij onderzoekt de diverse soorten, afkomstig uit diverse gebieden en volgroeid in verschillende jaren, leder flesje bevat een bepaalde soort wijn en de Keilermeisterbepaalt uit de rij van soorten welke wijnen gemengd zullen worden tot de z.gCuvée die de Sekt op levert. Rijnstad, voelt een onmerkbare voch tigheid langs de benen omhoog stygen. Kil en donker strekken de gangen zich uit, muur na muur bergt de wynvaten in zich. De stappen van bezoekers klin ken als stenen, geworpen in stil water. Gevecht met kwaliteit De beste Sekt-bereidingswijze is die. waarbij de Rohsekt in de fles tot gisten wordt gebracht, en jarenlang omge- keerd bewaard wordt tot de gist zich in de hals van de fles verzamelt. Na een koelproces laat de ontgisterde voor lopige kurk er afspringen waardoor gist. een ijsprop Sekt en wat koolzuur ontwijkt (zie foto). Daarna voegt men er de „dosage' liqueur toe en dan kan de Sekt rusten, een half jaar, om echt trijp" te worden! zakelijke koolzuur moet ontstaan daar doet men het te Linz in het groot, in tanks met eveneens suikertoevoe ging, met een zelfde tweede gisting, waarbij eigenlijk ten tweede male, want bij het ontstaan van jonge wyn is dat reeds geschied uit suiker alco hol en koolzuur ontstaat. Waar men bij de wynfabricage de koolzuur laat ontvluchten, daar houdt men hem hier stevig vast. In tanks van 15.000 en 18.000 liter! Daarvoor echter onderneemt men met centrifuges alles om de zware, schade lijke stoffen uit de wyn te slingeren. En pas laat in het produktie-proces brengt men de Sekt in flessen een proces dat onder lage temperaturen geschiedt ter vermijding van koolzuur - verlies. Dat vullen van Sektflessen, dat geschiedt in op Spoetniks gelijkende enorme apparaten, is een kunst op zich zelf het is een strijd tegen het kool zuur, dat ontwijken wil! Een koningszoon In zijn zangerig Rijnlands dialect liep de chef van de Sektkellerei woord na woord, zin na zin tot een lang lint rijgend over zijn kunst, door de kel ders in de oude Linzer muren, door de catacomben van deze Middeleeuwse stad. De lucht van wijn, van Sekt, van Moezel en van Gironde deerde hem niet, die duizenden flessen per jaar fabriceert. Hy smaalde niet op de champagne, maar verdedigde met vuur zijn Sekt. Hij was karig met zfjn mede delingen over de soort wijn, die hij voor zijn Sekt gebruikt en over de likeur, die hij later toevoegt fabrieks geheim! Maar hij kon niet stoppen met zijn verhaal over de smaak van Sekt in het algemeen. „Vijftig tot vijf envijftig miljoen flessen maken alle Duitse Sektkellereien thans", zei hy met overtuiging, „Nog een paar jaar: en Sekt, waarvan slechts 10To wordt geëxporteerd, is doorgedrongen tot alle lagen der bevolking. En toch, meneer, Sekt is een edele drank, een elltedrank, een wyn die eigenlijk door enkelen, op een feestelijke avond, dient te worden gedronkenHy voegde het was half twaalf in de morgen al spoedig de daad by zijn krachtige zakelijke woorden en schonk ons zijn goede, zijn betere en zijn beste, zijn witte en zijn rode Sekt in fraaie glazen, waaruit deze godendrank van het Duitse „Wirt- schaftswunder" onze keel binnen- parelde Ook voor wie de beste wijn boven alles prefereert, kan Sekt na een avond vol debat en praktyk van het wijndrinken de voortreffelijke af sluiting vormen van het genieten van de koning der dranken. Want waar wjjn ongetwijfeld een vorst is, daar kan Sekt een prins van allure, een jonge koningszoon met veel esprit en stout moedigheid zynIn Duitsland al thans, houdt men beide in ere en riet men met welbehagen, dat de jonge prins Sekt zich ontwikkelt tot een man van karakter! De man, die ons door deze Linzer wijnspelonken rondleidde, kwam er openlyk voor uit: de duizenden liters wijn, die hier liggen en die de basis van de Sektfabricage vormen, zijn geen „Spitzenweine" en toch zijn ze van hoge kwaliteit. Want voor de Sektmees- ters geldt toch voor alles: „Wenn ich einen guten Wein nehme, nur dann kann ich einen guten Sekt machen". Maar om de goede kwaliteit gaat het niet: het gaat om de diverse soorten goede kwaliteit. De wijnen van dit jaar, de 1959-ers, beloven uitzonderlijk goed te zijn. En toch moet de daarvan ge maakte Sekt in kwaliteit ongeveer ge lijk zijn aan de Sekt, gemaakt van mindere wijnenDit gevecht met de kwaliteit, met de smaak van het pu bliek, is een enerverende stryd zonder einde. Daarom analyseert Blumentahl in Linz steeds weer zijn nieuwe wijnen tot het laatste element. Hij begint, voor er nog van Sekt sprake is, het „yzer" uit de wijn te trekken ijzer van de Franse en Moe zel-wij nmolens, van metaaldelen, on vermijdelijk noodzakelijk by het pro ces van druif tot wijn. In tegenstelling tot de champagnefabricage brengt de Sektmaker de jonge wijn niet op fles sen. Waar de Fransen en ook enkele Duitsers de jonge wijn in de fles, door toevoeging van wat suiker, een nagis- ting laten ondergaan, waarbij het nood- Reeds in oude tijden bezat men enorme houten wijnvaten, waarin de Cuvèe voor Sekt werd bereid. Bewaren bewaren Maandenlang laat men deze „dubbel- gegiste" wijn daarna liggen, diepge- koeld in de Linzer kelders, waar eens. vijfhonderd, zeshonderd jaar geleden, monniken en leke-wijnmeesters hun werk verrichtten. Tot 4 graden onder nul koelt men de wijn af om de wijn steen uit het koolzuur te verdrijven. En pas veel later komt het grote geheim van iedere Sektfirma, aan de Sektfabri cage te pas: een verfijnde liikeursoort wordt aan de wyn toegevoegd om er de bijzondere Sektsmaak aan te geven. En wie daarna denkt. Sekt te kun nen drinken, wordt diep teleurgesteld! Want waar de Fransen hun champagne in de fles enige jaren in oude mijn gangen bewaren, daar gaat men er hier toe over na het proces van jonge wijn tot Sekt, de gevulde flessen in de Lin- zer-kelders te bewaren. Want bewaren het lykt het begin en eind van alles wat met wijn te maken heeft! Tienduizenden Sektflessen staan in de kelders van Linz: te wachten, te groeien, te worden tot Sekt van kwaliteit. Een half jaar lang, soms een jaar en voor vele soorten twee jaar lang. Pas daarna is de Sekt volwassen, pas daarna komt de 2 kilo, wegende fles met het mousserende vocht, dat schuimt en bruist, op de markt. In negen van de tien gevallen als witte Sekt, een heel enkele kenner wenst een „Rotsekt", gemaakt van bepaalde rode Franse wynen. Voor de Zuidduitsers maakt men Sekt die zoet is, voor de Noordduitsers Sekt die hard is, droog is Want ieder gebied schtfnt zUn eigen smaak te hebben! (Van onze correspondent te Bonn) IT de goede, met de harde, parelende smaak voor kenners, is iftige drank met karakter die het in het moderne West-Duitsland ht heeft tot „elitevocht der welvaargenieters". Hij stormt uit het mige glas als een bruisende waterval over de tong en dringt met nlzuur de mond naar alle kanten binnen, alles veroverend. Hij lef wilde en woeste van een roofridder onder de dranken, maar, terste geneugten, resteert de smaak van een edele wijn achter long blijft het iets wrange, toch ook nog zoete, het harde en toch Ijke van eeti Moezel- of Saarwijn toeven. Dat is Sekt: een tnde verleider met een verfijnd aroma en een pittige smaak. Een Kroveraar van de reuk en de meest verwende tong. maar met het isbare stempel van de hellingen van Moezel en Saar, van Franse iaanse rivieren. deze Duitse broeder van de champagne, was enkele jaren nog de ware elitedrank voor de top van Duitslands industrie del. Thans dringt hij door tot der bevolking, die het aan tlvaart verplicht acht te tonen ruisende, schuimende drank er llledereen, die 5 tot 15 mark voor literfles wil betalen. Want wie niet in goede doen in deze republiek der Bonner Duitsers, Sekt mèt ijskast, Volkswagen redes, de televisie-radio-gram- kast en het mooie pak, de an welvaart van Jan-en-alle- a fabrikant en 40 uur per week ide werker aangeeft? Sekt is ambaar voor wie in deze bijna aie staat leeft. Onontkoombaar, - en toch voor wie er weet, een bron van by zonder in deze tijd winterfeesten, tussen okto- Bijna 3 eeuwen oud wordt vaak by toeval ont- Ingeveer 270 jaar geleden, aan van de 17de eeuw, vulde de Benedictijner monnik en „keldermees ter" van de abdij Hautvillers. Dom Pê- rignon, een reeks flessen met wyn die bijzonder zoet was. Kort daarna merkte hij, dat deze nog jonge wijn in de fles sen een nagisting had ondergaan, waar door koolzuur was ontstaan die de wyn mousserend had gemaakt. Dat was het begin van de roemruchte Franse cham- pagneproduktie, die thans aan strenge regels is gebonden: de ware champagne komt van druiven van een zeer bepaal de soort uit het departement Marne en dient afkomstig te zyn van wijn, die juist in dit gebied op flessen mousse rend is gemaakt. En de druif, die deze wijn oplevert, is de beroem r noir, een blauwe druif die een witte wyn geeft, daai ali sap van de druif gebruikt wordt, zonder de schil. De Fransen hebben hun champagne omgeven door een muur van verfijnde bepalingen, die in de Bondsrepubliek bepaald niet in deze mate gelden. Ingewijd In de wijn- en Sektstad langs de Rijn, Linz, 25 km ten zuiden van Jbonn, heeft men ons trachten in te wijden in de drinkt men tenslotte in de Bondsrepubliek Sekt: uit „fluiten' i op korte of hoge voet met een nobele kelk! Deze Carnavals- W, die z.g. Mariechen, geniet er reeds bij voorbaat van.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17