Laatste Berichten STADSNIEUWS Eindelijk krijgt Washington een indrukwekkend eultureel centrum Beurs van Amsterdam WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 r Val van tien nieter Op de oprit van de IJsselbrug bij Zwolle is vanochtend de 21-jarige fiet ser D. P. G. Broekhoven uit Amsterdam door een slippende auto gegrepen en over de brugleuning geslingerd. De jon geman kwam na een val van ongeveer 10 meter in de Uiterwaard terecht en werd zwaar gewond. Broekhoven was van Zwolle op weg naar de R.-K. School te Hattemerbroek (gem. Oldebroek), waar hij onderwijzer is. et 9 et 5 ct 9 ct 5 ct r, 9 ct 9 ct fijne OEGSTGEEST Jaarvergadering IJsclub GROTE VERBETERINGEN Er bestond gisteravond grote belang stelling voor de 66ste jaarvergadering van de Oegstgeester IJsclub. De voor zitter, de heer K. Veen, verwelkomde in het bijzonder het ere-lid, de heer H. de Roode en diens echtgenote. Uit de jaarverslagen bleek, dat voor het a.s. winterseizoen het nieuwe clubgebouw in gebruik zal worden ge nomen, hetgeen een bescheiden begin werd genoemd van de andere verbete ringen, die binnen afzienbare tijd zul len worden aangebracht. Het afgelopen verenigingsjaar had een batig saldo van f. 1092.87 opgeleverd. De aftredende bestuursleden L. J. Hensing, G. A. Lubbe jr. en W. v. d. Meij werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Van de bestuurs tafel werd medegedeeld onder welke voorwaarden aan de leden van de Leidse IJsclub toegang gegeven zal worden op de baan te Oegstgeest. De voorzitter deelde mee, dat deze vriendendienst aan een zusterorganisatie graag is ge geven. In de kascommissie voor het komen de jaar werden benoemd de hei-en A. Schippers en H. Kuipers. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of door de aanleg van een nieuwe weg gevaar zou bestaan, dat de ijsclub grond zou moeten afstaan, hetgeen vol gens de voorzitter niet het geval fel zijn. Ten aanzien van de verlichting van de baan werd in uitzicht gesteld, dat het in de bedoeling ligt een grondkabel te leggen, hetgeen een grote verbetering zal betekenen. Zoals al jarenlang de gewoonte is was ook dit keer een fraaie prijzentafel aan wezig. De lotenverkoop ging vlot en in een gezellige sfeer werd de trekking der loten gehouderf. Burgemeester geopereerd Burgemeester H. L. du Boeuff, die en kele dagen in het Diaconessenhuis te Leiden voor een lichte operatie was op genomen, is gisteren thuis gekomen. Hij zal evenwel nog enkele weken rust moe ten houden. Raadsstukken VERBETERING CLUBLOKAAL In de raadsvergadering van 30 sep tember jl. is een krediet van f. 6.000 be schikbaar gesteld voor verbetering van het korfbalveld tegenover de Laan van Alkemade. In deze vergadering is ge sproken over het ontbreken van water leiding en toiletten in het clublokaal en verzocht ook hieraan aandacht te wil len schenken. De kosten van een en an der zullen f. 2000 bedragen. B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. UITBREIDING LYCEUM Nu het Rijnlands Lyceum de volledige omvang van vijf, resp. zes leerjaren gaat bereiken, neemt het aantal leerlingen zo snel toe, dat het noodzakelijk is per 1 september 1960 de school opnieuw uit te breiden. In verband hiermede heeft het bestuur verzocht een aangrenzend ter rein langs de M. H. Tromplaan ter grootte van ca. 700 m2 in huur af te staan. Tevens is verzocht het ophogen van de grond alsmede het dempen van sloot te verzorgen en de kosten daar van in de huur te verdisconteren, zoals dit bij de eerste verhuur van grond is geschied. B. en W. stellen voor het ver zoek in te willigen en de grond ingaande 1 mei 1960 tot 1 september 1961 te ver huren, alsmede de ophoging door de ge meente te doen geschieden. De totale kosten zullen f. 8500 bedragen. SCHOOLZAKEN Ten aanzien van de aanvrage van het bestuur van de christelijke school aan de Hoge Mors voor het plaatsen van een nieuwe ketel voor de centrale verwar ming, waren B. en W. aanvankelijk van mening dat er slechts sprake was van slijtage. In dat geval zijn de kosten voor rekening van het schoolbestuur. De raadscommissie voor de financiën en onderwijs adviseerde een deskundig on derzoek in te stellen om na te gaan of constructiefouten of ondoelmatigheid van de aanvang af oorzaken van het on voldoende functioneren van de verwar ming zouden kunnen zyn. Het door de deskundige uitgebrachte rapport is voor B. en W. aanleiding voor te stellen de medewerking voor een bepaald gedeelte der kosten te verlenen daar het school bestuur door omstandigheden buiten zijn toedoen 3 jaren eerder tot uitgaven wordt gedwongen. Thans zal 3/15 ge deelte der kosten voor rekening van de gemeente komen. Hetzelfde schoolbestuur heeft verzocht de huur, welke de gemeente betaalt te verhogen. De huur bedraagt momenteel f. 575 per jaar. Gevraagd wordt f. 1500. Met het schoolbestuur is overeengeko men het bedrag te bepalen op f. 1200 per jaar. Auto-ongeluk: één dode en twee zwaar gewonden Gistermorgen vroeg is een personen auto met drie inzittenden, allen Amster dammers, bij het Haagsche Schouw ge slipt en tegen een betonnen mast van de HT.M. gebotst. De 26-jarige bestuurder werd uit de wagen geslingerd en gedood. De twee anderen werden zwaar gewond. Zij moesten naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden overgebracht. Botsing op rijwielpad Gisteravond omstreeks half zeven vond een aanrijding plaats op het rij wielpad langs de Rijksweg. Een brom fietser botste n.l. tegen een 10-jarige wielrijder uit Oegstgeest, die geen licht had en geheel links op het pad reed. Zowel de bromfietser als de jongen kwamen te vallen. De bromfietser liep een kaakbreuk en een hersenschudding op. Hij is in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. ZOETERWOUDE GEEN SPREEKUUR De burgemeester zal morgen geen spreekuur houden. Weinig hoop meer voor 28 zeelieden Vrijwel zeker zijn zeven bemannings leden met de Duitse kustvaarder „Merkus" nabij Stavanger in de ko kende golven verdwenen. Een Zweedse ertsboot, die te hulp gesneld was, toen het 400 ton metende vaartuigje in ern stige moeilijkheden kwam te verkeren, kon één bemanningslid (de kapitein) aan boord nemen. De Zweden zagen geen kans de overige zeven man te redden. De hoop is opgegeven hen nog levend aan te treffen. Het schip Is spoorloos verdwenen. Ook voor de 21 bemanningsleden van het 1.719 ton metende Noorse schip „Elfrida" heeft men weinig hoop meer. Het schip was zinkende, toen schepen opstoomden naar de plaats voor de Noorse kust, waar vandaan de laatste noodseinen hadden geklonken. De vrachtvaarder „Buffalo Laob" seinde in de loop van de morgen het wrak van de „Elfrida" te hebben waargenomen. Het was ge kapseisd. In de nabijheid zag men de stoffelijke resten van zes bemannings leden en twee gekapseisde redding boten en een vlot. Er zou echter nog een derde reddingboot aan boord zijn geweest. Volgens een Zweedse persbureau heeft de bemanning de Nederlandse kustvaar der „Frean", die zich voor de kust van Letland voor schier onoverkomelijke pro blemen gesteld zag, het schip aan de grond gezet, toen de slagzij 45 graden was geworden. Het is niet bekend of men erin geslaagd is de reddingboot uit te zetten. Een Russische sleepboot is in de sneeuwjacht naar de Nederlander (met 9 man aan boord) op zoek gegaan. De Noorse treiler „Erntnan", die na vier dagen stuurloos bij de Shetland- eilanden er eindelijk in geslaagd was het anker uit te werpen, heeft later toch om hulp geseind. Er bevinden zich twaalf man aan boord. Oude man aan brandwonden overleden Brandende pijp in de zak! Gisterochtend is in de gemeente Ber- kenwoude (Z-II) de 81-jarige heer Louwerens Dekker in brand geraakt, 's Avonds is hij in het ziekenhuis te Gouda aan de bekomen verwondingen overleden. De heer Dekker, die reumatisch was en enigszins gebogen liep, was werkzaam in zijn tuin in het Oosteinde. Gewoonte getrouw stopte hij, na een pijp te heb ben gerookt, deze in de zak van zijn jas. De pijp moet echter nog hebben ge brand, want de bejaarde man merkte even later dat zijn jas warm werd. Bij een poging deze uit te trekken is hij ge vallen en daar hij niet in staat was zich zelf op te richten geraakte zijn kleding geheel in brand. De heer Verwaal, een boerenzoon uit de omgeving, vond de man, die in zorgwekkende toestand naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda werd overgebracht. WATERPOLO Sleutelstad verloor Het is zo langzamerhand traditie ge worden, dat Sleutelstad in Gouda ver liest. Was het twee weken geleden de Gouwe, die de Leidse ploeg met een 2—0 nederlaag naar huls stuurde, ditmaal was het GZC, dat een ruime 4—1 zege behaalde. De - in het moeilijk bespeelbare bad - doorgewinterde Goudse ploeg opende di rect met een fel offensief, dat resulteer de in twee doelpunten: 20. Door een foutje in de Leidse achter hoede was het een ogenblik later al 30. Sleutelstad herstelde zich nu enigszins, nam zelfs het initiatief over en het was Bert van Hooidonk, die voor het eerste tegenpunt zorgde: 31. Na de rust zette Sleutelstad een aar dige aanval op, die Kees van Hooidonk met 'n ver schot afrondde. Dit doelpunt werd echter afgekeurd, omdat een an dere Sleutelstadspeler net binnen de 2 meterlyn lag. Van de hierdoor ontstane verwarring maakte GZC handig gebruik en bracht midvoor Wientjes, die al twee doelpun ten voor zijn rekening genomen had, de stand op 41. De Leidse ploeg bleef, ondanks deze grote achterstand, ver woed terug vechten, doch slaagde er niet meer in de stand te veranderen. Gouwe (adsp.)Sleutelstad (adsp.) - De adspiranten van Sleutelstad deden het beter dan de heren en wisten een 51 zege op de Gouwe te bevechten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Kerkelijk voorbe reidend ex. de heer J. A Hoogervorst te Leiden. Hond beet herten dood (Speciale berichtgeving) Een hond heeft drie van de vijf her ten van het hertenkamp op het Krui- ninger Gors (gemeente Oostvoorne) dood gebeten. Toen men de herten wilde gaan voederen, ontdekte men dat een oudere en twee jonge hinden dood waren. Een vierde hert had ver wondingen aan de hals. Direct werd de politie gewaarschuwd, die met een dierenarts op onderzoek ging. De arts constateerde dat de herten door een en dezelfde hond moesten zijn gedood. En dat bij elk dier met één beet. De politie ging na, welke hond uit de buurt van het kamp wel eens de dader zou kunnen zijn. Er kwamen er meer dan een in aanmerking. Met de dierenarts werd een onderzoek ingesteld. De arts bekeek het gebit van de „ver dachten". Dit om na te gaan of de tan den overeenstemden met de afdrukken in de hals van de gedode dieren. Bij een van de honden werd een haar op de onderlip aangetroffen, die kennelijk afkomstig was van een hert. De haar is opgezonden naar het gerechtelijk labo ratorium om na te gaan of dit inder daad zo is. Weer tournee van het Ned. Studenten Orkest In januari van het komende jaar houdt het Nederlands Studenten Or kest zijn achtste tournee langs ver scheidene Nederlandse steden. Het orkest bestaat weer geheel uit studen ten, die de muziek slechts bij wijze van ontspanning naast hun studie beoefenen. De meesten van hen zijn afkomstig uit Amsterdam, Utrecht en Leiden. De repetitieperiode zal traditiegetrouw in Bergen plaatshebben. Half ianuari zal hier ook het eerste concert worden ge geven in „De Rustende Jager". De tournee wordt 29 januari gesloten met een gala-concert in het Concertgebouw te Amsterdam. Behalve in de gebruike lijke steden aal dit jaar gespeeld worden o.a. in Hengelo en Heerlen. Door om standigheden kan dit jaar geen concert in Haarlem en Maastricht worden gege ven. Ook ligt het in de bedoeling een maal in het buitenland op te treden. Gevaarlijke gevangenen in Amerika uitgebroken In de nacht van maandag op dins dag zijn twintig gevangenen van de ge vangenis te Ivy Bluff (Noord Carolina) uitgebroken. Volgens de directeur van deze staatsgevangenis, die in een ver laten streek op enige tientallen kilome ters van de grens met de staat Virginia ligt, zijn de voortvluchtigen „onverbeter lijke misdadigers". De ontsnapten waren gewapend met geweren, revolvers en een mitrailleur, die zij in de gevangenis buitgemaakt had den. De uitgebrokenen hadden de kleren van de overmeesterde bewakers aange trokken en namen de vlucht in een vrachtauto en een auto van de gevan genis. De auto is later in zwaar beschadigde staat in de buurt van de gevangenis ge vonden. Men gelooft, dat de gevluchten in Yanceyville auto's hebben gestolen waarmee zij in verschillende richtingen de vlucht voortzetten. Vijftien gevangenen van Ivy Bluff den g( te sli .uiten. In Tweede Kamer Ruzie vooraf over de voetbaltoto (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is vanmiddag al ruzie gemaakt over de omstreden voetbaltoto, terwijl het eigenlijke debat nog niet eens in zicht is. De heer Burger, de fractie-voorzitter van de PvdA, maakte zich kwaad over de benoeming door de voorzitter van de commissie van onderzoek van de be treffende wijziging van de loterijwet. Hü verweet voorzitter Kortenhorst, dat deze in de commissie niet de socialisten Vrolyk en Kleijwegt had benoemd, maar andere leden van de PvdA. HU protesteerde er begen, dat de voor zitter, voor het eerst, was afgeweken van de voordracht van de fractie-voorzitters. Voorzitter Kortenhorst antwoordde, dat hij volgens artikel 34 van het regle ment van orde door de Kamer gemach tigd is de leden van bijzondere commis sies te benoemen, zonder ruggespraak met wie ook. Hij had de heren Vrolijk en Kleijwegt niet benoemd omdat zij zitting hebben gehad in de ccmmissie- Wiarda, die aan de regering advies heeft uitgebracht ever de voetbaltoto. Het is in de geschiedenis regel, dat in Kamer commissies geen leden worden benoemd, die zitting hebben gehad in advies-oom missies aan de regering. Het leek hem beter de Kamer te laten voorlichten door leden, die zich nog niet hadden uitge sproken. Hij heeft hierover overleg gepleegd met de fractie-voorzitters van de grote partijen en de grootst mogelijke meer derheid was het met hem eens. De heer Burger repliceerde, dat hij zich met dat beleid niet kon verenigen. Men moet het aan de fracties zelf over laten wie zij in commissies van onder zoek zitting willen doen nemen. Professor Oud verklaarde het optre den van de heer Burger niet te begrij pen. In de vergadering van de fractie voorzitters is geadviseerd geen leden aan te wijzen die zitting hebben gehad in de commissie-Wiarda en hij had de indruk, dat de heer Burger zich daar tenslotte bij had neergelegd. De heer Burger: Het is een schande dat u dat zegt. Het is een grote leugen. Prof. Oud: Ik zeg, dat ik de indruk heb g'ekregen. De heer Burger: Die kunt u niet heb ben. Prof. Oud: Natuurlijk had de heer Burger hier het voorstel kunnen doen anders te besluiten. De heer Burger: Ik wil niet overrom peld worden met uitspraken. Prof. Oud: De zaak is in de vergade ring van de fractie-voorzitters uitvoerig besproken en de heer Burger kan dus niet spreken van overrompeling. Auto (zonder bestuurster) door trein meegesleurd Op de Vondelingenweg te Rotterdam is gisteravond een auto door een ran- geertrein meegesleurd en daarbij zwaar beschadigd. De motor van de personenauto was juist afgeslagen toen de wagen op de rails stond en de bestuurster wist deze niet tijdig weer op gang te brengen. Zij kon nog vlak voor de naderende trein de auto verlaten. De bestuurster woont op de Vondc- I lingenweg waar het ongeval gebeurde. Zij had de auto achterwaarts de garage uitgereden, waarna de wagen op de rails stopte. Columbiaans vliegtuig met 45 personen vermist Een verkeersvliegtuig van de Co- lumbiaanse maatschappij „Medellin" met 45 personen aan boord wordt sinds gisteravond vermist. Het toestel was op weg van de Sanandres-eilanden, voor de Atlantische kust van Colum bia naar Cartegena in het Colum- biaanse binnenland, een vlucht van drie uur. Gouverneur van N.-Guinea in ons land aangekomen De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, is vanmiddag met zijn echtgenote per KLM op Schiphol aan gekomen voor een routinebezoek van drie weken aan ons land. Hij deelde na zijn aankomst mede o.a. te zijn gekomen om kennis te maken met de nieuwe staats secretaris van Binnenlandse Zaken, de heer Th. H. Bot, die evenals de direc teur chef-directie van Ned. Nieuw- Guinea, de heer A. Kottier, op het vlieg veld ter begroeting aanwezig was. Deze sleepboot, bestemd voor de merkwaardige omstandigheid deed Suez Canal Authority, zou gisteren zich namelijk voor, dat de water- Kinderdijk te water worden gc- 1 stand te laag was om het schip in laten Het moest echter bij een doop met een [les Nijl water) blijven. De llilllllillllllillllilllllllllllllllillllllllllllllllllillltllllllllllllllllllll 4et LEIDSCH DAGBLAD Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken llllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllliliiii De voorzitter heeft gehandeld in de geest van het senioren-convent. Prof. Romme vond de beslissing van de voorzitter juist, omdat daardoor niet alleen specialisten zich met de voetbal toto bemoeien. De benoemingen van de voorzitters zijn gehandhaafd. In de Kamer had men de indruk dat de fractie-voorzitter van de PvdA teleurgesteld was dat in de commissie van onderzoek met andere leden van de PvdA ook de socialist Scheps is benoemd, van wie bekend is j dat hij een tegenstander is van de voet- 1 baltoto. Het kort geding tegen weekblad TV De heer P. A. G. de Ruwe hoofdre dacteur van het weekblad T.V. heeft verklaard, verbaasd te zijn over het door de omroepverenigingen aanhangig ge maakte kort geding (men zie pag. 1), niet zo zeer over het feit van een rechts procedure, maar wel over de gekozen vorm van een kort geding. Indien het hier gaat om publikatie de ruitzendingen zal deze zaak gezien ons dossier een zeer uitvoerige behandeling behoe ven", aldus de heer De Ruwe, die ver klaarde dat zijn blad de gegevens van de uitzendingen langs de weg van nieuwsvergaring verkrijgt en niet over drukt. 'Op overdrukken zou auteurs recht bestaan). „De motieven, die tot deze stap van de zijde van de omroep hebben geleid, zijn ons inziens duidelijk. De zaak dreigt de omroepbestuurders over het hoofd te groeien, wat na de eerste terechtwijzing van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake het fotoverbod als is gebleken. De omroep verenigingen gaan voelen dat er een stroming in het land is ontstaan, die aan hun onbeperkte en monopolistische macht een einde wil maken", aldus de heer De Ruwe. De staatssecretaris van O K. en W„ mr. Y. Scholten, verklaarde desgevraagd geen commentaar te hebben op de stap van de omroepverenigingen, zolang de kwestie sub judice is. De staatssecretaris zei natuurlijk zeer grote belangstelling voor het proces te hebben, omdat er nu een gerechtelijke uitspraak komt over de middelen, die het recht geeft. De heer Scholten zei de persvrijheid een zeer hoge zaak te vinden, waarbij hij verwees naar zijn besluit inzake het fo tograferen. Daarbij was zijn uitgangs punt geweest, dat de vrijheid van nieuwsvergaring slechts in uiterste nood zaak mag worden beperkt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 december. Londen 10.55%—10.56New York 3 7611 3.77ftMontreal 3.96,®*—3.96AParijs 76.80—76.90; Brussel 7.54—7.54%; Frank fort 90.37%—90.42%Stockholm 72.77%- 72.82%; Zürich 87.24%—87.29%; Milaan 50.73'60.78%; Kopenhagen 54.63— 54.68; Oslo 52.78-52.83Wenen 14.53% -14.54%; Lissabon 13.15%—13.17%. zijn element te brengen. BEURSOVERZICHT Philips en Aku „willig": Scheepvaarten vast Philips was vanmiddag wederom „willig" De koerswinst, vergeleken by de slotkoers van gisteren, bedroeg bij een prijs van 779 ca. 27 punten. Deze willige stemming is hoofdzakelijk gevolg van aankopen op grote schaal voor Amerikaanse rekening. Het veelomvat tende Philipsconcern heeft gunstige perspectieven, vooral op het gebied van de elektronica. Ook de Europese beur zen stappen nog steeds in Philips; op het Damrak neemt de arbitrage flink aan de handel deel. Hierbij worden de preferente aandelen Philips zeker niet vergeten. Na een opening op 777, kwam door aanhoudende vraag de 780 op het bord. De handel was zeer behoorlijk. De preferente aandelen werden 5 tot 10 punten hoger geadviseerd. Het tweede „willige" fonds was Aku. De koers van 423 betekende een winst van ca. 10 pun ten. Parijs had voor de rayonaandelen grote belangstelling en ook voor Duitse rekening werden de stukken uit de markt genomen. De handel in deze hoek was gedurende de gehele beursduur vrij actief. Unilever steeg van 719 tot 722, tegen gisteren als siotprijs 715 1/4. Kon. Olie werd, tegen de draad in, iets lager genoteerd. De vaste stemming voor deze aandelen is thans weer verdwenen. De zeer vaste tendentie waarmee Wall Street was afgekomen vormde voor het Damrak een flinke stimulans. De Scheepvaartwaarden deden ook vanmiddag flink mee en de koerswinsten bedroegen door elkaar 2 tot 4 punten. De belangstelling was zeer ruim. Het pu bliek, de speculatie alsmede voor Duitse rekening werden de stukken gekocht. Nationale Handelsbanken ontmoette slechts geringe belangstelling. Geopend werd op 172, tengevolge van aanbod daalde de koers tot 168, tegen gisteren als siotprijs 173%. De Mercantile Bank of Canada, dochter van de Nationale Handelsbank, behaalde over 1958' 1959 een nettowinst van 52.638 dollar (v.j. 16.239 dollar). De cultuursector was beter, vooral voor HVA. Staatsfondsen door elkaar onveranderd. De belang stelling voor de inschrijving van giste ren op de 4%% lening Bank voor Ne derlandse Gemeenten 1959 III is dusda nig geweest, dat de Bank de toewijzing op deze inschrijvingen heeft bepaald tot een totaal bedrag van f 200 min. Een succes, aldus de beurs. Voor de introduc tie van Certificaten Consolidated Elec tronics Industries corp. bestond zeer grote belangstelling. De prijs per certifi caat van 10 aandelen werd vastgesteld op 54% dollar of f 2080,50. Amerikaanse hoofdstad nas dit waarlijk aan zijn „stand" allang verplicht (Y&n onze Amerikaanse correspondent) Alle belangrijke hoofd steden ter wereld hebben grote schouwburgen en concertzalen. Washington niet. Tot dusverre wordt hier toneel gespeeld in 'n flinke bioscoop en concer ten worden gegeven in 'n kast van een zaal, die be ter geschikt is voor een overdekt tennistoernooi Voor een behoorlijke ope ra-vertoning heeft Wash ington geen plaats en evenmin bezit de hoofd stad van het rijkste land ter wereld een feestelijke ontvangstzaal voor inter nationale recepties en an dere bijeenkomsten met stijl en allure. Gelukkig ls er eindelijk kans op ver betering en wanneer de plannen doorgaan zal Amerika over enkele ja ren te Washington een groots cultureel centrum bezitten, waar onder één dak tezamen ge bracht zullen zijn: eer operazaal voor 3500 4000 toeschouwers, een con certzaal voor 3000 men sen, een schouwburg voor 1000 1800 plus dan nog twee kleine zaaltjes voor kamermuziek en lezingen waar resp. 1000 en 500 mensen een plaats kun nen vinden. Het plan voor dit enorme centrum, waarvan de bouwkosten geschat worden op 61 miljoen dollar, is zeer origineel: naar welke zaal men ook toe wil. men moet zich eerst begeven naar de „grand salon" in het midden van het com plex. Vanuit die centrale hal kan men in vier rich tingen gaan: naar het concert, naar de opera, naar het toneel of naar het restaurant en het terras, dat uitzicht biedt over de rivier de Poto mac. Onder het gebouw moet een garage komen voor duizend auto's en de „grand salon" kan men van uit die garage berei ken langs roltrappen en met liften. Wie met een taxi komt, kan uitstap pen op een van de twee ronde pleinen bij de in gangen. Van die pleinen naar de centrale hal wandelt men door brede >verdekte „passages". Washington, zo zei Ed vard Durell Stone, dr 'oornaamste ontwerper van dit centrum, is een stad van witte gebouwen die in parken gelegen zijn Ook dit centrum wordt wit en voor parkaanlep biedt het terrein langs dr Potomac zeker een goedr Tegenheid. In de komende maan den zal moeten blijken of de bevolking van Ameri ka er het geld voor over heeft om dit gebouw te doen verrijzen. Het con gres heeft het terrein ter beschikking gesteld, maar de 61 miljoen dollar voor het gebouw moet bijeen gebracht worden door particulieren en privé- stichtingen. De bevolking van Washington kan na tuurlijk zelf veel genoe gen van dit gebouw bele ven; voor de overige Amerikanen moet de ves tiging van dit centrum een daad zijn van natio nale eer: hun prestige staat op het spel. Die duizenden vreemde lingen, die jaarlijks naar Washington komen, krij gen thans de indruk, dat het met de cultuur in Amerika maar droevig ge steld is. Toch zijn er meer dan 1100 symfonie-orkes ten in dit land en meer dan 5000 theaters; 33 miljoen Amerlknnen be- pelen een muziekinstru ment (meer dan een op zes) en aan de entree voor coneerten geeft men viermiljoen dollar per jaar meer uit dan aan toegang tot* le baseball wedstrijden. In de hoofdstad blijkt van dit alles echter maar bitter weinig. Dat kan nu anders worden, mits men flink in de zak tast. Woensdag 9 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100A 100 A Ned '59 4% 99H 99tl Ned '59 4% 98%b 98GB Ned '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 78% Ned '47 3% (3) 91% 94% >Jed '51 3% 94% Ned '53 (3%) 93% 93A Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 88 88 Ned '54 3% 87 86% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 90% Ned "37 3 89% Dollarlng '47 3 90A 90 Investeringscert 3 96%GL 96IS Ned 62-64 3 97% OB 97% Indie *37 A 3 92% 92 A Grootboek '46 3 89%OP Ned WB 6% 108%GB 10811 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi. en Ind. B 41GB 42 Nat Handelsbank 173 168% Ned HandelmU249 250 Amst Rubber 112% 113% H.V-A147% 154% Senembah 615GB 616 A.K.U 413% 422% Berkel's Patent (v.) 293GB 299GB Calvé Delft cert 713GB 718 Deli MU-en (Ver.) 183.20 183.90 Kon Pap v Gelder 267% 266 Hoogovens cert 765GB 770GB Miiller en Co NE 400GB 404GB Ned Kabelfabr 423%GB 422GB Philips 751 778% Philips pref 277%ex.d. 28 Unilever 715 ]J22% Wilton Feyenoord 224% 224-,4 Blliton 2de r 350 355 Dordtse Olie gew 747 ?37 Kon. Petr. (f.20.—) 165 50 165 idem (50 d t 20.— 164.70 1«U0 Holl Amer lijn 170% ,11?? Java China Paket 160 KLM 115 Kon Ned Stmv Mil 179GB 4 Kon Paket Mi) 137 iJÖ Stoomvaart Mfj Ned 176 184% Nievelt Goudr eert 143 144'; v Ommeren eert 251 252 Kon Rott Lloyd 156 160 Ned Scheepv Unie 148 151 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem 48 (3%) 93% 93'. R'dam '62-1 (4%) 97A 97 id. ld. '37 I-II (3%) 94% Z.-HoUand '56 (4y«> 97% Bank N. G '58 (5%) ld N WB '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% Adam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl 1957 2% 10311 96 96 83% 80% 89% 79 80% 88% 88 89 88% 97% 92 96% 103% 96% 98 82% 80% 89% 79% 79% 88 %B 87% 88% 96% 92 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 223 Amst Bank 317% HU U eert. 252% Rott. Bank 281 Twentsche Bank 257 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 413% Borsumij74% K. N.Ed.met. A-AA 100 Idem pref. wd99% Electrolasmij350 <on. Ned. Grofsmed. 185 Holl. Constructie 400 Ing bur v BouwniJv 263% Internatlo158% Int Kunststoffenind 58 Leidse Wolspinnerij 395 Rott Droogdok Mil 619% Sikkens Lakfabr '63 720 Ver. Touwfabr295 Walvisvaart 121% Wernlnk's Beton 157% v. Wfjk en Heringa 106% Zaalberg 132 Spoorwegen Del) Spoorweg MM 6% Amerikaanse fondsen. niiun Pacific R 26% Intern Nickel 107% Anaconda 63 l Bethlehem Steel 55exd. Cities 8ervice 50% General Motors 53% Kennecott 96% Republic Steel 75 Shell Oil 76% Union Pacific 30% Un. States Steel 100 225 321% 251% 282 257 410 L 74% 102 100 354 185 465B 264% 159 59 398% 619L 298 128 155 107% 132 36% 109% 64% 56% 50% 54,% 96% 76 77% 31% 101

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9