Effectenbeurzen door optimisme over de conjunctuur gestimuleerd PRAAG TRACHTTE WESTDUITSE PILOTEN OVER TE HALEN.... Nieuwe records voor aandelen AUGUSTUS WAS VOOR DE VISSERIJ VRIJ GUNSTIG Poging om hen vrijwillig in Tsjecho-Slowakije te houden stuitte af op stevig verzet en de KoksscViool vierde „vredig" St- Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 december 1959 Derde blad no. 29917 Advertentie Koninklijke en Scheepvaarten op voorgrond (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen, zowel die in de V.S., als die in ons werelddeel, blijven in hoge mate interessant. Het conjunctuuroptimisme, dat nu reeds geruime tijd de fondsenhandel beheerst, heeft zich ook deze week weer naar verschillende kanten gedemonstreerd, de beursomzetten verder doen stijgen en voor vele fondsen nieuwe hoogtepunten gebracht. In de V.S. schijnt men vooreerst over een mogelijke her vatting van de staalstaking in 1960 geen zorgen te hebben en de prognoses voor dat jaar spreken van een verdere stijging van het nationaal inkomen, van een grotere automobielenproduktie en of dit al of niet met een waardevermindering van de dollar zal gepaard gaan, wordt het blijkbaar niet van groot belang geacht. Men troost er zich mee, dat de geleidelijke waardevermindering van de dollar gedurende de jaren na de oorlog weliswaar een bepaald deel van de bevolking nadeel heeft gebracht, maar dat de stijgende produktie aan het merendeel van de bevolking en met name van de werkende bevolking ten goede is gekomen. Men ziet in vele kringen de inflatie als een noodzakelijk kwaad, ook een soort bezitsspreiding, waaraan in een dynamische tijd als de onze en in een wereld van industriële expansie en wetenschappelijke vooruitgang, nu eenmaal niet is te ontkomen. Men kan deze mentaliteit, die een soort 'fatalisme is, betreuren en de strjjd tegen de inflatie wordt door vele economen en ook door de regeringen voortgezet, de realiteit is dat dit fatalisme bestaat en dat ook de kapitaalbelegger zich er meer en meer bij aanpast. Of dit nu al dan niet juist is, laten wij in het midden men weet. dat de meningen over de z.g. zelffinanciering ook in ons land zeer verschillen het spreekt vanzelf, dat ingehouden winsten aan de innerlijke waarde van de aan delen ten goede komen en dat men in een tijd, waarin veel over inflatie wordt gesproken, die intrinsieke waarde van de aandelen in de allereerste plaats als waarderingsnorm laat gelden, kan dus niet al te zeer verwonderen. Te minder, omdat bij fusies tussen twee of meer ondernemingen die intrinsieke waarde doorgaans aan de dag treedt en dan vaak nog groter is dan men vermoedde. In dit verband zal men ook de grotere belangstelling voor Scheepvaartwaarden moeten zien, welke deze week de koer Dit blijkt duidelijk uit de bestaande en toenemende voorkeur voor de aan delenmarkt, welke zowel in New York, als op de beurzen in Europa de hausse- beweging telkens hervat. De Newyorkse beurs heeft dit jaar als laagste stand voor industriële aandelen een indexcijfer van 574.46 gekend na een hoogtepunt van 678.10, deze week hebben we al weer een cijfer van 664.38 kunnen noteren, terwijl de omzetten tot meer dan 5 mil joen shares per dag zijn gestegen. De Europese belegger is wel niet meer in die mate als voor de oorlog bij Ameri kaanse waarden betrokken, maar willige markten in New York blijven hier toch niet zonder invloed en zo hebben ook de Euruopese beurzen deze week doorgaans eer een vast tot zeer vast verloop gehad. sen niet onbelangrijk heeft doen stijgen. De ongunstige positie van de vrachten- markt heeft reeds geruime tijd op de koers van scheepvaartaandelen een druk uitgeoefend, zodat bijv. het indexcijfer de vorige week nog weinig hoger was dan bij het begin van dit jaar. De iets betere berichten over de vrachtenmarkt hebben misschien ook tot de vraag naar scheepvaartaandelen bijgedragen, maar deze zal voornamelijk moeten worden toegeschreven aan de overweging, dat de Nederlandse rederijen merendeels door de zelffinanciering hun positie heb ben versterkt, zodat de intrinsieke waar de van de aandelen ver boven de beurs koers uitgaat. In zoverre is de grotere waardering van deze fondsen dan ook wel gerechtvaardigd, nu in de sector van de industriële aandelen de koersen in zo sterke mate zijn gestegen. Het index cijfer van deze rubriek, dat begin januari nog ca. 174 was. is deze week tot ca. 251 gestegen, het algemeen indexcijfer is van 255 tot 333 vooruitgegaan, terwijl de omzetten op de aandelenmarkt tot meer dan f. 5 miljoen op een dag zijn opge lopen. Tegenover dit enthousiasme op de aandelenmarkt staat een tamelijk zwakke stemming op de obligatie- markt. Dit blykt hieruit, dat de Bank voor Ned. Gemeenten, die op 24 sep tember j.l. f. 75 miljoen 4'/£% obliga ties a 100% plaatste, thans f. 100 mil joen gelijksoortige obligaties aanbiedt voor 99 1/4%, overeenkomstig de beurs notering van de oude, die van 100 tot 99 3/8% is teruggegaan. In totaal zal de Bank met de onderhavige lening, dit jaar voor f. 600 miljoen ten behoeve van de gemeenten hebben opgenomen en zij zal hiermee moeten voortgaan, omdat de gemeenten, behalve wat ze voor consolidatie van vlottende schuld nodig hebben, f 200 f. 225 miljoen per kwartaal behoeven voor hun lopen de kapitaalsuitgaven. De obligatiebelegger behoeft zich om zo te zeggen dus niet te haasten. Interimdividend Philips Commissarissen en Raad van Bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken hebben, gebruik makend van de mogelijkheid voorzien in artikel 24 der statuten, besloten over het boekjaar 1959 een interim dividend uit te keren van 6 op de preferente aandelen en 6 op de gewone aandelen. De N.V. ge meenschappelijk bezit van aandelen Philips Gloeilampenfabrieken zal tot eenzelfde uitkering overgaan. Dit divi dend zal betaalbaar zijn vanaf 5 januari 1960. Veel nettenschade Het weer was in augustus j.l. vrij gunstig voor de visserijzeer zonnig met vrij hoge temperaturen. Medio van deze maand hadden de haringdrijfnetloggers en de haring treilschepen nabij de En gelse kust gedurende enkele dagen hin der van mist. In het laatst van de maand hadden de spanvissers en de kleine scheepjes enkele verletdagen door een harde bries uit noordelijke richting. Een kleine groep motortreilers/grote motorloggers, viste bij de Vikingbank en The Patch, waar schelvis, makreel, ha ring, koolvis, kabeljauw en wijting wer den gevangen. De resultaten waren over het algemeen bevredigend. Een motor- treiler besomde na 2 reizen bijna 67 dui zend gulden. Een 37-tal motorloggers viste tussen 53° N—58° NB en 2° O—4° O; zij vin gen makreel, schelvis, haring, kabeljauw, wijting, schol en tong. In verband met het gunstige weer visten de meeste log gers vrij noordelijk; de resultaten waren gunstig; de reisduren bedroegen 5 tot 11 dagen. Een 28-tal kotters van 240 en méér PK .viste tussen 52° N56' N en 2' O 6' O. Zij vingen schelvis, makreel, ka beljauw, wijting, tong en schol. De re sultaten waren goed .De reisduren be droegen 18 dagen. Van de groep kotters met een motor- Dit verschijnsel kan in zoverre niet bevreemden, dat de beschouwingen en gegevens met betrekking tot de Euro pese economie onverminderd gunstig blijven luiden, gelijk wij die de laatste tijd in onze artikelen herhaaldelijk heb ben gesignaleerd. De grotere mate van internationale samenwerking en de pogingen, welke nog steeds in het werk worden gesteld om dit contact te ver innigen en de wereldhandel van de be staande belemmeringen te bevrijden, zijn inderdaad hoopvolle aanwijzingen voor de ontwikkeling van de conjunctuur, ook al zullen zeker niet alle bedrijfstakken daarvan aanstonds in dezelfde mate profiteren. Wat ons land betreft, is dat bijvoorbeeld gebleken uit wat op de ver gadering van de Vereeniging voor Staat huishoudkunde door verschillende pre- adviseurs is te berde gebracht. Het echter reeds een voorstel, dat de geva ren, aan een verdere liberalisatie van de wereldhandel voor ons land verbonden, worden gesignaleerd en dat gepoogd wordt die gevaren zoveel mogelijk te be strijden. Wij hebben er meer dan eens op ge wezen, dat bij de waardering van aan delen thans andere normen worden aangelegd dan vroeger en dat de aan delen van de grote concerns het meest tot de verbeelding van de belegger spre ken. Door hun internationale oriëntering en de min of meer onbeperkte mate, waarin zij over geldmiddelen ten behoeve van de meest moderne toerusting kun nen beschikken, hebben zij een voor sprong op kleinere ondernemingen, in verband waarmee berichten over samen werking en fusie dan ook aan de orde van de dag zijn en nu eens dit, dan weer dat fonds op de beurs uit het gelid doen springen. De resultaten, welke door de Koninklijke en door Philips over de eerste negen maanden van het lopende jaar zijn gepubliceed, hebben hun in vloed niet gemist en dat aandelen Philips en Unilever, trouwens ook andere Hoogovens, Sikkens Lak boven 700% noteren, wordt vandaag als de gewoonste zaak van de wereld be schouwd. Deze week hebben ook de aandelen AKU een nieuw record behaald en de brug van 400 overschreden, ondanks het feit, dat de American En-ka de prijs voor nylongarens heeft moeten verlagen als gevolg van de scherpe concurrentie. Overigens zijn de resultaten van deze Amerikaanse dochter van de AKU tot dusver in 1959 veel gunstiger geweest dan in 1958, zodat de dividendbetaling kon worden herva/t, terwijl voorts de verdubbeling van de cellofaanproduktie in Breda als een aanwijzing kan wor den gezien, dat het AKU-concern met de vergroting van zijn produktiepatroon niet ongelukkig is. Het waren deze week met name weer de buitenlandse (Duitse) aankopen, welke tot een nieuwe koers stijging hebben geleid. (Van onze correspondent in Bonn) Duitsland wilde gaan. Men beloofde mij werk, aen hun. overkcmist van mijn gezin naar Tsjecho-Slowakije en een opleiding tot Tupolef-vlieger, aldus Kraus. liet tweetal ging op al deze vriende lijke aanbiedingen uiteraard niet in. Tot woensdag j.l. hebben beide vliegers elkaar niet gezien, maar door oplettend heid van Hoffman wisten zij dat zij in de Praagse gevangenis slechts twee cel len van elkaar afzaten. Tijdens een verhoor had hij op tafel een map met Kraus' naam en celnummer erop zien liggen. Toen hij langs de cel van Kraus kwam, praatte hij daarom zo hard mo gelijk. hetgeen zijn collega direct hoor- De beide Westduitse straaljagerpiloten, die van 22 oktober t/m woensdag j.l. in Tsjechoslowaakse gevangenschap hebben gezeten, hebben op een persconferentie te Bonn verklaard, dat de Tsjechoslo waakse autoriteiten gepoogd hebben hen in Praag te houden. Men dePas woensdag jl. zagen zij el- beloofde hun een goede baan, een huis, overkomst van gezin en wat Jjj** dies meer zij en na twee jaar een opleiding tot piloot op de grote Rus sische straalvliegtuigen van het type Tupolef. Menselijke fout De 29-jarige gehuwde onder-luitenant Kraus en de 22-jarige onge huwde onderofficier Hoffman bleken op hun Bonner persconferentie van het piloten-type te zijn, zoals dat blijkbaar in de gehele Westelijke militaire wereld voorkomt: rustig, beheerst, bepaald niet in de war door die 41 dagen lange gevangenschap te Praag en sprekend in een Duits dat doorspekt was met Amerikaanse vliegertermen. Steeds weer moesten hun voor leken onbegrijpelijke Amerikaanse uitdrukkingen in het Duits worden vertaald. Opvallend was, dat aandelen Konink lijke, die in de sector van de inter nationale waarden lange tijd rijjn ver waarloosd, mede onder invloed van New York, uit hun indolentie zijn ont waakt. De petroleumindustrie heeft reeds lange tjjd met overproduktie te kampen, maar niettemin zijn de financiële resultaten dit jaar tot dus ver iets beter geweest dan in 1958, ook by de Koninklyke Shell, die trouwens niet enkel van de olieproduktie afhan kelijk is. Men is het al haast weer ver geten, dat aandelen Koninklijke in 1957 een koers van f. 230 hebben be reikt. d.w.z. van 1150% en dat ze in 1958 nog een notering van bijna 1000% hebben gekend. Dit jaar is een laagste notering van 760% voorkomen, deze week heeft een krachtig herstel doen zien tot boven 800%. Blijkbaar heeft men weer oog gekregen voor de mach tige positie van dit concern en voor het feit, dat door de betrekkelijk geringe winstuitkering de innerlijke positie van het concern van jaar tot jaar sterker wordt. Dit is trouwens een overweging, welke thans in het algemeen bij de waardering van aandelen tot gelding wordt gebracht en die als bekend in de V.S. tot een zodanige waardering van aandelen heeft geleid, dat het rendement in vele geval len beneden dat van obligaties is ge daald. Ten onzent geldt deze overweging feitelijk in nog sterkere mate dan in de V.S., omdat algemeen gesproken, de Amerikaanse ondernemingen een groter deel van de winst uitkeren dan die in ons land. Zo werd bijv. in het eerste halfjaar van 1958 docr de Amerikaanse ondernemingen ca. 80^ van de beschik bare winst uitgekeerd, terwijl het per centage in ons land gemiddeld niet meer dan ca. 50 bedraagt. Bij de grote con cerns is het veelal lager. Kraus probeerde zijn collega te helpen Kraus vertelde, dat Hoffman op 22 oktober j.l. tijdens him vlucht boven Zuid-Duitsland met straaljagers van het type F-84-F zuurstofmoeilijkheden kreeg. Daarop had hij de leiding van beide toestellen op zich genomen, waar bij hun thuishaven Memmingen in Zuid-Duitsland hen op een gegeven ogenblik het radio-signaal gaf om te landen. Kraus maakte hier blijkbaar een fout: doordat hij over de radio met Hoffman steeds weer wilde praten, ten einde te voorkomen, dat deze ziek werd en ongeschikt om verder te vliegen, con centreerde hij zich volkomen op de zo genaamde radiokoers en week hij snel af van de door het vliegveld opgegeven koers. Bij straaljager-snelheden van boven de duizend kilometer per uur is een kleine afwijking reeds voldoende om een enorm koersverschil te verkrijgen Plotseling, aldus Kraus. zag ik bomen. Ik dacht boven Memmingen te zijn en geloofde eenvoudig niet dat het bomen waren. Maar er was geen twijfel aan: het waren bomen en mijn toestel brand de aan de turbine achter mij. Ik zag Hoffman scherp naar rechts afwijken en stelde mijn schietstoel direct in wer king. maar ik had te weinig hoogte en snelheid. Mijn parachute opende zich maar half en ik kwam in een boom te recht. Ik hing mijn helm en zuurstof masker aan een tak en klom langs de stam van de boom naar beneden in de veronderstelling bij Memmingen te zijn. Toen zag ik mannen in groen bruine uniform op mij afkomen. Uit hun woorden begreep ik pas op dat moment in Tsiecho-S1owakije te zijn. Naar la ter bleek slechts twee a drie kilometer van de Westduitse grens! Van voor tot achter vuur Hoffman, even koel en zakelijk als Kraus ondanks zyn jeugd, had tijdens het laatste deel van de gezamenlijke tocht gezien hoe Kraus' straaljager van voor tot achter aan de onderkant in brand stond. Hij was gedwongen, zo ver telde hij, zonder enige opsmuk, om zijn toestel te verlaten. Per parachute land de hij veilig op de grond. „Ik wachtte tien minuten, rustte op mijn gemak uit, stak mijh pijp op, wachtte nog tien mi nuten en toen zag ik gro en-bruine uniformen. Toen ook pas zag ik dat er iefcs verkeerd was", vertelde de 22-ja- rige straaljagerpiloot in zijn al even merkwaardig Duitsamerikaanse vlieger- taal. Kraus en Hoffman zijn vervolgens verhoord, naar Praag getransporteerd, opnieuw verhoord, maar goed behan deld. Men vertelde hun telkens weer dat de Westduitse regering geen inte resse voor hen had en dat Bonn geen antwoord gaf op Tsjechoslowaakse no ta's over hun ongeval. Men vroeg Kraus over de Westduitse levensstandaard, „waarop ik", aldus Kraus, ..vriendelijk terugvroeg hoe het er in Tsjecho-Slo wakije voorstond". Militaire geheimen wilden de Tsjechen beslist niet loskrij gen, maar wel bleek uit alles, zeiden Kraus en Hoffman, dat men wilde po gen de beide vliegers ..om te draaien". Men dreigde ons. zeiden zij. „ah Bonn binnen tien dagen niet antwoordt wor den jullie tot een gevangenisstraf van drie maanden tot drie jaren veroor deeld. Men speelde ons tegen elkaar uit." Men zei Hoffman bijvoorbeeld dat Kraus in Tsjecho-Slowakije wilde blij ven of naar communistische Oost- Het eigenaardige is dat de Tsjechen Hoffman en Kraus beiden een tochtje om de stad Praag hebben laten maken, blijkbaar om hun even de vrijheid te laten proeven en hen week te maken. Maar beiden namen deze trip nogal hu moristisch op. Na vier weken mochten zij een brief aan hun familieleden schrijven. Daarbij werd hun nauwkeurig voorgeschreven wat zij moesten schrij ven, welke richtlijnen zij moesten vol gen en dergelijke. Over de schade welke hun ongeluk heeft veroorzaakt (de Tsjechen eisen van elk 136.000 marken) konden de beide pi loten slechts zeggen dat zij hoogstens tien bomen omver hebben gevlogen en dat er iets. maar in elk geval geen hui zen of dergelijke is verbrand. Op de persconferentie kreeg men de indruk dat Kraus tijdens zijn tocht op 22 ok tober een menselijke fout heeft ge maakt: door te grote concentratie op zijn radiokompas teneinde Hoffman in de gaten te houden, is hij van de opge geven koers afgeweken. Kraus bekende dit vanmorgen openlijk, maar op een vraag, of hij daarvoor disciplinair ge straft zou worden antwoordde men van wege het ministerie van Defensie dat „41 dagen eenzame opsluiting in Praag voldoende zijn". Voorts is bekend gemaakt, dat de Tsjechen die op 22 oktober 's morgens 10.30 uur de vliegers in handen kregen, op 24 oktober en 7 november officieel ontkend hebben dat Kraus en Hoffman in Tsjechische gevangenschap zaten. Pas op 14 november bekende Praag ten deze! Voorts dee'de het ministerie van Defensie mee dat dit voer de eerste keer was in de geschiedenis van de nieu we Westduitse luchtmacht, dat West duitse straaljagers boven Tjeeho-Slowa- kije zijn gekomen. Daarentegen zijn in de uTiode 6 februari12 sentember 1959 vi'ftien Tsjechische vliegtuigen boven Westduits grondgebied geweest. De nieuwe in aanbouw zijnde Sche- veningse pier heeft thans de vloed lijn bereikt en overbrugt bij hoog water het gehele strand. vermogen van 240 PK visten er 147 van af de gronden langs de Nederlandse kust en het Diep-waterkanaal tot de Klaver- bank en Borkum Flat, waar schol, tong en wijting werden gevangen. De tong vangsten waren groter dan in de voor gaande maanden; de scholvangsten wa ren vooral ten noorden van de Wadden eilanden .schraal. Het Diepwater-Kanaal en de omgeving van Outer Cabband le verden veel wijting op. De resultaten wa ren lonend .Door zware grond werd veel nettenschade geleden. De resultaten van de kleine scheepjes die in de nabijheid van de kust visten, waren ook gunstig: Toen later in de maand de tong naar dieper water trok, werden de besommingen van deze vaar tuigjes kleiner; hierdoor gingen de meeste over op andere visserij. Twee stoomtreilers, 53 motortreilers/ grote motorloggers, 29 kleine motorlog gers en 2 grote motorkotters visten in augustus met de haringtreil in de Noord zee. De schepen met meer dan 50 PK visten vooral in de eerste helft van de maand tussen 58° N61 °N en 2' W 1° O, waar goede vangsten werden ge daan. Na reizen van 9 tot 14 dagen voerden de vaartuigen 800 tot 1500 kisten verse haring en 350 tot 600 kantjes pe kelharing aan. Na medio augustus wer den de vangsten lager en probeerden deze schepen hun geluk op zuidelijker gronden tussen 54 30° N en 56° N en 1° W1° O. Hoewel de visserij hier zeer wisselvallig was, werden toch dagvang sten gedaan van ruim 10 last. De resul taten van deze vaartuigen waren goed; de reisbesommingen bedroegen f 24.000 tot f44.000. De loggers met minder dan 500 PK visten bij de Fladengrond en tussen 54 —30° N—56° N en 1° W—1° O. Over het algemeen was de visserij voor deze sche pen matig met enige dagen van goede vangsten Op deze gronden kreeg men veel nettenschade door scherpe grond en wrakken. Na reizen van 10 tot 17 dagen voerden de loggers 100 tot 400 kisten verse haring en 350 tot 550 kantjes pe kelharing aan. In de laatste week van augustus werd veel makreel gevangen. De reisbesomming van deze groep klei nere loggers bedroeg gemiddeld f 21.000. Twee grote kotters maakten met de haringtreil enkele reizen. Zij visten na bij Baymans Hole en Whiteby-ground De resultaten waren matig; men had veel nettenschade. Tegen het einde van de maand schakelde men weer over op de zeevistreil. Zes motortreilers/grote motorloggers en 4 kleinere motorloggers voeren in de verslagmaand naar de Ierse Zee; men viste nabij 51° 10' NB en 6' 35'W. In het begin had men dagvangsten van 10 tot 15 last, doch daarna was de vangst minder. De gevangen haring van de Ierse Zee was groter van stuk dan de Noordzeeharing. In de maand augustus visten 123 log- i gers met de vleet tussen 54' 30*N—57 20'N en 1CW1' OL. Over het algemeen was de visserij wisselvallig, doch alle schepen hadden vrij goede ma and vang sten, de dagvangsten bedroegen gemid- I del 30 tot 35 kantjes per vaartuig. Scho ten van 15 tot 20 last kwamen meerma len voor. BESOMMINGEN De reisbesommingen per vaartuig bedroegen gemiddeld f 15.000 tot f 25.000, na reizen van 10 tot 28 dagen. De totale besomming per logger gere kend, vanaf het begin van de teelt tot aan het einde van de verslagmaand, bedroeg gemiddeld f 80.000 In de nacht van 10 augustus zonk de SCH 37 met 25 last haring op plm. 70 mijl NNW van Scheveningen. .De be manning, die in de reddingssloep was gegaan, werd door een Duitse koopvaar der opgepikt en te Vlissingen aan wal gezet Ongeveer 25 tot 30 kotters en overige vaartuigen met diverse machinevermo- gens, beoefenden de spanvisserij op sprot en pilchards. Over het algemeen waren de resultaten niet ongunstig .alhoewel de besommingen sterk uiteenliepen. In hoofdzaak vond de visserij plaats langs de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Texel. De vissery op zandspiering werd in augustus j.l. niet uitgeoefend. GARNALENVISSERIJ In het rayon Noord werd de garnalen visserij uitgeoefend op de Waddenzee of op het IJsselmeer .Slechts één vaar tuig, dat voorzien was van een koelruim. viste de gehele maand buitengaats op garnalen. Dank zij de koelinstallatie wa ren deze garnalen van een prima kwa liteit. In het rayon IJmuiden en Schevenin- gen was de garnalenvisserij van geen of weinig betekenis. In het rayon Zuid namen 85 scheepjes aan de garnalenvisserij deel. De resulta ten waren lonend. De totale aanvoer door de treilschepen bedroeg 18.432.945 kg, voor een waarde van f7.910.957. Vorig jaar augustus 12.693.052 kg., voor f5.732.902. IJmuiden had de hoofdmaat met ca. 11 miljoen kg. voor f5.400.000. De voornaamste soorten waren verse haring 5,3 miljoen kg., gezouten harin^ bijna 5.8 miljoen kg. en verse makreel 1,5 miljoen kg. De meeste gemiddelde pryzen lagen boven die van vorig jaar augustus, be halve verse haring, nu f 0.29 per kg. (v. j. f0.39). Gezouten haring bleef gelijk in prys, n.l. f 0.41 per kg. De uitvoer van gezouten haring be droeg in augustus j.l. 26.243 vaten van 100 kg. netto (augustus '58: 24.660 va- ten). De verzending vond onder meer plaats naar: België en Luxemburg, Ca nada, Denemarken, Oost-Duitsland West-Duitsland, Frankrijk, Noorwegen en U.S.A. Het bovenstaande lazen wij in „Vis serij nieuws". deel van het terrein in cultuur te bren gen, maar er voorts een bungalowpark 1 te stichten. Te Ubbergen-Beek meent men, dat dit laatste de genadestoot voor j dit gebied als natuurterrein zal be- I tekenen deze weekwas de week voor Klazen en rietevi vtw de Vwisvrouwew was er voorlichting voor St.Ncolaa^erectiten Cs>ryTsCs ry>> Letase Qudew var; Wadden een Nicoiaasfeest... <*- f2000 isaswg vncKje StNicofaas U rijkelijk Wlonevj... veer iedere jongen en meisje., een extra prettig weekeinde

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9