VOLDOENING IN PARIJS OVER ALGERIJNS RESLUIT IN V.N. Directeur verrijkte zicli met miljoen gulden WEERBERICHT Orkaan op Oceaan eiste levens van 32 zeelieden Fransen verkregen de steun van alle Westelijke bondgenoten Drama voor Portugese haven Tert koste van het bedrijf EISENHOWER BEGROET DOOR EEN MILJOEN PAKISTANEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 DECEMBER 1959 No. 29919 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Parijs) De stemmenverhouding van 38 tegen 26 bij 17 onthoudingen, waar onder afgelopen nacht te New York in de politieke commissie der Verenigde Naties een motie is aangenomen om Frankrijk en Algerije uit te nodigen informele besprekingen te openen, beschouwt men in Parijs als een belangrijke overwinning der Franse diplomatie. In de eerste plaats is het nu wel uitgesloten dat deze resolutie door de Assemblee zal worden overgenomen, want daarvoor is twee-derde meerderheid der stemmen nodig. En in de tweede plaats heeft men in Parijs met voldoening geconstateerd dat alle Westelijke bondge noten zich tegen de motie hebben uitgesproken. Vorig jaar onthielden verscheidene Westelijke landen, waaronder Amerika, zich van stemming. vijandschap van de meerderheid der volkeren op de hals te halen en dat zou zeker zyn gebeurd, indien het een for mele uitnodiging der Assemblee in de wind zou hebben moeten slaan. In Parijs acht men de deur nu niet gesloten voor een informeel overleg zo als in de resolutie ook wordt aanbevo len. De Algerijnse nationalisten hadden, via de Algemene Vergadering, de Fran sen het mes op de keel willen zetten, doch die kans is, zoals gezegd, nu wel verkeken. Men verwacht in Parijs van Ferhat Abbas nu een nieuw initiatief, nadat de deputatie onder leiding van Ben Bella, de gevangen leider, die on langs door de Algerijnen werd voorge steld, door generaal De Gaulle van de hand werd gewezen. Reuter meldt over de stemming nog het volgende: Tegen stemden Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, Chili. China, Nieuw initiatief van Ferhat Abbas? Deze duidelijke verbetering in Frank- riJks diplomatieke situatie met betrek king tot Algerije wordt in Parijs en met het grootste recht op rekening van generaal De Gaulle geschreven. Zonder het zelfbeschikkingsrecht, dat hij voor de Algerijnen in september procla meerde, had Frankrijk dit jaar vermoe delijk een verpletterende nederlaag bij de Verenigde Naties tegemoet moeten gaan. In Parijs, zowel als in New York, wer den ook dit jaar de Fransen weer niet moe te herhalen dat zij iedere aanbeve ling van de Verenigde Naties naast zich neer zouden leggen, omdat de Algerijnse kwestie nu eenmaal tot hun binnen landse aangelegenheden behoort. In werkelijkheid lagen de stukken echter iets minder overzichtelijk. Frankrijk had alleen al wegens zijn Afrikaans aspira ties niet de minste behoefte zich de Regen opgehouden in bedreigd Fréjus (Van onze Parijse correspondent) Na 24 uur stromende regen is de lucht boven het rampgebied bü Fréjus weer opgeklaard. Daarmee is het gevaar voor een nieuwe overstroming van de Reyran verdwenen. In Fréjus hield men er rekening mee, dat een groot deel van de bevolking dat de overstromingsramp vorige week heeft overleeft, geëvacueerd zou moeten wor den. De voortdurende regenval, die al enige dagen aanhield, had een nieuw gevaar geschapen voor vele huizen die tot nu toe tegen het opdringende water beschermd konden worden. Het anders zo onschuldige riviertje de Reyran heeft zich tot een gevaarlijke stroom ontwik keld, die nu ook het gebied tussen Fré jus en de Middellandse Zee onmiddel lijk bedreigde. Een „liberty-schip" dat 2500 mensen kan bergen ligt in de ha ven gemeerd om de bewoners zo nodig naar veiliger oorden over te brengen. De Franse kranten brengen het nieuws over de tragedie van Fréjus nog altijd onder brede koppen op de eerste en op vele andere pagina's. Een der laatste aangrijpende verhalen die men lezen kan betreft het huwelijk, dat woensdag door de burgemeester van Fréjus zou worden voltrokken tussen een 20-jarig meisje en een jongeman die bij de ramp is omgekomen. De datum van het hu welijk was, zoals gebruikelijk, twee we ken eerder vastgesteld en Irene Jodar het meisje, heeft te kennen gegeven dat ze nooit van een andere man dan haar verongelukte verloofde zal kunnen hou den, zodat ze diens naam voor altijd wenst te dragen. De Franse minister van Justitie Edmond Michelet heeft ge meend uit piëteit voor de slachtoffers van de ramp de wens van Irene Jodar te moeten inwilligen die, vanaf woens dag a.s. officieel de naam van haar overleden verloofde André Capra zal dragen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van de Franse zusterinstelling bericht ontvangen, dat men op dit moment ma teriële noch financiële noch personele hulp ten behoeve van de slachtoffers van Fréjus nodig heeft. Het Franse Rode Kruis heeft tevens grote erkentelijkheid betuigd voor de spontaan geboden hulp in de vorm van een zending van 500 dekens voor be doelde slachtoffers. Het Nederlandsche Roode Kruis ves tigt er de aandacht op dat stortingen op giro 22.000 onder vermelding: „Ramp Zuid-Frankrijk" steeds mogelijk zijn en dat deze bedragen geregeld zullen wor den overgemaakt aan het Franse Rode Kruis. Vorst in Noord-Nederland De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige neerslag. In het noorden van het land overwegend lichte vorst met een matige wind tussen zuid en zuidoost. In het zuiden van het land tempera turen overwegend boven het vriespunt en hier en daar mist. Matige tot zwakke zuidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 DECEMBER Zon op 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 14.03 uur; onder: 2.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.01 en 23.37 uur. Laagwater te 6.25 en 18.54 uur. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's Tien jaar voor mishandeling van „Magere Josje" De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag de 42-jarige G. A. J. A. Scheide, de verdachte uit de zaak „Magere Josje" wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende, begaan tegen zijn echtgenote, een gevangenisstraf opgelegd van 10 jaar met aftrek van het voor arrest. Aan deze verdachte was in de eerste plaats moord, subsidair doodslag ten las te gelegd. De rechtbank achtte geen van beide bewezen en sprak hem daarvan vrij. De veroordeling werd uitgesproken op grond van de genoemde zware mis handeling, die meer subsidiair ten laste was gelegd. Columbia, Denemarken, Dominicaanse republiek, Ecuador, Honduras, Israël, Italië, Luxemburg, Nederland, Nica ragua, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pa raguay, Peru, Portugal, Spanje, Zuid- Afrika, Engeland en de Ver. Staten. De volgende landen onthielden zich van stemming: Argentinië, Bolivia, Costa Rica, El Salvador, Finland, Grieken land, Guatamala, Haiti, IJsland, Perzië, Ierland, Japan, Laos, Zweden, Siam, Turkije en Uruguay. Kwartjestarief voor brieven van 20100 gram De minister van Verkeer en Water staat vindt het kwartjestarief voor brie ven tussen 20 en 100 gram, ondanks het feit, dat dan niet met 2 postzegels kan worden gefrankeerd, een niet zodanig ongemak, dat het op zichzelf een wijzi ging van de postwet 1955 zou wettigen. Zodra echter mede uit anderen hoofde een zodanige herziening aan de orde komt, zal het geopperde be zwaar worden ondervangen, aldus de Memorie van Antwoord op de begroting van de PTT. Een besluit om geen strafport meer te heffen voor brieven boven 20 tot en met 40 gram, die met 24 cent zijn gefran keerd, is wel overwogen, maar nog niet genomen, zo deelt de minister mee. Drie IJmuidense runners verdronken De orkaan, die gisteren op de At lantische Oceaan en de Noordzee woedde en vele schepen in ernstige moeilijkheden bracht, heeft vermoe delijk 32 mensenlevens geëist. Bij de ingang van de Noordportugese ha ven Leixoes verging gistermorgen een sleepboot en twee met cement geladen aken. Men vreest, dat de in totaal zeventien opvarenden van de drie schepen om het leven zijn ge komen. Zo is ook de hoop opgegeven nog overlevenden aan te treffen van de ramp met de treiler „George Rob- be", die bij Duncansby Head, de noordelijkste punt van Schotland is gestrand. Er was een twaalfkoppige bemanning aan boord. Zeker is wel, dat twee IJmuidense runners, die zich met twee collega's aaH boord van de zandzuiger „Port Sunlight" bevonden, toen deze van de sleepboot „Titan" losraakte, zijn verdronken. De rubber reddingboot, waarmede de vier mannen zich trachtten te redden, sloeg vlak onder de Engelse oostkust om. Twee mannen bereikten veilig de kust. Het stoffelijk overschot van D. de Man uit IJmuiden is tegen de middag aange spoeld op een klein strand bij Flam- borough Head. Vermist wordt nog G. de Back uit IJmuiden. Ook is de 45- jarige runner-matroos J. Visser uit Egmond aan Zee omgekomen, toen een lichter van de sleepboot „Cycloop" los en op drift raakte aan de Zuidkust van Engeland. Kort voor de redding boot langszij kwam sprong de runner overboord. Hij werd levenloos uit het water gehaald. Omgeslagen vlot De beide geredden zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Runner Joop Zomer uit IJmuiden deed het verhaal. Toen de derde poging van de sleepboot om opnieuw vast te maken niet was ge slaagd, hebben dé vier mannen het rub ber reddingvlot in zee gesmeten. Het blies zichzelf snel op en daarna zijn zij in de vroege ochtend in het vlot ge sprongen. Er liepen zeer hoge zeeën, die het vlot met de mannen zeer snel in de richting van de kust deden drijven. Zij schoten nog vuurpijlen af, maar zo deze al aan boord van de sleepboot gezien konden worden, men kon de mannen in het rubber notedopje toch niet meer bereiken. Het was er te ondiep. Pijlsnel dreef men in de richting van de kust, toen het vlot plotseling door een ver raderlijke golf werd gegrepen en omge slagen. De vier mannen geraakten onder water, maar konden door de gaten van de rubber dinghy naar buiten kruipen. Runner Zomer voelde later grond onder de voelen en kon naar een klein 6trandje lopen waar hij ook de Britse machinist zag. Het tweetal is iets hoger op de rotsen gekomen en heeft nog uitgekeken naar de twee andere mannen. Het was vergeefse moeite Hoe het drama zich voor de Portugese haven Leixoes heeft afgespeeld is niet bekend. De sleepboot „Marialva" was met twee met cement geladen aken op weg van Lissabon naar Leixoes. Door een onbekende oorzaak sloeg de sleep boot vlak voor de haven om. De aken werden door de zinkende sleepboot meegetrokken. Wrakstukken en de reddinggordels, die vermoedelijk van de „Marialva" afkomstig zijn, werden in het water aangetroffen. Maar ner gens een spoor van de in totaal zeven tien opvarenden van de drie schepen.. Slot pag. 2 Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco, die op uitnodiging van de Griekse reder Onassis in Londen vertoeven, gefotografeerd tijdens het doen van kerstinkopen* onder een baldakijn Een miljoen Pakistanen, velen van hen van vreugde dansend of zwaaiend met vlaggen, en som migen met het Pakistaans equiva lent van „I like Ike" op hun kle- Nog erger dun het goede heertje (Van onze Amsterdamse redacteur) Toen hoofdinspecteur P. L. Landman destijds verbonden aan het politiebureau Leidseplein te Amsterdam verleden jaar een directeur van een groothandel in elektrotechnische artikelen in de kraag pakte wegens malversaties in de boekhouding kon hij niet vermoeden dat deze man nog brutaler te werk was gegaan dan de oplichter, die in Amsterdam als het „Goede heertje" bekendheid verwierf. Voor het eerst heeft de jaarlijkse herdenking van de Japanse inval in Indonesië door de 7 decemberdivi- sis plaats gehad voor het staf kwar tier te Schaarsbergen. Een over zicht tijdens de toespraak van de commandant, generaal-majoor D. C. de Vries. Hij werd beschuldigd een bedrag van f 200.000 uit de N.V. in zijn eigen zak te hebben laten glijden. In de loop van het uitgebreide en langdurige onderzoek is echter gebleken dat hij ten koste van het bedrijf in vier jaar tijd bijna een miljoen gulden rijker was gewor den. Het „Goede heertje" heeft 10 jaar nodig gehad om het miljoen te berei ken. De accountant van de groothandel was bij controle nimmer iets opgevallen. De directeur liet namelijk de klanten het geld rechtstreeks op zijn eigen girorekening storten. De boekhouding vertoonde hierdoor een aantal open staande posten wat op zichzelf niet ver dacht voorkomt. Daarnaast vervalste hij op ingenieuze wijze een aantal kasbe- wij zen waardoor de accountants werden misleid. Het waren tenslotte deskundigen van ae belastingen, die de malversaties op het spoor kwamen. Aanvankelijk sche nen deze zich te beperken tot circa twee ton. De rechercheurs van het Bureau Leidseplein hebben echter onder leiding van hoofdinspecteur Landman een grondig onderzoek naar de juistheid van de boekhouding ingesteld. Bij het be drijf zelf. zowel als bij de klanten werd de betaling van geleverde goederen Moderne steiger in Hollandia In maart 1960 zal de haven van Hol landia (Ned. Nieuw-Guinea) kunnen beschikken over een moderne steiger, waaraan schepen van 12.000 ton kunnen meren. Tevens zal in dezelfde maand de bijbehorende nieuwe loods met een op pervlakte van 2200 m2 in gebruik wor den genomen. Hollandia zal hierdoor de beschikking krijgen over havenfaciliteiten, die wei nig onderdoen voor die van een kleine Europese haven. Vlucht in een helikopter over Karntsji - Amerikaanse bijstand belangrijk punt Gisteravond banket dm.9, hebbe" president Eisenhower gisteren in Karatsji toegejuicht. Na de intocht en de begroeting ging de Amerikaanse president aan het werk: hij heeft gisteren verschil lende besprekingen met president Ajoeb, ambassadeur Rountree en met Pakistaanse ministers gevoerd. De Amerikaanse bijstand die tegen woordig ongeveer 900 miljoen gul den per jaar bedraagt, zal een be langrijk onderwerp zijn, waarover Eisenhower echter weinig kan zeg gen omdat het Congres op het stuk van de buitenlandse hulp nog steeds met het snoeimes zwaait. De beide presidenten vlogen in een helikopter over Karatsji en brachten een bezoek aan Korangi, een huisves tingsproject waar, tot dusver met een Amerikaanse bijdrage van 90 miljoen gulden, zeer goedkope woningen worden gebouwd. President Ajoeb Khan heeft zijn gast gisteravond de hoogste burger lijke onderscheiding van zijn land uit gereikt als erkenning voor Eisenhowers „verdiensten voor de vrije wereld en de zaak van de vrede". De Amerikaanse president zat gister avond aan een banket, dat in de tuin van het presidentiële paleis was aange richt. Aan het banket zaten ongeveer 110 gasten aan onder een reusachtig baldakijn. Toen beide staatshoofden de tuin betraden klonk trompetgeschal en op hetzelfde moment flitsten duizenden gele, groene en rode lampjes aan. Na het diner voerden krijgers van de Pa- than- en Khattackstammen uit het noordwestelijk grensgebied een zwaard dans uit. zy werden begeleid door trom melslagers en doedelzakspelers. President Eisenhower en zijn gevolg brachten de nacht door in het gasten huis, dat op het terrein van het palels van generaal Ajoeb staat. nauwkeurig gecontroleerd. Tenslotte kwam men na dit tijdrovende karwei tot een totale fraude van bijna 1 mil joen gulden. Het geld gebruikte de directeur on der meer voor het bouwen van een mooi huis aan de „Goudkust", de dure villawqk in Amsterdam-Zuid. Vuorts belegde hij het geld in een aantal andere huizen. De Officier van Justitie zal dezer dagen ziin dagvaarding uitbrengen. De man die reeds een jaar in voor arrest is, zal vermoedelijk nog voor het einde van deze maand voor de Amsterdamse rechtbank worden ge leid. Onassis eiste Ned. leiding Bij afbouw van schepen Als gevolg van een door de Griekse reder en multi-miljonair Aristoteles Onassis gestelde voorwaarde worden thans drie schepen van elk 4500 ton op een Belgische scheepswerf onder Nederlandse leiding afgebouwd en is ir. J. P. Akkerman, directeur van de afdeling nieuwbouw van Wilton- Fijenoord per 1 december benoemd tot dir.-generaal van de „Scheepswer ven van Vlaanderen" in Brugge. De bouw van de drie schepen, die speciaal worden ingericht voor het ver voer van fruit en zijn bestemd voor de „Carribean Fruitship Company", dreigde door financiële moeilijkheden in gevaar te komen. De maatschappij weigerde op korte termijn meer gelden te storten dan contractueel was overeengekomen, waarna contact werd gezocht met Onas- Koningin ere-lid Soroptimisten H.M. de Koningin heeft erin toege stemd het ere-lidmaatschap te aan vaarden van de Nationale Unie der Ne derlandse Soroptimistenclubs. (De So- roptimistenclubs zijn te beschouwen als de „vrouwelijke tegenhanger" van de Rotaryclubs) sis. die de laatste tijd ook belang is gaan stellen in het fruit vervoer. Na vele besprekingen verklaarde de Griekse reder zich bereid de vele mil joenen op tafel te leggen, die voor de afbouw van de schepen nodig zijn. Een van zijn voorwaarden was echter, dat Wilton-Fijenoord in Schiedam het toezicht op de verdere werkzaamheden op zich zou nemen. Nadat op dit punt tussen beide scheepswerven overeen stemming was bereikt werd de heer Akkerman met deze taak belast. Zijn opdracht is de drie schepen over 18 maanden op te leveren. Deze oplossing van de financiële moeilijkheden heeft voorkomen, dat de 700 arbeiders op de scheepswerven van Vlaanderen werklot» zouden worden. De heer Akkerman deelde mede. dat zijn werk in Brugge althans voorlopig uitsluitend de verantwoordelijkheid voor de verdere bouw van de schepen betreft. Het is niet bekend, of hij daarna zijn functie by deze Belgische scheepswerf zal neerleggen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1