victory! -"nn Ka Vee Wee Chefarine ,4 „Free and easy": een emotionele belevenis in Amsterdam Met een enkel woord 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Agenda Jeins WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 Verschillen (Van onze t.v.-medewerker) De Nederlandse bijdrage aan de serie „Wetenschappelijke curiositeiten" ach ten we curieus. Nadat we dezer dagen reeds een voorproefje hadden gehad ter gelegenheid van het gesprek van Jan Blokker met de maker Hattum Hovig, werd gisteravond de film in haar geheel gedraaid. Het is de tweede maal, dat de kijkers werden geconfronteerd met een wetenschappelijk fenomeen als gevolg van de samenwerking in de Europese Radio Unie. De eerste maal was het En geland met de film „Kou", opgenomen met medewerking van de Oxford-Uni- versiteit. We willen beginnen met een paar ver schillen op te sommen. Als er in Enge land iets wetenschappelijks aan de hand is, wendt men zich tot een wetenschap pelijke instelling, die daartoe niet alleen bereid, maar ook voldoende toegerust schijnt te z^n. Maar hoe gaat dat hier? Men gaat bij Philips te biecht. Is dit symtomatisch voor de uitrusting van onze inrichtingen van Hoger Onderwas, waarvan de rectores Jaar aan jaar kla gen over onvoldoende middelen om het onderwijs „up to date" te houden? Hoe verschilt ook de aanpak. „Kou", een makkelijk aansprekende titel, was een voor leken duidelijk geval. „Os mun- di", een begrip, dat eerst na uitleg eni germate duidelijk kon worden gemaakt, is ons te duister om enige belangstelling vooraf te wekken. Ook de inhoud van de film was niet geheel duidelijk. Na het begrijpelijke begin, was het voor leken niet meer te volgen. Weliswaar schuilt de oorzaak daarvan zeker voor een goed deel in het in beelden haast niet te van gen onderwerp, maar de zevenmijlslaar zen, die de makers hadden aangetrok ken, maakten dat het eenvoudige niet- ingewijden helder als koffiedik bleef. De radar-toepassingen werden b.v. in het geheel niet duidelijk gemaakt. Aar dig was daarentegen het aansprekende Malta eist volledige onafhankelijkheid Dom Mintoff, de vroegere Labour-pre mier van Malta, heeft gisteren op een massa-betoging in Valetta volledige on afhankelijkheid geëist. Ongeveer 25.000 mensen, die de betoging, gericht tegen het inspectiebezoek van de nieuwe Brit se minister van Koloniën, Macleod, bij woonden, juichten Mintoff geestdriftig toe toen hij uitriep: „Vertrek Enge landwij hebben onze onafhanke lijkheidsplannen reeds opgesteld". Malta zal geen genoegen nemen met kwasi-onafhankelijkheid, aldus Min toff. Het rooms-katholieke Malta ver wacht van het Vaticaan en alle christe lijke landen dat zij de onafhankelijk- heidseisen van Malta steunen. Met Macleod zullen geen besprekingen wor den gevoerd tenzij hij ons recht op zelf beschikking erkent. Wij vertrouwen hem niet en wij willen geen integratie, al zou hij ons 200 miljoen pond sterling op de koop toe bieden, zo verklaarde Mintoff. „Ik zal hulp vragen van elk land dat onze zaak steunt. Wij zullen de strijd in- tensiferen en het zal niet lang duren voor Macleod naar ons terug komt krui pen om ons onafhankelijkheid aan te bieden", zo besloot hij. Toen Mintoff arriveerde op het plein waar de bijeenkomst werd gehouden, staken zijn aanhangers vuurwerk af om hem te begroeten. In de buurt van het plein werden politiemannen gereed ge houden met het oog op eventuele orde verstoringen. Een helikopter van de po litie vloog verscheidene malen laag over het plein, uitgejouwd door de menigte. Na de bijeenkomst werd een optocht door de stad gehouden, waaraan circa 100.000 mensen deelnamen. Men heeft in Malta nog nooit zo'n grote menigte op de been gezien. Mintoff zelf scheen na zijn rede vrijwel uitgeput te zijn. Hij moest in het gedrang door leden van het partijbestuur worden ondersteund. Presidentschap in Amerika teveel voor één enkele figuur President Eisenhower denkt er over twee functies in het leven te roepen, waarvan de een met de rang van pre mier, om de taak van het staatshoofd te verlichten, zo werd gisteren van gezag hebbende zijde in Washington vernomen. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat dit denkbeeld nog niet is uitgekristalliseerd, maar men verwacht, dat er een plan tot reorganisatie van de regering aan het Congres ter goedkeu ring zal worden voorgelegd. Van de twee beoogde functionarissen, die beiden alleen aan de president ver antwoording schuldig zouden zijn, zou de een met de rang van premier als coör dinator van de diplomatieke en econo mische politiek ten aanzien van het bui tenland optreden en namens de presi dent buiten de V.S. kunnen spreken. Volgens de gisteren besproken denk beelden zou hij boven de minister van Buitenlandse Zaken en de andere leden van het kabinet staan. De andere topfunctionaris zou op bin nenlands gebied coördinerend werk doen en verantwoordelijk zijn voor recht streekse aanbevelingen aan het staats hoofd. Het zou niet de bedoeling zijn, de ver antwoordelijkheden van de president te verminderen of diens grondwettelijke be voegdheden en plichten aan anderen te delegeren. Van gezaghebbende zijde werd erop gewezen ,dat het presidentschap een te veelomvattende taak is geworden voor één man. President Eisenhower, die het laatste jaar van zijn ambtstermijn in gaat, zou van oordeel zijn, dat zijn op volgers vrij moeten zijn van de zorg voor de details van de dagelijkse gang van zaken in de regering. In het begin van dit jaar verklaarde de president, dat hij hoopte aan het Congres een plan voor te leggen, dat aan topfunctionarissen in de regering meer tijd zal geven om na te denken. nut van het elektronische brein. Een wiskundige had een serie berekeningen van node, die drie generaties rekenaars behoefden om tot een eindresultaat te komen (met alle kans op menselijke fou ten). Het „brein" presteerde dit echter in enkele dagen. Het magnetisme stelt de mensheid in staat niet alleen vlugger te rekenen, maar ook verder te zien en verder te horen. Het is toch feitelijk ook geen wonder, dat dit wonder haast niet uit te beelden is. Het slot was dan ook zinrijk. Het luidde „Geen einde". De volksliederen uit Rusland waren niettegenstaande de uiterst geraffineerde lenigheid van de dansers een teleurstel ling. Zang kwam er ten eerste helemaal niet aan te pas. maar als men nu een nummer show door het „gordijn" wil laten begluren, geef dan ook show en laat niet de mannen in werkpakjes op treden. Wel een verschil met de Ameri kaanse aanpak. Tot slot ging de film „Alibi", die Juist drie jaar geleden in de bioscopen haar roulatie begon. Een uitstekend verteld verhaal, zowel in woord als in filmtaal, over de verantwoordelijkheid van de Journalist. Maar wat een voorbeeld van rustig eigen onderzoek, voordat met pu- blikatie een aanvang wordt gemaakt. Canaris van voorheen toonde zich ook hier een voortreffelijk journalist-film- speler. Er waren niettegenstaande de wat doorzichtige intrige toch wel ver rassende elementen. Wetsontwerp ingediend Opheffing Grootboek Woningverbetering Vóór aug. I960 Bjj de Tweede Kamer is het ontwerp van wet tot opheffing van het Groot boek voor Woningverbetering ingediend. De regering is van mening, dat bij ko mende huurverhogingen geen blokke ring meer moet plaats hebben. Hand having van de bestaande blokkering verliest naar haar oordeel dan echter reële betekenis. Bij het opstellen van het ontwerp ls de regering er van uitge gaan, dat de wet vóór 1 augustus 1960 in werking zal treden. Zij heeft op grond daarvan voorgesteld, dat na 31 juli 1959 niet meer bij het Grootboek ge stort behoeft te worden. Op de datum dat de wet van kracht wordt komt voorts de verplichting tot aanmelding van verhuurde woningen en van wijzigingen in het woningbezit te vervallen. Bedoelde wijzigingen kunnen dan echter gedurende een maand na die datum nog aan de directeur van het Grootboek voor Woningverbetering wor den opgegeven door middel van de daarvoor bestemde formulieren. De gestorte gelden met de bijkomende rente zullen worden uitbetaald aan de gene die op de dag, voorafgaande aan de datum van inwerkingtreding van de wet, als rechthebbende in het Grootboek staat ingeschreven. Met de uitbetaling zal de grootst mogelijke spoed worden betracht. De fiscale voorzieningen die getrof fen werden met betrekking tot stortin gen bij het Grootboek, worden in het wetsontwerp nader geregeld. De wet Grootboek Woningverbetering zal worden ingetrokken op een nader te bepalen datum. Het Grootboek voor Woningverbete ring werd in 1957 ingesteld. Bij de alge mene huurverhoging van 25% per 1 augustus van dat jaar werd de helft van de meeropbrengst tijdelijk geblokkeerd. Zij diende tot 1 januari 1967 in het Grootboek te worden ingeschreven. De uitbetaling van de geblokkeerde gelden zou geschieden, indien eigenaren in de bedoelde periode verbeteringen aan hun woningen hadden laten aanbrengen, of anders op een nader door de regering te bepalen wijze. Deze regeling vormde een compromis, dat beoogde ver uiteenlopen de inzichten te verzoenen. Noch als compromis, noch als praktisch bruik bare maatregel heeft de blokkering ech ter bevrediging geschonken. „Kanonnen èn boter" zegt premier Nehroe „De door grensgeschillen tussen India en de Chinese volksrepubliek ontstane crisis is er een op lange termijn", aldus verklaarde India's premier Nehroe gis teren in de Senaat. „Het is dringend noodzakelijk dat India een zware industrie gaat ontwik kelen. Wfj moeten èn kanonnen èn boter hebben. Alles, wat ik u, bfj de opbouw van onze economische kracht, heb aan to bieden, kan in Churchills woorden over „bloed, zweet en tranen" worden samengevat", aldus Nehroe. Hij voegde hieraan toe: „Het gehele vijfjarenplan van India heeft ten doel ons land economisch sterker te maken, waarbij er zowel naar wordt gestreefd het nodige voor de defensie te vervaar digen, als te voorzien in de behoefte van het volk". Nehroe besloot met de opmerking dat hij nog steeds van mening was dat India geen deel moest hebben aan militaire blokvorming. „Wij leggen de nadruk op vrede en wij zullen dit blijven doen, maar wij kunnen het ons niet veroor loven voorbij te zien aan de noodzake lijke behoeften der landsverdediging", aldus de Indiase premier. Advertentie een lichte sigaar j voor Lbct. Nasleep van quiz-schandaal Louis Cowan, de ontwerper van het Amerikaanse quizprogram „de 64.000 dollarvraag", is gisteren afgetreden als hoofd van de televisie-afdeling van de Columbia Broadcasting System (CBS). In zijn ontslagbrief stelt Cowan, dat de leiding van de CBS het hem onmoge lijk heeft gemaakt aan te blijven. Ener zijds had zij haar vertrouwen in hem uitgesproken en verklaard, dat hij niets met het schandaal van doen had gehad, maar anderzijds had zij herhaaldelijk de suggestie gedaan, dat hij moest aftreden. Hierbij zou de leiding van de CBS te kennen hebben gegeven, dat hij als voornaamste reden voor zijn heengaan zijn gezondheidtoestand moest opgeven. Cowan deelde echter mee, dat zijn ge zondheid uitstekend is. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Start v. d. Kerstactie vJi. „Open Deur"-werk der N. H. en Evang. Luth. Kerk. gesprek. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Plano-reci tal. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Phllharm. ork. en viool. (In de pau ze: 21.05: De weg der zending, lezing). 22.00 Kamerkoor. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennleuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Roemeense muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Onze vakbeweging en de politiek, toespr. 19.25 Vara-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Tien Jaar Intern. Verbond v. Vrije Vak verenigingen. 21.05 Jazzmuz. 21.25 Milli- noorsp. 22.20 Keuren en kiezen. cent. Paarden draafden door Carré Irene Williams verloor stem bij première (Van onze Amsterdamse correspondent) Het doek is opgegaan: ,,Free and easy" heeft zich voorgesteld aan Amsterdam en eigenlijk aan de wereld, want de première, die gister avond in Carré plaats vond, was de eerste voorstelling van een jarenlange tournee, die van Amsterdam uit zal gaan via tal van wereldsteden om zo hoopt de jonge producer Stanley Chase daarna dè trekpleister te worden van de Newyorkse Broadway. De reclame op de affiches vermeldt, dat ..Free and easy" wordt uitgevoerd door „de Porgy and Bess Company". Met het feit, dat dertien leden van het gezelschap destijds deel uitmaakten van de cast van Porgy and Bess, houdt echter alle vergelijking met Gershwin's opera op. Dit bleek ons gisteravond toen wij en wij niet alleen het eerste half uur een beetje vreemd zaten te kijken en te luisteren naar Harold Arlen's schepping. „Free and easy" vraagt namelijk juist in het begin veel aandacht en begrip van de toeschouwer, niet alleen door de in gewikkeldheid van het verhaal, maar vooral door de emotionele sfeer, die de nuchtere Nederlanders dwingt een bar rière te doorbreken. Het verhaal, dat zich in kort bestek moeilijk laat navertellen, speelt zich af in New Orleans tijdens de eeuwwisseling. Het toneel is een club op een renbaan, waar de vaste bezoekers bestaan uit een kleine neger-gemeenschap van jockeys, boksers, spelers en hun trawanten, lie den die het vulgaire gedrag en de op zichtige kleding van de blanke parve- nue's lmmiteren en zelfs overdrijven. Hier ontmoeten wij de temperament volle Lila, de onbetwiste „Koningin" van dit rijk en haar „hofdame", Delia. Wij zien de komst van de schurkachtige Bi- gelow, die Delia lastig valt, en de kleine succesvolle Jockey Augie, die tenslotte op een ontwapenende wijze het hart van Delia verovert. En wij worden gecon fronteerd met de grote rol, die het bij geloof in de negergemeenschappen aan de oevers van de Missisippi speelt. Harold Arlen heeft "Free and easy" een blues-drama genoemd. Zijn muziek is zo onlosmakelijk met het gebeuren op het toneel verbonden, dat regisseur Ro bert Breen de uitstekende jazzmusici van Quincy Jones in het decor heeft opge nomen. De grilligheid van het drama weerspiegelt zich in de diepgevoelige muziek met haar kenmerkende ritme, muziek die van tyd tot tijd juist melo dieus genoeg is om ook degenen, tot wier harten de oorspronkelijke blues niet vermogen door te dringen, te boeien. Men moet overigens wel een hart van steen hebben om niet vertederd te wor den als Badfoot (Moses Lamarr» zijn „Little angel face" zingt, om niet opge wonden te raken bij de cakewalk-wed strijd. of om niet ontroerd te zijn bij de teer gebrachte scene met de bruidssluier. De emotionaliteit, die de muziek en zang beheerst, maakt zich meester van de artiesten, die meestal met tientallen tegelijk op de planken staan, en deelt zich mee aan de zaal. Fluisterende stemmen „Free and easy' is gisteren allesbehal ve „easy" gestart. Aan het begin van de voorstelling bleek tot grote schrik van alle opvoerenden, dat Irene Wil liams (Delia) door een plotselinge keel ontsteking geen noot kon zingen. Fluisterend klonk haar aria, toen zij volgens het draaiboek een glorieuze entree moest maken. Zij en de andere artiesten vingen dit euvel voortreffe lijk op door te doen voorkomen alsof de scène fluisterend moest worden ge speeld. Een kwartier, nadat de voorstelling was gestart, was Irene Williams reeds vervangen door de plaatsvervangster, Jacqueline Barnes, wier naam als een- en-twintigste op het programma voor komt, maar die de première redde door een grootse vertolking van de moeilijke rol. Haar en haar tegenspeler, de dan ser Harold Nicholas, vielen dan ook een ware ovatie toe aan het einde van de avond. - De première van "Free and easy' is ongetwijfeld voor velen een belevenis geweest. Niet alleen muzikaal en vocaal, maar ook als kijkspel: in tegenstelling met Porgy and Bess schrijft de hande ling een kostbare en kleurrijke kostu mering voor, terwijl ontwerper Ballou een weelderig decor heeft gebouwd, dat op fraaie wijze door een ingenieuze be lichting wordt bespeeld. Een vondst was de stereofonische geluidsoverbrenging tijdens de paardenrennen, waarbij het publiek verschrikt achterom keek omdat men zou zweren dat de paarden door de zaal van Carré draafden. Communistisch blad verboden De legerautoriteiten te Djakarta heb ben aan het dagblad van de Indonesi sche communistische partü» de „Harian Rakjat" een verschijningsverbod opge legd voor onbepaalde tijd. De „Harian Rakjat" is de spreekbuis van de grootste communistische organi satie in Azië buiten de landen, die on der communistisch bewind staan. BINNENLAND Een gezelschap Franse luchtvaart deskundigen en regeringsautoriteiten heeft gisteren op uitnodiging vatn de KLM vanaf het Parijse vliegveld Le Bourget een demonstratievlucht gemaakt met het nieuwe Lockheed-toestel Electra. Weer te rug op de begane grond toonde ledereen zich opgetogen over de prestaties van dit vliegtuig. Geruchten, dat het Stichtingsbestuur van de tentoontelllng „Hart van Bra bant". die ln Juli en augustus te Tilburg Isg ehouden niet in staat bou zyn aan zyn financiële verplichtingen te voldoen, missen alle grond, aldus wordt van de zij de vam dit bestuur medegedeeld. Aan de circa 20 grote crediteuren werd reeds 90% of meer uitbetaald en de kleinere credi teuren werden op een enkeling na. die zyn rekening wat laat instuurde, volledig vol daan. De ANWB heeft er bij de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justi tie wederom op aangedrongen, dat op korte termijn een aantal herzieningen tot stand komt in de verkeerswetgevlng. In het Ambonezen-woonoord ..Con rad" te Rouvecn (gemeente Staphorst) heeft gisterochtend een felle brand ge woed. waarbij het administratiegebouw en de kampbeheerderswoning door het vuur werden verwoest Een gedeelte van de in boedel en de administratie kon worden gered. De brand ls vermoedelijk ontstaan door een lek in de schoorsteen. De woon barakken bleven onbeschadigd. De Stoomvaartmaatschappij Neder land" deelt, mede, dat zij ln 1961 de eerste dienst rond de wereld van Noord-Europa ln westelijke richting zal openen. De „Oranje" zal daarmee de reeds bestaande paesagiersdlenet rond de wereld (in oost - waartse richting) m^t de Johan van Ol den borne velt" aanvullen. De „Oranje" zal de nieuwe dlen6t varen van Amsterdam en Southampton door het Panomakanaal en terug vla het Suezkanaal. Gisteravond ls te Rotterdam een groep Duitse mijnwerkers uit het Roer gebied aangekomen, die In het kader van „Morele Herbewapening" het door de mijnwerker Hans Hartung geschreven to neelstuk „Hoffnung" zullen opvoeren. De groep zal vandaag en morgen in mijnwer kerskostuum optreden ln het RU>nhotel te Rotterdam. Op 12 en 13 december zal men het stuk brengen ln het Kurhaus te Sche- venlngen. De schrijvers Jan Staal en Cees Pij pers hebben de uitnodiging van de Ne derlandse Radio-Unie aanvaard om een dramatisch werk te schrijven, bestemd om als Nederlandse bijdrage te worden Inge zonden voor de Jaarlijkse Prix d'Italla Gerekend van 1 september zijn be noemd tot gewoon hoogleraar in de af deling der technische natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft: dr. M. J. Druyvestein. dr J. A Prins, dr. R. Kronlg, dr. A. C. S. van Heel, Ir. J. B. Westerdijk en dr B. S. Blaisse allen ge woon hoogleraar ln de afdelingen der al gemene wetenschappen en der Technische Natuurkunde aan deze hogeschool I De Amerikaanse minister van Arbeid, Yves Denlaud, een bekende Franse James Mitchell, heeft de werkgevers en toneel- en fllmspeler, ls gisteren in een werknemers ln de staalindustrie dringend ziekenhuis - De politie in Wuppertal (West-Duits land) zoekt naar degenen, die dezer da gen een bronzen vrouwenfiguur van Hen ry Moore buiten een zwembad met lijm ingesmeerd en daarna met veren en kran ten bedekt hebben. Op een briefje stond: ..Uit het materiaal voor dit beeld hadden kunnen Over de keuze van het onderwerp zijn de schrijvers vrijgelaten. Het mag zowel een blijspel als een tragedie zyn. Parijs' ziekenhuis op 58-Jarlge leeftijd overleden. Denlaud maakte zijn debuut in 1938. Hij werd o.a. bekend door de films „M Legulgnon, Lampiste". .Crainque- Bille" en „Mon curé chez les Pauvres". Hij is gestorven aan kanker aan de lever, een ziekte die in enige weken tijds de Franse toneel, en filmwereld heeft beroofd van Gérard Phlllpe, Jean Wall en Jean Gre- millon. BUITENLAND De krijgsraad van Havanna (Cuba) heeft dinsdag Rafael del Pino, een Ame rikaans staatsburger, op beschuldiging van contra-revolutionaire activiteit ver oordeeld tot dertig Jaar gevangenisstraf. De Cubaanse oud-politleman Luclo Ll- naes Castell die van medeplichtigheid was beschuldigd, werd vrijgesproken. De open bare aanklager had tegen beiden de dood straf geëist Del Plno maakte ln juli Jl. bij Havanna een noodlanding en werd tóen gearresteerd, omdat hij getracht zou hebben „oorlogsmisdadigers" bij hum vlucht te helpen. Pablo Ploasso heeft alle schilders op geroepen een of meer van hun beste wer ken af te staan voor een verkoping te Parijs ten bate van de slachtoffers van de damdoorbraak bij Fréjus. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldde gisteren een aanzien lijk goudverlies Volgens de cijfers, die door het ministerie bekend werden maakt. 16 de goudvoorraad der Ver. Sta ten op 3 december met bijna 60 miljoen dollar gedaald tot 19 505.573 804 dollar. Het ministerie maakt dagelijks de stand van de goudvoorraad bekend Radio-Peking meldt dat bet commu nistisch-Chinese hooggerechtshof 2442 ..reactionairen" en 9229 „gewone misda digers" op vrije voeten heeft doen stellen Dit Is geschied ln het kader van het 17 september J.l. door president Lloe SJao- tsjl uitgevaardigde besluit tot verzachting van de straf, c.q. invrijheidstelling van „reactionairen en andere misdadigers, die na een periode van werk berouw hebben getoomd". In 1958 hebben 530.000 buitenlanders uit 90 landen de Sovjet-Unie en 740.000 toeristen de keuze tussen 50 reizen per vliegtuig, trein, schip of auto door de Oekraïne, Wit-Rusland, de Kaukasus, Si berië en Centraal-Azië en naar Moekou en Leningrad. verzocht hun geschil aan een derde even tueel aan de regering, voor te leggen. Mit chell deed dit verzoek omdat hij van me ning is dat de standpunten van belde par tyen thans dicht genoeg tot elkaar zijn gekomen. Zoals bekend loopt de afkoe lingsperiode" van 80 dagen, waarin niet gestaakt mag worden, af op 26 Januari. Het Russische persbureau Tass zegt dat „de beruchte organisatie die bekend ls onder de naam Morele Herbewapening" tegen een vermindering van de Interna tionale spanning ls. Haar leden houden ln elk opzicht vast aan de koude oorlog en de organisatie dient „de uiterst rechtse monopolistische kringen", aldus Tass. De 88 920 ton metende tankboot „Oriental Giant", die In Japan door de scheepsbouwmaatschappij „Saeebo" werd gebouwd heeft gisteren een geslaagde proefvaart gemaakt. De „Oriental Giant" ls de grootste tankboot, die ooit door een scheepswerf ln Azië ls opgeleverd. De op dracht tot de bouw werd gegeven door de ln Liberia geregistreerde „Tanker Ser vices Limited". De ..Oriental Glamt" bezit een bar en een zwembad voor de beman ning terwijl de verblijven der opvarenden luchtgekoeld zltn Van een Franse expeditie ln Neder lands Nleuw-Guinea is niets meer ge hoord sinds 25 november, toen zij meldde dat zij nog voor slechts drie dagen voor raad had. zo deelt het Parijse hoofdkwar tier van deze expeditie mee. De expeditie staat onder leiding van IPerre Dominique Galsseau Men verkent een bergketen ln het oentrum van het Nederlandse gebied. In zijn laatste rapport zegt Gal6seau. dat men op 4000 meter hoogte door een droge rivierbedding trok Bevoorrading per val scherm was niet mogelijk wegens ongun stige weersomstandigheden. Inbrekers hebben ruim vijfmiljoen franken gestolen uit de safe en de geldla van een bekend café ln Parijs. ZIJ raakten echter niet aan een bus met gaven voor het noodfonds voor de ramp ln Fréjus! Zes mannen die uit twee Deense ge vangenissen waren ontsnapt hebben zich weer bij de politie gemeld. ZIJ zelden dat het bulten te koud was In de eerste week van de (tijdelijke) parkeer beperking in de City van Londen waar in verband met het Jaareinde een „roze zone" is ingesteld, heeft de politie een duizendtal auto's die het verkeer in de weg stonden, weggesleept. praatje .22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muz. lezing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Het Europese Parlement lez. 20.35 Tien liedjes. 20.55 V. d. vrouw. 21.25 Gevar. progr. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroc 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.50 WOENSDAG Groene Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Ned. Relsverenlging: Lezing met kleurendia's over de Sovjet Unie. 8 uur nam. Wassenaar: Flatgebouw „De Burcht" Vergadering V.V.D. Mr. H. van Riel spreekt over Nederlands buitenlands beleid ln. heden en verleden. 8.15 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „God heeft de mensen nodig". 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13): C.H. Unie. Nabeschouwing gemeentebegroting. 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avl_ bus" 8-10 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Rehoboth: Veron. Spr. J. Martens over draad'telefonie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" zingt Handels „The Messiah". 8 uur nam. VRIJDAG. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. M. J. Beallng over Australië. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. kapelaan Stoelinga. 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi- bus". 10 uur voorin.10 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Inst, van Register- ingenieurs. Lezing mevr. ir. F. de Boer v. d. Hoek over de geschiedenis en pro- duktle van glas. 8 uur nam. Middelstegracht 91. Opening B.B.-cen trum. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondmaalsviering. 7.30 uur nam. Volkshuls: Voorlichting voor Kerstver siering „Leldse Jeugd Actie". 7.30 uur nam. ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal) Feestavond Speeltulnver. „Rondom de Watertoren". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Bijbelstu die 10—11 uur voorm. 11 uur, prediker ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering chr. Tambour- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen". 7.30 uur nam. ZONDAG. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avl. bus" 10 uur voorm.8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.3<" uur. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn". „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leldse Amateur Fotografen ver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo": „Jong leven op morgenrood". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. P. J. F. Du puls „De seksuele op voeding". 8 uur nam. Hotel Central: Afd. Lelden Ned. Chr. Handelsreizigersver. Spr. de heer G. A. N. Cornellssen over „Het Verkeer". 8 uur nam. De Lakenhal. Ver. Oud-Leiden. Spreker dhr. J. G. Renaud over ,De Leldse Burcht, een verre verwant uit een Europese fa milie". 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" speelt „De Muur", 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Solisten Aafje Heynte en Johan van den Boogert- 8 uur nam. VOOR DONDERDAG 10 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging .8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. (Om 9.359.40 Waterst.). NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Fllmmuz. 12.25 V. d. boeren .12.35 Land- en tulnb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.30 Avondrust, hoorsp. 15.00 Kamerork. en bariton. 15.40 Vocaal-ens. 16.00 Verken ningen ln de bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 17.55 Piano recital. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Muz. lezing. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gewijde liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22 40 Zaalsport- ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tulnbjneded. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw. 14.50 Lichte muz. 15.05 Een ro mantisch verhaal, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Pianospel. 17.15 V. d. Jeugd. 17.45 Gram. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 L. muz. 18.30 V. d. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Con- certgebouwork. en sol. (I. d. pauze 21.10- 21.35 Een oude stad naar een nieuwe toe komst. klankb over Kampen. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.30—14.15 Eurovisie: Uitreiking v. d. Nobelprijs voor de vrede te Oslo. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.50—22.10 De Pijnbank, TV- spel. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.15 Kri tieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Klankb. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22 15 Actueel praatje. 22 45 Ork. conc. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. zicht. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel, verz. progr. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws). 16.45 Mil. muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Thea ter- en fllmmuz. 18.30 Nws. en gevar. >rogr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 iport. 20.30 Nws. en wedstrijd tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazz muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Fllmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 19.00 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Hedendaagse muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Lyrisch conc. 14.05 Ka mermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nwe gram. 22.25 en 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.45 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram 16.30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Psalmen. 20.30 Akademie der dlsco- ftelen. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Radio Universiteit. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Or gelspel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram 15.30 Gram. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.20 Planorecital. 17.40 Belgische muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Lido: „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Opstand der sexen". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Llebe, Tanz und 1000 Schlager". Luxor: „De marteling van de nacht". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Mam'zelle Btrlptease". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Opmars naar de galg". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. BQ geen gehoor b(j üw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) uur vnorm. DINSDAG, gulden Turk: Aandeelhouders- In den Vergulden Turk: Aandeelhouderi vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 1 Restaurant v.d. Hehden (Breestraat 85) Bespreking over verkeersonaerwlls voor Kleuterleidsters. 8 uur nam Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern „Etrusklsche vazen te Lei den". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Appèlavond NCRV. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Fran^alse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Glltay en Rein Dool (tot 12 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). Amsterdam geh. bew. Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. •Limburg geh. bew. Helsinki sneeuw Stockholm sneeuwbui Oslo half bew. Kopenhagen ijzel Aberdeen regen Londen onbewolkt Brussel zwaar bew. Luxemburg geh. bew. Parijs geh. bew. Bordeaux licht bew onbewolkt onbewolkt sneeuw geh. bew. regen zw. bew. licht bew. onbewolkt mist geh. bew. motregen half bew. regen o. a m aMs a" 6 5 0 3 3 4 0 4 4 1-33 6 -8 -9 8 -3 -5 7 -5 -6 zzw 4 2 1 Frankfort MÜnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome .Jacclo Jadrid 5 0 z 3 8 6 7 w.stil1 nnw 5 12 4 0.3 no 5 -7 -8 0.1 w.stll 5 2 0.1 wzw 6-0-0 7 no 14 2 1 zw 2 6 16 o 2 1 -0 26 zzo 2 3 0 7 w.stll 8 12 wzw 3 14 10 2 ono 4 14 3 6 a 7 11 6 5

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2