B EERSTE VERKOOPSTERS Kerkelijk Leven BENZINEPOMPBEDIENDE TWEEDE MAGAZIJNBEDIENDE Het was een slecht jaar voor de Ned. pluimveehouderij Hoor apparaten brillen S| WIJ hebben weer een 2e unds ln goede staat zijnde Sparta transp.bromf. F.P. 50. Lambretta scooter, 125 cc.. Ger maan Sachs bromf., James, 150 ln goede staat. Triumph horensportf., 3 speed. Valk. H. Schouw. Albert Heijn jongeman GARAGE POOT De prijzen van 1958 handhaafden zich niet De voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie, de heer M. J. Dings heeft gistermiddag in Utrecht bij de opening van de algemene ver gadering van de Federatie verklaard, dat 1959 een slecht jaar is ge weest voor de Nederlandse pluimvee houders. De gemiddelde opbrengst per ei was half november van dit jaar 10.13 cent. 1.8 minder dan een jaar daarvoor. Het arbeidsinkomen op de gemengde bedrij ven daalde hierdoor aanzienlijk, aldus de heer Dings. In de eerste 10 maanden van 1959 werden 400 miljoen eieren meer geëxporteerd dan in 1958, de op brengst steeg echter slechts met vier miljoen gulden, hetgeen betekent, dat per ei van dit „surplus" slechts 1 cent werd betaald. De heer Dings merkte op, dat de exportinkomsten in 1959 onge veer 55 miljoen guldeal hoger gelegen zoude nhebben wanneer de prijzen zich op het peil van 1958 hadden gehand haafd. Als oorzaken van de prijsdaling, ziet de heer Dings o.m. de versterkte Poolse export en de vergrote aanvoer uit Ne derland zelf. Hij acht het noodzakelijk, zeer veel voorzichtigheid te betrachten bij de uitbreiding van de Nederlandse pluimveestapel omdat er verband be staat tussen de omvang daarvan en de hoogte der prijzen. Al is de vergoeding voor de arbeid ln de pluimveehouderij aanzienlijk te ruggelopen, ahlus de heer Dings, het economisch belang van de pluimvee houderij voor Nederland is nog altijd zeer groot. Hij verklaarde, dat men zouden hebben wanneer de prijzen zich zeer moet zoeken in een terugbrengen van de post arbeidslonen, alswel in andere factoren, zoals bijv. de voede ring. Tegenover een eierproduktie van f 100.staat in Nederland een be drag van f 70.importkosten voor voedergranen e.d. Hij ziet het als een belangrijke taak van de voorlichtings- instanties, de pluimveehouders te wij zen op de mogelijkheden van een goede produktle bij zo laag mogelijke kosten. Kongolese leiders spraken met Lefèvre (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl ieder in Brussel dacht dat de besprekingen met de Kongolese leiders Kasavoeboe, Gizenga en Kalonji volledig waren mislukt en zij zaterdagavond naar Leopoldstad zouden terugkeren, verble ven zf) gisteren nog in Brussel voor nieuwe besprekingen en wel met de pre sident van de katholieke regeringspartij, mr. Th. Lefèvre. Hebben de Kongolese leiders de indruk willen wegwerken, dat zij geheel aan de zijde staan van de so cialistische oppositie die hun heeft aan geraden niet aan de verkiezingen deel te nemen, wanneer de regering en voor namelijk de minister van de Kongo, de heer August de Schrijver, verder weigert een ronde-tafelconferentie vóór de ver kiezingen in Brussel te organiseren? Het is in ieder geval zo, dat het bezoek van de Abako-leiders aan de leiding van de katholieke partij, de CVP, waarvan minister De Schrijver in 1945 de oprich ter is geweest, heel wat verbazing ver wekte. Andere, misschien meer realisti sche waarnemers en zij die de mentali teit van de negers van de Neder-Kongo goed kennen, zeiden ons dat het voeren van gesprekken een typische karakter trek is van de Afrikaan, ook en voor namelijk wanneer het onderhoud tot niets dient. Intussen is al een nieuwe delegatie van Kongolese leiders in Brussel gearri veerd. Het zijn de felste tegenstanders van de Abako, namelijk de leiders van de Bangalas, die meestal uit de centraal- Kongolese provincie Kasai stammen en die met andere ethnische groepen onge veer de helft vormen van het kiezers korps en van de bevolking van Leopold stad. Het zijn echter dezelfde Bangalas die in de verkiezingsstrijd tegen de veel beter georganiseerde Abako's enkele ja ren geleden de nederlaag leden. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 8 december C.V. Aais- meerse Veiling G.A.: Chrysanten kl. bl. 1028; Chrysanten tros 50115; per st.: stepman 30—165; Legray 25—85; Forsy- thla 3080; Primus Triloba 35110; Hya cinthen 1541; Tulpen per boe 160260; Narciseen 75135. POTPLANTEN: Grote pot kleine pot: Adianthum 50—55; Anthurlum 300— 500. 100120; Aphelandxa 150—200 100 150; Aral la 80—100. 20—22; Asplenium 100150, 3045; Azalea 300900, 2O0 260; Begonia Semp. 6080, 4055; Idem Wlnterbl, 150—200. 30—35; Idem BgatMO 280, 5065; Bladbegonift 10012Ó 30— 35- Cactussen en vetplonten 100loO. 12 —25; Croton 150—200. 80—90; Cyclamen 300600, 100175; Dlefenbachla 200300. 80105; Epyhlllum 150260. 6065; Eu- phorbla 200210. 3040; Ficus 150—260. Gem. planten 0585; Hedera bont 200250. 4060; Kalanchoe 125—150, 80 110; Marantha 4050; NeP*?foIf?jf 200&50. 3540; Primula Obc. 100—150. 4095; Primula Sinensis 5095; Phl- lodendron 300—450. Idem Scandena 4060; Sansevieria 200300, 80120; St.- PaulisSclndapsus groen 80—85; Idem bont 85—05; Tradescantla 60— 65 1220; Varens gem. 4552; Poln- eettla 180—220, 40—75. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 december Te'^cV IIVt^ 3 60- Cl 4.00-^-4.60; C2 3.304.70 per kist; rodekool I 18—26; rodekool 2 16—17- boe renkool 31; knolselderij 4148 p. 100 et.; andijvie 2 1535; groenekool I 23; groene- kool 2 1416; uien 2.70 per kist. Aanvoer waspeen 46.000 kg. waarvan 30.000 kg voor export werd verkocht. LISSE. 8 december Plantgoedvelllng: Op de plantgoedveiling van de Coop. Bloembollen veiling HBG waren de note ring als volgt: Tulpen per hl.: Golden Measure 70; Roland 160; Scarlet Admiral 65- Bandoeng 100; John Gay 95; Edith Eddy 125; Olaf 160; Rijnland 90; Golden Harvest 120; Pr. Carnaval 190; Her Grace 120- Prinses Beatrix 125; Madame Lefeber (zaad) 100: Piccadilly 130; Kleurenpracht 60; Preludium 110; Aristrocrat (ben. -8) 120- Mr. v. d. Hoef (ben. -8) 110; Couleur Cardinal 150; Dr. Philips per kg 2. RIJNSBURG, 8 deoember Veiling Flora: TroschrysonthenSchlager red 95 —100; Idem geel 100—110; Joseph 95— 105- Brigitte 8590; Thelma 95105; Nlloox 70—75; Orchid. Beauty 100120. Tulpen: Overdale 165170. TER AAR, 7 december Groenteveiling Witlof 1 80—93; idem 2 48—77; Idem stek 1140' andijvie 2335; idem afw. 15— 18 waspeen 2122; prei 35; Idem B 17; tomaten A 20—29 idem B 28—35; Idem C 20- spruiten 43—55; Idem afw. 15; boe renkool 1610: wlttekool 11; rodekool 13; uien 29; kroten 30. ales per kg: boeren kool 90 per kist. Druiven 2.38 per kg. WOERDEN. 9 december Kaasmarkt: Op de kaasmarkt te Woerden zijn 16 par tijen kaas aangevoerd, Notorln? eerste kwal. 2 28—2.35, tweede kwal. 2.20—2.27. Handel kalm. De heer Dings zei voorts o.a.. dat de Nederlandse Pluimvee Federatie geen heil ziet in het in leven roepen van gro te bedrijven in de pLuiimveesector. In verband met de voorstellen van de Europese Commissie inzake het ge meenschappelijke landbouwbeleid, zei de heer Dings, dat hier enorme belan gen op het spel staan voor de pluimvee houderij. Het bestuur van de N.P.F. heeft daarom met de drie centrale landbouworganisaties een contactgroep pluimveehouderij gevormd en tevens gevraagd om de instelling van een pluimveecommissie voor de zes landen. De mogelijkheid tot het vaststellen van minimumprijzen zullen, zo ».ei de heer Dings, eveneens moeilijkheden veroorzaken. Hij merkte op, dat het er voor de Nederlandse pluimveehouderij niet rooskleurig zal uitzien, wanneer bijv. Frankrijk en Duitsland deze mi nimumprijzen gaan invoeren omdat zij per hen een lagere eierproduktie heb ben. Naar de mening van de heer Dings zouden dergelijke maatregelen een versterkte uitbreiding van de buitenlandse pluimveehouderij tot gevolg hebben en een verlies van een deel van de Nederlandse exportmarkt. Nieuw record bij CERN te Genève Het proton-synchrotron van de CERN (Europees atoomcentrum) te Genève heeft gisteren een energie bereikt van 30 miljard elektronvolt. Het apparaat is ontworpen voor een energie van 24 mil jard eleiktronvolt welke energie op 24 november werd bereikt .Het apparaat is momenteel het grootste ter wereld in zijn soort. De heer St-ijkel vervangt mr. Stikker Wegens gezondheidsredenen zal mr. D. U. Stikker, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur, hoofd van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging te Parijs, gelijk ge meld, geen leiding kunnen geven aan de delegatie, welke de luchbvaartbesprekin- gen te Washington zal voeren omtrent het verkrijgen van landingsrechten voor de KLM op Los A-ngeles. De regering heeft thans als hoofd van de delegatie aangewezen de heer E. G. Stfj kei, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. NED. HERV. KERK Beroepen te Boskoop G. Kaasfcra te Oost hem. Aangenomen naar Annerveen W. A. G. Meeuwsen. kand. te Rotterdam-Kra lingen. GEREF. KERKEN Beroemen te Ferwerd S. Gr e ving te Wil- dervank te Blokzijl J. C. van Egmond, kond te Rljnsburg te Werkendam (2de ~>red.pl.) S. Hoekstra te Hendrik Ido Am- >acht. CI1R. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg W. Ruiter te Baarn en H. U. Weeterterp te Wormerveer, Be dankt voor Nleuweroord W. Ruiter te Baarn. VRIJE EVANG. GEMEENTEN: Beroepen te Oude-Pekela J. I. v. WIJck te Gouda. Aangenomen naar Zwolle J. A. Hamera te Bergum (Fr.) DS. A. C. H. VOLLENYVEIDER OVERLEDEN In de ouderdom van 75 jaar is in het ziekenhuis te Zeist nog vrij onverwachts overleden ds. A. C. H Vollenweider, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 6 oktober 1918 te Staveren in hett ambt bevestigd. Daarna stond de thans overledene verder nog te Cubaard in de classis Franeker 1921 tot 1927; Birdaard en Janum in de classis dokkum 1927 tot 1930; Journe-Wester- meer en Snikzwaag 1930 tot 1935 en ten slotte nog dertien jaar te Nieuw erker k aan den IJssel, waar hem met ingang van 1 januari 1949 op vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. HERVORMD THEOLOGI8CH SEMINARIUM BESTAAT TIEN JAAR In november 1949 stichtte de synode der Ned. Herv. Kerk het theologisch seminarium, dat dienen moest als een brug tussen de universitaire opleiding der aanstaande predikanten en de prak tijk. Alle aanstaande predikanten bene den de 35 Jaar moeten daar een semester van vier maanden doormaken. .Het seminarium opende op 1 maart 1950 zyn poorten voor net eerste semester. Het tienjarig bestaan zal worden ge vierd tijdens de jaarlijkse werkconferen ties voor oudseminaristen op 20 januari 1960. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft uit Genève, zal spreken over De plaats van de Hervormde Kerk in de oecumene". Eenheid der gereformeerden Nu de generale synode van de Geref. Kerken in haar in september te Utrecht gehouden zittingen, de „vervangings- formule' 'terzijde heeft gezet, zfjn hier en daar in het land stappen gedaan, om te komen tot toenadering van gerefor meerden en vrijgemaakt-gereformeerden. In Kampen hadden samensprekingen plaats tussen gereformeerde hoogleraren en vrij gemaakte predikanten en in Baarn ontmoetten predikanten van bei de kerkengroepen elkaar. Thans heeft zich in de vrijgemaakte kerken een commissie gevormd van vijf predikanten, waarvan ds. H. Vogel te Enschede voorzitter is, die alle vrijge maakte predikanten heeft opgeroepen om op 14 december ln Hotel Gijtenbeek te Zwolle bijeen te komen om te luiste ren naar een toelichting op de besluiten van de Utrechtse synode, die door ds. O. Jager, gereformeerd predikant te Almelo gegeven zal worden. Tien vrijgemaakte predikanten heb ben echter een oproep onder hun colle ga's verspreid, met het verzoek deze bijeenkomst niet te bezoeken. Zij zün van oordeel, dat de plaatselüke samen sprekingen niet doorkruist mogen wor den en dat zulke besprekingen niet in een particuliere conferentiesfeer, maar op de kerkelijke vergaderingen thuisho ren. Ds. Vogel heeft er de nadruk op ge legd, dat de Zwolse bijeenkomst uitslui tend een collegiale samenspreking wil zijn. Zijn zienswijze wordt door tal van an dere predikanten niet gedeeld. Eén daar van. ds. I. de Wolff uit Enschede vindt een vervroegde generale synode wense lijk. Rots bij Fréjus zou afgebroken zijn De directeur van de bouwmaatschap pij die de ongeluksdam van Malpasset heeft gebouwd, Jacques BallotLena, heeft aan „France- Soir" verklaard dat de ramp te wijten is aan afbreken van de rots waaraan de dam verankerd was. De technici hebben kunnen consta teren, zo zei hij, dat het linkse uiteinde van de dam met rots en al is weggegle den. Deze opvatting van Ballot-Lena wordt gedeeld door waterbouwkundige Ingenieurs, doch de deken van de weten schappelijke faculteit van Marseille, Corroy, die de voorbereidende terrein- studies voor de bouw van de dam heeft verricht, is het daar niet mee eens. Men brengt nu voorts in herinnering dat prof. Gaignebert, vice-voorzitter van de landschapscommissie van het depar tement Var in 1958 over Malpasset heeft verklaard, dat daar ln de Romeinse tijd, onder Augustinus, een dam was doorge broken, die Fréjus van water voorzag. Het Gneisgesteente in het gebied is wel iswaar in theorie waterdicht, doch in feite zijn de bovenste lagen zo poreus als spons, zo schreef Gaignebert toen. President De Gaulle heeft gisteren de burgemeester van Fréjus in Parijs ont vangen en hem beloofd dat hij, als hij over een dag of veertien van zijn reis naar Afrika terugkeert het rampgebied zal bezoeken. Volgens de officiële telling bedraagt het aantal doden op het ogenblik 384, er zün 110 vermisten. Het totaal aantal slachtoffers zal dus omtrent vijfhonderd bedragen. Mitterrand in staat van beschuldiging gesteld De linkse Senator Francois Mitterrand wiens parlementaire onschendbaarheid op 25 november door de Senaat werd opgeheven, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens „min achting van de gerechtelüke macht". Dit geschiedde door de rechter van instruc tie Jean Perez. Mitterrand wordt ervan beschuldigd de politie niet te hebben ingelicht over zün betrekkingen met Robert Pesquet, een voormalig parlementslid, die verklaard heeft dat een aanslag op de Senator in oktober slechts schijn was en dat Mit terrand ervan wist. De Senator heeft tegengesproken dat het een schijnaanslag was en verklaard dat hij het slachtoffer is van intriges van zün politieke vüanden. Macmillan geeft toe dat hij te optimistisch was (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft gisteravond in het Lagerhuis erkend, dat hij te opti mistisch over de topconferentie is ge weest. De oppositie had hem het sinds de verkiezingscampagne uiterst kwalijk genomen, dat hij toen triomfantelijk had aangekondigd dat de datum van een topoverleg binnen enkele dagen was te verwachten. Macmillans toch al aan zienlijk prestige bij de kiezers werd hier door ongetwijfeld nog meer verhoogd. Macmillan gaf thans ruiterlijk toe dat hij het toen bü het verkeerde eind heeft gehad. Hij voegde eraan toe dat hij zeer teleurgesteld zou zün indien de datum van het topoverleg niet zou worden vast gesteld op de komende bijeenkomst van de Westelijke leiders op 19 december in Parijs. Gestrande zuiger nog te redden Een van de bergingsexperts van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, kapi tein M. de Koe, is gisteren bü laag water aan boord geweest van de op de rotsen bij Flambourough Head gestrande hop perszuiger „Port Sunlight" en heeft ge rapporteerd, dat de zuiger niet lek is en slechts geringe schade heeft opgelopen. Het vaartuig is gestrand op deze rots punt langs de Engelse oostkust. Er be staat naar de mening van de bergings expert een goede kans, dat de „Port Sunlight" bij springtij op volgende week dinsdag vlot gebracht kan worden. De weersomstandigheden zullen dan echter moeten meewerken. De zeesleepboot „Ti tan", die de zuiger zondagavond ver loor, is nog steeds in de nabijheid van de strandingsplaats, terwijl ook de IJmuidense zeesleepboot „Simson" ter hoogte van de „Port Sunlight" is. Uit IJmuiden is vannacht om één uur de zeesleepboot „Nestor" vertrokken met bergingspersoneel en zwaar bergingsma teriaal. De drie sleepboten, die tezamen bemand zijn met ruim vijftig koppen, merendeels IJmuidenaren, hopen het bergingskarwei woensdag te beginnen, zodra de wind wat is afgenomen. Nader wordt uit Engeland vernomen, dat het stoffelijk overschot van de om gekomen runner D. de Man uit IJmui den zo spoedig mogelijk naar Nederland zal worden overgebracht. Hij zal op Westerveld worden begraven. Het rub- bervlot. waarmee de vier runners de zuiger hebben verlaten, is op de rotsen bij Flamborough Head aangespoeld. De runner G. de Back uit IJmuiden wordt nog steeds vermist. Oók het stoffelijk overschot van de in Torbay omgekomen runner Jan Visser uit Eg- mond aan Zee wordt nog deze week paar Nederland overgebracht. Hij zal in Egmond ter aarde worden besteld. Weer pleidooi voor verbetering van de Scheveningse haven Opnieuw heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's-Graven- hage zich tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, waarin gepleit wordt voor een snelle verbetering van de Scheveningse haven. In het adres wordt ernstige teleurstel ling uitgesproken over het feit, dat in de Memorie van Antwoord van de mi nister van Waterstaat geen toezeggging over deze door de Kamer van Koop handel noodzakeijke verbetering wordt gedaan. „De mededeling, dat er voor de buitenhaven zelfs geen plaats is in een prioriteitenschema is wel de climax ln de teleurstellende ervaringen op dit terrein. De Kamer van Koophandel zal het zeer waarderen, wanneer bij de ko mende openbare behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat we derom door de Tweede Kamer bü de regering voor een verbetering van de Scheveningse haven wordt gepleit „Het feit, dat hiervoor reeds een halve eeuw wordt geijverd en de toestand ieder jaar bezwaarlijker wordt, verleent dit vraag stuk ongetwijfeld een hoge prioriteit", aldus het adres. Men vermag niet te begrijpen, dat steeds een beroep wordt gedaan op het ontbreken van de benodigde middelen, terwül de geldbedragen en de arbeid voor een verbetering van deze haven in het niet zinken als men ze verge- lükt met de Zuiderzeewerken, de Del tawerken, Europoort, enz. Spoed met laatste vestigingsbesluiten (Van onze parlementaire redacteur) Sinds het inwerking treden op 1 juli 1955 van de Vestigingswet Bedrijven, is nog niet voor alle bedrijven, waarvoor vestigingsregelingen golden, een nieuw vestigingsbesluit tot stand gekomen. Ge wacht wordt o.a. nog op een vestigings besluit voor het levensmiddelenbedrijf, voor de groothandel en detailhandel in agrarische produkten en voor de weder verkoop van bakkersartikelen. Voor deze bedrijfstakken gelden nog de regelin gen (erkenningsreglementen) van de oude bedrijfslichamen uit de bezettings tijd. Deze erkenningsreglementen wil de regering daarom verlengen tot uiterlijk 1 januari 1962 in afwachting van de tot standkoming van de ontbrekende ves tigingsbesluiten. Een amendement van de heer Den Uyl (PvdA) wil de verlenging beperken tot uiterlijk 1 januari 1961 om daardoor meer spoed te zetten achter de totstand koming van de nodige vestigingsbeslui ten. Ook de heren Geertsema (VVD) en v. d. Ploeg (KVP) maanden tot spoed, hoewel zü niet wilden tornen aan de door de regering gestelde termijn. Het amendement ondervond dus geen steun. Staatssecretaris Schmelzer maakte er op attent dat de materie zeer ingewik keld is en dat er grote belangen bij op het spel staan, zodat ernstig en rustig beraad geboden is. Hij deed echter de toezegging dat zoveel mogelijk spoed zal worden betracht. Staatssecretaris Veldkamp deelde mee, dat hij verwacht dat het vestigingsbe sluit voor het levensmiddelenbedrijf in de tweede helft van het volgend jaar tot stand zal kunnen komen. Het vonnis in de zaak „Magere Josje" Veroordeelde tekent hoger beroep aan (Van onze Amsterdamse correspondent) Zoals gisteren gemeld, heeft de Am sterdamse rechtbank de man van „Ma gere Josje" tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De glimlach, die op het ge zicht van verdachte lag toen de presi dent. mr. J. Coninck Liefsting. mede deelde dat de rechtbank hem vrijsprak van moord, subs, doodslag, verstarde, toen de president onder doodse stilte zeide, dat hij wel schuldig was bevon den aan het als tweede subs, ten laste gelegde, n.l. zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Verdachte had de aanwezigen in het zaaltje knipogend gegroet, toen hij werd weggeleid had hij nauwelijks aandacht voor de belangstellende buurtbewoners op de publieke tribune. Met het gezicht van een onschuldig veroordeelde liet hij zich wegleiden na zijn raadsman, mr. H. G. Th. Keune, te hebben verzocht hoger beroep aan te tekenen. In de overwegingen tot het vonnis heeft de rechtbank het merendeel van de getuigenverklaringen charge be trokken, waarbij die van de kroongetui ge, de „man op het paaltje" van door slaggevende betekenis is geweest. Voorts zijn de verklaringen van de deskundigen en die van de verdachte zelf van invloed geweest op het oordeel. De raadsman zeide, dat de veroordeel de op hoger beroep heeft aangedrongen omdat hü zich onschuldig voelt en dus uitsluitend met vrijspraak genoegen wil nemen. Mr. Keune zeide de strafmaat wel wat hoog te vinden. Gezien het feit dat „zware mishandeling de dood tenge volge hebbende" impliceert dat de dood geen opzet is geweest. De persoon van verdachte is echter mede in aanmerking genomen. Overleg over lonen in de zuivelindustrie Tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie is gistermiddag te Utrecht het overleg over de lonen voort gezet nadat de besprekingen tussen par tijen op 18 november waren opgeschort. Besprekingen van gisteren resulteerden in een voorstel van werkgeverszijde om een loonsverhoging toe te passen van bro per 1 december jl. met de mogelijk heid van 6% per 1 mei 1960, wanneer de ruimte zulks toelaat. Voorts zou uit een te stichten sociaal fonds per 1 mei 1960 aan de gepen sioneerde zuivelarbeiders een toeslag worden verstrekt. De werknemersorga nisaties hebben van dit voorstel met een zekere voldoening kennis genomen zo is thans aan de werknemers in de zuivel industrie medegedeeld. De vertegen woordigers van de werknemersorganisa ties waren evenwel gisteren niet bereid op deze basis een C.A.O tot 1 mei 1961 af te sluiten. Zij zullen zich evenwel in eigen kring nader op deze voorstellen beraden. Geen „Wormergat" in Rotterdam Een „illusie" armer (Speciale berichtgeving) Het zag er gelijk gisteren kort ge meld naar uit, dat Rotterdam ook een „Wormer"-gat zou krijgen. Land meters, die het gat ontdekten toen zfj bezig waren met metingen voor riolerin gen, toonden het triomfantelijk aan de nieuwsgierige Rotterdammers. Boer Vry- landt, in het begin niet weinig verrast, over dit merkwaardige verschijnsel op zyn bouwland aan de Smeetlandsedük te Rotterdam, heeft echter al een ver klaring voor het ontstaan gevonden. Hij vertelde ons dat het vermoede lijk een sondeergat is, dat in de zo mer van vorig jaar is gegraven om te onderzoeken in hoeverre zijn bouw land geschikt is voor het heien. Op dit terrein komt namelijk een school gebouw te staan. In het voorjaar van 1960 zullen de heiwerkzaamheden be ginnen. Bü het ploegen van het land na het onderzoek is de tractor er ge woon overheen gereden. Van de züde van gemeentewerken ver klaarde men ons dat het waarschijnlijk een oud boorgat is dat men indertijd heeft gedolven om de grondsoorten in dit gebied te onderzoeken en vergeten heeft dicht te gooien. Het gat is ook lang niet zo grillig van vorm als dat in Wormer. Boer Vrijlandt is nu een erva ring rijker en Rotterdam een „illusie" armer Eerste Kamer keurt „Nationale Schuld" goed De Eerste Kamer heeft gisteren de wüziging van art. 25 van de wet op de Stichtingen goedgekeurd. Deze wyziging behelst nadere regelingen voor de rechts persoonlijkheid ener stichting. Onder aantekening dat de communis tische fractie tegen is werd eveneens de aankoop van enige F 27-vliegtuigen (Friendship) goedgekeurd. De verhoging der kinderbyslagen ging eveneens onder de hamer door. By de voortzetting van de behandeling van de begroting „Nationale Schuld" beantwoordde minister Zijlstra (Finan cien) enige vragen. Van de heer Van Riel (VVD) inzake de kasgeldfinancie ring van het Ryk. De begroting werd zonder stemming goedgekeurd. De voorzitter mr. J. Jonkman deelde mede dat de Eerste Kamer op 15, 22 en 23 december bijeen zal komen, o.a. voor de behandeling van de begrotingen van Justitie en Landbouw. Jong echtpaar dood in woonwagen gevonden Een pas drie maanden geleden ge trouwd echtpaar, waarvan de man zelf de echtelijke woonwagen had getimmerd, is gistermorgen in deze wagen dood aangetroffen. Het echtpaar schünt de avond tevoren reeds onwel geworden te zyn door giftige gassen uit de petro leumkachel, aangezien het licht nog brandde en de radio aanstond, toen een meisje, dat de vrouw gewoonlijk naar haar werk vergezelt, de doden ontdekte. De slachtoffers zün de 27-jarige tim merman C. W. van der Loos en zün 24- jarige echtgenote M. P. C. van der Loos- Van Winden. Gisteren heeft mevr. Van Hall- Nijhoff. echtgenote van de Amster damse burgemeester, in het Cen- traal'theater in de hoofdstad de kerstbloemententoonstelling „Am- stelflora" geopend. De kerstman bood haar bij deze opening een bloemenhulde aan. Mr. ir. Haveman „Skipper of the Flying Dutchmen" (Van onze Haagse correspondent) In aanwezigheid van büna de voltal lige directie van de K.L.M. is gistermid dag mr. ir. B. W. Haveman, regerings commissaris voor de emigratie, in het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag door de presidentdirecteur van deze maatschappij, dp heer I. A. Aler, benoemd tot lid van de „World Society of Skippers of the Flying Dutchmen". Zoals men wellicht weet, zyn ongeveer driehonderdvüftig personen, woonachtig in 36 landen, die zich verdienstelyk heb ben gemaakt voor de luchtvaart, lid van dit exclusieve gezelschap. De heer Aler zeide in zün toespraak, die hü tot de heer Haveman richtte, vóór hü hem de oorkonde, het logboek en het eigen borrelglas met inscriptie overhandigde, dat er een grote relatie bestaat tussen het werk van de emigra- tiedienst en het welzün van de K.L.M. De emigratie is een belangrüke bron van verkeer van en naar Nederland. De goe de selectie, die op de emigranten wordt uitgeoefend, bevordert het vestigen van de goede naam van Nederland in den vreemde. Dit is van het grootste belang voor de goodwill. In zijn dankwoord zei de heer Have man dat de K.L.M. een traditie voortzet die ons al eeuwenlang in het bloed zit, maar zy doet dit in moderne vorm. Rapport „Middenstand in beweging'" Vanmiddag is op de bondsvergadering van de Ned. Kath. Middenstandsbond in „Esplanade" te Utrecht aangeboden het roppart „Middenstand in beweging". Dit rapport is samengesteld door een com missie die was ingesteld door de K.V.P. en de Ned. R.-K. Middenstandsbond. Voorzitter der commissie was de heer Th. S. J. Hooü- Het rapport is bedoeld als een bege leidend stuk bü de binnenkort te ver wachten tweede middenstandsnota der regering, het is gericht tot de overheid en allen die verantwoording dragen voor het welvaren van het midden- en klein bedrijf en zün bedrüfsgenoten en het vraagt met nadruk meer waardering voor de sociaal-economische betekenis van het midden- en kleinbedrijf. Het rapport is in de bondsvergadering toegelicht door mr. F. J. H. Bachg, raad adviseur van de Ned. R.-K. Midden standsbond. Resten van geraamte in Bergen gevonden Op het terrein van een aannemers- bedrüf aan de Jan Apeldoornweg te Bergen zyn gisteren tijdens graafwerk zaamheden de resten van een geraamte aangetroffen. Deze zün door de politie in beslag genomen. Het gerechtelyk laboratorium te Den Haag zal ze onder zoeken. Gedacht wordt aan een man, die kort voor de bevrijding door de BS moet zün geliquideerd. Enige steekhou dende nadere aanwüzing bestaat nog niet. GEBR. PAES BREESTRAAT 58 Telefoon 23620 TELEVISIE RADIO Betaling in overleg. Fa. DE LANGE HOGE RIJNDIJK 74 HOOFDSTRAAT 26 LEIDERDORP Erkende Philips - Erres en Graetz service. f» (irote partij nieuwe planken te koop. v. Rijn. Os- en Paar- denlaan 30. 2 goede autobuitenbanden, Contlnentrl, 560 - 65. f 15. Leemansstraat 20. Waarom dure kilometers? De 2(-persoons Messerschmltt autoscooter rijdt 2530 km. op 1 1.1 Belasting f30.per Jaarl V.af t 2895. Bij Valk a/h. H. Schouw. Voorschoten, tel. 25191 - K1710. Franciss Barnett, 200 cc., om op te knappen. Valk a/h, Haagsche Schouw. Voorschoten K1710 - 25191. Wij vragen voor onze mantel- en japonafd. prima Goede vakantieregeling en sociale verzor ging. Degenen, die over voldoende ervaring beschikken gelieven schriftelijk te solliciteren bij A. WAALS - Haarlemmerstraat 114 vraagt (leeftyd 16—19 jaar). Goed loon, eventuele reis- kosten worden vergoed. Gratis bedrijfskleding. Persoonlijk aanmelden bij de Bedrijfsleider van filiaal Doezastraat, Leiden. GEVRAAGD Normale werkdagen, 's Zondags vrü, ook geschikt voor mlnder-validen. Enige kennis van automobielonderdelen strekt tot aanbeveling. HOOFDSTRAAT 104—106 - VALKENBURG (Z.-H.) Telefoon 0 1718—2178 DIVERSEN Engels. Examenoplelding L.O. hoofdcorrespondent, han delscorrespondentie. spreek vaardigheid. Cambridge, Emi grantenclubs. Dagelijks In schrijving. W. Verboog, Leraar Engels, beëdigd Tolk/Vertaler, Prof. Cert, Cambridge Univer sity. Steenschuur 18, Leiden, telefoon 25335. BWilt U dansen bü kaars- :ht? Bezoekt dan Dancing ..Shall we Dance". Elke zater dag van 812 uur ln café rest. Royal", Doezastraat. Let goed op. Onder mün naam loopt men langs de deur te vragen om de schoorsteen te vegen. Dit ls bedrog. U belt ons en wU komen. W. J. v. d. Graaff, Aalmarkt 5. Tel. 21494. Koopt U contant? U ont vangt 10% korting Iti 40 win kels op wonlnginr., elektrische artikelen, keukenuitz., baby- ultz., llnnenultzet, kleding, schoeisel, fietsen, radio, tele visie, uurwerken. Vraag ge- zlnskaart. Leid se Inkoop- oomb., Postbus 158, Leiden. „DfiOfi k. Mla, wil U graag ontmoeten donderdag 10 dec. 's avonds 8 uur bU Herv. Kerk, Herengraoht". SI Aangeb. heel huls. hev. 5 arners. douchecel, balkon en tuin (nieuwbouw) voor groter huls. Brieven bureau van dit blad onder no. 11371 k. Ruiling. Bewoner ben.huls, suite, sl.k., keuken, schuur, achterultg., omg. H. Ründijk. wil groter. Brieven bur. van dit blad onder no. 21 k. Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage ren (o.a. drukwerken) wor den niet aan de stellers door gegeven, doch zonder meer vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4