Kon. onderscheiding J. Voorbacli Voedende orkanen brachten vele chepen in ernstige moeilijkheden Sleepboot „Titan" verloor een uiger met 4 runners aan boord Bevrijdt U Verdienstelijk chef verliet Leidse gemeentedienst tgericht 1 maart I860 Maandag 7 december 1959 Vierde blad no. 29918 Windstoten van ruim 190 km per uur Voedende orkanen hebben gisteren en vannacht de golven van de intische Oceaan en andere zeeën tot angstwekkende hoogten opge- iept. Op de Atlantische Oceaan werden windstoten gemeld van dan 190 kilometer. Gigantische zeekastelen liepen langdurige traging op. Vele kleinere schepen geraakten in ernstige moeilijk- len en smeekten via de scheepsradio om directe hulp. De sleepboot tan" van Bureau Wijsmuller verloor onder de Engelse oostkust i sleep, een zuiger met vier runners aan boord. De mannen hebben unorgen vroeg de zuiger verlaten. Twee zijn op de kust gevonden, tndere twee worden nog vermist. Hamburger vrachtvaarder „See- (1404 ton) seinde vannacht nabij Zuidzweedse eiland Oeland op de m te zijn gelopen en snel water aken. Ook de elektriciteit zou spoe- ultvallen. De kapitein dacht het de zware slagzij niet lang meer te nen uithouden en verzocht snelle vooral omdat de sloepen niet ge il konden worden. Verscheidene pen gingen onmiddellijk op weg naar schip ,dat een bemanning heeft van itien koppen. De Zweedse lucht- it zond een Catalina-vliegboot en hefschroef vliegtuig. Om zeven uur nochtend seinde de kapitein, dat de iding overboord geslagen was en dat geen radioboodschappen meer kon ingen. de Schotse kust liep de treiler rge Robb" uit Aberdeen aan de d en een kuststation meldde, dat het zwaar door de golven werd ge- L Men verzocht uit te kijken naar evenden. Later meldde een Schots itation ,dat de „George Robb" op Strand was gezien. Er werden geen Den van leven waargenomen. Een varen reddingboot kreeg opdracht zyn basis terug te keren, van het Britseschip „Revello" werd noodsein op gevangen, dat het voor ritse kust zware averij had opge- en het water binnenstroomde. De emanningsleden zijn inmiddels door Britse vrachtvaarder overgenomen. Spaanse schip „Maria Dopilar Cor- heeft hedenochtend geseind, dat het Kaap Roca ten westen van Lissa- in moeilijkheden verkeerde en drin- hulp nodig had. De Britse treiler ras" (360 ton) dreef voor de En- kust met een gebroken schroefas. 55-jarige oude, bijna 1.850 ton me- stoomschip Bonte Pedrido" uit liet noodseinen horen, toen het nabij Kaap Silleiro ten zuiden van gang van de noordwestelijke Spaan- iven Vigo bevond. kust waren gevonden. Zij zijn overge bracht naar een ziekenhuis. De twee andere runners werden nog steeds ver mist. Vertraging Vele passagierschepen kregen door de storm grote vertraging op hun tijdsche ma. De .Rotterdam" van de H.A.L. en de „Queen Mary" raakten een dag achter en ook de snelle United States" kreeg vertraging, evenals de Franse Li- berté, de Britse Carinthia en de Italiaan Augustus. De ruim 87.000 ton metende „Queen Elizabeth" zag zich eveneens genoodzaakt vaart te minderen. Ver scheidene passagiers liepen tijdens het zware weer verwondingen op door het breken van glas. Op de Middellandse Zee duurt het slechte weer al ruim een week. Op de wilde golven dreef de Britse tanker .Kuwait" machteloos rond ten zuiden van het eiland Sardinië met ernstige schade aan de ketel. Twee Nederlandse zeeslepers, de .Zeeland" van Wijsmuller, IJmuiden en de „Loire" van Smit, Rot terdam, die in de buurt voeren, zetten koers naar het schip. Om elf uur gister avond aanvaardde de kapitein van de „Kuwait" de assistentie van de „Zee land" op basis van Lloyd's open form. De „Zeeland" kon vanmorgen langszij zijn. van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel by uitnemendheid dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. By apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. KERST- EN NIEUWJAARSPOST MARINE Luchtpostcorrespondentie voor perso neel der Kon. Marine, verblyvende in Ned. Nieuw-Guinea en de Ned. Antillen dienen op de navolgende data uiteriyk ter post te zyn bezorgd: Kerstpost voor Ned. Nieuw-Guinea: 15 december; voor de Ned. Antillen: 17 december; nieuwjaarspost voor Ned. Nw.- Guinea: 22 december; nieuwjaarspost voor de Ned. Antillen: 21 december. De brieven dienen geadresseerd te zijn: Am sterdam C.S. - Marine. Catena-sociëteit in Rapenburg 127 De in 1952 opgerichte Leidse Stu- dentengezelligheidsvereniging „Catena" heeft bericht ontvangen, dat haar het pand Rapenburg 127 aldaar is toegewe zen, teneinde er haar sociëteit in onder te brengen. De vereniging heeft al ver scheidene Jaren naar een geschikt on derkomen voor het vestigen van haar so ciëteit gezocht. De laatste vyf jaar heeft zy een tydeiyk onderdak gehad in café De Oude Mare poort aan de Mare. By deze vereniging zyn thans honderdne genennegentig studenten aangesloten. Het pand Rapenburg 127 is aangekocht door de .Rorusfonds-organisatie" van reünisten van Catena en de Unitates en Bonden. Enkele kamers zullen voor studentenhuisvesting worden ingericht en de sociëteit zal vermoedeiyk in ja nuari van het komende jaar kunnen worden geopend. Openbare les lector dr. A. J. Ch. Haex Op dinsdag 15 december te 4,15 uur hoopt dr. A. J. Ch. Haex, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde voor de gastro-enterologie zyn ambt openlyk te aanvaarden door het uitspre ken van een openbare les in het Groot Auditorium. LEIDSE REDDINGSBRIGADE Een aantal leden en jeugdleden van de Leidse Reddingsbrogade heeft in „De Overdekte" examen gedaan voor diplo ma A van de Koninkiyke Nederlandse Zwembond. De namen van de geslaagden luiden: mevr. H. E. Immink-Mulder, mej. P. J. de Mooy, mej. M .de Vink, mej. H. van der Pluym, de heer H. H. Lancel, de heer P. C. de Haas, de heer R. Kramp, de heer J. P. A. Hoogendoorn, de heer A. C. Mulder, de heer C. Padding, mej. M. van Egmond, de heer B. de Kort te Kat- wyk. Waar geen plaatsnaam wordt genoemd is dit Leiden. Sleep verloren Nederlandse sleepboot „Titan van ui wysmuller berichtte haar sleep ren te hebben. Tot driemaal toe on- un de sleepboot een poging om op- r een sleepkabel op de zuiger met runners aan boord vast te ma maar door het zware weer en de reeën waren deze pogingen tot mis- n gedoemd. By het eerste daglicht K>rgen werd de derde en laatste po- gewaagd, maar by aankomst langs- constateerde de kapitein van de dat de vier mannen de zuiger hadden verlaten. Vermoedelyk m zy daarbij gebruik gemaakt van daartoe aanwezige, zelfopblaasbare ir reddingvlot. Om half tien van en ontbrak elk spoor van dit vlot. ijjf minuten over negen is de zuiger loog water gestrand op de rotsen oosten van het licht van Flambo- Head aan de Engelse oostkust, te motorreddingboten hebben zee en om te helpen bij het zoeken de vier mannen. Ook de sleepboot ion" van Wijsmuller is vannacht Jmuiden vertrokken om de „Titan" staan. Kort na half tien kwam het bericht, twee runners, J. Zomer uit IJmui- en een Britse machinist, op de Groot en byzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich zaterdagochtend in de koffiekamer van het Stadhuis concentreerde rond de figuur van de heer J. Voorbach, chef van de afdeling Onderhoud Gebouwen, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd, na 33 jaar, afscheid nam van de gemeentelijke dienst. De grote waardering, welke in alle toespraken tot uitdruk king kwam voor het werk van de scheidende chef, die de gemeente in zyn huidige functie ruim achttien jaar diende, manifesteerde zich in de uitreiking van de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. wee runners nog steeds vermist zoeken naar de twee vermiste frs die tegen het aanbreken van daglicht de verloren sleep van de lepboot „Titan" hadden verlaten en een rubber dinghy in een nde zee hebben getracht de kust te ken, had omstreeks half twee nog s geen resultaat gehad. De man- ijjn de 54-jarige runner D. de Man iwden de 57-jarige runner C. de (gehuwd), beiden uit IJmuiden. •eken naar de vermisten wordt met beschikbare middelen voortgezet, verloren sleep van de .Titan", een are zandzuiger, zit op een strandje n de rotsen. Er is nog kans op k>g. toestand van de twee andere run die omstreeks halftien op het i werden gevonden, is goed. teventien bemanningsleden van de burgse vrachtvaarder „Seevogel", naby het Zweedse eiland Oeland rotsen was gelopen en in drin- nood verkeerde, zyn later op de tn van boord gehaald door een ise sleepboot en naar de haven Itrvik gebracht. I Franse persbureau A.F.P. schatte Hntal in de storm omgekomen zee- t omstreeks het middaguur reeds (ertien. Men vreest nl., dat behalve Nederlandse runners ook de twaalf tolden van de „George Robb" uit •en voor de Schotse kust allen *t leven zijn gekomen. Behandeling begroting bitenl. Zaken uitgesteld minister Luns een ongeval is over- 0, zal in de Tweede Kamer de be- ag van Buitenlandse Zaken voor niet worden behandeld. Deze be- Bg zou morgen aan de orde zyn ge- De voorzitter der Tweede Kamer voornemens de morgen te houden ^vergadering te drie uur te doen "Jen en dan het restant te behan- 'van de begroting van Financien, tonsdag 9 en donderdag 10 december gereserveerd voor de begroting van ®sie. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die als eerste spreker het woord voerde, wees op de yver en toe wijding van de heer Voorbach en diens voortreffelyk karakter. Voorts releveerde spreker het grote aandeel, dat de heer Voorbach heeft gehad by het opruimen van de ruïnes na de Stadhuisbrand, bij j de voorbereiding van het Werkbezoek van het Koninklijk Paar en te Nieuwe Tonge, na de watersnoodramp. Nimmer deed ook het College, aldus spreker, een vergeefs beroep op hem indien er een moeilijk karwei moest worden opge knapt. Wy zyn U daar allen zeer dank baar voor. De burgemeester deed hierna mededeling van een Koninklijke onder scheiding, welke aan de heer Voorbach was verleend. Als persoonlyk geschenk stelde hy de scheidende functionaris tevens in het bezit van de kleine gouden draagmedaille. VAART ACHTER HET WERK Wethouder A. J. Jongeleen, die zich, gelet op de vitaliteit van de heer Voor bach, niet kan voorstellen, dat deze daags na zyn afscheid 65 jaar werd, had eveneens grote waardering voor zyn werk. Ondernam Voorbach, aldus spre ker, iets dan zat er vaart achter zyn werk. In bepaalde opzichten was hy een vrijbuiter. Ging hy by de uitvoering van de werkzaamheden wel eens iets verder dan het toegestane krediet, dan deed hy dit uitsluitend in het belang van de ge meente. De heer Voorbach, aldus de wet houder, hield van snel en goed werken. Mede dank zy zyn uitstekende vakken nis, behoefde men hem by onderhandse aanbestedingen ook geen knollen voor citroenen te verkopen. Onder dankzeg ging voor de prettige samenwerking, bood spreker hem onder begrypelijke hilariteit het boek „Hoe leer ik tim meren" aan. WIST TE IMPROVISEREN Ir. D. Y. Lem, directeur van Gem. Werken, stelde eveneens de buitengewo ne toewyding van de heer Voorbach in het licht. U werkte naarmate het nodig was, lette niet op de daarvoor vastge stelde diensturen en behoort tot die fi guren, die direct weten aan te pakken en te improviseren. Gelet op deze eigen schappen. lag het voor de hand. dat gy indertijd naar het rampgebied Nw. Ton ge werd uitgezonden. Ir. H. L. Boter, directe chef van de heer Voorbach, zette uiteen, dat de scheidende chef steeds de meest aange wezen figuur was indien er plotseling iets aangepakt moest worden. Het kwam dan altyd in orde. U was, aldus spreker, een en al beweeglykheid en stond steeds voor Uw personeel op de bres. Namens het personeel van de afdeling overhandigde spreker een veldkyker en een boek. GOEDE KIJK OP OUDE GEBOUWEN Mr. ïr. J. Westra, hoofdingenieur van Bouw- en Woningtoezicht, herinnerde aan de tijd, dat de heer Voorbach op de afdeling werkzaam was en merkte o.m. op, dat deze een goede kyk had op oude gebouwen. U wist, aldus spreker, wat deze waard waren Ook ir. Wes tra had veel waardering voor de prettige samenwerking met de heer Voorbach. In gelijke geest voerden hierna het woord de heer A. Galjaard, chef van de afdeling Plantsoenen, die o.a. wees op het vele werk, dat de heer Voorbach heeft verzet voor een goede huisvesting van de Stadskwekery de heer Labee een van de opzichters van de afdeling On derhoud Gebouwen, mr. J. Bool, ge meentesecretaris, de heer J. de Bres, voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren en de heer J. Backx, administrateur van Gemeente Werken. Aan het einde van deze samenkomst sprak de heer Voorbach, die overrompeld was door zo veel hartelykheid „ik had gaarne een ander karweitje opgeknapt" een uitvoerig dankwoord, waarin hy zich speciaal richtte tot de burgemees ter. wethouder Jongeleen en zyn naaste medewerkers, zyn opvolger de heer Trouwee en de heren Hillenaar en Van Meijgaarden, die hy dankte voor de prettige samenwerking. Na dit afscheid, dat ook werd byge- woond door de wethouders J. C. van De burgemeester speldt de Konink lijke onderscheiding op. Links de echtgenote van de heer J. Voor bach, die eveneens in de hulde deel de. (Foto L.D./Holvast) Schaik, Menken en mr. J. Dryber en vele hoofden van dienst, volgde een zeer druk bezochte receptie. Onder de velen, die hier de heer en mevr. Voorbach de hand kwamen drukken, waren o.m. oud-wet houder Jac. Wilbrink, de heren P. A. Wisse en I. van Weerlee, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van de Ver. van Hoofden van Scholen, een deputatie van de afdeling Leiden van de N.R.V., en de heer J. A. Verwer, die na mens enkele aannemers en schilders een draagbaar radio-toestel aanbood. Uittreksel van het Thomas-evangelie Op het terrein van de Nieuwtestamen tische wetenschap heeft vandaag by de NV Boekhandel en Drukkery v.h. E. J. Brill een belangryke uitgave het licht gezien. Het is een uittreksel van „Het Evangelie naar de beschryving van Tho mas", dat in vier talen tegelyk, nl. een Nederlandse, Franse, Duitse en Engelse, is verschenen. Door een toeval werden omstreeks 1945 in de nabyheid van Nag Hamadi (Zuid- Egypte) 13 boekdelen met papyri gevon den, die samen ongeveer 49 geschriften in de Koptische taal bevatten. Deze ge schriften, misschien afkomstig uit de bibliotheek van een Gnostische gemeen schap, zyn voor het merendeel nog on bekend. Geen van deze manuscripten trok zo zeer de aandacht in de gehele wereld als „Het Evangelie naar de be schryving van Thomas". De uitgave is een voorloopster van een veel uitvoeriger en vollediger werk, dat de heren Guillaumont, Puech, Quispel (Utrecht) en Till (koptologen, semitis- ten en specialisten op het gebied der Gnosis en oud-christelyke literatuur) thans voorbereiden en vermoedelyk in 1960 het licht zal zien. Velerlei proble men van filologische, historische en exe getische aard zullen daarin worden be handeld. OECUMENISCHE KERKDIENST De gisterochtend in de Doopsgezinde kerk gehouden kerkdienst stond geheel in het teken van de oecumenische ge dachte. Dr. W. F. Gotterman, secretaris van het moderamen van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland, ging in deze dienst voor. Op uitnodiging van de doopsgezinde kerkeraad woonden vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente, de Öud-Katholieke parochie, de Rem. Geref. Gemeente en de Ver. van Vryz. Hervormden deze dienst by. SCHOORSTEENBRANDJE In de Vestestraat heeft Zwarte Piet kenneiyk één schoorsteen overgeslagen'. Want ware de zwarte knecht ook in deze schoorsteen afgedaald, dan had het niet mogelyk geweest dat er zondagmid dag een schoorsteenbrandje ontstond ten gevolge van opeenhoping van roet. Ove rigens had het bewuste brandje niet veel te betekenen. De brandweer wist er met de ramoneur snel raad mee. jOSDi St.-Nicolaasmelken in Nieuwveen Het voor de tijd van het jaar by- zonder zachte weer, waaraan he laas thans een einde schynt te ko men, is er de oorzaak van geweest, dat een oude traditie in Nieuwveen, het zogenaamde Sint-Nicolaasmel- ken, dit jaar in ere werd hersteld. Melkvee, dat op Sinterklaas nog op het land is, mag door een ieder worden gemolken. De opbrengst van de melk is voor de melkers. Dertig koeien van landbouwer J. v. d. Lip liepen op Sinterklaasavond langs de Westkanaalweg doodge moedereerd te grazen. Er was nog voldoende gras om haar buiken rond te eten. Afval van enige grote bedryven, dat als byvoer diende, stond er eveneens voor in, dat het daar langs de Westkanaalweg, goed toeven was voor koeiebeesten. De heren P. Heemskerk van de Speelmanweg en Jan Roest van de Oude Nieuwveenseweg hebben enige uren van hun nachtrust opgeofferd om ettelyke liters melk in de wacht te slepen. De heer V. d. Lip liet zich niet zien. Die bleef heerlijk uitslapen. Zo waren er drie geluk kigen. Twee, die een extraatje had den en een. die een rustige zon dagmorgen had. Een telegrafisch overgebrachte foto van het bezoek van president Eisenhower (links) aan Paus Jo hannes (rechts op de voorgrond). Rechts op de achtergrond mevr. Barbara Eisenhower, een schoon dochter van de president. De ravage, welke overbleef na de gasontploffing in Purmerend. waar bij twee mensen om het leven kwa men, vier werden gewond en twee huizen werden verwoest. NIEUWE UITGAVEN Ik kan fotograferen Als tiende deel in de serie „Ik kanverscneen by A. W. Sythoff's Uitgeveremaatüchappy het handboek voor de amateurfotograaf „Ik kan foto graferen" van de hand van J. Wolf slag. De vakman zal in dit boek weinig nieuws kunnen vinden. De amateur biedt het evenwel een byzondere ryk- dom aan fundamentele scholing en tips voor byzonder werk en werk onder moeilijke omstandigheden. Het blyft na- tuurlyk altyd de vraag of dergelijke theoretische scholing zin heeft voor de amateurfotograaf die zich met hart en ziel aan de praktische beoefening van zyn liefhebber y geeft. De praktyk zal voor hem de beste leermeester blyken. Maar het boek is ongetwyfeld een uit stekende introductie tot deze leermees ter. en is als zodanig een kostelyx be zit. Talloze illustraties (zowel repro- d uk ties van foto's als tekeningen) van de hand van Jan Jongkind) leveren een waardevolle bijdrage tot dit omvangrijke en byzonder goed uitgevoerde boek Amsterdam Zeer talryk zyn de fotoboeken en -boekjes, gewyd aan de schoonheid van ons land. Van het stedenschoon is Am sterdam het rijkst vertegenwoordigd in deze serie. Aan deze vertegenwoordiging is een exemplaar toegevoegd met het verschynen van het dubbele „Zwarte Beertje" onder de titel „Amsterdam", waarvan het fotografische deel werd verzorgd door B. de Baat Doelman en de (viertalige) tekst door Joop van den Broek. Dit tweetal heeft gezorgd voor een attractieve aanwinst. Het dageiyks leven in de hoofdstad wordt hierin, zy het op bescheiden schaal, op zeer boeien de wfjze in woord en beeld belicht. Voor al voor buitenlanders een aantrekkelijke herinnering aan Amsterdam. Het boekje is een uitgave van Bruna en Zn. te Utrecht, de druk werd voor het fotogra fische gedeelte uitstekend verzorgd door de Rotogravure te Leiden, het tekstge deelte werd gedrukt door Bosch te Utrecht. De wereld nu Een serie byzonder pakkende foto's waarin de bewogen gebeurtenissen van onze tyd worden uitgebeeld, vormt teza men met een korte toelichtende tekst het als eerste deel van een nieuwe serie by Geltens en Giltay te Amsterdam ver schenen boek „De wereld nu, foto's en feiten '58'59. Imre Rona verzorgde de redactie, Guus Albrecht de tekst. Bub Steinmetz de zeer goede lay-out. terwijl op diverse gebieden Jan Blokker, A Ho- genot van der Linden en Max L. Sny- ders medewerking verleenden. De foto's zyn van vele fotobureaus, persfotografen en particulieren. Voortzetting van deze met de geslaag de eerste editie voortreffelyk ingezette serie belooft een verdienstelijk hulpmid del voor velen te worden, om te besef fen in welk een wonderlyke, om het met een afgezaagd woord te zeggen dynami sche wereld wy leven. Er is immers niet alleen naar gestreefd het politieke, staat kundige, wetenschappelyke en technische „leven van het jaar" weer te geven, doch ook aan kleinere, ons leven misschien veel meer beheersende gebeurtenissen en tydskenmerken aandacht te schen ken. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doct.ex. Ned. recht, de heer P. J. Tillema (R'dam); kand.ex. pedagogiek de heer Q. L. Th van der Meer (Den Haag); kand ex. klassieke letteren de heer J. C. Holtzer (Gorin- chem»; doct.ex gn. II de heren H. Kuy- per (Den Haag)E. A. de Ruiter (Bre da) en H. H. J. Zwart (Sassenheim)se- mi-artsex. mej. J. J. A. Dekhuyzen (Zaandam)mevr. C. A. Hartgrink Groeneveld (Leiden» en de heren dr. H. van Crevel (Leiden), J. Greevelink (Ryswyk) en R X. Levin (Leiden); arts examen de heren M. C Hoffman (USA) D.Maingay (Bussum) en M. van Welsum (Leidschendam) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOUEX. Berend, zn. van L. de Vrlea en J H T Kuber; Al Ida Hubertha Marin, dr. van W. A. J. de Haas en J. P. Heemskerk; Antonla Maria Wilhelmlna. dr van N. J Stlkvoort en A. M. W. van den Assem. OVERLEDEN. K. Towa, 47 Jr., echtgenote van J. Reich- man.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7