Yoka durfde 11a TV-filmpje over Marokko-leed haar kopje thee niet meer leeg te drinken NIEUWJAARSADVERTENTIES deze sierlijke mayonaiselepel IK KAN NIET STILZITTEN NA LES VAN MARCEL MARCEAU NU LES VAN ELIA KAZAN Minder Staatslandbouwbedrijven mogelijk in Wieringermeerpolder Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 december 1959 Derde blad no. 29920 De kunstenaarsmanifestatie, ten bate van de actie „Redt een kind", die zondagavond in het Concertgebouw plaats vindt, neemt steeds meer allure aan. Vele tientallen artiesten van naam werken mee. Vijf schrijvers, te weten Harry Mulisch, Cees Noteboom, Hugo Claus, Simon Vinkenoog en Remco Campert verkopen in de pauze hun boeken en dragen de opbrengst af aan het actiefonds. Ook langs andere wegen komt het geld binnen. Slechts drie onder nemingen genoten de eer om in het programmaboekje een advertentie te mogen plaatsen. Dat deze exclusiviteit in de prijs te merken is, laat zich begrijpen. Yoka Berretty, een jonge dynamische vrouw, nam het initiatief tot dit alles. Wie Yoka Berretty nu eigenlijk is en wat ze nog meer doet dan Concertgebouwbijeenkomsten organiseren, vertelt onderstaand interview. (Van een onzer verslaggevers) „Ik dynamisch? Misschien wel. Zie je, ik kan nooit iets voor tien procent doen. Zelfs als ik naar de slager ga, stort ik me met honderd procent enthousiasme de winkel binnen. Is dat dynamiek? Je kunt het ook zenuwachtigheid noemen. Ik weet het niet. Nou goed, ik ben dynamisch. Ik kan niet stilzitten". Yoka Berretty, die dit zegt, heeft de dynamiek van een telefoon. Beter gezegd: van Yoka's tele foon. Die staat niet stil. Zwijgt even als Yoka Ber retty de hoorn oppakt, doch begint vrijwel direct weer te rinkelen als ze de hoorn neerlegt. Dan is het een Jan, die opbelt, even later een dominee, dan een juffrouw, die Ann schijnt te heten, een man van een krant, en een persoon, die haar her innert aan een afspraak, waar ze al lang had moeten zijn. Yoka heeft het druk. Razend druk. Zij was het namelijk, die het initiatief nam voor de grote kunstenaarsmanifestatie in het Concert gebouw op 13 december ten bate van de actie ,,Redt een kind". Ze had het televisiefilmpje van de VPRO óók gezien. En ze schrok. Zoals duizenden Nederlanders. .Ik durfde het kopje thee, dat ik in mijn hand hield, niet leeg te drinken. Je doet het natuurlijk toch". Maar Yoka kan niet stilzitten. Ze pakte de telefoon en belde haar vrien den op. Artiesten van naam. Ko van Dijk, Herman Krebbers. Fien de la Mar, Gerard Hengeveld. Ook Johnie Kraay- kamp, Johnie Jordaan, Dolf van der Linden. „Natuurlijk doen we mee", zei den ze allemaal, „verzin jij maar hoe". Het werden er tientallen, die hun me dewerking aanboden. Gelukkig namen Karei Prior en Jack Dixon een groot deel van het voorbereidende werk van haar over. Maar de telefoon blijft rinkelen. Voortdurend. ROTTERDAM In Rotterdam ontdekte men, dat Yoka een gezicht heeft. Wat de fotografen een gezicht noemen. Ze kon wat geld verdienen als het meisje in fotostrips. Ook voor buitenlandse strips. „Je weet wel, gezichten trekken. Verbaasd, be zorgd, angstig, afwachtend, triest, ge lukkig en heel ongelukkig". Ze doet het ons voor en we zien het ook in haar plakboek. „Ich warte auf dich", staat boven een van de strips, „Kleiner Kummer" of „Fris en Sportief". Boven een Engelse strip van een tele foongesprek staat „Lifeline". We bladeren verder in het dikke plakboek van Yoka's carrière, want de telefoon ging weer. Bij de gashaard zit ze op de grond. Op een kussen met de telefoon naast haar. „Oh Ann, het spijt me zo, maar ik heb een gekneusde rib". „Wat?". „Ja, ik heb vorige week op bed gelegen". „Nee, het hoorde al over te zijn, maar je weet wel, als je maar even niets meer voelt, ga je gelijk weer vuilnisbakken sjouwen". „Wat?" „Oh, ja, dat is goed". „Nee, beslist". „Sorry hoor, dag Ann". De telefoon rinkelt opnieuw. „Wat nou weer", zucht Yoka. In het plakboek zien we plotseling een knipsel uit een Italiaans blad. „l'Olan- desina atlesa a Cinecitta" staat er bo ven. Op de foto's danst Yoka met Vit- torio de Sica, wandelt ze met een on ooglijk mopshondje en dineert ze met De Sica. Toen had Yoka haar eerste filmrol van betekenis. Dat was in „Pane, amore, edie in het Nederlands onder de titel „Schandaal in Sorrento" uitkwam. Ze speelde toen het stupide blonde Zweedse toeristenjuffertje, dat maar al te graag het slachtoffer werd van De Sica's verleidingskunsten. Ook Sophia Loren speelde in deze film. ROME „Dat is al weer een hele tijd verder", zegt Yoka, die inmiddels het telefoon gesprek afgewerkt heeft. „Voor ik in die film terecht kwam, had ik eerst in wat televisiefilmpjes ge speeld. In Rome. Een Sherlock Holmes- serie en een serie over „De Drie Muske tiers". Geen rollen van betekenis, hoor. De ene keer was ik de geliefde van een van de musketiers en de andere keer weer een nichtje". Nadat haar mimische gaven in Rot terdam ontdekt waren, wat Yoka name lijk naar Parijs gegaan, waar ze les kreeg van de grote Franse mimekunste naar Marcel Marceau. „En zo kwam ik in het vak terecht. O, ja ik heb ook nog gefilmd met Pa tricia Rock en Dennis o'Keefe". Wat het Nederlandse deel van haar carrière aangaat? Yoka speelde onder meer in „Het ei" van Marceau, waarin zij volgens dc re censies in haar plakboek „voortreffelijk was als Rose", in „Oscar" en tijdens het Holland Festival in „Pingpong". „Ik heb geen vastomlijnde toekomst plannen", zegt Yoka, „daar houd ik niet van. Er zijn natuurlijk wel een paar din gen, die ik ga doen, maar als je vraagt: wat verwacht je van de toekomst, dan zeg ik: niets". AMERIKA Die dingen, die Yoka gaat doen, zijn onder andere naar Amerika gaan. Naar de beroemde school van Elia Kazan, waar sterren als James Dean en Marlon Brando hun opleiding kregen. „Nee Je spreekt het niet uit als Elia Kèzen, maar als Kazan, ze zeggen het allemaal fout hier". Doch voor ze naar Amerika gaat, moet Yoka eerst de film van Fons Radema kers afmaken, waarvoor in januari de opnamen beginnen. „Makkers, staakt Uw wild geraas" heet die film. Ellen Vo gel speelt de hoofdrol. „Ik speel daarin een gewoon me vrouwtje, dat je voor mijn part Kanne- gieter kunt noemen of Jansen. Gewoon een gezellig vrouwtje met drie kinderen, waar ze het druk mee heeft. Ik ben blij met die rol, omdat ik altijd typetjes moet spelen. En het liefst jonge typetjes. Nu kan ik eindelijk eens mezelf zijn. Een gewoon vrouwtje. Ik heb óók een doch ter. Yolanta heet ze. Kijk hier is haar foto". Ze wijst naar de foto, welke-He-tt t muur van haar ruime, smaakval inge richte kamer aan de Amsterdamse He rengracht, hangt. Het is een meisje met donkere haren en een even expressief gezicht als haar moeder. „Een mooi kind hè", zegt Yoka trots, tussen twee telefoongesprekken door. „Ze is nu op een pensionaat, maar als ik ga verhuizen, komt ze bij me wonen". Yoka Berretty is beweging, maar Yoka Berretty is ook mevrouwtje Kan- negieter in deze tijd! Ook in deze gemechaniseerde tijd zijn beleefdheid en hoffelijkheid gewaardeerde eigenschappen gebleven. Natuurlijk kan de zakenman onmo gelijk zijn talrijke relaties PER SOONLIJK zijn goede wensen ter gelegenheid van de jaarwisseling gaan aanbieden. Maar dit behoeft ook niet Met een nieuwjaarsadver tentie in het meest gelezen dagblad in Leiden en omstreken, het Leidsch Dagblad, bereikt U in Leiden alleen reeds meer dan 6 van de 10 gezin nen. Verzuim daarom niet bijtijds Uw nieuwjaarsadvertentie voor ons nummer van 31 december a.s. op te geven. Voor NIEUWJAARSADVERTENTIES geldt een speciaal LAAG TARIEF. LEIDSCH DAGBLAD N.V. Advertentie-afdeling TELEFOON 25041. TOESTEL 4 MÉÉR DAN 22.000 ABONNEES In het komende voorjaar wetsontwerpen over een technische belastingherziening (Van onze parlementaire redacteur) De Staatslandbouwbedrijven in de IJsselmeerpolders hebben tot taak in lichtingen te verschaffen over de pacht prijzen, die aan particulieren kunnen worden berekend. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Engelbertink (KVP) vorige week, dat die taak in de bestaande polders toch reeds is vervuld, verklaarde minister Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer, dat daarin een kern van waarheid zit voor de polders, die reeds geruime tijd in cultuur zijn. Daar om was hij bereid voor de Wieringer meerpolder te overwegen het aantal Staatslandbouwbedrijven te verminde- .V^OF-^Pe° 'u- Vank°°P Boazbcnk Driesum failliet verklaard De bewindvoerders van de Boazbank te Driesum, waarvan de 58-jarige di recteur onlangs werd gearresteerd in verband met door hem gepleegde ver duisteringen tot een bedrag van f. 250.000,hebben de crediteuren van de bank in een brief meegedeeld, dat op 5 december het faillissement van de bank is uitgesproken. Deze regeling wordt voor hen het voordeligst geacht. Gedenkteken Top Naeff In opdracht van een Dordts comité heeft de Amsterdamse beeldhouwer A. Jansma een gedenkteken vervaardigd ter nagedachtenis van de twee jaar ge leden overleden schrijfster mevrouw A. van Rijn-Naeff, beter bekend onder de naam Top Naeff. Het gedenkteken zal boven de voordeur van het geboorte huis van Top Naeff, Nieuwe Haven 38, worden geplaatst. Op 24 maart zal het onthuld worden. Wat nou weer Wie is Yoka Berretty nog meer, dan de jonge vrouw met het wilde blonde kapsel, het expressieve gezicht, dat bij iedere zin verandert, de groene ogen en de zwarte kousen? Misschien kent men haar van de televisie. Zij verzorgde eens alleen een programma van een kwartier met een tekst van Hans Andreus. Of mis schien heeft men haar als Polly Garter in „Onder het Melkwoud" van Dylan Thomas gezien. Men kan haar ook wel eens in een cabaretprogramma hebben zien optreden. Maar verder? „Nou. schrijf maar op, dat ik in Leiden op de kweekschool gezeten heb. Daar ben ik niet lang gebleven. Toen naar Rotterdam, de Academie voor Beeldende Kunsten. Ik zong wat, studeerde wat en speelde piano en verdiende zo een klei nigheid". KERST- EN NIEUWJAARS- CORRESPONDENTIE De PTT deelt mede, dat luchtpost cor respondentie (geen postpakketten) voor de hierna te noemen buiten-Europese bestemmingen, waarvan het gewenst is, dat zij de geadresseerden vóór 25 de cember 1959 resp. vóór 1 januari 1960 bereikt, uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data ter post dient te worden bezorgd: Kerstmis Nieuwj. Amerika (New York) 13 dec. 20 dec. Argentinië (Buen. Aires) 16 dec. 20 dec. Australië Sydney) li dec. 18 dec. Brazilië (Rio de Jan.) 16 dec. 20 dec. Canada (Montreal) 12 dec. 19 dec. Chili (Santiago) 16 dec. 20 dec. Egypte (Cairo) 13 dec. 20 dec. India (Bombay, Calcutta) 14 dec. 21 dec. Indonesië (Djakarta) 15 dec. 20 dec. Israël (Tel Aviv, Haifa) 15 dec. 20 dec. Japan (Tokio15 dec. 20 dec. Malaya (Singapore) 15 dec. 20 dec. Mexico (Mexico D.F.) 14 dec. 21 dec. Ned. Antillen (Willemst., Oranjest.) 17 dec. 21 dec. Ned. Nw.-Guinea (Biak) 15 dec. 22 dec. Nw.-Zeeland (Auckland) 11 dec. 18 dec. Pakistan (Karatsjit 15 dec. 20 dec. Suriname (Paramaribo) 18 dec. 20 dec. Thailand (Bangkok) 16 dec. 20 dec. Uruguay (Montevideo) 16 dec. 20 dec. Venezuela (Caracas) 14 dec. 21 dec. Z.-Afrika (Johannesb.) 12 dec. 19 dec. (Aan invoerrechten onderworpen goe deren bestemd voor Zuid-Afrika resp. 8 dec. en 15 dec.) De tijd die, de pakket ten er over zullen doen om hun bestem ming te bereiken is in het algemeen be rekend tot de achter de landen vermel de plaatsen. Voor andere bestemming in bedoelde landen is in sómmige gevallen een vroe gere verzending nodig. Naar aanleiding van de vrees van de heer Egas (PvdA), dat de IJseslmeer- polders mettertijd gebieden zullen wor den waar de toenemende bevolking door gebrek aan werkgelegenheid wegtrekt, zei minister Zijlstra, dat het op de lan ge duur onjuist zou zjjn de IJsselmeer polders uitsluitend een agrarische be stemming te geven. Aanvulling met in dustrie zal noodzakelijk zijn. In Oost- Flevoland zijn daarvoor reeds terreinen gereserveerd. Het uitgifteplan voor Oost- Flevoland zal binnenkort aan de minis ter worden voorgelegd. De midden standsbedrijfspanden in de Noordoost- Polder zullen ook na 1 januari 1960 kun nen worden gekooht. Op die datum lo pen alleen de thans geldende voorwaar den voor aankoop af. Het is de bedoe ling nader te bezien of de grond in de kooptransactie kan worden betrokken. Spoedig beslissing Over de verkoop van grond in de IJs selmeerpolders, in plaats van of naast verpachting, hoopt het Kabinet spoedig een beslissing te nemen. Die beslissing zal aan de Kamer worden meegedeeld en zy kan zich daarover dan uitspreken. Een overgang van het beheer van agra rische domeingronden van het departe ment van Financien naar het departe ment van Landbouw is bij het Kabinet niet in overweging en er is dus geen aanleiding daarover een nota te doen toekomen aan de Kamer. Vorige week had de heer Egas (PvdA) het beleid ten aanzien van de domein gronden onvruchtbaar genoemd, omdat alleen maar het totnutoe gevoerde be leid wordt voortgezet. Waarom is voort zetting van het beleid, vroeg minister Zijlstra, nadat vele jaren achtereen so cialistische ministers dat beleid hebben gevoerd, nu ineens gelijk aan onvrucht baarheid? Belastingherziening Op 2 december 1958 heeft minister Hofstra wetsontwerpen ingediend voor een algemene technische herziening van de inkomstenbelasting, waarbij o.a. de belasting op de inkomsten van de ge huwde vrouw wordt geregeld. In het voorjaar zullen daarop nota's van wij ziging worden Ingediend, gelijktijdig met wetsontwerpen betreffende de ove rige belastingen op inkomsten en winst (vennootschapsbelasting). Men heeft dan een overzicht van de voorgenomen technische heffing van belasting op in komsten, winst en vermogen. De regering zal een spoedige behan deling van deze wetsontwerpen bevor deren, verklaarde staatssecretaris Van den Berghe gisteren. Hij raadde de Ka mer aan het probleem van een even tuele verlaging van de inkomstenbelas ting niet te koppelen aan de algemene herziening, want dat zou zowel voor het een als voor het ander tot vertraging kunnen lelden. Xoka BerrttH en doebtar Yolaota Anatol Litvak verfilmt Sagans laatste roman (Van onze Parijse oorrespondent) Zoals wel te verwachten was zal ook de laatste veelverkochte roman van Frangoise Sagan, ,,Aimez-vous Brahms?" verfilmd worden. De vermaarde Ameri kaanse regisseur Anatol Litvak vertoeft momenteel in Parijs om de filmrechten te kopen. Sagans uitgever. Julliard, heeft tegen een onbekende prijs die rechten aan Litvak afgestaan. Ingrid Bergman heeft zich bereid verklaard een der hoofdrollen in Litvaks nieuwe film te Bus geslipt: dertien lieht gewonden Gisteravond omstreeks zeven uur is op de weg tussen Mijdrecht en Vinkeveen een autobus van de firma Maars.se en Kroon te Aalsmeer geslipt en tegen een boom gereden. Dertien inzittenden lie pen lichte verwondingen op. Twee hun ner moesten naar het St.-Anthonius- ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. Na behandeling aldaar konden zij naar huis terugkeren. De autobus wilde een met stro beladen vrachtwagen, die ge parkeerd stond, passeren. Er kwam ech ter juist een tegenligger aan, zodat de buschauffeur krachtig moest remmen. Daarbij begon de bus als gevolg van de gladheid van het wegdek te slippen. Hij kwam dwars over de weg te staan en botste tegen een boom. De voorzijde werd ernstig beschadigd. De weg was glad geworden door regenval. De twee gewonden, die in het zieken huis te Utrecht zijn behandeld waren de heer Niemandsverdriet uit Uithoorn en de heer De Jong uit Vinkeveen Een derde gewonde, mevrouw Peters uit Wa- mel, werd door een particuliere auto naar huis gebracht, z^i heeft waarschijn lijk een hersenschudding opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5