Olivetti o?., RUYS Divisumma 24 Kon het in Italië niet wat minder met liet protocol bij Ike's bezoek? Geen Venezolaanse olie meer naar de Antillen? Nationale turnkampioenscliappen trekken enorme belangstelling Bejaarde president met wankele gezondheid tien minuten in een ijskoude gutsende regenbui Stadsgehoorzaal vele malen te klein Zondag a.s. worden in de Stads- jehoorzaal de Nederlandse turn- campioenschappen dames gehou den. Het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond heeft de or- [anisatie van deze titelstrijd opge lragen aan de D.G. en A.V. Branhilde", welke in februari I960 haar gouden jubileum viert. De belangstelling voor deze wedstrij- en is enorm. Er is geen plaats meer te rijgen. In totaal kan men in de Stads- ehoorzaal, door het in de nacht van aterdag op zondag opbouwen van talen tribunes, 900 kijkers bergen. Nor- ïaal zouden deze kampioenschappen Un bijgewoond door 2500 tot 3000 toe- chouwers. Wel een bewijs hoe dringend eiden om een sporthal zit te springen. De organisatoren hebben in de afgelo- en weken dan ook vele honderden umenthousdasten, die optimistisch het eld voor een toegangsbewijs hadden pgezonden, moeten teleurstellen. De wedstrijden vangen zondagmorgen *eds om 9.45 uur aan met het verwer en van de kampioenschappen voor inioren dames. In totaal nemen hier in 24 Jeugd turnsters deel. Zij turnen i drie groepen op de onderdelen balk. rije oefening, sprong, ringen en brug. 'ot de favorieten voor een der eerste vijf laatsen behoort onze stadgenote Fransje in Deursen (Brunhilde), die districts- ampdoene van het westen is. De wedstrijden voor de senioren-dames mgen aan om 2 uur. Favoriete is hier eb Ipenburg van Bato Haarlem, die >rig jaar het nationale kampioenschap eelde met Nel Fritz en die ook nu weer iet 47.45 pnt uit de halve finale e ranglijst aanvoert. Met 46.80 pnt staat e jeugdkampioene van het vorig jaar, ia van Velsen van Hercules Bodegra- en, op de tweede plaats, maar om die ositie te behouden zal zy harde strijd loeten leveren met de Rotterdamse Ria [eyburg, die met een zeer gering ver- rhil 46.60 pnt de derde plaats ezet. WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 In totaal nemen 15 turnsters deel aan dit, met het oog op de komende Olym pische Spelen, uitermate belangrijke kampioenschap. H.K.H. Prinses Beatrix heeft Brun hilde ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaan een plaquette geschonken. Deze zal worden uitgereikt aan de Nederland se turnkampioene. Engelse clubs gaan meedelen in voetpalpools De 92 clubs ,die ln de Engelse voetbal league spelen, zullen in de toekomst van de league alle een gelijk bedrag ont vangen uit de opbrengst van de voetbal pools. Tot dusverre kwam deze opbrengst geheel ten goede aan de league. De heer Joe Richards, voorzitter van de league, verklaarde dit te Londen tij dens een vergadering van voorzitters van eerste en tweede divisieclubs. Naar schatting ontvangt de league per jaar 300.000 tot 400.000 pond sterling (3.240.000 tot 4.320.000 gulden) van alle poolfirma's tezamen. Gift van KNVB voor Fréjus Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft besloten uit de gewone bondsmld- delen van de KNVB een bedrag van 10.000 gulden ter beschikking te stellen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in Fréjus. Bovendien zal de KWB met het be stuur van de Franse bond besprekingen gaan voeren over het eventueel spelen van een bijzondere voetbalwedstrijd ten bate van de slachtoffers. DAMMEN Koeperman-Van Dijk De zeventiende party van de twee kamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de titelhouder, de Rus Koeperman, en zijn uitdager, onze land genoot Van Dijk, is na 39 zetten in re mise geëindigd. Van Dijk speelde met wit. De stand is thans 2311 ln het voordeel van Koeperman, die zfjn titel reeds heeft geprolongeerd. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren te Hil versum gehouden draverijen lulden: Diamantprljs: 1. Xenophon Soott (A. O. Heekeei (3.51.8): 2. Xellnotte; 3. Welcome Lady. Tot win 4.90. pl. 1.90, 1.60. 10.40; cov. 6.20; gek. 12.10. Robllnprijs- Eeree serie: 1. Xallako (B. de Jong) (3.01.21 ;2_ Wtta Pluto; 3. Tea. Tot. win. 1.90; pl. 1.20, 1.20, 2.40; cov. 3.10; gek 2 70. Tweede aerie: 1. Wanita van Barke (C. J. Blokdijk) (3.01.8); 2. Volann O; 3. Woudduif S. Tot. win. 3.90; pl. 1 50, 2 40, 2.60; Cov. 5 20; gek. 6.90 Topaasprlja: 1. Xltity Rretrus (F. J Ee- renberg) (3.02.5); 2. Xenophon; 3 Willy Z. Tot win. 3 80; pl. 1.50, 2.20. 4 90; cov. 7.30; gek. 5.10. Agaa tprljs kamp) <3.35.4 landila. Tot win 6 90; pl. 1.90, 1.70. 2.90; oov. 6.20; gek. 12.50. Opaalprljs1 Theo Meeeidor (F. J, Ee- renberg) (3.26.7): 2. Quicksilver S; 3. San dra. Tot, win. 1.30; pl. 1.10, 1.10, 1.10; cov. 3.70; gek. 3.80. Robijn prijs: Finale: 1. Xalleko (A. Th. Knljenburg) (2599); 2. Volann O; 3. Wa nita van Barke. Tot. win 1.50; pl. 1.20, 1.50; 1.30; cov. 4.80; gek. 6.40. Totale om zet f.80 434,50. Advertentie Leidse Schaakbond In de derdeklasse C van de Leidse Schaakbond ondervindt Katwijk n ern stige concurrentie van Philidor V. Laatstgenoemd tiental maakte gister avond in Lisse korte metten met Zwarte Pion II. P. Langeveld (Zwarte Pion II) J. J. A. ter Haar (Philidor V) 0—1; W. GoedemansB. de Jong 0—1; C. HoogenboomJ. Melse 01; J. Geerling G. A. L. Teeuw (res) 01; J. Scholtes —F. J. Vis x—x; L. van Ruiten—A. Langezaal 10; 8. van RuitenA. Ver maas 10; G. WarmerdamG. M. van Houten 01; L. TurkJ. H. Dibbets 01; F. Goemans (res.)J. Buis (.res.) 0—1. Totaal: 2—7 x. de schrijvende tel- en rekenmachine kantoormachines AM STERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT ARNHEM EINDHOVEN GRONINGEN TactinlfcHa v»illglng«n door gahaal Nadarland imimmwmeymitmiamw Waterpolo-nieuws In een bhzonder enerverende strijd is ie Zijl I gisteravond in haar thuiswed- ryd tegen Donk I 2 punten rijker ge- orden. De Zijl begon met goed opge- itte aanvallen en kwam door een af- andschot van Henny Hensing aan de idlng. De vryliggende Leo Stokhuyzen ergrootte even later deze voorsprong it 2—0. Hierna viel Donk fel aan. Een irner werd onvoldoende afgewerkt en et was opnieuw Henny Hensing, die van ote afstand een schot waagde. De bal erd door Loek v. Kampen van richting ïranderd en zodoende kon De Zyl de 1st met een 30 voorsprong ingaan. Onmiddellijk na de hervatting zwom enslng met de bal op, plaatste deze de hand van Leo Stokhuyzen, die in in beweging doorstootte: 40. Loek »une werd even later met zijn tegen- ander het water uitgestuurd wegens iregelmatigheden. De zyi dacht veilig zijn, terwijl Donk bleef doorvechten, a een corner kwam Donk toch aan n doelpunt; de bal werd buiten bereik .n doelman Plezier in de uiterste bo- nhoek geschoten. Onze stadgenoten bnden hun gasten in deze fase niet de las. Een 2de corner van Donk kon weg werkt worden, doch het gevaar week et. Een lage bal verraste Ton Plezier inieuw en ook een volgende aanval in Donk trof doel: 4—3. Een halvemi- lut voor het einde wist Wim Bergman t een onmogelijke positie de stand voor e Zijl nog op te voeren tot 5—3. Sleutelstad IDonk I (dames) Inde rste helft ging de strijd gelijk op. Onze adgenoten namen na enkele minuten enwel de leiding, doordat Rietje Duf- ls, na een schot van Elly Stouten, de il van richting veranderde: 1—0. Hier- i werd het een harde wedstrijd. Het cam zover, dat van elke ploeg een eelster de kant opgestuurd werd. Met eutelstad in de meerderheid begon de e helft. Het was opnieuw Rietje Duf- ls die kon scoren, 2—0. Donk moest Ie zeilen bijzetten om niet verder ach- r te raken. Door een felle tegenaanval inden de gasten de stand juist voor it eindsignaal nog op 2—1 brengen. Sleutelstad 2Donk 2 (dames) Een Tdstrijd met totaal verschillende speel- lften. Het begin was rustig, waarbij mk de score opende en Greetje Bin- nkamp de stand gelijk kon maken: -1. De 2de helft was rommelig en vol ertredingen. Sleutelstad won deze idstrijd tenslotte met 21, door een lelpunt van Elly Bekkering. portsplinters In 1960 zal voor de eerste maal het Ueybalt'oernooi om de Europese beker ar clubs worden gehouden, waarvan kampioensploegen van Nederland IES), Oost- en West-Duitsland, België, ankrijk, Luxemburg, Marokko, Polen, •emenië, Tsjecho-Slowakije, Turkije, island en Zuidslavië deelnemen. De rste wedstrijden zullen in februari n hot volgend Jaar worden gespeeld. Zaterdag en zondag a.s. zullen in Jubileumhal te Eindhoven de wed- ijden om de nationale badmintontitels Tden gehouden. Niet minder dan 275 elnemers hebben ingeschreven. De Vereniging van Amerikaanse ksjournalisten heeft de Zweed Inge- ir Johansson, die door zijn verrassen- pverwinning op Floyd Patterson op juni j.l. wereldkampioen zwaarge- cht werd, ge-kozen tot de .^bokser van t jaar". Johansson is de eerste Euro- se bokser, die d-e hoogste Amerikaanse ksonöerscheidinz, de Edward J. NeiJ Emorial-plaquettë, krygit toegewezen. De Westduitse Voetbalbond zal de clerlandse arbiter J. H. Martens uit is-t uitnodigen om de wedstrijd West- litslandZuid-Slavië te lelden, die ndag 20 december in Hannover wordt speeld. De Nederlandse seleotieploeg wor- ilaars, die op het ogenblik een tournee or Zweden maakt, heeft te Joenkoe- v? met 4'è2>2 punt gewonnen van gecombineerde Zweedse ploeg. Er inden zeven partyen op het progTam- i, aangezien zwaargewicht Anton sesink door een lichte blessure verhin- rd was uit te komen. Meer plooibaarheid ware gewenst geweest (Van onze Romeinse correspondent) Het zal een ieder duidelijk zijn, dat het ware belang van Eisenhowers reis meer gezocht moet worden in zijn be zoeken aan Aziatische en Afrikaanse landen d-an aan de Europese bondgeno ten. Niet Rome, Athene. Ankara of zelfs Madrid zijn van belang, maar Nleuw- Delhi, Karatsji en in verband met Algerije ook Tunis. Daar is een geheel nieuwe wereld in wording, een wereld van landen, die weinige jaren geleden nog geen zeggenschap hadden over eigen lot. In Amerika bestaat grote belang stelling voor Azië en Afrika. Er is één punt, wat bij dit Romeins bezoek sterk de aandacht heeft getrok ken. Is het nu absoluut nodig, dat by dergelijke officiële bezoeken, zonder aanzien des persoons, een onveranderlijk protocol wordt gevolgd? De Italianen, alle Italianen, waren heel erg ingenomen met het bezoek. Eisenhower was een gevierde en geliefde gast. Wanneer bij U of mij thuis een eregast zijn intrede doet, dan is het stellig niet onze gewoon te hem te dwingen herhaalde malen in ijzige kicu en onder striemende regen blootshoofds een kwartiertje in de tuin te gaan staan. En dat is toch wat men hier (en in alle Europese hoofdsteden) met eregasten pleegt te doen. Eisenhower kwam aan en moest eerst tezamen met president Gronchi bloots hoofds de eerste maten van het Ameri kaanse en het Italiaanse volkslied aan horen, daarna alweer blootshoofds een erebataljon van druipnatte soldaten van de Italiaanse luchtmacht inspecte ren. In totaal betekende dit ruim tien minuten onder een ijskoude gutsende regenbui. Beide presidenten zijn onge veer zeventig jaar (Eisenhower 69, Gronchi 73) en daarbij komt nog dat Eisenhower aan chronische bronchitis lijdt. Op de tweede dag van zijn bezoek moest hij, ook alweer omdat het protocol diit voorschrijft, een krans gaan leggen op het graf van de onbekende soldaat. Dat is in Rome geen eenvoudige zaak. Het monument bevindt zich op de Piazza Venezia. Om de krans neer te leggen, hetgeen door twee Amerikaanse soldat- ten is gedaan, moet het betrokken staatshoofd een monumentale trap van honderd treden beklimmen met de langzame plechtstatigheid, die daar nu eenmaal bij past. Daarop moet hij de volksliederen van de beide landen aan horen, dan enige ogenblikken in medi tatie doorbrengen en ten slotte die grote trap weer afdalen. Dit alles duurt ruim een kwartier. En natuurlijk moet het alweer blootshoofds en zond-er de be schutting van de in Italië onmisbare paraplu. .Eisenhower heeft het kloek moedig volbracht en zijn glimlach was na de plechtigheid even opgewekt en hartelijk als daarvoor en de toeschou wers, die ditmaal vrij talrijk waren, heb ben hem des te hartelijker toegejuicht omdat zy begrepen wat dit voor een zo bejaarde man met een ondermijnde ge zondheid betekende. Wij stonden er tenslotte allemaal onder de beschutting van paraplu's, maar Eisenhower stond heel alleen, terwijl het hemelwater, ijs koud, met geweld over hem heen stroomde. Het heeft in Rome. waar we aan heftige regenbuien gewend zijn, zelden zo geregend als Juist in de eerste twee dagen van Eisenhowers verblijf (bij zijn vertrek scheen daarentegen de zon uit een stralend blauwe lucht). Wij onderschatten stellig niet de sym boliek van de onbekende soldaat en wij weten plechtig ceremonieel wel degelijk op prys te stellen. Maar toch vragen wij ons af, of de heren van het protocol in zulke dingen niet wat plooibaarder kun nen zijn? Tenslotte wordt hier gespeeld met het leven van mensen en wjj den ken niet alleen aan de waardevolle levens van de betrokker staatshoofden, maar ook aan de duizenden soldaten, die bij zulke gelegenheden op de been worden gebracht en voor wie zulk een plechtigheid betekent, dat ze enkele uren lang hetzij onder de brandende Romeinse zon hetzij onder de neerplen- zende regen moeten staan. In de diplo matie speelt het protocol een grote rol. Naar onze mening soms een te grote! JUNKER RUH GASFORNUIZEN reeds vanaf I 284.- Dertig jaar Arjos De Anti-Revolutionaire Jongerenactie (ARJOS) zal deze week haar dertig ja rig bestaan vieren. Vrijdag a.s. zal ln de Chr. Geref. Kerk te Utrecht een dank stond worden gehouden, waarin zullen voorgaan ds. D. Biesma jr. te Utrecht en ds. A. J. Jorissen, te Oudshoorn. Na af loop komt de jubilerende organisatie in huishoudelijke vergadering bijeen. Zaterdag wordt in de grote zaal van „Tivoli" het jubileum gevierd. In de morgenvergadering zal o.a. het woord gevoerd worden door prof. dr. J. Zijlstra, minister van Financiën. In de middagvergadering zal een door de heer K. van Doorne geschreven ju- bileumspel: „Opdracht" worden opge voerd en de opbrengst van de jubileum actie worden aangeboden. I Examens gymnasia nu niet bevredigend? De heer Beernink (CHU), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van O. K. en W. schriftelijk gevraagd, of het juist is, dat een groot aantal ge committeerden bij de eindexamens van de gymnasia en de gymnasiale afdelin gen van de lycea de minister hebben doen weten, dat zij zich niet meer als gecommitteerde beschikbaar zullen stel len, zolang de in mei van dit jaar inge voerde nieuwe regeling voor de eindexa mens niet is vervangen door de voordien geldende of door een andere, die bevre diging schenkt? Acht de minister de door deze gecom mitteerden geuite bezwaren juist? De heer Beernink verzoekt de minis ter voorts mede te delen, welke maat regelen hij denkt te nemen, teneinde een behoorlijk verloop van de in 1960 en volgende jaren te houden eindexa mens te bevorderen. Nederlands Ballet naar Israël Het Nederlands ballet onder leiding van mevrouw Sonla Gaskell zal deze zomer, waarschijnlijk eind juli, een tour nee van drie weken door Israël maken waarbij voorstellingen zullen worden gegeven in Jeruzalem. Haifa, Tel Avlv en in grote amfitheaters in verschillen de delen van het land welke 20.000 men sen kunnen bevatten. De balletgroep is hiertoe uitgenodigd door het Israëlisch Philharmonisch Or kest dat ook voor de begeleiding zal zor gen. Het zal by die gelegenheden onder leiding staan van Anton Kersjes, diri gent van het Kunstmaandorkest. Voor de Israëlische jeugd zullen spe ciale matinees worden gegeven waarop mevrouw Gaskell ln de landstaal een toelichting zal geven. Dit Is de eerste grote Nederlandse cul turele manifestatie in Israël. TAFELTENNIS Agnes Simon in finale verslagen Onze landgenote Agnes Simon is er niet in kunnen slagen het dames-enkel spel van de Scandinavische tafeltennis kampioenschappen te Boras te winnen. In de finale werd zy verslagen door de Hongaarse Eva Koczian met 2422 19— 21 21—13 21—12. Bij de heren won de Chinees Chuang Tse-tung het enkelspel door een over winning in de beslissende party tegen de Tsjech Stipek: 21—18 21—14 19—21 21—17. GEWICHTHEFFEN De wedstrijden om de Rol-wisselbeker, welke door de LKV georganiseerd wer den ter voorbereiding van de Neder landse gewichthefkampioenschappen, die zoals wij eerder meldden, in januari te Leiden worden gehouden, zijn gewonnen door K. Devilee met een totaal van 215 kg. De overige uitslagen luiden: F. v.Buu- ren 200 kg., Th. Langeveld 215 kg., J. v. Kampen 285 kg., H. Zirkzee 295 kg., H. v. d. Berg 240 kg. Volleybalcompetitie Profwijk verslaat CSVD met 3-0 Zonder al te veel moeite heeft Prof. WUk gisteravond In de wedstrijd tegen CSVD (Delft) zUn fraaie positie op de ranglijst kunnen behouden. Een uitgesproken zwak CSVD kon in de eerste twee sets geen bedreiging vor men tegen een rustig spelend PW. Het opvangen van de Prof wij k-serves was dermate slecht, dat de CSVD-spelers al lang tevreden waren als de bal terugge speeld kon worden, hoe, dat kwam er verder niet op aan. Profwijk profiteerde hiervan uitstekend en de uitslag van de eerste set liet ook geen enkele twijfel welke ploeg de sterkste was: 156 voor PW. Ook in de tweede set ging PW rus tig verder en na amper 20 minuten was de stand reeds 20 voor PW door een tweede set-overwinning met 157. In de derde set bood CSVD eindelijk wat meer tegenstand. Tot 66 bleef de score in evenwicht, daarna zakte plot seling het tempo en liep PW ineens uit tot 126. Iedereen, ook de spelers van PW, dacht reeds aan een derde set overwinning met grote cijfers, maar dat was CSVD te erg. Onweerstaanbaar kwamen de Delftenaren naar voren. De mooiste plaatsballen. de hardste smas hes werden opgevangen en langzaani maar zeker liep CSVD zijn achterstand ln en nam zelfs een voorsprong: 1312. Gelukkig voelden de PW spelers het ge vaar en onder krachtige leiding van aanvoerder Mulder wisten zij het tempo weer te verhogen. Hierop had CSVD kennelijk niet gerekend, want het ant woord op deze tempoverhoging moest de Delftse ploeg schuldig blijven. Met en kele goede aanvallen wist PW ook de derde set in zijn voordeel te beslissen: 15—13. Een verdiende overwinning, waardoor PW in de overgangsklasse thans de eer ste plaats bezet met 11 punten uit 7 wedstrijden. Ontsteltenis en verontivaardiging Geliefkoosd wapen De pijlers van de Waalbrug bij Nijmegen staan op het droge. Slechts zelden is dit het geval. Nu de waterstand in de rivieren enkele meters lager dan normaal is. is er slechts een smalle vaargeul onder de brug overgebleven. Het bericht, dat de Venezo laanse olie-arbeiders de eis willen stellen welke eis dan onder steund zou worden door de Natio nale Vakcentrale, het overkoepe lend orgaan dat de oliever schepingen naar de Nederlandse Antillen zullen worden stopgezet, als „straf" voor het feit, dat de regering van de Ned. Antillen twee Cubaanse pamflettenwerpers zou hebben vrijgelaten, is in de Antil len met ontsteltenis en verontwaar diging ontvangen. Het stopzetten van de olieverschepin gen, met het doel de beide grote raffi naderijen op Aruba en Curasao stil te leggen, tast de Antilliaanse economie in het hart aan. De olie-industrie is nu eenmaal de economische kurk, waarop de Antillen drijven en voor de snel groeiende bevolking van de zes eilanden, die samen de Ned. Antillen vormen, de uitsluitende bron van welvaart. Ondanks hardnekkige pogingen andere indus trieën aan te trekken, het klimaat voor belegingsmaatschappljen zo gunstig mo gelijk te maken en het toerisme o.a. met de bouw van enkele grote hotels te sti muleren, is en blijft de olie-industrie de bron van inkomsten der overheid en van de bevolking. Kraan dicht Het dreigen met het dichtdraaien van de oliekraan is altijd een geliefkoosd wapen geweest van Venezolaanse gou vernementen als het er om ging de An tillen te laten voelen, wie de machtig ste was. Felle betogingen over de smok kelhandel, die van de Antillen uit zou worden gedreven, en het op dreigende toon spreken over het „kolonialisme" waren aanvullende wapens. Alle drie zijn wederom ter tafel gebracht nu Vene zuela verontwaardigd ls, omdat in de Antillen de bestaande wettelijke bepa lingen zijn toegepast op twee jeugdige Cubanen, die van plan waren tegen de regering van Venezuela gerichte pam fletten boven Venezolaans gebied uit te strooien. Men hoort in gesprekken met bewo ners van Curacao zelden of niet dat de door de Antilliaanse en Nederlandse re geringen aangenomen houding wordt afgekeurd. Hoewel men de actie van de Cubanen afkeurt acht niemand de zaak zo belangrijk, dat de felle reactie van Venezuela er door verklaard kan worden. Men acht het over het algemeen op de tieke spanningen in Venezuela de oor zaak vormen voor het Venezolaanse op treden het zoeken naar een uitlaat klep, naar een zondebok. Economische moord Maar men is verontwaardigd, dat dit gepaard zou moeten gaan met een eco nomische moord op de Nederlandse An tillen. Zeker van de huidige Venezo laanse regering, die pretendeert demo cratisch te zijn, had men dit niet ver wacht. Vooral ook, omdat vele thans leidinggevenden in Venezuela in de tijd dat Perez Jimenez het land bestuurde, voor kortere of langere tijd gastvrijheid genoten op de Antillen, een gastvrijheid, die betekende dat hun leven, althans hun persoonlijke vrijheid, gespaard bleef. Van de zijde van de Nederlandse An tillen is men steeds met grote vriend schap Venezuela tegemoet getreden. En kele jaren geleden schonk de Antilli aanse bevolking het Venezolaanse volk een bijzonder fraai woonhuis, bestemd voor de consul-generaal. Bovendien heeft het Antillaanse volk bij herhaling spon taan en gul gereageerd, wanneer Vene zuela door rampen werd getroffen. Dat een op zichzelf onbelangrijk incident, dat met in achtneming van de belangen van Venezuela, behandeld is volgens de richtlijnen, die gelden in een rechts staat, reden voor Venezuela kan zijn dit alles op slag te vergeten en te trachten de Antillen te treffen op hun meest kwetsbare punt, de olie-industrie, heeft bij tal van Antillianen teleurstelling en verontwaardiging gewekt. Supertankers 1 Antillen duidelijk, dat de interne poli- ben toegebracht" Inmiddels hoopt men dat, mocht het zover komen dat inderdaad de olietoe voer uit Venezuela zou stoppen, de olie maatschappijen de Standard of New Jersey en de Koninklijke Shell groep de raffinaderijen op Aruba en Curacao aan de gang zullen houden door met supertankers van elders olie aan te voe ren. Dit zou kunnen geschieden uit om liggende landen, zoals Brazilië, of ook uit het Midden Oosten. Steigers komen in gereedheid om die enorme tankers te ontvangen. De vakorganisatie van werknemers in het oliebedryf op Curacao heeft inmid dels een schrijven gericht tot de Vene zolaanse olie-arbeiders vakbond, waarin erop wordt gewezen, dat het vooral de Antilliaanse olie-arbeiders zijn, die ge troffen zouden worden door 'n stopzetting van de olie-aanvoer en dat daardoor het doel, n.l een protestactie tegen Neder land. voorbij zou worden geschoten. Overigens gaan ook in de Venezolaanse pers stemmen op om „de ondankbaar heid niet zover te drijven, dat ruzie ge maakt wordt met onze traditionele vrienden omwille van een paar Cuba nen, die ons tenslotte geen schade heb-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7