szz „Sempre" - concert in cle nagloed van brand in sociëteit Minerva Aantrekkel ijke programma keuze I U.V.S. MET SEPTEMBER I A.S. NAAR KIKKERPOLDER I Goed gekleed gaan is een kunst Twintig jaar Beneluxcontact in de oriëntalistiek BENDER Hoogewoerd 90, Leiden SCHERPE WOORDEN IN V.N. OVER HONGAARSE TOESTAND Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 december 1959 Tweede blad no. 29920 Triomf voor P. Kuyper in Mozartconcert Brandend centrum van vitaal Leids studentenleven, zo kort na Minerva's brandramp, was het jaarlijkse, ook ditmaal door Prinses Beatrix bijgewoonde concert van het Studenten Muziekgzelschap „Sempre Crescendo" in de door de studentengemeenschap zowel als burgerij bezette stampvolle Stadsgehoorzaal. Ditmaal vond dit concert, vermoedelijk als gevolg van de talloze ter receptie uitgesproken rouwbetuigingen, wel een bijzonder laat aanvangsuur te omstreeks half tien en dientengevolge een wel even bijzonder laat besluit: te ruim een uur. Dat geen bal volgde, deed bovendien niemand zich haasten. Dit alles verhinderde niet, dat er onder de consciëntieuze leiding van „directeur" Eli Poslawsky voor wiens serieus werken met de studenten wij hem graag hulde brengen mogen en die voor een aantrekkelijke programmakeus zorg had gedragen, even consciëntieus gespeeld werd, tenslotte zelfs enthousiast, te weten in Milhauds' op zwepend ,,Le boeuf sur le toit". Zo was er niets te merken van een ..inzinking" na de ontstellende ramp, waarmee toch ook „Sempre Crescendo", zij het zijdelings, betrokken was. Integendeel: de musiceerdrift der Sempre-amateurs bleek gelukkig ongebroken! De opening was aan Bachs' „Vijfde lend vergevorderde techniek, een egaal Brandenburgs concert", een van de reeks van zes, geschreven voor Markgraaf Christiaan Ludwig von Brandenburg, waarmee Bach zich tot de orkestcom positie wendde. Zij dateren volgens de in het Frans gestelde dedicatie van 24 mei 1721. Dit „Vijfde" onderscheidt zich voor het eerst door het klavecimbel als solistisch bestanddeel van het Con certo Grosso. Het werd, zij het wat uiterlijk, virtuoos bespeeld door het lid van verdienste, P. Kuyper, die zich na de pauze in Mozarts' pianoconcert in Es gr .t. K. V. 449 als pianist in hoge mate zou onderscheiden. Eigenlijk is dit „Vijfde" ook een pia noconcert in moderne zin: het „con certo grosso"-karakter treedt slechts zijdelings op, het individu heeft de plaats van het „collectieve" concertino aange nomen. In dat concertino namen de con certmeester Van den Bosch en de fluitist Meursing, beiden waardevolle „oud-ge- dienden" van Sempre, een eervolle plaats in. Er werd al dadelijk ritmisch-veer- krachtig en stuwend gemusiceerd, even wel met een geprononceerde neiging naar te snelle tempi in de Allegri, spe ciaal het laatste, hetgeen de duidelijk heid niet ten goede kwam. De klank van het naar de eis uitgedunde orkest was overigens beschaafd en transparant. Met een alleszins bevredigend streven naar subtiele verfijning interpreteerden de „Sempre "-leden hierop Gabriel Pier- né's ritmisch veeleisend Ballet de cour" (Six airs a danser dans le style ancien). In de knappe instrumentatie konden de blazers zich naar de volle maat laten gelden. Het is een vreugd te constate ren, dat de huidige amateurs voor deze instrumenten een grote voorliefde heb ben, zodat men een werk als dit kan uitvoeren. Men slaagde er helaas niet in deze dansen naar de volledige climax te voe ren. Het „Pazza mezzo" bleek nog on overwinnelijke moeilijkheden te bezitten. Niettemin verdient bijv. het ..Menuet du Roy" een extra vermelding. Poslawsky bleek zich terdege tot de „oude stijl" te hebben ingeleefd. De re sultaten van zijn inzicht waren meer malen in gunstige zin merkbaar. In bovengenoemd Mozartconcert de monstreerde na de pauze de solist P. Kuyper diens grote affiniteit met de geniale Oostenrijker. Stylistisch verant woord, met een voor een amateur opval- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Christina Mathilda, dx v. W. Wimmers en C. van Oosten; Ronaldus Gerardus, zin v. P. C. Devilee en C. van der Burg; Eve- rardus Maria, zn v. N. J. van Staalduinen en M. J. E. van Winsen; Clara Theodora, dx v. P. H. van Veen en E. Bloemzaad; Maria Johanna Theresia. dr v. J. W. P. van Zyp en J. T. Koree; Margaretha Theodora dr v. C. J. van der Pyi en J. C. van der Weijden; Jan Cornells, zn v. F. de Best en C. van Dijk. GETROUWD: J. P. Chaudron en J. Ligtvoet. OVERLEDEN: T. van Helden, 72 Jr, man; A. Stolk, 63 Jr. man; C. Blansjaar. 85 jr. wed. v. W. F. Laterveer; J. de Rijk, 69 jr. man: T. Over- meer. 62 jr. man; A. J. W. Sneep. 80 Jr, echtg. v. A. J. S. van Alphen; M. P. Jilles. 88 jr, wed. v. D. van Biezen; S. Kuiters, 65 jr, echtg. v. W. Grönloh. toucher en vooral een evenwichtige, on verstoorbare rust, wist hij naar volle verdienste een ware triomf te behalen. In de cadenz van het eerste deel ver oorloofde hij zich een origineel-speels en inslaand „Gaudeamus igitur"-grapje. De orkestrale omspeling was in de aan vang nogal mager en weifelend, al her stelde men zich later naar beste kunnen. Kuypers' talent- en begripvol spel wekte intussen aller bewondering, het geen uit de hem gebrachte ovaties over duidelijk bleek. „Sempre" kan dergelijke waardevolle krachten niet genoeg waarderen! Bij uitstek „studentikoos" gekozen was tenslotte het „parade-nummer": „Le boeuf sur te toit" van Darius Milhaud, geïnspireerd op Braziliaanse tango-me lodieën. Dót was nu eens een kolfje naar ieders hand! „Amusementsmuziek", zeker, maar hóe knap geschreven en geïnstrumenteerd. Milhaud hoorde de tango aan de bron: „Sempre" tijdens king. de Bachvertol (Foto LD./Holvast) zij was voor hem de dans van zijn tijd, gelijk eertijds de wals. nog vroeger het menuet. Welk een muzikale rijkdom ont dekte hij daarin, hoe kunstig wist hij deze te verwerken. En hóe gemakkelijk aansprekend bleef hij in zijn thematiek Dat blijkt bij voortduring in deze com positie, waarin echter de vele herhalin gen een zwakke stee vormen. Men heeft overigens van deze „tango-symfonie" ge noten, al werd er, ondanks alle verdien stelijkheid, slechts een flauwe afspiege ling van gegeven. Het „wezenlijke" ver eist veel markanter profilering, bezielder stuwkracht, stellig perfecter instrumen tale beheersing. Het nachtelijk uur veroorlooft ons niet hier dieper op in te gaan, maar dat het anders kan, zullen ook de „Sempre" leden wel begrijpen. Daarvoor zijn ech ter beroepskrachten nodig Milhaud, „dol" van de Braziliaanse muziek in Europa teruggekomen, heeft de sfeer zeker temperamentvoller, warmbloediger en geïnspireerder aangevoeld. Niettemin liep alles toch zó geslaagd, dat een gedeeltelijke herhaling na het stormachtige applaus niet kon uitblij ven. Er werd een ondubbelzinnig succes mee behaald met tenslotte een .staand" spelend orkest, dat ook de componist van de opwindende „Scaramouche" eer leek te bewijzen! Tenslotte de reeks toespraken, min der briljant dan andere jaren, met als eerste die van de rector-magnificus prof. Jonkers, alle naar traditie be antwoord door Sempre-praeses Kalff. Na afloop ditmaal géén bal: Mi nerva is immers tijdelijk ter ziele. Doch dat zij glorieus uit haar as ver rijzen zal, staat voor ons na al het gesprokene als een paal boven water! Het concert bood overigens het be kende feestelijke beeld met de char mante cortège onder het spel en de zang van sludentenliederen als bljjge- stemde opening. Het vertrouwde en absoluut onmis bare beeld op de avond van iedere 8ste december! H. P.S. Het in preciese ,Punch"-stijl ge houden programmablad „Vunch". was een verrassende vondst! milllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Het hoofdveld in de Kikkerpolder mag thans worden ingericht Gisteren is in het Stadhuis de mededeling ontvangen, dat het plan Kikkerpolder thans is goedgekeurd. Het plan Kikkerpolder, dat in maart in de gemeenteraad werd aangenomen en waarover ook bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1 1960 nog vragen werden gesteld, behelst de verbetering, aanleg en accommodatie van een sportveldencomplex in de Kikker- polder tot een bedrag van 350.000 gulden. 1 Het complex bestaat uit vijf voetbalvelden en een half ver- hard oefenveld. Twee van de velden zijn thans al in gebruik bij de Voetbalvereniging DOCOS. Het is de opzet, dat de 1 1 andere velden voor UVS bestemd zijn, welke vereniging zoals bekend het terrein aan de Wassenaarseweg moet ontruimen in verband met de bouw van een universitair complex. 5 Er is honderddertigduizend gulden uitgetrokken voor de bouw van een sportgebouw bij het hoofdveld. Dit sportgebouw 1 1 zal bestaan uit kleedkamers, kantine, wasgelegenheden, scheids- rechtersverblijven enz. Bij het hoofdveld zal ook een tribune gebouwd worden, welke j| plaats biedt aan tien tot twaalfduizend bezoekers, resp. 2500 zitplaatsen en 8500 tot 9000 staanplaatsen. i Verder zullen rond het oefenveld vier lichtmasten geplaatst worden, zodat het mogelijk is om ook 's avonds te trainen. Nu deze goedkeuring is afgekomen, zal spoedig de aanbeste- ding plaats vinden van de bouw van het sportgebouw en de tribune. Alles op alles zal worden gezet om het hoofdveld met 1 ingang van het nieuwe speelseizoen september 1960 1 i gereed te hebben, zodat het in de lijn der verwachtingen ligt, dat UVS de strijd in de nieuwe competitie in de Kikkerpolder 1 zal aanbinden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Grammofoonplaat voor Minerva Het Io Vivat, dat gisteravond door de leden van het Leidsche Studentencorps werd gezongen als inleiding tot het galaconcert van Sempre Crescendo is op een grammofoonplaat opgenomen. Het zal de opening vormen van een door de Studenten Grammofoonplatenindustrie uit te brengen 25 cm langspeelplaat, waarvan de baten van verkoop geheel ten goede komen aan de door brand verwoeste Sociëteit Minerva. Aan de achterzyde van deze plaat wordt een programma opgenomen van het Leids Studentencabaret. De prijs van deze plaat zal f. 15,bedragen. De verkoop van de plaat zal onder meer gepropageerd worden door een tournee van het Leids Studentencaba ret langs enkele Nederlandse steden. De organisatie hiervan berust bij Ben Essing. Ook de baten van deze tournee komen ten goede aan het herstel van Minerva. Het initiatief tot deze actie werd reeds op de dag van de brand genomen door de Delftse student L. J. Wijdeveld, presi dent van de Studenten Grammofoon- platenindustrie. De uitvoering is in han den van de heren E. C. P. van Ginkel en P. Stevens beiden uit Leiden. Voor het ontwerp van de hoes werd een prijs vraag uitgeschreven onder de leden van het Leidsche Studentencorps. Het co mité van actie, dat gepresideerd wordt door mr. G. H. Hintzen, directeur van R. Mees en Zoonen te Rotterdam ver wacht van deze actie een belangrijke bijdrage voor het kostbare herstel van de Sociëteit Minerva. Openbare les van mr. H. A. Drielsma Als lector belastingrecht Gistermiddag heeft mr. H. A. Drielsma met een openbare les het ambt van lector aan de Leidse Universiteit in het belastingrecht aanvaard. De leeropdracht van mr. Drielsma omvat in het bijzonder de successiebelasting, het registratie recht en het zegelrecht. De titel van de openbare les luidde „Het fiscale aspect van gemengde contracten". Mr. Drielsma ontvouwde in zijn voor dracht de opvatting, dat de elementen der gemengde contracten juridisch geen zelfstandig bestaan leiden. Daarom ook geven deze zelf geen aanleiding tot be lastingheffing. Zou de fiscus niet het contract als zodanig maar elk der elementen belasten, dan wordt telkens hetzelfde object getroffen. Zoals in het recht zo dikwijls het geval is zal aan de hand van de bijzondere omstandigheden van elke concrete situatie en met de eigenaardige structuur van elke fiscale wet voor ogen naar een voor fiscus en rechtsgenoot bevredigende beslissing ge streefd moeten worden. Dat streven dient er op gericht te zijn, dat de totali teit van het contract en de onderlinge afhankelijkheid van de prestaties welke de contractsinhoud vormen zoveel mo gelijk worden eerbiedigd en dat niet fiscaal gesplitst wordt wat maatschap pelijk en rechtens een eenheid vormt. JUBILEUMCONCERT „STEM DES VOLKS" Ter gelegenheid van het 55-jarig be staan van ,De Stem des Volks" geeft dit koor o-l.v. de heer W. J. Mizée woensdag 16 december in de Stadsgehoorzaal een uitvoering van „Das Lied von der Gloc- ke" van Max Bruch. Medewerkenden aan dit concert zijn Maria Suchel (sopraan), Wilhelmina Matthès (alt), Arjan Blan ken (tenor), David Hollestelle <bas) en het Noordhollands Philharmonisch Or kest. DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Correct en goed gekleed gaan - is dat hetzelfde als „er zo onopvallend mogelijk bij lopen"? Beslist niet! Het is alleen maar een kwestie van maat houden. U kunt gerust iets origineels dragenals maar niet &lles origineel is. Heeft mevrouw een „dol" hoedje ontdekt? Het flatteert haar nog méér bij een beschei den tailleurtje. Heeft meneer een hoogst exclusief vest ge kocht? Prachtig - bij een gedekt kostuum. De keus van Uw sigaretten is overigens ook belangrijk. Weet U welk merk U iedereen kunt presenteren? Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. king i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Lezing in Leidse Academie door prof. v. d. Walle Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de oriëntalistische samenwerking in Benelux-verband, heeft de bekende Belgische Egyptoloog, prof. dr. B. Ridder van der Walle, hoogleraar aan de Universiteit te Luik, gisteren on der auspiciën van het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten in sa- Het instrument dat U „ligt".... in de uitvoering die U bevalt... voor een prijs die U past...dat vindt U in onze keur-collectie kleine piano's. Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam menwerking met het Vooraziatisch- Egyptisch Genootschap .Lx Oriënte Lux" en de Vereeniging voor Antieke Beschaving, in het Leidse Academiege bouw, een voordracht gehouden over: „Les Scribes et Les Livres dans l'An- cienne Egypte". In deze voordracht heeft spreker de aandacht gevestigd op de rol van de schrijvers in de Egypti sche cultuurgeschiedenis, aanvangende bij het Oude Rijk in het derde mil- lenium v. Chr. en voortgaande tot in de periode na het Nieuwe Rijk. Uitvoerig stond de spreker stil bij de betekenis van het Egyptische boek en de kunstzin die de schrijvers daarbij ontwikkelden. Hij illustreerde zijn lezing met een aan tal fraaie lichtbeelden naar foto's van verscheidene collecties uit de gehele wereld. De bijeenkomst werd ingeleid door dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Na bije Oosten, die in het bijzonder de cul turele attaché van de Belgische Ambas sade, dr. A. Mariën, verwelkomde, als vertegenwoordiger van de Belgische Ambassadeur, die wegens ambtsbezig heden verhinderd was. Dr. Kampman gaf daarbij een kort overzicht van de ontwikkeling van de oriëntalistische sa menwerking in Beneluxverband in de jaren 1939—1959. Nederlander Schünnann noemde rapport rapporteur Sir Leslie Munro „schokkend" „Welk klein land kan veilig van zijn onafhankelijkheid genieten als de leer aanvaard wordt, dat de machtige landen het recht hebben om de zwakke te overheersen en te kastijden?", aldus vroeg Sir Leslie Munro zich gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York af, toen deze Nieuwzeelander het woord voerde naar aanleiding van de ontwerp-resolutie van 24 landen over de toestand in Hongarije. Deze resolutie, die op haar beurt weer gebaseerd is op het rapport van Munro over Hongarije (hij is door de Algemene Vergadering officieel met een onderzoek belast maar werd nimmer door Boeda pest toegelaten), betreurt, dat Rusland en het huidige Hongaarse bewind de uitspraken van de V.N.-assemblee voortdurend negeren. Ook wordt er een beroep op deze landen gedaan om met Sir Leslie samen te werken. De Nederlander J. F. Einaar zei, dat de Nederlandse delegatie de resolutie in haar geheel zal steunen, hoewel zij enig voorbehoud heeft inzake het voorstel om de verzoeningscommissie nieuw leven in te blazen. Wij zullen niet tegen dit voorstel stemmen, maar ons van stemming op dit punt onthouden, zei hij. verklaarde dat politieke onafhankelijk heid voor Hongarije voor de V S. bete kent dat zij Hongarije kunnen gebruiken als springplank voor aanvallen op an dere socialistische landen De Hongaarse afgevaardigde noemde Munro „een vurig propagandist voor de koude oorlog". Sir Leslie Munro kan on mogelijk de Algemene Vergadering ver tegenwoordigen in verband met Honga rije, zei hij. Peter verklaarde voorts dat een Amerikaanse televisiemaatschappij met steun van het State Department (Buitenlandse Zaken) meegedeeld had, dat de Hongaarse regering 150 jonge- mensen gevangen houdt, die terechtge steld zullen worden als zij de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Dit is een veel groter schandaal dan dat van de Ameri kaanse quiz-voorstellingen, aldus Peter. Waarnemers zeiden dat deze aanval op Sir Leslie Munro een van de scherpste is geweest die hij heeft moeten verduren na zijn benoeming tot speciaal vertegen woordiger van de V.N. voor Hongarije. Britse en Franse sprekers vielen Mun ro bij en gaven hun volledige vertrou wen. De Ne d e r 1 a n d e r C. W. A. Schürmann zei. dat de verklaring in het rapport van Sir Leslie Munro. dat de Hongaarse volksrechtbanken doorgaan met het uitspreken van doodvonnissen over Hongaarse patriotten, „schokkend" is. Boedapest laat geen waarnemer toe De Amerikaan Cabot Lodge zei dat de wereld nu gevraagd wordt te geloven dat de „kwade dagen van Rakosi voorbij zijn". Maar de verkiezingen in Hongarije, waaraan de oppositie niet mocht deel nemen, zijn waardeloos en het is vol komen duidelijk dat het huidige bewind in Hongarije even vervreemd is van de massa van het volk als het regime van Rakosi en net als dit afhankelijk van de steun van de Russische troepen, al dus Cabot Lodge. De V.S. hopen dat de Sovjet-Unie als gevolg van de bemoedi gende ontwikkeling in de internationale betrekkingen, tenslotte zal beseffen dat het voordelig voor haar is om de reso luties van de V.N. uit te voeren, zo zei hij. Janos Peter, vice-minister van Buiten landse Zaken van Hongarije, deed een beroep op de afgevaardigden om „Hon garije niet meer te gebruiken in de kou de oorlog". Hij vroeg om begrip voor de werkelijke problemen van het Hongaarse volk en zei dat Hongarije een eventuele resolutie zal uitvoeren, mits deze niet in strijd is met zijn binnenlandse aange legenheden. Peter deed een aanval op de V.S. HIJ Gebouw in Almelo door brand verwoest Aanzienlijke schade Een uitslaande brand heeft vanmor gen een groot deel van het gebouw van de Aartsdiocesane, R.-K. Boeren- en Tuindersbond te Almelo verwoest. De brand werd te halfzes ontdekt door ambtenaren van de Ned. Spoorwegen, die in de buurt met hun werk be gonnen. De Almelose brandweer, ver sterkt met nog twee bedrijfsbrandwe- ren, pakte de brand met groot ma teriaal aan. De vlammen sloegen weldra hoog op uit het middengedeelte van het gebouw waarin grote voor raden mengvoeder waren opgeslagen. Deze gingen verloren. De brandweer kon niet verhinderen dat het uit enkele verdiepingen be staande middengedeelte van het gebouw geheel afbrandde. Een tweede loods, waarin eveneens veel veevoeder was op geslagen, kon. dank zij een dikke brand muur, behouden worden. De nieuwe zeer grote silo werd licht door het vuur be schadigd Ben schacht in deze silo had vlam gevat, maar hier kon de brand worden gestuit. Gisteren was juist het hoogste punt bereikt van de bouw van een verdie ping van het geteisterde pand. Wat toen geplaatst werd kwam nu in vlam men naar beneden. De schade is aan zienlijk. De oorzaak is onbekend. Natuurlijk ontkennen de Russische en Hongaarse autoriteiten dat dit waar is. Maar kan men geloof hechten aan deze ontkenning, die gepaard gaat met de weigering om inlichtingen te verstrek ken en om een bevoegd persoon in Hon garije toe te laten die de waarheid kan vaststellen? Zolang de Hongaarse kwestie een „ge sloten zaak" blijft, zullen de leden van de V.N. tot hun leedwezen gedwongen zjjn om de conclusie te aanvaarden dat de rechten van de mens nu net als voor heen in Hongarije geschonden worden, aldus Schürmann. De Nederlandse afgevaardigde voegde hieraan toe dat de Hongaarse volkrecht banken een procedure toepassen, die zelfs niet het minimum aan waarborgen voor rechtvaardigheid geeft Hij verklaarde dat de Algemene Ver gadering de plicht heeft de onderdruk king in Hongarije te veroordelen. Dit is geen zaak die binnen de jurisdictie van Hongarije alleen valt, zei hij.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3