I# Met een enkel woord Agenda MAANDAG 7 DECEMBER 1959 'ii Heerlijk avondje (Van onze t.v.-medewerker) Niet over de zaterdagavond gaat dit verslag, maar over de zondagse uitzen ding, door de VARA verzorgd. Dat wil zeggen niet alleen uitgevoerd, maar wer kelijk met zorg voorbereid en gebracht. Dr. L. de Jong opende en wees op de centrale plaats, welke een niet direct voor de hand liggend onderwerp in de besprekingen van Eisenhower moet in nemen, met name de tussen India en China gerezen moeilijkheden. Indien we vernemen, dat de grondstoffenpotentie van het Rijk van het Verre Oosten 5 maal zo groot is als die van India, ter wijl de bevolkingen zich verhouden als 32, dan laat het zich raden, dat pre mier Nehroe zich tot het Westen niet slechts om raad, maar vooral om steun zal wenden. Duidelijk en solide als steeds werden de problemen gesteld door deze betrouwbare t.v.-spreker. Jan Blokker gaat in het „Filmven ster" snel een eigen stijl ontwikkelen, die velen aanspreken en door de herhaalde lijk rake keuze van onderwerpen ook be vredigen zal. Mr. Landré had beter gedc.an zich niet te laten vinden voor een vraaggesprek, want in het beginstadium van de activi teiten van de Nederlandse maatschappij, die zich op het regelmatig vervaardigen van speelfilms toelegt, moest hij zich wel erg op de vlakte houden. Laten we het maar beschouwen als een inleiding op het hoopvol-de-aandacht-vestigen op de voortgaande produktie van Nederlandse documentaires, ook nu Bert Haanstra overstag is gegaan. Van Hattum Hoving kreeg gelegenheid zijn met medewer king van Philips gemaakte film over magnetische krachten, die de kijkers dinsdag a.s. door de NTS voorgedraaid zullen krijgen, enigszins toe te lichten. Dr. Van Egeraat riep op min of meer gereserveerde manier op de vakantie in Denemarken door te brengen, niet om dat het een minder geschikt toeristisch doel zou zijn, maar juist om de toeloop niet te groot te maken en de charme op die manier dus niet te ondergraven. Hij was er zelf per auto „doorheenge- slenterd" en constateerde, dat niette genstaande het woord uit „Hamlet" „nothing rotten in the State of Den mark" was aan te treffen. Hij neigde van tijd tot tijd naar het sentimentele. Zó was hij gevangen door dit land, dat niet anders dan Andersen bleek te zijn. Het heerlijk avondje barst te eerst goed los, toen Sint Simon, het gesinterklaas moe, een boekje open deed over zijn ervaringen zowel met dr. Colijn (toch ware het beter geen overledenen in dit soort grapjes te betrekken) als met de jeugdigen De Quay en Romme. In ieder geval bleek wel glashelder, dat Sint het sedert het Dreestijdperk heus niet zo gemakkelijk heeft, maar het leek van de gérant van het café goed gezien om Piet (alias Donald Jones natuurlijk) de gelegenheid te bieden zijn zienswijze te stellen tegenover die van zyn werk gever. Gasten waren het echtpaar Scholten en Rita Reys. Wij hebben onze voorkeur en velen met ons, menen we te mogen aannemen. Steeds duidelijker blijkt, dat de invalster op het Songfestival een der duidelijkste persoonlijkheden in het vo cale amusementsgenre is, die de Euro pese televisie, voor zover die in het Wes ten des lands is te volgen, opleverde. Maar niet door een toevallige gast wordt deze serie gedragen, maar 6tellig door de speels-sprankelende gastheer Si mon Carmiggelt, die na in vroegere sei zoenen enige malen nu niet zo erg sterk te hebben overtuigd, ineens de goede aanpak lijkt te hebben gevonden, dood eenvoudig door zichzelf te zijn en zijn optreden ook terdege te hebben voorbe reid. Hier verraden zich zeker de vak kundige ingrepen en de strakke leiding van Wim lbo en Erik de Vries. Ze heb ben gedrieën ons een kostelijk nafeestje bezorgd. Bonn boos op Nehroe Onbegrijpelijke uitlating over Duitse hereniging (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering heeft de regering van India om opheldering verzocht over de uitlating die de Indiase minister-president Nehroe donderdag j.l. te Nieuw-Delhi heeft gedaan. Nehroe zei toen dat zover hij kon overzien niemand, maar dan ook niemand de Duitse hereniging wenst. Nehroe was nogal scherp in deze kwestie: volgens correspon- dentenberichten uit Nieuw-Delhi herhaalde hij het woord „niemand" wel drie- a viermaal en noemde hij vervolgens Amerika, Rusland, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Polen en Tsjecho-Slowakije als landen waar men de Duitse eenheid niet zou wensen. De Westduitse ambassadeur te Nieuw- Delhi heeft het afgelopen weekeinde de opdracht gekregen stappen bij de In diase regering te ondernemen. De West duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Von Scherpenberg wendde zich voorts tot de Indiase ambassadeur te Bonn over deze zaak. De Westduitse re gering acht Nehroe's uitlating „ondui delijk en moeilijk begrijpelijk", diploma tieke woorden die erop neerkomen dat Bonn bepaald boos op Nieuw-Delhi is! Een „verzoek om opheldering" is overi gens de mildste vorm van een diploma tieke stap en wordt ingediend indien er tussen twee bevriende staten wat span ning bestaat, die niet dadelijk ryp is voor een echt proces. In Bonn zegt men dat de Westduitse regering zelf staat op het zelfbeschik kingsrecht van de zeventien miljoen Oostduitsers en daarmee op de hereni ging. De voorzitter van het Curatorium „ondeelbaar Duitsland", waarin alle Bonner partyen zyn vertegenwoordigd, zond aan Nehroe een brief, waarin hij schreef: „Het Duitse volk is bereid zich in een plebisciet onder de verantwoor delijkheid van de Verenigde Naties over de vraag van de hereniging te uiten". Pesquet voorlopig op vrije voeten Robert Pesquet, de voormalige Franse afgevaardigde, die beschuldigd is van verantwoordelijkheid voor een bomont ploffing in het gebouw van de Franse Nationale Vergadering in februari 1958, is zaterdag voorlopig in vrijheid gesteld. De rechter van instructie Rene Auric heeft het besluit genomen wegens de gezondheidstoestand van Pesquet en om dat het onderzoek in de zaak van de bomontploffing „nagenoeg voltooid" is, aldus is van justitiële zijde vernomen. Pesquet is een week geleden gearres teerd nadat een getuige de politie zou hebben verteld, dat twee maanden voor de ontploffing in het gebouw van de Nationale Vergadering Pesquet de getui ge in een gesprek had gezegd, dat een bom in de Nationale Vergadering ge worpen zou moeten worden. Pesquet is kort na zijn arrestatie in hongerstaking gegaan. Miljoenenorder voor Nederlands bedrijf De N.V. „De Nederlandsche Gasmeter- fabriek George Wilson" te Den Haag zal in opdracht van Argentinië 30.000 alumi nium gasmeters vervaardigen. Deze order vertegenwoordigt een waarde van ongeveer anderhalf miljoen gulden. In deze branche bestaat een grote Inter nationale concurrentie. Schade in Fréjus: 300 miljoen gulden Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken maakte zondagavond be kend. dat tot dusver in het gebied van Fréjus de lichamen van 323 slachtoffers van de doorbraak van de stuwdam bij Malpasset zyn geborgen. De grote watermassa's, die het dal van Fréjus teisterden, hebben een aan tal Duitse landmijnen blootgelegd waar door een nieuw gevaar is ontstaan. In de omgeving van de vroegere dam zyn stukken terrein afgezet wegens de mijnen. De weg- en spoorverbindingen, die door de ramp van Fréjus werden verbroken, zullen voor Kerstmis weer normaal zijn. Door de watermassa's is zestien kilo meter spoorbaan vernield. In de loop van de zaterdagavond en -nacht spoelden verscheidene slachtof fers langs de zeekust aan. Zelfs op het 70 km verder gelegen strand van Nice vond men een slachtoffer uit Fréjus terug. De burgemeester van Fréjus schat, dat in de zeven minuten van de eigenlijke damdoorbraak voor 300 miljoen gulden materiële schade is aangericht. Honderd huizen waaronder een gehele straat zijn volledig weggevaagd en ruim 700 zijn zwaar beschadigd. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, dat giften ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Zuid-Frankrijk gestort kunnen worden op zyn gironummer 22000 (op girostrookje vermelden Ramp Zuid- Frankrijk). De gestorte gelden zullen worden overgedragen aan het Franse Roode Kruis. Advertentie Onverwachte aanval op Y.S. mogelijk' Senator bepleit akkoord tegen verrassingsoverval De militaire positie van de Verenigde Staten is in de korte tijdspanne van 15 jaar dermate veranderd, dat het land nu kwetsbaar is by een rechtstreekse en verwoestende aanval. De mogelijkheid van een onverhoedse Russische aanval op de V.S. kan niet uitgesloten worden zolang de Amerikaanse vergeldings kracht. hoofdzakelijk bestaande uit de bemande bommenwerpers op vaste en onverborgen bases, uiterst kwetsbaar blijft bij een aanval met raketten, aldus een rapport van de John Hopkins Universiteit, dat bij de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen is ingediend en waarom de commissie had verzocht. De Amerikaanse Senator Humphrey, die zich 2 jaar gespecialiseerd heeft in ontwapeningskwesties, heeft in een rede aan de universiteit van Yale verklaard, dat de Verenigde Staten een ontwape- mngsplan zouden moeten voorstellen, dat voorziet in vermindering van en controle op lange-afstands projectielen en -bommenwerpers, beëindiging van de produktie van kernwapens en het tot stand komen van een multi-nationaal akkoord op wereldniveau om verrassings aanvallen te voorkomen. Volgens hem zou een akkoord over de middelen om een verrassingsaanval te voorkomen tot resultaat moeten hebben: een eventuele terugtrekking van troepen, de vestiging van gedemilitariseerde zones en de vestiging van een internationale politiemacht van de V.N. Tenslotte zei de Senator, dat, hoe vreemd het thans ook moge klinken, de V.S. en de Sovjet-Unie op zekere dag misschien zouden kunnen samenwerken om deelneming van communistisch- China aan een ontwapeningsovereen komst te verkrijgen. Binnenkort explosie van Franse atoombom In Algerije heerst algemeen de over tuiging dat de Franse atoombom ge reed is en dat de eerste proefneming op elk tijdstip tussen nu en 15 maart 1960, wanneer de Sovjetrussische premier en partyleider Kroesjtsjef Frankryk zal bezoeken, kan plaats vinden. In Algiers werd zaterdagavond van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat alle grote installaties voor de In de woestijn de Sahara teweeg te brengen ontploffing gereed zijn en dat het vast stellen van de datum der explosie thans een „technische en politieke beslissing" is. De ontploffing zal bovengronds te weeg worden gebracht. Niet bekend is echter of de bom uit een vliegtuig zal worden geworpen of op de top van een toren tot ontploffing zal worden ge bracht. Dutch Swing College heeft een nieuwe bezetting De Dutch Swing College heeft een gedeeltelijk nieuwe bezetting gekregen. De leider van het orkest, de pianist Joop Schner. heeft de dirigeerstaf overgedra gen aan Peter Schilperoort, een hande ling, die in september 1955 in omgekeer de richting is gebeurd. Behalve Joop Schrier, die in de klassieke muziek zal gaan werken, verlaten nu nog twee leden de band trompettist Wybe Buma, die een eigen orkest heeft gevormd en klarinet tist Dim Kesber, die in januari aanstaan de zyn studie in de chemie zal hebben voltooid. Trombonist Wim Kolsteeg had reeds eerder het orkest verlaten. De nieuwe samenstelling van de Dutch Swing College is nu Peter Schilperoort, klarinet, bariton-sax en piano, Oscar Klein, cornet, gitaar, Jan Morks, klari net en drums, Dick Kaart, trombone, Arie Ligthart, banjo en gitaar, Bob van Oven, bas en Martin Beenen, drums. K.L.M. heeft proces verloren 350.000 dollar schadevergoeding (Van onze Amerikaame correspondent) De KLM heeft te Washington een proces verloren tegen een weduwe en haar dochters, die een grote schadevergoeding eisten om dat hun echtgenoot en vader vijf jaar geleden bij het ongeluk te Shannon om het leven gekomen was. De jury kende een som toe van 350.000 dollar, de grootste schadevergoeding ooit toegewezen in het districtshof van Amerika's hoofdstad. Naar verluidt had de KLM voor 100.000 dollar tot een schikking kunnen komen, doch de Nederlandse maat schappij was van mening, dat dit proces gewonnen kon worden. In Amerika zijn eisen tot schadevergoeding schering en inslag o.m. omdat de eisers geen finan cieel risico lopen, wanneer zy een proces verliezen. Indien men een advocaat vindt, die bereid is de zaak aan te pak ken, kan men zonder bezwaar gaan pro cederen. Sleept de advocaat er iets uit, dan krijgt hij daarvan een percentage waar men het van tevoren over eens moet worden; verliest men dan behoeft men de advocaat niet te betalen. De pleitbezorgers voor mevrouw Tul- Ier, de weduwe die de KLM het proces heeft aangedaan, hebben betoogd, dat de maatschappij zich schuldig zou hebben gemaakt aan onachtzaamheid, o.m. omdat de radio-telegrafist zijn stoelriem niet had vastgemaakt. Daar door zou hij van zyn stoel zyn gegle den en zou hij niet tijdig een SOS- signaal hebben gegeven. Advocaten van de KLM hebben de ten lasteleg- ging ontkend. In Nederland kent men geen jury rechtspraak en vele Nederlandse juris ten zouden in een geval als dit vrezen dat het sentiment van de juryleden wei eens sterker zou kunnen werken dan hun technisch en juridisch begrip van de zaak. Benoemingen buitenlandse ec. betrekkingen Met ingang van 1 december jJ. is be noemd tot plv. directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkin gen de heer J. H. W. Hoogwater. Tot die datum bekleedde deze de functie van directeur integratie, als hoedanig hij zal blijven optreden. De heer Hoogwater volgt in zijn nieuwe functie mr. C. A. baron Bentinck op, die per 15 november j.l. de ambtelyke dienst verliet. Met ingang van 1 december j.l. is voorts benoemd tot directeur bilaterale samenwerking, de heer K. A. Kalshoven, totnutoe plv. hoofd van de directie integratie. De heer Kalshoven volgt hier mede de heer E. J. baron Lewe van Aduard op, die wederom naar de buiten landse diienst is overgegaan. Eveneens met ingang van 1 December JJ. is be noemd tot opvolger van mr. C. A. baron Bentinck als directeur multilaterale samenwerking mr. A. F. K. Hartogh, ambtenaar van de buitenlandse dienst, die voor het vervullen van deze functie bij het ministerie van Economische Zaken wordt gedetacheerd. Tot 1 decem ber was mr. Hartogh ambassaderaad by de gecombineerde Nederlandse vertegen woordiging bij NATO en OEES te Parijs. Minister Swart benoemd tot G.G. van Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van Justi tie, Charles Swart, is benoemd tot gou verneur-generaal van de Unie als opvol ger van dr. Ernest Jansen, die op 25 no vember j.l. in de ouderdom van 78 jaar aan leukemie was overleden. De nieuwe gouverneur-generaal, even als zyn voorganger lid van de Nationale (regerings) party en een voormalige ju rist, is ook acteur in Hollywood, journa list, boer, lector en onderwijzer geweest. Hy is fel anti-communistisch. Tijdens de ziekte van wijlen premier Strydom werd hij in 1958 tot vice-premier benoemd. Op 20-jarige leeftijd nam Swart deel aan een mislukte opstandige actie tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de eerste wereldoorlog. Voor dit feit zat hij enige dagen gevangen. Tijdens zyn verblyf in Hollywood trad Swart in verscheidene films op als figu rant, o.a. in een rolprent met Boris Kar- loff. Zyn enige grote rol was die van sheriff in een „Western". BINNENLAND Te Amsterdam zijn drie Amsterdam mers gearresteerd! die ervan worden ver dacht in de afgelopen vijf maanden balen cacao- en koffiebonen en suiker te heb ben gestolen voor een waarde van circa f. 40.000. Voorts werd een man terzake van heling van deze goederen aangehou den. De balen werden voornamelijk gesto len van binnenschepen en dekschuiten, maar ook van steigers en uit auto's. De heer K. R. van Staal te Heem stede. directeur van het uitgevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruygrok NV te Haarlem en vice-voorzitter van de Ned. Ver. van ex-polltieke gevangenen uit de bezettingstijd, die zaterdag zijn 70-ste verjaardag vierde. 16 by bevordering be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De ambassadeur van Venezuela in Nederland dr. Julio A. de Rosa Is giste ren met zijn echtgenote aangekomen In Caracas. Hij zal zijn regering inlichten over de kwestie van de Cubaanse piloten, die op Curasao anti-Venezolaanse pam fletten uit een vliegtuig hebben geworpen. De Vereniging tot Behartiging van de Belangen der Christelijke Scholen voor MULO in Nederland zal op 22 en 23 de cember haar algemene vergadering houden in Musis Sacrum te Arnhem. De „Seashell", het ln Schiedam ge bouwde verplaatsbare olieboorplatform, ls behouden ln de Perzische Golf aangeko men. Getrokken door twee Nederlandse sleepboten heeft het platform de afstand van Schiedam naar de rede van Doha ln de Perzische Golf. een afstand van 6400 zeemyien. afgelegd ln 75 dagen. BUITENLAND Leden vane en geheim genootschap hebben zatedag ln het Maiakkaanse dorp Bldor zuur geworpen naar een bus vakan tiegangers, waardoor drie mensen blind werden en 17 brandwonden op liepen. De politie ls een onderzoek op grote 6chaal begonnen. Het opperste tribunaal in Peking heeft 7972 contra-revolutionairen en an dere gevangenen vrygelaten ..die bewezen dat zij hun leven gebeterd hebben". Het Volksdagblad ln Peking publiceerde een aantal namen van de vrijgelatenen, o.a. van party- en politiefunctionarissen van het voormalige regime van Tsjlang Kai- sjek en van een dief en een smokkelaar. Volgens het blad hadden degenen die vrij gelaten werden, hun leven gebeterd on der invloed van de politiek van het com munistische bewind waarbij Ideologische opvoeding gecombineerd wordt met het verrichten van arbeid. De Franse politie ls op zoek naar Iemand die zaterdagavond ln het berg dorpje Villard-sur-Oege in de Franse Al pen drie mensen heeft gedood. Nadat om. wonenden schoten en gillen hadden ge hoord, vonden zy in het huis van het ge zin Mollet twee ïyken, nameiyk dat van de 53-Jarige loco-burgemees ter René Mol let en dat van zyn 84-Jarige moeder en bulten het huis dat van de 48-Jarige me vrouw Hotelier, een zuster van de loco burgemeester. In uniform geklede Costarlcaanse militairen hebben, volgens een medede ling van de minister van Buitenlandse Zaken van Nicaragua, een aanval gedaan op een dorp in het grensgebied tussen belde landen. Zy waren teruggeslagen door eenheden van de nationale garde van Nicaragua en trokken zich terug op Co6- taricaans gebied. Nicaragua heeft tegen deze inval een protest Ingediend en scha devergoeding geëist. Dit is de derde keer in dit jaar dat Nicaragua melding heeft gemaakt van mislukte Invallen op zijn grondgebied door het zuldeiyke buurland. Volgens de „New York Times" heb ben de Verenigde Staten besloten een ge vechtsgroep van het Amerikaanse leger op IJsland die 1300 man omvat, terug te trekken. Br zouden 4000 militairen over blijven, meest luchtmachtpersoneel dat verbonden ls aan een luchtbasis. Over de redenen tot dit besluit kon geen zeker heid worden verkregen maar het blad ver nam. dat twee belangrijke factoren waren dat het leger personeel weinig te doen heeft en de verhouding tussen dit perso neel en de IJslanders niet zo goed ls. De Franse eerste minister, Debré, heeft zaterdag te Hassi-Messaoud op sym. bollsche wijze de toevoer van de Sahara- olie naar de buitenwereld geopend. Hier mee ls de olieleldlng naar de Middelland- se-Zeekust te Bugie officieel opengesteld. De bul6lelding werd de vorige maand ln werking gesteld. Frankryk verwacht tegen 1963 zichzelf te kunnen voorzien van olie. De Sahara zou dan 29 miljoen ton van de naar schatting 32 miljoen ton olie die Frankrijk nodig heeft leveren. In Zweden heeft men te ïydien van zware sneeuwval. Tengevolge van het slechte weer vordert net rulmlngswerk slechts langzaam. De hulp van militairen is ingeroepen om gestrande automobilis ten te helpen. Tussen Brömsebro en Lam- ra in Zuid-Zweden zyn sinds zaterdag ruim honderd auto's met hun inzittenden geïsoleerd. In vrywel geheel Denemarken sneewt het ook. waardoor het weg. spoorverkeer in ernstige mate wordt hinderd. ge- Te Leopoldsdorf, in de omgeving van Wenen, zyn de geraamten aangetroffen van verscheidene soldaten van het Duitse leger uit de tweede wereldoorlog. Een door de politie Ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat de soldaten door Sovjet russische militairen zyn doodgeschoten en onmiddeliyk daarna ter plaatse be graven. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zaterdag met algemene stemmen besloten. Frans Togoland op 27 april 1960 anafhankeiykheld te verlenen en Italiaans Som al Hand op 1 Juli 1960. Het lid van de balie van Lissabon Manuel Sertorio. die enkele dagen geleden eolitiek asiel ln het gezantschap van ruguay te Lissabon heeft gevraagd, ls per vliegtuig naar Montevideo vertrokken, nadat de Portugese autoriteiten hem een uitreisvisum, dat Sertorio had aange vraagd, hadden verstrekt. In het centrum van de Mexicaanse stad Puebla is zaterdag een vliegtuig met acht man aan boord neergestort. Op een huis dat in brand vloog. Zeven Inzitten' den van het vliegtuig vonden de dood. De boordwerktuigkundige wist zyn leven te redden door zich snel in dekens te wlkk-e len waardoor de schok werd gebroken. Hy slaagde erin op tijd naar buiten te ko men. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte miiz. 20.15 Waarom elgeniyk?, toespraak. 20.20 De Pastorie van Hinton, hoorspel. 21.10 Radio Phllharm. ork. en trompet .21.30 Vocaal ens 22.00 Parlemen tair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pro menade ork. en koor. 23.40 Het Evangelie ln Esperanto, lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.S.P.: Algerye: van foltering tot onderhandeling, door dr. K. Strijd. 18.25 Theaterork. 18.50 Open baar kunstbezit, lezing. 19.00 Mexico, muz. praatje. 19.30 Inleiding tot muz. begrip. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.50 Knipperlicht, irogr. voor de weggebruikers. 23.20 Gram. 3.53—24.00 Nws. Advertentie Zit gy allen week'iyks te broeien, Uw poolformulier te verknoeien? Zet de volgende keer 'n Fles „TIP" naast u neer. Dan hebt u gewis vyftien goelen. n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. G. D.t Eindhoven ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz, A'dam Soebandrio tracht Menzies over te halen De Indonesische regeringsleiders heb ben zaterdag de Australische premier Menzies, die een bezoek aan Indonesië brengt, meegedeeld, dat het in het be lang van Australië zou zyn, de Indone- sche aanspraak op Ned. Nieuw-Guinea te steunen. In elk geval zou Australië in deze kwestie passief moeten blyven. Dit is meegedeeld door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soe bandrio na een bespreking van ander half uur met Menzies. By deze bespre king was ook de Indonesische premier, Djoeanda, aanwezig. De besprekingen worden vandaag voortgezet in tegenwoordigheid van pre sident Soekarno. Volgens Soebandrio is de Australische vrees gegrond op het feit, dat Nieuw- Guinea in de laatste wereldoorlog de springplank was van een aanval op Australië. Soebandrio voegde eraan toe, niet te geloven, dat dit ook in een toe komstige oorlog het geval zou zijn. President Soekarno heeft gisteren, na een gesprek van bijna een uur met de premier van Australië, Robert Menzies, verklaard „Wij hopen dat de heer Menzies nu onze visie op West-Nieuw-Guinea be srÜPt- Ik heb gesteld dat wy niet van plan zijn het geschil om West-Irian op te los sen door kracht. Wij zullen slechts vreedzame middelen gebruiken". Soekarno voegde hieraan toe: Wij zyn naburen en willen samenwer ken met Australië, de enige hindernis in de gehele kwestie-West-Irian". MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Theater". „JB." 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Prijsuitreiking Vebo. 7.30 uur nam. Wassenaar: Kasteel Oud Wasse naar. Jaarvergadering „Oud Wassenaar". 8 uur nam. DINSDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Theater". „J.B." 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert „Sempre Crescendo". 8.30 uur nam. Wassenaar: Café Beyersbergen. Jaarvergadering IJsvereniging. 8 uur nam. WOENSDAG Academisch Ziekenhuis: Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Jaarlijkse ledenvergadering en Dia's over Joego-Slavië. 2.30 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Montgomerystraat. Eerste paal geref. kerk. 2.30 uur nam. Wassenaar: Flatgebouw „De Burcht" Vergadering V.VD. Mr. H. van Rlel spreekt over Nederlands buitenlands beleid in heden en verleden. 8.15 uur nam. DONDERDAG Casino-theaterK. en O. „God heeft de mensen nodig". 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13): C.H. Unie. Nabeschouwing gemeentebegroting. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" zingt Handels „The Messiah". 8 uur nam. VRIJDAG. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. M. J. Bealing over Australië. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. kapelaan Stoellnga. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Inst, van Register- ingenleurs. Lezing mevr. ir. F. de Boer v. d. Hoek over de geschiedenis en pro duktie van glas. 8 uur nam. Middelstegracht 91. Opening B.B.-cen trum. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondmaalsviering. 7.30 uur nam. Volkshuls: Voorlichting voor Kerstver siering „Leidse Jeugd Actie". 7.30 uur nam. ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal) Feestavond Speeltuinver. „Rondom de Watertoren". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Bybelstu- dle 10—11 uur voorm. 11 uur, prediker ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering chr. Tambour- en pyperkorps „Kunst en Ge noegen". 7.30 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn". „Het onbekende eiland". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Glltay en Rein Dool. (tot 12 december) Ryksmuseuro Geologie en Mineralogie d Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2 4 Zon en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari) VOOR DINSDAG 8 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. <L Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Wateret. 9.40 Schoolradio. 10.00 Hoogmis. 11.20 Gram. 11.50 Vol- aan vooruit, lezing. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Mez- zo-sopr. en bariton. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zleken- lof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Ryksdelen Overzee: De Nederlands-Australische samenwer king inzake Nleuw-Gulnea, d. mr. dr. H. Roethof. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. praatje. 18.30 Radlo-Volksunlversltelt: Kllmaatwlsselingen op aarde in verband met de ystljden, door prof. dr. G. L. Smit Slbinga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Carmen, opera. 21.05 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 21.25 Gram. 21.50 In het begin 6chlep God hemel en aarde, lezing. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gy altyd by U heb ben. praatje. 22.50 Carmen, opera (verv.) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob. Tweede le zing. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb. rubr. De agrarlsch-soclale voorlichting III. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Van alle breedte graden, lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateursprogr. AVRO: lé.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Gram, 19.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok, propa- ganda-actle .20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Muz. praatje. 22.30 Nws. en beurs ber. v. New York. 22.40 Muz. praatje verv. 23.55—24.00 TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. curiositeiten. 20.45 Zang en dans uit Rusland. 21.0022.45 Speelfilm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Intermezzo. 15.00 Schoolradio. 16.00 Rug- by-voetbal. 16.50 Gram. 17.00 Hoorspel. 17.30 Gram. 17.45 Praatje. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. en solist. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 At Home and abroad. 22.45 Gevar. muz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en orgelconc. 13.00 Zang en plano. 13.30 "Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Orgelspel, verz. progr. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en ge var. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.). 0.551.00 Nws. Nordwestdentscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Gevar. muz. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.15 Planoreci tal. 12.30 Weerber. 12.35 Pianorecital verv. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.16 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Muz. uit Joegoslavië. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Folkloristisch progr. 19.40 Gram. 19.50 Praatje. 20.00 Gram. 20.30 ld. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Tennls-chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Discografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Lido: „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Opstand der sexen". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Llebe. Tanz und 1000 Schlager". Luxor: „De marteling van de nacht". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Mam'zelle striptease". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Opmars naar de galg". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Bjj geen gehoor bU Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2 ~l I s sis I" Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg ParUs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Mtlnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJaccio Madrid Lissabon onhewolikt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt sneeuw sneeuw zwaar bew. geh. bew. regen onbewolkt onbewolkt regen regen geh. bew. regen motsneeuiw geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist onbewolkt zwaar bew. half bew. regen motregen licht bew. 10 6 1 0 ozo 12 8 2 0 4 7 0 0 5 12 -15 0.1 11-5-6 0.2 6-4-5 1 18 0 -1 5 4 7 10 6 2-20 7 9 3 0.6 6 11 8 0.3 6 6-20 4 14 6 1 7 -4 -7 0.2 2 3-00 2 -1 nno 2 w.stil nno 1 zo 4 w 5 ozo 6 wstil ono 2 zo 10 -4 -4 0 4-3 0 8-3 0 5 1 0.4 -3 -5 0 18 12 7 13 4 0 15 3 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2