HET VAN AANTAL SLACHTOFFERS STORM BLIJFT STIJGEN WEERBERICHT Schotse reddingsboot op rotsen, schepen in golven verdwenen Oostzee een hel Kort geding omroepverenigingen aanhangig tegen weekblad T.V. AMERIKA'S PRESIDENT VIA KABOEL NAAR NIEUW-DELHI Friesland hevig gebukt onder gevolgen vroege barre winter Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 No. 29920 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per Kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DRAMA'S OP KOKENDE ZEEEN Het aantal slachtoffers van de zware stormen, die de laatste da gen het verblijf op de Atlantische Oceaan, de Noordzee, de Oostzee en de Middellandse Zee tot een verschrikking hebben gemaakt, is thans reeds tot zeker 45 gestegen. Gisteren stond dit trieste totaal op tweeëndertig. Daarbij moeten nu nog geteld worden de acht op varenden van de reddingboot van Broughtyferry (Schotland), die gistermorgen uitvoer om een losge slagen lichtschip te helpen. De tragiek wilde, dat de reddingboot niets kon doen voor de opvarenden van het lichtschip, dat zichzelf tenslotte in veiligheid kon brengen. De reddingboot daarentegen sloeg op de rotsen. De gehele beman- aing verloor daarbij het leven. De stoffelijke resten van zeven van de acht opvarenden zijn reeds ge borgen. In de buurt van de Poolse haven Ustka verging een Pools vissersvaartuig met man en muis. Er waren vijf beman ningsleden aan boord. Het is heel goed mogelijk, dat deze lijst van stormslacht- offers nog een aanvulling zal moeten krijgen, want sedert drie weken is taal noch teken vernomen van de Deense kotter „Margot Khyl" uit Thyboroen. Men vreest, dat de vissers een zeemans graf hebben gevonden. Ook de Franse treiler „Messageur de Mer" met drie man aan boord, die zaterdag in Duin kerken had moeten aankomen, wordt vermist. Men heeft totnutoe tenminste geen bericht van het schip ontvangen. Gevreesd wordt, dat deze schepen de stormen niet hebben kunnen weerstaan, evenmin als het Noorse schip „Elfrida", dat voor de Noorse kust in de golven verdween. Van de 21 bemanningsleden, mogelijk in een reddingboot, ontbreekt nog elk spoor. Een drama speelt zich ook af aan de kust van noordoost-Schotland. De gezag voerder van de Finse houtboot „Anna", weigert zijn schip te verlaten, dat maan- dagnacht op de rotsige kust werd gesla gen en reddeloos verloren lijkt. De overige zeventien leden van de beman ning werden met de .broek" van boord gehaald, maar de 60-jarige kapitein Ukka Vuorio was niet bereid de 1.045 ton metende boot te verlaten, waarover hij bijna een kwart eeuw het commando voert. De stuurman vertelde later, dat de gezagvoerder in tranen was, toen hij hem verliet. Er was gisteravond laat nog een lijn tussen de „Anna" en de wal. In spanning werd gewacht wat de kapitein zou doen. Zware golven sloe gen over het muurvaste schip. Een lid van de kustwacht gaf zijn oordeel: „Hij zal het spoedig moeten opgeven. Het schip houdt het niet lang meer!" Briesend Bij S'tavanger vocht een 400 ton me tende Duits kustvaartuig „Merkur" een hardnekkige strijd tegen de briesende elementen. Lang maar zeker begon het te zinken. Een Zweedse ertsboot snelde te hulp. De Zweden slaagden er in één van de acht opvarenden van de „Mer kur" aan boord te nemen. Zij meldden echter hulp nodig te hebben om de overige zeven man over te brengen. Een Noorse Catalina-vliegboot steeg van de basis Sola op, maar moest dooi- het slechte weer onverrichterzake terug keren. De Britse boot ..Servus" 360 ton die maandag bij noordoost-Schotland tijdens hevige stormen in moeilijkheden geraakte, zonk gistermorgen. De wind was nog niets bedaard en in noord- Schotland sneeuwde het ook. De be manning was echter al eerder van boord gehaald. Het 1.719 ton metende Noorse schip „Elfrida uit Trondheim moest het op ongeveer 35 mijl ten zuidwesten van de Noorse kustplaats Lindesnes opgeven tegen de aanhoudende stormen. Via de scheepsradio had het reeds tevoren laten weten: „Situatie precair. Machinekamer loopt vol. We maken slagzij". Omstreeks twee uur was de toestand onhoudbaar, zoals bleek uit de laatste woorden, die de marconist die nacht de lucht instuurde: „Wij zinken. Dank voor alle assistentie. We hebben onze stuur- boordreddingboot gestreken. We zullen trachten het schip te verlaten". Inmiddels stonden de machines van twee Noorse schepen, de tankboot „BP 28" en de ..Frederik Lanid'gaard", en van twee Britse breilers reeds roodgloeiend terwijl de schepen in de richting van de „Elfrida" de golven doorkliefden. Vanmorgen kwam het bericht, dat het schip onder de woeste golven was ver dwenen. Over het lot van de 21-kop- pige bemanning in de reddingboot was toen nog niets bekend. Op de Noorse vliegbasis „Sola" stond een Catalina vliegboot warm te draaien voor een speurvlucht naar de reddingboot, die is uitgerust met een noodzender. Ook een helikopter is in de lucht. Later meldde de Noor „Oslofjord" wrakstuk ken, waarschijnlijk afkomstig van de „Elfrida" te hebben gezien. Door ijs ingeslol-en De Nederlandse kustvaarder Frean <439 ton» smeekte vanmorgen op vijf mijl voor de kust van Letland om directe hulp. Het schip maakte een slag zij van 25 graden en was door het ijs ingesloten. De machines werkten nog wel. De Russische kustwacht maakte meteen groot alarm. Het sohip is eigen dom van de N.V. Scheepvaartbedrijf Gruno te Rotterdam. De Rotterdamse sleepboot „Loire" heeft gistermiddag in de Middellandse Zee bij Algiers bij bar slecht weer en erg hoge zee enkele mannen en pomp- materieel over kunnen brengen op het Deense stoomschip „Rikke Skou", dat gemeld had een lek in de machinekamer te hebben. Het lek is inmiddels gedicht en de Deen wordt naar Algiers gesleept. Een 20 mijl oostelijk van Gressay op de Shetlandeilanden drijft de Noorse treiler „Ertnan" <290 ton) stuurloos rond, zo bleek uit een hedenmorgen opgevangen noodsein. Het schip seinde gevaar te lopen tegen de kust te worden geworpen en reeds vier dagen onbestuur baar te zijn. De bemanning had weinig slaap gehad en er was maar weinig voedsel meer aan boord. Later seinde men erin geslaagd te zijn ter hoogte van Lerwick het anker uit te werpen. Het Noorse schip „Grete Sol'heim" <700 ton) heeft sedert zijn vertrek op zaterdag uit Grimsby niets meer van zich laten horen. Het schip had in Alesund moeten aankomen. In de Oostzee woedt op het ogenblik een storm van ongewone hevigheid. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat de toestand van uur tot uur nog ver slechtert en dat slechts stalen schepen met sterke machines in staat zullen zjjn de elementen de baas te blijven. De ysgordel rondom Zweden strekt zich reeds 25 mijl in zee uit. Wijziging loterijwet Wordt wetsontwerp ingetrokken? (Van onze Haagse correspondent). Naar wij vernemen wordt in poli tieke kringen ernstig rekening gehou den met de mogelijkheid dat het door de ministers van Justitie en O. K. en W. ingediende wetsvoorstel tot wijzi ging van de loterijwet, wordt inge trokken. Met uitzondering van de A.R., de Staalkundig Gereformeerde Party en het Politiek Gereformeerd Verbond (de C.H.U. is verdeeld) bestaan er by alle politieke groeperingen ernstige bedenkingen tegen het ontwerp als zodanig vooral tegen de voorgestelde maximum prijstoekenning in de voet baltoto. Omdat van regeringszijde wordt ge vreesd dat het wetsontwerp in zijn hui dige vorm weinig kans heeft om door de volksvertegenwoordiging te worden aan vaard. hetgeen zou neerkomen op een échec, niet alleen voor de ministers Beerman en Cals. maar ook voor het gehele kabinet, helt men sterk over naar de gedachte het wetsontwerp terug te nemen. Door nader intern beraad zou men dan willen trachten een ontwerp te concipiëren dat zoveel mogelijk aan de reeds door velen geuite kritiek tegemoet zou komen. Uitgangspunt voor het opstellen van een gewijzigd voorstel zou dan worden het rapport van de Commissie-Wiarda, dat als maximumprijs in de voetbal toto een bedrag van f 50.000 heeft gesteld. Particuliere exploitatie dient voorkomen De omroepverenigingen AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO zijn voornemens in kort geding stopzetting te eisen van de publikaties der omroepprogramma's in het weekblad TV. De organisaties zeggen zich hiertoe genoodzaakt te hebben gezien om daarmede de belangen van omroep, de luisteraars en de kijkers te beschermen. baten uit deze exploitatie komen in particuliere handen en gaan geheel aan de omroep voorbij. De omroeporganisaties betogen cultu rele verenigingen te zyn, zonder winst gevend doel. waaraan de overheid de verzorging der uitzendingen heeft toe vertrouwd. De inkomsten die zij genie ten uit de oontributies der leden en uit de exploitatie der programmabladen, worden ten behoeve van het omroepwerk aangewend. De verenigingen betalen daaruit een aanzienlijk deel in de kosten van studiobouw en leggen uit deze in komsten grote bedragen toe op de uitkeringen, die zij ter financiering van de programma's uit de luistert ij dragen ontvangen, aldus delen zij mede ter toe lichting op hun voornemen. Zonder deze inkomsten der verenigingen zou het Nederlandse volk op de een of andere wijze genoodzaakt zijn tot het opbren gen van de bedragen, waarom het hier gaat, welke bedragen in het belang van de omroep nodig zijn. Het- is meermalen gebeurd, aldus de toelichting, dat uitgevers de publikatie van de omroepprogramma's aanwendden om hun blad aantrekkelijk te maken D- Nog afgezien van de overtreding der auteurswet, is het de taak van de ver enigingen, zo zeggen zij, de belangen van de omroep, de luisteraars en de kijkers te verdedigen en deze particu liere exploitatie der programma's te voorkomen. Dat de omroeporganisaties bereid zijn daarbij ook andere redelijke belangen in het oog te houden, blijkt al uit de bereidheid aan de dagbladen verkorte programma's ter publikatie vrij te geven, aldus de Omroeporgani saties in de motivering van het plan om een kort geding aanhangig te maken. Toenemende wind De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: veel bewolking met plaatse lijk enige regen, sneeuw of yzel. Tot krachtig of hard toenemende oostelijke wind. Van overwegend lichte vorst in het noorden van het land tot temperaturen iets boven het vriespunt in het uiterste zuiden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 DECEMBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 14.28 uur; onder: 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.08 uur. Laagwatier te 7.38 en 19.59 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's In het hoofdkantoor van de KLM te Den Haag heeft de president- directeur van de KLM. de heer l. A. Aler (rechts) gisteren aan de heer Haveman. commissaris voor de emigratie van de Nederlandse immigratiedienst. de oorkonde uit gereiktbehorende bij zijn benoe ming tot "Skipper of the Flying Dutchmen". In het midden de echt genote van de heer Haveman. Eisenhower zal pogen toenadering tussen India en Pakistan te bevorderen President Eisenhower is vanochtend in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan aangekomen. Na een kort verblijf zal hij naar Nieuw- Delhi, India, doorreizen. Het Amerikaanse staatshoofd kwam uit Karatsji waar hij, naar hij zei, „zeer interessante besprekingen" had gevoerd. Van de woning van zijn gastheer president Ajoeb Khan, was hij met een hefschroefvlieg- tuig naar het nabij Karatsji gelegen vliegveld gevlogen. Daar stapte hij in de Boeing-707, die hem naar Kaboel bracht. In India zal Eisenhower besprekingen voeren met premier Nehroe, een informele vergadering van het parlement toespreken, een Ameri kaanse inzending op de internationale landbouwbeurs in Nieuw-Delhi openen en een bezoek brengen aan de Taj Mahal. Op 14 december vertrekt hij naar Teheran (Perzië). De werkelijke winter begint nu ook ons land te naderen. Op het stationsemplacement van Kopen hagen heeft men door de sneeuwval al heel wat moeite met het bedrijfs klaar houden van de wissels en Kwestie-Kasjmier is ter sprake gekomen President Eisenhower heeft tijdens zyn bezoek van maandag en dinsdag aan Karatsji met zijn Pakistaanse collega, Ajoeb Khan, gesproken over de betrek kingen tussen de landen in dat deel van Azië en over de dringende noodzaak om regelingen te vinden voor de onderlinge geschillen die er bestaan, zo werd ver klaard in een officieel communiqué dat gisteravond in Karatsji is uitgegeven. Eisenhower en Ajoeb Khan waren bei den van mening dat de Cento (het vroe gere Pact van Bagdad) en de ZOAVO (de Verdragsorganisatie voor Zuidoost- Azië) nog steeds van groot belang zijn voor de stabiliteit en veiligheid van de betrokken landen. De Ver. Staten en Pa kistan zijn dan ook vastbesloten deze re gionale organisaties krachtig te blijven steunen. Voorts verklaren de twee presidenten in het communiqué, dat de belangen van de vrije wereld een nauwere samenwer king ter bevordering van economische groei en ontwikkeling vereisen. In dit verband wordt met voldoening gewezen op de vorderingen van Pakistan op dit gebied. Het communiqué besluit met de ver klaring dat Eisenhowers bezoek de reeds bestaande banden tussen de Ver. Sta ten en Pakistan nog heeft versterkt en dat voortgezette samenwerking tot een nog beter begrip zal leiden. De Pakistaanse president verklaarde later op een receptie tegenover jour nalisten, dat hij In zyn gesprekken met president Eisenhower openhartig zyn standpunt uiteen had gezet ten aanzien van de kwestie-Kasjmier, de ontwikke ling in Afghanistan en de Chinees-In- diase grensgeschillen. De Pakistaanse president was het volkomen eens met een journalist die de hoop uitsprak dat Eisenhower deze standpunten van Ajoeb Khan in zyn gesprekken met pre mier Nehroe van India ter sprake zou brengen. Gistermiddag waren duizenden Pa kistanis met spandoeken, waarop leu zen als „We like Ike", „Welcome to Pa kistan" en „Thank you American" wa ren aangebracht, samengekomen op Ka- ratsji's terrein voor paardenrennen, om de president een „welkom door de inwo ners van Kartasji" te bereiden. De sa menkomst was georganiseerd door het gemeentebestuur van Karatsji. President Eisenhower bezocht gisteren ook de cricketwedstrijd tussen Pakistan en Australië. Het was de vierde dag van deze wedstrijd, die vijf dagen zal duren. Toen Eisenhower, in gezelschap van president generaal Ajoeb Khan het speelterrein bereikte, stonden de by na vijftigduizend toeschouwers op en juich ten het Amerikaanse staatshoofd toe. Eisenhower reageerde hierop door met zijn hand te wuiven. De president onder hield zich met verscheidene spelers. Hem werden een sportjasje, in de kleuren van Pakistan, en een cricketdas aangeboden. Onderweg naar het nationale stadion te Karatsji, waar de wedstrijd werd ge speeld, had de president een krans ge legd op het graf van de „quaid-i-azam" (grote leider) Mohammed Ali Djinna, de stichter van Pakistan. Na de kranslegging op het graf van Djinna werd Eisenhower de uitvoering van een werk getoond, dat ten doel heeft krotten in Karatsji op te ruimen. Hij stelde zijn vertrek uit tot de laatste minuut van het in zyn programma ver melde tijdstip, om zich tot in bijzonder heden over de plannen tot nieuwbouw, na de opruiming der krotten, te laten inlichten. India, Pakistan en de V.S. James Hagerty, de perssecretaris van het Witte Huis, weigerde tegenover journalisten een regelrecht antwoord te geven op de vraag of president Eisen hower tydens zyn bezoek aan Nieuw Delhi premier Nehroe zal trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid van een vroegtijdige regeling van de kwes tie-Kasjmier. Eisenhower, zo zei Hager ty, had duidelijk gemaakt, dat zyn reis niet het voeren van onderhandelingen ten doel had. De Amerikaanse president zou zeer gaarne met premier Nehroe over Kasjmier spreken, maar het ini tiatief zou van de Indiase regering moe ten komen. In Nieuw-Delhi geloven velen, dat Eisenhower Nehroe persoonlijk de ver zekering zal geven, dat ondanks het ontbreken van een verdedigingsverdrag tussen de twee landen, de V.S. India te hulp zullen komen in geval van een grote aanval van China. Volgens een correspondent van Reu ter zal Eisenhower zeker proberen toe nadering tussen Pakistan en India te bevorderen, zodat beide landen hun gro te legers langs hun noordelijke grenzen opstellen inplaats van tegenover elkaar. Suriname aanvaardt nieuwe vlag en wapen Precies op de dag, waarop 17 jaren geleden Koningin Wilhelmina haar historische boodschap met betrekking tot de autonomie voor de Ned. Antil len en Suriname bekend maakte, heb ben de Surinaamse staten met alge mene (18) stemmen hun goedkeuring verleend aan de door de regering ingediende ontwerpen voor een Suri naams volkslied, een vlag en een wapen. Het nieuwe wapen zal er als volgt uit zien. Twee Indianen, die ook op het vorige wapen voorkwamen, dragen een ovaal schild. Links hierop staat op een zilveren ondergrond een palmboom van sinopel. Rechts is een aankomend zeil schip van goud op azuur, varend op een zee van golvende dwarsbalken van zil ver op azuur. In het hart van de ovaal is een ruit van sinopel met een vijfpun- tige ster van goud. Het nationale devies „Justitia, Pietas, Fides" is in letters van sabel aangebracht op een banderol van keel. De vlag bestaat uit een wit fond met een dwarsbalk in blauw. Hierop zyn, verbonden door een zwarte ovaal, zes sterren aangebracht in rood, geel, zwart, bruin, groen en wit, als symbool van de heterogene Surinaamse bevolking. Nieuwe gewelddaden in Belgisch In en om de stad Loeloeaburg in Belgisch Kongo is het maandag tot ongeregeldheden gekomen, waarbij volgens de jongste berichten 15 Kongolezen zijn gedood en 25 ge wond. Onder de doden zijn een vrouw en twee kinderen. Gisterochtend was de spanning tussen de verschillende Kongolese bevolkingsgroepen in dit gebied, die zaterdag reeds tot enkele rel letjes leidde, nog verder toegeno men. Uit Leopoldstad wordt ge meld. dat Loeloeaburg en omgeving onder scherp militair toezicht is geplaatst. Langs de wegen in de omgeving van de stad trokken maandag groepen ge wapende Kongolezen op, die door de po litie uiteengedreven konden worden. Elders wierp de bevolking barricaden op uit vrees te worden overvallen. Gister ochtend was de rust nog niet hersteld en werden op verschillende plaatsen groepen gewapende Kongolezen waarge nomen. Kongo (Van onze Groningse correspondent) de 32-jarige heer J. Bont uit Oudkars- Frieisland heeft van de drie noorde- I Pel Met ziJn passagier, de heer E. Prins lUke provincies de meeste last van de uit Egmond aan Zee, kwam hij met zyn koude. Daar is vannacht ook sneeuw auto in de Dijkvaart terecht. Ondanks gevallen op dc beyzelde wegen. Het de koude, het vroor vier graden, lieten verkeer kon slechts langzaam vorde- rustig de auto vol lopen met water ren. De Afsluitdyk was helemaal niet en zwommen daarna naar de kant. waar te beryden, Vanmorgen om 10 uur kon snel weer op verhaal werden ge- men er heel langzaam over. Tussen Pracht. Een poosje later slipte een kilo- Bolsward en Workum is byna geen met€T verder een grote tankauto uit Leeuwarden de Dijkvaart in. De cabine verkeer mogelyk (gisteren 13 onge vallen), evenmin als tussen Sneek en Bolsward (gisteren 7^ ongelukken). De hotels in Harlingen en Den Oever zijn vannacht boordevol geweest met gestrande automobilisten. Sinds gister middag heeft er in Friesland een felle sneeuwjacht gewoed, die de gladde we gen met een wit dek bedekten, waardoor het rijden nog verradelijker werd. In bleef boven water hangen, zodat de chauffeur de kans kreeg aan land te komen. Toen heeft ook niemand het meer geprobeerd. Men zette de auto's aan de kant of in een garage en nam de trein in Harlingen of zocht een ho telbed op. In Lemmer waren de wegen ook spie gelglad, de scholen zijn maar voor de helft bevolkt. De kinderen kunnen niet Groningen en Drente is ook nog meer naar school komen. De autobus Emmel- sneeuw gevallen, maar de autobus diensten rijden vandaag met mindeT vertraging dan gisteren. Eigenlijk is het zo. dat men in deze provincies bijna niet van vertraging kan spreken. De autobusverbinding over de Af sluitdijk is sinds gisteravond gestaakt. De bussen rijden van Leeuwarden naar Harlingen en van Alkmaar naar Den Oever. Wim Sonneveld strandde gis teravond in Den Oever, nadat zijn auto driemaal om de as was gedraaid. Bij Zurich slipte gisteravond de auto van oord-Lemmer rijdt wel, maar men doet er twee keer zo lang over als normaal. Opnieuw verlaging boterprijs Met ingang van heden wordt in ver scheidene steden van ons land. waar onder ook Leiden, de prijs van de room boter andermaal verlaagd en wel met zestig cent per kg. De winkelprys wordt daardoor f. 1.27 ik t. 1.30 per pakje van 250 gram.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1