Een felle hotelbrand in Amsterdam eiste de levens van vier mensen RUÏNE SOCIËTEIT MINERVA WEERBERICHT Rode schrijver voor de tweede maal gevlucht. Pand werd prooi van de vlammen VORST! Communistische beloften jegens Kasten natuurlijk geschonden PRESIDENT EISENHOWER IN ITALIË EN IN TURKIJE Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 DECEMBER 1959 No. 29918 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van DIshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.30 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vrouwen langs regenpijp in veiligheid (Van onze Amsterdamse correspondent) Drie jonge vrouwen en een Amerikaans militair hebben vannacht de dood gevonden bij een felle brand» die vier verdiepingen van het Amsterdams hotelletje „De Lelie" in de as heeft gelegd. Het vermoeden bestaat dat de brand is veroorzaakt door de inhoud van asbakken» die geleegd waren in een op de eerste verdieping in de hoek van het conversatiezaaltje staande prullenbak. De hotelgasten van de derde etage zijn blijkbaar door vuur en rook verrast. Hun verkoolde lichamen werden op bed aangetroffen. Deze slachtoffers zijn de meisjes Betty Herfst (19), Lies Lappee (21) en Elly Beumkes (22). De naam van de Amerikaanse militair, die met verlof uit Freiburg was gekomen, was de politie nog niet bekend. Zijn leeftijd is ongeveer 21 jaar. De stoffelijke overschotten zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Het hotel met zijn fraaie klokgevel is vrijwel geheel uitgebrand. De vierde etage werd niet bewoond. De benedenverdieping, welke als café was ingericht, liep ernstige schade op. r"? Vader riep „spring Om twaalf minuten over half vijf vannacht werd de Amsterdamse brand weer gealarmeerd voor een kleine brand in bovengenoemd hotel aan de Lelie gracht 60, nabij de Prinsengracht. Aan vankelijk rukten twee motorspuiten en een ladderwagen uit, maar tien minuten later moest het sein „middel-brand" worden gegeven. Om vijf uur waren elf brandweerauto's aanwezig, terwijl 70 Nieuw handvest van Cospar van kracht De op wetenschappelijk terrein wer kende Commissie voor Ruimite-onderzoek Cospar (Committee on Space Research) heeft een nieuw handvest gekregen door de telegrafische goedkeuring van het ontwerp door de acht leden van het dagelijks bestuur van de Internationale Raad van Wetenschappelijke Unies, aldus deelde de voorzitter van Cospar prof. dr. H. C. v. d. Hulst uit Leiden mede. De Cospar werd opgericht in oktober 1958. In maart 1959 werd beslo ten de samenstelling te herzien daar de Sovjet-Unie met een te zwakke vertegen woordiging niet aan de werkzaamheden bleek te willen deelnemen. Voortaan zal het besturend lichaam van Cospar be staan uit negen vertegenwoordigers van de aangesloten wetenschappelijke unies en een „bureau" van zeven personen, te weten een president, een vice-president uit de USA en twee leden uit een door hem opgestelde lijst gekozen, en een vice-president uit de USSR en twee leden uit een door hem opgestelde lijst gekozen. Deze verkiezingen zullen plaats hebben op de eerste vergadering van Cospar ondier het nieuwe handvest op 8 en 9 januari a.s. te Nice. Ambassadeur in Tokio Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer N. A. J. de Voogd, thans chef der directie buitenlandse dienst van het ministerie van Buiten landse Zaken, tot Nederlands ambassa deur te Tokio. Het afgelopen weekeinde heeft de kou hoven Oost-Europa zich voortdurend naar het westen uitgebreid. Naast deze uitbreiding nam de vorst in Polen en Rusland verder in hevigheid toe. In het noorden van Duitsland heeft het 5 tot 10 graden gevroren. De voorste begrenzing van de koude lucht bereikte vanochtend het noordoosten van Ne derland. Verwacht wordt, dat de vorst zich verder over het land zal uitbrei den, waarbij het de komende nacht in het noordoosten van het land onge- zeer 5 graden zal vinezen, terwijl mor gen overdag de temperatuur niet boven het vriespunt zal komen. Vermoedelijk zal de kou de komende 30 uur niet het zuiden en zuidwesten van het land kunnen bereiken. Dit laatste hangt samen met de aanwezigheid van een diepe depressie nabij de ingang van het Kanaal. Deze stuurt naar Frank rijk en Engeland zachte lucht, waarin het kwik zich 5 tot 10 graden boven het vriespunt bevindt. De depressie breidt zijn invloed nog wat in oostelijke richting uit. In verband daarmee neemt later de kans op neerslag toe. Er blijft veel wind uit richtingen tus sen oost en zuidoost. Aan de vorsfgrens De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met later kans op enige neerslag. Krachtige tot harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. Ten noorden van de grote rivieren temperaturen van nul tot min 5 graden. Ten zuiden van de grote rivieren tem peraturen van min één tot plus vier graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 december Zon op: 8.34 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 14 40 uur; onder; 1.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.48 en 22.23 uur. Laagwater te 5.13 en 17.42 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's brandwachten met twaalf stralen het vuur aanvielen, dat woedde in het hart van het 20 meter diepe pand. De drij vende motorspuit „Jan van der Heyden", die later arriveerde, heeft niet meer be hoeven dienst te doen. Hotelhouder W. H. Zaagsveld, die met zijn gezin op de eerste verdieping woonde en eerst om 4 uur naar bed was gegaan, zei omstreeks half vijf wakker te zijn geworden van het ge roep „brand, brand". Het alarm kwam van de tweede verdieping. De heer Zaagsveld en zijn vrouw wisten de trap naar beneden te bereiken. De toe gang naar zijn 13-jarige dochtertje, dat elders op de eerste etage sliep, zag hij versperd door het vuur, dat met grote snelheid door de gangen en portaaltjes van het zeer oude grach tenhuis joeg. Het kind wist echter de voorzijde van het huis te bereiken en tenslotte vallen. Zij werd, nadat de vader „spring!" had geroepen, opge vangen door in allerijl toegeschoten omwonenden. Nog juist ontsnapt Op de tweede etage verbleef het 22- jarige kamermeisje Edith Scholte. Zij had gisteravond bezoek gekregen van haar vriendin, de 27-jarige Alice Jans sen. Het was zo laat geworden, dat de laatste besloot te blijven slapen. Beide meisjes werden gewekt door een ver stikkende rook. Zij waren het, die „brand" riepen en de eigenaar wekten. Het trappenhuis stond toen reeds in lichterlaaie en de meisjes zagen zich gedwongen een uitweg te zoeken via de achterzijde van het huis. Deze achter zijde staat in een zeer smal steegje. Edith en Alice klommen uit het raam en wisten via een regenpijp de venster bank van een raam op de eerste verdie ping te bereiken. Vandaar sprongen zy over het ruim 1 meter brede steegje op een platje van een aan de Prinsengracht staande school. Via een naast deze school gelegen huis konden zij toen de straat bereiken. Om precies een minuut voor zessen vanmorgen kon commandant A. A. Stekelenburg, het sein „brand meester" geven. Tal van autoriteiten, onder wie de officier van Justitie en de hoofd commissaris waren op het terrein van de brand aanwezig. Omdat de brand haard zich midden in het diepe pand bevond, was aan de Leliegracht zelf weinig te zien. Het aantal toeschou wers was dan ook gering. Vader overleden na twist met zoon Uit de sectie, die de gerechtelijk ge neeskundige dr. J. Zeldenrust heeft verricht op het stoffelijk overschot van een na een huiselijke twist met zijn zoon omgekomen 70-jarige heer in de Rustenburgerstraat te Amsterdam- Zuid, is vast komen te staan, dat deze is overleden aan een hartverlamming. De vader woonde alleen met een gees telijk onvolwaardige 37-jarige zoon. Deze heeft zijn vader na een ruzie met een bezem op hert hoofd geslagen. Een doch ter trof het stoffelijk overschot later aan. De zoon heeft op het politiebureau vastgezeten, totdat dr. Zeldenrust had geconstateerd, dat de vader niet was overleden tengevolge van de lichte hoofdwond, doch dat zijn hart het had begeven, vermoedelijk door een te grote opwinding. De man was al geruime tijd hartpatiënt. VERLMmRÜfGEN Haarlemmerstraat 207 Alle moderne modellen. HD.Z. - Constant - Love Uonfop dr^tTrbank ot'ÏÏh'iich Op het graveren kan gewacht worden. Indrukwekkende ontvangst in Ankara, ivaar een half miljoen mensen op de been was De Turken hebben zondag president Eisenhower een groots welkom bereid bij zijn aankomst te Ankara, de tweede hoofdstad die hij aan deed op zijn rondreis door elf landen in Europa, Azië en Afrika. Er waren naar schatting een half miljoen mensen op de been, toen het Amerikaanse staatshoofd vergezeld van zijn Turkse ambtgenoot Celal Bayar zijn intocht hield. Rechtopstaand in de open auto, die eigendom is geweest van de in 1938 overleden Kemal Ataturk, de grondvester van het moderne Turkije, nam de president de hulde in ontvangst van de dichte menigte die hem toejuichte en met vlaggetjes zwaaide. Eisenhower noemde zelf de ontvangst de meest overweldigende, die hem ooit in een stad van deze grootte ten deel was gevallen. Pracht en praal bij bezoek aan Vaticaan Geen vrijheid maar verbanningsoord (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeinde is de Oostduitse schrijver Herbert Kas ten voor de tweede keer in vier weken tijd van communistisch Oost-Duitsland naar West-Berlijn gevlucht! Ditmaal denkt hij er niet over om als op 9 november j.l. nog Nu het grootste gevaar voor in wendige instortingen is geweken, hebben de studenten weer zeggen schap gekregen in hun Sociëteit „Minerva"Onmiddellijk is men gisteren begonnen met orde in de chaos te scheppen. Hoe groot die chaos is, tonen wij U elders in dit blad in een serie foto's. Hierboven een opname in de grote conversatie zaal. genomen uit de koek bij de haard. Op de voorgrond de lees tafel, half verscholen onder de uit lopers van de enorme hoeveelheid puin. welke meegesleurd werd door de door het gehele gebouw ge slagen topgevel. Op deze tafel ligt onder meer een deel van de kroon lijst van de bibliotheekkast. waarop eens de trotse woorden prijkten ..Zo staat het Corps in al zijn hon derd jaren voor U open"De kroon aan het plafond heeft zo als de foto toont de ramp vrijwel onbeschadigd overleefd. (Foto Lotdeoh Dagblad) eens naar het communistische ..pa radijs" terug te keren. Kasten is inmiddels in de Bondsrepubliek per vliegtuig aangekomen. Herbert Kasten, afkomstig uit het Oostzee- stadje Stralsund, raakte enige tijd geleden bij de communistische functionarissen in ongenade door de publikatie van zijn voorlaatste roman „Karsten Sarnow". Men eiste van hem dat hij dit boek zou herroepen hetgeen hij pertinent weigerde. Kasten, al tien jaar lid van de Oost duitse communistische party de S.E.D. en die doorging voor een aanhanger bij uitstek van het „socialistische realisme" in de literatuur, ging daarop als haven arbeider in de Oostzeehaven Rostock werken, teneinde het dagelijkse leven van de gemiddelde Oostduitse arbeider in al zyn geledingen en naar waarheid te leren kennen. Daarop schreef hij een nieuwe roman, over het leven der haven arbeiders, een roman die de communis tische literaire bedillers niet accepteer den. Eerst zou en moest Kasten zijn vorige roman herroepen, eerst zou en moest hij „berouw tonen". Op 31 oktober trok Kasten de conse quenties van zyn literaire paria-bestaan in Oost-Duitsland en vluchtte naar een vriend in West-Berlijn. Tien dagen later stuurde de S.E.D. zijn vrouw en zyn als zeer trouw aan de partij bekend staande dochter achter hem aan. Er kwam een gesprek in een Westberlljns café tot stand en Kasten ging op 9 november terug naar Oost- Berlyn. Men had hem beloofd, zo vertelde hy het afgelopen weekeinde over die te rugtocht, dat hy naar Stralsund mocht terugkeren en dat hy vrij mocht schryven. In plaats daarvan schon den de communistische functionaris sen hun beloften, gaven Kasten een voorlopig persoonsbewys, waarmee hij niet meer normaal door de politie controle Oost-Duitsland zou kunnen verlaten, en sloten hem op in een schryverstehuis buiten Berlyn. Dreigende vergadering Uit dit verbanningsoord wist Kasten opnieuw te ontsnappen hoewel hy, zo als hij heeft meegedeeld, onder strenge bewaking stond. Men had hem in het vooruitzicht gesteld, aldus Kasten, dat de S.E.D. deze week een speciale verga dering aan hem zou wijden, waarop zijn handelwijze scherp veroordeeld zou wor- den. Dat zou betekenen dat men Kasten óf voor lange tyd gevangen zou zetten óf zou verbannen uit de literatuur in een zo eenvoudig mogelijk beroep, waarin hij geen kwaad zou kunnen doen voor de partij en waardoor hij gemakkelijk ge- controleerd zou kunnen worden. Van de belofte van party-functionarissen, dat hy bij terugkeer op 9 november op ieder gewenst ogenblik naar West-Berlijn zou kunnen gaan, is uiteraard niets terecht gekomen. Turken uit alle delen van het land voerde in klederdracht op straat dansen uit. Eisenhower dankte met applaus, ter- wyi zyn auto de groepen passeerde. Er waren over de straten die de stoet door reed, talryke erebogen opgericht. Voorts waren honderden Amerikaanse en Turk se vlaggen aangebracht, terwijl hier en daar reusachtige portretten van het Amerikaanse staatshoofd waren opge hangen. Cavaleristen begeleidden de stoet naar het gastenverblijf van de Turkse regering. Daar overhandigde een deputatie van de universiteit van An kara president Eisenhower de bul en de versierselen behorend by het eredocto raat in de politieke wetenschappen. Vervolgens begaf de president zich naar het paleis van het Turkse staats hoofd, waar gedurende anderhalf uur van gedachten gewisseld werd. Na een banket dat de Turkse regering ter ere van haar gast gaf, werd het overleg voortgezet. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, zei op een persconferentie dat zijn regering volledig vertrouwen heeft in Eisenhowers pogingen om tot een vermindering van de „internationale spanning te komen. Sprekend over de huidige „dooi" in de koude oorlog, zei de minister dat Turkye en zyn bondgenoten „allen van oordeel zyn, dat ontspanning zonder werkelyk ernstige waarborgen gevaarlijk is". In afwachting van een ontwapeningsakkoord zou Turkye dan ook zyn defensievoorbereidingen voort zetten en vasthouden aan zyn stand punt ten aanzien van de aanleg van bases voor raketten met middelgrote reikwydte op Turks gebied. Het Amerikaanse staatshoofd was zon dag met een Boeing-707 uit Rome ge komen, waar hy besprekingen had ge voerd met vertegenwoordigers van de Italiaanse regering. Zondagochtend had Paus Johannes hem in particuliere audiëntie ontvangen. Het bezoek aan het Vaticaan vond plaats met alle pracht en praal die ge- bruikelyk is by het bezoek van een staatshoofd. Tijdens de audiëntie, in de particuliere bibliotheek van de paus, welke een half uur duurde, uitte het hoofd van de R.-K. Kerk zyn bewonde ring voor de edelmoedigheid waarmee de Amerikaanse bevolking de vooruitgang van de meeste behoeftige volkeren be vordert door zoveel materiële steun te verlenen. Tevoren had president Eisenhower een dienst by gewoond in de (protestantse) Episcopaalse St.-Pauluskerk en in het quirinaal afscheid genomen van zyn gastheer president Gronchi. In een gemeenschappelyk communiqué over de besprekingen tussen de twee staatshoofden, dat zaterdag werd uitge geven, was gezegd, dat de twee landen het over de hoofdpunten van de Weste- lyke politiek ten aanzien van de inter nationale kwesties eens zyn. Volgens een Amerikaanse woordvoer der heeft president Eisenhower zich be reid verklaard, bij de andere Westelijke mogendheden op welwillende wyze Ita- liës wens om er op grotere schaal deel te nemen aan het overleg tussen de grote mogendheden, naar voren te brengen. Deze tweede vlucht van Kasten uit het communistische paradys Oost-Duits land betekent toch wel naar alle waar- schijnlykheid het einde van Kastens eens zo sterke sympathieën voor het communisme en voor het socialistische realisme en ook het einde van zyn ge loof in de zo geprezen trouw aan af spraken van communistische functio narissen. Kasten nam ditmaal dan ook geen risico's: hij aarzelde het af gelopen weekeinde niet in West-Ber- lyn, toen men hem aanbood om on middellijk door te reizen naar de Bondsrepubliek, waar hij wel veilig zal zijn voor verdachte smeekbeden van zijn 22-jarige dochter. Twee doden bij explosie Purmerend Tengevolge van een ontploffing in een woonhuis aan de Van Ba lenstraat te Purmerend zijn gister ochtend twee personen om het leven gekomen. Omstreeks half tien deed zich in een der woningen aan de Van Balenstraat een explosie voor die dit huis en het er naast gelegen pand nagenoeg deed in storten. Woningen in de directe omgeving werden beschadigd. Uit elk der twee zwaar beschadigde huizen wisten een volwassene en twee kinderen licht gewond naar buiten te komen, in totaal dus zes personen. Een der volwassenen, een vrouw werd naar het zieken huis gebracht, omdat zij een ge broken been had. De twee doden werden nadat red dingsploegen enige uren puin hadden geruimd in de huizen, te voorschyn ge bracht. In de ene woning vond men het stof- felyk overschot van een man, in de an dere dat van een vrouw. Een dergenen die assisteerde by de reddingswerk zaamheden liep een shock op. De slachtoffers zyn de heer J. A. Kremer (38) en mevrouw H. L. Al berts-Weyermans (41). Zy moeten op slag dood zyn geweest. Mevr. Kremer werd met een gebroken been en in wendige kneuzingen naar bet zieken huis vervoerd. De heer Alberts moest met een shock in het ziekenhuis wor den opgenomen. De kinderen Kremer (15 en 11) en de kinderen Alberts (3 cn 1), liepen geen letsel op. zy zyn ondergebracht by familieleden. Men vermoedt, dat zich een gasontploffing heeft voorgedaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1