GROTE VERWARRING ROND RADIO-UITZENDING APPEL 4 De Antilliaanse ministers zijn tevreden over gevoerd overleg De sleutelaar, de sukkelaar De vluggerd, de passeer-me-maar De man met honderd paardekrachten De vrouw die iedereen laat wachten V'^rV'W De hertog uit het spookkasteel De zanger met de grote keel U hoort van hen 't bekend geluid: met Esso bent u beter uit! MAANDAG 7 DECEMBER 1959 Ink •or Gelukkig geen brand in Rotterdam Brandweer bedolven onder telefoontjes (Van onze Rotterdamse correspondent) Nimmer tevoren zal de alarmcentrale van de Rotterdamse brandweer zo'n stroom aan telefoontjes te verwerken hebben gehad als gisteren het geval is geweest. Véle honderden keren achter een ratelde op 99, het alarmnummer, ie telefoon. Enkele keren was het voor brandmelding, maar in zeker 99 pro cent ging het om de radio-actie Appèl I,, welke actie was gekoppeld aan die van de lotenverkoop ten bate van de Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers. De oorzaak van die telefonade moet worden gezocht in het feit, dat vele Nederlanders niet goed hebben geluis terd naar uitzendingen van Radio luxemburg of die met zoveel storing hébben ontvangen, dat zij een en ander niet goed hebben kunnen horen. Het bleef niet alleen bij telefoontjes. Talrijke luisteraars, die meenden een prijs te hebben zijn naar het bureau van de heer A. M. Bergers, de organisator aan de Heemraadsingel te Rotterdam, gegaan. Een inwoner van Pijnacker wil de niet weggaan en drong de gang van het kantoor binnen. Er werd politie te hulp geroepen, die de gemoederen wist te kalmeren, maar in de loop van de middag en de avond kwamen nog steeds mensen, die ten onrechte meenden tot de gelukkige te behoren. Al eens eerder Het is niet de eerste keer, dat de heer Bergers dit heeft ondervonden. Bij een vorige actie was zijn kantoor ook al be legerd. Om de verkoop van de loten voor de actie Appèl 4 te ondersteunen, waren die miljoen krantjes uitgezet. Bij deze 80.000 kg. papier bevond zich 4 kg. met bijzondere waarde. De 144 krantjes, die bij elkaar dit gewicht hadden, gaven namelijk recht op een prijs. Daartoe wa ren 21 advertenties afwijkend van die in de normale blaadjes gemaakt. Gistermorgen van 9 tot 10 en 's mid dags van 12.15 uur tot 12.50 uur hebben de heer Bergers en Mies Bouwman de afwijkingen in de advertenties bekend gemaakt: een sigaret, die ontbrak, een woord, dat verkeerd was geschreven. Vorige week was voor deze uitzending in Brussel de opname op een band ge maakt. De heer Bergers had een kopie van deze band, welke wij hebben beluis terd. Men kan niet anders zeggen dan dat bij een normale ontvangst en even aandachtig luisteren vergissingen uitge sloten zijn. Maar daar gaat het nu juist om. Sommigen verstonden, dat er juist wel een sigaret in de advertentie moest staan, dat het woord niet verkeerd moest zijn geschreven. En dan kwam als klap op de vuurpijl het telefoonnummer dat op de achterzijde van het krantje in een advertentie stond. Op die 144 prijswin nende krantjes na was er vermeld XYZ 99.808. „Dat is het telefoonnummer, dat U niet moet draaien", heeft de heer Ber gers gezegd. Bij de prijswinnaars staat een ander, geheim nummer. Een varken Een groot aantal van hen, die ten on rechte meenden, dat zij tot de gelukkige winnaars van honderd gulden of een te levisietoestel behoorden, legden de woor den van de heer Bergers uit alsof hij had gezegd dat 99.808 hét telefoonnum mer was. De eerste drie prijswinnaars, die zich meldden, zouden een varken le vend of geslacht krijgen. Er ontstond een ware run op telefoontoestellen van enkele werkelijke prijswinnaars en even zovele, die ten onrechte dachten, dat zij het waren. En toen werd de Rotterdamse brandweer het telefoonvuur na aan de schenen gelegd. In Rotterdam bestaat namelijk het telefoonnummer 99.808 Y erlteersonge vallen Weer vele doden Zaterdagmiddag is het 8-jarige Am sterdamse meisje P. Payrable op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam onder een vrachtauto terecht gekomen en aan de gevolgen hiervan overleden. Het meisje zat op de bagagedrager van een fiets, bestuurd door het 9-jarig vriendinnetje. Toen een vrachtauto de meisjes passeerde begon de wielrydster te slingeren. Beiden kwamen te vallen met als gevolg dat het linkerachterwiel van de auto over het meisje heenreed. Bij aankomst in het Binnengasthuis, waarheen zij werd vervoerd, bleek z(j te zijn overleden. Het andere meisje, had tengevolge van de val enige verwondin gen opgelopen. De 19-jarige wielrijder H. Dingan uit Rijswijk is zaterdagmiddag te Delft het slachtoffer geworden van een verkeers ongeluk. De jongeman probeerde een voor hem rijdende fietser te passeren. Dooc nog niet opgehelderde oorzaak is de jongeman door een vrachtwagen met oplegger aangereden en zo ernstig ge wond dat hij gistermorgen vroeg in het St.-Hippolytusziekenhuis te Delft is overleden. Zaterdagavond is de 69-jarige onge huwde kleermaker M. Boesten uit Roer mond op de Spoorlaan te Roermond bij het oversteken van de rijweg door een passerende autobus gegrepen en op slag gedood. Zaterdagavond is de 16-jarige J. E. Aalten, een verpleegde van de Van Lin- denhoutstichting te Neerbosch, door een achter hem op rijdende auto aangereden en gedood. De jongen liep met een der Jeugdleiders en een vriend over de Weg- kanaaldijk. De bestuurder van de auto. komende uit Eindhoven moest, toen hij het drietal inhaalde, uitwijken voor twee uit tegenovergestelde richting ko mende wielrijders en een bromfietser, waardoor hij de jongens aanreed. Gistermorgen werd de 78-jarige, onge- Weert, de Roermondse weg over, toen hij de Rijksweg Almelo-Zwolle overstak onder de gemeente Nijverdal door een auto gegrepen en op slag gedood. Gisteravond om 6 uur staken drie jongens per rijwiel vanaf Swartbroek by Weert, de Rroermondse weg over, toen vanuit de richting Roermond een per sonenauto uit Vlodrop naderde. De eerste van de jongens kon nog net voor de auto door glippen. De tweede, de 17-jarige Stultiens, uit Weert, werd dooi de auto gegrepen en op slag gedood. De derde van de jongens kon nog net voor de auto stoppen. De 77-jarige heer H. Folkerts uit Gro ningen, die vlak voor een auto langs de Paterswoldseweg aldaar wilde over-ste- ken, werd door deze langzaam rijdende wagen gegrepen, waardoor hij een sche- delbasisfractuur opliep. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen overleden. niet, althans er is niemand onder dat nummer aangesloten. Dat was ook alle maal niet zo erg, maar als men achter die twee negens even aarzelt met het draaien van de 8, krijgt men automa tisch 99, het alarmnummer van de brandweer in de Maasstad. De directie van de PTT in Rotterdam is er aan te pas gekomen, maar ook die kon geen eind maken aan de telefonades uit het gehele land. De gehele dag, 's morgens uiteraard het hevigst, zijn de mannen van de alarmcentrale ermee bekogeld. Maar goed, dat er geen melding van een grote brand binnenkwam anders had den wij er lelijk meegezeten, werd ons van de zijde van de brandweer verze kerd. De heer Bergers vindt het allemaal sneu voor al die mensen die telefoon kosten hebben gemaakt en voor de an deren, die persoonlyk naar Rotterdam zijn gekomen. Maar zijn mening is, dat de meesten ervan dan niet goed zullen hebben geluisterd. Wij vernamen nog van een bewoner van het noordelijk stadsdeel van Rotter dam, dat ook hij herhaaldelijk was op gebeld. Hij heeft namelijk nr. 80.866. Draait men 99 808 op z'n kop dan krijgt men dit nummer. Dat hebben zeer velen gedaan, die geen gehoor kregen op 99.808. Advertentie Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onopvallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien Lord Provost van Glasgow over de a.s. Hollandweek Met het BEA-toestel uit Londen ar riveerde gistermiddag op Schiphol de Lord Provost (burgemeester) van Glas gow, de heer Myer Galpern (56), die in ons land besprekingen komt voeren over de Hollandweek, welke van 9 tot 14 mei 1960 in zijn stad wordt ge houden. De Hollandweek belooft een volledig succes te worden .aldus de Lord Provost. Zeker 25 Nederlandse instellingen zullen aan de Hollandweek deelnemen. Schil derijen van Hollandse meesters worden tentoongesteld, de Nederlandse tulpen zullen in de stad bloeien, de straten (Glasgow telt 1,1 miljoen inwoners), worden versierd ,de kinderen op school zullen onderricht krijgen over Neder land, typisch Hollandse klederdrachten zullen te zien zijn, een der Nederlandse orkesten komt naar Glasgaw om te concerteren, enz. Men hoopt de relaties zodanig te verdiepen, dat op een later tijdstip ook een Schotse week in Ne derland zal kunnen worden georgani seerd. Expositie personenauto's op de nieuwe R.A.I. (Van onze Amsterdamse redacteur) De boogvorminge dakspanten, die de grote expositiehal van het nieuwe RAI- gebouw aan het Europa-plein te Am sterdam overspannen, zijn thans alle aangebracht. De bouw van het tentoon stellingscomplex vordert snel en het RAI-bestuur verwacht dat het gebouw in de eerste maanden van 1961 in gebruik kan worden gennomen. Men overweegt thans deze opening te vieren met een feestelijke tentoontstelling van perso nenauto's. De personenautotentoonstelling in de RAI is een tweejaarlijkse gebeurtenis, die door een bedrijfsauto-expositie wordt afgewisseld. In het voorjaar van 1961 is de beurt aan de bedrijfsauto's, Omdat een tentoonstelling van personenauto's uiteraard meer aandacht trekt, zijn in het bestuur van de RAI stemmen opge gaan het nieuwe gebouw met een derge lijke expositie te openen. De komende maanden zal over dit plan worden be slist. De personenautotentoonstelling, die van 18 t/m 28 februari 1960 in de oude RAI op de agenda staat, zal echter in ieder geval doorgang vinden. Steun aan Bonaire en de Bovenwinden Zaterdagavond zyn met het KLM- vliegtuig naar New York van Schip hol vertrokken de Antilliaanse minis ter van Economische Zaken, de heer C. D. Kroon en zijn ambtgenoot van Financiën, de heer J. E. Yrausquin. Voor het vertrek werd een communi qué verstrekt: Daarin staat o.a. dat bij de besprekingen welke de ministers tij dens hun verblijf hebben gevoerd met de Nederlandse regering, o.m. het pro bleem van de ontwikkeling van de nood lijdende eilanden Bonaire en de Boven winden aan de orde gesteld is. De ministers hebben voor steunverle ning van deze eilanden met verwijzing naar art. 36 van het Statuut voor het Koninkrijk een beroep op Nederland ge daan. De Nederlandse regering heeft zich in principe bereid verklaard te bevor deren dat voor de ontwikkeling dezer eilanden financiële steun zal worden ver strekt. Het totaal bedrag dat voor de ont wikkeling van deze eilanden geraamd is .bedraagt rond f 25 miljoen Ned. crt. De plannen beogen hoofdzakelijk het toerisme naar deze eilanden te bevor deren. Het ligt in de bedoeling deze plannen binnen drie jaar te verwe zenlijken. In verband met de moeilijke begro tingspositie waarin de Ned. Antillen ver keren, is voor de jaren 1959 en 1960 aan de verlangens van de Antillen met be trekking tot de bijdrage in de defensie kosten tgemoet gekomen. De ministers hebben aangekondigd, dat binnenkort aan de Nederlandse re gering een totaal .afgerond ontwikke lingsplan voor de verbreding van de eco nomische basis van de Ned. Antillen zal v/orden voorgelegd .Hieromtrent zal in een later stadium overleg worden ge pleegd. Over een zo spoedig mogelijke asso ciatie van de Ned. Antillen met de EEG bestaat volledige overeenstemming. Verwacht mag worden dat binnenkort het overleg in EEG-verband zal worden geopend. De heren Kroon en Yrausquin zeiden „zeer tevreden te zijn over de prettige wijze waarop in de afgelopen weken de moeilijke problemen zijn behandeld". In 1960 zal met de uitwerking van de plannen begonnen worden Omtrent het voorgenomen bezoek van de Nederlandse vice-minister-president do heer H. A .Korthals aan de Ned. An tillen, kan nog worden medegedeeld, dat dit in het begin van 1960 zal plaats vinden. VIERJARIGE WINT KINDER BOEKENWEEK-WEDSTRIJD 1959 De vierjarige Stefan Tamboer uit Den Bosch is winnaar geworden van de kin derboekenweek-wedstrijd 1959. Hij kreeg een boekenbon ter waarde van f50. De opgave was een tekening in te leve ren die tijdens de kinderboekenweek 1960 als affiche voor die week kon worden gebruikt. De jury heeft voorts nog 6 tweede prijzen, 20 derde en 50 vierde pry zen bekendgemaakt. „IJzeren Vrouw" schiep carrière in de wol Het blussingswerk bij het Am- I lopen nacht vier mensen door brand sterdamse hotel waarin in de af ge- om het leven kwamen. Oorlogsvliegtuigen vormden haar nalatenschap In het jaar 1938 stierf in Sydney (Australië) een vrouw, wier loopbaan verdient opgetekend te worden. Zij heette Mabel House en zag in 1888 in de achterbuurten van Sydney het levenslicht. Toen zij geboren werd, zat haar vader wegens straatroof in de gevangenis, die hij niet meer levend zou verlaten. Haar moeder, een vrouw van twijfelachtige reputatie, stierf twee jaar na haar geboorte. Het kind werd bij een vriendin van de moeder ondergebracht, echter door de politie aan dit voogdijschap ont trokken, daar het in vuil en ongedierte dreigde te verkommeren. Zo groeide Mabel de eerste tien jaar van haar reeds toen verdonkerde leven op in een weeshuis, dat zij verliet om als dienstmeisje in betrekking te gaan en om vervolgens, op de leeftijd van 15 jaar, haar brood te verdienen in een textielfabriek. Mabel House was bui tengewoon lelijk. Ze had een knokig, hard gezicht, was lang opgeschoten en mager en bezat noch vrienden, noch vriendinnen. Misschien zijn het deze fysieke lelijkheid en het totale gemis aan menselijke warmte geweest, die Mabels belangstelling voor alles wat met financiële transacties samenhing, hebben gestimuleerd. Hoe dit ook zij. wat zij las. waren de handelsrubrieken van alle kranten, die zij maar te pakken kon krijgen. Deze brachten haar tot het besluit haar met onmenselijk harde arbeid ge- I spaarde vermogentje van f. 140.reeds op twintigjarige leeftijd in effecten te beleggen. Deze belegging wierp een aardig di- videndje af, maar Mabel bleef met haar werk in de fabriek stug doorgaan; zij hongerde en bleef huizen in haar keldergat in de achterbuurten. Maar langzamerhand ontwikkelde zich in haar een uitgesproken geldingsdrang. Toen haar vermogen tot een bedrag van f. 1000.was uitgegroeid, wist zij zich in te kopen in een kruidenierszaak. Ook hier bleek zij op het juiste paard gewed te hebben, want de zaak flo reerde buitengewoon. Toen haar part ner overleed, was zij dan ook in staat het bedrijfje voor een zacht prijsje op te kopen. De zaken bléven goed gaan, hetgeen eveneens het geval was met haar speculaties, voor welke manier van geld verdienen Mabel een al niet minder goede neus bleek te hebben. Zo kon zG zich reeds na de eerste we reldoorlog een rijke vrouw noemen, hetgeen aan haar levenswijze echter niets veranderde. De herinnering aan haar harde en arme jeugd hield voort durend de angst wakker opnieuw te zullen verarmen. Daarom ook zag zij uit naar een lucratiever bestaan, een bestaan dat zij meende te bespeuren in de wolhandel. Na 1918 ontstond in Australië een golf van hoogconjunctuur, die zich ook over de schapenfokkerij uitstrekte. Wie in deze .branche" enig kapitaal bezat, kon in staat worden geacht grote win sten te maken. Mabel zag dit in en wat lag er dus meer voor de hand dan dat zU haar geld aan dit soort lieden begon uit te lenen. Haar condities wa ren fair, maar messcherp gesteld. De rente, die zij voor haar geld vroeg, was relatief laag; daartegenover be dong zij dat wanneer de terugbetaling niet binnen een bepaalde tijdsperiode geschiedde, eentiende deel van de schapenstapel van de desbetreffende schapenfokker haar eigendom moest worden. Op deze wijze .verzamelde" Mabel duizenden schapen. Zo rijk was zij in 1937, dat het bedrag dat zij jaar lijks alleen al aan de belasting moest betalen, meer dan f. 250.000.bedroeg. Haar bezit aan schapen bestond in dat jaar uit niet minder dan 350.000 exemplaren! Zij bezat aldus de groot ste kudden ter wereld maar had geen auto en er is geen mens, die haar ooit in een taxi heeft zien stappen. Toen z(j in 1938 stierf, liet zij haar enorme vermogen geheel aan de staat na, met een bepaling, die al even on vrouwelijk was als haar hele leven was geweest. Geen penny mocht, anders dan voor militaire doeleinden, worden uitgegeven. En verder: geen cent voor welk weeshuis, welke liefdadige instel ling of voor welk familielid dan ook. Het moest nog twee jaar duren voor de Australische regeringsautoriteiten zouden inzien dat het ..slumkind" de politieke en militaire toestand in de wereld beter had beoordeeld dan zij. Dat was het moment dat de tweede wereldoorlog uitbrak. De eerste oor logsmachines, uit Mabels nalatenschap gefinancierd, rolden toen uit de fa brieken. Het liefdebewijs van een harde vrouw voor een harde wereld Prins Bernhard naar Brussel Prins Bernhard is vandaag naar Brus sel vertrokken om daar de vergadering bij te wonen van de Internationale Hip pische Federatie, waarvan h(j president is. Prins Bernhard zal donderdag as. in ons land terugkeren. Verhoging kinderbijslag Het ligt in het voornemen van de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid om, nadat het door de Twee de Kamer aanvaardde wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag, wet zal zijn geworden, de kinder- en gezinsle denbijslag krachtens de complementaire sociale voorzieningsregelingen met in gang van 5 oktober 1959 met een gelijk bedrag <2 cent per kind per dag of 12 cent per week per kind) te verhogen. Het is de bedoeling het kwartaalbedrag voor het eerst aan het einde van 1959 uit te keren. BEMESTINGSTOESTAND VAN DE TUIN Wanneer uw tuin dit jaar niet dat gene heeft geleverd wat u er redelijker wijze gezien de abnormale droogte van zou kunnen verwachten, dan kan er iets mis zijn met de bemestingstoestand. Het kan zijn dat de grond te zuur is of dat er te weinig plantenvoedende stof fen voorradig zijn. Wilt u hierover na der geïnformeerd zijn. dan kunt u de grond chemisch laten onderzoeken. Grondonderzoek geeft namelijk aan hoeveel plantenvoedende stoffen voor radig zijn in de grond. In het bemes tingsadvies dat u daaa-bij gratis wordt verstrekt wordt aangegeven welke be mesting moet worden verstrekt om een goede oogst te kunnen verwachten. Dit advies is 4—6 jaar geldig. Inlich tingen worden u gaarne verstrekt door de monsternemers van het Bedrfjfs- laboratorium voor Grond, en Gewas- onderzoek te Oosterbeek. EIERCONSUMPTIE NEEMT TOE Het ziet er naar uit. dat de eiercon- sumptie in ons land dit jaar meer dan het dubbele zal bedragen van 1953, De hoeveelheid door de handel aan detail listen afgeleverde eieren ligt dit jaar weer 20% hoger dan in 1958. Ook het gebruik van geslacht gevogel te neemt toe. In drie jaar tjjds steeg het verbruik van 0.5 kg tot 1,1 kg per hoofd (panklaar) en dit jaar zal de consump tie nog weer iets hoger liggen. Vooral als de verruiming van het aantal ver kooppunten een feit zal zijn en het gaat thans in die richting ligt een verdere consumptiestijging in het ver schiet. Geslaagde proef van de Saturnus-raketmotor Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt dat een ge slaagde proef is genomen met de eerste Amerikaanse raketmotor, die op vloei bare waterstof loopt. Deze motor, de XLR-115. zal worden gebruikt voor de grote Saturnus-raket, die naar Venus of Mars zal worden afgevuurd. De raketmotor, die als startraket van de Saturnus zal fungeren, heeft ver scheidene minuten achtereen gewerkt onder dezelfde omstandigheden als in de kosmische ruimte. Zuiveringsacties in West-Java Indonesische parachutisten worden in gebieden van West-Java neergelaten om groepen van de .Daroel Islam" te ver nietigen. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht, majoor Agoes Soeroto ver klaarde dat de leden van de .Daroel Is lam" de regeringstroepen ontweken en dat de luchtcommando's nu samen met militairen van de infanterie pogen de toeristengebieden en cultuurgronden bij Bandoeng te zuiveren. Voetgangers: achterlangs oversteken i ACHTER LAN SS OVER 'S STEKEN- Hier goed z uitkijken. Tegemoet komend verkeer ziet U met Voetgangers worden vaak aangereden, wanneer zij vóór langs een stilstaand voertuig, zoals een autobus oversteken. Uit de statistieken blijkt, dat jaarlijks plm. 30 personen op deze wijze de dood vinden, zegt de ANWB. Denkt u er om steekt NOOIT vóór- langs een uitzicht benemend object (bGv. een autobus) de rijbaan over. Dit is levensgevaariyk. Altijd achter langs enkykt om de hoek voor u oversteekt, waarschuwt de ANWB. Nog beter is het om enkele tientallen meters terug te lopen en op een plaats, waar u het verkeer van beide kanten kunt zien aankomen, over te ste-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11