Laatste nieuws Commissaris van de Koningin opent Leids B.B. - centrum Nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente is zeer urgent Positie van Nederland in EEG is beslissend voor toekomst Tekort van bijna drie ton op gemeentebegroting Oegstgeest VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Hedenmiddag heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het BB-centrum aan de Middelstegracht voor de A-kring Leiden officieel geopend. Met de opening van dit centrum, dat onder leiding van de brandmeester, de heer J. van den Broek, door het perso neel van de Brandweer is ingericht, wordt aan een lang gekoesterde wens voldaan. Het gebouw dat er voortref felijk uitziet, heeft beneden een grote ruimte voor praktische oefeningen, ter wijl zich op de eerste en tweede verdie ping tal van leslokalen bevinden. Eo- vendien is er een grote zolder, welke als opslagruimte is ingericht. De Commissaris van de Koningin, die hedenmiddag om half drie arriveerde, werd bij de ingang van het gebouw ver welkomd door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de commandant Vrachtschip vermist Vliegtuigen, die de omgeving afzoeken waarin de Zweedse sleepboot „Titan" gisteren in de Botnische Golf bij het hulp verlenen aan het m.s. Birgitta" is vergaan, hebben vanochtend wrakstuk ken en een grote olievlek waargenomen. Van de zeven opvarenden ontbreekt ech ter elk spoor. De Britse vrachtboot „Shunwing" uit Hongkong (6987 ton), die op 4 december uit Liverpool in Bremerhaven had moe ten aankomen heeft sedert zijn vertrek niets meer van zich laten horen. Uitgever-auteur in vrijheid gesteld (Van onze Haagse redactie) De woensdag aangehouden 42-jarige te Den Haag woonachtige uitgever auteur van de „Bob en Daphne"-serie, waarvan het derde deel tot pornografie is verklaard, is gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. De officier vond geen aanleiding hem langer in verze kering te houden. Van de tweede oplage van 5.000 exemplaren van het gewraakte boek konden er 4.100 worden achter haald. De eerste oplage van 10.000 stuks is uitverkocht, zodat er thans 10.900 in omloop zijn. VOORSCHOTEN Poppentheater van Bert Brugmans had succes Bert Brugmans met zijn Marionetten theater is voor Voorschoten geen onbe kende. Dat hij belangstelling weet te trekken, bleek uit de overweldigende op komst in het Cultureel Centrum, waar hij de derde Nutsavond van dit seizoen verzorgde. Verheugend was, dat de jeugd zo goed was vertegenwoordigd. Nadat de voorzitter van het Nut en kele huishoudelijke mededelingen had gedaan, bood dr. Sirks aan de scheiden de concierge van het Cultureel Cen trum, de heer Van Wissen, een geschenk onder couvert aan als dank voor het vele, vaak belangeloos verrichte werk ten bate van het Nut. Bert Brugmans voerde met zijn ma rionetten „De barbier van Sevilla" op. Met grote bewondering voor de soepele manier van het bewegen der poppen, de aankleding en de synchronisatie van ge luid en beweging, volgde de stampvolle zaal het spel. Aan het eind van de derde acte kreeg Brugmans een ovationeel ap plaus, wat herhaald werd aan het eind van de avond. WARMOND TAFELTENNIS TVV „Steeds Vooruit" Uitslagen competitiewedstrijden: (dames) Steeds Vooruit 1Sparkler 1 (Roelof arends veen) 46; (heren) Steeds Vooruit 2 TOV 4 (Noordwijk) 5—5. WASSENAAR RATTENBESTRIJDING De volgende week, van 14 t.m. 21 de cember, wordt ook in Wassenaar de jaarlijkse grote campagne tegen de brui ne rat gehouden. In Wassenaar en in heel veel andere gemeenten wordt de bruine rat het gehele jaar door bestre den. Maar één week per jaar wordt daarbij de speciale medewerking van het publiek ingeroepen. Wie in omgeving van huis en erf ratten heeft ontdekt, te- lefonere de dienst gemeentewerken, tel. 2241, toestel 73. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antje, dr v. P. van Egmond en L. Los. Ondertrouwd: H. J. M. M. Smits van Waesberghe en H. C. M. Bakker; W. M. Rodenburg en J. M. van der Peet; L. P. Borsboom en A. H. A. Oudshoorn; J. J. Jonker en J P. de Groot; A. P.M. van Dorp en E. M. W. Borsboom; M. P. Gerse en E. J. Paardekoper; G. J. Jonker en M. t. A. M. Koning: J. van der Meer en H. K. Schmal. Getrouwd; B. J. van der Mark en J. O. Dolmans; W J. Wubbeling en P. A. Gies- bers; W. J A. van Schle en A. W. J. KniJ- nenburg. Overleden: G. Onderdelinden, 21 Jr geh. Sw. m. G. H Bllderbeek; M. D. de Jongh.. jr geh. gew. m. M. van Kuylenborg; C. Dliislager. 25 Jr; C. van der Bijl, 62 Jr. geh. gew. m. C. Guldemond; W Vermeij, 79 J.B. Ckkerse 74 Jr; H. Visser. 85 Jr; M. dc Droot, 71 Jr: C. Bervoets 61 Jr; A. Joh. Zeilstra, 91 Jr, geh. gew. m. Joh. C. Mal tha. Nehroe weigert steun aan tie V.S. te vragen Premier Nehroe van India heeft van daag in een gefilmd televisie-vraagge sprek verklaard dat hij de V.S. geen steun zal vragen als communistisch- China zijn land zal aanvallen. Hij zei dit in een gesprek met een correspon dent van National Broadcasting Corpo ration, kort voor de aankomst van pre sident Eisenhower in India. Het gesprek werd gisteravond in Amerika uitgezon den. Op de vraag of hij Amerikaanse steun in geval van een communistisch-Chine- se aanval met instemming zou begroe ten, antwoordde de premier: ,Ik zou er niet om vragen. Men kan er nooit zeker van zijn wat er in de verre toekomst zal gebeuren, maar in de huidige omstan digheden zou ik niet om deze belofte willen vragen". Hy voegde hieraan toe: „Ik ken de vriendschappelijke gevoelens van Amerika maar een belofte vragen betekent een soort van militaire ver plichting die ik wil vermijden". Later zei hij dat een oplossing voor de vraagstukken van Azië niet gevonden zal worden in militaire hulp maar op andere wijzen, zoals het verlenen van meer economische hulp. Speurwerk te Warmer door vorst gestaakt Naar de legervoorlichtingsdienst me dedeelt is het speurwerk aan het gat te Wormer voorlopig wegens de vorst ge staakt. Vorst legt bouw gedeeltelijk stil (Van onze Haagse redactie) De plotseling invallende vorst heeft een gedeelte van de bouwactiviteit in ons land stilgelegd. Het zijn vooral de bouwwerken, waar men nog bezig is met metselen en betonstorten, die door de vorst oponthoud ondervinden. Het con structie- en timmerwerk gaat normaal door. Te Den Haag, waar hij woonachtig was sinds de hem door de regering ver leende opdracht tot documentatie van landelijke bouwkunst, is plotseling over leden de heer S. J. Bouma, oud-architect van gemeentewerken te Groningen en daarna respectievelijk directeur van het Openluchtmuseum te Arnhem en van het Rijks Zuiderzeemuseum te Enk huizen. Burgemeester Van Kinschot (rechts) begroet de Comimssaris. (Foto L.D./Holvast) van de Brandweer, de heer S. W. Hage- doorn. Morgen komen wij op deze ge beurtenis nader terug. HerterEuropa moet meer betalen voor zijn defensie „De V.S. zUii van mening dat hun Europese bondgenoten toch wel een gro tere bijdrage kunnen leveren ter bestrij ding van de defensiekosten van de NAVO dan zij tot nu toe hebben ge geven". verklaarde de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Christian Herter, op de persconferentie, die hü gisteren in Washington heeft gehouden. Hij voegde hieraan toe dat dit vraagstuk aan de orde gesteld zal worden op de bijeenkomst van de NAVO-ministers, die dinsdag in Parijs begint. I Herter wees ln dit verband op de ver beterde economische situatie in West- Europa, maar verklaarde tevens met na druk. dat de V.S. hun verplichtingen ten opzichte van de NAVO volledig zal na komen. De V.S. willen niet dogmatisch staan tegenover dit probleem, maar een en ander regelen in overleg met hun bond genoten. aldus Herter. Amerika trekt van IJsland 12G0 man legertroepen terug Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren bekendgemaakt dat een deel van de Amerikaanse strijd krachten op IJsland (die 6.000 man om vatten) in de komende zes maanden zal worden teruggetrokken. Alle militairen van het leger ongeveer 1.200 man, zullen worden teruggetrokken. Het lucht macht- en marinepersoneel blijft. In betrouwbare kringen te Washing ton werd vernomen dat uitbreiding van de activiteit der Amerikaanse Marine wordt overwogen. Er zou dus geen ver mindering van de algemene sterkte op treden. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei dat de vermindering der Amerikaanse troepen op IJsland al 2% jaar in overweging was en niets uit staande heeft met de jongste incidenten waarbij Amerikanen waren betrokken. Reserves Wassenaar teren snel in Behalve een zeer groot aantal vragen en opmerkingen over allerlei details betreffende de gemeentelijke bemoeiingen heeft de behandeling van de begrotingen voor 1960, waaraan de Wassenaarse gemeente raad een vergadering van 8 uur wijdde enkele meer algemene be schouwingen en discussies opgeleverd, o.m. over de financiële positie waarin Wassenaar zich bevindt, over de woningbouw en over de stijgende kosten van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. VVD over de buitenlandse polilieh Voor een vrU groot aantal leden van de afdeling Wassenaar van de VVD heeft in de bovenzaal van flat gebouw „De Burcht", mr. H. van Riel, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de party, lid van de Eerste Ka mer en van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een interessante be schouwing gehouden over „Neder lands buitenlands beleid in verleden en heden". Na een inleidend woord door de afde lingsvoorzitter, dr. J. N. van den Houten begon mr. Van Riel met een historische beschouwing over het buitenlands be leid, dat Nederland gevoerd heeft sedert 1600. In deze ruim drie eeuwen is de machtspositie van Nederland, die tot dan toe aanzienlijk was. steeds minder geworden. Dat is te verklaren door de verandering in het karakter van het oorlogsschip. In de tijd, dat er betrek kelijk weinig verschil was tussen een oorlogsschip en een koopvaardijschip, kon een land als Nederland, dat be schikte over houtvoorraden, scheeps werven en varend personeel en boven dien over voldoende contanten om huur soldaten te betalen, een aanzienlijke macht op de been brengen. Naarmate de techniek voortschreed, de bouw van oorlogsschepen een aparte wetenschap werd en het onderhouden van een oor logsvloot dus meer en meer een geld kwestie werd, terwijl bovendien in het Nederlandse binnenland weinig bereid heid gevonden werd tot het brengen van offers voor een vloot, nam de omvang van het Nederlandse machtsapparaat af De geringe bereidheid om gelden te voteren voor een strijdmacht, is in Nederland door de eeuwen heen, tot 1940 toe kenmerkend geweest. Zo heeft ook altijd het ideële element een rol gespeeld. Is het nu de tegen stelling met de Russen of de contro verse rond Nederlands-Indië, die onze houding ten aanzien van de buiten landse politiek mede bepaalt, in de tijd van de Republiek was er de te genstelling tussen protestantisme en rooms-katholicisme, die onze houding ten opzichte van Engeland en van Frankrijk mede bepaalde. In veel opzichten week de situatie van 1940 en zeker die van 1914 maar weinig af van die van 1600: Nederland is altijd genoodzaakt geweest steun te zoeken bij een bondgenoot, hetzij Engeland of Frankrijk, hetzij na 1870 Duitsland. Over de financiële positie voerde o.m. mr. dr. W. F. van Guns t eren (Prot. Chr.) het woord, die het nodig oordeelde, in verband met het snel interen van de saldi-reserve en met de slechts geringe verbetering die verwacht mag worden van de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, in de loop van het volgend jaar de gehele financiële positie onderwerp te maken van een ge dachten wisseling tussen college van B. en W. en de commissie voor de financiën uit de raad. Wethouder E. M. Schade (VVD), die de portefeuille van Financiën beheert toonde zich daartoe gaarne be reid en wel op het moment, dat er meer details bekend zullen zijn over de toe komstige financiële verhouding tussen Rijk en de gemeente Wassenaar. De wet houder gaf mevrouw I.. H. Eernstman Steghgers (VVD), die gepleit had voor een verlaging van de hondenbelasting, nu gebleken is, dat de opbrengst van de verhoogde tarieven beneden de raming blijft, de toezegging, dat 'hij deze kwestie nader in studie zal nemen. De heer C. E. van den Berg <KVP>, die bepleit had voor het laten vervallen van de 10% verhoging van de elektriciteitetarieven, die indertijd werd ingevoerd ter bestrij ding van de kosten van de spannings- wijziging. kreeg van de wethouder ten antwoord, dat ook deze zaak in de loop van 1960 nader onder de loep genomen zal worden. Bezorgdheid De voortdurende stijging van de uit gaven van de gemeentelijke instelling voer Maatschappelijk Hulpbetoon gaven de heren mr. G. C. van Dijk (VVD), mr. dr. W. F. van Gunsteren (prot. chr.) en mr. A. van Vuure (VVD) aanleiding tot het uiten van hun bezrogdheid. Als ondanks de hoogconjunctuur deze uitgaven blijven stijgen, aldus mr. Van Dijk, dan is er toch zeker aanlei ding tot nader beraad over de vraag of hieraan paal en perk gesteld dient te worden. Wethouder mr. dr. J. J. M. Veraart (KVP) ging uitvoerig op deze opmerkingen in. gaf een aantal voor beelden waaruit blijkt dat Maatschap- De Oegstgeester gemeentbegroting vertoont op de gewone dienst een te kort van f 228.262.welke tekort zal moeten worden gedekt door te putten uit de saldi-reserve. De Memorie van Toelichting op de begroting zal waarschijnlijk voor de kerstdagen aan de raadsleden worden toegezonden. In de raadsvergadering van woensdag zal worden voorgesteld de door de minister te nemen maatregelen met betrekking tot de kindertoeslag voor het Rijkspersoneel van toepassing te ver klaren op het personeel van de ge meente. In januari 1959 werd verklaard, dat voor de gehele gemeente, met uitzonde ring van de gedeelten, waarop betrek king heeft het uitbreidingsplan Oegst geest Noord/Noord-Oost, de herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbe reid. Verwacht wordt dat in de loop van het volgend jaar een nieuw plan in hoofdzaak voor de gehele gemeente ge reed zal komen. B. en W. stellen nu voor opnieuw voor één jaar to verklaren dat de herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid. De praktische bete kenis hiervan is dat B. en W. op een verzoek om bouwvergunning, dat is in gekomen nadat het besluit ter openbare kennisgeving is gebracht indien er overigens geen grond is de vergunning te weigeren de beslissing kan aan houden tot het besluit over de herziening van het uitbreidingsplan onherroepelijk is geworden. VERVANGING LICHTMASTEN Een tiental betonnen lichtmasten op verschillende plaatsen in de gemeente verkeert in slechte staat en dient ter voorkoming van ongelukken noodzakelijk vervangen te worden door andere mas ten. Hiervoor kunnen stalen lichtmasten afkomstig van de gereconstrueerde War- monderweg en de te reconstrueren Laan van Oud Poelgeest, worden benut. De kosten zijn geraamd op f3800. RECONSTRUCTIE RIJWIELPAD De reconstructie van de Warmonder- weg, waardoor afzonderlijke rijwielpaden langs deze weg zijn gekomen en de aan leg van een rijwielpad langs de west zijde van de Abtspoelweg, maken het wenselijk, dat ook langs de westzijde van de Laan van Oud-Poelgeest een aan sluitend rijwielpad word gemaakt. Er zal tevens een wandelpad komen, alsmede een groenstrook tussen het rijwielpad en de rijweg. Bovendien zullen riolerings werken nodig zijn. De bestaande straat verlichting tussen Hofdijck en Laan van Alkemade dient tevens vernieuwd te worden. Een nieuwe straatverlichting is ontworpen, bestaande uit lichtmasten met armaturen, overeenkomstig de nieuwe verlichting van de Warmonder- weg. De totale kosten zyn begroot op f 50.000.—. Voor de reconstructie van de War- monderweg is indertijd een krediet van f 500.000.beschikbaar gesteld, waarop rond f 40.000— zal worden overgehou den. B. en W. stellen voor dit bedrag te bestemmen voor uitvoering van de hiervoor omschreven werkzaamheden en bovendien een extra-krediet van f 10.000 beschikbaar te stellen. pelij'k Hulpbetoon tal van taken te ver richten heeft, d'ie haar door de Armen wet worden opgedragen, wees op het feit dat alle aanvragen nauwkeurig worden bekeken en nodiigde de sprekers uit, zich door een inzage in de rapporten nader te overtuigen van het feit, dat de stij ging van de uitgaven uitsluitend te ver klaren is door een stijging van het aan tal noodgevallen, waarin hulp gegeven moet worden ,een uitnodiging die door mr. Van Dijk en mr. Van Gunsteren gaarne aanvaard werd, nadat zit hun vertrouwen in het deskundige beheer van de portefeuille van sociale zaken door <4e wethouder hadden uitgesproken. Interessant Een interessante beschouwing hield mr. A. van Vuure (VVD) bij de behande ling van het hoofdstuk volkshuisvesting over de woningwetbouw. Spr. consta teerde aan de hand van de door B. en W. verstrekte gegevens, dat van de 738 erkende gegadigden voer woonruimte, die op het bureau huisvesting ingeschre ven zijn. er 425 een huurprijs hebben opgegeven, die het onmogelijk maakt hen met woningwetwoningen te helpen. Wat moet er met deze grote groep woningzoekenden gebeuren, vroeg mr. Van Vuure zich af. En hij ontwikkelde het denkbeeld van een woningwetwoning in allereenvoudigste gedaante, die eerst 10 of 15 jaar voor een lage huurprijs verhuurd zou kunnen worden en daarna verder warden afgewerkt. De vraag waarop eerst antwoord gegeven moet worden is. of het mogelijk zal zijn, de woningwetbouw op deze wijze in twee etappes te verdelen. Het is duidelijk, dat woningbouwver enigingen er alleen maar voor zullen voelen dergelijk ..kale' woningen af te leveren, als zij de zekerheid hebben, dat deze woningen later verder zullen worden „aangekleed". Verschillende sprekers uit de raad gaven blijk van him instemming met dit denkbeeld en ondersteunden het verzoek om nadere bestudering van deze sug gestie. Vele wensen Zoals reeds werd opgemerkt, werd bij de verschillende hoofdstukken van de begroting een groot aantal wensen geuit en vragen gesteld. Kwesties als huis- nummering, financiering van het kom- plan, uitbreiding of verdere technische uitrusting van het politiekorps, waarde ring voor het optreden van de politie, verkeerssituaties op allerlei punten, de hinder door het zondagsmorgens vroeg lulden van kerkklokken, straatverlich ting, herziening van de bouwverordening, huisvesting van bejaarden, verbetering van voet- en rijwielpaden, het voor en begen van een strandboulevard, wensen op het gebied van het onderwijs enz. passeerden de revue. Aan het slot van het hoofdstuk onderwijs sprak mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) een hartelijk woord van waardering voor de wijze, waarop de wethouder van onderwijs, mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie (VVD) zich van haar taak kwyt. Nadat aldus de begrotingen behandeld en vastgesteld waren, gaf de rest van de agenda, die hood zakelijk uit hamerstuk ken bestond, weinig aanleiding tot op merkingen. Aan de agenda werd nog toegevoegd een voorstel van Burgemeester en Wet houders om voor een bedrag van 600.000 gulden te verkopen aan de ambassade van Iran de villa, waarin de ambassa deur zijn residentie heeft met 4 ha. grond, gelegen op de buitenplaats „De Wiltzanck" Deze voordelige transactie voor de gemeente .die in 1955 f500.000 betaalde voor de gehele buitenplaats en nu ruim 5 ha. overhoudt voor recreatieve doeleinden had niet de instemming van mr. C. A. van Gorcum (PvdA), die er bezwaren tegen heeft, dat van deze buitenplaats, die gekocht werd voor recreatie, een groot gedeelte door ver koop aan deze bestemming wordt ont trokken. H\) was het er bovendien niet mee eens, dat dit voorstel niet op de gewone wijze tevoren schriftelijk aan de raad Is voorgelegd. Juridische wapens Nederland, dat steeds minder in staat was met de wapens invloed uit te oefe nen, greep naar juridische en volken rechtelijke wapens. Als voorbeeld noem de spr. de Nederlandse houding tijdens de Russisch-Japanse oorlog in 1904/1905, toen er een volkenrechtelijke strijd ge voerd werd over het probleem van de bevoorrading van oorlogsschepen met steenkool, terwijl niet werd nagelaten in Amerika en Engeland de publieke opinie gunstig voor het Nederlandse standpunt te beïnvloeden. De neutraliteitspolitiek, die Nederland steeds is blijven voeren en die erop ge richt was ons land buiten conflicten te houden, mag men niet veroordelen als zwakheid, maar is een wijs beleid, dat getuigt van een juist inzicht in de po sitie die ons land in West-Europa in neemt. Klein vlak De huidige Nederlandse buitenlandse politiek speelt zich in een klein vlak af, maar is in veeel opzichten veel belang rijker dan de buitenlandse politiek van voor 1940. Niet wat tussen Nederland en Amerika besproken wordt is belangrijk, maar wel hoe de positie van ons land zal zijn in de Europese Economische Gemeenschap. Het gemanoeuvreer bin nen het raam van deze EEG is beslis send voor de toekomst van Nederland. Dit is geen kwestie van grote politieke visies op de toekomst van de wereld, maar van beslissingen over allerlei kleine details. Waar het om gaat is net niet het kritieke punt te overschrijden, waarop de EEG uit elkaar valt. Er moet een voïmaakt realistische politiek ge voerd worden, afgewezen worden wat voor ons land niet aanvaardbaar is, en geaccepteerd wat wel acceptabel is, al dus de heer Van Riel. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BEURSOVERZICHT Philips en Aku's willig AMSTERDAM, 11 december Aandelen Philips en Aku's waren vanmiddag, voor de laatste beursdag van deze week opnieuw ..willig" en kwa men op nieuwe na-oorlogse hoogte records. Men kan gerust zeggen, dat het Damrak deze week in het teken van de hausse-tendentie van genoemde aande len heeft gestaan. Dit wat betreft de in ternationale waarden. Amerika neemt Philips aandelen nog steeds grif uit de markt en aan de aanhoudende vraag kon alleen op veel hogere koersen wor den voldaan. Het zag er vanmiddag naar uit, dat de Philips aandelen de 8 x pari- koers zouden halen, doch zover is het niet gekomen. Gedurende de gehele middag schommelde de koers rond de 798. tegen 774 3/8 als slotkoers van gis teren. In de morgenuren werd als laag ste prijs voor de aandelen 788 betaald. De handel werd, na een levendige be langstelling bij de opening later op de middag zeer kalm. De aandelen behaal den deze week een koerswinst van ca. 50 punten. Vanzelfsprekend profiteerden hiervan de winstdelende preferente aan delen Philips, die vanmiddag ca. 10 pun ten hoger werden geadviseerd. Deze stukken worden steeds meer door het buitenland gekocht. Aku's, met aanhou dende belangstelling van Parijs en West- Duitsland. werden ruim verhandeld. Na een opening op 441% daalde de koers tot 4391 i om daarna weer aan te trekken tot 443%. De slotkoers van gisteren was 426*2Unilevers vielen tegen en boekten op 724 ca. 4 punten winst. Dit fonds is, aldus de beurs, even uit de running. Kon. Olies waren op f. 162.30 onveran derd vergeleken by de slotkoers van gisteren. KLM werd iets hoger geadvi seerd. De Scheepvaart waarden sloten de week af met een goed prijshoudende tot iets betere stemming. De handel was echter een stuk minder vergeleken by die van de vorige dagen. In de cultuursector be stond een behoorlijke belangstelling voor aandelen Amsterdam Rubber, die in een ruime open hoek verhandeld werden. De koers voor deze aandelen steeg van 114*2 tot 116%, waardoor de koerswinst verge leken by gisteren, circa drie punten bedroeg. Ook Deli en HVA verlieten de markt op hogere pryzen. Nationale Han delsbanken werden nog steeds in een open hoek verhandeld, zy het in be scheiden mate, en de koerswinst bedroeg op 173 ca. 2 pet. In de lokale sector was de handel rustig met koersen, die merendeels een opwaartse tendentie ver toonden. Grootbanken doorelkaar onver anderd. Staatsfondsen praktisch onver anderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 december. Londen 1055*%—10.56%: New York 3.77,**—3.77A; Montreal 356,V-356A; Parys 76.80—76.90; Brussel 7.54—7.54%; Frankfort 90.4090.45; Stockholm 72.80 —72.85; Zürich 87.27%—87.32%Milaan 60.71%60.76%; Kopenhagen 54.63% Oslo 52.78—52.83; Wenen 14.53%— 14.54%; Lissabon 13.15%—13.17V4. Beurs van Amsterdam Vryaag 11 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100A Ned. '59 4*4 100 99} J Ned. '59 4% 98 98!% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 78% 78% Ned 47 3% (3) 91 j2GB 91% 'led '51 3% 9434 Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 931, 93 Ned '48 3% 88 88 Ned '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 89% 89 Ned. '55 II 3% 90% 90 Ned *37 3 98*»GB Dollarlng '47 3 89*(. 89% Investeringscert 3 96% 96% Ned 62-64 3 97% 97% Indie '37 A 3 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned. W8 6% 108}f 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 41 u Nat. Handelsbank 171 172GB Ned. Handelmy248 148 Amst. Rubber 113 iiru 155 %GB 157 %GB Senembah 619 621 A-K.U 426GB 44% ?ei*el8 Patent (v.) 300GB 305GB Calvé Delft cert. 716 718 Deli My.en (Ver.) 181.50 183 Kon Pap v Gelder 264 264 Hoogovens cert772GB 772GB MUller en Co N.B 403 400GB Ned. Kabelfabr. 424% 425GB Philips 774 795 %GB Philips pref281GB 290GB Unilever 719*4 723% Wilton Feyenoord 221% 215L Biliton 2de r354% 354% Dordtse Olie gew 741% 743% Kon. Petr. (f. 20.—) 162.50 163.60 Idem (50 a f 20.—) 162.10 161 R0GB Holl Amer iyn 171GB 170 Java China Paket 164 163% KLM 115.20 115 Kon Ned Stmv Mij 183 %GB 184% Kon Paket My 137% 138%GL Stoomvaart Mij Ned 182 184%GB Nievelt Goudr eert 144 ,GB 145'.GB v Ommeren eert 254 254 Kon Rott Lloyd 158% 159% Ned Scheepv Unie 151GB 150GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen AMair '47 (3%) 3.. 93% 93% Idem 48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97 97 ld. ld. *37 MI (3%) 93% Z-Holland *56 (4%) 97% Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103iV 103% id N.WJ3 *52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 97 A dam *51 2% 82% 82% A'dam "56 I 2% 80% 80 A'dam '56 II 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2%79*4 79% Den Haag '52 I 2% 88% Idem 13 2% 87% R'dam '52 I 2% 89 88% Idem n 2% 88% 89 Idem '57 2% 96% 96% Utrecht *52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 95% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Robeco 225 Amst. Bank 330 H.B.U. eert250% Rott. Bank 285 Twentsche Bank 257 Industrie Ondernemingen Albert Heyn408L BorsumU73L K. N.Ed.met. A-AA 100 tdem pref. wd100 Electrolasmy354% ■Con. Ned. Grofsmed. 185% Holl. Constructie 465B Ing dut v Bouwnyv 264 Internatlo159 Int. Kunststoffenind 59% Leidse Wolsplnnery 398 Rott. Droogdok My. 616 Slkkens Lakfabr -53 698 Ver. Touwfabr296% Walvisvaart 121 Wernlnk's Beton 155% v. Wyk en Heringa 107% Zaalberg 131% Spoorwegen Dell Spoorweg MU 6% Amerikaanse fondsen. i> Jian Pacific R 26A Intern Nickel 108 Anaconda 64% Bethlehem Steel 55 Cities Service 49% General Motors 54% Kennecott 96V4 Republic Steel 79% Shell OU 76% Union Pacific 31% Un States Steel 300 226 329% 250% 283 259% 406L 70 335 185 470B 157 59 618 719 295% 120% 156 108 131% 26 A 109% 65 55% 49% 53}4 96% 76% 76 100%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5